Buitenlandseh Overzicht SCHUT T ER fjT POLITIE Dad gaven de Belgische werklieden, die gisteren hun product door tooveleu konden hooren bewonderen, een beter voorbeeld. In optocht trokken zy gezamenlijk, onder het zingen van Belgisohe liederen, de Passage door, begrijpelijkerwijze ook opgewonden, maar zon der de orde te verstoren of botsingen met de politie uit te lokken. De inspectie vau het 19e militie-kauton gemeente Waddinxveen, Bleiswijk, Moercapelle, Nieuwerkerk a/d IJsel en Zevenhuizen zal plaats hebben in laatst genoemde gemeente den 22n Juni a. s. des morgens ten llVi uur. Door de Regeering is een wetsontwerp ingediend, strekkende om, ter voldoening aan Art. 48 der Grondwet, de som, welke op bet jaarlijksch inkomen der Kroon voor de kosten van het Regentschap zal worden genomen, te bepalen op 175,000, recht streeks aan de Regenten in mindering van het jaarlijksch inkomen der Kroon uit te betalen. In de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, herdacht ds. J. J. L. ten Kate Zondag morgen zijn 40-jarigen Evangeliedienst, naar aan leiding van Mattheu9 28, vs. 20 „En ziet, ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld." Een aanzienlijk gehoor woonde de godsdienst oefening bij. Gisterenmiddag te half twee had de aanbieding van het feestgeschenk plaats, namens de vrienden vau den jubilaris door de heeren rar. G. van Tien hoven, P. van Limmik, Rosmale Nepveu, de Marez Oyens en mr. W. baron Roëllterwijl te twee uur hel ministerium van de predikanten der Nederduitsche Hervormde gemeente zijn gelukwenscher. kwam aan bieden. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig huwelijk zal den heer Ten Kate Donderdag a. s. zijne buste in marmer worden aangeboden, vervaardigd door den heer Bart van Hove. In Tesselschade wordt de aandacht gevestigd op de klacht van een jong vrouwtje, die misschien ook nog wel eens bij ons mag gehoord worden. Zij schrijft „Ik kan niemand vertellen hoe ryk en gelukkig ik mij voel, als ik onze lieve, gezellige woning rondzie en toch, ik $al het maar bekennen, ik zucht wel eens over mijn huwelijksgeschenken. Niet dat ik niet heel dankbaar ben voor al die bewijzen van genegenheid en vriendschap maar die vier met zilver gemonteerde sardinendoosjes, die vyf boter vlootjes, die champagne-koeler, terwyl het nog wel lang zal duren voor de eerste langhals in onzen kelder komt, die drie likeurstellen, zij benauwen mij wel eens een beetje. Gy moet weten, met maar één gedienstige zorg ik zelve voor het poetsen en wasscheïfvan de kostbare en breekbare spulletjes, en nu zou ik eens beel veel liever wat gaan lezen of teekenen, maar als wij vol glorie onze kasten ontsluiten moet alles toch helder en frisch zyn. Eu dan die vijf canapé-kussens, terwyl ik slechts één klein canapétje rijk ben. Was die lieve Anna maar zoo wijs geweest, in plaats van dat lichte blauwe au petitpoint, een klein tafellaken met vingerdoekjes in Holbein-werk te maken j ook brooddoekjes, thee doekjes, dekservetten, toiletkleedjes komen altijd te pas, beter dan die kleedjes en pluche-kleedjes, die zoo teer zijn en waar ik geen plaats voor heb. Hoe heerlijk toch, dat die goede tante Mina my zoo'n fiju stel damast, met geborduurde monogrammen heeft geschonken en oom ons klein getal tafelzilver aanvulde, in plaats van ons eerst, zooals zijn plan was die mooie barbottiue-lampen te geven in onze kleine, lage kamers kunnen wy het af met gas. Zie, ik dacht, ik moest maar eens in een veel gelezen blad aan myn verzuchtingen lucht geven, opdat niemand, wanneer hij een jong bruidspaar geschenken wil vereeren, zoo maar gedachteloos het eerste het beste mode-artikel in galanterie- ot silverwinkel koopt. Een jong huishouden heeft in den regel èu weinig plaats èn weinig behoefte aan luxe-voor werpen, die in een bescheiden omgeving toch ni t gebruikt worden, en jammer is hel dan, wanneer gave en gever met een kleine zuoht in plaats van met een dankbaar hart herdacht worden." De „Elektrotechnisoher Anzeiger" te Berlyn be schrijft de inrichting van eeu koffiehuis aldaar, waar alles door middel van electriciteit geschiedt. Niet alleen de verlichting maar de ventilatie en zelfs het. bereiden va»» de koffie heeft door electriciteit plaats. In het midden van de zaal bevindt zich het buffet, bestaande nit 4 tafels. Op een van die tafels staat een kleine dynamo-machine, die de koffiemolen beweegt. Het water wordt in groote glazen flesschen van verscheiden liters inhoud, ver warmd doordat er spiralen platina ingedompeld zijn, waardoor de electrische stroom gaat. De aldus ge durende een kwartier ontwikkelde warmte is voldoende om bet water te doen koken. De bezoekers worden niet door kelluers bediend, maar elke tafel staat met het buffet in verbinding door een kleinen electrischen spoorweg, die den bezoeker de bestelde kop koffie aanbrengt en dan weer naar het buffet terugkeert. De drie uurwerken in de saai worden door elec- triciteit bewogen en de dranken enz. hebben elec trische namen, als accumulator, electrofone enz. Weder eischte de dood een offer onder de weinig overgeblevene oud-stryders van Waterloo. De heer J. H. van Apeldoorn, gepensionueerd ouderofficier, eeu achtenswaardig grijsaard, inwoner van Kampen, ontsliep op den 28 April 1885 op bijna 90 jarigen oaderdoro. In 1814 in dienst getreden, woonde hij den slag van Waterloo bij en ontving bij een stormmarsch eene degenwond. Iu 1830 was hij bij het mobiele leger bij den opstand in België en werd den 27 October van dat jaar by de affaire voor Antwerpen geblesseerd door een schot van een geweerkogel aan het linkerbeen. In 1831 en 1832 was hij onder de verdedigers vau de citadel van Antwerpen, waar hij met zoovele brave strijders krijgsgevangen gemaakt werd. Met veel tract en beleid wist hij den 17 Mei 1833 uit zijne gevangenis te ontvluchten en na het uitstaan van groote gevaren den vuderlandschen grond te bereiken. In -1834 was hij weder ouder de bewakers der vesting Grave. Na in 1836 tot den graad van onderofficier te zijn bevorderd, verkreeg hij iu 1847 pensioen. Sedert leefde hij als rustig en braaf burger, en niets was hem aangenamer dan over den militairen dienst te kouten. De belangen zijner mede-gepensioneerden nam hy volgaarne ter harte, toen de vereenigiug van gepen- sionneerde militairen die door de pensioenwet van 1879 werden achtergesteld, werd opgericht, nam hij eerst als correspondeerend lid en later als voorzitter der afdeeling Kampen een werkzaam deel in de ver richtingen dier vereenigiug. {Kamp. Ct.) De electriciteit in dienst van den landbouw. De door de verraderlijke nachtvorsten op veld en akker aangerichte schade stelt bijna in ieder voorjaar menige verwachting te leur. Sedert eenige jaren stelt men in Erankryk pogingen in het werk om dezen geduchten vijand te bestrijden, en meermalen leverde het aan gewende middel goede vruchten op. Het bestond hierin, dat men door verbranding van teer en der gelijke stoffen kunstmatige wolken boven de velden trachtte te voorschijn te roepen, en hierdoor de warmte-uitstraling der aarde zoozeer verminderde, dat het aan het aardoppervlak niet vroor. Het gebeurde eveowel dikwijls, dat de hulp te laat werd aangebracht. Een heldere nacht na een avond, waarop de lucht betrokken was, bracht een nachtvorst, en de schade wfls aangericht. Welke weerprofeet vergist zich niet Vaak? Hier feilde het middel, ginds werden moeite eo kosten ounoodig be steed. De laatste iwee jareu gebruikt men thans op enkele wynbergen in de departementen Gironde en Lande een toestel van den heer Lestelle, ingenieur bij den telegraafdienst, die de vuren doet ontbranden wanneer zulks noodig is. De voornaamste deelen van dezen toestel zijn een thermometer, een stroom- verwisselaar en de lont die brandbare stoffen aan steekt. De thermometer is in den geleiddraad van eene batterij opgenomen zoo, dat de stroom gesloten wordt, zoodra de lucht zoo sterk is afgekoeld, dat de nacht vorst schade kan doen. Deze stroom wekt in den electromagneet een induotiestroom op. Door middel van den stroomverwisselaar word; de laatstgenoemde stroom achtereenvolgens door eene reeks van draden geleid, in eiken draad is eene lont opgenomen, die ontbrandt en door tusschenkomst van een weinig schietkatoen de hoopen der braudbare stoffen aansteekt. Het aantal van deze draden hangt samen met de uitgestrektheid van den wijnberg; zy liggen in den groud of hangen in de lacht, naarmate dit het best uitkomt. Telkens op 40 M. afstand van elkander vindt men hoopen van brandbare stoffen, stroo, dat in gesmolten pek gedompeld is geweest, gedroogde bladeren enz bedekt door olie of harst doortrokken hout. Binnen ééne seconde kunnen al deze hoopen op een wijnberg aangestoken zijn. Zoodra de brand stoffen verteerd zyn, wordt de stroom in de oor spronkelijke batterij verbroken. De uitviuder schat de onkosten van de eerste inrichting per hectare op 110 a 120 frank. Later behoeft men alleen het kruit, het schietkatoen en de brandstoffen te vernieuwen. Om eene wolk te ver krijgen, die bet land voldoende beschermt, moet men gemiddeld op zeven plaatsen per hectare een hoop brandstoffen plaatsen. La Nature.) Nu de tabak van 1884 dus schrijft men uit de Betuwe bijna overal tegeu flinke prijzen is op geruimd en er geen acoijns op inlaodsohe tabak wordt verwacht, zal er dit jaar aanmerkelijk meer tabak worden geteeld. De jonge plantjes in de broei kassen zullen weldra voor het uitpoten geschikt zyn Het aantal hectaren, voor suikerbieten bestemd, is dit jaar minder dan vorige jareu. Het land voor de bieten is reeds geteed gemaakt om het te be zaaien, en hier en daar is men met zaaien begonnen. Tot groote vreugde van de veehouders is het gras, dauk zij den rnalschen regen der laatste dagen, flink gegroeid, zoodat het vee in het weiland geen gebrek heeft. De vruchtboomen, kleiu en groot, tot zelfs de kleinste takjes zyn dit jaar buitengewoon met bloesems bezet. De nachtvorsteu hebben daaraan tot hedeu weinig of geen schade gedaan, en van de kersen begint de vrucht zich reeds te zetten, ook perziken en abrikozen verwacht men dit jaar veel. Zekere Thomas Stevens is voornemens een vélo- cipède-reis om de wereld te maken en hij heeft het eerste gedeelte van zijn taak reeds volbracht, doordien hy den weg van San Francisco naar Boston, dwars over het vasteland vau Noord-Amerika, iu drie-en-vyftig dagen heeft afgelegd. Den 9den April vertrok hy aan boord van een vaartuig naar Liverpool en had het plan om den eersteu Mei van die stad uit den toer te vervolgen. Hy heeft het voornemen om van Liverpool naar Dover te rijden, met een schip het Eugelsche kanaal over te steken, dan per velocipede naar Parijs te gaan en door Duitschland, Oostenryk-Hongarye en Turkije naar Constantinopel te trekken. Van daar ga'at de reis over Klein-Azië naar Perzie; hy zal ongeveer in November te Teheran aankomen en daar den winter doorbrengen. In de lente van het volgende jaar wordt China in de volle breedte doorsneden en dan is de reis, op den afstand tusschen Canton en San-Franciaco na, die per schip moet worden afgelegd, volbracht. De heer Stevens heeft verklaard dat hij zich door geene hinderpalen van zijn voornemen znl doen terughouden. Tot opbeuring van de tabaksnijverheid op Java, gaf de heer P. C. Huyser in 'de Tabaksplant eenige weukeu, die alleszins behartiging en, zooals hij ze toelicht, opvolging verdienen. Eerst geeft hij een der redenen aan, waarom die nijverheid achteruit is gegaan. In den oorlog van 1870 was in Europa de vraag naar tabak zeer groot de hooge prijzen dedeu den prikkel, om een goed geslaagd gewas te verkrijgen, verloren gaan. Men zond wan alles, ook uitschot, nl. de onderste bladen, die anders op het veld verrotten. De exploitatie daarvan gaf groote winst en nu begonnen de inlanders dien afval, Krossoh te verkoopen, maar plakten, in plaats van de ouderste twee bladen, er vier, vyf of zes af. Het gevolg was, dat de oogst vau de goede tabak 30 pCt. minder bedroeg, omdat er in plaats van 12 of 14 bladen, er maar 8 of 10 aan de plant bleven. Dd grondoorzaak van den achteruitgang is echter het „stelsel van opkoop", en nu geeft de heer Van Rahder als middel tot herstel aan uit besteding aan den meestbiedende van het recht, om uitsluitend, voor een zeker aantal jareu, in een of meer dessa's, met de bevolking te mogen contracteeren voor den aanplant van tabak, zonder eenige inmen ging van het bestuur of wel wetten in het leven te roepen, die het den Europeaan mogelijk maken, om zelf tabakshandelaar te worden. Daarvoor moet hij geschikte gronden voor een zeker aantal jaren kunnen huren en werkcontracten kunnen sluiten met veld- en suikerfabriekarbeiders. Het eerste stelsel acht de beer Huyser het een voudigst en voordeeligst. De voordeelen daarvan zet hij nader in genoemd blad uiteen. Een voorwaarde daarbij is, dat alle ter goeder naam en faam bekend staande Europeanen ter mededinging worden toegelaten. Omtrent het nieuwe boek van Jan Holland schrijft De Tijd Jan Holland de geestige schryver, van wien wy reeds meermalen met ingenomenheid gewag maakten, heeft wederom een nieuw boek in het licht gegeven, getiteldDe Woort en zijn kring. Alle reserves die wij bij de aanbeveling van vroegere werken van denzelfden schrijver moesten maken, kunnen voor het laatste veilig wegvallen. Het boek bevat in den boeienden, pikanten vorm, waarvan de schrijver het geheim heeft, doorloopcnd eene verdediging van schier alle geloofswaarheden der Katholieke Kerk. Door den omgang met personen van allerlei richting op godsdienstig en wysgeerig gebied wordt de held van het werk, De Woort, welke als Kantiaausch philosoof de universiteit had verlaten, ten slotte bekeerd tot bet Katholicisme. Het boek is met te veel warmte en overtuiging geschreven, om bij de lezing niet noodzakelijk te doen denken aan eigen doorleefde geschiedenis. Binnen zeer kort hopen wy uitvoerig op deze merkwaardige uitgave terug te komen. Weinigen zal bet wellicht bekend zijn, zegt de Prov. Nb. Ct., dat de nieuwe Minister vau financiën, de heer J. C. Bloem, een Bosschenaar is. Zijn vader was te 's-Bosch brigadier by de konink- lijke maréchausée. De zoon brandde van verlangen om in de wereld vooruit te komen. Hy ging, op aanraden van den toenroaligen directeur van politie Van Lee, by de infanterie in dienst eu werd als sergeant overgeplaatst naar 's-Gravenhage by de grenadiers en jagers. Hier trok hij de aandacht van iemand uit 's Konings omgeving, en dit had ten gevolge, dat hij, door Koning Willem II geholpen, geplaatst werd aan de polytechnische school te Delft. Vervolgens werd hij door Z. M. benoemd eerst tot yker van 't vaatwerk en later tot ontvanger der belas tingen in eene kleine gemeente in de provincie Utrecht, waar de heer Bloem huwde met de dochter van een directeur der belastingen. Achtereenvolgens klom hy by dien taic van dienst al hooger en hooger, en thans ziet deze eenvoudige Bossche jongen, die een self-made man heeten raag, zich geplaatst aan het hoofd van het Departement van financiën. In Noord-Amerika het land, waar detective agentschappen, geheime politiekorpsen eu een uitge breid stelsel van spioneeren op zulk een reusachtige schaal zijn ingericht, hoort men in den laatsten tijd van vast aaugestelde vrouwelyke detectives, die een algemeen bewonderde geschiktheid voor baar ambt schyueu te bezitten. Waar zich maar een ge val voordoet van huwelijksplannen, echtscheidingen, ontrouw, echtelijken twist, daar zyu deze geheime raadgeefsters uitstekend op bare plaats. Men verbaalt van eene zekere Mrs. Donner, die als bezoldigde zankwaarneemster van dames, die vermoeden, dat hare echtgenooten verkeerde wegen bewandelen, zich reeds een vermogen van over de honderd duizend dollars verworven heeft. Niet al leen verstaat deze dame de kunst, de personen te ontdekken, die ryke gehuwde mannen zoeken te ver strikken, maar weet ze haar ook onschadelijk te maken, omdat zij in betrekking tot de politie staat. De heer B., van wien het bekend is, dat hij ver scheidene millioenen bezit, knoopte onlangs eene liefdesbetrekking pan met eene schoone Kreoolsche, welke den man, die anders van onberispelijke zeden is, vau zijne familie dreigde te zullen vervreemden. Mevrouw R. maakte haar echtgenoot uit jaloezie de grootste soaaes, weende, bad, dreigde met echt scheiding, alles tevergeefs. Nu raadde men haar mra. Donner in vertrouwen te uemeu en binnen acht dageu wist zy wie haren echtelijken vrede verstoorde; weder acht dagen later was de schoone Kreoolsche uit New-York verdweneo, om daarin nooit weder te keeren. Het kostte mevr. R. slechts het bagatel van 1000 doll, aan de vrouwelyke detective voor hare bemoeiingen io deze zaak. Het heette, dat de bedoelde sohoone zich aan verscheidene bedriegeryen had sehuldig gemaakt en nu voortvluchtig was. De heer R. is nu weder de liefdevolste echtgenoot en rars. Donner staat in hoog aanzien by zyne vrouw, die baar al haren vriendinnen als „eene der meest begaafde vrouwen" aanbeveelt. Eene andere geheime vrouwelyke politiebeambte bezit vele eigendommen. Wie zich van hare hulp wil bedieuen, moet eerst een aanzieulyk honorarium vooruit betuleu. Zy heeft mindere agenten in alle wyken der groote stad, die haar driemaal daags rapport moeten uitbrengen en goed gedrild zijn. Zy zelve houdt er equipage op na, leeft op grooten voet, bezoekt theaters, concerten, bals eu soirées, en weet iedereeo door de manieren eener beschaafde vrouw voor zich in te nemen. Niemand vermoedt dat deze argeloos babbelende dame, die allen door hare schoonheid, haar geest en haar vernuft betoo- vert, eene van die bezoldigde „detectives" is, wie hare invloedrijke vrienden slechts met dit doel toe gang versohaffen in goede gezelschappen, ten einde zekere draden in handen te krygen en achter zekere betrekkingen te komen, die zich slechts voor den schynbaar onverschillige ontsluieren. Het is eene bekende zaak, dat vrouwen met het meeste succes in de diplomatie werkzaam zyn ge weest, doch bet is iets nieuws, dat een georganiseerd korps in concurrentie met de detectives treedt. Men Het, dat de pogingen van eenige dames, om het arbeidsveld der vrouw uit te breiden, iu het excen trieke Amerika in vruchtbaren bodem zijn gevallen. In Centraal-Siberië heersebte een koortsachtige opgewondenheid, ten gevolge van de ontdekking van ryke goudaderen in de nabijheid van den rechter oever der Araoer, op een afstand van een dertigtal kilometer van Staniza Ignasjine. Bij duizenden zyn handwerkslieden, veldarbeiders, en een tairyke me- oigte uit andere klassen der maatschappij derwaarts getrokken en hoe onvolkomen de middelen ook zijn waarover zij kunnen beschikken bij hun gouddel- very toch is de opbrengst zeer voordeelig. Naar men verneemt is gedurende de eerste maand circa 400 pond goud gewonnen (1 p. 16 KG.) Hoewel de Chineesche regeering geen voldoende macht in de nabijheid dier gouddel very heeft, om belasting te heffen van degeneu, die zich daar hebben vereenigd om goud te zoeken, en tevens voor de openbare orde en veiligheid te wakeu, vertoont zich daar ter plaatse het ongekende verschynsel, dat door de gouddelvers aelven io die behoefte is voorzien. Tot handhaving der orde is door hen een bestuur der kolonie benoemd en een soort van recht bank ingesteld, die gerezen geschillen beslecht. Aan het hoofd dier beide autoriteiten zyu twee Russen geplaatst, die, naar Siberië verbannen, een middel hebbeu gevonden om aan hunne bewakers te ont snappen. Het behoeft wel niet uitdrukkelijk gezegd, dat er^ voor de belangen der Chineesche schatkist niet wordt gezorgd, zoodat men hier voorloopig een geheel onafhankelijke kolonie vindt, waarvan de duur echter zeer beperkt zal zyn, tot het tijdstip namelijk dat de Chineesche regeering, door het zenden van troepen, de macht iu banden neemt. Een groot bezwaar ondervinden de gouddelvers; de toevoer van levensmiddelen is beperkt, zoodat zeer hooge prijzen voor de onontbeerlijkste behoeften moe ten worden betaald. Weldra zal vermoedelyk een nieuwe orde van zaken den tegen woord igen toestand vervangen. Naar men beweert heeft men in Noord-Amerika op het vernemen van het gebeurde aan de Araoer, reeds plnnnen opgevat om zich tot de Chineesche regee ring te wenden, met bet doel om eeu geregelde con cessie vóór gouddelvery te erlangen. Volgens de ontvangen telegrammen is de vrede tusschen Ejjeland en Rusland zoo goed als ver zekerd bdSit Mogendheden willen den oorlog ver- myden en er wordt nu gezocht naar den meest geschikten vorm, waaronder Engeland kan terug- trekkeu. De „Daily News" heeft een artikel, waarin daarover nadere bijzonderheden worden mede gedeeld. De „Daily News" verneemt uit, zooals het blad zegt, onaanvechtbare bron, dat Rusland, bezield door den wensch den oorlog met Engeland zoo mogelijk te vermijden, gunstig gestemd is voor het voorstel van Engeland, om het Pendjeh-incident aan een scheidsrechter te onderwerpen. De Engelsche Regee- riag werd van de verzoeniu£igëiinde stemming van den Czaar en de Russische Regeering niet-ofliciëel verwittigd. Het officiëele antwoord vau Rusland kan eerst in de volgende week iu Engeland aankomen. Het zal vermoedelijk het formeel aannemen van het Engelsche voorstel bevatten. De aan deze schikking te geven passende vorm, om een botsing met het oog op de van weerszijden opgewonden stemming te voorkomen, wordt door het Engelsche Kabinet over wogen en vormt ook een .punt van overweging van de Russische Regeering. De houding vau Komaroff of Lumsden zal niet aan een scheidsrechter worden onderworpen, maar alleen dequaestie, of de instruc ties, die ten gevolge van de overeenkomst van 17 Maart werden gezouden, op de een of andere wijze verkeerd werden uitgelegd. De vraag welke bijzonder heden voor het Pendjeh-inoident aan een oplossing zullen wordeu onderworpen op den groudslag, welke voor Engeland, Rusland en Afghanistan bevredigend is, zal door het scheidsgericht beslist worden. Wordt het voorstel om het Pendjeh-incident aan arbitrage te onderwerpen aangenomen, dan zal de regeling der grens worden voortgezet zonder de beslissing der scheidsrechters af te wachten. Tydens de werkzaam heden van de gemengde grensregelingscommissie zal het betwiste gebied als neutraal worden beschouwd, en noch door Russen, noch door Afghanen worden bezet. Ook de Pall Mall Gazette blyft geloof slaan aan eene spoedige en vreedzame oplossing van het geschil tusschen Engeland eu Rusland over de Afgbaansche grensregeling, maar meent toch te moeten waar schuwen tegen de wellicht wat al te gunstige voor stelling, welke de Daily News over de grensqnaestie geeft en in sommige punten eenigszins verward voorkomt. Te Parys is uit Londen het bericht ontvangen, dat Rusland het arbitrage-voorstel aanneemt. Scheids rechter zal de koning van Denemarken, of keizer Wilhelm zijn. Eene schikking sohynt zoo goed als zeker. Betreurenswaard blyft de rol, welke een groot deel van de zoogenaamde pers in deze dreigende dagen heeft gespeeld. Men scheen het er op te hebben toegelegd om het publiek in de war te breogenniet alleen losse, oppervlakkige geruchten werden verspreid, maar zelfs telegrammen de wereld ingezonden, waarbij het bewys niet moeielyk was, dat zij waren verzonnen. Men heeft in opgewonden tijden steeds zulke dingen gehad, maar zij kwamen van een deel van de pers, dat langs zulk een wan- hopigen weg trachtte de attentie te trekken en re clames te maken voor zich zelf. Thans was dit anderszelfs bladen en telegraafmaatschappijen, die een reputatie te verspelen hadden, deden mee eu het vermoeden ligt voor de haud, dat het hoofddoel was de speculanten op verlaging in de hand te werken. Dat is een treurig teeken des tyds. De protestanten in Frankrijk zijn voornemens den 18 October a.s., als wanneer het twee eeuwen geleden zal zijn dat het edict van Nantes werd opgeheven, tot een boete- en bededag te maken. De voorbereidende werkzaamheden voor de in 1889 te Parijs te houden wereldtentoonstelliag komen weinig vooruit. Aan het Parlement moet een krediet gevraagd wordeu ter bestrijding van de eerste nitgaven doch het Kabinet aarzelt, met het oog op den toestand der schatkist, eeu daartoe strekkend ontwerp van wet in te dienen, en dus is vermoedelijk de kredietaanvrage niet nu, maar na de samenstelling van de nieuwe Kamer te verwachten. Ook zijn al de moeielijkheden betreffende de aan wijzing van het terrein nog lang niet opgelost. Men weet dat de heer Antonio Proust, voorzitter der regelingscommissie, in zijn rapport het Champ de Mars als plaats voor het tentoonstellingsgebouw voorstelt; doch de minister van oorlog, generaal Campenon, heeft aan zijn ambtgenoot van koophandel, den heer Pierre Legrand, een brief geschreven, houdende ernstige bezwaren hiertegen, en nu zal de heer Antonin Proust bij de twee ministers pogingen doen om de bezwareu uit den weg te ruimen. In het laatst des vorigen jaars waren te Baltimore de prelaten der Noord-Araerikaansche Unie vergaderd, en deze hadden aan het Pruisische episcopaat een brief geschreven, waarop thans het antwoord ont vangen is bij den aartsbisschop Gibbons in genoemde stad. Dit document, door de Oermania openbaar gemaakt, bevat de bekende beschouwingen over den strijd tusschen Kerk en Staat. Het blad maakt de opmerking dat de brief van antwoord van mgr. Melchers, „aartsbisschop van Keulen," gedagteekend „uit de ballingsplaats 10 Maart," geschreven is iu naam en met toestemming van zijne „broederen uit de hiërarchie van Pruisen." In het bijzonder wordt gemeld dat de kardinaal-aartsbisschop Lodochowski den inhoud van den brief heeft goedgekeurd. RECLAME Een vooroordeel, dat vau geheel verkeerde onderstellingen uitgaan, vindt men veelal in het geval, dat er over de toepassing vau het eene of andere huismiddel gesproken wordt. Dan hoort men dikwijls de tegenwerping „ja, maar voor mij is dit middel niet geschikt." Nu moeien wij wel erkennen dat een en dezelfde ziekte niet altijd door een en hetzelfde geneesmiddel moet bestreden wordeu, inaar toch zijn er een aantal ongesteldheden, zooals die veroorzaakt worden door storingen in de spijsvertering (Verstopping, Lever en Galaandoeningen, Aambeien enz.) waartegen men steeds zacht laxeerende en tegelijk darmversterkende middelen gebruiken moet. Als zoodanig heeft iedere geneeskundige autoriteit de bekende en algemeen verkozene ZwitSSTSCh© Pillen van den Apotheker R, BRANDT (verkrijg baar a 70 Cis. de doos bij de meeste Apothekers) erkend, en men kan dus gerust aan iedereen haar gebruikt tegen de gensemde ongesteldheden aanbevelen. Men lette er vooral op, dat iedere doos als etiket een wit kruis op rooden grond droge en voorzien zy van de naamteekening van Rieh. Brandt. Verkrijg baar by J. M. H. Zeldenryk Apotheker te Gouda, a 70 Cents de doos. Gevonden en aan het bureau van politie gede poneerd Een vrouwenrok, potloodpen, p irapluie- haak, rekenboekje, koperen knip voor een rytuig, ring met een sleuteltje, id. met drie id., portemonaie met 15 ct., gouden Charivari zijnde eenige Vrijmet selaars Insignes. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Wet op de SCHUTTERIJEN van den 11 den April 1827, Staatsblad no. 17), alsmede de Reglementaire bepalingen, voorkomende in het Staatsblad van den 21 sten Magjt 1828, no. 6. Brengen ter algeraeene kennis dat, de Ingezetenen die op den 1 sten Januari 1885 bun 24ste jaar hebben bereikt, verplicht zyn zich voor den DIENST der SCHUTTERIJ te doen inschrijven. v Dat tot de inschrijving zitting zal worden geboh Jen in het RAADHUIS dezer Gemeente, van den 15den tot den 31 Mei aanstaande dagelijks (de Zondagen uitgezonderd) van des voormiddags tien kot des namiddags een ure.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2