BINNENLAND. Biiitenlandsch Overzicht KEJXWISGEEUMG. beid rail weerszoden achten wij het onmogelijk, dat er hetzjj van grondwetsherziening, hetzij van censusverlaging iets komt; men zal dan op de tegenwoordige, alle politieke geestdrift doodende wijze voortsukkelen in het parlement, totdat evenals in '48 de eene of andere be langrijke schok in het binnen-of het buitenland de geesten wakker schudt en ous tegen wil en dank dwingt tot een moedigen sprong, waartegen de meesten thans nog opzien. GOUDA, 26 Mei 1885. Laatstleden Zaterdagwaa het veertig jaren geleden, dat de heer G. Spruijt Az. te Waddinxveen door den Koning tot Heemraad van Bloemendaal werd benoemd, welke betrekking hij sedert onafgebroken vervulde. In de heden gehouden vereenigde vergadering van het Bestuur en van Gecommitteerde Ingelanden, waarin de heer Spruit door eene liohte ongesteldheid verhinderd werd tegenwoordig te zijn, werd met algemeene stemmen besloten hem ter herinnering aan dien dag een fraai geschenk in zilver aan te bieden. Het eenparig gevoelen was, dat zoo er ooit redeu was bij eene veertigjarige ambtsvervulling een blijk van sympathie te geren, die zeker bier bestond. De heer Spruijt toch bevorderde gedurende al dien tgd met warme belangstelling en grooten ijver het welzijn van den polder, en bewees hem in moeilijke omstandigheden belangrijke diensten. Wij zgn ver zekert bij velen instemming te vinden, als wij den jubilaris toewenschen, dat hij nog gedurende langen tgd zijne krachten moge wijden aan den bloei van den polder Bloemendaal, even als aan de behartiging der vele andere hem toevertrouwde belangen. Bij den op lo. Juni e. k. aanvangenden zomer dienst op den Rijnspoorweg, die in het algemeen weinig zal verschillen van den ten eiude loopenden winterdienst, zal een belangrijk voordeel gelegen zijn in het verkrijgen van aansluitende treinen uit Groningen en Friesland naar Amsterdam, Rotter dam eD Den Haag, uit Leeuwarden en Groningen ca. 6 uur vertrekkende. De itgeyt tusschen Amsterdam en Rotterdam Den Haag is zoodanig geregeld, dat die bij de meeste treinen geheel onafhankelijk zal zijn van den loop der treinen van en naar Utrecht. Voorts zullen onderscheidene treinen uit Amsterdam eu uit de richting van Utrecht te Gouda weder een ge deelte laten glippen. Dit ia zoo te verstaau, dat de treinen van Amsterdam naar Den Haag alleen te Nieuwersluis stoppen en te Gouda doorrijden, het Rotterdamsche deel daar achterlatende, terwijl de treinen uit Utrecht te Gouda in de richting naar Rotterdam doorrijden. De strekking van het wetsontwerp, dat door den heer De Savornin Lohman is ingediend tot wijziging van art. 1 der kieswet, is nergens den census te verhoogen en dus een census van 20 als grond slag aan te nemen den census overal op 20 te stellen voor hen, die tot dat bedrag aangeslagen zijn in die belastingen, waarvoor de aanslag overal op dezelfde wgze berekend wordt, eu voor alle overigen alleen rekening te houden met die ver schillen in den aanslag, die berusten op het verschil in woonplaats. Kiezer zullen dus zijn allen, die, waar ook, 20 betalen in de grondbelasting, naar tabel A der patentbelasting en naar de plaatselijk onver anderlijke grondslagen van het personeel. Voor zoover men is aangeslagen naar de plaatselijk veranderlijke tabellen der patentbelasting en naar de piaatselgke veranderlijke grondslagen van het personeel worden ter berekening van den census, die kiesgerechtigd maakt, de piaatselgke verschillen in aanmerking genomen, in dien zin, dat men kiezer wordt, als men 20 zou betalen in de plaatsen, waar de maatstaf van berekening het laagst is. De hoogste census is naar dit stelsel 44 en zal voor Am sterdam gelden. Voor de overige gemeenten komt men tot het volgend resultaat *s Gravenhage en Utrecht 42. Rotterdam ƒ38, Leiden 34, Dordrecht, Middelburg tn Leeuwarden 30, Delft, Groningen, Schiedam, Ngmegen, Zwolle, Haarlem, Maastricht 28, 's Hertogenbosch Deventer, Arnhem, Zaandam 26, Gouda, Kampen, Harlingen, Breda, Zntphen, Alkmaar, 24, Amers foort, Bergen op Zoom, Hoorn, Roermond, Helder, Vlaardingen, Vlissingen, Enkhuizen, Zierikzee, Hil versum 22, alle overige gemeenten 20. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Onder wijzersgenootschap heeft van eenige afdeelingen de nitnoodiging ontvangen, zich tot de regeering te weuden, in zake het doen vervallen van „opvoeding en onderwijs" afs examenvak voor decandidaten tot de acte vau hoofdonderwijzer. Het hoofdbestuur bericht thans aan de geweste lijke vereenigingen en afdeelingeu, dat het aan deze zaak met den meesten ernst zijn aandacht wijdt, en voornemens is op de aanstaande algerésene ver gadering te Arnhem eeu voorstel te doen, tot het nemen van maatregelen' om aan de regeering het gevoelen van het 'genootschap kenbaar te maken. Het achtte het onnoodig vroeger stappen te doen, omdat het toch ondoenlijk zou zgn, vóór het eerst volgend examen ip het thans vastgestelde programma wijziging te brengen. Aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering van de „Liberale Unie" zijn toegezonden De statuten met daarin ontworpen wijzigingen en aanvullingen. Een ontwerp-huishoudelijk reglement. Eene nota van de oommissie van uitvoering. In de statuten zgn nieuw: Art. 4. Om deel der Lib. Unie uit te maken, moet eene kiesvereeniging ten minste 10 leden tellen. Deze beperkeade bepaling is niet van toepassing op Centrale kiesvereenigingen, in zoover plaatselijke kiesvereni gingen hare leden zgn. Art. 7. Plaatsvervanging der afgevaardigden is geoorloofd. In art. 12Centrale kiesvereenigingen betalen voor elke plaatselijke kiesvereeniging, die tot bare leden behoort, eene aora van tieumaal dit bedrag (60 ets.) Art. 13Bijzondere personen, die zich bereid verklaren tot het doel der Lib. Unie mede te werken en die een jaarlgksche contributie bijdragen van ten raiu8te 1, of eene gift in eens van ten minste ƒ100, zijn, de laatstbedoelden levenslang, Buitenge wone leden van de Liberale Unie. Zij mogen de algemeene vergaderingen en alle andere door de Lib. Unie belegde samenkomsten bijwonen, kannen aan de beraadslagingen deelnemen, doch missen stemrecht. Zg ontvangen, op hun verzoek, de verslagen en andere slukkeu, die aan de afgevaardigden of aan de leden worden gezonden. Art. 14. Zijn in een kiesdistrict tien of meer buitengewone leden gevestigd, die niet tot eene kiesvereeniging behooreo, dan worden deze op hun verlangen door de commissie van uitvoering als afdeeliug erkend. Zulk eene afdeeling van buitenge wone leden heeft dezelfde rechten als de kiesver- eeuigiugen, deelen der Lib. Unie. Art. 11. Voorstellen tot wijziging der Statuten kunnen door de algemeene vergadering alleen dan in behandeling worden genomen, wanneer ze in de op roepingsbrief ter kennis van de afgevaardigden zgn gebracht. Van het ontwerp „Huishoudelgk reglement" is van algemeen belaag Art. 1. De Liberale Unie tracht haar doel te bereiken onder anderen door: a. het inwinnen en versohaffen van inlichtingen omtrent de behoeften der liberale partg in de ver schillende deelen des lands b. het leiden der openbare meening lo. door de pers, 2o. door voordrachten, 3o. door vergaderingen; c. het verstrekken van steun ter gelegenheid van verkiezingen voor de Tweede Kamer der St.-Generaal d. het organiseeren van samenwerking der liberalen, vooral door het bevorderen van de oprichting van kiesvereenigingen. Art. 7. De aanwijzing en aanwending der bijzondere middelen, waardoor de Lib. Unie haar doel tracht te bereiken, geschiedt door de Commissie van uit voering, ten ware de algemeene vergadering zelve te dien opzichte eenig besluit mocht nemen. In de Nota aan de afgevaardigden wordt een weinig breeder omschreven, hoe men zich het werken der Unie voorstelt. Een zestal „leidende gedachten" worden vooropgesteld, kortelijk hierop nederkomende Het verlies aan populariteit van de liberale partg, bepaald onder de kiezers op het platteland, dient vooral geweten te worden aan de gangbaarheid van onjuiste denkbeelden omtrent de liberale beginselen, alsook omtrent de politiek barer tegenstanders. Bg de verkiezingen zouden in menig district de kansen gunstiger staan, indien de partggenooten aldaar steun konden erlangen, zedelijk en stoffelgk, van de vrienden daar buiten. Tegenover menig vraagstuk is het noodig, dat onder de liberalen grooter en ernstiger belangstelling worde gewektdat zg omtrent de strekking dier vraagstukken met zorg worde toegelichtdat zg aan de con sequenties hunner beginselen worden herinnerd dat eenstemmigheid onder hen worde voorbereid. Het kan wenschelgk wezen, dat van eenstemmigheid onder de liberalen over een bepaalde vraag van wetgeving of stautsbeleid door eene openlijke ver klaring blgke. Er is te weinig aanraking tusschen de liberale partij in de Staten-Generaal en die in den lande. Er is behoefte aan een centraalpunt voor informatie naar betgeen in de verschillende streken des lands op het gebied der politiek wordt gedacht ftn verlangd, en voor organisatie, bepaaldelijk ter bevordering van de oprichting van kiesvereenigingen of van andere staatkundige verbindingen. Den 6n Juni a. s. zal een algemeene vergadering der Liberale Unie te Amsterdam plaats hebben. Onder den titel: Een geschikt herstellings- en vacantieoord voor kinderen heeft dr. Coronel een opstel in de Huisvrouw geplaatst, dat eene beschrijving bevat van de badplaats Wijk aan Zee. Die plaats komt hem voor vau lieverlede bestemd te z|jn, om het vereenigingsoord te worden voor de kinderwereld, zoowel van gezonden, als van zwakken en lijdenden. Behalve, dat de vacantie-kolonie voor zwakke kin deren uit de Amsterdamsche scholen daar jaarlgks eenige weken gevestigd wordt, vindt men in de nabijheid van het gebouw voor die kolonisten het Sanatorium, of herstellingsverblijf van het kinder ziekenhuis te Amsterdam. Daar kunnen voorloopig een veertigtal kinderen, die aan klierziekte, bloed armoede, verzwakking na ziekten lijden, verzorgd en verpleegd worden, tegen 1 daags voor burger kinderen,'75 ets. daags voor armbesturen en som mige ook kosteloos. In de eerste plaats worden kinderen opgenomen, in het kinderziekenhuis ver pleegd, die eene nakuur behoeven, maar naar de overige plaatsen kannen kinderen uit alle oorden des lands en van alle gezindheden dingen. Het geneeskundig toezicht staat onder rechtBtreeksch beheer van den geneesheer-directeur van het kinderzieken huis. Er zal gelegenheid zijn tot het gebrnik van zoet- eu zoutwaterbaden binnenshuis, en het zeebad ligt op eenige passen afstand van het gebouw. Men stelt zich voor, de meest zorgvolle verpleging te verschaffen, gedurende bet geheele jaar, een bijzonder groot voorrecht voor ben, die eene langdurige kuur behoeven, waartoe tot dasver in ons land de gelegen heid niet bestond. Die inrichting zal nog in dezen zomer geopend worden. Boveudien viudt men in W|jk aan Zee tal van ge schikte gezinnen, die een deel van bun bestaan vin den in de verzorging van zwakke kinderen en in het logeeren van kinderen met enkele hunner ver wanten, gedurende de zomermaanden of de vaoantie- weken. De directie der Noordzeebad-Maatscbappg heeft eene gnnsche lijst van aanbevelenswaardige gezin nen, die kinderen van 8 tot 12 jaren tegen eene vergoe ding van 10 's weeks voediug, huisvesting en toezicht verleenen, terwijl meer gevorderden in jaren 15 moeten betalen. Men ontvangt hiervoor een stevigen pot en eene liefderijke verpleging. Voor het gebruik van zeebaden voor kinderen wordt van 1530 ets., per badkoets in rekening gebracht. In deze verblijven, hoe aanbevelenswaard, vindt dr, Ceohter niet zijn ideaal. Hij wil trachten W|jk aan Zee in alle opzichten geschikt, veilig en prettig te maken voor gezonde en zwakke schoolkinderen, die daar de zomermaanden of den vacantietgd ko men doorbrengen en stelt zioh voor, de daartoe noo- dige maatregelen gedureude dit jaar te nemen. In dien geest is door een Israëlietisch geneesheer te Amsterdam, ten behoeve van Israölietische kinderen, die wegens zwakke gezondheid den zomer aan zee moeteu doorbrengen, een net gebouwtje te W|jk aan Zee gezet, dat hg nog dezen zomer met een veer tigtal kostkinderen hoopt te bevolken. Een zijner lezers scbrgft aan het Handelsblad Eergisteren avond tegen negen uur werd m|j gepresenteerd eene coupon a 1.50, Amsterdam sche premieleening, serie 10,588 No. 10, dievalseh was. Kenteekeuen vuil wit papier, geen onderdruk, voor de van 1.50 staat F1 1.50. Slordig ge drukt, de No. ongelijk van hoogte, de handteeke- ning aldus Cary. De zwarte lijn waarop de No. gedrukt zgn onregelmatig en w|jd vaneen. Voor iemand die de echte coupons eenmaal gezien heeft, direct te onderscheiden. De persoon was van mid delmatige grootte en breedte, gekleed laag zwarte fantaaiehoed, grijze das met een speldje er op, donkergrijze demi-saison, gelaatskleur bleek en blon den knevel, iu het geheel een burgerheer. Hg gaf voor, aan de echtheid te tw|jfeleu, maar had de coupon van eeue zeer bekende firma ontvangen. Ofschoon ik hem spoedig volgde om hem aan de politie over te leveren, raakte ik zgn spoor kwgt. Aangifte bij de politie is gedaan. Verleden jaar werd door de vereeniging van leeraren aan een oommissie van vijf leden opgedragen om maatregelen voor te bereiden dat het M. O. op de tentoonstelling Mt Antwerpen op waardige wijze zou worden vertegenwoordigd. Door het weigeren der Tweede Kamer om de sub sidie voor de Nederlandsche afdeeling te verleenen kon van dit plan niets komen. Dr. D. De Loos, directeur der H. B. school te Leiden, die de zorg voor het opmaken van een verslag van den toestand der inrichtingen voor M. O. had op zich genomen, had echter toen het votum der Kamer viel dit om- I vangrijk werk nagenoeg voltooid. Eenige statistische gegevens uit dit verslag zijn thans in het tgdschrift voor leeraren onder den titel van „Enkele mede- deelingen over het M. O. verschenen. De brochure geeft een duidelijk overzicht van den vooruitgang van den toestand van het M. O. en bevat vele belang rijke opgaven, waaraan wij enkele bijzonderheden ontleenen. Het aantal H. B. scholen bedraagt thans 61, waarvan 21 Rijks H, B. scholen, terwijl nog 28 een Rijkssubsidie geuieten. Op 31 December 1883 bedroeg het aantal leer lingen aan de jongens H. B. scholen 4787 man nelijke en 205 vruuwelijke, tegen in den cursns 1864/65 750, in 1869/70:3210, in 1874/75: 3855 en in 1880/81 4509. Het aantal vrouwelijke leer lingen aan de jongeus H. B. scholen was in 1877 66, in 1880 150. Van de 100 leerlingen werden in 1883 slechts 7,38 ia de 5e of hoogste klasse aangetroffen; dat getal was echter in de voorgaande jaren nog lager. Bg het toelatings-examen variëert het cijfer der afgewezenen tusschen 20 en 25 pCt., bij de bevorderings-exameos tót boogere klassen slaagt in doorslag 75 pCt.; voor het eind-examen gemiddeld 84,4 pCt. der candidaten. Sedert 1866 is dit examen met goeden uitslag afgelegd door 2900 jongelieden. Het aantal middelbare scholen voor meisjes bedroeg op 31 December 1883 14, dit o|jfer is thans echter door het vervallen der Rijkssubsidie voor de meisjesscholen, met een, die van Goes, verminderd. Van de leerlingen waren in 1888 11,13 pCt., dus 3,77 pCt. meer dan bij de jongens H. B. scholen in de hoogste klasseu. In 1870/71 bedroeg het hantal leerlingen 127, in 1875/76: 691, in 1880/81:1002 en in 1883/84: 1213. In Nederl.-Iudië zijn drie H. B. scholen met 5 jarigen cursus voor jongens en een met 3-jarigen curcus voor meisjes met in 1884/85 429 leerlingen. In 1884 zijn aan 153 heeren en 61 dames acten toegekend de bevoegdheid verleenend tot het geven van M. O. tegen in 1880 91 en 32, en in 1877 76 en 27. Sedert de in werkingtreding der wet op het M. O. (1864) zijn 528 dames en 1779 heeren gediplomeerd. De vertegenwoordiging der Vereenigde Staten in het buitenland wordt door de regeering van pre sident Cleveland merkwaardig georganiseerd. Het sterkste voorbeeld is de benoeming van den heer Keiley, mayor van Richmond, eerst tot gezant in Italië, thaus tot gezAut te Weenen. Hij heeft zich bekend gemaakt door gemis aan diplomatieke takt, maar zijn broeder heeft voor hem de voorspraak verkregeu van den aartsbisschop van Baltimore, en de heer Bayard, de minister vau buitenlandscbe zaken, heeft aau dien iovloed geec weerstand kunnen bieden. Nauwelijks was het bekend gewordeo, dat Keiley tot gezant b|j de Italiaausche regeering was benoemd, of de dagbladen drukten eene redevoering, door hem kort na de bezitneming van Rome uitgesproken, waarin bg Victor Emanuel een roover had genoemd. Men verontschuldigde dit met zijne jeugd en onerva renheid, maar de Italiaansche regeering gaf te ver staan, dat z|j eeu man, die zich nooit door iets anders dan door die redevoeriug had bekend ge maakt, geen aangenaam onthaal te Rome kou waar borgen. De minister moet dit nog al kwal|jk hebben genomen en in den ministerraad hebben voorgesteld, de gezantschapspost voorloopig onbezet te laten. Keiley zelf verlangde, dat zijne benoeming zou worden gehandhaafd. Op een feestmaal, hem door z|jne vrienden te Richmond aangeboden, hield h|j weder eene rede, waarin b|j de Italiaansche regeering hemelboog prees, maar te gel|jk de regeering der Unie, die h|j in het buitenland zou vertegenwpordigeo eene onwettige, alleen door geweld bestaan regeering noemde, die uit „onverbeterde rebellen" bestond. Hierop werd hem uit Washington te verstaan gegeven, dat hij niet naar Rome kon gaan. Men was bereid, hem naar Peterburg te zendeu, maar toen het En- gelich-Rnssisoh conflict ontstond, kwam de openbare meening er krachtig tegen op, dat zulk een mau voor een gewichtige post werd gekozeu. Thans is bij tot gezant te Weenen benoemd. De post van gezant in Europa wordt als een aangenaam baantje beschouwd, tvaarmede politieke vrienden kunnen worden begunstigd. Omgekeerd worden de Europeesche mogendheden zelden te Was hington door huune beste diplomaten vertegen woordigd vooral op de Russische viel veel aan te merken. Eugeland maakt hierop eene uitzondering het is trouwens het eenige groote land van Europa, dat met de Vereenigde Staten gewichtige aange legenheden heeft te regelen. Des te meer wekt de keuze van den nieuwen Ameriknanachen gezant te Londen verwondering, die en in Engeland en in Amerik wordt veroordeeld. De voor Peteraburg bestemde gezant heeft- bedankt voor zgne be noeming, omdat hij vreesde, dat z|j in den SenAat "oor hem onaangename debatten zouden uitlokken. Tot consuls te Hamburg en Bremen zijn landagenteu iu Texas benoemd. Naar Japan gaat iemand, die als een twistzoeker bekend staat en consul-generaal te Melbourne is een avonturier geworden, die b|j de laatste presidentsverkiezing een brochure heeft geschreven ten gunste van Blaine's reclame makend plan, de Zuidamerikaausche republieken onder de hegemonie der Vereenigde Staten te vereenigen. De Weener Bodencredit-Anstalt is deze week aan een kolossale oplichterij ontkomen. Omstreeks half April kwam daar een man, die zich de Hongaarsche grondeigenaar Michael Babies noemde en 120.000 wilde opnemen op zijn bij Szegedin gelegen goed Kögely. Hij had de bewijzen van eigendom bij zich en beloofde, de verdere stukken, die van hem verlangd werden, te zenden. Uit Szegedin kwamen dan ook weldra die stukken, van de handteekening van ver schillende autoriteiten voorzien. De Anstalt echter verzuimde niet, haar gewoonte te volgen, om ook aangaande den persoon van den geldopnemer in lichtingen in te winnen, en vernam toen, dat te Szegedin en omstreken noch een landgoed Kögely, noch een grondeigenaar Babecs bekend was. Om den bedrieger in de val te laten loopen, werd hem ge seind, dat hij het geld in ontvangat kou komen nemen hij kwam en werd in hechtenis genomeu. Men vond bij hem de stempels, waarmede bij zijn stokken ver- valscbt bad. Aan de Neue Freie Presse wordt door een des kundige het volgende omtrent de jongste aardbeving in Weenen en Stiermarken geschreven De bevolking der hoofdstad is weder eens herin nerd aan het bestaan dtr verwoestende kracht, die in hare onmiddellijke nabijheid diep in de aarde zetelt. De maand April was over het geheel ge nomen hoogst abnormaal geweest, en Mei verraste de bewoners van Weenen al dadelijk bij zijne aan komst met een aardbeving die gelukkig tot haar centrum het Mürz-dal koos, en daar zeer hevig was, maar Weenen slechts in hare laatste golvingen beroerde. Volgens de tot biertoe ingewonnen berichten, werd het gebied, waar zich de aardscbudding gevoelen deed, ditmaal in het noorden begrensd door het Douaudal, van Weeueo tot voorbg Linzin het oosteu door deu loop der warmte-linie van Weenen en verder door de dalen van Mürs, terwijl zijne uitgestrektheid ten westeu zich voorloopig nog uiet laat bepaleo. Meu heeft in de nabgheid vau Wiener Neustadt eeu punt, van waar drie,' sedert lang bekende, aardbevinglijnen straalvormig uitgaan lo. de bovengenoemde warmtelinie van Weenen strekt zich uit over Leobersdorf, Böslaa, Baden, euz. volgt dau de oostelijke grens der Alpen, tót ze op Weenen stuit 2o. de tweede, die merkelijk langer is, gaat schuins door de streek vau het gebergte in noord westelijke richtiug eu strekt zich uit over het Douaudal tot ver in Bobeme, waarbij zij gedeeltelijk den loop van den Kampstroom volgt en daardoor ook de benaming vau Kamplinie bekomen heeft 3o. eenderde eindelijk gaat Zuidwestelijk en loopt samen met de dalen van de Mürz en verder vau de Mur tot Grate. Deze „Mürz-linie" heeft ditmaal in elk geval eeu hoofdrol gespeeld, daar de buurtschappen Mürzsteg Neuberg, Mitterdorf, Bruck aan de Mur, Kindberg enz., het ergste geleden hebben en men zelfs te Gratz de scbokkeu nog teer duidelijk gevoelde. Nadat meu echter aan de eene z|jde uit St. Pölteu, eu aan de andere uit Rötlau en Weenen aard- schuddingen meldde, zoo sch|jnen ook de beide andere liniën niet lgdeigk te z|ju gebleven. De ichokken te Linz en Isohl behooren iu elk geval tot een andere l|jn, die, evenals de Kamp-linie, de Alpenstreek schuins doorgaat, een verschijnsel dat b|j de schudding der Noordelijke Alpeu regel is, waarom Suesz ze ook rekent tot de categorie der „Blaassehuddingen" een naam die doelt op bepaalde storingen in den bergbouw welke men „blazen" noemt. Wat de waarnemingen betreft, die men op ver scheidene plaatsen gedurende de aardbeving gemaakt heeft, z|jo, behalve de bekende telegrammen nog de volgende mededeeliugen laugzamerhand ingekomen. Te Ternitz aan den Zuiderspoorweg werden te 12 u. 16 m. (stationsklok) korte, trillende schokken waargenomen, die 5 a 6 seconden aanhielen en welker richting scheen te loopen van het Zuiden naar het Noorden. Uit Gratz wordt gemeld: De aardbeving beperkte zich, volgens de ingewonnen berichten tot Opper en Middel-Stiermarken en strekten zioh in Noorde lijke richting* tot Brück en Mautern, in Westelijke richting tot Köflach en Dnitsoh-Landsberg, in Zui delijker richtiug tot Wildau en in Oostelgke rich ting tot Tehriug uit. De opgaven betreffende den tijd wisselden at van 12 u. 10 m. tot 12 u. 30 min.; de duur der schokken Was van 1 tot 30 sec. Een telegram uit Kindberg meldtDe aardbeving geschiedde te 12 u. 16 m. des middernaohts en ging in de richting van het Zuiden naar bet Noorden. De duur beliep van 45 sec. De barometerhoogte bleef onveranderd. Alle woonhuizen in den omtrek of meer beschadigd. Vele gingen uit de lijn. Gevels, brandmuren, schoorsteenen en plafonds vielen in vele huizen in. Door het nederstorten van een plafond werd ergens eene vrouw gedood. Het hevigste leden het huis van den logementhouder Kappl; vervolgens de school, die tot nadere orde gesloten Merd, de kerk, van welker toren het kruis afviel en die inwendig zeer beschadigd werd. Het stationsgebouw daarentegen heett geeue noemens waardige schade geleden. De angst der bevolking was zeer groot en de brandweer heeft zich hoogst verdienstelgk gemaakt. Een bij de Linzer Tagespost ingekomen telegram meldt, dat de aardbeving iu geheel Boven-Oostenrijk aan weêrszijden van den Donan, met eene tot nog toe ongekende hevigheid is gevoeld. Behalve echter het nederstorten van enkele voorwerpen en het afvallen vau pleister, is geene verdere schade te vermelden. Evenals de Pall Mall Gazette verklaart de Pol. Corr. van Weenen te kunuen verzekeren, dat de aldaar uit Londen* ontvangen berichten, als zouden de onderhandelingen over de Afghaansche grensquaestie op nieuwe eischen vau Rusland gestuit zijn, allen grond missen. De onderhaodeliogen, zegt zij, zijn integeudeel in zeer goeden gang en zullen zeer spoedig tot een volkomen verstandhouding voereu. Lord Salisbury en lord Churchill hebben buiten het Parlement redevoeringen gehouden, waarin z|j de Regeering over haar Egyptische eu Afghaansche politiek hevig aanvielen. Salisbury klaagde, dat h«t Lagerhuis zich niet onafhankelijk genoeg tegenover de Regeering gedroeg. Churchill keurde de ver nieuwing van de Iersche beteugelingswet af. Op dat puut is Salisbury het uiet met ziju conserva tieven geestverwant eeu». De „Times" acht de argumenten van Churchill zeer zwak, daar de rus tiger toestand van Ierland juist het gevolg der beteugeliogswet is. Te Londen liep het gerucht, dat de oueenigbeid iu den boezem van het Minis terie over de Iersche dwangwet zoo groot is, dat een wijziging onvermijdelijk was. De „Pall Mali" verzekert echter, dat het geschil weder is bijgelegd door de verlenging met wijziging van de Iersche dwangwet voor den tgd van slechts éen jaar. Dat kan wel zijnover een jaar heeft men tevens een nieuw Lagerhuis, op breederen grondslag gekozen, en wie weet hoe het er dan uitziel met de politiek. Geheel Frankrijk heeft slechts oor en oog voor Victor Hugo, wiens nagedachtenis op allerlei wijze wordt geëerd. De beide Kamers hebben bijna een stemmig 20,000 franken toegestaan voor eene be grafenis op staatskosten, die zeker niet onderdoen zal voor die vau Thiers en Gambetta. De wet op den scrutin de lisle is docr den Senaat goedgekeurd. De door de commissie voorgestelde bepaling, dat de fractie boven het veelvoud van 70.000 inwoners 20,000 moet bereikt hebben, om het departement recht te geveu op eeu afgevaardigde meer, is verworpen. Elke fractie boven het bedoelde veelvond, al is het ook van één inwoner, geeft het departement een afgevaardigde meer. De Kamer van afgevaardigde had in denzelfden zin besloten. Hierdoor zal de Kamer 582 afgevaardigden tellen aldus 25 meer dan thaus. De door de commissie in de wet aangebrachte bepaling,dat een lid der dynastiën, die over Frankrijk geregeerd hebben, niet verkiesbaar is voor de Kamer van afgevaardigden, is goedgekeurd met 187 stemmen tegen 56. Dezelfde bepaling is opgenomen in de kieswet voor den Senaat. De onderhandelingen tnssohen Frankrgk en China over eeu definitief vredesverdrag worden zonder tegenspoed, maar met zekere langzaamheid voortge zet. Wie de wijze van doen der Chineesche diplo matie kent, zal zich over deze vertraging niet verwonderen. De moeilijkheid bestaat thans in den vorm, de redactie van het tractaat, opdat den Chineeschen diplomaten geene gelegenheid worde gegeven, om mt eeu min duidelgien tekst bezwaren te scheppen. De BURGEMEESTER van GOUDA, brengt bg deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den heer Provincialen Inspecteur der Directe Belas- tiogen euz. te Rotterdam, op den 22 Mei 1885 is executoir verklaard Het Kohier vau het Patentrecht no. 9, 4e kwar taal, dienst 1884/85. Dat voirnoemde Kohier ter invordering is ge-

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2