Bultealandsch Overzicht ook met het oog op de gelukkige gevolgen die dearuit sullen voortvloeien voor de geheele lijn, wier toekomst nu verzekerd schijnt. De voltooiing der lijn wordt, ondank» de ondervonden bezwaren, voort vloeiende uit de hooge eisohen der grondeige naren en de eigeoaardige moeilijkheden tot het bepalen van een geschikt eindpunt te 'a Qtavenhage, tegen lo. Juni e. k. tegemoet gesien. De pogingen, door de maatschappij in 't werk ge steld om met de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij tot een vergelijk te komen betreffende de aansluiting der tramigc LeidenVoorburg en de residentie, waren afgestuit op de telkens gewijzigde en steeds klim mende eisoben dier maatschappij. Omtrent de hulp vaardigheid van het college van Gedep. Staten, vau de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij en het Be stuur van den Binkhorstpolder, maakt het verslag met lof melding. De lijn UtrechtVreeswyk voldeed gedurende het grootste gedeelte van het jaar goed, maar eisohte be langrijke herstellingen tengevolge van verzakkingen in het slechte jaargetyde, er bleek bijv den aanleg niet voldoende op de gesteldheid van den bodem te zijn gerekend. De tegenwoordige toestand is bevredigend. Bene rechtstreeksche verbindiug van de tramlijn der maat schappij met het groote spoorwegnet is, na nauwkeu rig onderzoek met 't oog op de kosten niet tot stand gebracht. De landswerken aan de Keulsche vaart zullen waarschijnlijk nog in 1885 eene gedeeltelijke verlegging der lyn en eeoe verplaatsing der voorlop- pige remise noodzakelijk maken. Eene veilige exploitatie van de stadssectie van de lijn GoudaOudewater, den 16den Januari ge opend, is, na eene kleine wijziging in de richting, noodzakelijk gebleken na eene ontsporing, verzekerd. De weg heeft zich over het algemeen zeer goed ge houden. Een verzoek tot uitbreiding der lijn naar Schoonhoven over Stolwijk en Bergambacht, is bij Ged. Staten aanhangig. De lijn BotterdamOverschie, den 7(len Augustus iu exploitatie gebracht, voldoet aan alle eischen vau eene goede constructie. Op verlangen van het ge meentebestuur van Botterdam is, tot meerdere vei ligheid van het wagenverkeer een nieuw systeem van wissel aangewend. Op de lijn GoudaOudewater werden veTvoerd 14444 personen ie kl., 167.039 2e en 3e kl., totaal 181,483 opbrengst 19,568.75. Het goederen vervoer bracht 699 op. De exploitatiekosten waren f 3.61 per dag-kilometer. Het geheele aantal sectiereizigers op de lijnen der Maatschappij was 508,483, met eene opbrengst van 69,182.74V8. Het werd wenschelyk geacht, de pogingen tot verdere plaatsing der aaodeelen te staken en met 't oog op de nog niet zekere opbrengsten der ge ëxploiteerde lijnen, de tegenwoordige constructie- periode voorshands te sluiten. De rekening dier periode bedraagt 125,000, en het Bestuur stelde nu voor, het de middelen te verschaffen tot afsluiting dier rekening op de voor de Maatschappij meest voordeelige wijze. De bedoeling is, vooraf geen aanleg te beginnen alvorens ten volle over de benoodigde middelen te kunnen beschikken en inmiddels te bezuinigen, o. a. door het overbodige technisch personeel niet langer in dienst te houden en door beperking der algemeene kosten. Het voorstel tot staking der constructie-periode vond algemeeuen bijval, doch het aangaan der leeniug ad 125,0U0 lokte eene zeer wijdloopige discussie uit. Door den heer Van Eijk werden inlichtingen ge vraagd omtrent de in het verslag over 1883 reeds voorgestelde bouwing eener werkplaats op het em placement te Oudewater, waardoor de Maatschappij in de gelegenheid zou zijn herstellingen, o. a. af draaien van wielbanden, zelve uit te voeren. De Voorzitter antwoordde hierop, dat men door het bouwen eener Centrale werkplaats in eene reeds lang gevoelde behoefte" hoopte te voorzien. Dat wel is waar in bet verslag over 1883 het emplacement Oude water genoemd was, omdat toen nog het plan be stond tot den aanleg der lijn OudewaterUtrecht, doch dat met het opgeven wn de lijn ook de bou- wing van eene werkplaats te Oudewaler was vervallen. De voorgestelde wijziging der statuten, hoofdzake lijk de redactie van een paar artikelen betreffende, werd aan commissarissen overgelaten. Tot commis sarissen werden herkozen de heeren de beeren mr. J. E. Banck en van Pestel. Onder de benoemingen, die gisteren de Staatscour. bevatte, komt ook voor die van kapitein W. Boose- boora tot majoor. Wegens bevordering in den staatsdienst tal hij zich dus aan eene herkiezing moeten onderwerpen. Hoe onzeker voegt de Arnh. Ct. hieraan toe - bij elke verkiezing de kansen ook zy», wordt de hoop op zijne herkiezing versterkt door de omstandigheid, dat de heer Booseboom zich thans heeft doen kennen en zyne degelijke parlementaire adviezen hem een aanspraak te meer geven op de stemmen der kiezers in het district, dat hem afvaardigde. Naar wij vernemen, zal de Commissie van uitvoe ring der Liberale IJnie aan de vergadering van afgevaardigden, die den 6en Juni te Amsterdam wordt gehouden, ook mededeeling doen van hare naaste plannen omtrent eenige onderdeelen der in bare nota algemeen voorgeschreven werkzaamheid. Volgens De Standaard komt de deputaten-vergade ring den 2en Juli bijeen ter behandeling o. a. van de volgende zaken lo. de verkiezing van een voor zitter; 2o. bespreking van de redactie van art. 184 der Grondwet3o. onze positie tegenover art. 168. De Standaard dringt erop aan, dat dien dag geene openbare zitting van de Kamer zal worden gehouden om den antirevolutionnairen Kamerleden vrijheid vaa beweging te laten. Staten-Generaal. Tweede Kamek. zittingen van Dinsdag 26 en Woensdag 27 Mei. In de Dinsdag gehouden zitting werd het voorstel-Schepel tot beperking der defensie tot Am sterdam verdedigd door de heeren Viruly, Borch van Verwolde, De Vos en Schepel doch ernstig bestreden door den Minister van oorlog, die be toogde dat het veldleger onmisbaar is en verdediging van Amsterdam alleen onraadzaam is. De heer Schepel trok hierop zijn voorstel in. In de zitting van gisteren is ingekomen de ont slagaanvrage vau het kamerlid den heer Booseboom. Behandeld werd het wetsontwerp tot wyzigiug der wet op het hooger onderwijs om vau de aca demische examens vrij te stellen de vreemdelingeu en Nederlanders, die geen ingezetenen zijn en in het bezit van diploma's van bniteulandsche instel- lingen, die door de Nederlandsche Begeering zijn erkend. De heeren Godin de Beaufort, Boell, De Beaufort en Gratama verdedigden het ontwerp als vernieuwing van den bond met Transvaal. De heer Boell had echter aanmerkiug tegen het toekennen van dit voorrecht aan Nederlanders, geen ingezetenen zijnde. Op de vraag van den heer Godin de Beaufort verklaarde de heer Schaepman af te zien, van de indiening van een voorstel tot opheffiug der Utrecbt- sche Hoogeschool, omdat hij de goede zaak, die die bij voorstaat, niet wil bedorven zien door een voorwendsel alsof hij eene Katholieke Universiteit te Utrecht wilde stichten. Na verdediging door den Minister van Binnenl. Zaken is het wetsontwerp pnaniem aangenomen na overneming door den Min. van het amenderaent- Boëll om het voorrecht toe te kennen ook aan zonen van onze gezauten en consuls, die Neder landers zijn. Vrijdagnamiddag zal het opmaken der nominatie voor den Hoogeu Baad plaats hebben, de Minister van Justitie hield tenenover den heer Gratama de noodzakelijkheid der aanvulling dezer vacature vol. Vooraf nog enkele ontwerpen als bepaling der som voor het regentschap, staatsbegrafenis van mili tairen, enz. Mr. Levy's „Op den tweesprong" is een kleine brochure, waarin hg 't verschil tusschen de andere leden der commissie van uitvoering van de Liberale Unie en hem zeiven teekent met deze woorde^ de anderen willen beschouwen, bespiegelen, berden en beramen, terwijl het alleen op handelen aanWbmt. Het eenige wat z. i. de liberale partij ontjfreekt is, dat zij tegenover de krachtsontwikkeling der andere partijeu niet krachtig werkzaam is opgetreden. Daarin en in niets anders moest de beteekenis der Liberale Unie liggen, die als een levenwekkend ferment moest werken, niet al» een nieuwe organi satie nevens zoovele andere organisatiën moest optreden. Dinsdag overleed te Assen Mr. Johannes van Kuyk, sinds 12 Mei 1875 Commissaris des Koningë in Drente, in den ouderdom van 66 jaren. De over ledene was Bidder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De methode van dr. Closset, geneesheér te Luik, om rauw vleesch te conserveereu, bestaat in het volgende het vleesch wordt in eene oplossing van -onderzwaveligzure soda gedoopt en daarna in her metisch sluitbare bussen aan een atmosfeer bloot gesteld, die vau de zuurstof in de kiemen, welke de rotting te weeg brengen, verstoken is. Deze anti septische atmosfeer wordt tot stand gebracht door het leiden van een luchtstroom door verscheidene oververhitte glazen buizen, die voor een deel grof gestooten houtskool en voor een ander deel een mengsel var. houtskool en zwavel bevatten. De uit vinder van deze tdethode had zich ten doel gesteld, op die manier behandeld vleesch minstens 40 dageu lang versch te doen blijven, en dan nog een dag of 10 a 15 bruikbaar te doen zyn. Bij de genomen proeven bleek het nog, na 45—50 dagen in flesscben te hebben gestaan, zeer goeden normaal van smaakhet' zag er ook goed uit, had geen reuk en was normaal van kleur en elasticiteit. Eenige dagen geleden had een zwemmeester te Nieuw-York, die Odium heette, bet plan te kennen gegeven, om van de brug te Brooklyn in de rivier te springen, en de politie nam voorzorg», maatregelen om dit plan te beletten, maar toch slaagde Odium er jongstleden Dinsdag in het ten uitvoer te brengen. Een versierd rytuig, waarin een opzichtig ge kleed persoon zat, kwam de brug oprijden en trok de aandacht der politie-beambten, waardoor het Odium, die io een meubelwagen op den helper volgde, gelukte de plek te bereiken, die hy voor zijn sprong bad bestemd; behendig klom hij tegen het ijzeren hekwerk der brug op en stond een oogen- blik later negen voet boven de brugviakte. De brug ligt honderd zes-en-dertig voet boven den waterspiegel. Odium deed den sprong met het linkerbeen vooruit en bij viel, over een afstand vaa honderd voet, kaarsrecht naar beneden. Toen echter helde het lichaam, waarscbynlyk door den wind, een weinig over, de zwemmeester deed pogin gen, om zijn balans te honden en eene, vooraf be rekende, houding aan te nemen, maar dit gelukte bem niet en hg kwam met den rug op het water terecht. Hoewel de ongelukkige slecht» tot ongeveer twaalf voet beneden de oppervlakte verdween, bleef hg ongeveer drie minuten onder; kapitein Boyton, die met een vaartuigje in de nabijheid was en den treurigen toestand zag, waarin zgn vriend zich bevond, sprong in de rivier en bracht Odium aan boord. De kracht, waarmede bij op het water, was neder- gekomen, was zoo groot geweest, dat het zweracos- tuum was opengebarsterxen de huid gescheurd, zoodat het bloed er door te vóorschijn drong; toen men de borst aanraakte, drong het lougenbloed met akelig sissend geluid door het verscheurde weefsel. Odium kwam nog tot bewustzijn en was in staat om te vragen of de sprong goed was geweest; een halfuur later stierf hij na een vreeselijken doodsstrijd; eene lijkschouwing toonde aan, dat alle ribben ge broken en de inwendige lichaamsdeelen verscheurd wareu. De aanleiding tot het waagstuk was niets ander», dan reclame-raakery, en Odium had willen aantoonen, dat de sprong gemakkelijk en zonder gevaar wa»; vroeger waren onderscheidene personen gearresteerd, die dezelfde poging hadden willen doen, en than» worden er mannen gevonden, die verklaren, dat zjj voornemen» ziju om aan te toonen, dat zij kunnen verrichten, wat Odium uiet mocht gelukken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de helpers van den ongelukkigen zwemmeester wegens medeplichtigheid aan zelfmoord worden vervolgd. Een Atjeh-correspondent van het Soerab. Hb. geeft de volgende beschrijving van de beatings der Atjehsche defensie-lijn Wat het inwendige van die bentings betreft, kan ik kort zijn. Comfortable kazernes, luchtig, netjes, en wat dies meer zij zeer goede officierswoningen, wel te verstaan voor ongehuwden netjes gebouwd, geverfd, en de uoodige accessoires. Daarom heen een pl. min. 3 M. hooge paiissadeering, ook ^al weer keurig afgewerkt, mooi geschaafd, 'k bad haast gezegd, bijua hermetisch aan elkaar sluitend en daar achter (aan de binnenzijde) een doorloopende hoogte met trappen voor standplaats voor de schat ters. Zulk een hoogte noemt men banket. Buiten die palissadeering een 8 a 10 M. breede horizontale ijzerdraadversperringgevormd door ijzeren piketpinnen, waaraan ïjzerdraad zoodanig is bevestigd en door elkaar gevlochten, dat als men inet moeite een zijner voeten er doorheengewerkt heeft, om er door heen te komen, om de chioone te overschrijden, men in de eerste plaats erg veel kans heeft vóór- of achterover op zijn eigen buik te vallen, maar tweedeus datzelfde been met een dubbele krachtsinspanning moet zien los te werken. 'k Behoef u dus niet te zeggen dat de sloebers daar niet gemakkelijk doorkomen ja, dat het zoo goed ais onmogelijk is. Vóór de poort is die ijzerdraadveraperring niet maar van forceeren van de deuren is geen sprake. Daarenboven is het terreiu om de bentings (naar 's vijands zyde) tot 3b 1000 M. opengekapi m. a. w. de schildwachten hebben een vrij uitzicht. De hoogte van paiissadeering is niet alleen oorzaak, dat beklimming zoo goed als onmogelijk is, ook al was iemand de ijzerdraudversperriug doorgekomen, maar bovendien hebben de vijandelijke kogels des te minder kans om in de bentings in te slaan. Men zit daar even veilig als iu de Concordia aan het Speeeltafeltje. Een paar soldaten met het Beaumonigeweer gewapeud schieten van het banket op hun dooie gémak iederen Atjeher neer, die het durft wagen met kwade bedoelingen te naderen, ook al zgn zij io nog zoo groote hoeveelheid. Ten einde bet verbruik van sterken drank nog meer te beperken, voor zoover dit althans langs wettelijken weg mogelijk is, en teven» eene betere verdeeling van de netto-opbrengst der alcohol-accijn zen te bewerkstelligen, i» door de wetgevende macht van Zweden eene wet totstandgebracht, die in meer dan een opzicht de aandacht verdient. Volgen» deze wet toch zal 0. a. het schenken van sterken drank op Zon- en feestdagen slechts geoorloofd zijn, wan neer dit gepaard gaat met den verkoop van spijzen gedurende kerktyd blijft het tappen van alcoholische dranken onvoorwaardelijk verboden. In de week zal de verkoop werden toegelaten tot 's avonds 10 uur op het platteland tot 8 uur, en de verkoop in 't klein in den regel niet langer dan tot 7 uur. Bij de verdeeling van de opbrengst van den drankaccyus zal de helft worden toegewezen aan de gemeenten, een vierde gedeelte aan de landbouw-vereenigiugen, en een vierde aan de „landstbingen." Waarschijnlijk zal deze regeling tevens het door de iegeering beoogde ge volg hebben, dat de gemeenten, ten einde haar aandeel in de opbrengst met ongeveer 1/10 te vermeerderen, de vergunning tot den drankverkoop by voorkeur zullen verleenen aan grootere inrich tingen, gebaseerd op bet zoogenaamde Gothenburger stelsel. Aan de woning van een rijksveldwachter klopte de vorige week een bedelaar aan. Om een aalmoes? Neen, met dringend verzoek om opgepakt te worden. De veldwachter is niet thuis en zijne vrouw g«*ft te keoneu dat zy zich met zulke zaken niet heeft in te laten. Dat begrijpt de arme ook wel, „maar och juffrouw," zegt by, „u kunt toch wel een goed woordje voor mij doen bij uw man." En toep de vrouw ook daartoe niet genegen was, tast de arme, ongelukkige schooier in zgn zak en biedt der vrouw met zekere waardigheid eeti gulden aan, met de woorden„Daar juffrouw, dat wil ik u geven, koop daarvoor wat voor uwe kinderen. Uw man behoeft bet niet te weten maar tracht hem te bewegen dat hij mij onder dak bezorgt." Dat „onder dak" is natuurlijk de gevangenis en daarna Veenhuizen of Ommertohans, de strafkoloniën. Strafkoloniën zouden de heeren bedelaars van beroep ze uiet veeleer voor lustoorden aanzien Bij buone terechtstelling toch is algemeen hunne smeekbede „Eene genadige gevangenisstraf asjeblieft beeren, maar graag zoo spoedig mogelijk naar Veenhuizen." (Ommerscbans staat bij deze in een slechten reuk).' Mij wordt verzekerd, dat hoe langer hoe meer sollicitanten, en daaronder veelal die herhaaldelijk opgenomen en ontslagen zijn, zich voor de kolonies aanmelden. In ééne week zalen in het huis van arrest te H. niet minder dan 20 hnnue opzending aftewachten. In 1852 schreven Lnrieu en Romand, naar aanlei ding van een bezoek aan deze strafinrichtingen „de stiobters hebben den kolonist aan arbeid willen geweuneo, door de hoop op vrijheid, gelijk vroeger zulks met de Bomeinscbe slaven gebeurdede zucht naar vrijheid is echter gebleken niet zeer groot te zyn." NAdv. BI.) De justitie van Tiel begaf zich Vrijdag naar Deil, om een ondersoek in te stellen naar het be kende geval van vergiftiging van een geheel huis gezin aldaar, bestaande ait man, vrouw en zes kin deren. Omtrent dit ontzettend voorval meldt men Sedert langen tijd moet tusschen twee familiëa te Deil, v. Z. en D. W., ongenoegen bestaan hebben welke twist zou zijn ontstaan over eigendom van grond. Een gevolg daarvan was, dat de buurlui elkaar waar zij konden onaangenaamheden aandeden Niet lang geleden stierven, zooals reeds gemeld is, achtereenvolgens de aan v. Z. behoorende negen kippen, allen onder dezelfde verschijnselen, zonder dat de oorzaak van dien zonderlingen dood werd bevroed Diudag 12 Mei jl. werden alle leden van het gezin van v. Z. na het gebruik van 't middag maal onpasselijk en ernstig ongesteld. Er vertoonden zich bij allen keelpijn, braking, gezichtsverzwakking, ja zelfs tijdelijke blindheid. De Zaterdag daaraan volgende uit Geldermalsen ontboden geneesheer con stateerde versohijnselen van vergiftiging en deed van het geval aangifte bij den burgemeester. Bij het gerechtelijk onderzoek zou, naar gezegd wordt, aan het licht zijn gekomeu dat D. W. arsenicum, z. g. rattenkruit, in huis had, en moet ook de persoou zijn gevonden, welke het voor hem uit Kuilenburg medebracht. Het onderzoek duurt voortde gestor ven kippen zijn opgegraven en door de justitie in beslag genomen. Aanhouding heeft Dog niet plaats gehad. De slachtoffers zijn - Hen eenigszins herstellende een zoon, die weinig van de middagspijs gebruikte, bevind zioh redelijk wel. Op den bewusten Dinsdag waren de huisgenooten van v. Z. de» morgen» allen afwezig, uitgezonderd de huisvrouw, die aan doofheid moet lyden. De pot met bet middageten stond in het achterhui» te vuurde deur hiervan was niet gesloten. (2\ Crt Het Dagblad van 'e-Hage wy»t hen terecht, die beweren, dat het drankverbruik sinds de invoering der drankwet er niet op verminderd zooal niet toegenomen is. Het i» waar, dat gedurende de eerste 3 maanden van dit jaar de accijns 3 ton meer heeft opgebracht dan verleden jaar, dooh dit vindt zijn verklaring in de verhooging van den accijns, (sinds Aug.) met 3 per HL. Houdt men dit in het oog, dan blykt, dat het verbruik van sterken drank in dit jaar minder is geweest dan bet vorige want de opbrengst van verleden jaar in die vier maanden ad 6911,546 vertegenwoordigde a 57 per HL., een verbruik van 121,255 HL., terwijl de opbrengst in dit jaar ad 7,234,136, a 60 per HL, slechts met 120.568 HL. overeenkomst. Het blad toont daar verder met tal van cijfers den invloed der drankwet aan. Van 18701880 nam het verbruik jaarlijks met 4tyf pCt. toe. Hadde deze progressie na 1880 aan gehouden, dan zou het aantal in 188418 pCt- hooger zijn geworden, nl. 466,660, d. i. 67,486 HL. meer dan inderdaad het geval is geweest. Dat deze vermeerdering zich niet voordeed, doch slechts een zeer luttele, mag grootendeels aan de drankwet worden toegeschreven. En dit is een resultaat waarvoor zij, in 't belang van het algemeen volkswelzijn, wel in hooge eere mag gehouden worden. Het werd bereikt vóórdat de verbondsbepaliugen omtrent de gecombineerde neeringen in werking kwam en terwijl verscheiden autoriteiten baar met kenne- lijken onwil toepasten. Als deze onwil met kracht wordt tegengegaan, kan men op nog betere uitkom sten rekenen. En nu is de wet nog niet eens zoo lang in wer king, dat er over haar invloed op bet jongere ge slacht kan geoordeeld worden. DUrop komt het niettemin vooral aan, om te beslissen of de wet iets uitwerkt tot uitroeiing van den volkskanker, die aan het welzijn onzer natie knaagt. Daarop voor de toekomst zijn hoop te bouwen, zal dus wel niemand een ongegronde verwachting durven noemen. Van dé moeilijkheden, die aaqleg en onderhoud van een telegraafnet in Brazilië, (het is nagenoeg veer tien honderd kilometer lang) met zich brachten, kan men zich in Europa geen voorstelling maken. Men moest wegeu door maagdelijke bosschen aan leggen, moerassen, die mijlen lang waren en breede snelstroomeude rivieren overspannen. In de tropische atmosfeer rotten de houten palen'spoedig weg en de telegraafdraden verroesten, terwijl op andere tijden de palen door droogte, die zes tot acht maanden aanhoudt, splijten. De plotseling afkoeliug, die de lucht bij het ondergaan der zon ondergaat, heeft vaak het springen der draden en der porseleinen isolators tengevolge en alle krachtsinspanningen der lijn-opzichters, kunnen niet beletten dat de plantengroei de leiding als 't ware omslingert. Een leger onverzoeulijke vijanden van den telegraaf huist onder het dierenrijk; marters, stinkdieren, viscachas en gordeldieren ondermijnen de palen zoodat die, wanneer geen spoedige hulp opdaagt, omvallen en d-ie talrijke apensoorten zijn er steeds op uit om verwarring in de draden te weeg te brengen. De uadeeleo, die de telegraaf van vogels onder vindt, zijn van tweeërlei aard; sommige vogels bouwen bij voorkeur nesten aan de toppen der telegraafpalen en omgeven die, op bijzonder snelle wijze, met natte klei, of vervaardigeu nesten, die uit takjes, grus en vederen zijn samengesteld, Vaak woiden niet enkel de palen maar ook de isolatoren en draden door deze bouwerij geheel omsloten, waardoor de draden by vochtig weder met elkanüer in contact komen. Eene andere wijze waarop vogels stoornis teweeg brengen is, dat eg, na het ondergaan of voor het op komen der zon, in groote zwermen tegen de draden aanvliegen, die door de duisternis byna niet zichtbaar zijn; de dieren raken dan verward iu de draden die breken of zich in elkander slingeren, bij welke gele genheid de vogels er natuurlijk niet altijd even goed af komen. Ook de insecten, die in Brazillië in zoo groote menigte voorkomen, zgn zeer gevreesde vgandeu der telegraaflijueu, eu onder hen worden in de eerste plaats bijen, wespen, horzels en miereu gerekend verscheiden wespen-soorten bonwen bare woningen in en buiten de isolators op gelijke wijze als de Europeesche zwaluw haar nest tegen eene woning bevestigt. Bijzonder nijvere vernielers der telegraaf lijnen zijn de mieren en termietenin den zwermtijd trekken zij bij myriaden van de eene plaats nagr de andere en overdekken groote uitgestrektheden grond met bonwwerken, die vaak vijf meters hoog zijn. Deze nesten of hoopen zyn door bedekte wegen of buizen van klei, die soms een middellgn van dertigf centimeters bereiken, met andere nesten ofboomen in de nabijheid verbonden. Daar waar zich telegraaf palen bevinden, worden die buizen er ook tegen aan gebracht en palen eu isolators worden met ronde gevaarten van klei overdekt, die wel eens een middellyu van een meter bereiken. Naarmate die nesten ouder worden, worden zij ook hechter en vaster en dikwijls moet men van bijlen gebruik maken om ze te kunnen weghakken. Onder eenige honderden spinnensoorten bevindt zich ook een groote, zwarte kruisspin met donkerroode vlekken op den rug; dit dier zoekt steeds bet gezelschap van zijns gelyken op, en legio kruisspinnen vervaardigen web ben in elkanders onmiddellijke nabijheid. De gemeenschappelijke en sterke verbindingsdraden der webben overdekken de telegraafdraden vaak ge heel en al, en wanneer het regent of dauwt wordt hierdoor de eiectriciteit afgeleid. De gevaarlijkste verwoestingen wprden echter door de tropische onweders teweeggebrachtde elecfrisohe spanningen eo ontladingen hebben vaak eene zoo groote intensiteit, dat isolators, draden en palen springen en breken, niettegenstaande bij den avnleg der telegraaflijnen steeds het beste materiaal wordt gebruikt. Geen nieuws over de onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland. Alleen vindt mea dat de diplomaten lang werk hebben, eer een resultaat verkregen wordt. In de diplomatieke kringen wordt nogal de aan dacht getrokken door het bezoek, aau Berlijn ge bracht door lord Roseberry, een lid van het Britsche kabinet. Hij had reeds verscheidene malen een onderhoud met den Duitschen rijkskanselier, en ofschoon verhaald wordt dat hij alleen gekomen is om een beleefdheidsvisite te maken bij graaf Herbert Von Bismarck, die hem tijdens zijn verblijf in Engeland had nitgenoodigd, gelooft men toch dat het eigenlijke doel is om te spreken over de thans aanhangige internationale vraagstukken. Som migen meenen zelfs, dat hij den Keizer wil verzoeken om als scheidsrechter op te treden in het geschil over de Afghaansche greusquestie. Meer algemeen echter is men van gevoelen, dat de verdere houding van Engeland ten opzichte van Egypte zal afhangen van den door lord Roseberry verkregen uitslag, daar bij voornamelijk belast zou zijn met het polsen der Duitsche kanselarij over de Egyptische aangele genheden. Zooals per telegram gemeld wordt, heeft lord Roseberry de terugreis reeds aanvaard. Uit Canada komen meer gunstige berichteD, welke het vooruitzicht openen dat de opstand zonder verder bloedvergieten zal eindigen. Het heet dat Pouodmaker, die met zijn 700 Roodhuiden eeQ sterke stelling te Lizard Lake, op 50 mijlen afstand van Battlefort bezet houdt, door de gevangenneming van Biel zoo is ontmoedigd, dat hij bereid ia om de wapenen neer te leggen. Reeds zond het opperhoofd een vijf-en-twintigtal gevangenen terug en gaf tevens den wenscb te kennen om de onder handelingen te openen. Wanneer deze den gewensch- ten uitslag opleveren, kan de opstand als geëindigd worden beschouwd, daar de Groote Beer met ziju krijgers den strijd alleen niet kan voortzetten, I Naarmate het stiller wordt op het oorlogstooneeli verneemt men weer meer van fie onvermoeide strij* ders, die alleen hun krachten meteu in het strijdperk des vredes. Terwijl te Antwerpen de tentoonstelling de aandacht blijft trekken, werd te Brussel het inter nationale congres geopend voor de scheepvaart, waar vooral de belangen der binnenvaart door vertegen woordigers van verschillende landen zullen besproken worden. Te gelijker tyd is te Rome het congres voor de gezondheidsleer nog steeds aan het werk op het oogenblik is de netelige quarantaine-quaestie ook daar aan de arde en inmiddels zet de Spaan- scbe geneesheer Ferran onvermoeid den stryd vsort tegen de cholera, die nog steeds in de provincie Va lencia heerscht. Wanneer de door hem gevonden methode proefhoudend blijkt te zijn, heeft de een voudige geneeeheer uitCatalonie een overwinning behaald, van oneindig meer gewicht, dan alle over winningen op het slagveld, in de diplomatie of in het Parlement in de laatste jaren bevochten. De Spaacscbe regeering is nog niet van de deugde lijkheid van het nieuwe middel overtuigd, want zij 1 heeft de autoriteiten in Valencia gelast, om voor- i loopig de inenting, welke voor de gevreesde ziekte moet behoeden, overal te staten. Op het beroemde kerkhof Père Lachaise hebben den eersten Pinksterdag wanordelijkheden plaats gehad bg gelegenheid eener manifestatie. Verscheidene personen werden gewond en een dertigtal gevangen genomen. Evenals vorige jaren waren bijzondere

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2