HIS J. ER. 0 1885. If BINNENLAND, iping BN ograaf, Woensdag 3 Jttnl. --g- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 3843. iw p I Hing ?IE. fmarkt. Ir 8 a 10.uur H II Ji i Gouda. is G. C. ouda. benoodigd. tl M II eleefd aan, !N naar de te Utrecht. g, hiervan ter inzage. W, sat A 168. •óórmiddage monies, ten ddaar, van: OONHÜIS, 3VENW0- 168, kad. itiaren met ang naar de Centiaren oop, te be- i. 9.-. 9.20. 10.20. r des voor ts geopend digen van vergroo- ide oogen- etten. 3, gelieve namiddag P» aan d ;raal Sectie as van 1 De conceaaie voorwaarde -ï.15 milligr. perman- g«»« goudsche courant. ruimen tijd electrisch verlicht geweest, doch heeft men, wegen. de daaraan verbonden hooge koeten, deze wijze van verlichting weder moeten staken. Het bestuur van het Leesmuseum bleef er echter op bedacht, de ondraaglijke hooge temperatuur en de onaangename atmosfeer, welke des avonds in de lokalen heersobt, zoo mogelijk te verbeteren. Het werd in kennis gesteld met de onderzoekingen, welke dr. Hamel Boos, op last der directie van de Holl. IJz. spoorwegmij. verricht heeft met be trekking tot het koólzuurgehalte en de stijging der temperatuur in zalen, die door middel van Siemen’s regeneratieve gasbranders worden verlicht. De uit komst dezer onderzoekingen pleit zeer voor die wijze van verlichting, en daarom droeg het bestuur aan de ingenieurs Symons en Huygen te Botterdam op, voorloopig de kleine leeszaal, geheel naar hun goedvinden, van de genoemde gasbranders, met bij- behoorende ventilatie-inricbtingen, te voorzien. Aan die opdracht is voldaan. Sedert eenige weken wordt de kleine bovenzaal verlicht met twee centrale lichten, elk van 180 kaarsen sterkte. Het licht is veel helderder dan dat van gewone gas branders, en de warmte in bet lokaal beduidend geringer dan vroeger. Het bestuur vond de proef zoo goed geslaagd, dat het den genoemden ingeni eurs heeft opgedragen, in de groote leeszaal op dezelfde wijze rier Siemen’s branders, elk van 250 kaarsen sterkte, aan te brengen. Aan deze opdracht zal spoedig voldaan worden. Het Maandblad van de Gymnastiek-vereeniging Kracht en Vriendschap te Amsterdam (No. 5) bevat .Een ernstig woord der vriendschap', een woord, dat zijn nnt ook in wij deren kring hebben kan, omdat het spreekt van een algemeen euvel van onzen tiid. Vooral voor de vrouwen is dat artikeltje lezenswaard. Het handelt over dansen, de gezonde lichaams beweging, en in verband daarmede, over de zeer nadeelige gewoonte, van bet dragen van nauwe Qorsetten in bet algemeen. I Van nature is de welgevormde menscb, zoowel vrouwelijke als mannelijk, bevoorrecht met een opgeheven rechte gestalte, en tot handhaving daarvan vindt bij in den bouw en bet inwendig samenstel zyus lichaams de vereiscbte middelen, die een kunstmatigen steno onuoodig maken. Waar echter, hetzij tot ondersteuning, hetzij uit wansmakige be haagzucht, het dragen van een corset gewoonte is geworden, zijn de spieren van den rug langzamerhand ongeschikt geraakt tot vervulling der baar aange wezen taak ze zijn bij het meisje zwak en onvol komen gebleven, omdat de vrije ontwikkeling en wasdom is belemmerd. De wervelkolom, die de natuurlijke steun moest wezen, is door de vermeende wijsheid van de moeders, bij bare dochters werkeloos gebleven waar zij meenden, dat door het dragen liefst zoo jong mogelijk, van het corset verkromming der ruggegraat zou worden voorkomen, hebben zij daardoor juist de geschiktheid ertoe bevorderdde voeding, die bij behoorlijke werkzaamheid ran alle deelen en organen daarvan versterkend doordringt, heeft, wegens te geringe inspanning, wegens onbe dachte opheffing of vermindering van werkzaamheid der belemmerde organen, ook slechts in verminderde en ongenoegzame mate plaats gevonden, en zoo is het natnnrlyk vermogen, om bet lichaam rechtop te houden, vernietigd, en de kunstmatige steun noodzakelijk geworden. Zulk een krachtverwoestenden invloed oefent het corset niet enkel op den wervelkolom uit, maar op al de organen der borst- en buikholten, waarvan de treurigste gevolgen in een of ander opzicht in bet leven van bet vrouwelijk individu niet uitblijven. De schrijver in het genoemde maandblad haalt het oordeel aan van eenige autoriteiten, als Aghina en Hyrtl, die allen van de schadelijke gevolgen van bet corset gewagen. En hij besluit Wat er tegen te doen, indien nu het lichaam reeds zoo verwend is geraakt aan dien kunstmatigen stenn, dat men hem niet meer missen kan F Een oogenblikkelijke afschaffing zou in dit geval aller- nadeeligst werken, en mag dus niet geschieden. Leesmuseum te Amsterdam ge- Daarentegen is bet raadzaam om op geleidelijke de Bosch Kemper, dr. J. F. Mouton en D. W. Stork. De beer J. H. Schuylenburg, laatstelijk inspecteur der in- en uitvoerrechten en accijnzen in N.-L, werd benoemd tot directeur van bet Pensioenfonds, op eene jaarwedde van 500 gulden. Het bureau ia gevestigd in het daartoe, vrijwillig afgestaan bureel van levensverzekering dan Éigen Hulp, Den- neweg te ’s Gravenhage. Een aantal agentschappen zyn opgericht. Gpsloten werden 61 verzekeringen, orer vele anderen wordt onderhandeld. De tarieven voor verzekering van vronwen zijn vastgesteld. Om het bezwaar der premiebetaling voor den werkman te verlichten, is Den Haag voorgegaan met de oprichting van een suppletiefonds, waarin men hoopt dat andere afdeelingen zullen volgen. Aan allen, die tot de bevestiging van het fonds hebben medegewerkt, wordt ten slotte dank ge bracht, bijzonder aan de Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen, voor hafe krachtige financieele en zedelijke ondersteuning^ De heer Schuylenbufg deelt eenige cijfers aan gaande den stand ran het pensioenfonds op 29 Mei mede. Er zijn gesloten 44 verzekeringena. Voor nitkeering bij overlijden tot een totaal ran ƒ8001.59 en ren pensioen van 79.98*/» en 17 verzekeringen 4. Voor een pensioen van 51. Ontvangen is aan bijdragen in administratiekosten 550, aanpremien 1353.49, aan rente 274, totaal 1906.23 uitgegeven aan drukkosten 278.21, belegd 1783.93, beschikbaar saldo 122.30. Alsnu werd overgegaan tot het behandelen der roorgestelde wijzigingen in het reglement. Bedoelde wijzigingen worden alle voorgesteld door de commissarissen van bet waarborgfonds. Discussie wordt gevoerd over het roorgestelde nieuwe artikel 13, waarbij den deelnemer het recht zou worden toegekend, in de eerste twee jjzen de verzekering te staken om redenen ter beoordeeling van commissa rissen, met verbeurdverklaring der gedane stortingen ten voordeele van bet fonds. De meerderheid ver klaart zich hiertegen, dewijl aan de werkgevers eene gevaarlijke macht over hunne werklieden gegeven en tegelijk het wantrouwen der werklieden tegen het fonds opgewekt zou worden, terwijl bet tijdvak van drie maanden, waarin bet fonds pas gewerkt beeft, te kort is om deze ingrijpende wijziging te wettigen. Op voorstel van den beer ’s Jacob wordt het voor stel door commissarissen teruggenomen ter nadere overwegingalleen wordt aan art. 12 toegevoegd deze alinea, welke algemeene goedkeuring vindt .Beschikking over het recht op nitkeering wordt door het fonds niet als geldig erkend.' Een volgend voorstel betreft bet opnemen in artikel 32 eeuer andere bepaling, betreffende de be schikking orer bet waarborgfonds bij voorkomend tekort, en de uitkeeriugen nit het zekerheidfonds. De overige wijzigingen bevatten enkel verbeteringen van redactie. In artikel 9 ziju de woorden »al deze tarieven treden terstond in werking' vervallen. De heer H. B Greven wordt eenparig gekozen als commissaris van het werkliedenfonds. In de statuten der Pensioen-vereeniging wordt op voorstel van Amsterdam deze wijziging gebracht dat de afdeelingen bevoegd zyn de contributie hooger te stellen dan de in art. 3 genoemde minima, met vrijlating der afdeelingen om het verhoogde bedrag voor eigen behoeften te besteden. De afdeelingen Botterdam en Krommenie stellen eene motie voor, waarbij het verder opricbten van snppletiefondsen door de afdeelingen niet wenscbelijk verklaard wordt. Men vreest dat deze fondsen aan het pensioenfonds een philaetropiscb karakter zullen geven, in strijd met de bedoeling, en bovendien bij de werklieden illusion kunnen wekken welke men niet zal kunnen verwezenlijken. De Voorzitter merkt op dat de hiertoe betrekkelijke woorden in het jaar verslag slechts een wenscb uitdrukken, geen wenk, veel minder bindend zijn. Het doel der motie is trouwens slechts door wijziging der statuten te be reiken, en daar hiertoe thans geen gelegenheid bestaat, wordt de motie ingetrokken. De vergadering wordt daarna gesloten. Zooals wij indertijd hebben bericht, zijn de lokalen van bet I GOUDA, 2 Juni 1885. Het onderzoek door de Gezondheids-Commissie van het water, geleverd door de Goudsche Waterleiding te Gouda, heeft als resultaat, gedurende de maand Mei, de volgende cijfers gegeven. ganss Kalicius in de 1000 o. o. 2 Mei gevonden 7 milligr. 11 9 20 7 80 a 6 Bjj den schietwedstrijd te 's Huge, welke was uitgeschreven door het Bond der rustende schut terij in Zuid-Holland, is in Afd. C (wedstrijd tns- schee de dd. en rustende schutterijen) door de Goudsche schutterij de 3de prijs zijnde een Zilve ren Medaille behaald met bet salvo-vuren. Het peleton hetwelk genoemde medaille heeft be haald siond onder het commando van den kapt. A. van Beedt Dorlland en bestond verder uit de sergc-msjoors T. Sanders en W. Sliedrechl, de ser geants Hageman en F. Janssen en de korporaal v. d. Klein. Als reserve was nog medegegaan de sergeant W. Boer, die evenals de anderen de oefeningen geregeld had bijgewoond. Ten 9.26 uit den Haag aan bet station alhier aankomende werd dit peleton aan bet station opge weckt door den Majoor-Kommandant H. W. G. Koning en bh. officieren, benevens het muziekkorps. Door genoemd peleton werd bun kommandsnt, den boer A. van Beedt Dorlland een prachtige krans aangeboden. Op bet station sprak de majoor-kommandant tot de schutten een korten gelukwensch, waarna hij hen uitnoodigde zich naar de sociëteit «Ons Genoegen' te begeven. Voorafgegaan door de mnziek en een groote menigte menscben, ging men daarop langs Kleiweg, Markt en Tiendeweg naar de sociëteit. Daar aangekomen richtte de majoor-kommandant tot de aanwezige schutters en anderen een kern achtige rede, waarin hij het vooral deed uitkomen, dat de Goudsche schutterij binnen een jaar twee zilveren medailles had behaald, dat men niet moest vergeten dat men weinig gelegenheid had zich te oefenen en dat het hier steeds oefeningen waren, waar met los kruit werd geschoten en dat nu met scherp was gescholen, ’t welk een zeer groot ver schil was. Hij wenschte de schutters en tevens de kspitein gelnk met bet behaalde succes en betuigde hun dank voor de eervolle wijze waarop zij den goeden naam van hun corps hadden opgehouden. Nog eenlgen tijd bleef men verder genoeglijk bjjeen. De algemeene vergadering der pensioen-vereeni- giog voor werklieden werd Zaterdag gehouden onder voorzitterschap van mr. W. H. de Beaufort, die opmerkte, dat men bij de in behandeling komende voorstellen tot wijziging van het reglement in aanmerking moest nemen, dat eene jonge ver- eeniging als deze, gaandeweg door de practijk ver beterd moet worden. De rekening der vereeniging over 1884 wordt orergelegd, onderzocht en goedgekeurd tot een bedrag van 1396 ontvangsten, en 700 in kas. De secretarie brengt het jaarverslag uit. De eerste taak van het hoofdbestuur is geweest het bijeenbrengen van het waarborgfondsdaarvoor werden ontvangen aan jaarlyksche bijdragen 1203.50, aan bijdragen in eens 5168, in aandeelen f 41,800, in pCt. inschrijvingen Grootboek 63,000. Voor het fonds werd in iedere provincie een commissaris benoemd, terwyl Mi dagelijksch bestuur aanvaard werd door de heeren A. baron Scbimmelpenninck van der Oye ▼an Nyenbeek, mr. J. F. Humalda van Eysinga en L. P. M. H. Micbiels van Verduynen, allen te ’s Gravenhage. Commissarissen van hel Werkliedenfonds eyu geworden de heeren prof. Greven, Jhr. mr. G. i

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1