la, i2EN, geschilderde DE, Jza., JIKERS. Zondag 14 Juni. 1885. N° 3248. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, -OLIE i, versterkt ei der nieuw ;r flacon met BINNENLAND. beth, BONS lts.' LES ■Wijnen. a’s ST HM A raretten geeft lichting. In OLMs 10CHE goudschecourant LT Az. te dor Wet- Haaaelt en J. De t tde Kunsten irectéur der Itrecht. iders, Leiden. Voorburg, el. ^OPWEKKEND lORTSVERDRIJVEND RMOEDE ROOIE ZWAKTE i Hoest en cents. HOLM. Zeüt. C. THIM l.OO. daarmede in I eene 1141, dan IONS »«n nriver plant- eetlust niet aangenaam, In doozen konijnen. De geza- van Zr. Ms. wachtschip wedstrijd gehouden, teu GOUDA, 13 Juni 1885. Naar wij vernemen is door het College van Re genten van het Gasthuis, aan het Museum van Oud heden, een merkwaardige voorstelling in olieverf afgestaan, van een Poliep (vlepschboom) waarvan een meisje hier ter atede in 1867 door den chirurgijn Pieter Maillard is geopereerd. Vrijdag morgen ten ongeveer 5 uur is in de Gouwe, nabij den Kattensingel, verdronken een 17-jarige schippersknecht. Van de wal op het schip willende stappen, is hij misgestapt en onder eene roeiboot ge raakt. Hoewel geneeskundige hulp spoedig aanwezig was, kon men slechts den dood coustateeren. RINKMAN skomen Janskerk te mis der St. mingen,enz. rlijk levens- s Gebroeders vertegenwoordigers der Regeering aan onze stad. Daar het uur van hun aankomst niet bekend was, konden zij niet officieel worden ontvangen en zouden zelfs onvekgezeld de stad zijn ingegaan, zoo niet toeval ligerwijze een der Leden van het Congresbestuur, de heer J. Post van der Burg, aan het Station ge weest was. Natuurlijk haastte deze zich bekend te maken en zich aan te bieden hen ie begeleiden. Daar er niet aanstonds een rijtuig was te krijgen, ging men te voet naar het Tentoonstellingsterrein, waar de Tentoonstellings-Commissie de hooge bezoekers complimenteerde en rondgeleidde. Met groote belang stelling werd alles in oogenschquw genomen en ten slotte betuigde de Excellentiën hunne voldoening over hetgeen tentoongesteld was< De Alg. Vergadering van het Congres werd daarop van het begin tot het einde door hen bijgewoond en met aandacht werden de discussiën gevolgd. Des middags woonden zij een diner bij ten huize van den Burgemeester dezer gemeente om met den trein van 7.17 naar ’s Hage te vertrekken. In de gecombineerde vergadering van Donderdag werden belangrijke vragen behandeld. Allereerst dezeIn welke gevallen zal het pen sioenfonds voor wenklieden ook voor landbouwers bruikbaar zijn De directeur van leidde de discussie in. De afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar tullen in de provincie Zuid-Hollaud op Maandag 27 Juli a. s. worden geopend. De vierde afdeeling vnn de Tweede Kamer heeft Donderdag het onderzoek van de grondwetsherziening en de verdere wetsontwerpen ten einde gebracht. Gisteren is ook de tweede afdeeling gereed gekomen. De overige sectiën zuilen Maandag de werkzaamheden voortzetter). De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft beslist, dat de kosten van aankoop van een huis, bestemd voor onderwijzerswoning, of van dien van bouwter reinen voor nieuwe schoollokalen, volkomen gelijk gesteld kunnen worden met die van «het slichten", waarvoor de vergoeding van 30 ten honderd in rekening gebracht kau worden. In een Donderdagmiddag gehouden zitting der tweede Kamer is besloten tegen Dinsdag a. s. om 1 uur de volgende ontwerpen aan de orde te stellen le. Tot wijziging der wet op de handel- en fabrieks merken 2e. tot wijziging der telegraafwet3e. tot verhooging en uitbreiding van het recht van overgang 4e. tot idem van het zegelrecht op effecten 5e. tot regeling der Staatsloterij. In dezelfde zitting bracht de heer Van Kerkwijk verslag uit namens de commissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op het adres der Vlissingsche Kamer van Koophandel, betrekkelijk de maatschappij «De Schelde*. De conclussie strekt om den Min. van Marine dank te zeggen voor de gegeven inlich tingen en Z. E. alsnog in overweging te geven, of het landsbelang niet vordert in de toekomst meerdere werken aan de maatschappij Z/De Schelde* op te dragen. Over deze conclussie zal nader worden beraadslaagd- Eerstdaags tullen, volgens het Haagsche Dagblad, de besturen van de te Scheveningen bestaande ver- eenigingen met*den waterschout aldaar vergaderen, om een zeer ernstig belang te bespreken, waarbij de zeevissohery in groote mate is betrokken. Het geldt hier het wetsontwerp op den kinderarbeid, waarbij Is voorgesteld, dat alleen veldarbeid door kinderen beneden 14 jaren mag verricht worden. «Wordt werkelijk zoo schrijft men aan het Dagbl. die bepaling tot wet verheven, ,dan zou aau de zeevisscherij een geduchte knak worden toe gebracht en de opleiding van bekwame flinke zeelieden oumogelyk gemaakt worden. Daartoe mpeteu zy jong aan boord komen om op de bommen, met hun lage verschausing, «reebeenen* te krijgen, maar ook het beroep goed in de praktijk te leeren. Die jongens verrichten geen overmaligen arbeid. Geen zeeman zal hèn slecht behandelen en de voeding aap boord is uitstekend. Komen de jongens na hun 14e jaar aau boord, dhn U de zaak onmogelyk .gewordenzij kunnen niet worden gemist op de schepen en wat moet er worden van bet dvergroote aantal stevige knapen van 12 tot 14 j“ar die du laren geld verdienen en flink gezond TA eenig ander beroep aan wal zyn zij ongeschret* Het is zeer goed datT dergelijke opmerkingen thans omtrent verschillende bedrijven gemaakt worden, opdat de nieuwe wet zoodariig worde ingericht, dat bescherming der jeugd gepaard ga met behartiging van de belangen der verschillende" bedrijven en tevens van de toekomst dergenen die de wet tegen overmatigen arbeid behoort te beschermen. In De Economist van Juni komt' onder den titel —«een Rystpolder*, een zeer Jbelangryk opstel kvoor van de civiel-ingenieurs J. van Hasselt en J. De Koning. Zij deelen daarin de uitkomsten mede van hun onderzoek naar de rentabiliteit eener landelijke onderneming op Java, ten doel hebbende een daartoe geschikt laag terrein (rawa), uit rivierslib gevormd, voor rijstcultuur geschikt te maken. Daartoe is een oppervlakte van 4067 hectaren uitgekozen aan de Solo-rivier in de resideotiën Soerabaya en Rem bang, waarvan zij het grootste gedeelte in erfpacht hebben gevraagd. Die erfpacht is hun geweigerd, omdat de bevolking de gronden/niet missen kan als weide voor hare duizenden karbouwen, een reden die hun gezocht voorkomt, daar die gronden steeds enkele decimeter onder water staan. Intusschen deelen de beide ingenieurs uitvoerig de uitkomsten mede van hun onderzoek, waarmede zij anderen een grooten dienst bewijzen. Zij berekenen voor het inpolderen en inrichten van het terrein met de gebouwen een kapitaal van 350,000 noodig te hebben, en dat voor jaarlijksehe uitgaven, voor de exploitatie en amorti satie aldus, eene som van 418,000 wordt ge vorderd. Daartegenover staat een opbrengst aan rijst van 856.030, zoodat na aftrek van de onkosten, wiust voor tueschenpersonen enz. 273.400 zou overblyven of 20 pCt. vaa het aanlegkapitaal. Ten siottê staan zij stil bij de voordeelen, welke znlk een onderneming voor de bevolking en de schat kist zal hebben, en komen tot de slotsom dat op deze tot nog toe niet toegepaste wijze een vruchtbare plaat sing is le vinden voor kapitalen en werkkrachten uit het moederland, waardoor tevens de welvaart van een deel onzer schoonste kolonie in groote mate kan verhoogd worden. Deze beschouwingen verdienen i zeer de aandacht en zullen stellig niet zonder goede gevolgen blijven, De Roepstem, een oh rist, geref. blad, schryft: Dagelijks komt het meer uit dat de anti-revolu- tionaire partij haar hoogste punt van eenheid achter zich heeft. Er komt in die eenheid thans verandering. Reeds lang heeft het gegist en gewerkt, maar nu komen de spleten en naden voor den dag. Standaard, Wageningsch Weekblad, Banier, en Stemmen voor Waarheid en Vrede bewandelen niet meer denzelfden weg, maar ieder gaat zoo wat zijn eigen weg. Zelfs hebben Protestantsche Noordbrabanter en Standaard soms een appeltje met elkander te schillen. Er ia reeds gesproken van dr. Kuyper af te zetten alsof dat bij dagorder van den een of ander zoo maar geschiedt. En van waar nu al die verdeeldheid en dat tumuli? Eenvoudig omdat zich de kerkelijke quaestie niet van de politieke scheiden laat. Ja zelfs die beheerscht, of men het wil weten of niet. En zoolang de kerkelyke quaestie niet is uitgemaakt, kan men er zich van verzekerd ffiouden, dat het met de politieke quaestiën niet zal gaan. Het Wageningsch Weekblad voegt hieraan toe: «Juist geoordeeld. Dat die kerkelyke quaestie echter naar den zin en in den geest van de Roepstem zou kunnen opgelost worden, nemen we nog niet grif aan. Er zal fooraf nog heel wat water in de zee loopen.* Wedstrijd in bet braden van menlijke koka aan boord te Willemsoord hebben een einde te onderzoeken in hoeveel tyd men een kony’n voor de consumptie behoorlyk kan toebereiden. Zes stuks levende konynen werden hiertoe aangekocht, die de deelnemende koks moesten slachten, stroopen, schoonmaken, wasseben en braden. De uitslag was verrassend en overtrof verre de verwachting. De le kok toch leverde het konijn zeer smakelyk binnen de 6 minuten, ul. in 5-min. 57]/s 9ec-; uo- 2 had daarvoor noodig 5 min. 59 sec.; no. 3 6 min. 10 sec.; uo. 4 6 m. 19 sec-.; no. 5 6 min. *21 sec., en eindelek no. 6 in 6 min. 31 sec. Alde^koks der marine waren by den wedstrijd tegenwoordig en gaven eenparig hun verwondering te kennen over de handige werkzaamheid. De saus watq ook zeer smakelyk. (Héld, Ct.) 'XXX&IIste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, gehouden te Gouda. III. In dagen als die Gouda deze week doorleefde zouden wij, om alles volledig te- vermelden wat vermeldens waard is, over vrij wat meer ruimte moeten kunnen beschikken dan het geval is. Evenals* in ons vorig nr. moeten wij ons ook thans eenigszins beperken. Vooraf nog een woord aangaande het bezoek van de ’t fonds, de heer Schuijlenburg L. Na een blik op de wording van het sedert 1 Jan. jl. in -werking getreden fonds van het doel en het weldadig kenmerk; gelegen in ’t ter zijde stellen van ieder streven naar winst, zette hij de groote voordeelen uiteen die de ver zekering qok voor den landbouwer heeft, opdat deze niet tot zijn laatsten dag behoeft te werken. Zoolang de landbouwer zelf niet in staat of bereid is zich een pensioen te verschaffen, moet de landheer dit doen. Een der groote motieven voor de deel neming aan ’t fonds zag de spr. in den prikkel, in ’t pensioen gelegen, om het landleven niet voor de genoegens in de stad te gaan verwisselen, wat tegen woordig al te veel het geval is. Hij achtte fonds dus niet alleen bruikbaar voor den landbouwer, maar zeer aanbevelenswaardig. De Voorzitter dankte den spreker voojr zijn inleiding en opende ’t debat. Aanvankelijk scheen daartoe weinig animo te beslaan doch toen nam de heer dr. Mouton, uit den Haag, het woord, om de stelling te betwisten dat in het vooruit zicht van een pensioen, een beletsel zou gelegen zijn tegen de verhuizing van ’t platte land naar de steden. Bovendien kan dit beletsel geen doel treffen, want is de verzekering gesloten, dan blijft deze, zoolang de premie wordt betaald, gewaarborgd, ook al verhuist de ver zekerde. De heer Zijp meende bovendien, dat de verhuizing van ’t platteland niet voorkwam onder den boeren arbeidersstand. Overigens zag hij met vreugde het fonds werken en achtte het' een zegen, ook voor den boerenarbeider, die toch geWoon is zich en de zynen bij begrafenisfondsen te verzekeren. De heer Hartog stelde het groote verschil van levenswijze tusschen den stedelijken en boeren-arbeidér in ’t licht. De laatste was in den regel spaarzaam en trachtte zich gewoonlyk zelf een kapitaaltje en een stukje grond te verwerven, waardoor hij in den ouden dag eeu bestaan had. Daarom zag hij de nood zakelijkheid van T fonds voör den boerenarbeider niet in. Deze meening werd, althans voor vele streken des lands, door de hecren Mouton en Schuijlenburg betwist. De heer Zijp stelde als conclusie voor te verklaren, dat het weiiliedeu-pensiocnfopds ook voor landbouwers bruikbaar en aan te bevelen is. Deze conclusie werd bij acclamatie aangenomen. Terstond daarna werd de tweede algemeene ver-' gadering geopend. Na afloop der vergadering deelde de^secretaris mede dat was ingekomen een schrijven van B. en W. eau Middelburg, die 't houden van het Congres in 1886 aldaar ontraden en die Goe. of Zieriktee er voor aanbevelen. De heer Fontein de Jong deelt wede dat B, en W.' van Leeuwarden tich gaarne bereid hebben ver klaard om, indien Zeeland bedankt, het volgend congres aldaar te ontvangen. De heer Jongkind! Coningh meent dat als Zeeland bedankt, het Congres vrij is in de keute on hy stelt dan voor Nymegen aan te wijten voor het Congres van 1886. De heer Nagel dealt op een vraag van den beer Hartog, eer telegram mede, waarbij een dor Wet houders van Zieriktee by afwetigheid van den bur-

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1