Buitenlandse!) Overzicht Kantongerecht te Gouda. VERSLAG der Openbare Gezondheids-Com missie over 1884. POLITIE «En, rechtdoende op deu eisch in yrg waring «O, dat de verkooper verplicht is, den kooper het verkochte 4te vrijwaren «Gezien de artt. 1510 Burg. Wetb., 66 Weib. van Burg. Bechtsvord. «Wijst der eischeres in vrgwaring haar vordering tegen de gedaagde in vrijwaring toe; Verleent haar akte van datgene, waarvan zij akte gevraagd heeft «Veroordeelt de gedaagde in vrijwaring, om de eischeres in vrijwaring tegen de hierboven tegen haar uitgesproken veroordeeling, de kosten der pro cedure daaronder begrepen, te vrgwareu en schadeloos te houden Veroordeelt de gedaagde in vrijwaring in de kosten der proocdure". Over bet //Congres te Gouda" bevat het Dagblad De Amsterdammer de volgende Naleziug Wie bet lezen van een boek achter den rug heeft, dat hem eenige aangename uren verschafte, dat hem boeide, of in spanning hield zal, alvorens het voor goed dicht te slaan en in de kast te bergen, lichtelijk nog eens een blik werpen over de titels der hoofdstukken in den inhoud vermeld. In gelijken geest handelt de schooljongen die zgn les in de Vaderlandsche geschiedenis zal moeten opzeggen, door even voor schooltijd nog eens zijn blik te doen vliegen over de bladen van zijn leerboek. Eukele feiten, jaartallen worden hem nogmaals in het geheugen gebracht en bieden hem de hoofdlijnen voor het geraamte dat hij stiaks zal uitwerken tot eeu beeld. Meer of minder volkomen. Wat lezer en schoolknaap doen, gaan thans de velen navolgen, die van het Goudsche Congres naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. Geholpen dopr feestwijzers en aanteekeningen, door program ma's en .andere aide-memoires, halen zij zich het beeld van die bijeenkomst voor oogen, deels om de herinnering van de meest aangename momenten wat op te scherpen, anderdeels om aan de hunnen te kuoneu vertellen wat hun alzoo wedervaren is. Eveuzoo de verslaggever, die van een en ander nog eene korte nalezing wil geven. Want er zijn meer indrukken in Gouda op te doen geweest dan die welke de gasten van het Hotel de Zalm ontvingen van dit gastvtije huis meftzijn uitnemende tafel. De goede afloop van congres en feestelijkheden ver onderstelt een gelukkig samentreffen van tal van gun stige omstandigheden over dien afloop kan geen twijfel meer bestaan. Een woord van erkentelijkheid aan Gouda's burgerij en haar bestuur komt den congresleden vanzelf over de lippen. liet vooraf verrohgnen feestprogramma deed reeds terstond inzien dat de stad hare?taak als gastvrouw niet licht opvatte terwijl|de samenstelling der com- missiëu ats vertegenwoordigsters van verschillende standen, getuigde van een geest van gemakkelijkheid en onderlinge erkenning, die ook met het oog op de dingen die komen zouden als ro/^sfe||ten, het beste deden voorspellen. Het aantal muziekuitvoeringen bedroeg niet minder dan 14. Wanneer men nu nagaat dat een deel daar van openbaar en de andere tegen entrée toegankelijk waren éen concert moest om der ruimte wille slechts voor een beperkt gehoor toegankelijk gesteld blgven dan zal men gereedelijk erkennen dat hier aan allen de vollemaat is toebedeeld. De oververza diging kon men ontgaan door naar een enkel nommer minder aandachtig te luisteren. -* De geheele bevolking van het stadje, gelegen ia eene streek waar landbouw en veeteelt worden uit geoefend, gaf door hare ontvangst blijk geheel te gevoelen, dat zij het waardeerde ernstige mannen in haar midden te hebben, die het met die beide be langrijke takken van volksbestaan wel meenen. Dat de congres-leden die waardeering met de hunne wisten te beantwoorden, bleek o. a. daaruit dat de vergaderingen tot het eind toe flink bezocht werden en uit het ruime contingent aanzitters, dat zg aan den laatsten gemeenschappelijken maaltijd nog leverden. Te Amersfoort was dat gansch anders. Hoe het zij bet is moeielgk den juisten maat staf van waardeering te vinden, die elkeen zon der uitzondering toekomt. Waar moet men be ginnen bij wien moet men eindigen Den* verslaggever blijft vooral iu het geheugen de eveu welwillende als degelijke wijze, waarop de telegraphie die rechterhand van de pers deze tegemoet kwam en haar zonder schade voor den dienst, verschillende faciliteiten verleende. Van de zijde der telegraphie heeft de pers, dank zij den directeur te Gouda, den heer Th. van Schouwenburg en den overigen ambtenaren, de meeste medewerking ondervonden. En nu de indruk dien elk van de feestelijkheden moet hebben medegenomen. Of men terugdenkt aan de vele uren die veraan genaamd werden door de opwekkende tonen der muziekwanneer men, zg 't dan ook terloops, de Gavotte Stephanie opving van de Duitschers op het marktplein, of haar in de Réunie genoot onder het gehoor van de «Koninklijke kapel", of weer Gouda's schutterij muziek zich dapper hoorde weren bij ten toonstelling of elders, dan wel Hutschenruyter's uitstekend korps steeds komt een beeld van vroo- lijke opgewektheid, zonder uitgelatenheid, van een goeden geest voor oogen. En zeker niet het minst viel dat o. a. waar te nemen bij de harddraverij en bij de volksspelen op Woensdag, die, geleid door een troep wakkere mannen en te midden van vele honderden toe schouwers in de beste orde afliepen. Op welk uur van dag of avond men zich op straat bevoud, overal was zij gestoffeerd door eene feestelijk ge stemde, hoezeer Nederlandsch kalme bevolking wars van wat buitensporig is en ruw. Het is mogelijk dat de vreemdeling van een plaats die in feestdos gehuld is, een eenigszins geflatteerden indruk verkrijgt, maar afgezien daarvau, moet elk toch erkennen, dat Gouda onder de Nederlandsche landstadjes een eerste plaats inneemt. In het bezit van bloeiende industrieën, gelegen in eene welvarende streek, waarvan zij de stapel plaats is en bewoond door eene ontwikkelde en kunstlievende bevolking, die de geschiedkundige en artistieke overblijfselen van vroegere tijden weet in eere te houden, is Gouda in vele opzichten een merkwaardige stad, die den vreemdeling een aan genaam oponthoud aanbiedt. In bare omstreken, de malsche weiden en de enge, door knotwilgen overschaduwde slootjes, lokte het spelend licht onzer grijze lucht zoo menigen schilder, en de stad zelf biedt, behalve hafce openbare gebou wen, bijna overal waar de grijs gekleurde wateren der Gouwe tusschen de hooge steenen wallen door stroomen, tal van van mooie stadsgezichtjes aan. Men kan dus begrijpen dat de congres-leden zich daar thuis gevoelden, en dat er geen feestelijke stemming toe noodig is om van ganscher harte te beamen de woorden van den heer Cremer, toen hij aan den slotmaaltijd sprak van het //joviale, gezellige en har telijke Gouda." oi Den 1. Sept. a. s. zal het 40 jaren geleden zijn, sedert de Nederlaudsche Rb ij uspoor weg maat schappij werd opgericht, met overname van hare eerste lijn uit handen van den staat. Op dit oogenblik telt de maatschappij nog twaalf ambtenaren, die bij baar den 1. Sept. 1845 in ver schillende betrek kingfn werkzaam gesteld werden, o. a. de hh. d'Haraecourt, thans administrateur der eigen dommen, Buis, controleur, en J. Verloop, ingenieur- Voor dat twaalftal is het 40jarig bestaan der maat schappij zeker een gewichtige en gedenkwaardige dag. Mr. S. van Houten heeft no. 13 van zijne Staat kundige brieven in 't licht gezonden. Hij betoogt dyrin, dat na de verwerping der motie Cremers, nu er dus geen hoop meer is de behandeling der grond wetsherziening vóór die der districten- en censui- tabellen te kunnen doordrijven, de door de liberalen ingenomen politieke stelling moet worden gewijzigd. Twee wegen staan z. i. na de geleden nederlaag voor de liberale staatkunde open. Zij moet óf het door de anti-revolutionairen op den weg der grond wetsherziening gelegde struikelblok opruimen, óf een tegenontwerp van grondwetsherziening indienen, dat de hervorraingsgezioden bevredigt en op de publieke opinie eene aantrekkingskracht uitoefent, welke het ontwerp-Heemskerk met zgn oningevulde vakken diet blijkt te hebben. Er is, volgens mr. v. H., veel voor te zeggen, om in vredesnaam tot dadelgke afdoening van het voorstel tot censusverlaging te besluiten. Niet in 1886, maar dadelgk worde de cens&s verlaagd tot op zoodanig oijfer als gerekend wordt het grondwettig minimum te zijn. Daarop volge Kamer-ontbinding. Dan kun nog dezen herfst eene nieuwe Kamer worden gekozen op den lagereu census en kan het werk der grond wetsherziening voortgang hebben. Wil men dezen weg niet inslaan, dan is het voor de groep Gleichmanv. d. Loeff noodig, niet alleen te toonen, dat het met de begeerte naar grondwets herziening ernst is, maar ook aan het publiek te bewgzen, dat zij weet, Wat zij er mee wil, en bepaalde lijk, dat zij weet welk nieuw kiesstelsel er in de plaats van het veroordeelde tal komen. Zij moet zioh voegen bg het standpunt van den heer Tak, die in zgne Arasterdamsche kiezersrede heeft verklaard, dat kies recht aan allen, die in hun eigen onderhoud en dat der hunnen voorzien, toekomt. Sluit de liberale Kamergroep zich bij dezen wensch aan, dan denkt mr. v. H. er niet aan, zich van haar af te scheiden, omdat dan de verwezenlijking van een naar die formule uitgebreid kiesrecht een zaak is van korten tijd. Maar toont zg niet spoedig, wat er van haar in zake kiesrecht te verwachten is, dan sluit ook mr. v. H. zich bg eene ingrg pende censusverlaging aan. Niet omdat daarmede op zich zelve iets goeds bereikt wordt, maar uit gelijke beweegredenen, om welke hg de kamerontbinding ter zake van art. 198 heeft aangenomen, a. i. dat de anti-liberale partijen het in hunne macht hebben deze exceptie tegen de hernieu wing der grondwet te handhaven zoolang zij willen, en dus de afdoening dier exceptie binnen den kortst mogelgk tgd in het belang der vooruitstrevende staatkunde is. De bouwman J. Zwees te Boskoop is Zaterdag morgen ongeveer te half tien uur te water geraakt en ^mmerlijk verdronken. Een officieel onderzoek naar de papierproductie over de geheele wereld, heeft tot zeer merkwaardige resultaten aanleiding gegeven. Men heeft er door bewezen, dat er 3985 fabrieken over de aarde ver spreid zijn en dht deze fabrieken jaarlijks 952 millioen KG. papier vervaardigen. De helft van deze 952 milliben wordt door de boekdrukkunst verbruikt. De dagbladen alleen verbruiken jaarljjks meer dan 300 millioen KG., hetgeen per dag 822,009 KG. bedraagt. In de laatste tien jaren veibruiken de dagbladen een derde meer papier. De regeeringen verbruikten jaarlijks voor admi nistratieven dienst 100 millioen KG., de scholen 90 millioen, de handel 120 millioeo, de nijverheid 90 millioen, en particuliere briefwisseling 52 mil lioen. De republiek der Vereenigde Staten vervaardigt en verbruikt het meeste papier vau allen. De eerste papierfabriek werd in de Vereenigde Staten in 1693 opgericht te Boxbarourg (Peunsylvanië) de tweede te Boston in 1728 nu zijn er op dit oogenblik 800 fabrieken. Na de Vereenigde Staten komt Engeland met 800 fabrieken en 1500 machines, die 158 milioen KG. vervaardigen eu eene waarde van francs 100,000,000 vertegenwoordigen. Frankrijk neemt den derden rang in. Dit land bezit 300 fabrieken. Een bwkwaam statisticus heeft uitgerekend, dat een Rus ééa boek papier per jaar verbruikteen Spanjaard l'/zJ een Mexicaan 2; een Italiaan, een Oostenrijker 31/a, een Franschman 7l/i 5 een Duit- scher 8, een Amerikaan 101/4 een Eogelschman Il'/f Het stroopapier is zeer bros, doorschijnend en lang niet stevig. Het zaagsel geeft nog minder stevig papier, dat ook geel wordt. Het scheikundig bereide hout verdient de voorkeur. Het meest ge schikt zijn de gewone beuk en de witte beuk, waarvan het hout in kleine stukjes wordt gesneden en dan in een bad van bijtend loog (poUsch) gedoopt. Dit papier heeft alleen het nadeel, dat het niet geheel wit is. De papierindustrie heeft de beschermende rechten hoog noodig men moet haren totalen ondergang niet afwachten, eer men er aan denke haar te bulp te komen,» Wij hebben de eer Uwen ïaad, overeenkomstig de bepalingen, vervat in art. 11 onzer Verordening het verslag onzer verrichtingen gedurende het afgeloopen jaar aaA te bieden. De vacature in onze commissie ontstaan door het bedanken van den heer J. D. Rgk werd aangevuld door de benoeming van den heer H. Jager, terwijl de beer K. Verlaan door vertrek naar elders, ultimo December zijn ontslag nam. f De heer van Mierop werd bij de periodieke aftre ding op 1 Januari 1884 als lid herbenoemd* Tot voorzitter werd opnieuw herkozen de heer mr. J. H. van Mierop en tot secretaris de heer T. J. Koobs. Algemeene gezondheidstoestand. Het sterftecijfer was na aftrek van 36 levenloos aangegevenen 527 of 27,98 per duizend van de totale sterfte bedroeg dat der kinderen beneden de 2 jaar 264 of ongeveer 50 pCt. In 18é2 was de totale sterfte 40,36, in 1883 30,17 per duizend de toestand was derhalve in hel afgeloopen jaar buitengewoon gunstig van epidemiën bleef onze gemeente gelukkig verschoond. SlootenZijlen en Riolen. De slechte toestand van sommige slooten, vooral in de Derde Kade, trok onze aandaohl en ,danr al sinds jaren door onze commissie opmerkingen dienaangaande ter kennis van het dagelgksoh be stuur waren gebracht, zonder dat aanmerkelijke verbeteringen waren waar te nemen, voornamelijk doordat volgens de verordening op het zuiver houden van wateringen en slooten van 1870 onwillige eigenaren niet konden worden genoodzaakt om wateringen of slooten voor de openbare gezondheid Bldeelig te dempen of te overkluizen, was het ons aangenaam dat'door u in September j. 1. eene lieuwe verordening werd in het leven geroepen, die naar wij hopen voor het vervolg gunstig zal werken. Tijdens de afdamming van de Turfsingélgracht tea bthoeve der herstelling van de Mallegatsluis en daar- uit voortvloeiende weiuige doorstrooming van dat water, vreesden wij dat een toestand zou geboren worden, die nadeelig op de openbare gezondheid zou werken. Op ons verzoek werd hieriu tegemoet ge komen, door de gracht dagelijks te zuiveren van drijvend vuil, door de keerdeur in het water der Peperstraat niet dan bg uitzondering te doen openen en zooveel mogelijk water in te laten, door den wes telijken Volmolen-duiker. Door den bekwamen spoed waarmede de sluis hersteld werd, was ook dit bezwaar weldra opgeheven. Op onze uitnoodiging werd door tusschenkomst van bet dagelijksch bestuur een riool verbeterd, ge legen in een slop in de Boelekade. Vuilnis. Eene klacht kwam er bij ons in van de wed. Begeer dat de slager Spoor afval van geslacht, bloed enz. nederwierp of loosde in een slop naast zijne slagerij op de Raam. Het bleek ons dat de toestand veel verbeterd was, nadat eea riool aldaar de noodige herstelling had ondergaan. Wij hopen dat een streng toezicht zal gehouden worden op dergelijke Over tredingen. Gebouwen. Door bet gemeentebestuur werd ons advies ge vraagd betreffende een verzoek van B. G. J. van Deutekom, die op bet erf van zijn huis wijk R no. 70 aan de Boelekade een koestal weuschte te bouwen. Wg hadden tegen bet inwilligen van dat verzoek geen bezwaar mits daar alleen koemest en geen andere faecale stoffen bewaard werden en alles werd ingericht, overeenkomstig de voorschriften der politie-ver- ordening. Wij richtten het verzoek aan B. en W. om wanneer voortaan bg hun collegsg£rerzoekichriften mochten inkomen tot het opricnxR van slachterijen enz., m. a. w. van zoodanige inrichtingen waarbij de openbare gezondheid geacht kan worden betrokken te zgn, ons daarvan mededeeling te willen doen, opdat wij iu de gelegenheid zouden kunneu zijn ons advies daarover uit te brengen. Drinkwater. Nadat aan het einde van het vorige jaar de waterleiding w$s tot stand gekomen en het water bij den aanvang der exploitatie gebleken was niet te voldoen aan de eischen bij de voorwaarden der concessie gesteld, werd door de scheikundige sectie onzer commissie van tijd tot tijd het water onderzocht. In de le helft van Februari was de uilslag van het onderzoek niet gunstig, immers er werd in een liter water 115 milligram organische stof gevonden en eene vrij groote hoeveelheid zwavelzure en chloor verbindingen, doch eene totale afwezigheid amoniak, salpetertg zure en salpeterzure zouten. Wg mochten dan ook met genoegen de mededee ling ontvangen dat reeds in Jaunari vu daarna op nieuw de Goudsche Waterleidingmaatschappij door B. en W. was uitgenoodigd zoodanige maatregelen te nemen als strekken konden om verbetering in den toestand van het water te brengeu. In de 2e helft van Februari en in het begin van Maart bleef de toestand dezelfde, h\j werd althans niet beter, de onderzoekingen gaven tot resultaten 115 tot 145 milligram organisohe stoffen per liter. fumiddels gewerd ons van het dagelijksch bestuur een schrijven dat in verband met de bepalingen van het tusschèn de Gemeeute en de Goudsche Water leidingmaatschappij gesloten contract door ben moeie lgk op de gemeentebegrootiug weder gelden uitge trokken konden worden voor het om niet verstrekken van door gzerchloride gezuiverd drinkwater in tonnen; genoemd bestuur stelde er daarom prijs op van ons te weten of de hoedanigheid van het water uit de leidingen sóó slecht was, dat het zonder filtratie niet dan met gevaar voor de gezondheid als drink water konde gebruikt worden. Alvorens dit schrgveu te kunnen beantwoorden meenden wg, dat het noodig was vooraf nog onderscheidene ouderzoekingen te doen plaats hebben. Daartoe werd zoowel het water uit de standpijpen als van verschilleude parti culieren op verschillende data onderzocht en de resultaten waren steeds 52—55 milligram organische stof. Deze cijfers vergelijkende met die welke vroeger verkregen werden vonden wg: dat in Januari het water ruim 100 milligram organische stof bevatte, vervolgens in de eerste helfr van Februari ruim 115 in de tweede helft dier maand 115145 en in Maart W145; van af 22 April echtef verkregen wg de bovengenoemde gunstige ogfers, Waaraan moesten wgkleze gunstige weoding toeschrijven P Wg oordeel den dat deze het gevolg was van een bijzonderen toestand, deden daarnaar onderzoek en spoedig bleek ons dat dit ook werkelijk het geval was. Het IJsel- water tooh was in de maand April niet vermeugd geweest met polder water, dat wil zeggen er was in die maand niet uitgemalen door Bijnland's Stoomge maal. Hierin lag dus naar ons inzien de oorzaak van den verbeterden toestand van het water. Wij besloten hieruit lo. dat het water in de maand April tot in het begin van Mei (de tgd van ons laatste onderzoek) als drinkwater geschikt was; 2o. dat het water uit de leiding steeds van var:- eerend gehalte zal zgn al naarmate het meer of minder verontreinigd' zal 'zgn door polderwater en dat het dan als drinkwater is aan te bevelen wanneer de toestand is zooals die in April en hei begin van Mei was 3o. dat, zal de waterleiding aan het doel beant woorden, men er voor dient te zorgen, dat het water niet meer organische stoffen bevatte dan volgens de concessie-voorwaarden is toegelaten. Een en ander deelden wij het dagelijksch bestuur den 12dea Mei in antwoord op zijn schrijven mede. Naar aanleiding van dit schrgven liet het Dagelijksch Bestuur in het laatst van Mei het verstrekken van door middel van ijzerchloride gezuiverd drinkwater staken, zich inmiddels bij ons aanbevolen houdende voor verdere mededeelingen van wateronderzoek, om mocht daaruit blijken dat het water niet aan de eischen der concessie-voor waarden voldoet de Directie der Waterleiding Maatschappij te kunnen verzoeken maat regelen tot verbetering te nemen. In October leverde het onderzoek een bij uitstek gunstig resultaat op, immers er werd slechts 3540 milligram organische stoffen in één liter gevonden. Na dien tijd werd echter het water weer minder goed; in de eerste helft van November bedroeg de hoeveelheid organische stof per liter 4560 milli gram, steeg in de tweede helft dier maand tot 75, in het begin ♦an December tot 85 en bedroeg in bet laatst des jaars reeds 110 milligram. Het Ge meentebestuur dat wij reeds van den slechten toestand van het water kennis gaven zal naar wij vertrouwen middelen welen te vinden om te zorgen dat de Wa terleiding-Maatschappij water levert hetwelk aan de gestelde eischen voldoet, overtuigd dat dit een der voornaamste factoren is voor de volksgezondheid vooral bij mogelijke epidemion. Wordt vervolgd). De verwachtiug der conservatieven, die hoopten dat Gladstone door voorloopig aan het bewind te blijven hun de moeielijke taak zou besparen om in de tegenwoordige omstandigheden de regeering over te nemen, is teleurgesteld tn lord Salisbury is door koningin Victoria met i het vormen van een nieuw kabinet belast. Deze hteeft die taak aanvaard, doch onder voorwaarde dat de liberalen hem het re- geeren tot de aanstaande verkiezingen niet onmogelijk zullen maken. De 76 jarige Gladstone, die zgn land een halve eeuw diende en nu weer vijfjaren bijna alleen den last vau een wereldrijk torste, zal eindelgk een welverdiende rust genieten, maar vermoedelijk zal deze rust niet van langen duur zijo. In dit opzicht is de Times het eeus met de Pall Mall Gazette. Het City blad is ook van oordeel, dat een man met een zoo roemrijk verleden als Gladstone, dat zelfs door zgn fouten niet kan verduisterd worden, zich niet geheel uit het poli tieke leven kan terugtrekken. Gladstone viel tegen zgn wil, wnut, zoo hg wilde aftreden, zou hij wel een gunstiger tijdstip hebben gekozen en zgn roem rijke loopbaan zeker niet besloten hebben met een motie van wantrouwen uit het Parlement, waar hij eens de meest schitterende overwinningen be haalde. Blgkbaar viel Gladstone door een overrom peling, maar, wanneer hg nü eenige rust heeft genoten, zal hij weer als leider der Whigs bg de verkiezingen optreden. Nog zgn de liberalen in de meerderheid, nog heeft Gladstone's naam de oude betoovering, nog is iedere liberaal trots om ouder zgn banier te strijden. «Welnu, vraagt de Times, kan Gladstone onder deze omstandigheden de leiding van den verkiezingsstrijd aan zijn luiteuants over laten, die zeiven oneenig zgn en verwachten, dat rg zullen afgezet zullen worden, wanneer de beslis sende strgd aanbreekt Ee Fransche begrooting voor 1886 is rondgedeeld: de Regeering wordt darbij gemaohtigd voor een bedrag van 320 millioen uit te geven aan schatkistbiljetten, met hatfjaarlgksohe aflossing tot 1907. De inkomsten zijn geraamd op 301 87/|q, de uitgaven op 3016*/io millioen, zoodat er een overschot is van 2.200.000 fr. Freyoinet deelde in den Ministerraad mede, dat de Suez—kanaal-commissie het ontwerp had aanegnomen behoudens enkele punten, waarover door de Mogendheden direct zou worden onder handeld. Over het vredestraotaat tusschen China en Frankrijk verneemt de Standard nader uit Shanghai, dat de grenscommissie binnen zes weken de afbakening der grens moet volbrengende Chineezen zullen belastingen te Paachun en Langson beffen, waar Fransche consuls worden aangesteldde Fransche zullen terstond met den Tonkiug-spoorweg beginnen. Het tractaat duurt tien jaren andere verdragen blijven van kracht. v De verkiezing, welke Zondag te Brussel plaats had voor een lid van den Senaat, was niet beslissend. Er moet een herstemmeng worden gehouden tusschen Demeur (radicaal) met 3084 en Goblet (liberal) met 2883 88emmen. De verkiezing gaf blijk van weinig opgewektheidvan de 12500 ingeschreven kiezers hadden slechts 7766 hun stem uitgebracht. JourdAin clericaal, kreeg 1680 stemmen. Uit Gastein is te Weenen bericht ontvangen, dat keizer Wilhelm den 20 Juli daar zal aankomen, om er, als naar gewoonte, drie weken te blijven. Indien de Weener correspondent van dec Standard goed is ingelicht, zullen de twee, misschien wel de drie keizer elkander ontmoeten 5 of 6 Aug. De keizer en de kroonprins van Oostenrijk zullen de groote militaire manoeuvres ia Boheme bijwonen, die 27 Aug. een aanvang nemen, en voor het bezoek van den Czaar in Polen, ter gelegenheid van de manoeuvres zijner troepen tegen het einde van Juli, worden reeds toebereidselen gemaakt. Men mag dus twijfelen aan de juistheid van het be richt in de JfiVooosfi, dat de kroonprins en de kroonprinses van Oostenrijk voornemens zijn Peters burg, Moskou en Kiew te bezoeken en later eenige weken in Kaukasië door te brengen. De verkiezingen voor den Oosteurijkschen Rijks raad zijn afgeloopenvan de 353 afgevaardigden behooren 190 tot de Regeerings-partij, 132 tot de Duitsch-liberalen, 31 tot geen van die twee partijen. De Deerasche Minister Estrup werd deze dagen, namens 24 vereenigingen der rechterzijde in Jutland door afgevaardigden gelijk geweuschl met zgn tienjarig ministerschap. Ook vanwege de arbeiders- en kies vereniging te Kopenhagen, meer dan 10.000 leden uit alle standen tellend, werd den Einister een adres overhandigd. Zoo ziet men, dat op politiek gebied de smaken blijven verschillen. De berichten uit Spanje zijn nog niet zeer gunstig. In de provinciën Valencia, Murcia en Catalonië breidt de cohelera zich steeds uit en komt nu ook het bericht dat ondanks de afsluiting der grenzen, zich evwneens in Portugal enkele gevallen voordeden. Te Madrid bedroeg het hoogste cijfer der lijders, die aangetast werden, tot du per dag 7 met 5 sterfgevallen, maar niettemin heerscht in de hoofdstad groote paniek en beginnen de bewoners in grooten getale te verhuizen. De coalitie der liberale groepen in Spanje tegen het reaotionnaire staatsbestuur, hetwelk aan het kabinet Sagasta is opgevolgd, is 'ttykna voorgoed tot stand gekomen. Men weet h,pe am waardoor deze coalitie, aanvankelijk gevormd!' cfceff het oog op de gemeenteverkiezingen, verbroMlS/ werd, toen generaal Martinez-Campos eu zgue aanhangers plotseling een zwenking maakten, daags nadat de bondgenooten de overwinning bij die verkiezingen hadden behaald. De vrees, dat die liberale partij nu den moed zou laten zakken, is .ongegrond geweest. De politieke mannen, die in Spinje den vooruitgang en den geest onzer dagen vertegenwoordigen, zijn er in geslaagd een gemeenschappelijk programma vast te stellen, dat door hen eu hunne medestan ders stipt zal gehandhaafd worden. De heeren Sagasta, Martos en generaal Lopez Domiuguez staan aan het hoofd der nieuwe partij, waaraan al de liberale, demooratische en zelfs republikeinsche groepen hare medewerking verzekerd hebben. GEVONDEN en aan het bureau van pdlitie gede poneerd Een geruite handdoek, een witte dito, een gouden broche, een meisjeshoedje, een pakje vuil goed, een geruite zakje, een koperen stempel (G gekruld), een R. C. kerkboekje met zilveren slot, een groene reiszak, twee brillen, twee vrouwenzakken met eenig geld enz., een zilveren sigarenpijpje, een schoen- makersrorfgat, eeu fantasie - armband, een kinderzakje met bal en strik, een klein gouden medaillon, een zilver-vergulde broche. Terechtzitting van Woensdag 10 Juni 1885. Kantonrechter: Mr. J. H. van MIEROP. Ambteuaar van het Openbaar Ministerie: Mr. W. C. A. SCHOLTEN, te Rotterdam. VEROORDEELD <5 A. Wegens openbare dronkenschap te Gouda Bartholomeus Stevens, 45 jaar sjouwerman te Gouda, tot 3 boeten van 15 gulden of 15 dagen Petrus Jansen, 50 jaar, koopman te Gouda, tot 15 gulden of 5 dagen Teunis Leeflang, 38 jaar, sjouwerman te Gouda, tot 3 gulden of 2 dagen; jj'j|

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2