Buitenlaadsch Overzicht INGEZONDEN. doen samensmelten, Yerschafte ons in de voordracht van Haller's en Palestrina's oompoiitiei oogenblikken van wezenlijk genot. Later in den namiddag zong het gezelschap in den buitentuin van den heer Koning» alhier, nog enkele nommers, waarvan vooral de Weihnachts Cantate van Halier ons door hare bgna onberispelijke voordracht uitmuntend beviel. Mooht de beer Galesloot kunnen goedvinden zich met z\jn zoo uitstekend gedirigeerd gezelschap bij tijd en wijle alhier te laten hooren, hij zon voorzeker vele muziekliefhebbers daardoor ten zeerste aan zich verpliohten. Aan het verslag van den Toestand der Gemeente Gouda over 1884 ontleenen wg nog het volgende b. Stratenpleinenriolen en waterleidingen Tengevolge van den aanleg der Waterleiding in 1883 waren de straten in een toestand geraakt, die belangrijke herstellingen noodig maakte. Op vele plaatsen moest de straat, waarin de buizen waren gelegd, worden opgehaald. Zoowel de aan sluiting van perceelen aan het buizennet der Waterlei ding als de vele werkzaamheden aan de gasleidingen be- moeielgkten zeer het behoorlgk onderhoud der straten. Het onderhouden der straten wnrd publiek aan besteed per vierkanten meter met bepaling van een minimum en een maximum aantal meters te verleg gen of te verstraten oppervlakte. Als aannemer trad op S. W. Bonte te Amersfoort voor 0.156 per vierk. meter. Verlegd en hier en daar vernieuwd werden de Gouwe van de Groenendaal tot aan het visch- steegje, de Peperstraat van het Veerstal tot nabij de Korte Noodgodsteeg, de Vest van het Verloren-Kost tot aan de Vla mingstraat, de St. Anthoniesteeg geheel, de Zengstraat geheel, de Kattensingel van de Jan-Kattenbrug tot aan de Crabeth straat, de Raam van de Houtensteeg tot aan de Drapiersteeg, de Groeneweg van den Langen Tiendeweg tot eenige meters roorbg de Patersteeg, het Buurtje van de Bleekerskade tot aan de Papegaaisteeg, de Nieuwe Haven van de Vrouwen-Vestesteeg tot aan de Korte Dwarsstraat, een groot gedeelte van den Fluweelen Singel, het pleintje tusschen de Klei wégsbrug en de Spoor wegstraat, het Rotterdamsche Veer. In het geheel zijn gelegd of verlegd 17000 M2 keien en 13280 M* klinkers, te zamen dus 30280 M1, waarvan ten behoeve van de Waterleiding over 2382,07 M2 en wel voor hoofdleidingen over 746,89 M2 keien en over 529,90 M2 klinkers en voor aansluitingen van perceelen over 491,85 keien en 613,42 M2 klinkers, zoodat de Gemeente over eenkomstig de Concessie-voorwaarden van de Goudsche Waterleiding-Maatschappij met inbegrip van 11,25 M8 grind en zand terug ontvangt eene som van 1381,58.— De kosten der staten bedroegen in het geheel 20097,88, waarvan 13677,63 aan materialen en 6420,25 aan arbeidsloon. De open goten, welke vroeger aan weerszijden van den Langen Tiendeweg werden aangetroffen tusschen den Groeneweg en de Borstelbrug, zijn dicht gemaakt en vervangen door 96 M. Engelsche aarden buizen van verschillende afmetingen met twee groote en twee kleine straatkolken. Ter vervanging van de oude gemetselde afvoer putten werden voorts aangebracht in de straat achter het Tuchthuis drie straatkolken, in de Baan- straat en in de Vogelenzang ieder één straatkolk, allen van groot model. In de Wachtelstraat werden bg den oprit van de Roode Brug 42 M. Engelsche aarden buizen van 20 centimeter diometer gelegd met een groote en een kleine greren straatkolk. Voor den afvoer van het hemelwater op den Kattensingel zijn aan den huizenkant twaalf groote ijzereu straatkolken aangebracht met 100 M. Engel sche aarden buizen van 15 centimeter diameter. Het zoogenaamde ,/Kop-af-Watertje", eene z\jl welke tusschen de Drapiersteeg en de Kruidenier straat van de Raam naar de Vest liep, werd gedempt en gerioleerd. In verband daarmede werd het steenen loogbrngje aan de Raam weggebroken en de straat met doortrekking van den kaaimuur in eene rechte lijn op doorgaande breedte en geljjke hoogte gebracht. Voor deze rioleering zijn gebezigd 77.60 M. cement-riool ran 1 M. bij 0.60 M. en twee groote en twee kleine ijzeren straatkolken. Verder werd de zijl, loopende roor een gedeelte tnsschen de pereeelen aan de Lazarussteeg en het terrein ran de Gasfabriek en roor een ander ge deelte langs de Vest tot aan bet water ran het Verloren-Kost gedempt. Langs het terrein der Gasfabriek werd zij terens gerioleerd en roorzien ran eene uitmonding in de Turfsingelgracht. Hiertoe werden gelegd 66 M. cemeutriool ran 0.76 bij 0.60 M. en 19 M. Engelsche aardeu buizen ran 26 centimeter diameter. In rerband met een en ander kon de onde bouten brug aan het einde der Lazerussteeg rerrallen en was het maken ran 14 str. meter kaaimuur langs bet water ran bet Verloren-Kost en ran 13 str. meter houten be- seboeiing langs de Turfsingelgracht noodig. De demping en rioleering dezer zjjl met bjjko- mende werken werd in het openbaar aanbesteed en mor 2678.aangenomen door J. de Jong Wz. alhier, aan wien voo^ meerder werk nog werd uitbetaald een bedrag ran 29.42. Voor de riolen werd besteed aan materialen 4707.76' eu aan arbeidsloon 1562.19'.— Onder deze sommen zyn de borengemelde aacne- mingskosten niet begrepen. c. Wtgen en voedpaden, behoorende nan en onderkouden door de Gemeente. Omtrent de bier bedoelde wegen en roetpaden zijn geene bijzonderheden te rermelden. Zij werden naar eiseh onderhonden en rerkeeren orer het al gemeen in goeden itaat. De kosten ran het ondérhond der wegen eu roet paden, waartoe oók de Zwarte Weg in de gemeente Waddinxveen en het Goudscbe en Amsterdamsehe Rijpad in de gemeenten Boskoop en Alfen behooreu, hebben bedragen aan materialen 2639.51 en aan arbeidsloon 1626.18'. Langs den Kattensingel werden in de plaats ran de oude populieren 21 jjpeboomen geplant, welke met nog 28 andere op rerscbilleude punten der Gemeente na openbare aanbesteding roor 249. werden gelererd door B. Droog te Boskoop, die volgens hel bestek verplicht is de boomen gednrende twee jaren te onderbonden. Het nieuwe plantsoen aan de Oostzijde ran bet noordelijk gedeelte der Crabethstraat, dat door den aanleg der wandelplaats langs de Zuidzijde ran den Stationsweg eene fraaie uitbreiding beeft ver kregen, moest aanmerkelijk worden opgehoogd, ter wijl een gedeelte van de breede wetering aan zijn noord-oostelyken hoek werd aangeplempt. Het onderhouden en soboonhouden der plantsoenen was aanbesteed aan J. van Bnuren alhier roor 925. welk bedrag begrepen is onder de som van 3094.7 8, welke ten behoeve van de wandelplaatsen en plant soenen, namelyk 2046.95' aan materialen en 1047.82® aan arbeidsloon, werd uitgegeven, d. Rivieren, kanalen, vaarten en bijbehoorende werken. Het Jaagpad langs de Gouwe moest als gewoODlyk op verschillende punten belaugrjjk wordeu opgehoogd. De levering van Jaet daarvoor benoodigde fijue puin werd in drie percelen, elk van 600 knb. meter, aanbesteed. Een peroeet werd aangenomen door C. Furrer alhier roor 625.terwijl van de beide andere perceelen A. Slootweg te Leiden aannemer werd roor ƒ772.75 ran het eene en roor ƒ724.50 ran het laatste perceel. Voor het onderhoud der schoeiiagen te Boskoop en te Waddinxveen met een bazallmuur in laatstge noemde gemeente, werd de rereisehte zorg gedragen, erenzoo roor het uitdiepen ran de Gouwe. De westelijke vleugel van het pontegat aan de Hooge Zijde, benevens 80 str. meter schoeiing te Gouwsluis, werden vernieuwd. Hiervan was na openbare aanbesteding aannemer P. Vermeer Jz. alhier roor 1485.Voor bijkomende werken alsbet stellen ran meerpalen eu bet aanbrengen van stroomplaukeu langs de sohoeiiDgen, welke niet rernienwd behoefden te wordeu, ontving deze aan nemer bovendien 49,42. De kosten van het onderhoud ran het Jaagpad en het uitdiepen der Gonwe beiiepen 4905,74' aan materialen en 742,60 aan arbeidsloon. Hier onder is de zooeren genoemde aannemingssom begrepen. Het onderhoud der sohoeiingen laags de Turf singelgracht en de Waohtelstraat was iu het afge- loopen jaar wederom zeer koatbaar. Langs de aanlegplaats der stoombooten aan de Vest is 74 strekkende meters schoeiing gemaakt. Dit werk werd na openbare aanbesteding aangeno- meu door W. Bokhoven alhier roor 2363. De Bleekerskade of Vlaamsche Haren werd over eene lengte van 50 M. besohoeid, welk werk bij aanbesteding gegund werd aan denzelfden aannemer roor 658. De walmuren in en om de stad werden afgeboend, tot aan de laagwaterlyn, waar dit noodig was in gevoegd, gestopt, met Portland-cement bijgepleisterd en hier en daar ran nieuwe rollagen roorzien. Vernieuwd zyn de volgende kaaimuren: langs de Gouwe by het zoogenaamde Amsterdamsehe Veer 84 M., aan het Rotterdamsche Veer 20 str. M. en op de Raam tusschen de Vlamingstraat en de Drapiersteeg een gedeelte ter lengte van 58 M. Verder werden roor zoover noodig vernieuwd de vleuge'imuren bij de nieuwe ophaalbrug op de Raam orer de Vlamingstraat met de daaraau sluitende walmureu. De maatregelen, in bet vorige jaar genomen om de verzakking van de itraat op de Ooatharen by de IJselharenslnis tegen te gaan, bleken onvol doende, zoodat een nader onderzoek door een helmduiker lioodig was. Door dit onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat het ondergedeelte ran den kaaimuur waa weggespoeld of op andere wyze rerdwenen, in welk gebrek zoo goed mogeiyk is roorzien door eene betonbestorting, waardoor de muur blijkbaar versterkt is. De houten sohoeiingen werden afgeboend en geteerd. Het Reeuwijksche Verlaat onderging eene niet onbelangrijke reparatie. Tengevolge van aanvaringen tegen de harren der sluisdeuren waren aao deze gebreken ontstaan, waardoor zy niet behoorlijk kouden worden gesloten. Hierin moest met aan wending van groote kosten worden voorzien. De sluisdeuren werden gedeeltelijk vernieuwd. De kosten ten behoeve van de harens en vaarten bedroegen 6667.58' aan materialen en 2887.92 aan arbeidsloon, waaronder 628.20' aan materi alen en 461.29 aan arbeidsloon roor bet Reeuwyksche Verlaat. Omtrent de bruggen kan het rolgende worden vermeld De bonten draaibrug op de Raam tusschen de Vlamingstraat en de Aaltje-Baksteeg is vervangen door een y'zeren ophaalbrug. De bovenbouw werd bij publieke aanbesteding aangenomen door Th. Lemm, te Kralingen, voor 2430.De verande ring der landhoofdeu, welken in eigen bebetr heeft plaats gehad, kostte 574,62®. De brug over de Karnemelksloot bij den Bleekers- singel werd van een nieuw onder- en bovendek voorzien. De overige bruggen oudergingen de noodige her stellingen. Geheel werden geverfd de beide bascule-brnggen op de Haven, de beide draaibruggen by de Don kere Sluis, de draaibrug bij da Groenendaal, de Kralenbrug, de draaibrug met de daarby gelegen vaste brug op de Gouwe by de Turfmarkt, de brug tusschen de Hoogstraat en den Kleiweg, de Bor- atelbrug eu de brug in de Jernzalemstraat, de vaste brug in de Peperstraat, de brug tusschen de Korte en de Lange Groenendaal, de brug aan het einde der Minderbroedersteeg en de brug by de Vyverstraat, de brug in de Molenwerf en die achter de St. Janakerk, de brug aan het einde van de Varkenmarkt en eindelyk twee brugwachters- huisjes. Voor het onderhond der bruggen: werd besteed 1769,32 aan materialen en 1013,82 aan ar- beidaloon. e. Haven». De meeste grachten en vaarten, die in de gemeente worden aangetroffen, dienen tevens tot ligplaats voor vaartuigen. Daar zij een goede breedte hebben en op behoorlyke diepte worden gehouden zyn zy daartoe uitmuntend geschikt. EeDe bepaalde haven bestaat hier niet en is dan ook niet noodig. f. Gemeente- begraafplaat» Aangaande de Algemeene Begraafplaat! zijn geene bijzonderheden te vermelden. Zy verkeert in goeden staat van onderhoud. Met de vernieuwing der grafpaaltjes wordt voort gegaan; 375 nieuwe paaltjes werden in het afge- loopen jaar geateld. De onderhoudskosten bedroegen 192.72 aan materialen en 170.51 aan arbeidsloon. C. Werken niet aan de Gemeente behoorende. Ouder de bier bedoelde weiken behooren de sluizen, wegen, voetpaden en bruggen, welke door het Kijk, door de gemeente Waddinxveen, door watereohsppen of door particulieren worden on derhonden. Deze werken verkeeren over 't algemeen in goeden toestand, evenzoo de weg van Gouda op Rotterdam, (tot aan de Hoflaan), voor welltz onder houd door de Gemeente jaarlijks eeue som van 900.wordt bijgedragen. De Mallegatsluis werd in den zomer afgedamd en dftroggemaakt. Dit geschiedde met het doel om de gebreken, die zich volgens het gevoelen van bet Bestuur van den Rijks-Waterstaat aan de sluis hadden geopenbaard, te onderzoeken en zoo mogelijk te herstellen. Het werk werd in het openbaar aanbesteed eu aangenomen door T. Volker te Dor drecht voor eene som van 38700.In April aangevangen, was men met de afdamming den laten Mei zoover gevorderd, dat de doorvaart door de sluis werd gesloten. Het bleek dat de beide punt- stukken van oude oonstruetie bij de punt van het komstuk een weinig waren opgelioht, zoodat de sluis, gelyk men zulks nosmt, lek was geworden. Aan de stortcbedden en deD sluisvloer waren eenige kleine gebreken, aan oude sluizen eigen. De herstellingen bestonden in bet vernieuwen der puntstukken met hetgeen daarby behoort en het iu orde brengen en gedeeltelyk vernieuwen van de storlebedden, den vloer en de metael-, steen houwers- en jjserwerken. Den lOn Juli was men met deze werkzaamheden gereedmet de opruiming der dammen werd een begin gemaakt en den 29n Juli des namiddags 12 uur kou de Mallegatsluis weder voor de scheepvaart worden opengesteld. Iu de zitting der Arrondissementz-Rechtbank te Rotterdam van heden morgen it Cornelia IJf, bouw man te Driebrngge, vrijgesproken van de aanklacht van manslag door onvoorzichtigheid, waarvan in ons nr. van Vrijdag 19 Juni melding werd gemaakt. Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft Zondag zyne jaarvergadering gehouden in het gebouw in de Spuistraat, te Amsterdam. Het verbond telt thans 1949 leden, verdeeld in 82 afdeelingen, waaronder eene afdeeling Gouda met 44 leden. Het begrafenisfonds heeft in het vorige jaar 4678.15 uitgekeerd en sloot met een saldo vao 8079.65. Het ledental van bat fonds ia ver meerderd; het sterfteoyfer ecbter ook, vooral door de sterfte van kinderen. De vergadering was bjjua geheel gevjjd aan de behandeling der voorgestelde reglementswijzigingen. Deze hebben in het algemeen ten doel, den band tusschen de afdeelingen onderling en met bet verbond te versterken, o. a. door hun de verplichting op te leggen, zich steeds te doen vertegenwoordigen op de algemeene vergadering, die voortaan telkens te Amsterdam zal gehouden worden. De kosten der vergadering zullen voortaan door de afdeelingen gezamenlijk gedragen worden. De contributie ia met de helft verminderd, nl. van 52 op 26 cent gebracht. Voorts' zyn de reizende sprekers afgeschaft en is de algemeene raad opgeheven. Het hoofdbestuur ia samengesteld uit 8 leden, waarvan vyf te Am sterdam en drie daarbuiten. Tot leden van het hoofd bestuur zyn gekozen de bh.: B. H. Heldt, president J. Weelink Jz., zecretaris; Tb. C. Laithbijzeu, 1. penningmeester; F. Snel Hz., 2 secretaris; A. J. C. Kampmeyer, 2. penningmeester; Th. de Rot uit Rot terdam, Th. Fostma uit Leeuwarden, C. H. Kouw uit Leiden. Tot leden der commissie voor bet jaarboekje werden gekozen de hb. O. Rommerts, Leeuwarden; J. G. Dohé, Amsterdam en A. Blom, Arnhem. Voor eene bespreking van vraagpunten ontbrak de tijd. Alleen werd bet centraal-beatuur gemachtigd, om c. q. geschikte propaganda te maken voor kies recht- en groodwetaheraiening, en werf" eene aan stelling van inspecteurs by uitbreiding der wetgeving op den kinderarbeid noodzakelijk geacht. In eene Zondag te 's Gravenhage gebonden ver gadering van afgevaardigden der Vrymetaelaarsorden in ons land is gekozen tot Grootmeester der Orde mr. P. J. G. van Diggelen, te Zwolletot gedeputeerd Grootmeester, mr. H. W. Wiersma, te Leeuwarden tot verdere leden van het Hoofdbestuur dr. L. J. Egeling, te 's GravenhageB. J. A. Kallenberg van den Bosch, te Teteringen mr. A. M. Maas Geet- teranus, te 'a Gravenhage J. van Lelyreld, te Leiden en mr. J. P. Vaillant, te 'a Gravenhage. stateIl-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 22 Juni. In deze zitting ia ingekomen het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Hollandeohe IJzeren Spoorwegmaatschappij. De Minister van Marine heeft overgelegd zijne beschouwing over het rapport der commissie tot reorganisatie der werven. Dezelfde Minister verklaarde dat van hem geen wettelijke regeling tot opleiding van seeofficieren is te wachten. Het adrea van leeraren bjj het middelbaar ouderwys over da examena te Willemsoord ia sterk bestreden als ongegrond. De Reohtbank te Rotterdam beeft den 19 Juni in Raadkamer besloten de zaak tegen Jeanne Marie Lorette te verwijzen naar den Froonreur-Generzal by bet Gerechtshof te 'a Gravenhage. Het openbaar miniatsris in deze zaak aal door den Procureur-generaal Jhr. mr. A. J. Ph. H. van den Bergb zelf worden waargenomen. De beklaagd* ward gisteren vroegtydig gevanke lijk van Rotterdam naar bet huis van arrest te 's Gravenhage overgebraoht. De oollecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Neder land heeft te Zevenhuizen opgebraoht 10.48. Het dorp Papendrecht by Dordreoht, nauwelijks 14 dagen geleden door zwaren brand geteisterd, werd Zaterdag middag opnieuw door geljjke ramp getroffen. De Vordt. Ct. meldt daaromtrent: Omstreeks één uur, lerwyl de bewoners aan het middagmaal zaten, werd vuur ontdekt op het rieten dak nabij den schoorsteen van het perceel B 113 aau het Weateinde, bewoond door de gezinnen van W. H. de Heer eu B. van Dalen, hetwelk zich met zoo groote snelheid uit breidde, dat het gebeele gebouw iu liohter laaije vlam atond alvorens iets gered kou worden. Door een kraehtigen storm uit het Zuid-Weaten aan gewakkerd, sloegen de vlammen spoedig over op de langs de overzijde van den dijk liggende ge bouwen, waar zij in de rieten daken ruimschoots voedsel vonden. Gelukkig was het water hoog, zoodat de pogingen tot bestryding van het vnnr niet, zooala de vorige maal, door gebrek aan water werden bemoeielykt. Niettemin werden 5 grootore en kleinere gebou wen met schuren, bewoond door 9 gezinnen, in asch gelegd met hnnne gebeele inboedels, gereed schappen enz., terwijl ook twee honden en eenige kippen en konijnen in de vlammen moeten zyn omgekomen. Een aangrenzend groot gebouw, waar van het rieten dak reeds door het vuur was aange tast, werd met bebnlp van zeilen en emmers water gered. De oorzaak vac den brand is niet bekend het meest waarschijnlijk is echter ook met het oog op de windrichting dat van eene veldsmidse, welke kort te voren was gebruikt aan boord van een ijaeren vaartuig op de aangrenzende acheepswerf van den beer PI. van den Adel, een vonk op het dak van het eerztaangetast peroeel is gevlogen en daar eenigen tyd beeft liggen smeulen. Persoonlijke ongelukken hadden by den brand niet plaats. Ook aan den Burgemeester van Lekkerkerk is, op een versoek om inlichting, door den Minister van binnenlandache zaken dezelfde uitlegging gegeven als aan den Burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel, omtreut den verkoop van sigaren iu localiteiten waar sterke drank in het klein wordt verkocht. De Burgemeester vao Lekkerkerk had van deu Minister inlichtingen gevraagd omtrent bet recht veratand van het woord „binnenshuis", voorkomende in art. 3 en in de 2e alinea van art. 26 der drankwet. Daaromtrent deelde de Minister als zyn gevoelen bet volgende mede „Ecu binnenplaatsje of gangetje in de openlucht, door het huis omsloten, is „bin nenshuis", maar de gemeenschap door eeu tuiu, erf, plaats of gang, die buiten de buitenmuren vau het buit gelegen zyn, kan niet eene gemeenschap binnens huis genoemd worden." Dat het bedelen sommigen nog al een flink bestaan oplevert, zou men mogeu afleiden uit het feit, dat een der bedelaars, die door de. arrondissement! recht bank te Amsterdam veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een kolonie, de gewoonte had van de tram gebrnik te maken, wanneer by naar zyn „werk" ging. Op den Dam nam bij, zegt de Anut, dan een overstapkaarlje naar den Overtoom om zjjn bezoeken af ta leggen in Amstelveen vereerde hij Sloten met zijne tegenwoor digheid, dan maakte bij van de stoomtram gebrnik. In bet begin der vorige week maakten wij melding zegt de Maaebode, van een erfenis, waarin voor 1050 aan onde centen gevonden was, en voegden er de opmerking by, dat deze vondst voor de erfge namen wel niet aangenaam zou zyn, aangezien die centen niet meer gangbaar zyn. Dit laatste is ongetwijfeld waar, maar men kan toeb nog van onde oenlen zonder verliee afkomen. Van zeer bevoegde zjjde krijgen wij bericht, dat de onde centen in Suriname nog gangbaar zyn, omdat de nieuwe er nog niet zyn ingevoerd, en men wil er graag oude centen hebben, omdat zy er acbaarsch zyn. Men kan dut onde centen derwaarts zenden en heeft geen onkosten dan van het vervoer en van den herwaarts komenden wisael. Natuurlijk is deze verzendiug alleen de moeite waard bij een ietwat belsogryk bedrag. In eene oireulaire der Onderlinge Brandwaarborg- Maatachappy Neerlandia ta Leeuwarden wordt geweien op de voorzorgen, te nemen tegen het broeien van hooi. Vooreerst is hel noodig, dat geen gras, maar werkelijk hooi worde binnengebracht. Verder wordt het strooien van landbouwzout tusaehen het hooi aanbevolen, en bovenal ook het aanbrengen van ten minste één luchtkoker iu elke hooimyt of hooitas. Deze koker is geroakkeljjk te maken van stevige mandemakertwygen of van latwerk. Is het hooi bienen, dan is het volstrekt noodig, dat herhaaldelijk en nauwkeurig worde onderzocht of er ook sterke broei aanwezig is. De roede, die daarvoor gewoonlyk wordt gebruikt, ia onvoldoende en daarvoor wordt aanbevolen de hooiboor van D. G. Minkema te Ooaterlittens (Fr.), die op verschillende landbouwten toonstellingen ia bekroond. In de laatste algemeene vergadering der Maatschappij werd door enkele land bouwers sterk aangedrongen op het gebruiken van den hooiboor. Een Engelachman, geen werktuigkundige van beroep, maar een liefhebber van cyfers, heeft een nieuwe rekenmacbiue uitgevonden, die de vier hoofd regels uitvoert en o. a. twee getallen elk van 8 cyfers in een oogenblik met elkander vermenigvul digen kao. Noch de Franscbe machine van Thomas De Cohnar, noch een nieuwe Amerikaansche uit vinding, waren in staat, tegen den Engelscbman 'te werken, en professor Abel, een getal van 8 cijfers met 8 cyfers vermenigvuldigende, bad slechte drie rjjen afgerekend toen de liefhebber al gereed was Nog steeds biedt de staatkundige toestand, [in Engeland door de aftreding van het kabinet-Glad- •tone in het leven geroepen, moeilijkheden aan.8 The Standard zegt. dat bet kabinet-Gladatone, zij het belangrijk gewyzigd, wellicht zou aanblyren indien lord Salisbury de aanvaarding van het bewind weigert. Volgens Daily New», zullen de liberalen nimmer toestemmen in de concessiën, welke door lord Salis bury aan hen gevraagd worden. De toriea wenachen o. a., dat het budget, door bet nieuwe kabinet in te dienen, op den steun der liberalen kunne reke nen. Doch indien dit onmogelijk ia, wenschen zy in elk geval dat de leiders der liberalen van hunnen invloed gebrnik maken om het bestaande tekort, dat door een leening zon gedekt worden, over twee dienstjaren te verdeden. I Een later bericht meldt, dat de liberale' minis terraad, ten huize vau Gladstone vergaderd, definitief besloten heeft de door lord Salisbury ver langde toezeggingen niet te doen. Hedenavond zal men in het lagerhuiz daaromtrent wel bet nadere vernemen. De Koning van Italië bad een onderhond met den president van de Kamer en dien van deu Senaat over de Ministercrisis. Als oorzaak van de crisis wordt opgegeven de koloniale politiek, die in miskrediet is geraakt, omdat bet succes, vooral nu Gladstone gevallen is, ongeveer gelijk nul isvolgens den een werd er te veel, volgens den ander te weinig gedaan aan de Roode Zee. Te Madrid had een oploop plaats wegens de offioiëele kennisgeving van het uitbreken der cholera. Men kan 't op dit gebied de handeldrijf enden moeilijk naar den zin maken; neemt de Regeering maatre gelen, dan zaait zy onnoodig ongerustheid doet de Regeering niets, dan wordt zy beschuldigd van zorgeloosheid. Daarop heeft men een kortstondige ministercrisis gehad om een teer zonderlinge reden,- de Koning wenschte de door de cholera geteisterde provinciën te bezoeken, en de minister-president achtte dit niet wenschelyk. De Koning zet door en het Ministerie vraagt ontslag. De Koning wordt op zyn weg naar de kerk door het volk toegejuicht, de politie beleedigd en uitgejouwd. Nadat de Koning met de leiders der oppositie had gesproken, besloot hij den raad van de Ministers op te volgen eu niet naar het zuiden te gaanbet Ministerie trok daarop het veraoek om ontslag in en de zaken blijven dus zooals zy zyn. Bij de Zondag te Brnasei gehouden herstemming voor een lid der Provinciale Staten is de radicaal Demeur gekozen met 3894 stemmen, tegen 3528 op den liberaal Goblet. De clericalen hebben na tuurlijk een handje meegeholpen. De Portugeesche kamer van afgevaardigden heeft de „algemeene akte» der Berlynsohe conferentie, benevens de overeenkomst met de Internationale Afrikaansche Maatschappij bekrachtigd, en door de regeering ia ingediend een wetsontwerp betreffende de organisatie van bet nieuwe Cnngodistrict, dat onder bet gezag van den gouverneur-generaal van Angola blijven sal. Als zetel van het bestuur en woonplaats van den onder-gouverneur ia Cabinda aangewezen. Generaal Grant, ex-president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, wiens gezondheidstoe stand in den jongstverloopen tyd aanmerkelijk was verbeterd, is weder ingestort, en er beslaat nu vrees dat by een nieuweo aanval niet meer zal kunnen doorstaan. Aan de Redactie van de „Goudsche Conrant." Mijnheer de Redacteur 1 In het nummer van Zondag 11. komt een verslag roor van het verhnndelda in de bijeenkomst van belang stellenden in de oprichting van een afdeeling van het Ned. Pensioenfonds roor Werklieden, I. 1. Vrijdagavond in „Harmonie" gehouden. Zooala mijne woorden daarin voorkomen, heeft het den sohyn alsof ik aan het slot myner opmerking wan trouwen wilde opwekken tegen genoemd fonds. UEd. toch laat mij aeggen „en daarom wekken hier ter stede bestaande vereeuigingen, die hjj goed ziet werken, meer zijn vertrouwen dan elders be staande, wier bestuurders bjj niet kent."

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2