I DEN I BINNENLAND. i" If i I lEEJE l 1 Vrijdag 26 Juni. N° 3253. 1885. h-Indië, [en die gratis iment van n voorts bij Hiez, tndigen, ver- ELEN, bjj IK. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IB oeling -Tandarts van V'eenen, ia het iche Tandpijn et tandvleesch; en voorkomt itaande tanden taudvleesch, ligtgeeft het iur, terwyl het ■dwijnen. Deze ntend middel isnbevordert en dient a's (keelziekte) en ierale wateren. f 0.60. 11 *1 de ztroefd. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave •J b WINKEL. jouda. een drietal peraonen glaasjes Ij i was ^as dan De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. laai, Gouda. If bolle tanden jer étui/2.60. Bp, het voor uitzag, lever, ing en behoud u mede-eters. a 0.35; r zocht uitdruk- n den K. K- \h echt te be- •yn gestempeld. i in Nederland bt belangrijke goüdsche courant. 'n preparaten be- likelier op de )ij F.» E, van ïnabilié. apoth. biedam bij C. te Amsterdam Uloth Co., J. van Spanje 3 Ifst. Naam- •klaring van e woorden; rik. en Eng. 1.26. waarvan het ohitterend wit AD VERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. de riolen dikwijls doorgespoeld, reeds is medegedeeld werden wederom twee zijlen in het belang der openbare ge zondheid gedempt en gerioleerd. Eene strafverordening, welke in het afgeloopen jaar werd herzien en aangevuld, waakt tegen ver ontreiniging van slooten en wateringen, die aan byzondere personen toebehooren. Bij deze veror dening is onder anderen ook bepaald, dat Burge meester en Wethouders bevoegd zijn om, de Open bare Gezondheids-Commissie gehoord, de eigenaren of rechthebbenden van voor de gezondheid schade lijke wateren te gelastendeze te overdekken of door riolen te vervangen. Voorts wordt daarbij het drijven van schouw voorgeschreven als maatregel om nalatige eigenaren of rechthebbenden aan hunne ver plichting tot het schoonhouden hunner wateringen te hetinneren. De pachter van de vuilnis, C. Furrer, is verplicht het grove vuil van de straten op te ruimen, het drqvend vuil uit de grachten en vaarten op te visscbeu en de plaatsen waar markten gehouden worden na afloop daarvan schoon te maken. Ten einde de vuilnis, welke door de ingezetenen ter beschikking ran den pachter wordt gesteld, lijdelijk te verzamelen, zijn bij wijze van proef in enkele dichtbevolkte achterbuurten bakken geplaatst van gegalvaniseerd ijzer vervaardigd en voorzien van een deksel. Hierdoor vertrouwt men de kwade gewoonte om vuilnis op de openbare straat of in het openbaar water te werpen tegen te gaan. Het ophalen der asch geschiedt van gemeentewege. In 1884 bedroeg de hoeveelheid opgehaalde asch 8743 hectoliter haardascb en 22079 hectoliter koleoasch. Met inbegrip der kosten van aankoop en onderhoud der benoodigde gereedschappen en van het onderhond der aschschurea werd hiervoor uitgegeven eene som van 3192.67s, terwyl voor f 1976.88 asch verkocht werd. Heersckende nekten. De algemeeue gezondheidstoestand in 1884 in vergelijking met dien in de laatstvoorgi jaren aanmerkelijk beter. Het sterftecijfer ook veel gunstiger. Uit de mededeelingen van den oudsten stads geneesheer, blykt dat de gezondheidstoestand binnen de Gemeente vry gewenscht was, vooral gedurende den zomer en den herfst. In de eerste en de laatste maanden des jaars heerschten catarrhale en rheu- matiscbe ziekten, terwijl in December ook ziekten der ademhalingswerktaigen voorkwamen, die echter over bet algemeen een goedaardig karakter hadden. Er werden enkele gevallen van typhué, roodvonk en bet meest van mazelen waargenomen, zonder dat van eene epidemie sprake was. Ofschoon de temperatuur ia de zomermaanden een hoogeu graad van warmte bereikte, waren de gevallen van cholera nostras, welke zich gewoonlijk onder zulke omstandigheden vertonnen, niet menig- vuldiger dan in andere jaren. Voor zoover bekend bad geen voorkomend geral van deze ziekte een doodelyken afloop. De cholera asiatica, welker epidemische verschijning aan de kusten der Middelandsche Zee en voorna melijk in Frankrijk de gemoederen in Nederland met angst vervulde, openbaarde zich in deze Ge meente gelukkig niet. Niettemin werden de noodige maatregelen genomen eu voorbereid om intijds de zoo gevreesde ziekte te bestrijden. Het toezich getuigen spraken dit pertinent tegen, zeggende eu schoongemaakt en dat er van sigaren geen sprake was geweest. Zooals hiervoren Het Openbaar Ministerie de aanklacht bewezen i wederom twee zijlt achtende, eiechte bare veroordeeling tot 5 dagen gevangenisstraf. Over 8 dagen in deze zaken uitspraak. Tot Lid van den gemeenteraad van Haastrecht is gekozen de heer A. van Wijngaarden. Statea-Generaal. Tweede Kamek. Zittingen van 23 en 24 Juni. In de zitting van Dinsdag wsren door den heer Rooseboom zijne geloofsbrieven ingezonden. Na een zeer uitvoerig debat over klachten wegens niet voldoende bestelling van rijkswerken aan de maat schappij »De Schelde' te Vlissingen, is met 44 tegen 13 stemmen aangenomen de conclnsie der commissie aldus gewijzigd dat de Regeering wordt uitgenoodigd te overwegen iu hoever het landsbelang toelast de levering van wetten op te dragen aan fabrieken, gelegen buiten de linie van defensie. In de zitting van gisteren is aangenomen de Soppletoire begrooting voor bet Departement Water staat, dienst 1884. Daarna werd behandeld de overeenkomst met de Maatschappij Zeeland, betreffende de inrichting van een dagelijkscben dagdienst naar Engeland. De heer T. Mackay bestreed den dagelijkscben dienst, op grond dat daarin de Zondage-dienst begrepen werd. Een amendement op den considerans werd echter met 41 tegen 24 stemmen verworpen. De Heer Van der Loeff betreurde, dat een contract van 1876 niet tegelijkertijd vernieuwd was, en vreesde dat de Regeering bij de vernieuwing niet krachtig zou zjjn. De Minister van Waterstaat ontkende dit en wees op bet belang van den Staat bij de tegenwoordige regeling. Het ontwerp is vervolgens aangenomen met 63 stemmen tegen 1. Te Hoorn zal op den 27, 28, 29 en 30 Juli a. s. eene Nationale Schietwedstrijd plaats hebben voor Weerbaarheids-Vereenigingen, Schutterij en Leger. By deze gelegenheid zal tevens geschoten worden naar de Medaille, welke geschonken is door de Deputatie der Z. A. Republiek in ons land. Tevens zal nog een Nationale kampstrijd plaats hebben tusschen de beste schutters van Nederland, op 160 meter of 200 passen, waarvoor als hoofdprijs wordt uitgeloofd het eere-diploma van Schutter- koning van Nederland, benevens een kostbaar kunst voorwerp in zilver en een groote gouden medaille, tor gezamenlijke waarde van 160.Het diploma moet behaald urorden met 60 schoten achter elkander of in twee dagen. De inleg is bepaald op 16. Aan het Verslag van den Toestand der gemeente Gouda orer 1884 ontleenen wij het volgende HOOFDSTUK VI. MEDISCHE EN GEMEENTE-POLITIE. a. Medische Politie. TOESTANDEN, WELKE INVLOED KUNNEN UITOEFENEN OP DE VOLKSGEZONDHEID. Van Gemeentewege wordt de openbare reinheid zooveel mogelijk bevorderd. Het water in de stadsgrachten wordt geregeld ververscbt, de vaar ten, zijlen, slooten en andere aan de gemeente toe- behoorende wateren worden gedurig uitgebaggerd GOUDA, 26 Juni 1885. Hedenavond zal van 7 tot 9 uur op de Markt alhier door het Muriekkorps der dd. Schutterij eene uitvoering worden gegeven. De Staatscourant van gisteren bevat de statuten der vereeniging tot verbetering van het paardenras hoofdzakelijk in de gemeenten Waddinxveen, Zeven huizen, Moerkapelle en Bleiswijk, te Zevenhuizen. Door de Weerbaarheids-Vereeniging „Burgerpligt" te Gouda, is bij den schietwedstrijd welke uitgescbre- ven was door het Bond der Rustende Schutterij in Zuid-Holland, van 15 Juni te *s Hage gehouden, als premie de groote Zilveren Medaille behaald, welke uitgeloofd was door het korps Koninklijke Scherpschutters van Rotterdam voor bet geheel op militairen voet ingeriebte en gekleede Soberpschut- terskorps dat in den wedstrijd Bb het hoogste aantal ponten behaalde. Voorts werden door de navolgende heeren by ge noemden wedetryd uog prijzen behaald, aleJ. C. Kros de 10de pry's met 54 punten en A. C. Geitel de 53sle prijs met 52 punten, beiden in afdeeling H. en door den heer H. van Wijngaarden in afdeeling P. de 2e premie met 54 punten. 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE. Den Haag 42ste zet D 2 neemt E 4 Gouda n F 5 E 4 In de zitting der Rotterdamsche Arrondissements- Beohtbank is uitspraak gedaan in de volgende zaak. C. IJ. Bouwman, wonende te Driebrngge, gemeente Waarder, die in de vorige week voor de Rechtbank terechtstond, onder beschuldiging van door zijn on voorzichtigheid en onoplettendheid oorzaak te zyn geweest, dat zyn door hem bereden wagen met de stoomtram te Gouda in aanraking kwam, waardoor een knaap daar afviel, onder de machine terechtkwam, en levenloos daar onder van daan kwam, is van die aanklacht vrijgesproken. (Reeds kor lelijk in ons vorig nr. medegedeeld.) Eene 19jarige dienstbode, C. v. d. W., wonende te Gouda, stond daarna terecht, beschuldigd van diefstal in dienstbaarheid. Beklaagde, in dienst zynde van den kleederbleeker J. H. te Gouda, tegen een weekloon van f 1.50, benevens kost en inwo ning, had gedurende de maanden April en Mei van dit jaar verscheidene goederen, die baren meester door verschillende personen ter waesching waren gegeven, medegenomen en geborgen ten huize van een harer familieleden. De beweegreden voor deze daad kon zij niet opgeven. Het O. M. requireerde hare veroordeeling tot drie maanden celstraf. Wegens overtreding der drankwet had zich te verantwoorden M. T. huisvrouw van J. v. M. wonende te Ouderkerk a/d Usel. Reeds lang ver dacht van het zonder vereiscbte vergunning sterken drank in het klein te verkoopem, werd zy in den laten avond van den 10 Mei jl. betrapt, terwyl zij in hare woning aan een drietal peraonen glaasjes bittere jenever toediende en daarvoor betaling genoot. Dit werd wel door baar ontkend, bewerende zy dat het op tafel liggende geld was gegeven voor door haar verkochte sigaren, doch de 8 gehoorde

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1