Buitenlandsch Overzicht KOEPOKINENTING. POLITIE op de openbare reinheid werd rericherpt, terwijl onder meer de opruiming ran meetraalien en mest- Teriamelingen bevolen werd. Begraafplaatsen. Er worden hier rwee begraafplaatsen gevonden de Algemeene Burgerlijke en die der Israëlieten. Op de Algemeene Begraafplaats werden in het afgeloopen jaar 557 lijken ter aarde beBteld, namelijk 373 in de afdeeling voor Protestanten en 184 in die voor Katholieken, en wel in eigen graven .19 ii huurgraven le klasse 5 u ie I, 28 ii ii 3e h 503 kosteloos2 Op de begraafplaats der Israëlieten werden 6 lijken begraven. Ziekenhuis. Het ziekenhuis draagt den naam van St. Catha- rina-Gasthuis. Een overzicht van het getal verpleegden in 1884, vindt men in de volgende tabel Mann. Vr. Bside Ges). Op 1 Jan. 1884 waren in behandel. 12 11 23 Gedurende het jaar werden ter verpleging opgenomen 61 28 89 Totaal der verpleegden 73 39 112 Mann. Vr. Béide Gesl. Ontslagen werden Als hersteld. 43 16 59 Ala ongeneeslijk Op eigeu verlangen 3 4 7 Overleden zyn .12 10 22 58 30 88 Zoodat aan het einde van het jaar in behandeling bleven 15 9 24 Van de 112 patiënten werden 66 geneeskundig en 46 heelkundig behandeld. In dit jaar bedroeg het aantal zieken in het Gasthuis 13 meer dan in het vorige. Eene krankzinnige vrouw, voorloopig in het Gasthuis opgenomen, verliet spoedig na aankomst het gesticht om volgens verlangen harer familie naar hare betrekkingen terug te keeren. Voorts werden nog twee mannen wegens krank» zinnigheid tijdelijk in het Ziekenhuis verpleegd, totdat zij in het gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht konden worden geplaatst. Eene lijderes aan typhus overleed in het Gasthuis. Bij hare opname was de besmettelijke ziekte niet geconstateerd en toen deze werd waargenomen kon de patient niet meer naar de voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten bestemde barak wor den overgebracht. Het beddegoed en de kleeding- stukken der lijderes alsmede de zaal, waarin zij gedurende twee dagen verpleegd was, werden onmid- delijk na haar overlijden volgens de bestaande voor schriften ontsmet. Onder de patiënten bevonden zich verder twee publieke vrouwen lijdende aan venerische ziekten. Het getal verpleegdagen ten laste van het gesticht, beliep 6184, dat waarvan de kosten door particu lieren werden gedragen 786, dus te zamen 6970. In het vorige jaar was dit 4872. Ten behoeve van het Gasthuis werden 1115 recep ten gereed gemaakt, welk getal in het vorige jaar 1450 bedroeg. De kosten van de verbruikte geneesmiddelen zijn begrepen onder die der Gemeente-Apotheek en kun nen niet afzonderlijk worden opgegeven. Gedurende net jaar werden in het Gasthuis 73 baden genomen door personeu buiten het gesticht. Regenten gewagen in hun jaarverslag over 1884 met lof over de verleende genees- en heelkundige hulp en over de plichtsvervulling van de beambten en bedienden in Jiet gesticht. Met het oog op de mogelijkheid dat de cholera uit Frankrijk zich in Nederland kon voortplanten, besloot de Gemeenteraad tot den aankoop van eene tweede Ziekenbarak voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten en tot het maken van eene inrichting voor desinfectie bij die barak. De barak werd geleverd door de gebr. Dijkerman te Breda voor eene som van 1425.is na gegrondverfd te zyn opgeborgen en kan, zoodra zulks noodig is, binnen korten tijd worden opgesteld en ingericht. Geneeskundige dienst bij armenverpleegd in hunne woningen. De geneeskundige praktijk bij de armen in hunne woningen is opgedragen aai; drie geneesheeren, een heelmeester, een verloskundige en vier vroedvrouwen. De samenstelling van dit personeel bleef onveranderd. Op de Stads-Apotheek, welke in het gebouw van het St. Catharina-Gasthuis is gevestigd, werden roet inbegrip van die voor het Gasthuis gereed gemaakt 12803 recepten. In 1883 beliep dit getal 12531. De kosten der geneesmiddelen bedroegen/1947.106. Met het toezicht op de Apotheek is de oudste Stads-Geneesheer belast, die tevens de geneeskundige praktijk in het Gasthuis en de overige gestiohten der Gemeente uitoefent. Hij houdt dit toezicht in overeenstemming met Burgemeester en Wethouders. Koepokinenting. Overeenkomstig de bepalingen der wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, wordt van Gemeentewege gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Dit geschiedt gewoonlyk tweemaal in de week. In het afgeloopen jaar werd bovendien op vier verschillende Zondagen door de Stads-Geneesheeren zitting gehouden tol het vacci neeren of revaccineeren rechtstreeks van het kalf. Op deze zittingen, welke op het Raadhuis plaats hadden, kon ieder de kunstbewerking kosteloos ondergaan. Het getal inentingen en herinentingen bedroeg in 1884: 489. Dit was in 1883 669, in 1882: 2443, in 1881 446 en in 1880 938. Toezicht op de prostitutie. Het toezicht op de prostitutie wordt in deze gemeente uitgeoefend krachtens eene strafverordening, regelende het politietoezicht op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen. Minstens een» per week moeten de publieke vrou wen door den heelmeester van de gestichten, die daartoe zitting houdt in het Gasthuis, geneeskundig worden onderzocht. Zooals hiervoren reeds is vermeld, werden in het afgeloopen jaar 2 publieke vrouwen'ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Toezicht op levensmiddelen. Vleesch en visch zyn aan keuring onderworpen. Voor het vleesch zijn twee keurmeesters. Een van deze is tevens belast met bet keuren van de visch. Er werdeu goedgekeurd in de gemeente 1043 runderen, 684 vette en 375 nuchtere kalveren, 185 schapen, 1705 varkens, 256 geiten en 107 paarden. Afgekeurd werden 8 runderen, 2 vette en 2 nuchtere kalveren, 2 varkens en 3 paarden. By invoer zyn goedgekeurd10205 kilogram rund vleesch, 163 kilogr. kalfsvleesch, 25 kilogr. scbapeuvleesch, 1209 kilogr. spek en 400 kilogr. paardenvleesoh en afgekeurd 225 kilogr. paarden- vleesch. In de gemeente werden afgekeurd 40 kilogr. paardenvleesch en 39 kilogr. scbapeuvleesch. Voorts werden nog zts partyen zeevisch afgekeurd. Drinkwater. De IJsel waterleiding, die in December 1883 in exploitatie werd gebracht, wordt in de gemeente zeer gewaardeerd. Het aaotal contracten voor aanslui tingen van pe.'ceeleu kh»m in het afgeloopen jaar tot 764 met eene opbrengst van circa 13500.— De gemeente, die aan de Goudscbe Waterleiding-Maat schappij gedurende 5 achtereenvolgende jaren eene bruto-ontvangst van 15000.— per jaar heeft ge garandeerd, behoefde over 1884, het eerste jaar van het bestaan der onderneming, slechts een bedrag van 4546.066 bij te betalen. Het water uit de leiding was gedurende de zomer maanden uitmuntend. Men kon dus veilig overgaan tot opruiming van de op verschillende punten der stad geplaatste tonnen, waarin vroeger bezonken en scheikundig gezuiverd grachtwater als drinkwater beschikbaar werd gesteld. De opruiming geschiedde ingevolge de concessie-voorwaarden, die de Gemeente verplichten om op geen andere wijze gezuiverd drinkwater te verstrekken dan door de Waterleiding. Thans wordt, doch alleeu voor behoefligen-, van Gemeentewege kosteloos drinkwater verkrijgbaar ge steld aan een vyftal standpypen op de Waterleiding. In het najaar en den winter was de boedanigheid van het leidiogwater aanmerkelijk minder, hetgeen moet worden toegeschreven aan de omstandigheid dat het water in den IJsel in dat gedeelte van het jaar sterk is vermengd met polderwater. Ten einde aan hare verplichtingen, bij de concessie-voorwaarden omschreven, te voldoen, was de Directie der Water leiding genoodzaakt het water eene obemiiche zuivering te doen ondergaan. Alle gebouwen aan de Gemeente toebehoorende werden, voor zoover zulks noodig bleek te zyn, aan de Waterleiding aangesloten. Tot Commmissaris van wege de Gemeente bij de Goudsche Waterleiding-Maatschappij benoemde de Raad uit zyn midden den heer C. C. H. Prince. Gezondheids- Commissie. De openbare gezondheids-commissie, uit negen leden bestaande, verdeeld in vier sectiën eene ge neeskundige, eene scheikundige, eene bouwkundige en eene rechtskundige sectie, onderging iu het afge loopen jaar eenige verandering. De heer J. D. Ryk, die voor bet. lidmaatschap bedankte, werd vervangen door den heer H. Jager, terwyl eene tweede vacature, ontstaan door het ontslag van den heer K. Veriaan, die de Gemeente verliet, op het einde van het jaar nog niet verluid was. Het verslag dezer Commissie, (dit verslag werd in de nrs. 8249 en 3250 der Goudsche Courant opgenomen) geeft een overzicht van hare werk zaamheden gedurende 1884. b. Gemeente-Politie. De Geraeente-politie is samengesteld uit een commissaris, een inspecteur, drie agenten der le, vier agenten der 2e en twintig agenten der 3e klasse, welke laatstgenoemde agenten hoofdzakelijk dienst doen als nachtwakers. De agenten der 2e klasse G. J. van den Berg en J. Bergonje verkregen op hun verzoek eervol ontslag. In hunne plaats werden benoemd F. Boersma en M. J. Verouden. Als agenten der 3e klasse werden aangesteld J. Teeuwen en L. Terlouw, ter voorziening iu de vaca turen ontstaan door het aan J. T. de Koning en P. M. de Jong verleend eervol ontslag. Overdag doen zes agenten der le of 2e klasse dienst. Op marktdagen, gedurende de kermis en op andere dagen of in buitengewone omstandigheden worden dezen door agenten der 3e klasse bijgestaan. In den nachtdienst wordt door één agent der le of 2e klasse en tien of twaalf (in de wintermaanden) agenten der 3e klasse voorzien. De Inspecteur, die ook overdag gedurende eenige uren dienst doet, is aan het hoofd der nacht-politie geplaatst. De agenten der le en 2e klasse genieten, wanneer zy zich goed gedragen en hunne verplichtingen be hoorlijk nakomen, eene gratificatie van 25.— s jaars ieder, welke gratificatie bij hoogst zeldzame uitzondering niet wordt uitbetaald. Er kwamen in het afgeloopen jaar achttien ge vallen van diefstal voor. Van negen diefstallen zijn de daders onbekeud ge bleven; negen verdachten werden aangehouden, van welke zes a«n de justitie zijn overgeleverd, terwijl drie voorloopig ontslagen werdeu. De waarde van de ontvreemde voorwerpen wordt geschat op 2749.13 hiervan werd voor een bedrag van f 109.93 in beslag genomen. Er werden 511 politie-overtredingen geconstateerd. Aan boeten wegens politie-overtredingen werd na aftrek van 5 pCt. ontvangloon 257.92* in de gemeentekas gestort. Zes vreemdelingen, die zonder middel van bestaan, geld of legitimatiepapieren waren, zijn uit de Gemeente over de grenzen van het Ttyk gebracht. Er kwamen twee gevallen van zelfmoord voor» Brandweer. Ten behoeve van de brandb'luschmiddelen werden in het afgeloopen jaar belangrijke sommen besteed. De slangen der brandspuiten hadden veel geleden, tengevolge waarvan daaraan buitengewone herstel lingen moesten geschieden: De slangen en koppelingen der brandspuit no. 5 werden gewijzigd en in overeenstemming gebracht met die van de overige vier brandspuiten binnen de kom der Gemeente, waardoor het voordeel ver kregen is, dat nu voor de vyf brandspuiten slangen en koppelingen van dezelfde grootte kunnen worden gebezigd. De slangen en koppelingen der brandspuit no. 6 hebben dezelfde schroefverbindingen als die der brandspuit by het garnizoen in gebruik. Bovendien werden op verschillende punten der stad, iu welker onmiddelyke nabijheid geene vaart of gracht wordt aangetroffen, een achttal brand- kranen op de Waterleiding aangebracht. Volgens het met de Goudsche Waterleidiiig-Maatscbappy gesloten contract bad de aanleg plaats voor rekening van de Gemeente, terwyl het water ter blussching van brand zonder vergoeding moet worden geleverd. De uitgaven ten behoeve der brandbluschmiddelen met de bergplaatsen hebben bedragen aan materi alen 1996.40 en aan arbeidsloon 119 Al» Aan het personeel der brandweer is uitbetaald eene som van 1187.72. In de inrichting der brandweer kwam geene verandering. Branden en rampen. s In den nacht van 28 op 29 Januari brak een felle brand uit in de zoogenaamde distillatie-kamer der Stearine-kaarsenfabriek //Gouda" alhier. Ofschoon de brand een zeer dreigend aanzien had én er ge gronde vrees bestond, dat de geheele fabriek een prooi der vlammen zou worden, mocht het der brand weer na veel moeite en krachtsinspanning gelukken bet vuur te stuiten. Een belangryk gedeelte der fabriek werd door den brand vernield en de schade hierdoor teweeggebracht, was aanztèÉïijk. Toch be hoefden de werkzaamheden niet geheel te worden gestaakt, maar kon de fabriek ook gedurende dep wederopbouw van het afgebrande gedeelte, blyven doorwerken. In den middag van den 30 December ontstond er brand in eene bovenwoning van' een perceel aan de Karnemelksloot noordzijde, toebehoorende aan B. Beszelseu. Deze bepaalde zich eohter slechts tot een binnenbrand en werd spoedig gebluscht. Verder kwam een begin van brand voor den 7 Maart in het perceel Wyk Q no. 243 aan de Crabethstraat den 9 Mei in het Oude-Mannenhuis aan de Molenwerf den 28 September aan de buitenluifel der ban ketbakkerij van H. W. M. Stevens aan de Hoogstraat; den 11 November in de broodbakkerij van D. L. Homeman in de Lange Groenendaal den 20 December in eene bovenwoning aan de Zeugstraat toebehoorende aan J. H. Kok. In al deze gevallen werd het vuur door tusschen- komst van buren of van geaffecteerdeu bij de brandweer zonder behulp der brandspuiten gestuit. Straatverlichting. De straatverlichting heeft plaats door middel van gas, geleverd door de alhier gevestigde //Maat- schappij voor nieuwe geoctroyeerde Gasbereiding." Het aantal lantarens, by den aanvang der gas verlichting bepaald op 210, bedraagt thans 303. De kosten der straatverlichting beliepen ƒ9900.826; bovendien werd aan arbeidsloonen (uitgegeven eene som van 86.92. Volgens het contract moeien de gaslichten gedurende 2l00 uren iu het jaar branden. Dit getal kon in 1884 tot 23401/! worden opgevoerd, terwijl bovendien nog 42 lantarens langs de Haven en de Gouwe tijdens de afsluiting der Mallegatsluis gedurende 322 eren konden worden verlicht, aangezien door den Gemeenteraad besloten was den begrootings- post voor de straatverlichting met 1000.te verhoogen. Zooals biervoren reeds is gezegd, werd de gasprys, door de ingezetenen voor particulier gebruik te betalen, op grond van art. 20 van het contract verlaagd en gebracht op 10 ets. per kub. meter. Door de Gemeente wordt dezelfde prys betaald voor de verlichtiug harer gebouwen. Persoonlijke dienstenwaartoe de inwonerster handhaving Ivan de openbare ordein het algemeen belang mochten zijn opgeroepen. Zoodanige diensten werden niet gevorderd. De opbrengst der collecte voor het fonds ter ondersteuning van den gewapenden dienst heeft te Gouderak 14.02 en te Berkenwoude 12.30 opgebracht. De Fransche luohtreiziger Giorieux was Maaodag te Ryssel opgestegen, en werd door tegenwind naar zee gedreven. Het gevaar bemerkende, steeg hy eerst 4 a 5000 meters boog, doch moest wegens de felle koude weer dalen. Verscheiden stoomschepen zag hij ouder zich been varen, doch niemand scheen hem te bemerken. Eindelyk, toen het schuitje reeds vol water was en de luchtreiziger zich half bewusteloos aan de touwen vastklemde, werd hij door een Engelsch stoomschip gezien, dat hem van den dood redde. In het Militair Detentiehuis naby Leiden heeft een gevangene een aanval gedaan op een der be waarders. Door diens geschreeuw om hulp kwam deze van andere bewaarders spoedig opdagen, doch de opstandeling was zoo in toorn ontstoken, dat meo hem niet machtig kon worden. Inmiddels werd de hulp der wacht ingeroepen, waarvan zes man met geladen geweer en gevelde bajonet op den woesteling afgingen. Daardoor in het nauw gebracht en geen uitkomst meer ziende maakte hy in wan hoop zich van een mes meester, waarmede by zich in de borst ernstige wonden toebracht. Hy wordt nu in verpleegd. In/en. brief aan den Directeur van de weezen- inr énting te Neerboscb, geeft de Transvaalsche Te< bi-generaal Smit eenige toelichting over het we 1 rvaren van de naar Transvaal gezonden kweeke- lint ;n dier inrichting, die, gelyk zy naar het moe Ierland schreven, ten diepste teleurgetteld waren in/}iunne verwachtingen. De heer Smit geeft de volgende voorstelling van de zaak Toen ik dacht dat de jongelui van Neerbosch te Durban konden aankomen, schreef ik aan den cousul aldaar om de jongelui voort te helpen tot Ermelo, omdat ik zelf naar Zululand moest. Terwyl ik op reis daarheen was, zyn de jongelui ie Afrika ge arriveerd en opgekomen tot Vaalrivierdeze rivier was toeu zoo vol, dat men in geen 5 a 6 dagen er door kon. Na eenige dagen daarvoor gele gen te hebben met hun wagen, liet de Heer Kluvers zich oyerzetten met eeu kistje en kwam te voet te Armelo; zoodra hij daar aangekomen was, liet men ray boodschappen. Ermelo is nl. 2 paard van myn plaats. Ik kwam toen dadelyk informeeren en zag slechts Kluvers alleen. Ik zei hem Wacht hier nu tot de kameradeu komen, laat ray dan weten en ik zal u alle drie tegelyk afhalen. Intussohen kan je hier op 't dorp blyven werken voor den kost zoolang, opdat geen Uitgaven noodig zyn." Dit alles werd afgesproken in tegenwoordigheid van deu landdrost Sluiters en »8n Heuven en Samuel Snfrie, bestuurder van den herenwinkel. Zoo afgesproken ging ik terug. Ik had daar veel Ie doen veel werk sohtergeraakt door myne ge durige afwezigheid van 's lands zakeu. Een paar weken verliepen en ik hoorde niets meer van de jongelui. Later hoorde ik, dat jongelui zich bij anderen verhuurd hadden en niet meer naar my zullen komen, en allerlei kwaad van mij begonnen te spreken. Op myn terugreis van Zululand ont moette ik Kluvers en Pijnstra bij Karei Roth aan Vaalrivier de heer Kluvers zette toen een zeer brutalen mond tegen mij op, alsik had hen be drogen, had hen moeten halen door de rivier, enz. enz. Kortom: hij was zoo beleedigend, dat ik zei, hem niet meer te willen hebben, wel de anderen maar die komen niet. In plaats daarvan verscheen hun schrijven in de courant. Nu kan ik het toch niet helpen, dat ik het zoo druk had, dat het weer zoo ongunstig was, altoos regen nogmaals regen en rivier vol. Dit nu is een waar verhaal van het gebeurde en gevoel ik mij verplicht u persoonlijk mee te deelen. Vergiftiging door geconserveerde levensmiddelen in blikken bussen is in den laatsten tijd in het buitenland dikwijls voorgekomen. Dr. Nichols deelt in een verslag over den gezondheidstoestand te Wandsworth mede, dat in vele (ten deele door hem zelf waargenomen) gevallen ernstige ziekte op het gebruik van zulke geconserveerde levensmiddelen volgden. Hij gelooft de oorzaak te moeten zoeken in de ontbinding, waaraan deze levensmiddelen onderhevig zyn. Zoowel by verkoopers als koopers van zulke waren heeft zich de meening gevestigd, dat zij tengevolge van de luchtdichte afsluiting der bussen voor een onbegrensden tijd onveranderd blyven. Dit is echter het geval niet. De afsluiting van de lucht is niet zóó volkomen, of bederf moet ten slotte, zy het dan ook ua langeu tijd, toch zeker en van liever lede plaats hebben. Daar het by 't koopen niet mogelijk is na te gaan, hoe oud geconserveerde levensmiddelen zyn stelt dr. Nichols voor, dat het verplicht gesteld wórde, de bussen te stempelen met den datum van den dag, waarop zij gevuld werden. (Huisvrouw.) Iu den nacht van Vrydag op Zaterdag is voor het eerst in het zeekanaal te Middelburg een levende haai (Squalus mustelus) gevangen. Het dier, zoo meldt de N. R. Ct.t dat eene lengte heeft van nage noeg een meter, bracht Zaterdag vijf en gisternacht wederom vijf levende jongen ter wereld, van welken er reeds drie overleden, tengevolge van de geringe ruimte waarin de dieren besloten zijn. Deze haaisoort behoort onder de weinige vissehen, die geen kuit schieten, maar levende jongen ter wereld brengen. Moeder en kinderen zyn naar Antwerpen vervoerd. Ons oude woord «vioeg naar bed gaan en vroeg opstaan" (early to bed, early rise) zegt de te Louden verschijnende Worldheeft, evenals het Fransche gezegde„opstaau te zes uur, eten te tien uur, eten te zes uur» naar bed gaan te tien uur, doen den mensch tien maal tien jaren leven", (se lever k six, manger a six, raanger a six, se coucher a six, font vivre rhomme dix fois dix) een gevoeligen knak ondergaan. Een Duitsch geneesheer beeft namelijk tal van gegevens verzameld omtrent de wijze van leven van personen, die een hoogen leeftijd hebben bereikt hij ontdekte, dat in de meeste gevallen de menschen, die het langst leefden, diegenen waren, die de gewooute hadden om zeer laat naar bed te gaan. Op iedere tien personen die tachtig jaar of nog ouder waren, trof de docter er minstens acht aan die gewoon waren om niet voor ecu of twee uur in den nacht te gaan slapen; by vermeent dat vroeg opstaan de levenskracht eet vermindert dan vermeerdert en het leven verkort. Hy houdt vol dat het eene dwaling is om te gelooven dat de ochtenduren het meest versterkend zyn, en beschouwt ze, integendeel, als zeer geschikt om vermoeidheid op te wekken. Voor sommige gestellen is de ochtendlucht veel gevaarlijker dan de avondlucht. Aan de onzekerheid, welke reeds te lang in Engeland beerschte ten opzichte vau de kabinets crisis, is nu voorgoed een einde gekomen. In beide huizen van het Parlement werd gisteren officieel medegedeeld, dat lord Salisbury het bewind aanvaardt. In het Lagerhuis las Gladstoue de brieven voor, welke tusschen hem en Lord Salisbury zyn gewisseld. Daornit blijkt, dat Gladstoue sleohts verzekeringen in het algemeen gegeven heeft, en tot het laatst toe geweigerd heeft speoifieke beloften te geven. De verkiezingen voor de door de vormiug van het nieuwe ministerie ontstane vacatures zyn uit geschreven. De tekst van het vredestractaat, den 9 Juni te Tientsin onderteekend, werd door den heer De Freycinet in de kamer van afgevaardigden overge legd. De onderteekenaren zijn de hh. Patenótre en Ristelhueber, voor Frankryk, Li Hung Tchang, Hsi Tchey en Lian Shou Heng voor China. Eerstdaags zal het parlement een Geel Boek ontvangen, bevat tende de documenten die op de vredesonderhande lingen betrekking hebben, en de heer Freycinet verzocht dat het tractaat zoo spoedig mogelijk in de kamer aan de orde zou gesteld worden. Zoodra het bekrachtigd is, zal de gezant Tsi Tching, thans te Berlijn, te Parijs komen om zijne geloofsbrieven aan te bieden. Bovendien zal, zooals reeds is gemeld, Li Huog Tchang een specialen vertegen woordiger naar Frankrijk zenden, om met de groote industrieelen over de uitvoering van openbare werken te onderhandelen. De Kamer voldeed aan 's Ministers verlangen en verklaarde de behandeling urgent. Vooraf veroor loofde de heer Cunéo d'Ornano, de bekende bona- partistische afgevaardigde, zich dezen uitval/,Van de Kamer wordt verlangd dat zij den vrede aan- neme, maar men heeft haar niet gevraagd of oorlog gevoerd zal worden." Wij hebben reeds gewezen op de groote toebe reidselen, die in Frankrijk, inzonderheid te Parijs, gemaakt worden voor den aanstaanden verkiezingstryd. Wat de hoofdstad betreft, daar zal z$ wel het hevigst zyn. Elke partij niet alleen, maar zelfs elke groep is bezig met het ontwerpen van candidatenlijsten, en minstens tien zijn te verwachten, welke door den Figaro in deze volgorde worden gerangschikt lo. de conservatieve lijst2o. de opportunistische lyst3o. de radicale lijst 4o. de federatieve lijst oo. de ma^onnieke lijst j 6o. de intransigente lijst lo. de revolutiounaire lyst; 8o. de socialistische lyst; 9o. de lijst der arbeidersklasse10°. de anar chistische lijst. Tusschen Frankryk en Italië wordt onderhandeld over een nieuw scheepvaartverdrag. Italië verlangt dat zijn recht op de koraalvisschery in Algerië erkend wordt by de wet, niet bij besluit en is daarentegen bereid aan Frankryk, op de wet van wederkeerigheid, het recht op de kustvaart toe te staan. De bestaande conventie, die 30 Juni a. s. afloopt, zal vooreerst nog van kracht blijven. De Duitsche Reichsanzeiger bevat den tekst van het tusschen Duitschland, Spanje en Engeland 7 Maart jl. gesloten verdrag over den Soeloe- Archipel en -het vastelandsgebied van Borneo. De telegraaf deelt nader bijzonderheden mede. De Duitsche Keizer is te Ems en zag er bij zijn aankomst goed uit, zoodat men uiterlijk geen sporeu van de laatste ongesteldheid kou ontdekken. In Italië zal de kabinetscrisis waarschijnlijk ein digen met een wijziging van het ministerie-Depretis. De heer Mancini zal dus niet aan het hoofd van een departement komen. Zooals wij meldden heeft de oppositie getracht de beraadslaging over de begrooting der middelen tegeu te houden, onder voorwendsel, dat het ongrondwettig zou zijn dit budget vast te stellen, bij ontsteutenis van verant woordelijke ministers. Met een groote, meerderheid verwierp de Kamer een daartoe strekkend voorstel en dat besluit is als een aanmoediging voor het verwachten gewijzigde kabinet-Depretis aan te merken. Tengevolge van den uitslag der verkiezingen voor de tweede kamer van den Oostenrijkschen Rijksraad hebben de liberale afgevaardigden Maandag te Weenen een vergadering gehouden waarin bepaald werd dat het de eerste plicht der linkerzijde is eens gezind te blijven. Voorts viel het besluit een com missie van vyf en twintig leden te benoemen, belast met het ontwerpen van één programma, waarin de aangeboden verschillende programma's zullen zijn vervat, en een voorstel te doen betreffende den naam dien de liberale partij zal aannemen. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt ter al gemeene kennis, dat aanstaanden ZONDAG den 28 Juni 1885, des middags 12 uur, op bet Raadhuis niet alleen voor minvermogenden maar voor ieder die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal bestaan om, zich geheel kosteloos rechtstreeks van het kalf te doen inenten of herinenten. Gouda, den 25 Juni 1885. De Burgemeester voornoemd, W. POST DROST, 1. B. Gevonden voorwerpen die nog niet zyn afgehaald. Een Armband, een Rozenkrans, een Kiuderzakje met een bal eu strik, een gouden Medaillon (klein), een goud vergulde Broche, een Boek met vertellingen, een gouden Horiogiesleutel, een Onderstuk van een gouden oorbel, een bloedkralen Kettinkje met goud, ren Onderstuk van een gouden oorbelletje met zwarte steen, een Diamant, een Boek, een Contuurstelsel, een fantasie Broche, een Bril met brilhuis, een Spoormind, een zilveren Pennenhouder, een wit

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2