PEK, □ns. T BINNENLAND. Ef Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Gimborn I tof HE N° 3254. 1885. 2 JULI. iBONS SR, ïecretarii. Zondag 28 Juni. i lSTHMA uLIGEN, nendaal. EN. LES Hoest en cents. HOLM, HOI. MS De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave goudsche courant I By 45 Schaitery De drie 497 meuechappen, wu den loop In van inkel en in de ook omdat in bet vorige jaar, wegens het bouwen .•an het bedrag groote Aan- ekhandelaren- hare gunstig Sigaretten geeft erlichting. In Aan het verslag van den Toestand der Gemeente Gouda over 1884, onlleenen wij nog het volgende: 279 218 187 80 1 6 10 n 22 tot 30 en de verder 1 1883" i-, Keizer-, en andere hunne leven- it snelle droo. i Zei»t. r C. THIM f l.OO. daarmede in 27 3 12 3 OPWEKKEND KOORTS VESORIJVENQ ARMOEDE GROOTE ZWAKTE Actieve Beserve Loteliogen Nummerverwisselaars Plaatsvervangers de Zeemilitie loteliogen BONS van zuiver plant in eetlust niet rm, aangenaam 1. In doozen De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. AD VERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Adyertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, *t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Actief Beserve De volgens de wet gevorderde actieve sterkte der Schutterij is 296. De eerste ban telde Officieren Onderofficieren Korporaals Tamboers Schutters Te samen b. Schutterij. dienstdoende kompagniën. De werkelijke sterkte waarvan diet i reis- en verblijfkosten en Oosterbeek om 1000 beschikbaar te stellen om het onderwijs in handenarbeid te bevorderen, en van Arnhem om 300 subsidie te geven aan de vereeniging tot bevordering van het onderwijs W. SIiedrecht, de van der Zandt, en u Jansen, onder leiding Reedt Dortland. In bet geheel zijn door 219 man 6744 patronen tot geweren klein kaliber verschoten. Het aantal treffers bedroeg gemiddeld op 100 meter 81 pCt. en op 150 meter 72 pCt., terwijl 2Ó00 Flaubert- patronen met zeer gunstige resultaten verschoten zijn. De vrijwillige wiuteroefeningen der manschappen van de nieuwe lichting, die vroeger niet bij het leger hebben gediend, hadden geregeld iedere week plaats onder de leiding van den len Luitenant-Adjudant, terwijl het onder richt door instructeurs der schut terij gegeven werd. Steeds meer en meer wordt daarvan gebruik gemaakt en het aantal dergenen, die zich vrijwillig oefenen, is dikwijls zoo groot, dat de vaste instructeurs niet voldoende rijn. De inspectiën gedurende de wintermaanden over kleeding, wapenen en ledergoed gelijktijdig met de oproeping van het brandpiket gehouden gaven reden tot tevredenheid. Het muziekkorps bestond aan het einde van bet jaar uit 21 muzikanten, waarvan 9 der le klasse, 6 der 2e klasse en 6 élèves. Vier der élèves werden, na aan de Muziekschool voldoend examen te hebben afgelegd, toegelaten, terwijl een élève schutterplichtig zijnde bij bet korps is gedetacheerd. De Schutterij klasse aan de Stedelijke Muziekschool voldoet steeds göed. Door acht leerlingen wordt daaraan deelgenomen, waarvan twee reeds élève- muzikanten zijn. De repetitiën werden wekelijks gehouden. Slechts nu en dau bleven enkele leden van het korps afwezig. Over het algemeen is de opkomst zeer bevredigend evenals de orde, die steeds bij de repetitiën en uitvoeringen heerscht. De instrumenten zijn, evenals de kleeding, in goeden staat. De kapelmeester kwijt zich voortdurend uitmuntend van zijne taak en is steeds vol ijver en lust om het muziekkorps te verbeteren, dat niet onbelangrijk is vooruitgegaan. De Majoor-Kommandant betreurt het dan ook daarom, dat voor kleine uitvoeringen zoo weinig gebruik van het korps wordt gemaakt. Hij zegt Van de toelagen, die de Gemeente geeft, komt niets ten bate van de muzikanten, daar die slechts tot het aanschaften en herstellen van kleeding en instrumenten dienen. Als men in aanmerking neemt dat zij buiten de wekelyksche repetitiën, bij ongeveer 16 a 18 inspectiën en HOOFDSTUK VII. NATIONALE MILITIE EN SCHUTTERIJ, a. Nationale Militie. Het aandeel dezer Gemeente in de lichting 1884 bedroeg 45 man. Het getal ingeschrevenen voor de Nationale Militie, waarnaar het aandeel is berekend was 158. Daarvan werden om verschillende redenen vrijgesteld 90, en 68 voor den dienst geschikt bevonden. Drie lotelingen werden na de inlijving afgekeurd en moesten door hoogere nommers vervangen worden. Een werd nog iu Augustus ingelijfd voor een loteling, die niet aan de oproeping heeft voldaan. Bij de Militie te land zijn ingelijfd van den watertoren op het aangrenzend terrein, niet was geschoten. Bij de veertiendaagsche oefeningen op Maandag werd geregeld door een gedeelte naar de schijf geschoten. Verder oefenden zich op Zondag de leden van het kader en des Woensdags de heeren Officieren, terwijl op den vrijen Maandag nog door hen werd geschoten, die van de gewone oefening om bepaalde redenen waren vrijgesteld. Deze laatste maatregel bleek van gunsfigen invloed te zijn. De geoefendheid van het kader is voldingend gebleken bij den Korpswedstrijd te Gravenbage, waar de Zilveren Medaille, door het Rijk uitgeloofd, bij het ealvovuur is behaald, terwijl (ofschoon het aantal punten grooter was) er slechts een verschil van één treffer bestond met het detachement, dat de gouden medaille verkreeg. Het detachement dat van hier aan den wedstrijd deelnam, bestond uit de sergeant-majoors T. Sanders en W. Sliedrecht, de sergeanten B. Hageman en J. den korporaal-scherpechutter F. van den kapitein A. van GOUDA, 27 Juni 1885. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op achterstaande advertentie betreffende de toelating van leerlingen op de scholen van Mej. Gretser en de heeren Huber, Leopold en van Cittert. Tot nu toe werden op deze scholen leerliugen toegelaten met April en October, doch in bet belang van het onderwys werd daarin deze wijziging gebracht dat de toelating op deze scholen slechts eens per jaar en wet dadelijk na de zomervacantie zal geschieden. In verband daarmede is door den Gemeenteraad ook eene wijziging gebracht in de verordening op het heffen van schoolgeld, door daaraan de volgende bepaling toe te voegen /zVoor leerlingen, die onmiddelyk na het einde der zomervacantie op de Eerste of de Tweede Bur gerscholen voor de eerste maal worden toegelaten, en voor leerlingen, die bij den aanvang disr va- cantie de Tweede Burgerscholen verlaten, moet slechts de helft van het over ééne maand of over een vierendeeljaars verschuldigde schoolgeld worden voldaan.* Deze wijziging behoeft echter de koninklijke goedkeuring alvorens te kunnen worden toegepast. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Moordrecht, is met ingang van 1 Juli in plaats van S. de Groot, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd M. J. Hofland te Weesp. Er hadden zich voor deze betrekking aangemeld 17 sol licitanten. or Gouda en Co., Boek- Modellen ter •e informatien Te samen 234 man van het jaar werden tot 2en lui- tant benoemd de heeren mr. A. G. Wolff en L. A. Kesper. Aan den eerstgenoemde werd later, ten gevolge van zijn vertrek, uit die betrekking eervol ontslag verleend. Het incomplete bij het korps officieren kon in dit jaar nog niet worden aangevuld. Er bestond echter gegronde verwachting, dat dit spoedig zou geschieden. De vereeniging „Officieren der Schutterij* hield geregeld hare maandelijksche vergaderingen tot het bespreken van schutterlyke belangen en bet onder houden van den kameraadscbappelijken geest. Gedurende de wintermaanden werden door de Officieren tweemaal in de maaud theorethische oefe ningen onder de leiding van den Majoor-Kom mandant gehouden. Al de officieren en aspirant- officieren der Schutterij woonden deze oefeningen geregeld en met belangstelling bij. De resultaten daarvan mogen bevredigend worden genoemd. Het kader hield gedurende de maanden, waarin volgens de wel niet wordt geëxerceerd, wekelyksche bijeenkomsten onder leiding van den len Luitenant- Adjudant waarbij theoretische en schietoefeningen met Flaubertpatronen plaats vonden. Bij de laatst genoemde oefeningen werden kleine prijzen uitgeloofd, dat zeer gunstig heeft gewerkt. De gewone exercitiën hebben gedurende den tijd bij de wet bepaald, plaats gehad. De Majoor- Kommandant bad daarover alle reden tot tevre denheid. Wel kunnen bij het aantal voorgeschreven oefe ningen geeue groote eischen worden gesteld, maar waar het zooals hier niet aan ijver en goeden wil ontbreekt, daar is dikwijls meer te verkrijgen dan ©ogenschijnlijk kon worden verwacht. Met genoegen verklaart de Majoor-Kommandant, dat dit over het algemeen het geval was. Ook over orde en tucht, die hebben geheerscht, was genoemde Kommandant zeer tevreden. Hij wyst er met voldoening op, dat slechts eenmaal de Schuttersraad is moeten bijeenkomen, om boeten op te leggen wegens afwezigheid bij brand. Daar goed schieten een eerste vereischte is, hebben de oefeningen daarin dikwijls plaats gehad, bestaat uit Op de 100e algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van het Algemeen, die 1 1 Augustus a. s. onder voorzitterschap van mr. H. P. G. Quack te Amsterdam zal gehouden worden, zal eerst het voorstel Nijmegen worden behandeld om het plan tot stichting eener kweekschool voor bewaarschool- houderessen in te trekken. Vervolgens zal de wets herziening aan de orde zyn, met de daarop voor gestelde amendementen. Verder rijn nog voorstellen ingekomen van het hoofdbestuur, om het een cre- 1:“* van 1000 te verkenen ter vergoeding van i aan sprekers; van Amersfoort Oosterbeek 1 An“ _..n het onderwys in handenarbeid te bevorderen, Arnhem om 300 subsidie te geven in handenarbeid.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1