II ill Baitenlandsch Overzicht II fan Gouda de gelegenheid aan te bieden dezen zomer Gelderlands hoofdstad te gaan bezoeken. Nadat Donderdag 9 Juli een speciale trein voor le en 2e klasse-reizigers van den Haag naar Arnhem en terug zal hebben geloopen, zal de daarop vol gende week, alzoo 16 Juli, een zoodanige trein loopen van Rotterdam en Gouda, ook tegen den prgs van 3 voor le en 2 voor 2e klasse. Van den bgval, dien deze treinen bg het publiek vinden, zal het afhangen of de Rijnspoorweg zal voort gaan van tgd tot tgd die speciale treinen te doen loopen. Ongetwijfeld zal het echter velen aangenaam zijn te vernemen, dat de Maatschappij, zoowel door de keuze van den dag, als door de beperking van het aantal reitigers tot een zeer laag cijfer, wil trachten te voor komen dat het fatsoenlijk publiek door eene al te groote drukte van het reizen met deze speciale treinen worde afgeschrikt. Ged. Staten hebben aan Frov. Staten medege deeld, dat aan de IJselstoomtraai-Mij. vergunning is geweigerd voor het leggen van rails in den weg OvetschieDelft, omdat die weg geen voldoende ruimte voor het overig verkeer zou overlaten, maar dat daarentegen gelijk verzoek voor een lijn van Gouda over Stolwgk eu Bergambacht, uaar Schoonhoven voor gunstige beschikking vatbaar is bevonden; de Maatschappij heeft echter drie maanden beraad ver zocht en verkregen. De leden van de Eerste Kamer zgn, tot hervatting der werkzaamheden, bijeengeroepeu tegen Dinsdag 14 Juli a. s. des avonds ten 8 ure. In te 'a Hage ontvaugeu officieele berichten wordt gezegd, dat de aanneming vau het FraDsoh-Nedei- landsch handelstractaat door de Fransche Kamer verzekerd is. Aan het verslag over den Toestand der gemeente Gouda over 1884, oatleeneu wg het volgende HOOFDSTUK IX. ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Scholen voor lager onderwijs. De algemeene toestand van het lager onderwgs in deze gemeente raag gunstig worden genoemd. Wel, zegt de commissie van toezicht op het lager onderwgs, zouden eenige verbeteringen kunnen wor- deu tot staud gebracht, die ten bate van dat onder wijs zouden strekkeu, doch deze zijn niet van zoo dringenden aard, dat haar gemis een minder gunstig oordeel zou rechtvaardigen. De bovengenoemde commissie van toezicht, aan wier verslag wg vele in dit hoofdstuk vermelde bij zonderheden ontleenen, werd in het begin van dit jaar weder voltallig daar de heer Mr. J. Fortuijn Droogleever, nadat de heeren Mr. D. N. Brouwer en J. A. Biezenaar voor die benoeming bedankt hadden, zich de keus tot lid der commissie liet welgevallen. Openbare scholen. De gemeente bezit zeven openbare scholen als De eerste Kostelooze School in de Patersteeg (Hoofd de heer J. Gonda). De tweede Kostelooze School op de Nieuwe Ha ven (Hoofd de heer S. Posthumus). De Tusschenschool in de Keizerstraat (Hoofd de heer P. C. Schriek). De eerste Burgerschool voor jongens aan den Groe- neweg (Hoofd de heer H. J. V\Huber). De tweede Burgerschool voor jougeos iu de Lange Groenendaal (Hoofd de heer R. Leopold). De eerste Burgerschool voor meisjes op de Nieuwe Haven (Hoofd de heer H. W. Kramers, die in deu loop van het jaar overleed). De tweede Burgerschool voor meisjes op de Turf markt (Hoofd Mej. S. M. Gretser). Op alle Openbare Scholen wordt onderwijs gege ven, behalve in de vakkeu vermeld onder de letters a—i van art. 2 der Onderwijs-wet op de beide Kostelooze Scholen en de Tusschen school: in de nuttige handwerken voor meisjes, het handteekenen en de gymnastiek op de eerste Burgerschool voor jongens in de beginselen der Fransche taal, die der algemeene ge schiedenis en die der wiskunde, het handteekenen en de gymuastiek. op de tweede Burgerschool voor jongensin de beginselen der Fransche, Hoogduitsche en Engelsohe taal, die der algemeene geschiedenis eu die der wis kunde, het handteekenen en de gymuastiek op de eerste Burgerschool voor meisjes: iu de nuttige handwerken, de beginselen der Fransche, Hoogduitsche en Eugelsche taal en der algemeene geschiedenis, bet handteekeuen, de gymnastiek en de fraaie handwerken. Bovendien is er eene Openbare Avondschool voor jongens en meisjes, waarop herhalings-onderwijs wordt gegeveu in de vakken vermeld onder de let ters avan art, 2 der wet op het Lager Onder/sijs. Op deze school wordt geen schoolgeld geheven. Als onderwijzers aan deze school, die gevestigd is in het gebouw der eerste Kostelooze School, zgn werkzaam de hoofdonderwijzers J. van Keepen, J. D. Eraew en J. Griffioen, Het onderwijs in de gymnastiek op de eerste Bur gerschool voor meisjes bleef gedurende de tijdelijke waarneming van die school geschorst. Schoolbibliotheken zgn verbonden aan de eerste Kostelooze School en aan de Tusschenschool. Daar van werd door vele leerlingen gretig gebruik gemaakt. Ook aan de tweede Kostelooze School wordt er eene opgericht. Het getal onderwijzers, onderwijzeressen en kwee- kelingen op de Openbare Soholen bij het einde »an het jaar blijkt uit den volgenden staat Aanduiding der School. Eerste Koste looze School Tweede Koste looze School. Tu8schensch. Eerste Burger school voor j. Tweede Burger school voorj Eerste Burger school voor I u S 's B W 2 2 a 51; je "2 5 Totaal van elk gesl. '-Z 1 AANMER KINGEN. bovendien 2 Onderwij zeressen v. bandw. en 1 aspir. kweekei. 20nderwij zeresa. hw. 20nderwij zerss. hw. 1 aspirant kweekei. 15 lOnderwij zeres hw. Tweede Barger school «oor m. Herhalingssch (\voudsehool). 1 Onderwijs in de handwerken voor meisjes werd aan het einde van het jaar gegeven op de eerste Kostelooze School door eene onder wijzeres der school en twee uitsluiteud daarvoor aan gestelde onderwijzeressen op de tweede Kostelooze School door twee onder wijzeressen uitsluitend voor de handwerken op de Tusschenaohool door twee onderwijzeressen der school en twee uitsluitend daarvoor aangewezen onderwijzeressen eu p» op de eerste Burgerschool voor meisjes door drie onderwijzeressen der school en eene uitsluitend daar voor benoemde onderwijzeres. Op de tweede Burgerschool voor meisjes is het onderwijs in de nuttige en fraaie handwerken opge dragen aan de onderwijzeressen der school. Op de tweede Kostelooze School werd het onder wijs in het handteekenen opgedragen aan eenen onderwijzer der school Op de overige Openbare Scholen werd het onder wijs in het handteekeuen en de gymnastiek door twee uitsluitend daarvoor aangewezen onderwijzers gegeven. Het onderwijs in deze Gemeente leed een buiten gewoon groot verlies door den dood van den heer H. W. Kramers, hoofd der eerste Burgerschool voor meisjes, die na een langdurig lijden op deu 28n April overleed. Hg was een man met zeld zame gaven toegerust, die de liefde zgcer leerlingen en de adhting zijner stadgenooten in hooge mate bezat* k», In zijne plaats werd benoemd de heer B. P. var; Cittert Jr., onderwijzer te Amsterdam, die echter eerst in het begin van Januari 1885 zijne betrekkiug aanvaardde. Intusschen trad als waarnemend hoofd der school op mejuffrouw M. P. P. Wgnrox, die zioh op zeer verdienstelijke wijze van bare taak kweet. Overigens kwam iu het personeel der Hoofden aan de Openbare Scholen geene verandering. Dat der onderwijzers en onderwijzeressen onder ging de volgende wijzigingen. Aan de Eerste Kostelooze School werden tot onderwijzers benoemd de heeren E. A. Zwaaneveld en N. Vlasveld, welke laatste van de Tweede Kostelooze School werd overgeplaatst. Aan laatstgenoemde school werd de heer J. van der Klegn benoemd. Aan de Tusschenschool werd benoemd de heer R. ^Oosterling, ter vervanging van den heer J. P. van der Klegn, die naar de Tweede Burgerschool voor jongens overging. Aan de Eerste Burgerschool voor meisjes werd tot onderwijzeres benoemd mej. P. Schouten, ter vervanging van mej. M. D, van Araerom, aan wie op haar verzoek eervol ontslag werd verleend, even als aan mevrouw de wed. H. W. Kramers, onder wijzeres in de handwerken. Deze laatste betrekking werd opgedragen aan mej. A. Schouten, die reeds als onderwijzeres op de school werkzaam was. Aan de Tweede Burgerschool voor jongens werd benoemd de hier boven genoemde heer J. P, van der Kleijn ter vervanging van den heer J. van den Arend, die op zgn verzoek eervol werd ont slagen. Aan de Tweede Burgerschool voor meisjes werd benoemd mej. A. Kuijpers. Het aantal leerliugeu op de openbare scholeu was als volgt Januari. April. Juli. October. 414 369 486 219 33 42 1754 1836 1782 1800 Op de le Kostelooze school 433 416 396 Op d-e 2e Kostelooze school 349 378 357 Op de Tusschenschool 450 495 481 Op de le Burgersohool voor jongens 212 229 227 Op de 2e Burgerschool voor jongens 36 36 35 Op de le Burgerschool voor meisjes 245* 256 250 Op de 2e Burgerschool voor meisjes 29 26 36 Te zamen Iu het jaar te voren waren deze getallen 1690 1699 1678 1782 De Avondschool (Herhalingsschool) werd door 24 leerlingen bezoobi. Het getal leerlingen op de openbare scholen is eenigermate toegenomen. Op de Eerste Kostelooze School onderging het eene geringe vermindering, op de Tnsscbenscbool en de Tweede Burgerschool voor meisjes daarentegen is het vermeerderd. Het aantal schoolgaande kinderen uit naburige gemeenten nam weder toe, vooral op de Tusschen- ecbool. In het geheel bedraagt het nu 101. Tegen het tweemaal in het jaar toelaten van leerlingen op de scholen rees bg de Commissie van Toezicht en eenige Onderwijzers bezwaar. Opdat daaraan zou kunnen worden tegemoet gekomen en ook omdat men van oordeel was dat de tijd vau toelating bij het leerplan behoort te worden ge regeld, werd door den Raad besloten art. 12 van het Reglement op de Openbare Lagere Soholen, waarbij de toelating met April en October vra» voorgeschreven, te doen vervallen. Het schoolgeld bedraagtop de Tusschenschool 0.10 per week; op de Eerste Burgerschool voor jongens en op de Eerste Burgerschool voor meisjes 1.50 per maand op de Tweede Burgersohool voor jougens 50.p«r jaar en op de Tweade Burgerschool voor meisjes 40.per jaar. Voor leerlingen, die elkander in den tweeden graad van bloedverwantschap bestaan, wordt het schoolgeld verminderd met 1/5 wanneer twee en met Va 200 er meir gelijktijdig een of meer scholen bezoeken. Kinderen van onvermogende ouders kunuen om niet op de Burgerscholen worden toegelaten en kinderen van minvermogenden tegen betaling op de Eerste Burgerscholen van 0.80 per maand, op de Tweede Burgerschool voor jongens vttn 4.— en op de Tweede Burgerschool voor meisjes vau 3.per drie maauden. Op 31 December ontvingen op de le Burger school voor jongens 5, eu op de le Burgerschool vcor meisjes 5 leerlingen kosteloos onderwgs. De gebouwen, schoolraeubelen en leermiddelen verkeeren in zeer goeden toestand. De nieuwe lokalen der Eerste Kostelooze School, gebouwd op het terrein der oude school, kwamen in de eerste helft van het jaar gereed. Zij zijn zeer doelmatig ingericht eu voldoen uitstekend. De leerlingen, die intusschen plaats hadden gevonden in het lokaal der Eerste Openbare Bewaarschool, terwijl voor de kinderen van deze school vertrekken tot de Werkinrichting behooreude waren beschikbaar gesteld, zijn na de Paascb-vacantie naar de nieuwe school overgegaan. De kosten van het Liger Onderwgs hebben, voor zoover zij reeds nu knnnen worden opgegeven, in het afgeloopen jaar 87017.24' bedragen. Zij bestonden uit Jaarwedde der onderwijzers 43297,47 Vergoeding aan onderwijzers, aan het hoofd van scholen staande, wegens ge mis van vrije woning300,— Toelage en bijdrage tot opleiding van onderwijzers 3112,87 Kosten ^van het herhalingsonderwijs f, 294, Kosten van het stichten van school lokalen en onderwijzerswoningen 30697,40 Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwijzers woningen 2724,72' Kosten van het aanschaffen en onderhouden van sohoolmeubelen 1486,33' Kosten van het aanschaffen en on derhouden der schoolboeken, leermidde len en schoolbehoeften2692,83 Koste» van verlichting en verwarming en van het schoonhouden der school- lokalen1687,19' Kosten van het plaatselijk school toezicht v 197,55 Kosten van! de schoolbibliotheken w 36,84 Kosten van belooningen en eereblgken 303,95 Uitgaven ven allerlei aard 186,58 Kosten van h^t vergelijkend examen 301,32 Aan schoolgelden'werd ontvangen H 10552,90 Bijzondere Scholen. Deze Gemeente telt vier bijzondere scholen, namelijk1 eene dagschool voor meisjes, van de Roomse* Katholieke Inrichting van liefdadigheid, met vier onderwijzeressen (Hoofd Mej. A. H. van der Bom,) eene dagschool voor Christelijk nationaal onderwgs voor jongens en meisjes, met drie onderwijzers en drie kweekelingen (Hoofd de Heer J. van de Putte), eene Roomsch-Katholieke Parochiale dag- en avoudschool voor jongens met twee onderwgzers en twee kweekelingen (Hoofd -. de Heer J. G. Kropman), eene dagschool van de Wed. J. Weurman geb. Belonje voor jongens en meisjes, met eene onderwg zeres en twee kweekelingen, welke school echter meer het karakter van eene bewaar- of kleinkin- dersohool dan van eeue school voor lager onder wijs heeft. Op deze scholen wordt onderwijs gegeven in de vakken, vermeld onder de letters ai van Art. 2 der Wet op bet Lager Onderwgs, op de eerstge noemde bovendien in de beginselen der Fransche taal, de nattige en de fraaie handwerken, op de derde in de beginselen der Fransche en Hoogduitsche taal en op de laatstgenoemde school in de nuttige handwerken voor meisjes. Het aantal leerlingen bedroeg op de eerste drie der bovengenoemde scholen in Januari. April. Joli. October. 652 650 681 672 In 1883 bedroegen deze cijfers 671, 669, 702 en 687. Het bezoek was dus in het afgeloopen jaar iets geringer. Op de laatstgemelde school waren aan bet einde van het jaar 37 leerlingen. Op dat tgdstip outviugen 275 kinderen kosteloos onderwgs. De Gemeente verleent aan geen dezer soholen subsidie. De vergrooting der school voor Christelijk nati onaal onderwgs kwam tot stand. De R. K. School voor jongens wordt verbouwd en belangrijk vergroot. HerhalingZondagWerk- en Bewaarscholen. Zondag- of Werkschoten worden hier niet gevonden. Op de Avondschool wordt, zooals reeds vermeld is, herhalings-on der wijs gegeven. Er zgn iu deze Gemeente twee Openbare Bewaarscholen door de Gemeente opgericht en in stand gehouden. eene bijzondere Bewaarschool van de Roomsch- Katholieke Inrichting van Liefdadigheid, eene bijzondere Bewaarschool van mej. E. Verhoeff. terwijl de sohool van mevr. de wed. J. Weurman geb. Belonje gedeeltelijk het karakter eener bewaar school bezit. Het onderwijzend personeel op de Bewaarscholen bestond Hoofdonderwij- Hulponderwg- Kweekelingen zeresseo. zermeu. eu helpsters, op de openbare uit 2 2 11 op de bijzoudere uit 3 3 6 Op de Eerste Openbare Bewaarschool was echter de betrekking van hulponderwijzeres aan het eiude van het jaar vacant. Het getal der leerlingen was Mannelijk. Vrouwelijk. Totaal leerl. op de openbare scholen 161 op de bgzondere soholen 219 162 210 429 372 752 342 699 Te zamen 380 In het vorige jaar be droegen deze cgfers 357 Van de 323 leerlingen op de Openbare Bewaar scholen genoten 270 kosteloos onderwgs. Voor 53 leerlingen werd wekelijks 10 cents per hoofd schoolgeld betaald. Inrichtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. Overeenkomstig het Raadsbesluit van 19 Januari 1883 bestaat hier een Cursus voor adspirant-hoofd- onderwgzers en onderwijzeressen. De herhaalde ziekte en het daarop gevolgd overigden van den heer L. A. Hissink is oorzaak geweest, dat er gedurende geruimen tijd geen leasen gegeven zijn in de Neder- landsche Taal en Letterkunde en de Paedngogiek. Bg den aanvang van deu nieuwen Cursus in October 1884 is in zgne plaats benoemd de heer H. W. F. Bonte, die zich tevens met de directie heeft belast. Verder zijn aan deze inrichting verbonden de heeren dr. J. S. G. Gleuns (kennis der natuur) A. Roozeboom (wiskunde) A. F. Cremer (aardrijkskunde en geschiedenis) en J. 1. Bertelraan (teekenen). De deelnemers aan den Cursus betalen jaarlijks 25.per hoofd. Aan het einde van het jaar waren er elf, namelijk zeven onderwgzers uit Gouda eu drie onderwgzers benevens eene onderwijzeres uit naburige gemeenten. In het vorige jaar was de deelneming veel aan zienlijker, daar er toen 30 werden ingeschreven. De cursus aan de Rijksnormaalschool, die van de Gemeente kosteloos verwarmde en verlichte lokalen ontvangt, ving den 1 April aan met 93 leerlingen (50 mannelijke en 43 vrouwelijke). Gedurende den cursus verlieten 17 leerlingen da school12 verwierven de acte, 4 veranderden van woonplaat* en 1 stierf. Tusschentijds werden nog 2 leerlingen toegelaten. Ook deze inriohtiug ondervond door het overlijden van den heer H. W. Kramers, die gedurende de laatste drie jaren aan haar hoofd stond, een ge voelig verlies. In zijne plaats werd benoemd de heer H. J. W. Huber, hoofd der Eerste Burgerschool voor jongens. Aan den heer D. J. van Vrenmingen werd wegens voortdurende ongesteldheid op zgn verzoek een eervol ontslag als onderwijzer in het handteekenen verleend. Behalve deze waren er met 1 Januari 1885 nog twee vacaturen bij de Normaal-inrichting. Met September werd eene voorbereidende klasse geopend voor leerlingen vao 1214 jaren. Zg is in twee afdeelingeu verdeeld en telt 15 mannelijke en 16 vrouwelijke leerlingen. Tot onderwgzers aan deze klasse werden benoemd de heeren A. Berman hoofd der school te Gouderak, C. de Rooij en J. R. C. Reesink, onderwgzers alhier. Voorts vindt men bier eene gemeentelijke Inrich ting tot opleiding van Bewaarschoolhouderessen. De heer J. Gonda, hoofd der Eerste Kostelooze School, is hiervan Directeur, terwijl als onderwijzeres werkzaam is mej. E. P. Schotel, hoofdonderwijzeres der Tweede Openbare Bewaarschool. Aan bet onderwijs namen op 1 October 1883 12 leerlingen deel. Dit getal werd gedurende den cursus met 2 vermeerderd, terwijl er 3 de school verlieten. Op I October 1884 wareu dus i l leer- liugen. De Directeur spreekt met tevredenheid over het gedrag en den ijver der leerlingen. De Collecte lot ondersteuning en aanmoediging van den gewapenden dienst heeft te Haastrecht 23.71 en te Vlist 4.14 opgebracht. Ds. W. J. A. Boers legde Zondag zijn predikambt te Stolwgk neder; 35 jaren had hij aldaar het predikambt bediend, na alvorens 6 jaren te Nieuw- land (bij Goriuchem) te zgn werkzaam geweest. De gemeente zong haren leeraar psalm 121 vers 4 toe. State a-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van Maandag 29 Juni. In deze zitting is voortgezet het debat over het ontwerp tot wijziging der gemeentewet (plaatselijke belastingen). De heeren De Bruyn Kops, Goemnn Borgesius, Roëli, Gildemeester en Van Blom be streden allen het ontwerp, als verwarring stichtende in de gemeente-financien en als zeer ongelijk werkend. Heden voortzetting. Mevr. Anna RössingSablairolles, wier overeen komst met Het Nederlandsch Tooneel op 1 September e.k. eindigt, heeft verzocht voor eeu nieuwe ver bintenis bij dit gezelschap niet in aanmerking te komen. In verband daarmee houdt op gemeldeu datum de heer J. H. Rössing op „litterair secretaris" te zijn van den Raad vau Beheer van Het Nederlandsch Tooneel. Flanor zegt in den laatst verschenen Spectator naar aanleiding van den geoostumeerden optocht te Leiden, het volgende Ik voor mij woon gaarne een feest bij, maar die studentenmaskerades vind ik ronduit gezegd niet mooi. Zg staau tot de oude echte kostuinen als de schim van de Witte poort tot de oude eobte. De kunst ontbreekt te zeer in de kleedgen om ze schoon te kunnen vinden. Of mag ik er toch nog een enkel woord van zeggen, als het wellicht goed is dat er eens eene andere stem worde ge hoord dan die der conventie P Waarlijk, die mas kerades, op deze wijze opgevat, loonen noch de ontzaglijke kosten, noch de daaraau besteede moeite. Zoolang zij alleen vermakelijk waren, of zonder eenige aanspraak, waren zij goed hoe mier zij uaar pracht en weelde hebbeu gestreefd, hoe omvangrijker zg werden, hoe meer zg voor iets bijzonders hebben willen doorgaan, hoe meer zij ontaard zijn en hoe minder zij voldoen. Men moest met een goed en wijs besluit tot den eenvoud en den geest van vroeger terugkeeren. Die ridders wier paarden, meerendeels,' door een militair of een oppais moeten1 worden vastgebonden, die personen die ha kleedij niet kannen dragen met de hooding va vroegerdie ruiters van vroeger eeuwen die zitten als heeren van onzen tgd die dure, maar geheel onhistorische en onartistieke kostumen dat volslagen gebrek aan samenwerking der deelen, aan houding van het geheelalles wat er zoo onwezenlijk, zoo theatraal en bal-costumé-achtig uitziet alles eene uitkomst onevenredig aan den arbeid en de kosten. Vele gissingen worden geopperd over hetgeen van het nieuwe Britsche kabinet, zoowel als van de oppositie in het Parlement, te verwachten is. Wat de handelingen der Regeering betreft, komt natuur lijk in de eerste plaats de definitieve afdoening der Afghaansche quaestie in aaumerking. Volgens bericht uit Londen in den XIXme Siècle is het niet zeker dat lord Salisbury de onderhandelingen weder zal opvatten op het pont, waarop zij zioh bevonden toen lord Granville aftrad. Men denkt dat de Britsche Regeering, na overleg met den emir, de niterste grens zal stellen, tot waar zg gaan kan zonder Engelands belangen te benadeelen, en daarna Rusland verzoeken de nieuwe grenslijn bij vormelijk tractaat te erkennen. Indien deze mededeeling juist is, zullen minstens eenige weken moeten verloopen alvorens het onderwerp weder ter sprake komt. Met betrekking tot de houding der oppositie meldt de Parijsche correspondent van den Daily Telegraph, dat de vraag, hoe de Parnellisten zich zullen gedragen tegenover het kabicet-Salisbury- Iddleseigb, door een hunner beantwoord werd aan den vertegenwoordiger van eeu Parijsch blad, die het noodig achtte hem hierover te polsen. De beer Justin Mc. Carthy, parlementslid voor Longford, bedoelde Parnellist, herbaalde wat de aanvoerder zijner partij reeds had te kennen gegeven en voegde er de verzekering bij, dat zij onzijdig blijven en aan de nienwe regeering geen belemmering in den weg zal leggen om de noodige zaken af te doen, doch op voorwaarde dat de dwaugwet voor Ierland niet vernieuwd worde. De Fransche Kamer verleende haar goedkeuring aan de budgetten van uitgaven voor binnen- en buitenlandsche zaken, justitie eu posterijen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Freycinet, heeft aan de groote Mogendheden een circulaire gezonden, bevattende een overzicht der voorloopige werkzaam heden van de internationale commissie over het Seuzkanaal. Hij geeft ook daarin zgn wen9ch te kennen, dat de weinige punten, die nog eenige moeieigkheid opleveren, in gemeen overleg worden afgehandeld. De Dnitsche Bondsraad moet voor zijn spoedig aanstaande vacantie nog twee belangrijke besluiten nemen in de eerste plaats over de troonsopvolging in Bronswijk. Men heeft in den laatsten tijd veel geschreven over het vertragen van de beslissing in het voorstel van Pruisen lot uitsluiting van den hertog van Cumberland. Het schijnt echter, dat er in den Bondsraad geen bezwaren bestaan tegen het foorstel zelf waarover trouwens vooraf tusschen de Regeeriogen reeds vau gedachten gewisseld was, als wel verschil van meening over de motieven, waarvan het besluit zal vergezeld gaan. Pruisen vau ziju kant wilde een beslissing vooral niet over haasten. Het tweede punt betreft de toewijzing van de subsidie voor de overzeesche stoomvaart en de aanwijzing van de Hollandscbe haven, waar de stoombooten zullen aanleggen. Al de stukkeu be treffende die zaak zgn thans bij deu Bondsraad ingekomen en men kan eiken dag de beslissing verwachten, namelijk het verleeneo van de subsidie aan de Norddeutsche Lloyd te Breraeu. Volgens de Börsenzeit. zullen de booten aanleggen te Vlissin- gen, wat zeer waarschijnlijk is, want terecht werd meermalen opgemerkt, dat met bet aanleggen of te Rotterdam, öf te Antwerpen te veel tijd zou heengaan eu zulk een tijdverlies de Duil9che lijnen volstrekt van de concorrentie met andere stoombootlijnen zou uitsluitendaarbij zal wel overwogeu zijn, dat de haven van Vlissingeu altijd open is, zelfs bg strenge vorst. In Oostenrijk is een merkwaardige herderlijke brief verschenen. Geheel het episcopaat, nl. de 33 aartsbisschoppen en bisschoppen, heeft als uitvloeisel der vóór eenige maanden te Weenen gehouden con ferentie, een mandement uitgevaardigd, waarin de steeds toenemende ongodsdienstigheid, de onverschil ligheid en het materialisme onzer dagen veroordeeld worden. De prelaten schieten hunne scherpste pijlen af op de sabbathscheuders en de vrgmetselaren, en verbieden het lezen van de dagbladen, een zeer klein getal uitgezonderd. Vóór dal dit herderlijk schrijven werd openbaar gemaakt, haddeu de onder teekenaren een adres bij de Regeering ingediend,

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2