:uis, vroljjk gelegen den hoek van groot 4 aren 'S ©E. I Vrijdag 3 Juli. 1885. V’ 3256. GLEEVEB Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. iland, chappij. koopen fraai uitzicht uur, 'ats, KW-yl S’ l Milligram Kalium- klasie van hei Erasmiaansch Gymnasium te Rotter* den vorigen sFORTUIJN 36 tot GOUDSCHE COURANT. rhandelaren- lare gunstig 17 24 30 u u H E 2 D 7 ran en ntda 5,5 5 5 benoodigd. u n u egen vermin- minstens 15 )men bij den in NANNEN r. wijs van toe- en Notaris, 3 eiling van 12 tot 11 uren one tjjden te Gouda en Co., Boek- 'odellen ter informatien wordt aan S Agenten, I adel werk- I nmerking. I Ier tegen- I au van dit I Agenten. I 'eg, eene flinke mers, waarvan n eene Kamer te Zolder en -terrain bevat •nkamer, Keu- i Kluis. Het ing en verder kken voorzien* >r 1885. 80 Centiaren 1885, des mor ris «Harmonie» Dezer dagen ontvingen wij het 4e jaarlijksche Verslag van de Hoofdcommissie van het Ondersteu ningsfonds, opgericht door het Nederl. Onderwijzers- Genootschap. Daaruit blijkt dat, met uitzondering van Limburg, iu het geheele land voor het Ondersteuningsfonds wordt gewerkt. Buiten de rente van de gelden in de Spaarbank beloopt het totaal der ontvangen bij dragen 7822.09*. Het vaste fonds klom van 17860.77» tot 24996.56. Uit de opgave van de verleende ondersteuningen blykt hoe nuttig de zaak werkt. In Gouda zijn 44 personen, die het Fonds stijven door geldelijke bijdragen. Het mag nog wel eens onder de algemeene aandacht worden gebracht dat niet alleen de bijdragen van hen, die tot den onder wijzersstand behooren welkom zijn, maar ook van andere belangstellenden buiten dien stand. Inlichtingen omtrent het fonds worden verstrekt bad een ken belangen, om welke redenen hij een goed candi- daat dezer Kiesvereniging zou zyn. De heer H. W. F. Bonte verkreeg daarop het woord om den door hem genoemden candidaat aan te bevelenden heer J. Post van der Burg. Deze had, zeide spr., in verschillende commissien en besturen getoond zijn tijd en persoon beschikbaar te willen stellen voor de algemeene zaak en hij had dit gedaan op een wyze, die volle vrijheid gaf hem de belangen der stad toe te vertrouwen, welke de heer Post van der Burg zeker ten volle zou behartigen. De heer G. J. Steens Zijnen beval vervolgens den heer A. van Reedt Dortland als candidaat voor den Raad aan. In hem zou deze Kiesver- eeniging een gelukkige candidatuur mogen begroe ten, daar hij behoorde tot de middenklasse der burgery, wier sympathie hij genoot en als zoodanig zou hij wellicht meer dan andereu kans hebben als raadslid gekozen te worden. Als Kapitein der Schutterij had hij zich van een flinke zijde doen kennen, terwyl hij als spreker in de Debattng-club getoond had zyu gevoelen duidelijk en klaar te kunnen openbaren, het geen natuurlijk voor het Lidmaatschap van den Baad een voorname aanbeveling was. De heer Dr. A. Romeijn kon zich wel met de candidatuur van den heer van Reedt Dortland ver- eenigen, maar wenschte te vragenZou hij zich een candidatuur laten welgevallen Had hij wel den noodigen tijd en gelegenheid zich aan dq stads belangen te wijden Behoort hij veeleer niet tot hen, die de betrekking van raadslid niet kunnen aanne men, daar hij gelijk bekend is aan het hoofd staat heer J. Post van der Burg sprak vervol- een woord tot aanbeveling van de candida tuur van den beer D. G. van Vreumingen. Spr. den heer van Vreumingen leeren kennen als ontwikkeld, degelijk man, die goed kon spre- en een warm hart had voof de algemeene M., zonder beroep, wonende te Ouderkerk a/d. IJ., bekl. van het ver- koopen van sterken drank zonder vergunning, 3 dagen gev. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Den Haag 48sle zet E 2 G 2 Gouda 43ste D 7 F 5 men opnieuw candidaat gesteld. Ter vervulling der vacature, ontstaan door bel genomen c—‘.-d -2— werden genoemd de hb. A. Vreumingen, J. Post van Reedt Dortland. De beer A. van Veen werd aanbevolen als can didaat door den heer A. L. van Uven, die van oordeel was dat de heer van Veen by alle leden van Gemeentebelang" gunstig bekend was, by was met warmte de liberale denkbeelden toegedaan en genoot alleszins de achting zyner stadgenooten. Met zijne candidatuur zou de vereeniging bepaald een goed figuur maken en werd hij tot raadslid gekozen, hij zou én door zijn onafhankelijkheid én door zijn juisten blik op gemeentezaken een plaats in den Raad met eere vervullen. De gens aanvang van het jaar 1884 bedroeg ”._om op de Burgeravondschool 90, het volledig onderwijs en 1 dat in verdeeld als volgt41 in de eerste waaronder 1 voor enkele vakken, 24 iu de en 6 in door den correspondent te Gouda, den heer S. Post, humus. Uit Woerden is Dinsdag door de rijkspolitie naar de gevangenis te Utrecht overgebracht W. K v. D., zilversmid, wonende te Utrecht, verdacht van zich aan diefstal van goud en zilver, ten nadeele van S. d. L., te Woerden gepleegd, te hebben schuldig gemaakt. Aan het verslag over den Toestand der gemeente Gouda over 1884, ontleenen wij het volgende: Scholen volgens de Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs. De Commissie van Toezicht bekwam twee nieuwe leden, daar ter voorziening in de bestaande vaca turen werden benoemd de heeren H. P. Schim van der Loeff en J. H. Becking, die zich deze keus lieten welgevallen. Er zijn in deze Gemeente twee scholen Middelbaar Onderwijs de Burgeravondschool de Rijks Hoogere Burgerschool met vijQarigen cursus. Bij den van een drukke kassierszaak Overigens moest spr. verklaren tegen de?e candidatuur geen be zwaar te hebben. De genoemde heer is toch een zeer geschikt persoon. Nadat daarop gebleken was dat peen der genoemde heeren vooraf gevraagd was of zy een eventueele candidatuur zouden willen aanvaarden, werd over gegaan tot de stemming. Bij de eerste stemming verkregen de hh. van Reedt Dortland 3, Post van der Burg en van Veen ieder 2 en de heer van Vreumingen 1 stem. Bij de tweede stemming verkregen de hh. van Reedt Dortland 4, van Veen 3 en Post van der Burg 1 stem. Bij de herstemming tnsschen de hh. van Reedt Dortland en van Veen verkreeg eerstgenoemde 5, laatstgenoemde 3 stemmen, zoodat tot candidaat van „Gemeentebelang" was verkozen de heer A. van Reedt Dortland. Nadat de Voorzitter de aanwezigen had opgewekt met ijver deze candidatuur te ondersteunen en alle krachten in te spannen om den candidaat der ver eeniging te doen verkiezen werd de vergadering ge sloten. De heer A. van Reedt Dortland heeft de hem door „Gemeentebelang* aangeboden candidatuur voor den gemeenteraad niet aangenomen. De Declamatie-, Tooneel- en Zangvereniging „Kunst na Arbeid* te Amsterdam, zal Zondag a. s. per extra boot, een bezoek aan Gouda brengen. Te half een uur aan het Jaagpad aankomende, zullen bare leden zich in optocht, voorafgegaan door hun Muziek korps en hun banier, langs den Kattensingel, Kleiweg, Hoogstraat, Markt en Korten Groenendaal, begeven naar het Verenigingsgebouw in den Langen Groe- nendaal, alwaar het bestuur van „Providentie* hen zal verwelkomen en de heer L. J. Jordaan, bekend door zijne voordrachten der werken van den heer Justus van Maurik, eene voordracht houden. Ook de Groote of St. Janskerk wordt door hen bezocht, en na een klein diner te hebben gebruikt verzamelen zich allen weder in het „Verenigingsgebouw", om vandaar weder in optocht te vertrekken, om te half vijf uur te relourneeren. Deze Vereeniging is een stichting van het Alge meen Nederlandsch Werklieden-Verboud, en telt, met inbegrip hunner vrouwen, 250 personen en draagt een echt Nationaal karakter, In de zitting der Rotterd. Arr.-Rechtbank van Dinsdagmorgen werden de volgende personen ver oordeeld Chr. v. d. W., dienstbode in Gouda, bekl. van diefstal van linnen goederen, ten nadeele van een waschinrichting waar zij werkzaam was gepleegd, tot 2 maanden gev. eenz. M. T., huisvr. van J. Bij de eind-examens van de leerlingen der 6e klasse van het Eraemiaansch Gymnasium te Rotter* dam zijn o. a. geslaagdde heer VV. van Krimpen, aan wien een getuigschrift werd uilgereikt voor alle faculteiten de heeren P. D. van Kluijve, M. M. Schim van der Loeff, die een getuigschrift verkregen voor godgeleerdheid, rechtsgeleerdheid enz. en de heer A. Mynlieff, die bet getuigschrift verwierf voor geneeskunde, enz. Dinsdagavond vergaderde de Kiesvereniging „Ge meentebelang" tot het stellen v&n zeven candidaten voor den Gemeenteraad, onder praesidium van den heer G. J. Steens Zijnen. De 6 aftredende raads leden, de hh. G. Straver, W. Post Drost, Dr. F. H. G. van Iterson, C. C. H. Prince, H. Jager en Mr. J. H. van Mierop werden met algemeene stem- opnieuw candidaat gesteld. l ontslag door den heer L. J. Ruijgers, van Veen, D. G. van der Burg en A. van GOUDA, 2 Juli 1885. Onderzoek van het water der Goudsche Waterleiding: Do concessie-voorwaarde is 15 permanganaat in 1000 c. c. 11 Juni 6 milligram u H II De Burgeravondschool. het getal leerlinge! waarvan 89 1 enkele vakken volgden. Zy waren klasse, i tweede, 12 in de derde, 7 in de vierde de vyfde klasse. Aan het einde van den vorigen cursus namen 40 leerlingen voor het volledig onderwys uil de eerste klasse deel aan het overgangsexamen. Hiervan werden 21 bevorderd en 12 niet tot eene hoogere klasse toegelaten, terwijl 7 ua het examen de school verlaten hebben. De leerling voor enkele lessen verliet na het examen eveneens de school. Van de 24 leerlingen uit de tweede klasse konden 8 leerlingen tot eene hoogere overgaan, 4 leerlingen bleven in dezelfde klasse, en 12 verlieten na het examen de school. Uit de derde klasse met 12 leerlingen gingen 6 naar de vierde, 1 doorloopt deze klasse nogmaals, terwyl 5 leerlingen het onderwijs op de school na het examen niet meer volgden. Van de 7 leerlingen der vierde klasse werden 4 bevorderd, terwijl de overige na het examen de school verlieten. Het eindexamen werd door 12 leerlingen afgelegd. Hiervan verkregen 6 het getuigschrift. Het toelatingsexamen werd afgelegd door 36 jongens. Hiervan werden 28 geplaatst in de eerste en 1 in de tweede klassede overige 7 moesten worden afgewezen. Aan het einde van het jaar werd de Burger avondschool bezocht in de eerste klasse door 39, in de tweede door 27, in de derde door 9, in de vierde door 6 en in de vijfde door 8 leerlingen. Van deze 89 volgden 75 het volledig onderwys, 14 enkele lessen. Aan 39 leerlingen werd vrij stelling van de betaling van schoolgeld verleend. De heer A. F. Cremer verkreeg op zyn verzoek eervol ontslag als leeraar in de Nederlandsche taal, de geschiedenis en de aardrijkskunde aan de Burger avondschool. In zijne plaats werd benoemd de heer J. Slop, onderwyzer aan de Tweede Burgerschool voor jongens. De lokalen, evenals de schoolmeubelen en hulp middelen bevinden zich in zeer goeden toestand. De kosten der Burgeravondschool hebben bedragen 6152,25, terwijl aan schoolgelden werd ont vangen 145. b. De Rijks Hoogere Burgerschool. Bij den aan vang van jaar 1884 werd de Hoogere Burgerschool bezocht door 54 mannelijke en 11 vrouwelijke leerlingen48 mannelijke leerlingen namen deel aan het volledig onderwys, 6 volgden enkele lessen. Van de vrouwelijke leerlingen genoten 3 het onderwys in enkele vakken, terwyl de overige 8 leerlingen het volledig onderwijs bij woonden. Op den 9 en 10 Juli hadden de overgangs examens plaats. Van de 24 leerlingen uit de eerste klasse werden voor het volledig onderwijs 13 mannelijke en 2 vrouwelijke tot de 2e klasse bevorderd.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1