Buitenlandsch Overzicht J. C. Bokbottn, A. Hoogtndijk, Adrian» Kroon, C. Wal», N. Exaho »oor enkele leasen G. O. Kluit en Wilhelmioa Hoogeodijk. Voorwaardelijk ookJ. Arenda en W, F. ran Essen (roll, ond.) en Adriaua Luliua ran Goor en Marie A. L. C. Temminck (enkele lessen). Niet berorderd 4 leer lingen roor roll, ond., I roor enkele lessen. Uit de 3e naar de 4e kl.Betsy Julius, T.Tom, A. de Vletter, D. Kroon, allen roor roll, onderwijs. Voor enkele lessen J. D. Bonneur en Lena C. Jonker. Niet berorderd 1 leerling roor roll. ond. en 2 roor enkele lessen. Uit de 4e naar de 5e klasse G. A. H. Gabrij, D. Herman de Groot, E. J. Bergmans en C. C. Mulroorwaardelijk, F. Bejjerinck allen leerlingen roor roll, onderwijs. Niet berorderd 1 leerling roor roll, onderwijs. De beide leerlingen der 5e klasse lullen zich aan het eindexamen in Zuid-Holland onderwerpen. De heeren A. de Vletter en A. de Kuiter alhier, beide leerlingen der 3e klasse ran de rijks hoogere burgerschool zijn geslaagd roor bet admissie-examen aan de veeartsenijschool te Utrecht. Van de 35 oandidaten voldeden 19 aan het examen, waarvan bovengenoemde jongelingen respectievelijk no. 4 en 5 erlangden, zoodat zij vermoedelijk beide als internen geplaatst zullen worden. Gisterenavond had wederom eene vergadering der Kiesrereeniging Gemeentebelang plaats, daar de heer A. van Keedt Dortland de candidatuur voor den gemeenteraad niet had aanvaard. De voorzitter, de heer G. J. Steens Zijnen, stelde, nadat de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd waren, de gelegenheid open tot het noemen van nieuwe cnndidaten. De heer A. L. van Uven deelde mede dat hij den beer A. van Veen, die op de vorige verga dering oa den heer Dortland de meeste stemmen op zich had rereenigd, had gevraagd of hij bereid zou zijn een eventueele candidatuur te aanvaarden, welke vraag door den heer van Veeg ontkennend was beantwoord. De heer J. Post van der Burg had zich met dergelijke vraag gewend tot den heer D. G. van Vreumingen, die door spr. op de vorige vergadering als candidaat genoemd was. Ook de heer Vreumingen had te keunen gegeven eene candidatuur niet te kunnen annvanrden. De Voorzitter betuigde er zijn leedwezen over dat genoemde wheeren, die geacht konden worden ge- sohikte raadsleden te zullen zijn, daartoe geen ge legenheid, tijd of lust hadden. De vergadering zou dus naar andere personen moeten omzien. De heer A. L. van Uren vraagt daarop het woord en zegt een poging te willen wagen om iemand de candidatuur te doen aanvaarden, van wien het nóch voor deze vergadering nóch voor een groot deel der burgerij een onbekende zaak is dat hij een raads- setel op alleszins waardige wijze zou bezetten. Spy. wensoht de vergadering voor te stellen het Bestuurs lid dezer vereeniging Dr. H. IJssel de Schepper eene candidatuur aan te bieden. Spr. gelooft nier dat de onaangename ervaring vroeger door den heer IJssel de Schepper bg eene caudidatuor voor den raad op gedaan eeue reden zal zga om daarvoor thans te bedanken, wijl die het gevolg was van invloeden, die thans geacht kunnen worden tot htt verledene te behooren. Spr. drukt de hoop uit dat genoemde heer genoeg doordrongen tal zijn van den plicht, die op ieder goed burger rust, om zich te willen wijden aan de algemeer.e belangen en daarom niet tal aar zelen zich bloot te stellen aan de kansen eener can didatuur, maar deze aanvaarden, waardoor hij velen aan zich zal verplichten. De heer dr. A. Romeiju stelt als candidaat voor den heer J. Post ran der Burg, ter aanbeveling van wien spr. weinig meent te moeten zeggen. Immers wij allen kennen hem, zegt spr. als e»n ontwikkeld mnn. die zeker een goed raadslid zou zijn. Spr. acht «iet in tegenwoordigheid van den heer Post van der nturg niet voegzaam in rerdere loftuitingen over zgu persoon uitte weiden. De heer G. J. Steens Zijnen stelt als candidaat voor den heer A. K. ran der Garden. Spr. heeft zich vooraf vergewist of deze zich een candidatuur wil laten welgevallen en hij is daartoe zeer gnarne bereid. Spr. brengt voorts in heriifnering dat de heer van der Garden zijn opleiding heeft ontvangen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, dat hij is een ontwikkeld en rooral een ijverig persoon en dat bij de rereischten roor raadslid geacht mag worden te bezitten. De heer A. Kok stelt roor den heer H. P. N. Koemans, die als katholiek zeker de plaats van den heer Ruijgers het best zou kuoueo vervnllto. Als Lid der Schoolcommissie heeft hij getoond openbare betrekkingen met ijver Waar te nemen en in rele opzichter, zou zijn candidatuur, volgens spr. een arewenschte De heer A. L. vso Uven vraagt met het oog op eene candidatuur. Van der Garden of deze dezelfde is, die zich met tram-ooncessiëu bezig houdt en of hij daardoor niet soms in aanraking kon kbraen met den Raad Tan Gouda, waarop de heer Steeus Zijnen ant woordt dat de concessi thans door den heer van der Garden aangevraagd, geheel en al buiten het gebied deze gemeente ligt. De heer Dr. H. IJssel de Schepper vraagt daarop het woord et» betuigt) allereerst zijn dank aan den heer vau Uven, dat hij hem als candidaat voor den raad had genoemd, doch moest daar bijvoegen dat hij eene eventueele candidatuur tot zijn leed wezen niet zou kunuen aanvaarden. Spr. is zich te zeer bewust ds hooge eischen der betrekking van raadslid dan dat hij deze zo,u kunnen rfaunemen De noodige tijd en gelegenheid om een WPed lid van den raad te zijn ontbreken spr. ten eenenmale. Spr. is zich te zeer bewust wat bij in de vervulling van andere betrekkingen, die hij buiten zijn hoofd betrekking bekleedt, reeds door gebrek aan tijd te kort schiet, dan dat hij zich verautwoord zou achten een nieuwe betrekking op zich te nemen» Hoezeer spr. dus het noemen van zijn naam op prijs stelt mag hij in geen geval zich een candida tuur laten welgevallen. De heer van Uven betuigt zyn spijt over dit besluit, doch daar dit onherroepelijk schijnt wil spr. een ander persoon noemen, dien spr. geschikt acht voor raadslid nl. den heer C. C. Knaap, die getoond heeft in verschillende commissien zich aan de algemeene belangen te willen wijden, waarop spr. wyst op zijn Lidmaatschap van de schoolcommissie, terwijl hij als Regent van het Gasthuis ook ver dienstelijk werkzaam is. Toen hij nog in zaken was, wijdde hij zich reeds aan dergelijke belangen, en dus zal hy thans, nu hij meer vrijen tijd heeft, zeker wel bereid wordeu bevonden de betrekking vau raadslid te bekleeden. Daarop wordt tot 9(emming overgegaan. Bij eerste stemming verkregen de hh. A. K. van der Garden 4, J. Post van der Burg 2, C. C. Knaap en H. P. N. Koemans ieder j stem Bij tweede stemmiug verkregen de heer A. K. van der Gardeu 7, de heer J. Post vau der Burg 1 st., zoodat tot candidaat van Gemeentebelang was ge kozen de heer A. K. van deb Garden. Nadat de Voorzitter de aanwezigen had opgewekt alle krachten in te spannen den gestelden candidaat te doen vet kiezen, werd de vergadering gesloten. De heer A. K. van der Garden heeft de door ,/Geroeentebelang" h$p aangeboden caudidattiur aan genomen. Na electie van den Ambachtsheer is gisteren door den Kerkeraad van dq Hervormde gemeeute te Sluip wijk tot predikant beroepen de Eerw. beer M. J. Sanders Candidaat tot de H. Dienst bij het provinciaal kerkbestuur van Friesland. Bij Zr Ms. besluit is de militaire student voor den geneesk. dienst der zeemacht D. W. C. vau Dort Kroon, arts, benoemd tot off. van gez. 2e kl. bij de zeemacht. Zondag mocht de heer G. J. Spruyt, notaris, le Ouderkerk a/d. IJsel, den dag berdenken, waarop hij vóór 35 jaren, als zoodanig werd benoemd. Gisteren had te Amsterdam de plechtige opening plaats van 's Rijks Museum, in tegenwoordigheid van Prins en Prinses von Wied. Er werd een oantate uitgevoerd (tekst van ds. J. J. L. ten Kate, muziek van Dan. de Lange) en een feestzang van van Heije //Rembrandt'* getiteld, (muziek Van Ver hulst). De Minister van Binnenlandsche zaken hield de inwijdingsrede. v De Werkmansbode bevat het volgende artikeltje, dat wjj op ItU^k in onze kolommen overnemen; Po^nI-Rbis naar Gouda. Zondag 5 Juli 1885, des morgens klokke 6. gleed de Pomona statig en kalm de verlaagde Hoogesluis door, met zich voerende het%krauig gezelschop", en een goed bezet Orkest, 't welk op indrukwekkende wijze zijn koper geluid mengde onder de menschelijke steramep, waarvan de bezitters en bezitsters elkander een welkomst en de Amstelstad een tot wederzien toezongen. Honderden bekende eu onbekende toeschouwers wuifden ons een genoeglyke reis toe eu weldra wareil zij de sluis, de huizen, en, last not least, ook de hoogste torens der aloude Amstelstad uit ons gezicht verdwenen. Verrukkelyke morgen Was bij de afvaart de Dagvorstin nog achter het wolkengordijn verborgen, weldra goot zy hare koeste rende stralen over allen en alles en deed allerwege geurei: en kleuren ontstaan die in duizendvoudige tinten ous toeriepen „Geniet, geniet Ha, zie hoe zich hier een rimpel in 'Agelaat ontplooit bij de aanblik van al dat schoone Diet alsof dat doffe oog door zorgen en beslomme ringen, soms raat opflikkert door bet innig besef z/er is een Macht die waakt en zorgt voor dat alles Zie hem eens aan, die ernstige DenkerVan waar dien turendeu blik om zich heen Dat oog, dat anders zelden voor zich uit staart, als in gedachte verzonken richt zich nu met wellust her- en derwaarts, als vond het een sehat, die hoewel reeds lang verraóed, nu eerst outdekt wordt. Zie ze uu eens aan, de zorgeloozen, de onnatfen- kenden, de hardvochtigen, de dweepers, de vroomeu (werkelijke de spotters, allen, alien Zie ze aan, en ge kunt in ieders oog een zeker //treffen" op merken, dat hoewel in verschillendeu klank, t fluistert van //Rein Genot". Verrukkelijke morgen Onuitsprekelijk geuieten Daar voeren wij voort tusschen lachende velden en ernstige boschaadjes. Schilderachtige vergezichten door //Natuurschoon" grillig soms gestoffeerd. Vroolyk weerklonken onze liederen over het water en werden door de oevers weêrknatst, als keerden ay vroolijk tot ons weer. Menig ,/vischjes-verschalker", be groette ons met den stillen wensch „Van harte veel succes (en ik ook Den vereenigingsbroeder welke met dat „geuot" (P) zijn tijd verdrijvende, ons tot twee malen salueerde metde Nationale driekleur, onzen dank voor die vriendelgke attentie. O, Mijnheer de Redacteur, ware mij de plaats ten dienste, ik zou //van knoop tot knoop" (zeemansterm die men in de vaart gauw aanleert nederzetten, wat al vermaak en degelijke stemming, afwisselend ons deel wes. Maar stil, wij naderen Boskoop. Daar wachtten zij ons reeds op, de mannen van «Providentia". Een waardig Bestuur, dat voorzeker door zijn medeleden gewaardeerd wordt, getuige de boveu alle verwachting verheven, hartelyke, neen laat mij 't noemen Vorstelijke ontvangst. (En toch zou menig vorst ons benijd hebben, want waar bij Zr. Hs. ontvangst politieketiquette en wat dies meer zij, alle mogelijke ceremonies uithangt, was zulks in dit geval zuivere Broederschap z/Iu den naaste zijn broeder zieu" Dat leert het Alg. Ned. Werkl.-Verboud waaraan Providentia van Gouda aangesloten is, dat huldigt de Zang- vereeuiging Kunst na Arbeid, hetwelk als zoodanig ook gaarne in dien geest medewerkt eu wier meeste leden bondgenooten zijn. Daardoor is het ook mogelijk zicb te verklaren, vanwaar die duizende menschen kwamen, om de in - de Goudsche Courant aangekondigde aankomst te ziln van laatstgenoemde vereeniging. Reeds in bet nieuwsblad was' het aangewezen, welken weg „de stoet zou trekken". En, al gingen ons slecht» ééa inspecteur en twee agenten van politie voorafvrij liepen wij, lusschen de dichte menschen massa heen, met de banier en het //muziek korps" vooroip. Ik acht het een te sprekend feit om te vermelden hoe die inspecteur, zonder vloeken en hardhandighedenzich bij de burgerg wist te doen gelden. Hulde ook aan die burgerg, die, zonder lamlendig heid, op flinke, waardige wijze toonde, boe men den vreemdeling ontzien moet. In het Vereenigings-gebouw aangekomen, wachtte ons een zeer vereerende verrassing in den vorm van eeu vlaggen-trofée, met het inschrift «Hulde aan K. n. A." De president heette ous hartelyk welkom en bracht ons een dronk toe, die getuigde, dat al -.wat wy reeds ondervonden hadden, geeu blooto vorm maar innige vriendschap was. Toen de ver welkoming afgeloopeu was, togen wg naar het „Goudsche Kunstmuseum", de St. Janskerk met zijn wereldberoemde glasschilderingen Overweldigende^ indruk, die ons de woorden op de lippeD gaf: «het leven is kort maar de kunst is lang." „Wat vermag toch het vereenigingsleven.// Zie daar de vraag welke wg elkander deden, overtuigd als wg werden dat de werkman door vereenigd willen, zooveel kan aanschouweu en genieten. Ik haast mg er aan toe te voegen, ook veel zou kunnen eischen. Weder uaar het gebouw teruggekeerd zijnde, ge bruikten wg het middagmaal, ieder naarmate en kracht (zijn beurs) en begaven ons daarop weer in dezelfde orde naar de boot terug. In waarheid, warme sympathie heerschte er under den dichten volksdroin welke ons een vaarwel toewuifde. Het bestuur deed ons uitgeleide tot Waddinxveen, nlwaar wg elkander een innig gemeend: „tot weerziens" toe riepen, gevolgd door een driewerf «hoera Vroolyk en zeer voldaan vervolgden wij de «thuisreis" en daar ons bestuur had gezorgd voor afwisselende «gelegenheidsstukjes", werd de reis zeer verkortzoo er niet iets anders in de weg ware gekomen. Helaas 1 De reis, zoö gezellig begon nen, werd eenzaam ,en droevig meteen Deze schoone regels uit dé Genestet 's «Onver moeid" klonken mij als een vreeseljjke parodie in de ooren. Wat toch wa9 bet geval? v Door. van de gezagvoerder der Pomona, waren wij verdwaald geraakt, en wisten in den nacht nietwaarheen. Neen niet, M. d. R. dat de geest onder het ge zelschap die van de benauwdste was. Integendeel! Wel waren de gemoederen eenigszins ongerust over de commissie, welke de qitnoodiging tot dit feept deed, telt de aanzienlijkste mannen uit Deu Haag. Mei de opening van dit middelpunt van het Scheveninger badleven, is het seizoen eerst eigenlijk begonnen. Een heerlijke zomerzon, welke in den ochtend eerst een „tehuisgeblevenen", of beter, over de waarschijnlijke vrij zwaren zeedamp moest verjagen, bescheen het feest, ongerustheid waarin die te buis zittende en wach tende zoude verkeeren; maar anders....? Verreweg het grootste gedeelte sprak zelfs van «doorvaren naar Antwerpen Juist 24 uren na afvaart stapte bet bestuur en nog enkele leden aan het Wester- hoofd aan wal, de overigen waren meer in de om trek van hun woonplaatsen afgestapt. «En nu?" zal menigeen vragen, die dit leest: Is dit nu het einde? Neen, mijne vrienden, dit is juist een begin. Een begin der persoonlijke kennis making van verre, elkander onbekende vrienden. Een begin van het kolle besef der straks geuitte gedachtewat vermag toch het vereenigingsleven Hopen wg ook een begin van waardeering hunner natunrgenooten, bij de hoogere standen. Een begin van achting voor den werkman die zich-zélj wil ontwikkelen en beschaven ook in zgu genot. Eindelijk M. d. R. rest mij nog, balde te brengeu aan het Gemeentebestuur van Gouda, dat aan het verzoek zijner werklieden-9tadgenooten voldeed en aan de burgerij der «Gouweveste" voor haar goede gezindheid; maar bovenal: hulde en dauk aan de leden en het bestuur van de Werklieden-vereeniging: Providentia te Gouda. En u, Geachte Redacteuruit naam van het be stuur en de leden der Zangvereenigiug «Kunst na Arbeid," by voorbaat dank voor de plaatsing. Als steeds achtend L. J. JORDAAN. Burgemeester Patqu herinnerde iu zyne openings rede aan de lijdensgeschiedenis van de badplaats en boe zij in den laatsten tijd gestadig achteruit ging, terwijl de plaatsen in naburige Rijken door samenwerking van het Rijk en de provincie in bloei toenamen. Dat had dr. Mess herhaaldelijk en met klem aangetoond. Eindelijk sloeg men de band aan het werk., Een krachtige Maatschappij verees, met een euergieken Directeur. Vele bezwaren waren ie overwinnen, maar eindelijk is men geslaagd. Voor de totstandkoming van dit wijdsehe hotel betuigde spr. buide en dank aan de Maatschappij, aan den directeur, den heer M. A. Reis», en aan de architecten Her.ckenhaff eu Ebert, alsmede aan de aannemers Fernim en Gips. Ook bracht hij hulde aan dr. Mess. De directeur, de architecten en dr. Mes9 spraken daarna en betuïgden hun dank *oor de ondervonden medewerking. Ouder de aanwezigen waren de Commissaris des Konings, leden van den Gemeenteraad en vele civiele en militaire autoriteiten. na 48 uren toonde de plant veel meer leven dan eene in de nabgheid staande. De bloem vooral ontplooide zich intensiever en fraaier dan die van andere exempla ren. Ik beproefde de uitwerking van zulke olie op verschillende andere potplanten en steeds met verrassend resultaat. Ik raad ten dringendste aan, vau deze eenvoudige manier gebruik te maken, en voeg er nog aan toe, dat niet licht te veel olie genomen worden kan. LdbCt.) Men schrgft nit Scheveningen Omstreeks het jaar 1860 of 61 vertrok van Java naar China het Nederl. barkschip Watergeuskapt. H. R. Giezen, boekhouder wijlen de heer P. Var- kevisser alhier. Sedert bet vertrek van dien bodem van Java heerschte in de Chineesche zee een schrik kelijke storm, en sedert werd er van de Watergeus niets meer vernomenzoodat bg de rechtbanken aanvraag werd gedaan door sommige vrouwen, om een ander huwelijk aan te gaan, wegens vermoede lijk overlijden. Al die jaren van 1860 of'61 af zijn sedert voorbij gegaan, eu iiu komt eeu man iu Delft vertelleu, dat hij ook tot de equipage der Watergeus behoorde, doch het schip door Chineesche zeeroovers is overvallen, geplunderd, en de opvarenden als slaven naar het biunenlaod zijn vervoerd, waar zij, aan ketenen gebonden, hun ellendig leven stijlen. Aan den verhaler was het gelukt, zieh aan boord van eeu ander schip te verbergen, en zoodoende was hij er in geslaagd te ontsnappen en naar Nederland te komeD. Hij ver telt verder, dat enkelen van de equipage zyn over leden, dooh sommigen nog in leren zyn, wier namen hij opgeeft. Tengevolge daarvan zijn sommige familieleden thans bezig nadere inlichtingen in te winnen, en zij zullen daarna trachten, wanneer zij zekerheid hebben, de tussobenkomst van het Nederl. gouvernement iu te roepen, ten einde de invrij heidstelling der gevangenen te verkrijgen. Op het verzoek van het hoofdbestuur van het Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht, om gebruik te maken van de Maliebaan te 's-Hage tot het houden eeuer openbare vergadering, is door den Mi uister van financiën afwijzend beschikt. Nadat daarop de heéren Gebing en Van Raaij zich ter audiëntie hadden begeven, gaf de Minister op hnnue vraag, welke reden er bestond voor de weigering, ten antwoord: dat bij geen termen had gevonden om hei verzoek toe te staan. Zaterdagmiddag is het nieuwe «Kurhaus" te Sohe- veningen, met eenige plechtigheid door deu Bur gemeester der Hofstad, in tegenwoordigheid van vele genoodigdeu, geopend. Het zeèr omvangrijke gebouw staat op de plaats vau het oude, waarvan slechts een paar zyvleugel» behouden zijn. Het maakt van buiten een zeer goeden indruk. De stijl, gewijzigde renaissance, geeft er iets statigs aan en $en zeer hoogen koepel doet het getouw voldoende rijzen. Langs den ge- heelen voorgevel loopt een-door trappen te bereiken galerij, bestaande uit kleine winkels, waarvan reeds enkelen in gebruik zijn en die later de levendigheid van de voorzij aanmerkelijk zullen verhoogen. De achterzijde, met ontelbare uitlokkend gelegen logeerkamers, ziet uit op het oude eenigszins opge hoogde terras met de muziektent in het midden. Door bet gebeele gebouw loopt een breede gang, waardoor men, behalve de trappen voor de hoo gere verdiepingen, de verschillende lokalen bereikt, welke in zulk een groote instelling gevonden wordeu, leeszaal, restauratiezaal, zaal voor de table d'hóte, ook een «talie de jeu". Het ghinspuut van het gebouw is de waarlijk impoueerende «Kursaal", een hooge en ruime zaal, waarschijnlijk voldoende voor een paar duizend personen. Aan de landzyde, in een uitgebouwtle rotonde, bevindt zich een tooneel. In deze zaal, thans met vlaggen, groen en fraaie meubelen met zorg versierd, werden de genoodigdeu onivnn/en en had de plechtige opening plaats. Het orkest der huzaren deed zich bij deze gelegenheid hooreb. Zaterdagavond gaf de «Sooiété des Bains" iu het «Kurhaus" een bal en souper. De feest In de Vrijdag gehouden zitting der rechtbank te Haarlem stond terecht A. de^M., tuinder, wonende in bet Heemskerkerduiu, die, van 14 Maart tot 1 April jl., G. Visser, die, zooals hg wist, wegens frauduleus bankroet in de gevangenis te Haarlem iu voorloopig arrest werd gehouden, heeft verborgen in zgne woning, en hem vervolgens naar Abkoude heeft gebracht, van waar V. nog niet weder is teruggekeerd. Het O. M. eischte eene cellulaire gevangenisstraf tpgen d. M. van 45 dagen. Voor de rechtbank aldaar stond verder terecht B. S„ bloemkweeker te Beverwijk, beklaagd van voor G. Visser, zgn zwager, terwijl deze wegens frauduleus bankroet in de gevangenis te Haarlem in preventieve hechtenis werd gehouden, drie sleutels en twee vijltjes te hebben laten maken, naar toegezonden teekeningen, en hem die te hebben doen toekomen, door welke hulpmiddelen V. in den nacht van 8 op 9 Maact uit de gevangenis is ontvlucht. Het O. M. requireerde tegen S. eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen. Mr. Pb. A. Haas, advocaat- te Amsterdam, droeg zijne verdediging voor en pleitte vrijspraak. Heden uitspraak. Om te onderzoeken, in hoeveel tijd een spoedver- eischend bevel over een grooten afstand door een ruiter kdn worden overgebracht, kreeg (zoo schrgft het Duitsche blad de Sporn) de wachtmeester Lange van het kurassier-regiment graaf Wrangel te Königsberg eeu brief ter bezorging aan den stafofficier van het 1ste dragonder-regiment te Tilsit, met opdracht het uur van zgne aankomst aldaar te doen vaststellen. Wacht meester Lange weegt 175 pond; hem werd toegestaan met muts en „pallasch" op Engelsch zadel te rijden, en eeu paard uit bet escadron te kiezeu naar zijn goeddunken. Den terugtocht kon hij naar believen uitvoeren, daar het er slechts op aankwam, in hoeveel tijd hij Tilsit zou bereiken. Den len Juni, 's morgens 4W8 uur, bij betrokken lueht, den wind in den rug, reed hij af, kwam 11/8 uur nam. te Tilsit aan, en overhandigde den brief een kwartier later aan ziju adres. Den afstaud van 16»/4 Pr. mylen (122 kilom.) legde hg dus in juist 9 ureu af, en het paard was nog zoo flink, dat toen generaal vod Hessburg, die toe vallig daar aanwezig was, het paard wilde zien, de ruiter te 7 uur nog in galop voorreed. Der. 2en Juni reed Lange des morgens te half zes in langza- men draf van Tilsit af en kwam te 10 uur des avonds te Königsberg aan, nadat hij bet paard te Labiau nieuw had laten beslaan, daar de ijzers volkomen doorgeloo- pen waren. Den volgenden dag reed de wachtmeester het paard $p de parade voor deu Kroonprins. Boomolie voor potgewa9sen. De Akker- und Garten-Zeitung deelt een voorval mee, dat de vermelding ook te dezer plaatse \Ward is, en .om die réden hier meegedeeld wordt. Door onvoorzichtigheid brak ik in den zomer des vorigen jaars eene flesch boomolie. Om den inhoud met van de tafel op het tapijt te laten loopeu, greep ik m allerijl eeu nabij staanden pot met een Pelargonium, en liet de olie (een wijnglas vol) daarop afloopen. Reeds Wij ontleenen het volgende aau het mailoverzicht vai^, het A. Dv. N. 1. Een bericht uit Atjeh omtrent een overval van een terugkeerende patrouille in donker dorr een bende Atjebers in het lange gras en de sloot langs den weg verscholen, en die, in donker schietende ons een paar dooden en eenige zwaar gewonden toe brachten en zelve ook eenige aoodeu verloren, heeft omdat het binnen de defensielgn is voorgevallen, veel sensatie gemaakt. Er is een antiek stuk wetgeving opgeruimd. In 1810 is er een besluit gemaakt, volgens hetwelk van alle legaten eu nalatenschappen in de zijlinie van vreemde Oosterlingen, Chineezen, Mooren, en Inlan ders te Batavia en te Semarang 5 pCt. of in andere gevallen het dubbele geheven wordt ter bekostiging van de onchristeu hospitalen aldaar. In 't jaar 1852 wilde men, toen de vreemde oosterlangen steeds tal rijker en meer vermogend en verspreid waren, die heffing uitstrekken ook tot andere plaatsen waar geeu hospitalen waren. De ziekenhuizen waren reeds lang voor rekening van den lande gekomen en het land trok dus in 1852 de oude heffing aan zich. Daar in 1810 het Staatsblad nog niet bestondt werd in dat besluit van 1852 eerst dat oude beslui, van 40 jaar vroeger gepubliceerd, en daarop verklaard, dat die heffing overal, en wel voor den lande, zou geschieden. Thans is er weer een besluit, waarin niet alleen dat besluit van 1852, maar ook uit drukkelijk de daarin opgenomen antieke ordonnancie op de heffiug «ler hoofdplaats Batavia en ter Pre fecture te Semarang" wordt ingetrokken, en nu be paald wordt, dat van de vaste goederen in de na latenschappen van inlanders en vreemde Oosterlingen de 5 pCt. geheven zal worden, die onder Europeanen geheven wordt van overgang vac vaste goederen. Eigenlijk gezegde inlanders zgn vrijgesteld van overgangsrecht in de rechte linie. Chineezen zouden door hun adoptie de belasting doorgaande ontduiken als voor heen derzelfde bepaling gold. D Arabieren schynen bij de Chineezen en niet bij de inlanders gerekend te zijn. De vreemde Oosterlingen eu inlanders schijnen dus vry te zijn gekomen van successie-recht van roerende goederen. De parlementaire veldtocht zal in Engeland verder kalm afloopen en algemeen wordt uaar de sluiting^1 van de zitting verlangd. Het voornaamste onderwerp is de begrooting en de «Daily News" deelt mede, dat de liberale meerderheid geen plan heeft zich tegen dé voorstellen van den Minister Hicks Beach tot dek king der buitengewone uitgaven te verzetten. Trouwens met uitzondering van de bierbelasting, waarover Gladstone struikelde, gelykt de begrootiug van Hioks Beach zoo precies op die van z\jn voorganger, dat alleen om bijkomende redenen daaraan een motief zou kunnen worden outleend om het conservatieve kabinet den voet dwars te zetten. Het is en blyft voor de Fransohen in Anam en Tonking een zeer onaangename positie, welke de gemoederen te Parijs meer vervult dsn men zich wel uitlaat. Men vindt den weerslag daarvan in het verkiezingsmanifest van de schijnbaar vereenigde republikeinscbe fracties daarin werd opgenomen een uitdrukking van afkeer van avontuurlijke on dernemingen, en die uitdrukking moet ondertee kend worden door de Gambettisten, de opportu nisten, de aanbidders van Ferry, van den mau, die een onderneming op touw zette even avontuurlijk als die van Napoleon III in Mexico. i Volgens de Kölnische Zeit. is er wel eens ge dacht aan de benoeming van Prins Reuss tot Kei zerlijk stadhouder in Brunswyk, maar niet aan de beklimming van den Brunswijkschen troon. Het mandaat van den Regentschapsraad duurt tot 18 Oct. en vooreerst zou er dus van zulk een benoe ming geen sprake zyn. De Belgische Kamer verwierp het voorstel, om ecA invoerrecht op granen, zaden en vee te leggen. Doé* cta Regeering werd een ontwerp van kiesher- vorming ingediend, waarbij echter de tegenwoordige grondslagen onveranderd blijven. Uit Spanje blyven de berichten ongunstig. Wel is het aantal ziektegevallen niet toegenomen en sohijnt de epidemie nu haar toppunt bereikt te heb ben, maar toch blijft de toestand zeer treurig, daar zoo spoedig niet in het gebrek aau hulpmiddelen kan dórden voorzien.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2