[DEL WEIT ■1 ich. iAAGp. p een Layd* gd een GE- landsche en 'staat. w BINNENLAND. betaald ijksdhe 1885. Nieuws- en o Gouda. tenj. Ah IJ EN No. 96. Leven. ich-Indië, ngen die gratia tement van en voorts bij Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Vrijdag 17 Juli. i° 32(12. iOURCQ. :e Klasse JLI e. k. GOUWE p de SE gjeii. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave CD NKMAN te t l De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prgs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. Recht11 heeft tot den Gemeeute- ich in zyn g 3RK. bureau van JLEN Jr„ P. er dam; Mr. D. JENHUIS te ien weg Spr. noemt een slecht bezochte n40 Cent. Pfcouda. loodzakeljjk. g in tVesel. goüdsche courant. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomeh in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. dige leden bedanken en niet ten onrechte vragen Waartoe langer lid van een Kiesvereeniging blijven» als deze toch niets doet en zelfs geen candidaten stelt bij de verkiezingen De Voorzitter wenscht thans het straks bedoelde denkbeeld ter kennis der vergadering te brengen. Dikwijls is de wenschdykbeid betoogd dat ook hier de candidaten zich zelf zouden aanbevelen en spr. gelooft dat de vereeniging op een volle zaal en vele belangstellenden zou kunnen rekenen als zij hare deu ren voor een enkele maal ook opende voor niet-leden en een persoon uitnoodigde zijn denkbeelden over gemeente-zaken hier te komen uiteenzetten. Zoo didaat gesteld te worden. Spr. kent iemand, die daartoe wel bereid zal zijn, en al werd hij in vroeger tijd ontrouw aan de Vereeniging, hij zal niet weige ren zijn gevoelens hier te komen bloot leggen. Spr. bedoeltden heer J. J. Grootendorst. Spr. stelt voor eene Commissie te benoemen, die dan terstond naar den heer Grootendorst zal gaan met verzoek Vrijdag a. st. zijne denkbeelden over gemeente-zaken op een vergadering te komen uiteenzetten, welke vergadering dan voor ieder toegankelijk zou zijn. De heer J. van Dantzig vreest dat de Nederlanders voor dergelyke zaak nog niet ryp zyn, uit valsche schaamte zou men dat in de meeste gevallen weigeren. In Frankrijk gaat dat beter. Het zal er hier niet in willen dat men op dergelijke wijze om stemmen komt bedelen. De heer M. van Dantzig wil de uitbreiding door den heer Maas aan zijn voorstel gegeven overnemen. Het is toch voldoende gebleken dat deze vergadering de herkiezing der 6 aftredende leden wenschelyk acht en door het verslag in de courant zal vol doende ter algemeene kennis komen dat de Goud- sche Kiesvereeniging hunne herkiezing wenscht, zonder dat een afzonderlijke aanbeveling noodig is. Het voorstel dat de Goüdsche Kiesvereeniging zich ditmaal en ook in het vervolg, zoolang als het getal leden niet een aanzienlijke vermeerdering heeft on dergaan (de vraag wanneer het ledental de vereischte hoogte heeft bereikt blijft ter beoordeeling overge laten aan het bestuur) onthoude van het aanbevelen van candidaten, wordt daarop in stemming gebracht. Dit voorstel /wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Door den uitslag dezer stemming is behandeling van bet denkbeeld van den heer Wennekes tot uitnoodiging van den heer Grootendorst zooals vervolgens door den heer Maas geconstateerd wordt onnoodig. Alleen voor het geval dat dit denk beeld zooveel sympathie wekte bij de Goüdsche ingezetenen, dat zij in grooten getale toetraden tot de vereeniging, zou het weder ter sprake kunnen komen. De heer M. van Dantzig drukt de verwachting uit dat de belangstelling in raadsverkiezingen wel grooter zal worden als zich quaesties in dt=c Raad opdoen, die deze belangstelling opwekken. Toen de zaak der Waterleiding aan de orde was is er vol doende belangstelling geweest en de Goüdsche Kiesvereeniging heeft toen getoond wat zy kon doen.9 Toen deze vereeniging met knwht en macht toonde eene waterleiding te willen hebpen, is zij er gekomen I Spr. acht het niet onmogelyk dat als b. v.‘ de gasquaestie aan de orde komt, en er vragen te beantwoorden vallen of de Gemeente de fabriek onder eigen beheer zal neinen of de concessie verlengen, dat dan een even gfoote belangstelling zal ontstaan woord en als dan de gelegenheid daar is om zyn gevoelen te zeggen, dan blijft jne" -- het eene gewaagde zaak om op vergadering als deze H leqen zijn tegenwoordig, waaronder 8 kiezers candidaten voor den Raad te stellen. Een candidaat gekozefa met 8, 4 a 5 stem men, kan dergelijke candidautur bezwaarlijk aan nemen, en beiden zoowel de stiesvereeniging als de candidaat loopeu gevaar eenigek figuur te maken. Spr. wil de Goüdsche Kiesvereniging, die altyd met succes gewerkt heeft, voor deifelijk figuur bewaren, en stelt daarom voor in de vacature-Ruijgers geen candidaat te stellen, maar zich van eene aanbeveling te onthouden. De 6 aftredende leden zou de G. K. iemand zou dan daarom alleen reeds verdienen dan tn bloc kunnen candidaat Stellen. Tegen hunne herkiezing hoorde spr. geen gtem onder de burgery opgaan en het i« wenschelyk die te steunen. De voorzitter vereenigt zich met het denkbeeld om dè 6 aftredende leden candidaat te stellen, wat de onthoudiug faWreft in de vacature-Ruijgers, daarover wil spr. eerst het gS|»eleujier vergadering hooreri. "‘Ovéngens hééft Apr. nog een ander denk beeld dal hy straks ter kennis van de vergadering zal brengen. De heer F. N. Maas jr. vereenigt zich met het voorstel van den heer van Dantzig, doch wil daaraan nog eenige uitbreiding geven. Spr. wil nl. dat de Goüdsche Kiesvereeniging zich ditmaal geheel ont houde en ook de aftredende leden niet aanbevele. Spr. is overtuigd dat deze 6 heeren ook zonder den steun dezer vereeniging wel zullen worden verkozen en daar de toestand der kas verre van gunstig is de heeren moesten eens weten, zeide spr. als penningmeester, met hoeveel kunst en vliegwerk de rekeningen ten laste der vereeniging worden be taald 1 en de kosten van aanbevelingsbiljetten en advertenties nog al oploopen zou spr. zich geheel willen onthouden. De Gouwenaars, zeide spr., zijn lieve menschen en zy vinden het niet onaardig op hun gemak aan het ontbijt gezeten, met pan toffels aan en een goüdsche pijp in de hand, volledige verslagen te lezen van hetgeen verhandeld is in de vergaderingen der Goüdsche Kiesvereeniging, wier candidaten zij dan al of niet stemmen, al naar dat deze hun bevallen, maar wij kunnen, zegt spr., met dergelyke bandelwyze niet tevreden zyn. Wij mogen vorderen dat de ingezetenen lid worden der Goüdsche Kiesvereeniging. Geen eigenbe lang drijft ons om bier te vergaderen» maar bet alge* meen belang en zoo lang als nu niet nieerderen ons steunen wil spr. dat deze vereeniging niet meer han delend optrede. Reeds 2 jaar geleden heeft spr. bedankt voor het penningmeesterschap, alleen op dringend verzoek verklaarde hij zich bereid deze betrekking tydelyk te blyven bekleeden, tot er een ander benoemd was, maar in. *t vervolg kan. dat niet meer. Op deze wyze, zonder voldoenden steun der ingezetenen kan een vereeniging niet voldoende werken. Spr. stelt dus voor dat de Gondsche Kieh- vereenigtng nu en Sok voortaan geen candidaten meer stelle» alvorens haar {ledental 100 bedraagt. Door het vierslag in de odurant zal het publiek van ons besluit kennis dragen en wie weet, of zich dan niet nieuwe leden opdoen De heer J« van Dantzig is het eens met den vorigeu spreker dat het wenschelyk is dat de Kies vereeniging meer leden telt, maar hij betwijfelt het of het lededtal 'zal toenemen als de vereeniging bare' werkzaamheden staakt, zooals de heer Maas voor- stelde. Integendeel zullen misschien degenwoor- GOUDA, 16 Juli 1885. Daar de in deze gemeente plaats gehad hebbende zoogenaamde Strauss-avonden gebleken zijn zeer in den smaak te vallen is men op het denkbeeld gekomen eene Strauss-vereeniging op te richten. In eene gisterenavond gehouden vergadering is tot de oprichting daarvan besloten. Het is te hopen en te varwachten dat velen als lid daarvan zullen toetreden. In het najaar zal een definitief bestuur worden gekozen. De kiesvereeniging „Vrijheid en candidaten gesteld voor Leden van raad de hb. P. 8. van der Staal, G. Toornvliet, J. M. Kortland, J. C. Zeldenryk, J. van Krimpen, J. A. Tinholt en H. Kemp. Bij het admiaiie-rexamen -toot volgenden cursus va-n de Rijks Hoogere Burgerschool alhier zijn de volgende jongelieden tot de eerste klasse toegelaten K. W. de Bock, W. H. F. Cosijn, A. van Dantzig, L C. G. Douwes Dekker, A. de Goederen, C. van Krimpen, H. E. Krom, P. Kruisheer, J. Lapair, J. J. Muijlwyk, A. C. L. H. Schelfhout, J. Smeltvoorwaardelijk ook W. M. Mbree en J. Upelaar. Er hadden zich 21 candidaten aangegeven, waar van dus 7 zyn afgewezen, 12 onvoorwaardelyk 2 voorwaardelijk toegelaten. De toestand van Mevr. Kleine-Gartman is, naar wij vernemen, zeer zorgelijk. De zieke moet volkomen rust houdenvan de talrijke bezoekers, die belangstellend naar baar komen vragen, ontvangt zij bijna uitsluitend hare geliefde oud-leerlingen. SCHAAK-CORRE8PONDENTIE. Den Haag 45ste zet H 6 H 7 Gouda 45ste G 8 H 8 De Goüdsche Kiesvereeniging hield gisteren avond de aaugekondigde vergadering met het oog op de aanstaande verkiezing van 7 leden van den Gemeenteraad, ctader praesidium van den heer H. J. Wennekes. Nadat eerst een huishoudelijke zaak was afge handeld werd de raadsverkiezing aan de orde gesteld, waarop de heer M. van Dantzig het woord vroeg en zeide met leedwezen gezien te hebben dat hier in Gouda zoo weinig belangstelling bestaat voor de openbare zaak. Dit is in den regel het geval, maar vqoral op het oogenblik bij deze raadsverkiezing. Dit gebrek aan belangstelling is duidelijk gebleken op eene vergadering der zuster-vereeniging, waar men, naar het schy’nt, met groote moeite 2 of 3 leden ,er bij had gehaald, anders had het bestuur zoo goed als alleen vergaderd en toen was eerst op eene vergadering van 7 en later op eene vergadering van 8 leden een candidaat geproclameerd. Ook in de Goüdsche Kiesvereeniging deed zich hetzelfde treurig verschynsel op, daar d» eerste bijeengeroepen ver gadering zelfs niet kon doorgaan. Dergelijk gebrek aan belangstelling is te bejammeren. jBuitenaf in particuliere gesprekken heeft men vaak een groot

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1