I I 1 ill 1 i :nnenland. BI II I Zondag 26 Juli. 3366- 9 f tien, OCHK /VZtfz/zf.s- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 1 AH, I leutv. jo BjJ y Zoon. A -ES M I JONS THMA retten geef» chting. In EO. f 1 f i DA h1 ft a - ■a I I t I f I I B’ 885. I I .BI. «lij. e Klasse ILI e. k. I^vaN den gemeenteraad. lèji 2b' Juli 1885, des namiddags ten - 88ste Vergadering andere worden na «y, dat zij kunnen 6> I )etermeer. phen. attman, Bodegraven. Haastrecht. iu», Woerden Prijs 30 ct. ofddepot bij Ier bij Oudewater» Hoest en lents. HOLM. 'eist. C. THIM )LM'S l.OO. aarmede in OPWEKKEND STSVERDRIJVENO MOEDE JOTE ZWAKTE duchtige oefening en wijzen vooral, hoe ons blad aan* er de volgende week in de Sociëteit „Ons Genoegen* bij gelegenheid van de kermis verschillende Concerten worden gegeven. De reeks wordt Zondag geopend door eene uitvoering van het Corps van den heer Völlmar. Van Vrijdag tot Zondagavond bovendien bal Champétre. Donderdag 6 Augustus: Kinderkennis. )NS »«n iver plant- eetlust niet aangenaam i In doozen 1 Op het intiatief van het Volksblad De Echo zal te Amsterdam eene vliegerwedstrijd worden gehouden. Het denkbeeld daartoe werd reeds ten vorigenjare opgevat, doch door verschillende oorzaken, voorna melijk het vergevorderd seizoen, viel toen aan de uitvoering niet te denken. Dank zij de welwillende medewerking van het Dagelijksch Bestuur der ge meente, van flde Harddraverij en Renvereeniging" en de //Amsterdamsche Olympia-vereeniging", zijn titans de moeielijkhedrn te boven gekomen. De wedstrijd zal plaats hebben op Woensdag 19 Augustus, d^s namiddags van 1 tot 4 uur, op de Tentoonstellingsterreinen achter het Ryksmuseum. Aan den wedstryd kan kosteloos worden deelge nomen door knapen en jongelingen van 12 tot 18 jaar. Meer dan 500 vliegers zullen niet worden toegdaten. Aan den wedstrijd mogen deelnemen alle soorten van vliegers, hoe ook gevormd, hetzij groot of klein, mits gebleken zy, dat zij kunnen goüdsche courant. roodvonk heeft zich bnder Lekkerkerk Men verzoekt ons med» te deelen dat bet den directeur van het Nieuw Eden ThéAtre, den heer Stroober, gelukt is voor de Goüdsche kermis te engageeren de Kellino-Troupe, welde gedurende deze zomermaanden in de Place des Pays-Bas, te Rotterdam, zulk een reusachtig succes behaalde. Daar dit jaar iu /,0ns Genoegen" niet de gewone amusementen plaats hebben van vorige jaren, zullen de matinées en soirees van dit gezelschap zeker wel een talrijk bezoek trekken. het door haar gedeponeerde i subsidie of rente-garantie Hamlijn tusschen Gouda en Het adres van G. Voorsluijs Jz. en Op de rivier Clyde, een paar honderd meter beneden Bothwellbridge, staat sedert Teeuige dagen, ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen, die uit Glasgow en naburige plaatsen komen toeloopen, het rivierwater op sommige plaatsen in brand. Sedert eenigen tijd had men opgemerkt, dal er veel gasbellen opborrelden, maar op dat verschijnsel, dat trouwens meer voorkomt (zie en ruik de Haagsche grachten) was niet bijzonder acht geslagen, toen 11. Donderdag een hengelaar op een ondiepe plek door de rivier loopende, zijn pijp aanstak en de brandende lucifer wegwierp. Tot zijn groote verbazing zag hij het water vuur vatten en met een fraaie, gloedrijke vlam branden, die zich allengs uitbreidde, zoodat er telkens nieuwe vlammen bijkwamen, die als vurige tongen het water lekken. Het is nu duidelijk dat deze vlammen zijn brandend gas, dat zich door spleten in den bodem een weg naar het wateroppervlak had gebaand. Bij de een of andere feestelijke vertooning, scherp- schutterswedstrijd of iets dergelyks, zou men op die manier ook de Haagsche grachten dienstbaar kunnen maken aan een even schitterende als goed koops waterilluminatie. Het internationale turnfeest wordt te Dresden met goed gevolg voortgezeV De wedstryden, waaraan ook de Nederlanders deelnamen, geven bewijs van groote geoefendheid, maar he men het lichaam door de gym nastiek ontwikkelen kan. Van de belangstelling voor- gymnastiek in andere lauden levert de werkzame deelneming van bejaarde mannen, zelfs van grijsaards, op dit feest het doorslaand bewijs. Maandag avond werd iu eene tot dat doel ge houden vergadering besloten tot oprichting eener vereeniging van Duitsche gymnas tie kouder wijzers. Het weder aanvankelijk gunstig, veranderde Dins dag hevige wind en zware regenbuien makeu bet op het feestterrein onhoudbaar. Ouder de vermeldeuswaardigheden van het feest behoort een belangrijke tentoonstelling van gymnastiek- en brandweertoestellen, van de firma Dietrich en Hannak te Chemnitz. 1 anderen be treffende eene verbetering van het Boterhuia of de aanwijzing van eene andere marktplaats voor den verkoop van boter. Op de Rozententoonstelling te Apeldoorn is de heer J. C. Jacobs alhier met den tweeden prijs bekroond voor handbouquetten en zijn leerling, de heer A. Öteensma, met den eersten prijs voor bal- bouquetten. Behalve de in een vorig nr. van gekondigde vermakelijkheden zullen Eenige opmerkelijke voorvallen worden iu het onlaugs verschenen verslag van den Engelschen Postmeester-Generaal medegedeeld Verleden jaar bracht een vogel, die blauwborstje genoemd wordt, een nest vol jongen groot iu een brievenbus aan den straatweg bij Locherbie. Het schijnt, dat de postbode gewoon was het diertje ’kruimpjes brood te geven. Het bleef altijd op het nest, als hij de bus opende, maar het vloog weg, als er een ander kwam. Te Greenock kwam, per pakketpost, waarin men zonderlinge geluiden hoorde, opengemaakt, en men vond er een in, die zeer uitgeput i goed; hij herstelde en verder verzonden naar r Het r Berg-Atnbacht in eukele gezifneu vertoond. Iu de gemeente Berg-*Ambacht is de prijs der melk, die voor eenige raamden nog 8 ets. per liter bedroeg! by sommige melkvertoopers reeds tot 5 ets. per liter gedaald. Ouder de reizigers, die te Amsterdam of Rot- teidam worden verwacht, bevindt zich ook een jongmeusch, oud 16 jaar, uit Berlijn afkoins’ig en luisterend naar de naam KÓtze. Deze jongeheer heeft heimelijk de ouderlyke woning verlaten en heeft aan zijn kameraden medegedeeld, dat hij zijn uitstapje zou uitstrekkeu tot Amerika en het over Amsterdam zou nemen. Aangezien de ouders van onzen vriend echter geen toestemming voor de reis gaven, zal, indien het der politie gelukt hem/uit te vinden, in dit reisplan verandering worden^ge- braebt, en de reiziger naar huis worden opgezonden. Te Rotterdam ia Dinsdag de 88ste Vergadering geopend van het Nederlandsch Zendelinggenootschap. Ds. B. J. Adriani herinnerde in zijne openingsrede aau de schoone uitkomsten, welke de noodkreet van 11 December 1884 had opgeleverd. Wel is de tijd van teleurstelling, zorg eu bekommering nog niet voor goed voorbij, doch dit moet juist een aansporing zijn om moedig voort te gaan. Een voorstel van het hoofdbestuur, om eene com missie te benoemen tol overweging van den loestand van het Genootschap en wat zijne gedragslijn moet zijn voor het vervolg, werd éénstemmig aangenomen. Deze commissie zal bestaan uit de geheeie vergadering. Een hartelyke gelukwensch van den Voorzitter aan den Director met zijn 70slen verjaardag volgde, waarop de vergadering den jubilaris -Jjaalm 1843 toespng. Deze betuigde zijn dauk, ook voor het album, dat hem den vorigen dag was aangeboden. Uit het rapport over de resultaten van het manifest bleek, dat uil 168 plaatsen in ons land berichten waren ontvangen van vermeerdering der vaste contributie tot een totaal bedrag van 940 iè82, terwijl ruim 10,000 aan giften was ingekomen. Het verslag der commissie van onderzoek eu toe zicht omtrent het Zendelinghuis, het gedrag en de vordering der leerlingen luidde gunstig. De raming voor 1886 werd goedgekeurd, zooals zij door de commissie werd voorgedragen. JLKSLOOT G.OUWE VERGADER) Dinsdag deji ,1 ure. Aan de orde De Rekening en Verantwoording van den Kassier der Sledelijke Beleenbank over het boekjaar 1884/85. Het voorstel betreffende eene wijziging der inrich ting van het lokaal voor het onderwijs in het haud- teekenen op de Burgeravondschool. Het voorstel betreffendede aanstelling van eenen tweeden doder wij Ar *oor de gymnastiek op de openbare Iggere scholen. Het adres van de Directie der IJsel-Stoomtram- weg-maatschappij noudeudè verzoek van teruggaaf van een gedeelte jvan I waarborgfonds, en om ten behoeve eener Schoonhoven. 1 Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond gisteren ter zake van diefstal van 3 kippen en een span touw terecht de 21 jarige F. J. N., koopman wonende te Gouda. Ofschoou beklaagde door getuigen was gezien op het erf te Moordrecht, waar een en ander was vermist en hij in bet bezit van het gestolene werd bevonden, gaf hij op de kippen van een on bekend persuon te hebben gekocht, die daarna het touw aan hem op den koop toegaf. Het O. M. achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen en requireerde bekl’s veroordeeliug tot l/2 jaar celstraf. Over 8 dagen uitspraak. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven heeft besloten de Kamer van Koop handel te Gouda uit te noodigeu haren invloed aan te wenden om te verkrijgen, dat de gemeente raad van Gouda eene gunstige beschikking neemt op de aanvraag om de subsidie voor een stoom- tramverbiuding van Gouda op Schoonhoven, gedaan door de IJsel-stooratramwegmaatschappij. Mevr, de wed. Le Fèvre de Montigny heeft een hoerenhuis met tuin en koetshuis te Haastrecht ten geschenke gegeven aan den Ned. Protestantenbond,met bepaling dat de afdeeling Haastrecht daarvan het vruchtgebruik zal genieten, zoolang die afdeeling bestaat. De heer P. Visser, onderwijzer aan de openbare school N0., te Zevenhuizen legde gisteren met gunstig gevolg het examen van Hoofd der school af. en met deze onderscheidende bepalingen, dat thans i kinderen van beider geslacht in de termen der wet vallen, en de opvoeding hier bedoeld eerst met het zesde jaar gerekend wordt aan te vangen. Daaren tegen zal de staatszorg zich nu bepalen tot kinderen van onvermogende ouders. Het aantal zevende kin deren in Frankrijk wordt op 50 000 geschat. Een Amerikaansche rechter weigerde onlangs, een jeugdig paartje in den echt te verbinden, omdat zij te zanten niet meer dan 0 32 !/z ter wereld bezaten. De laatste man, die hier trouwde in mijn tegenwoordigheid, zei de verontwaardigde ambtenaar, zat de volgende week in de Staatsge vangenis. Door een noodlottige vergissing zijn twee zieken in het Hospitaal Siant Louis, te Parijs vergiftigd. Een apothekersleerliug aan bet ziekenhuis verbonden had zich in de flesch vergist. Intusschen zijn de twee zieken overleden. een pakje Het werd gewonen katuil was. Men verzorgde den vogel hij werd vervolgens per spoor r zijn eigenaar. Te Birmingham werden twee wissels, waarvan een aan toonder, ten bedrage van 117 en 20 zonder enveloppe en zonder adres in een brievenbus gevonden. Zij weiden, door bemiddeling van de af deeling voor onbestelbare brieven, aan haar eigenaar terugbezorgd. Te Liverpool heeft de post tot tweemalen toe een brief bezorgd welke op niet anders dan een jpenny-postzegel geschreven was. Men herhaalde de proef met een halve-stuivers postzegelmaar toen moest er, als vo^r een onvoldoend gefrankeerden brief, extra port voor betaald worden. Het zou vrij lastig wezen voor het poslbestuur als de genoemde wijze van briefwisselen veel navol ging vond. De wet, vóór eenige dagen door de Franscbe Kamers aangenomen, waarbij fr. 400 000 beschikbaar gesteld wordt voor de opvoeding van het zevende kind, is eigenlijk een réchauffé van de wet van 1805, Gol'bA, 25 Juli 1885.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1