Bultenlandsch Overzicht Anatherin-Mondwater POLITIE. POSTERIJEN", Burgerlijke Stand Moordrecht Haastrecht: „Het bankroet ran de Tramvaalsche Republiek7' du» meende de bankier, „tal geeu sterveling ver wonderen, die bekend is niet de methode vau de tegenwoordige bestuurders van dat land, en het is te hopen, dat het eindigen cal met hun aftreden, om plaats te maken voor eerlijker en geschikter be ambten. Ware de Kriiger-Regeering minder vast- houdeud en verstandiger geweest, dan zouden op dit oogenblik de groote minerale en landbouwkun dige bronnen van de Transvaal zoover ontwikkeld zyn, en zou de immigratie hare bevolking vermeer derd hebben en hare financiën zoo verbeterd, dat dat de geldelyke toestand gezond zou wezen. „De anti-Éngelsche gevoelens vau de Krugers, Smits en Du Toits hebben echter bet geld uit het land gehouden, en degenen tegengewerkt, die getracht hebben het er tn te brengen terwijl de mindere beambten, by gebrek aan betaling van hunne sala rissen uit de bankroete schatkist der Republiek, niet geaarzeld hebben hunne verliezen te dekken door praktykeu, die, om geeu hardere uitdrukking te gebruiken, minst genomen zeer onregelmatig waren. „Met eene nieuwe en'geschikte Regeering is er nog mogelijkheid, dat de Transvaal zich tot een voorspoedig land ontwikkeltmaar de eerste stap in die riohting moet zijn het afzetten van die harpies („plunderaars") die het land eenigen tyd regeerdeu eu daarna ruïneerdeu." In ongeveer gelijken geest laat zich de Financial News uit. Op groud van een en ander en vooral op grond van hetgeen hy van den Minister vernemen mocht betreffende diens gevoelen omtrent eene annexatie van de Transvaal, nis gevolg van haar ongunstige financieele omstandigheden, meent de correspondent de volgende oonclusiën te mogen trekken. lo. Dat de financieele toestand van de Trans vaal, hetzij de Reuterdépêohe oujuist of overdreven is, allertreurigst mag genoemd worden, een feit trouwens waarmede men bekend was. 2o. Dat de Transvaal er zich echter wei zal uithelpeu zonder verplicht te zyn zich officieel in staat van faillissement te verklaren. 3o. Bankroet of niet, er van annexatie door Eagelaucl wel geen sprake zal zijn, tenzij van de Transvaal het voorstel daartoe zou uitgaan. 4o. Dat de Transvaal dus hoogst waarschijulyk wel zelfstandig zal blijven, maar dat het zonder de krasse uitdrukkingen van d?u bankier en de Finan cial v*-ws en arij£ren {e willen endosseereu, die de heeren Krüger, Smit en Du Toit vau oneerlijkheid beschuldigen en hen bestempelen raet den naam van „op roof uit zijnde avonturiers" en „plunde raars", van alle zijden blijkt, dat er onder de tegen woordige Regeering aldaar groote ongeregeldheden plaats hebben gehad dat zij daardoor de sympathie van velen hebben verbeurd en dat men met zijne onder handelingen met de Transvaal iu alle opzichten voorzichtig moet zijn. Het voorloopig verslag over de Grondwetsher ziening-voorstellen is verschenen. De meeste ledeu meenden dat er aan Grondwetsherziening behoefte bestaat, vooral ter zake vau 't kiesrecht. Zeer velen meenden dat de herziening zich verder moest uit- strekkeu, allereerst tot bepalingen omtrent onderwijs, samenstelling der Eerste Kamer en de geldelijke verhouding van deu Staat tot de kerkgenootschappen. Afgescheiden van den inhoud der aangeboden voor stellen was 't meereudeel der leden van de nood zakelijkheid vau grondwetsherziening overtuigd. Sommige leden waren van eefte andere meecing. Zeer vele leden meenden echter dat de Regeering de nationale behoeften en weuschen, welker ver vulling door de bestaande Grondwet wordt belemmerd en waarop dus by hare herziening boveual had moeten worden gelet, teu eenenmafe had miskend. Eenerzijds klaagden de voorstanders van eeu zeer uitgebreid stemrecht dat door de voorstellen der Regeering de mogelijkheid werd uitgesloten om'aan de zoogenaamde arbeidende klasse kiesbevoegdheid toe te kenneu. Anderzijds kwamen de tegenstanders der bestaande schoolwetgeving nadrukkelijk op tegen de houding der Regeering, die ziph van het artikel der grondwet omtrent het onderwys met enkele regelen had afgemaakt. De reeds bekende twee collectieve nota's - werden overgelegd. De voorstellers betoogden dat een nationaal werk als grondwetsherziening alleen kan worden volbracht door eene Regeering die de behoeften der natie gevoelt. Dit kan van de tegenwoordige Regeering niet getuigd worden anders zou zy bij de eenige vraagstukken, waarom trent bij het volk een bepaald verlangen bestaat onderwijsquaestie en kiesrecht voor de arbeidende klasse, niet onopgelost hebben gelateu. Een groot aantal ledeu betoogde daarentegen dat de Re geeriug w^ degelijk omtrent beide quaestiën een bepaald standpunt bad ingenomen. Ten aanzien van het kiesrecht draagt de Regeering bepalingeu voor die hoogst waarschijnlijk meer in den geest der Kamer zullea blijkeu te v&Uea dan eene regeling, waarby nu reeds aan de arbeideude klasse kies bevoegdheid zou zijn toegekend. En wat het onderwys betreft, ware het onredelyk der Regeering tot grief1 te maken, dat zy daarin geen verandering bracht, waar zij deze niet door de noodzakelijkheid of eeu evident staatsbelang geboden acht. Iutus- scheu waren er ook onder de voorstanders der bestaande schoolwetgeving die erkennen moesten dat de llegeering zich van het onderwys vraagstuk een weinig al te gemakkelijk had afgemaakt. De overgroote meerderheid achtte het intusschen een duren plicht der Kamer om de beslissing over de aangeboden voorstellen, ondanks de nota's, te helpen voorbereiden met bekwamen spoed. De mogelijkheid bestond dat de Regeering alsnog eene wijziging van art. 194 voorstelt en de voor stellers der nota's verzekerden dau ook dut de indiening daarvan beoogde, de Regeering met de volle stemming bekend te maken om haar var. de noodzakelijkheid van verandering van het tiende hoofdstuk te overtuigeu., Iu zoover haddeu de nota's geen obstrueerende, rttaar wel degelijk eene op bouwende strekking. Vele leden vertrouwden dat ook, indien het niet tot een vergelijk kwam omtrent art. 194, de onderteekenaars der nota's zouden medewerken tot Grondwetsherziening, daar hun ongeziudheid toch weiuig constitutioneel en evenmin verstandig was. Daarop werd evenwel door onderteekenaars verklaard, dat het door hen inge nomen standpunt niet kon worden prijsgegeven. Overigens meenden vele leden dat al kwam geen herziening tot stand de overweging er van tot eene betere verstaudbouding der staatkundige richtingen onderling zou kunnen leiden. De voorstellers der nota'a wezen de uituoodigiug van de baud om hun art. 194 te formuleeren: dit was Regeeriugsplicht. Verscheidene voorstanders der bestaande schoolwet geving verklaarden zich bereid om ter beëindiging vau den onderwijsstrijd, mede te werken tot wijziging van art. 194 voor zoover dit zonder verloochening van beginselen mogelyk was. De onderteekenaars der nota's verzekerden, dat hun bedoeling niet was de openbare school op eenmaal af te breken, maar de oprichting van vrije scholen door de wetgeving in de band te laten werken, opdat zij langzamerhand meer en meer in de plaats der overheidsscholeo Zouden kunnen iredeu. Het denkbeeld van enkele leden om de Comra, van Rapp. met de Regeeriug over eene wijziging van art. 194 in overleg te doen treden vond van ver schillende zijden bestriding. Vele ledeu betreurden het dat de Regeering het elfde Hoofdstuk der Grondwet geheel onveranderd wilde laten. De meesten hunner betuigden Oijv&l aan het voorstel der Staatscommissie. Een aantal leden zageii echter geen voldoenden grond om thans op herziening van het elfde hoofdstuk aan te dringen. Verscheidene ledeu, die ten volle insteradeu raet de Regeeriug dat materieele verande ringen in de regeling der troonopvolging onnoodig zijn, achtten het evenmin geraden den vorm der bepalingen der Grondwet te dien aanzien te wijzigen, wat andere leden bestreden. Enkele leden hadden bezwaar tegen het behoud der bepaling volgens welke de Kroon eventueel in het huis van Nassau Weiburg zou kunnen overgaan. Kanarievogels te temmen is niet moeielijk, als men 't inaar goed aanlegt eu er geen te onde vogels voor kiest. Men neemt het diertje in de hand, en draait het snel in een kring rond, totdat men, bij het voorzichtig openen van de hand, bespeurt dat het bedwelnftl is en met dichte oogen ligt. Dun legt men het met den rug op eene tafel, en een potlood op den hals, eu houdt twee vingers op hft bedwelmde diertje gericht* niet bijwijze vau magnetiseeren, maar opdat het, als het de oogen opent, zich bewaakt zie 'en er niet dadelijk aan denke eene poging te doen om te vluchten. Be proeft het dit, dau moet het terstond weder in de hand genomen worden en dezelfde behandeling opnieuw ondergaan. Na de derde omdraaiing moet men het niet weder op de tafel leggen, mimr het voorzichtig op eene kastdeur zetteu, totdat het een vast steuu- punt heeft. Dan moet men de deur langzaam heen en weer bewegen, waarbij het bedwelmde vogeltje moeite heeft om zijn evenwicht te houden, maar zoodra het wil wegvliegen moet men het grijpen en het weder in een kring omdraaien. Na eene poos houdt men den op de deur heen en weer zwaaienden vogel bedaard den vinger voor. Ter stond kiest hy het vaste steunpunt en springt op den vinger. Andermaal zet men hem op de heen en weer bewegende deur en houdt hem weder den vinger voor, dien hij uu als vast steunpunt zoekt. Meestal is daarmede de vogel getemd, en in de kooi gebracht zal hij, als men den vinger daarin steekt, er dadelijk op springen. Doet hij dat niet, dan moet men den volgenden dag alles weer van voren af aan beginnen, en dan is het zeker met den gewenschten uitslag dit is echter zelden noodiggewooulyk gelukt het op eens. Is de vogel eenmaal aan deu Vinger gewoon, dan neemt hij ook uit de andere ha^d of uit den' mond eten aan, en gewend er zich, vrij rond vliegend, ook spoedig aan om, als hij geroepen wordt op de hand te vliegen. Hij heeft in deu menseh zyn meester erkend en onderwerpt zich aan' hem omdat hij moet. Eenigen tyd geleden werd door de dagbladeo vermeld dat er, by microscopisch onderzoek, op verscheidene geldstukken allerlei kleine organismen als sporen van schimmel, bacteriën en bacillen ge. vonden waren. Nu komt er nog de mededeeling bij, dat er ook zulke kleine lichaampjes iu de bank biljetten zyn. „La Flore des Billets de Banqueis het opschrift van een artikel in het Franscbe tijdschrift „Science et Naturedat niettegenstaande zyue belangwek kende strekking, toch, in verband met de jongste ontdekkingen in de bacteriënkunde, voor vrees achtige gemoederen wel iets verontrustends heeft. Daar het echter reeds lang bekend is dat boeken, geldstukken en audere voorwerpen, die veel ven de eene hand in de andere gaan, de verspreiding van besmetlelyke ziekten bevorderen, bevat deze mededeeliog eigenlijk niets nieuws. Al» de besmet ting, zooais men tegenwoordig aanneemt, veroor zaakt wordt door lichaampjes, hoe klein ook, dan moeten de kiemen van zooveel beteekenis micros copisch te ontdekken zijn. Waai die plantjes, die men op geldstukken en bankbiljetten heeft opgemerkt, vandaan komen, is begrijpelijk als men manr aan de zoogenaamde eonoestoQes denkt. Deze worden, zooals men weet, zichtbaar wanneer er door eene reet in eene donkere kamer een zonnestraal valt. Zelfs in schoongehouden en goed geluchte kamers vertoonen zy zich dwarf reiend in ontzaglijke menigte en overdekkeu weldra eik voorwerp met stof. Ouder den microscoop beschouwd, bestaan zij nit vezeltjes en haartjes, zoowel als uit de kleinste plantvormeu en hare kiemen of zoogenaamde «poren van «chimmel. Dat die kleine organismen ook op geldstukken en bankbiljetten te vinden zouden zijn, was dus wel te verwachten. Ja, daar beide betaalmiddelen jaar in jaar uit door veel handen gaan en in vele vertrekker, komen, waardoor zy hoe langer hoe vetter en kleviger worden, zijn zy inzonderheid geschikt om eene buitengewone hoeveelheid micro-organismen op te nemen, die door afvegen of afwrijven niet weder te verwijderen zijn. Hoewel het niet» nituws is dat er op klinkende munt en papieren geld plantaardige kiemen voorkomen, is het toch niet onbelangrijk te vernemen tot welke soorten dis behooren. Op geldstukken zetten zich inzonderheid kleine, eencellige wieren, pleurococcust en verwante soorten, die overal verspreid zijnen geheel uitdroogen kan nen, maar bij de minste aanraking met vochtigheid weder opleven. Zij vermeerderen door zich te ver- deelen en zijn zoo kleiu dat ongeveer 6000 van die korrelachtige cellen naast elkaar gelegd eerst de lengte van een duim hebben. De bankbiljetten, de Scbarschmidt microscopisch onderzocht beeft, met name, de Oostenrijksche en de Russische, bevatten, behalve stijfselkorrels en deelen van vezels, haren en schilfers, ook een aan tal kryptogamen. Het genoemde tijdschrift geeft eene afbeelding van een bankbiljet, alsmede van de diugen, die zich in bet gezichtsveld van den microscoop vertoonen. Negen honderdmaal ver groot, ziet men Bacterium termogelede staafjes, die vroeger, als 't wftre, de laagste grens van levende organismen uitmaakten, maar thans, nu men betere instrumenten heeft om waarnemingen te doen, in kleinheid ver overtrdffeu wordeu door de volgende splijtzwammen, micro-kokkussoorten, en reeds ontwikkelde schimmels van het biergist, verder lepthotbrix of diaadvormige bacteriën, ver schillende bacillen, en eindelijk de reeds genoemde, ook op geldstukkeu voorkomende wieren. 't Is als waarschijnlijk aan te nemen, dat die talrijke afgebeelde organismen en lichaampjes op verscheidene bankbiljetten zyn voorgekomen. Al heeft men tot dusverre nog geen onmiddellijk aanstekend werkende- lichaampjes ontdekt, toch hebben deze onderzoekin gen ontegenzeggelijk eene ernstige rijde, omdat de mogelijkheid bewezen is, dat de micro-organismen, waartoe eenige der kleinste en gevaarlijkste yyan- den der meuschen behooren, overal in ons midden kunnen voorkomen, zelfs op de anders zoo welkome geldstukken en bankbiljetten. Mogelijk leiden deze opmerkingen er toe, om m tijden van besmettelijke ziekten eenige voorzichtigheid in acht te nemen bij het behandelen van geld of geldswaarden. Het systeem van de Ëngelsohe Bank, f Volgens de National hebben zich te' Marseille een vijftal zeer verdachte ziektegevallen voorgedaan, welke aan cholera deden denken. Andere bladen spreken dit bericht tegen eo beweren dat de toe stand te Marseille met» te wenschen laat. In Spanje biyft de toestand zeer treurig. Te Madrid neemt de ziekte nog toe en noordwaarts verspreidt ze zich steeds verder langs de Fr&nsche grenzen. Het hoogste cyfer te Madrid bleef tot dusver 34 ziektegevalleu, waarvan 20 met doodelijken afloop, per dag. Volgen» berichten, welke de Londensche bladen uit Madrid ontvangen, zen de Spaansche regeering besloten hebben om krachtige maatregelen te nemén tegen sommige plaatselijke overheden, voornamelijk in Audalnsië, die weigeren de geneesheeren toe te laten, door de Regeering gezonden om den stand der cholera te onderzoeken, en die door hare land-qnaran- taines alle verkeer belemmeren. R 3 C L A M E Een ondersteuning voor mingegoeden. Hoe dikwerf brengen ziekten, zorg en nood in de buizen van diegenen, die roet hunne handen in hun dagelijksch onderhoud moeten voorzien. Daarom is het te waardeeren, dat de heer R. BRANDT, Apo theker te Zurich, reeds jaren lang aan mingegoeden, die lijdende zijn aan Maag-, Lever- of Galkwalen, Aambeien enzzijne vermaarde Zwitsersche Pillen gratis verstrekt. Men behoeft zich slechts rechtstreeks tot genoemden Heer te wenden, om ze te ontvangen. Echt te verkrijgen bij den Apotheker J. M. H. ZELDENRIJK, te Gouda. waar eene weder ingekomen banknoot nooit voor de 1 tweede maal uitgegeven mag worden, al was zij ook maar een uur iu omloop geweest, beeft dus ook uit het oogpunt van gezondheidsmaatregel een onloochenbaar voordeel, ofschoou het slechts tot voorkoming van vervalsching i» ingevoerd. Schetsen uit het stadsleven in Amerika aldus luidt de tekst van een werkje, dat voor eenigen tyd te New-York het liobt zag, waarin men menig aardig staaltje aantreft nit het leven der Amerikaansche dames. Voor de zelfstandige dames zegt de schrijver o. o. die geen mannelijke familieleden hebben, maar toch gaarne nitgaan onder behoorlijk geleide, wordt te New-York zeer goed gezorgd. Er bestaat reeds sinds jaren eene vereeniging, die zich teu doel stelt, aan de op zich zeiven staande dames het rykste kunstgenot en andere geoorloofde genoegens, die New-York aanbiedt, gemakkelijker te doeu genieten, door haar een fatsoenlijken geleider te bezorgen. Laten wy eens het geval nemen, dat eene jouge weduwe, of een ,i oude „jongejuffrouw", die geeu vriend of neef heeft, eeue groote beminnares der muziek iszij weusoht nu en dan een concert of eene opera te bezoekenmaar zy heeft niemand om haar te begeleiden of wederom zij is eene vreemdelinge wie het op bet oogenblik aan den noodtakelijkeu geleider door het gevaarlijke gewoel der wereldstad ontbreekt. Beiden zijn dadelijk ge holpen. Zy geeft der genoemde vereenigiug een voudig kennis, dat zy op den een of aude- ren avond, of op dit pf dat uur, ergens been wil gebracht worden precies op den bepaalden tijd en op'de aangeduide plaats verschijnt een fatsoenlijk gekleed en zich zeer net gedragend heer, maakt eeue beleefde buiging, bied der dame zijn arm aau dien zij naar goedt vinden al of niet accep teeren kan en kwijt zich als een „gentleman" van zyn last. Hij komt na afloop van het concert, van de opera, voorlezing of andere vermakelijkheid terug, om zijne iastgeefster op even fatsoenlijke wijze weder naar huis te begeleiden. Het staat die dame vrij, onderweg een gesprek met hem aan te kooopen of zwijgend aan zijne zyde te gaan. Op iedere vraag geeft hij naar zijn vermogen een fatsoenlijk antwoord hij zelf mug nooit de dame met ééne vraag lastig vallen of het stilzwijgen ongevraagd verbreken. Op de strengste wijze vervult hij zijn ridderplicht eu strekt dien op verlangen zoo ver uit dat hij zyn, hem aanbevolen, dame zelfs in de zaal of het parterre vergezelt en aan haar zyde het kunst of ander genot smaakt. Zij betaalt na tuurlijk zijne plaats. Op hem rust daarentegen de verpliohtiug tegenover het publiek, wanneer de dame deze begeerte te kennen geeft, de rol van haar .broeder, neef of vriend met alle bescheidenheid te ver vollen. Dit is inderdaad nbg meer, dan zelfs Parys, die stad der galanterie kao aanwijzen. Ondanks het schouderophalen van deu twijfelaar, heeft men van deze vereeniging reeds gedurende verscheidene winter-seizoenen druk gebruik gemaakt. Of 'zy haren werkkring ook in deu zomer voortzet, of zij op de aangewezen wijze ook geleiders versohaft naar Coney- Island en of in elk geval de noodige hulp in de bruischeode zee te verkrijgen is, daarover zwijgt voorloopig het gerooht. Daarentegen spreekt men er met veel zekerheid over, dat deze voortreffelijke inrichting niet meer geheel beantwoordt aan het denkbeeld van den stichter. Oorspronkelijk moet de bedoeling geweest zijn echte ridderdiensten te verleenen en de wereldberoemde Amerikaansche vrouwenbescherming op eeue nieuwe wyze in toepassing te brengen. Als „ridders van den heiligeu Graal" offerden zich de dienstvaardigen op voor haar, die eenzaam of verlaten hun bescher menden arm behoefden. De aauvrage moet echter zoo groot geweest zyn, dat de grootmoedige ridders zich door edelknapen moesten doen helpen, die niet meer zoo edelmoedig whren en den edelen dienst slechts tegen grof geld bewezen. Nu moeten deze laatsten hunne ridderlyke voor gangers geheel verdrongen hebben. De plaats der Lohengrine is nu ingenomen door LohnhedienteMaar dit moet juist de aauvraag hebben doen toenemeu. De dames vertrouwen zich nog liever aan deu be taalden fatsoenlijken begeleider, dau aan hem, wiens ideale belangeloosheid nog wel aau eenige bedenking ouderhevig kan zyn. Iu het praktische Nederland zyn wy zoo roman tisch niet, maar laten de dames zioti eenvoudig hreugeu en halen door een fatsoen lij keu kruier, die daarvoor dan een zwart pak er op nahoudt en ïxtra rekent. In het Maandblad- van Dr. Van Hamel Roos leest men o. a. rWy ontvangen de mededeeling, dat door een ge acht scheikundige dezer dagen in een monster dop erwten in blik eene hoeveelheid koper geconstateerd is, ten bedrage van niet minder dau een milignm per 30 erwtjes.By bet nader onderzoek dezer zaak bleek ous, dat men onlangs nit Frankrijk zooge naamd onschadelijk groen kleursel voor groenten aau een fabrikaut had trachten te verkoopen, het welk geheel uit koperverbindingen bleek te bestaan. „Verder scbijut hier te lande eeue fabriek van verduurzaamde groenten te bestaan, welke bussen zonder naam van den fabrikant (slechts met een bronskleurig Fransch etiket voorzien petit pois) in den handel brengt. Wij waarschuwen het publiek teu zeerste, geen bussen zonder naam van den fabri kant te koopen, daar men, al i» de etiketten-namaak iu het algemeen ook groot, ten minste eenigen waar borg heeft door den naam eener bekende firma. Wij verwijteu betreffende het kopergehalte van spijzen en de meeningen iu zake de schadelijkheid daarvan, naar de verschillende artikelen daarover in onzen vorigen jaargang geplaatst, en blijven bij onze overtuiging, dat, al verlangt het publiek (zooals ons in casu werd medegedeeld, dat door sommige res tauratie- en hotelhouders gedaan werd) fraai groen gekleurde erwten, de fabrikanten streng gelaakt, resp. gestraft behooren te worden, wanneer zij vergiften zooals koper-verbindingen toch zonder twyfel zijn in ous voedsel mengen. Kan de kleuring niet geschieden door bijvoeging van bladgroen (eblorophyl) of eeu spoorije eener onschadelijke aniliue-verbinding, dan i» bet beter de kleur der groente te laten zooals zy is, alvorens zijn toevlucht te uemeu tot minerale vergiften, welke mogen zij ook in zeer geringe dosis onmerkbaar schadelijk zyn door overschrijding der grenzen dit wel degelyk kannen worden." Voor eenige dagen meldde de Morning Post dat de Czaar deu Eogelscben gezant Thornton zijn verlangen had te kennen gegeven om de Afghaau- sche grensquaestie zoodra mogelijk op vredelievende wyze op te lossen. Bijna overal werd dit voor een gunstig teeken gehouden, Vooral in verband met de vredelievende verklaring, door lord Salisbury aan den feestmaaltijd in Mansion-house afgelegd. Niet minder dan de verdeeldheid tasschen Churchill, den Tory-democraat, en de oude conservatieven, die algemeen als een zeer veeg teeken voor de regee- riugskracbt der conservatieven wordt beschouwd, trekt ook buiten Engeland de proclamatie de aan dacht, waarin de president der nieuwe Boeren republiek in Zoeloelaud protesteert tegen de in bezit neming dezer landsteek door de Eugelscben. Met belangstelling Kiel men daarom deu uitslag van het ouderhoud, tusschen kolooel 8tauley en detffgevaar- digdeu der Boeren te Louden te gemoet. De minister vac koloniën heeft zich bereid verklaard om de Boeren Woensdng te ontvangen, die door den beer Forster zullen vergezeld worden. De dood van den Mahdi schijnt de Arabieren zeer ontmoedigd te hebben. Ten minste, naar kolonel Chermside seint, heeft Osman Digoa tevergeefs ge tracht hein tot een aanval tegen Soeakim over te halen. Blijkbaar willen de stammen dus niet aan vallender* ijze te werk gaan, zoodat de Eugelschen in Soedan rust hebben, zoolang zij de Arabieren zeiven met rust laten. Vele meeuen zelfs, dat dit laatste de beste politiek ,is. De Mahdi is dood zegt o. a. het Berl. Tageblatt maar de Mahdi's blijven leven, ui. a. w. spoedig zullen zicb andere leiders opwerpen, er zal twist en verdeeldheid komen tusschen de stammen en de Engelschen kunnen dus niet beter doen dau Soedau voorloopig aau ziju lot over te laten." Dat de moeielijkheden in Soedau met den dood vau deu Mahdi geëindigd zyn, gelooft natuurlijk niemand, want de Arabieren zullen ook nu evenmin als voorheen, zich aan het Egyptische wanbestuur willen onderwerpen. Daarom wordt ook groote waarde gehecht aan het behoud van Kassala. De minister Bourke, iu het Lagerhuis er over geïuterpel- leerd, antwoordde dat over het ontzet der stad nog onderhandelingen plaats vonden, welke hei geven vau meer inlichtingen niet weuschelijk maakten. Het blijft dus onzeker, of Engeland zelf een poging tot ontzet der benarde stad zal wagen, of dat het zal traohten door Iialiaueo, Abyssiniëra of Turken de kastanjes uit het vuur te laten halen, waarover de meest tegenstrijdige beriohten in omloop zijn. Portugal heeft een lange eu belangrijke parle- mentszitling achter deu rug. Niet alleen is de Grondwet en daarmee de samenstelling der Eerste Kamer gewijzigd in vrijzinnigen geest, maar ook tal van maatregelen zijn genomen om de kolouiëu in Afrika met het oog op de groote concurrentie op dit gebied tot meerdere ontwikkeling te breugen. Zoo is een spoorweglijn vau Loanda naar Ambaca ontworpen, een telegrafische verbinding met het moederland tot staud gebracht en 3 millioeu voor de bestuursinrichting van het Congo-gebied toegestaan. van Dr J. G. POPP, K. K. hofleverancier te Weenen stad, Bognergasse no 2, mag als 't beste der bekende middeleu voor de tanden worden beschouwd. Dit is door 40 jarige ondervinding bevestigd: duizenden flacons worden naar alle werelddeelen verzonden, en vele geneesheeren schrijven het bij ziekten van den mond eu de tanden voor. Zeer aanbevelenswaardig ook is Dr Popp'a VEGETAAL TANDPOEDER, dat uitstekende diensten bewijst bij de dagelijke reiniging der tanden. De ANATHERIN-TANDPASTEI be helst geen enkel nadeelig ingredient en is, tot dat zelfde doel, uiterst geschikt en gemakkelijk, Holle, gecarriëerde tanden stopt men dicht met TAND- PLOMBEERSEL, waardoor de carie 't verder door- kuagen belet wordt. Wij maken daarom allen, die geeoode tanden op prijs stellen, attent op de ANATHERIN—PRAEPARA- TEN van Dr. J. G. POPP, te Weenen, stad, Bogner gasse, no 2. Depots er van zijn gevestigd bij alle apothekers en bandelaren in parfumeriën, drogeriën en galanterie-waren. GEVONDEN eu aan het bureau van politic gede poneerd, een Zwembroekje, een blauw Boezelaar, een gouden Broche, eeu Portemonuaie, een fantasie Armbaud. LIJST van Brieven, geadresseerd aan „onbekenden". G. J. vau den Berg, Arnhem Klaas Edelman, Loosduinen L. van Beugel, Van het hulpkantoor „Haastrecht" Jan Boter, Driebergen De Directeur van het Postkantoor, SIMONS. GEBOREN 1 Aug. Jocobus Cornells JBernardus, ouders B. J. Schol ten en D. F. van den Hoek. 2. Leeoa Alidn, ouders J. A. van der Valk en J. Meyer. 3. Hendrika Cristina, ouders W. de Jong eu E. van Reenen. OVERLEDEN 31 Joli. J. Schouten, 4 j. 7m.-W, G. Husselson, 10 m. 1. Aug. M. van Leeuwen, huisvr. van. J. Nieuweuhnisen, 52 j. 11 m. E. Looyaard, lm. J. W. Husselson, 2 j 11 m. 3. M de Wilde, 62 j. H. I. Bonman, 66 j. 4. M. Weeldenborg, 1 j. 1 m. GEHUWD 4 Augustus. C. H. de Goederen en C. M. Kluit. GEBOREN Jna, ouders J. de Borst en G. Speksnijder. Dirk, ouder D. van der Linden en N. Dekker. OVERLEDEN C. Bouthoorn, weduwe van J. de Vries 49 j. J. Verhoef, 8 w. W. A. Kors, 6 m. M. Post 6 m. ONDERTROUWD: A, Huur men, 26 j. en G. G. F. Jansen 31 j. G. Ypelaar, 26 j en J. Verburg, 23 j. GEBOREN Josina, ouders G. Bakker en J. Oosterwyk. Johauuu Maria, ouders J. van Vliet en C. Oskam. Hendrik, ouders A. Breeveld en C'. Boere. OVERLEDEN T. G. C. Bachofner 6 m.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2