t I N l N° 3271. EN. BINNENLAND. Vrijdag 7 Augustas. 1885. -IPS, Gloiborn BONS r Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. w. EN. Kelzer-, en andere haone levee* l .Belle droo ri.oo. 101,MS umM STHMA garotten geeft dichting. In De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave (LES ij Hoest en cents. HOLM, Zeist. - - 5 •j 1 I E I i leu 4. :ijk iukel eu iji de te Goud». 1;-A i t 9 ter (van 48 wart ankers. fkl. van zekere W. Eisob 8 dageo I 1883" daarmede ia UPWCKKWO JORTZVeROMJVtlj RMOEOE ROOIE ZWAKTE De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. gemeente Zevenhuizen is voor van 3ONS van zuiver plant- n eetlust niet tn, aangenaam In donzen Door den Baad der besloten aan het Burgerlyk Armbestuur aldaar het jaar 1880 een subsidie toe te kennen 2000.—. Men meldt ons de volgende staaltjes van flinkheid op hoogen leeftijd. J. van Vliet te Gouderak, oud 80 jaar, heeft ruim 80 voer hooi op den wagen geladen. J. de Bruin, aldaar, oud 85 jaar, heeft zonder hulp de vlag op den toren gezet.- De opening der jacht op klein wild (art. 17 der jachtwet) is voor dit jaar io Zuid-Holland vastge steld op Zaterdag 5 September a. 8. met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op faisanten, waarvan de opening is vastgesteld op Donderdag 1 Oct. (uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld iu art. 15 der wet); de korte jacht mag dagelijks en de lange jacht driemalen ’s weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags worden uitgeoefend. AD VERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlgke Nommers VIJF CENTEN. (n de gemeente Schoonhoven is Dinsdagavond eene talrijk bezochte vergadering gehouden, om het denkbeeld te verwezenlijken, dat voortaan de 31ste Augustus een echt nationale feestdag zij. Het voornemen bestaat een permanente commissie te vormen, die in bet vervolg met de regeling dier jaarlijks terugkeerende feestviering zal worden belast. Aangemoedigd door het volkomen succes, dat het echt vaderlandsche kinderfeest in het vorige jaar mocht verwerven, is besloten reeds op den aanst. verjaardag van Prinses Wilhelmina weder een derge lijk kinderfeest en daarmede gepaard gaand volksfeest te doen plaats hebben. Tot voorloopige commissie, bestemd om binnen enkele dagen in eene volgeude algemeene vergadering een feestplan aar, te bieden, zijn benoemd de heeren L. Akkerhuys J.Ez., H. T. van den Braak, L. F. Redeker, C. B. van Baaren en J. A. de Heer. Uit Moordrecht schrijft men Zaterdag 11. had de beer B. de Wilt vyf-en-4wintig jaar de be trekking van 2en opzichter by, den Zuidplaspolder vervuld. De leden van het polderbestjnr en de secretaris- penningmeester erkenden zijne trottwe diensten, door hem een aneroide-barometer te vereerea. Ook de gezamenlijke ambtenaren gaven blijk van belangstelling. De eerste opzichter, de heer L. Exalto, bood hem uit aller naam een regulateur aan. r C. THIM In de zitting der BotterdamAhe Arr.-Recbtbauk van Dinsdagmorgen stond o. a. terecht J. K., werkman te Gouda, bekl. onder de kin gestompt te heften, ge», eenz. 8CHAAK-COBBE8PONDENTIE. Den Haag 48ste zet G 2 G 4. Gouda id. H 8 neemt H 7. GOUDSCHE COURANT. Dinsdag namiddag ten een uur is er brand uitge barsten in de boerenhofstede van Cornelia Hoogendijk te Ouderkerk a/d IJsel. De woning is behouden, doch de hooischuur met eene groote hoeveelheid hooi is vernield. Te zes ure brandde het er nog. GOUDA, 6 Augustus 1885. De uitslag der herstemming voor een Lid van den Gemeenteraad, op 4 Augustus, was aldus Uit gebracht 667 stemmen, van onwaarde Er werden uitgebracht op de hh A. K. vao der Garden 320 stammen. J, S. Kampo 243 n Zoodat gekozen is de heer A. K. van der Garden. (Per bulletin reed» gieteren aan ome abonnes binnen de itad medegedeeld.) Heden is de uitslag bekend geworden tan de eindexamens voor de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de provincie Zuid-Holland. Aangemeld hadden zich 63 candidaien, waarvan er zyn geslaagd 47 en afgewezen 16. Van de b. burgerschool te ’s Hage zijn geëxami neerd 29 leerlingen, waarvan 11 afgaweonen 18 geslaagd nl. de'boeren C. H. C. Bouscholte, B. M. de la Rive Box, H. E. P. Coops, C. J. Feitb, M. G. de Gelder, L. E. Hoed;, J. J. Homans, C. Huygens, W. Huijgens, K. J. W. Kempers, H. J. Marchand, J. C. van Marken Wz„ C. van der Meer, J. Mulder, H. T. M. Post, J. G. H. van Rosmalen, H. D. R. Verspijck en J. J. F. C. Visser. Van de h. Burgerschool te Rotterdam aangeroeid 18, afgewezen 2, geslaagd zyn.; J. de Braai, G. Browning, P. C. Costerman Boodt, J. H. Deddes, T. P. C. van Dooren, H. F. J. Güppertz, C. Hoo- gendyk, .W. N. Jut, J. Snoep, P. VV. Striening en J. H. Verhoeff. Van de h. burgerschool te Dordrecht aangeroeid 7, die allen zijn geslaagd C. van Altena, F. C. Engelbreeht, H. de Geus Az., J. L. A. van Haaf- ten, J. 'E. Krieger, J. T. Luijt en T. van der Plas. Van de h. burgerschool te Delft aangeroeid 6, afgewezen 1, geslaagd zijn L. A. van Aftelen van Saamsfoort, H. N. de Fremery, H. H. O. Klop penburg, J. de Kuijser, A. Verschoor W.Lzn. Van de h. burgerschool te Schiedam aangeroeid 5, afgewezen 1, geslaagd zijn M. Both, L. J. Sie- burgh, A. Voogd en J. Normer. Van de b. burgerschool te Gouda aangeroeid 2, afgewezen 1, geslaagd is Mej. Marie E. Lulius van Goor. Nog is geslaagd de beer C. A. Heken, die geefte h. burgerschool bezocht had. In eene Dinsdagavond onder praesidium van den I heer J. Post van der Burg gehouden vergadering van de afdeeliug «Gouda" van het Nederlaudsch i Tooneelverbond werd het bekende RotterdanjBche voorstel tot reorganisatie van de Tooneelschool behandeld. Deze vergadering werd bijgewoond door het lid der enquête-commissie den heer M. Horn, die het voorstel nader toelichtte. Na breedvoerige I discussie werd besloten om vooralsnog geen adhaesie te schenken aan het voorstel-Rotterdam, maar eerst het Hoofdbestuur en de Commissie van toezicht uit te noodigen hun gevoelen te willen zeggen ovet de vraag, in hoeverre eene inrichting der school, als door Rotterdam gewenscht wordt, magelijk is, zonder dat het gehalte van het onderwijs achteruit ga. Z. M. heeft aan den burgemeester van Bodegraven Lotsy vergunning verleend, tot 1 Aug. 1886 te Gouda te blijven wonen. Evenals zoovelen, wilde ook een bij hare ouders te Leiden wonende jongedochter Zondag ter viering van den verjaardag van Koningin Emma, met baren zoetelief, die ze reeds tegen zes uren ’s morgens aan bet station besteld had, naar ’s Hage komen. Vader en moeder meenden ecbier dat er nog tijd genoeg overbleef om feest te vieren als se pas om twaalf uren ging. Voor dien tijd kreeg ze geen permissie. Dat vond ze veel te laat. Daarom een kloek besluit genomen Na een slechte nacht rust, waardoor ze gelegenheid had tot allerlei over peinzingen, stond ze reeds om vijf uren op, kleedde zich en sprong ze kort en goed uit het venster. Eilacy, ze kwam niet op haar beenen neer en ze kreeg bij den val zulke verwondingen aan hoofd, handen enz. dat ze, op haar bulpgekerro, bij de buren werd binnengedragen. Aan Den Haag dacht ze niet meer, wèl aan baar vrijer, die aan het station een geduchte les kreeg in bet geduld oefenen. In een feestelijke vergadering van dtn «Katho lieken Kring" te Breda, waarbij tegenwoordig wares de beide afgevaardigden uit Breda dr. Schaepmau en mr. Van den Biesen en het lid van den Raad van State mr. Des Amorie van der Hoeven, heeft mr. Van den Biesen het woorc^, gevoerd. Spreker zeide o. a. dat «hij zou pogien te zijn wat hij moest zijn een verdediger der grodte beginselen, waarin alle Katholieken zich moeten\vereenigen hij achtte het een voorrecht, in zijn ambtgenoot voor het district een hem aangewezen leider te vinden, die zulk een uitnemende plaats onder de Katholieke Kamerleden inneemt." Vooral de groote onderwijsbelangeu werden door hem besproken de staatsalmacbt zou iu hem een overtuigd tegenstander vinden, vooral waar door hem het woord van den Duitscben staatsman moest worden uagezegd «Die Politik ist ein von God verlassenes Terrain I" Dr. Schaepman nam daarop het woord en bracht eenige punten ter spraak betreffende de voorge stelde grondwetsherziening. Algemeen stemrecht, algemeene dienstplicht zijn, volgens den heer Schaep- man, ook zelfs in een vér verschiet, niet te ver wachten, en de toelagen aan de geestelijkheid zullen, volgens spreker, wel onveranderd blijven, zoolang het liberalisme de moderne dominees ook noodig heeft. Art. 194 zou volgens zijn meening wel ge wijzigd worden. De nota’s der rechterzijde hadden doel getroffen. In een voorstel, om vaa de rech terzijde een wyziging van het artikel te doen uit gaan, moest men z. i. nimmer treden Mr. v. d. Biesen had gezegd de politiek is een door God verlaten terrein. Ongetwijfeld Maar op de katho lieken rustte dan ook de plicht, God op dat terrein terug te voeren. Men verhaalt thans in Duitsche bladen dat de Belgische Regeering verklaard heeft ten opzichte van de kosten belangrijke concession aan Duitschland te willen doen, voor het geval Antwerpen alsnog wordt gekozen als aanlegplaats voor de gesubsidi eerde Duitsche stoomvaartlijnen. Het was trouwens reeds bekend, dat van Belgische rijde restitutie van loodsgelden is aangeboden. Vermeldt men nu, dat dr. Stephan gezegd heeft de voorkeur te geven aan die haven, die een subsidie zou willen verlee- uen, dan dient toch opgemerkt te worden, dat juist dr. Stephan voor Vliasingen beeft geijverd, toen hem dat Antwerpsche aanbod lang bekend

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1