HER REN. emden. etten BINNENLAND. OOM, ■rkleeding, IS, Woensdag 12 Augustus. 1885. N° 3273. Nieuws- en Advertentieblad, voor Gouda en Omstreken. IOEX” tograaf, mHEIDS- •ETTEN n Echt IGENBOOM. aping LIEVER iHNE. i ERF aan 60. rORTUUN De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave Gouda. 385, des mor- «Hahmonie» ks geopend ■digen van vergroo- ede oogen- •etten. S, gelieve tijgen by itaris maairi it. AUGUSTUS Ün bereid zoo te verleenen. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. id BOVEN- Peperstraat la. Te aan- goudsche courant. Op de Internationale Tentoonstelling te Antwerpen is in de 4e kl. Liirairie et Imfrimerie o. a. een aan de bh. G. B. van t 6 Kamers, ime Zolders, lim gebouwd is, d BOVEN- joteu TUIN rieringstraat groot 276 ►er 1885. n 5 Kamers, is van veler- tenrijk 1.802.756. Het totaal-bedrag der inlagen in elk land was in dat jaar in België fr. 27.792.883, in Engeland 13.575,167 pd. at., in Frankrijk fr. 73.035.702, in Iialië 105.582.729 lire, iu Neder land 2.884.478 en in Ooslenryk fl 8.176.883. Op uit. Dec. 1883 hadden de gezamenlijke spaarders van de zes genoemde rijken in frs. 1.306.000.000 te goed, tegen fr. 1.156 000.000 op uit. Deo. van het jaar te voren. AD VERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschjjnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 11 Augustus 1885. Bij Koninklyk Besluit van 9 Aug. II. is met in gang van 1 September a. st. benoemd tot Commies der posterijen van de derde klasse de heer J. E. A. Post Ui temeer, thans Commies der vierde klasse. In het jongste nummer van De Lantaarn komt een artikel voor «In de branding", waarin over onze reddingbooten wordt geklaagd. De schrijver laat deze booten veroordeelen door een «verdronken matroos" die aldus verhaalt Een stormachtige nacht in November misleidde een vaartuig. Het strandde. Wy staken in zee, want twintig schipbreukelingen smeekten om hulp met wanhoopsgebaren. Wij poogden te redden met onuitputtelijk geduld. Allen namen wij op. Wij keerden weer, maar de golven lichtten de boot van achteren omhoog, zij stak den kop in ’t water, en allen kwamen wij jammerlijk om. En waarom geschiedde dat Omdat onze reddingboeien niet deugen. Geen onzer, die ooit zijn leven veil had om anderen te redden, oordeelt deze in Engeland ver vaardigde, op de klipachlige Brittannische kust berekende spitsvormige lichte vaartuigen, voor onze branding geschikt. Allen hebben wij honderden malen betoogd aan de heeren bestuurders, dat zwaardere en geheel anders gevormde booten behoud van eigen en redding van anderer levens mogelijk Maar de heeren zweren bij hun In verschillende landen zyn, met het oog op de uit breiding der cholora in Spanje en op het uitbreken vau die ziekte in Marseille, maatregelen genomen om de invoering der besmetting zooveel mogelijk tegen te gaan. In Oostenrijk beeft de Regeering aan alle eigenaars van hotels en herbergen voorgeschreven, onmiddelijk aangifte te doen van de aankomst van reizigers uit bovengenoemde streken. Deze reizigers zullen dan, door een door de Regeering te benoemen geneesheer, worden onderzocht en gedurende verscheiden dagen onder observatie blijven. Indien zich bij ben be denkelijke ziekteverschijnselen voordoen, zullen zij onmiddelijk geïsoleerd moeten worden. Daarenboven zijn de verordeningen betreffende den sanitairen toestand in het algemeen opnieuw in herinnering gebracht en in enkele gevallen verscherpt. De gezondheids-commissie te Algiers heeft voor schepen, uit Marseille komende, eene observatie- quarantaine van vijf dagen onderworpen. Voor de Turksche provinciën aan de Middelland* sche Zee is de quarantaine-periode, die in de lazeretten van Smyrna, Beiroet of Tripoli moet worden doorgebracht, vastgésteld op tien dagen. Van dien tyd mogen echter de dagen’ afgetrokken, welke, sedert het vertrek uit dè besmette havens, reeds in andere quarantaine-plaatseu zijn doorgebraebt. De Italiaansche regeering heeft, in verdachte ge vallen, ook aan hare landgrenzen een observatie- tijdperk voorgescbreven. Voor de maritieme quaran taine is een geheel nieuw lazaret ingericht op het eiland Asinara, bij Sardinië. De lazaretten van Varignano (bij Spezzia) en van Nosada (bij Napels) zijn afgekeurd. Het aantal landverhuizers die in de Vereenigde Staten aankomen blijft verminderen. Iu de tien maanden eindigende met April It. bedroeg het 275.468, tegen 371.625 in hetzelfde tydperk vau 1884. Waarschijnlijk zal het aantal landverhuizers in het jaar van 1 Juli 1884 tot 30 Juni 1885 niet meer dan 385.000 bedragen. Dat is nog niet eens de helft van het cyfer hetwelk 1832 aanwees788.992. De invloed van goede of slechte tijden voor handel en nijverheid daar te lande is altijd duide lijk merkbaar in de cyfers der landverhuizing. In de goede tijden, welke in Amerika op den burger oorlog volgden, steeg bet aantal landverhuizers voort durend, tot in 1873, toen bet 459.803 bedroeg. Daarna begon het aantal 1e verminderen, tot het in 1878 slechts 138,469 was. De zaken gingen toen weder beter en bet aantal landverhuizers werd grooter en grooter, tot het in 1882 zijn hoogste punt bereikte. Nu vermindert het weder; maar al is de landverhuizing in de eerstvolgende vijf jareu zeer gering, dan zal nog de toename van de berei king der Vereenigde Staten door landverhuizing in de tien jaren van 1880 tot 1890 grooter zijn dan in de vorige tien jaren. Nog altijd, ofschoon reeds zoovelen zwaar ge straft zijn, laten zich schepelingen verleiden, tabak en sigaren, meestal van Nederland, Duitscbland en België, in Engeland binnen te smokkelen. Dit deden ook weer drie stewards van de mailstoombook Primes Elizabeth, van Vlissingen naar Queensborough aangehouden wegens niet aangifte van 80 Eugelsche ponden tabak, welke zij aan boord van hun schip verborgen hadden, teneinde ze zonder betaling van rechten aan wal te brengen. De tabak werd benaderd en de beschuldigden aangehouden. Het stoomschip kon niet eer weder vertrekken alvorens door den agent van de Maatschappy «Zeeland" 100 pd. st. gedeponeerd was. De beschuldigden staan in dienst van den Heer Howe te Sbeerness, restau rateur der Stoombooten van genoemde Maatschappij. Het kan voor de betrokkenen een dure geschiedenis worden. In ,de Economist van Augustus geeft de heer Arn. Jansen, te Arnhem, een belangwekkend vergelijkend overzicht van de werking der postspaarbanken in België, Engeland, Frankrijk, [talie, Nederland en Oostenrijk in 1882 en 1883. Hy laat dit door eenige beschouwingen omtrent de wording der instel ling voorafgaan. Daaruit blijkt, dat de allereerste spaarbank van 1799 dagteekent eu aan een geeste lijke, Joseph Smith, te Wendower te danken was. Doch eerst in 1861 kwam de postspaarbank, op voorstel van William Sykes van Huddesfild, door Rowland Hill en Gladstone gesteund, tot stand. In 1870 volgde België, in 1876 Italië; sedert 1882 werkt de instelling iu Frankrijk, na reeds sedert eenige jaren op beperkte wijze te zijn beproefd de Oostenrijksche postspaarbank dagteejkent eerst van 1 Jan. 1883, en sedert 1 Jan. 1884 zijn ook Zweden, Britsoh-Indië, Canada en Japan gevolgd. Oeral werkt de instelling zeer gunstig en niet nadeelig op particuliere soliede spaarbanken, door de lage rente, die in Engeland slechts 2*/s pCt., elders iets meer, in Italië het hoogste, nl. 3l/j pCt. is. Uit de statistiek van den heer Jansen blijkt, dat het getal spaarders in 1883 bedroeg: in België 561.527, in Engeland 6,297.368, in Frankrijk 693.430, in Italië 1.305.743, in Nederland 216.691 en in Oos- zouden maken. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat de inteekening op Reductie-kaarten voor de Botterdamscbe Opera reeds vrij aanzienlyk ia, naar toch, zal het plan doorgaan, dan moeten er nog verscheidene plaatsen genomen worden. Bij sommigen bestaat het denkbeeld dat het later altijd nog tijd genoeg is om op te geven of men wenscht deel te nemen en over hoeveel plaatsen men verlangt te beschikken. Dit is een dwaling. Het is thans de tijd om te beslissen, daar de vraag of het plan doorgaat geheel eu al afhangt van het aantal plaatsen, waarvoor bij den aanvang van het seizoen is ingeteekend. Voor het inteekenen op Reductie-kaarten wende men zich tot den beer M. van Dantzig alhier, by wien alle nadere in lichtingen zijn te verkrygen. Naar wij vroeger mededeelden zijn de prijzen der kaarten 3 voor balcon, balcon-stalles, of stalles, 2 voor loge of parket, 1.50 voor parterre. De retourkaarten voor de reis GopdaRotterdam zijn voor houders van Reductie-kaarten 0.85 le kl., 0.65 2e kl. In eene gisterenavond gehouden vergadering van de Afdeeling «Gouda en Omstreken" van de Ver- eeniging „Het Metalen Kruis" is deze ontbonden, daar bet getal leden uit den aard der zaak al kleiner cn kleiner werd. De zeven overgebleven leden waren allen tegenwoordig. De voorzitter, de heer W. J. Fortuijn Droogleever, hield bij deze gele genheid een toespraak, waarin hij de geschiedenis der vereeniging herdacht, hare oprichting op 19 April 1853 en die der afd. Gpuda en Omstreken op 14 November d. a. v. in herinnering bracht, ver volgens een woord wydde aan de gezellige avonden gezamenlijk doorgebracht, om ten laatste een bartelijk afscheidswoord uit te spreken tot de Leden. Naar men weet is het vaandel der Afdeeling aan de gemeente teu geschenke gegeven en prijkt thans in het Stedelyk Museum. De zitdagen van den Rijks-Ontvanger, buiten gemeenten te Gouda zijn, bij dispositie van den heer Provincialen Inspecteur te Rotterdam, voor de gemeenten Haastrecht, Moercapelle en Zevenhuizen veranderd en voor het vervolg vastgesteld als volgt: Haastrecht3e Dinsdag van elke maand van des voorm. 10 tot des nam. 1 uur. Moercapelle: 2e Woensdag van elke maand van des voorm. 9 tot 10'/j uur. Zevenhuizen2e Woensdag van elke maand van des voorm. 11 tot des nam. P/g uur. Deze verandering gaat in 1 September e. k. zilveren medaille toegekend Goor Zonen te Gouda. Voorts is aan de bb. P. Goedewaagen en zoon alhier de zilveren medaille toegekend voor hunne inzending Goudcche pijpen.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1