WEL EG. m oeling -Tandarts van 'f'tenen, is het ohe Tandpijn :t tandvieesch; i Zondag 16 Augustus. 1885. N° 3275. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. fEN. BINNENLAND. LIP 8, i Ï5. 4 ige». RAVEN r. i GOUDSCHE COURANT Leiden 12.5, 'raven 7.40, ker (van 48 rwart ankers. 1.25. waarvan het hitterend wit. ireparaten be- kelier pp de ij F. E. van labilié. apot,h. iedam by C. te Amsterdam Uloth Co., van Spanje en 40 Cent jroefd. rilt. Eng. en voorkomt taande tanden tandvieesch, igtgeeft het ur, terwijl het dwynen. Desa itend middel anbevordert mdient als ’keelziekte) es lerale wateren. 0.60. f holle tanden et étui/2.60. ip, het voor- uitslag, lever, og en behoud i mede-eters. a 0.3S; tocht uitdruk- de» K. K- ■e echt te be- j» gatempeld. in Nederland t belangrijke INKMAN’te loop der gebeele rivier af in de zoogenaamde zellin gen der steenfabrieken, en hinderen daar niet aan de scheepvaart maar boven in den IJsei, waar de stroom wegens de afsluiting tusohen Gouda en Haas trecht zeer zwak is, zet de klei zich op den bodem der rivier. Hierbij komt de door drukke stoom- en zeilvaart onvermijdelijke afslag der boorden, dat zich alles in het boveneind verzamelt. Bij de verschillende plannen tot verbetering der vaart tnsschen Amsterdam en Botterdam zijn er ook, dia eeue koloniale veran dering van den Holl IJsei met belangrijke afsnij ding ;n door Schieland en den Krimpener Waard op ’t oog hebben. Naar de meeuing van den voorsteller is dit veel te groot opgezet, ontziend kostbaar en eigenlijk on noodig. Wanneer de Regeering den IJsei geleidelyk op behoorlijke diepte tracht te brengen, te beginnen bij Gouda, en van daar naar beneden dan zon dit betrekkelyk niet veel kosten, omdat er op vele plaatsen overvloedig wijdte en diepte ia. Zeer weneebelijk zon hst zjn.'hier en daar enkele boeken buitendijks, die hinderlijk zijn, wat af te snyden, doch de voorsteller vermoedt dst men hiertoe wel niet i6ót de groote verbetering cal besluiten,1 zoodat zijn voorstel op *t oogenblik alleen isde Begeering te verzoeken, bet boveneind van den IJsei, van af het stoomgemaal van Rijnland boven Gouda en van daar benedenwaarts, zoover ’t noodig is, te verdiepen i tot bijv, op 4 a 4.25 m. onder A. P., en de bodembreedte zoo groot te maken als de toestand der oevers het maar eeniguins toelaat. Het voorstel werd by acclamatie aangenomen. StaatMad no. 172 bebelat het kon. besluit van den 4den Augustas 1885, betreffende de bestemming, getalsterkte en samenstelling der schutterijen. Dit besluit rust op de .volgende ■Overwegingen dat de. bestemming, getalsterkte en samenstelling van schut- tcrijm, krachtens de wet van 11 April 1827 opge- nebt, nog geregeld zijn naar de uitkomsten van de vierde tienjarige volkstelling in 1852 gebonden dat de bevolking sedert dien tijd in de meeste gemeenten toegenomen en in enkele gemeenten ver minderd was tijdens de zesde tienjarige volkstelling welke in 1879 beeft plaats gehad dat mitsdien de getalsterkte der schutteryen thans niet alleen niet in overeenstemming is met de eerste zinsnede van art. 28 van bovenaangehaalde wet, in verband met de tweede zinsnede van art. 1 van Ons besluit van 16 September 1867 (Slaateblad no. 100), maar dat ook in een aantal gemeenten, waar de schutteryen nu rustende zyn, krachtens die wet eene dienstdoende schutterij behoort Je bestaan, terwyl in eene gemeente, waar de schutterij thans dienstdoende ie, deze tot de rustende schutteryen moet orergsan j Het besluit bepaalt lo. de sterkte der schutterijen bedraagt twee man van elke honderd zielen in elke gemeente, naar de uitkomsten van de zesde tienjarige volkstelling. 2o. In elke gemeente, welker bevolking volgens de uitkomsten der zesde tienjarige volkstelling biyneu den besloten kring of omtrek der gebouwen 2500 zielen eu daarboven bedraagt, is eene dienstdoende schutterij. 3o. Door den Minister van binneulandache zaken 'worden zoo spoedig mogelijk, immers vóór den 1 Janusri 1885, de Gedeputeerde ^Staten ge hoord, de vereisohte voordrachten gedatn ter be paling van de bestemming, sterkte, samenstelling en indeeling der schutteryen, zoo dienstdoende als rustende in de verschillende gemeenten. Totdat deze onderwerpen zijn geregeld, blijven de bestaande dienstdoende en rustende schutteryen op den tegen woord igen voet. De 50e algemeens vergadering der Nederlandse!» Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Amsterdam op Zondag en Maandag 13 en 14 September e. k. Voorstellen ter behandeling in de huishoudelijke vergadering zijn, o. a. ven wege het hoofdbestuur: a. De algemeeue vergadering besluite een brief van warme deelneming te richten aan de broeders in Noord-Amerika, in deze dagen te (loston ver- eenigd, ter herdenking van den honderdjarigen strijd tegen den vyand van den volkswelvaart, en met betuiging van onze hooge waardeering van hunne volharding en de beste wenseben voor toenemenden zegen op bannen arbeid. b. De algemeens vergadering besluite tot uitvaar diging bij deze gelegenheid van een ernstig beroep op het volk van Nederland, ter opwekking van besliste deelneming aan den strijd tegen eene" der voornaamste oorzsken van zijnen redelijken en stof- felyken teruggang. c. Nog wenscht het Hoofdbestuur by deze ge legenheid opzettelijk de vraag te behandelen wat er van de zyde der Vereeniging nogmaals en we derom behoort te geschieden ter verkrijging dat verkoop van sterken drank in de localiteiten van spoorwegstations voorlaan worde verboden. Van de afdeelingen en correspondentschappen d. Van de afdeeliug Haarlem Wat kan door onderlinge samenwerking der af- deelingen gedaan worden tot versterking van de kaa der Vereeniging, zonder tot bedelarij °’er te gaan Van de afdeeling ’s-Graveuhage -. Art. 7 van het algemeen reglement der Veree niging aldus ie wijzigen Eene jaarlyksche contributie ie niet verplichtend. Uit Dell meldt men dd. 24 Juni: In langen tijd heeft er in Deli niet zoo een algemeeue voldoening geheerscht als toen het Zondag bekend werd, dat de beide moorde naars van den heer Danckaerts, door den beer Udo de Haes van Beiawan Estate waren gevangen geno men. Na den moord schijnen zij niet dadelijk Gloegak verlaten te hebben, maar zich daar zoolang te hebben schuil gehouden tot rij het geraden achtten de Belawan-ririer over te steken, om te ontkomen aan de naaporingen van den heer Netscher, die we tende dat ay nog in den omtrak waren, met zyn Javanen op 't pad was om ken te zoeken. De heer De Haes in kennis gesteld met het bezoek dat zy zyn Estate brachten, was dsdelyk met zijne Javanen by de hand om hen waardiglijk te ontvangen en aan een achttal Javanen gelokte het ook spoedig hen in de rivier gevangen te nemen. De premie ad dol. 600 is aan deze lieden uitbetaald geworden. Zaterdag nacht werden zy hier in de gevangenis afgeleverd, waar zij helaas een droevig pendant vormen met de twee moordenaars van Lingga Estate. Daar het vonnis dat bun wacht, gemakkelyk te voorzien is, zoo ritten er thans een tiental Chineezen in de gevangenis te Meden, aan wien het hoogste recht moet voltrokken worden. Spoedige opruiming is echter nog niet te voorzien, daarvoor zorgt de bureaucratische slenter, die nu eenmsal de Ned. Indische regeeringsmaebine verlamt. (Deli-Ci,) Dezer dagen werd meljKng gemaakt van een mijn ramp in de Psturages, in Henegonwen. Wij vinden in een particuliere correspondentie der Ind. beige treffende bijzonderheden aangaande de redding van een zestal personen, die men onder de omgekomenen rekende, zoodat dit tot zeven verminderd ie. In den nacht van den Ilnop den 12n werd uit de verdieping van 245 meter, waar niet meer gewerkt wordt, gescheld. Men meende dat de tot redding afgedaalde werklieden der verdieping van 480 meter een seiu gaven en he-sch den ophaalbak omhoog. Wie schelst dus de vreugde eu verbazing der aan- I wezigen, tqen aan de opening van den put 6 mijn werkers er uit traden, die menop 480 meter verdronken waaude een vader van 4 kinderen, twee volwassen jongelieden, twee knapen en een meisje. Het interesante verbaal der ontsnapten, hoe zy er in geslaagd ryn, uit de verdieping van 480 meter die van 245 meter te bereiken, luidt in hoofdzaak als volgt „Toen de overstrooming plaats had, was het 2 uur in den namiddag, en wij waren al van 4 uur ’a morgens af in den put. Het water, met onge hoorde kracht stijgende, had spoedig de benedengangen blank g’ezet. Alle lampen gingen uit, en wij bevonden ons nu in een tastbare, verschrikkelijke dnisternis. Aan de wanhoop ter prooi, gelukte bel ons, al tastende in de kleine galerijen te geraken, die naar de hoogere verdiepingen leiden. Wy wafen met ons zerenen, wij zessen eu nog een ander, die krankzinnig,gestorven is. Gelukkig vonden wij de acntergelateu boterham- GOUDA, 15 Augustus 1885. VERGADERING vzit rntn GEMEENTERAAD. Dinsdag den 18 Augustus 1885, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde Do Rekening der Gemeente, dienst 1884. De Rekening der Sohuttcry, dienst 1884. Het adres van P. W. Kamphuizen c. s. Betreffende de amotie van de oude Korenbeurs op de Gouwe. Donderdag werd aan het Directiegebouw der Marine te Amsterdam, onder nadere goedkeuring, in het openbaar aanbesteed o. a. de levering by de Directie der Marine aldaar van gareu, waarby minste inschrijver was de Goudsche Machinale Ga- I- renspinnery te Gouda, voor ƒ821.15. Op de Bloemententoonstelling te Bedum (Groningen) werden onze etadgenooter. de Heeren J. C. Jacobs en A. Steensma bekroond, de eerste met den tweeden prys, bronzen medaille, voor een kussen van rozen, laatstgenoemde met een bestuursprys voor een rozen- bouquet ter opluistering. De heer "S. Brouwer, hoofd eener school te Leiden, bezocht Donderdag jl. onze gemeente met een veertigtal leerlingen zyuer school. Na eene wandeling door en otn de stad weiden de fabrieken van den heer Goedewaagen bezichtigd. In het bezit van een souvenir aan de werkplaatsen trok men na sur de kerk, waar gelegenheid gevonden was, om tegen verminderden pry's de glazen te bezien. Yen de. kerk ging bet naar het Helthuis, Welks restaurateur voor een Hinken maaltijd en eene aardige Verrassing had gezorgd. De jeugd had nu gelegenheid zich een paar uren in den tuin te vermaken, waardoor de eetlust genoegzaam werd opgewekt, om nog een bezoek te brengen aan de poffertjeskraam, waarna de stoomboot „de Volharding* werd opgezocht, die allen in eene prettige stemming weder naar Leiden voerde. In een dezer dagen gehouden vergadering der ver eeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland is o. a. de volgende mededeeling ge daan betr. de bekeuringen van atoom boolkapiteins op de Gouwe en den Ryn. Het Bestuur der vereeniging had klachten ontvangen over bekeuringen wegens te snelle vaart van stoombootenmaar het had gemeend, 'daaraan niets te moeten doen, omdat het betrof overtredingen eener bestaande verorde ning. Later heeft het echter gemeend, ondersteu ning te moeten verleenen aan een adres, hetwelk te dier, zake by de Prov. Staten wae iogediend. Het beeft daarby o. a. verzocht dat er onderscheid zou worden gemaakt tussebeu pasaagiersbooten en zwaar geladen goederenbooten, en het heeft tevens gewezen op de onbillykbpid, die gelegen is in bet premiestelsel, hetwelk Rijnland by rjjksveldwachten en anderen volgt, om by die personen eene ijverige surveillance uit te lokken, maar waaruit dikwijls groote onbillijkheden ontstaan. Op deze hande lingen van het Beetuur verleende de vergadering alsnu hare goedkeuring, e Voorts is een voorstel behandeld van den heer W. Lans, m by den Minister aan te dringen op het uitbaggeren ran den Hollandschen IJsei bij de Mallegatsluis, en daar voorby langs Gouda, zy ode een gedeelte ran de raart tusschen Amsterdam en w Rotterdam. Uit de toelichting ran den roorsteller bleek o. a. bet rolgende Het boveneinde ran den Hollandscben IJsei van Gouda tot Moordrecht of verder heeft slechts een breedte van 40 tol 60 meter terwyl bij middelbare eb, dat is 0.32 m. A. P. de diepte in ’t midden der, rivier 2,50 4 3,50 bedraagt. Door de taluds aan beide zyden is de vaargeul betrekkelyk zeer smal, hetgeen vooral zeer hinderlyk is by buitengewoon lagen «bstanden. De rede» der verondieping is deze Het water der bovenrivieren, dat dagelijks met den vloed bij Kralingsche Veer den IJsei binnenstroomt bevat veel kleideeltjes. Deze zetten zich langs den

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1