TUBE, ID van middel- sn voorzien, n den Ouden I M s 1 - f Bren. BINNENLAND. 1SS5. N° 3279. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* ON. Woensdag 26 Augustus. SCOUT. JETTEN, ergoed, .les, i, enz. fatsoenlijke HEIDS- I X fdinières leder en 1EN. J ■II WEN nr. mijn persoon LSERVIES Ulto. December ’84 in :le v(jf te Gouda. ^L'=i oorradig. worden de aaide 62. omloop, gedurende ’84 nen, netjes N 9. N. IS. 1 goudsche courant. skende UNI- jn zeker mid- g, Hartwater n pakjes ent en heele n bij J. van t; Haastrecht <en bij Wed. zeker zijn kan. En toch gaan die doctoren voort met te verklaren: dat ik aan eene vervolgingsmanie lyd. En zouden zij waarschijnlijk daarmede voortgaan tot het einde mijner dagen, indien ik geen middel ge vonden had in de //beschrijving mijner opsluiting" om dat mogelijk te maken. M. de R. U bij voorbaat dank zeggende voor de gegeven plaatsing, ben ik met de meeste hoogachting UEd. Dw. Dienaar, Dr. LUIJTEN. of terugbetaald. Op Ulto. December ’83 was er 1 boekje in omloop, dat ook in '84 niet werd afbetaald. Te Stolwijk bedrag der inlagen 1798.75, lerugbetaald 2053.89. Op ulto. December ’83 23 boekjes in omloop, gedurende ’84 uitgegeven 6, afbetaald 5. Op ulto. December ’84 in omloop 24 boekjes. Te Waddingsveen bedrag der inlagen 153. terugbetaald f 67.57, saldo 85.43. Op ulto. December ’83 12 boekjes in omloop, gedurende ’84 20 boekjes uitgegeven, afbetaald 4. Ulto. December ’84 in omloop 28 boekjes. Te Zevenhuizen bedrag der inlagen f 105. terugbetaald 22.05, saldo 82.95. Op ulto. December ’83 6 boekjes in omloop, gedurende ’84 uitgegeven 1, af betaald 1. Op ulto. December ’84 in omloop 6 boekjes. Te Oudewater: bedrag der inlagen 12.759.82, terugbetnald 9,419.19, saldo 3,340.73. Op ulto. December *83 195 boekjes in omloop, gedurende H. DUNK, dOUDA, 25 Augustus 1885, Dinsdag 1 en Woensdag 2 September a. s. zal op het terrein aan den Rotterdamschen dijk het gewone Schiet-concours gehouden worden voor Garnizoen dd. Schutterij en Weerbaarheid. De Commissie bestaat uit de hh P. J. Straatman, Majoor der Infanterie, Eere-Voor zitter G. H. G. de Lange, VoorzitterL. F. Leijds, Kapitein der Infanterie, Vice-VoorzitterA. C. Bryce, 2e Luitenant der Infanterie, Penningmeester; A. van Reedt Dori laud P. Goedewaagen Tz. D. J. P. Oustenk, Stcretaris. Zy die de beleefdheid hebben voor dit concours pryzen aan te bieden worden beleefdelijk verzocht daarbij op te geven waarvoor die worden aangeboden *t zij uitsluitend voor het Garnizo°n of de Schutterij of de Weerbaarheid, wordt daaromtrent niets opge geven, dan worden de prijzen voor allen bestemd dus gecombineerde pryzen. Jl. Zaterdagavond werd in het Gymnastieklokaal aan de Spieringstraat eene nieuwe Gymnastiek- en Schermvereeniging opgericht. Negen leden verbon den zich daartoe. Eene commissie werd benoemd lot bet ontwerpen van een concept-reglement, om bij den eersten oefenings-avond, voorloopig bepaald op Zaterdagavond, in behandeling te worden ge nomen. Zaterdag a. s. zullen de oefeningen aanvangen te 8 uur onder de leiding van den heer H. J. Steenbergen. De Staals-Courant van heden bevat bet Verslag aan den Koning betreffende den dienst der Ryks- postspaarbank over 1884. Gedurende het afgeloopen jaar was te Gouda hel bedrag der inlagen 10844.76*, dat der terug betalingen 7409.02. Het saldo 3435.74*. Er waren op ulto. December 1883 324 boekjes in omloop. Gedurende 1884 werden uitgegeven 161 boekjes, afbetaald 62, saldo99 boekjes. Op ulto. December 1884 waren 423 boekjes in omloop. Te Haastrecht: bedrag der inlagen 441.96, terugbetaald 102.64, saldo 339.32. Ulto. December ’83 12 boekjes in omloop, gedurende ’84 5 uitgegeven, afbetaald 2. Op ulto. December ’84 in omloop 15 boekjes. Te Ammerstolbedrag der inlagen 199.50, terugbetaald niets. Ulto. December ’83 7 boekjes in omloop, gedurende ’84 8 uitgegeven, afbefaald 0. Ulto. December ’84 in omloop 10 boekjes. Te Bergambachtbedrag der inlagen 647.80, terugbetaald 22.92, saldo 624.88. Ulto. De cember ’83 53 boekjes in omloop, gedurende ’84 uitgegeven 9, afbetaald 2. Ulto. December ’84 in omloop 60 boekjes. Te Moordrechtbedrag der inlagen 92. terugbetaald 154.saldo 62.Ulto. December ’83 8 boekjes in omloop, gedurende ’84 uitgegeven 2, afbetaald 0. Ulto. December ’84 in omloop 5 boekjes. Te Reeuwijk werd gedurende 1884 niets ingelegd Benoemd tot veldwachter te Bleiswijk P. Schut ter, agent van politie te Vlaardingen. Bij de hh. S. en W. N. van Nooten te Schoon hoven is een tweetal feestliederen verschenen, van de hand van den heer L. Akkerhuijs J.Ezn.» voor den hn verjaardag van het Prinsesje. Zij zijn zeer ge schikt om door de jeugd gezongen te worden en doen den vervaardiger alle eer aan. Zij zijn getiteld: it Neer Lands Toekomst» en Leve Neerland* hope !u Bij grooten getale aangeschafi zijn deze liederen zeer goedkoop: 50 ex. kosten 1.25, 100 ex. f 2. In Amsterdam hebben de laatste avonden telkens volksoploopen en rustverstoringen plaats, gedeeltelijk veroorzaakt door lieden met socialistische neigingen, gedeeltelijk door hel uitschot van het volk, dal gaarne //standjes met de politie" ziet en aanwakkert. Giste renavond was het weer zeer onrustig. De Amsterdammer deelt daaromtrent bet volgende mede Omstreeks halfacht uur verzamelde' zich op den Dam langzamerhand een groote menigte. Het socia listisch blad Recht voor allen werd niet te koop aangeboden. Langzamerhand formeerden zich kleine optochten groolendeels georganiseerd door de z/gavroches" onzer hoofdstad. Een dier benden maakte bet o. a. den politie-agenten in bet bureau aan de boek van den O. Z. Voorburgwal en St. Pietersteeg eenigs- zins lastig, waarvan dezen zich bevrijden door een uit val met de blanke sabel. De menigte spatte uiteen. Zoo nu en dan was er hier en daar op den Dam botsing met de politie. Omstreeks half negen kwam uit de Kalverstraat een groote optocht, die door de aldaar aanwezig zijnde menigte versterkt, door de Damstraat trok, langs den O. Z. Voorburgwal verder over den Zeedijk, terug laags de Nieuwe Markt en Kloveniersburgwal, Hoogstraat, en Damstraat naar den Dam. Een paar roode vaandels werden vooropgedragen. De menigte zong de Marseillaise maar vooral bet bekende lied jyweg met den Engelschman, Leve Willem drie". Een menigte volks trok om halftieu van den Dam door Paleis- er. Hartenstraat naar de Jordaan. By den beer Eijgenraam in de Paleissiraat werd een groote spiegelruit door een steenworp verbrijzeld, ook moeten er in de Hartenstraat en op de Heerengracht glas ruiten verbrijzeld en gaslantaarns zyn ingeworpen. Te 10 uur 10 minuten kwamen 26 agenten onder commando van den commissaris Stork op den Dam, die d'e menigte vermaanden uiteen te gaan met de woorden «Ik verzoek u naar huis te gaan of ge weld zal worden gebruikt." Toen daaraan geen gevolg werd gegeven deden de politieagenten een aanval met de blanke sabel op de menigte, die naar alle richtin gen uiteensloof. Te 10 uur 15 minuten trok evenzeer een afdeeling agenten, sterk 26 man, ónder aanvoering vau een in specteur, van den Dam, door de eerste en tweede Pa leissiraat, keerde aan het einde van de laatste plotse ling om, zette hun weg, altijd gevolgd door een groote menigte, voort tot halfweg de eerste Paleisstraat, maakte toen plotseling tegenover de haar volgende menigte front, trok de sabel en sloeg er op in, waar men maar raken kou. Ook hier vlood de menigte. Die aanvallen der politie werden op den Dam en de daarop uitloopende straten ongeveer om de vyf minuten herhaald. Te halfeen uur werd plotseling opnieuw een groote uitval gedaan teneinde den Dam schoon te vegen. Dit gelukte min of meer. Een afdeeling politieagenten met den inspecteur Wynmaleu aan het hoofd, die een revolver in de baud droeg, slaagde er in ook de Paleisstraten weer eenige- zins schoon te vegen. ’84 uitgegeven 65, afbetaald 20» Op ulto. December ’84 in omloop 240 boekjes. In nr. 3276 der Goudsche Courant werd een gedeelte van het Verslag opgenomen, uitgebracht over de 8 laatste maanden van 1884, door hh. Inspecteurs der krankzinnigen. Naar aanleiding van hetgeen dat bevatte schryft Dr. A. Luijten in het Handelsblad bet volgende Mijnheer de Redacteur! In het verslag over de drie laatste maanden van 1884 van hveren inspecteurs der krankzinnigen aan den minister van binnenlandspbe zaken {Staatscourant 1617 Aug.) komt ecu gedeelte voor, dat over mij bandekde geneesheer, daarin genoemd, is mijn persoon en aangezieu dit du door de Staats courant aan bet algemeen is kenbaar gemaakt, moet ook eeuige terechtwijzing daarvan in een publiek orgaan plaats hebben. Het zij mij daarom vergund in uw blad daarvoor een plaats te vinden hebt de goedheid mij dit wel te willen toestaan. Het verslag behandelt kort de wijze, waarop ik uit het krankzinnigengesticht ontslagen beo. Eerstdaags zal de algebeele beschrijving van mijne opsluiting, het opgesloten houden in het krankzin nigengesticht te Zutphen^ mijn ontslag en de gevolgen van dit alles het licht zien. Alles wordt daarin ten nauwkeurigste behandeld cu zal de lezer met algeheele kennis van zaken daarover kunnen oordeeleu, ook ten opzichte van bei ontslag zal hij daarin alles te lezen vinden, waarop de heer Ramaer in zijn verslag zich beroeptalleen eenige mij ont houden papieren zullen daaraan ontbrekendoch deze zyn hoogst waarschyolyk in hadden van den heer v. Andel en zullen later wel voor deu dag komen. Ik ga dus dit alles van 1st.* verslag met stil zwijgen voorbij, doch moet wyzen op twee zaken. In de eerste plaats op een vraag aan den Minister gedaan, in het rapport van HH. Inspecteurs over myn persoon, die hier nu als een zaak zonder tegenspraak wordt aangehaald. De heer Ramaer stelt zich voor, dat de Minister die vraag zeer zeker toestemmend zal beantwoorden. Welnu, wanneer die vraag toestemmend moest beantwoord worden en dit als Staatsbestuur werd aangenomen, zou niemand meer gerust kunnen leven, daar hij ten allen tijde zou gevaar loopen in een Krankzinnigengesticht te worden opgesloten, al was hij ook de verstandigste, de wellevendste man der wereld, al bad by schijn nog blijk gegeven van den toeleg, dien de geneeskundigen veronder stellen, dat uit de gevormde diagnose zou voortvloeien, en waarom men dientengevolge de afzondering nood- zakelyk zou achten, ten einde bet gevreesde ongeluk te voorkomen. In de tweede plaats komt in dat verslag voor, dat //vervolgingsmanie een der moeielykst te her kennen vormen is, door de dissimulatie die daarbij kan plaats hebben." Dit nu is geheel onjuist en in strijd met de we tenschap zooals ik dit in myue „beschrijving" door afdoeude redenen zal aautoonen. Terwijl onder de duizenden en duizenden gevallen, waarbij een maniacus een enkele maal zyn monomanie kan dissimuleeren, is dit onmogelyk bij vervolgings- rnauie. Ook dit zal ik op wetenschappelijke gron den aantoonen. En nu de Rechtbank, waarover ook in dat ver slag sprake is. Deze heeft geheel en al naar de wetenschappe lijke regels gehandeld. Na drie kwart uur met my over de meest ver schillende zaken gesproken te hebben, voornamelijk over die punten, die op mijne zoogenaamde manie betrekking hadden, en al dien tyd niets gehoord hadden als oordeelkundige antwoorden, en daar zij mijn kalm oog hadden gadegeslagen, lerklaardeu zij dat de man, door de doctoren daar opgesloten, niet krankzinnig was. Eo nu tien maanden zijn sedert mijn ontslag uit het krankzinnigengesticht verloopen. En wie heeft mij in al dien lijd vervolgd? Niemand; niemand ter wereld! En niemand zal mij ook in de toekomst vervolgen, hiervan ben ik zoo zeker, als men slechts van iets van bet toekomende

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1