Buitenlandsch Overzicht POLITIE. KENMSGEEiNG. Burgerlijke Stand- Gouderak Reeuwijk Overal ia de natuur it leven en ontwikkeling. Nergens heerteht stilstand. Uit het verledene is het tegenwoordige geboren, waaruit het toèkomstige ral ontstaan. Ongebruikt ledig is geeu enkel plekje gelaten, hoe gering ook, eu de quaestie waarop het hier aankomt, is niet of het werkelgk soo is, dat is aan geen bedenking meer onderhevig, maar of men oogen heeft om zich van de waarheid daarrau te overtuigen. Om eeu voorbeeld te noemen richten wij de vraag tot onze lezersHoe velen zouden zich wel het genot hebben verschaft den bloemen tuin te bewonderen van de bankbiljetten die zy iu bun portefeuille hebben P 't Zal wel niet meer dan schyn wezen antwoordt deze en gene lezer. Welnu, die er de proef vau nemen wil, behoeft daartoe geen bankje vau duizend guldeu te bezigen begin in 't klein en neem een stuk geld, een cent of een rijksdaalder. Dan heeft men geen uitgestrekt veld voor zich, waarop tal- looze planten en bloemeu van de zonderlingste vor men worden aangetroffen, zooals op een bankje, dat lang in omloop is geweest, maar de belangstel lende onderzoeker zal toch ruimschoots tevreden gesteld worden. Op een stuk geld, dat door de bauden van duizenden bij duizenden is gegaan, 't welk bij den slachter wat vettigheid heeft opgedaan, bij een ander iu aanraking is gekomen met centen, wier morsigheid geeu vleiende getuigeuis van de voormalige bezitters daarvan heeft nagelaten daarop zal men aantreffen een menigte algen, Pleurococcus en aanverwante soorten, om slechts eeuige plantjes te noemen. Een opmerkelijke bijzonderheid daaraan verbonden, mogen wij nieN over 't hoofd zien zij strekt tot geruststelling dergeneu, die van gevoelen zijn, dat de cent of het stuk geld, waarmee zg de proef willen nemen, eeu erg haveloos en ouge- wasschen exemplaar moet wezen. Neem het eerste het beste dat in de hand komt, mits het uiet regelrecht uit de munt te voorschijn trad, maar reeds keunis hebbe gemaakt met braaf wat ledeu der groote maatschappij ook dau zal de weetgierige onderzoeker niet teleurgesteld wordeu. Is de opper vlakte van een stuk geld vau meer of miuder waarde eenmaal verheven tot den raug van een tuintje, voor de natuurwet staan zg iu dit opzicht alle volkomen gelyk, dan verliest het dit hoogere karakter in den regel niet weer. Zendt het „iu de waach" naar deu bleekermaak het Schoon, laat het zoo droog worden als kurk, zoo dat alle plantjes, daarop aanwezig, verdorren, 't doet er alles uiets toeal dat scliooumakeu verwijdert ze niet en de minste vochtigheid doet de dorre, uitgedroogde steugels weJer zwellen en de teedere plantjes .heffen tersloud het hoofdje weer opwaarts. Om deze geheime werkzaamheid der natuur te bespieden, behoeft het oog des weetgierigeu ouder zoekers een hulpmiddeltje. Met een 900-voudige vergrootiog kan men echter volstaan. Neemt men de proef op groote schaal met een bankbiljet, 'i welk reeds menigwerf vau eigenaar is veranderd en iu allerlei lokalen en winkels de meest afwisselende geuren beeft ingeademd, dan zal men in vergelijking van het stadstuintje, aanwezig op een morsige koperen cent, een gansch park voor zijn blikken zieu oprijzen, 't welk de rijkste afwisseling in vormen aaubiedt. Iu de eerste plaats treffen wij er aan een oude keunis, de Bacterium termo, een staafvormig plantje, voorzieu van eeu menigte geledingen, dat vroeger de ter genoot om te worden beschouwd ais het non plus ultra der microscopische natuur, van dien rang echter afstand heeft root te u doen, sedert de werktuigeu voor 't microscopisch onderzoek zoo groote verbeteringen hebben ondergaan. In groote meuigte komt dit plantje hier voor, tusscheu een reeks splijtzwammen micxococcns-soorten die oneindig kleiner van vormen zyn dan de vroeger genoemde. Tot de verscheiden heid van het park dragen in hooge mate bij de prachtige ontwikkelde zwammen, voorkomende op de welbekende gist. Vergeten wij niet melding te makeu van de draadvormige bacteriën, Leplhotrix, die door haar afwykende vormen heel wat de schoonheid van dit natuurtooneel verhoogen. Voegt hierby al de plantjes, die wy hebben waargenomen in het tuiutje door de natuur op het Nederlandsche wapen van een tent aangelegd, de algen en Pieu- rococcussen van verschillenden aard, benevens den rykdoin vau vormen door andere plantaardige siera den van het park ten toon gespreid, dan zal niemand by^de aanschouwing daarvan over eentouigheid, over gemis aan afwisseling kunnen klagen. Het terrein is vlakvijvers komen er in het park niet voor, maar de zoo rijke afwisseliug kau nog wordeu verhoogd, indien men slechts dieper in 't gescha pene doordringt, 't Is inderdaad grappig, dat men zulke 't zij kleine of uitgestrekte tuineu in zijn zak heeft, als de beurs en de portefeuille goed zijn gespekt. Meu vergete echter niet, dat al dit schoons meoigen vijand van het meuschelijk geslacht in zijn midden heeft opgenomen. De kleinste dezer mecro- organismen zijn de gevaarlijkste ziektekiemen, die onze gezondheid en ons leven bedreigen. Wie zou ooit hebben gedaoht, dat het lieve geld tot zulk eeu snoodheid in staat was. Deze gedachten zal misschien wel eens opkomeu in den geest van dezen of» genen, die wat te hooge vereeriug koestert voor het aardsche slijk, Oiiuiogelyk is bet niet, dat uit dit kwaad iets goeds voortspruit. Iu de dagen dat aaustekende ziekten de bevolking van een land teisteren, kan een goedgevulde portefeuille lichtelijk ontaarden en in plaats van eeu bron van zuiver genot te zyn, zoo als voor weldadige, kan zij een brandpunt van smetstof worden. Wellicht zullen deze gevaren leider, tot het nemen van maatregelen ter afwending daarvan. De Bank ran Engelaud heeft tot stelsel aangenomen, een ingeleverd of in ontvangst genomen baukbiljet nimmer ten tweeden male in circulatie te brengen. Dit geschiedt ter voorkoming van vervalsching. Maar, zoo vragen wy, waarom zou men in tijden van epidemische ziekten ditzelfde middel niet kunnen aanwenden, om de verspreiding van ziektekiemen te verminderen Voor erg bekom merde gemoederen sou zulk een maatregel in derge lijke dagen ongetwyfeld heel wat kuunen bijdragen ter hunner geruststelling eu tot behoud van even wicht in den invloed, door geest en lichoara weder- keerig op elkander geoefend. Iu het wetenschappelijk tijdschrift, 't welk te Parijs ouder deu titel vau Science et Nature het licht ziet en waaraan het bovenstaande is outleend, vindt de belangstellende lezer een afbeelding, voorstellende deu bloemtuin van een bnnkbiljet. Dat over art. 194 der Grondwet het eindvonuis nog niet is gevallen, zooals gemeld werd, komt overeen met de inlichtingen, die de schrijver der Haagsche Kroniek iu de N. Gr. Ct. daaromtrent ontving. „Er moet sedert bet voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de grondwetsherziening verscheen heel wat in deu ministerraad zyn voorgevallen. De heer Heemskerk wilde art. 194 loslaten de heeren du Tour en Van der Does waren er sterk voor en de heer Vau den Bergh niet minder, maar er waren ook opposanten en men is het tot hiertoe niet eens geworden toch heeft de heer Heemskerk zich er op gezet ook dit bezwaar te overwiuneo eu hy maakt zich sterk om, met opoffering van zijne zomer- vacauiie, binnen enkele weken eene formule te vinden die alle partijen moet bevredigen. Te weuschen ware het zeker, doch ik voor ray hecht er uiet veel waarde aan eu ik vrees, dat de gedroomde oplossiug iu werkelijkheid blykeft zal niet mogelijk te zyn zouder het groote beginsel van neutraal staatsonder wijs, overal en voor allen gegeven, los te laten. „Nu kan meu het over dat beginsel oneens zyn en het willeu vervangen. Is dat de bedoeliug der regeering goed, maar dan plaatst zy zich ook vierkant tegenover dè conservatieve voorstanders van de gemengde neutrale staatsschool, dau verlaat de heer Heemskerk het steeds door hem ingenomen standpunt, dan wordt het voor enkelen zijner collega's die zich over dit onderwerp wel eens hebben uitge laten, onmogelijk langer in het kabinet zittiug te houden. Het is bekend, dat b. r. de beer Sprenger van Eylf zich bij zijn optreden in dit ministerie uit drukkelijk beeft voorbehouden weder heen te gaan, zoodra er aan bet openbaar onderwijs, laat staan aan art. 194 der grondwet zou worden getornd. Eén van beiden dusóf de minister van koloniën heeft met het getij de bakens vau zyn politiek ge weten ook al verbet, óf hij moet bij zijne oppositie volharden en dan dreigt de groudwetshistorie uiet alleen in de Kamer, maar ook in den ministerraad nog tot heel wat gehaspel aanleiding te zullen geven vooral omdat, naar bekend is, de heer Bloem in dit opzicht geheel aan de zyde van zyneu kolonialen collega staat. Iu een artikel over onze toekomst in Indië wijst de Indische correspondent vau De Tijd er op, boe- zeer zy zich vergissen, die nog blijven gelooven aan een Indische begrooting zonder tekort. Wel ziet de begrootiug voor 1885 er op het papier vry gunstig uit, doch dit is te dankeu aan eenige belastingen, die nauwelyks de helft der raraiyg zullen opbrengen en aan een rafniug van den koffie- oogst die waarschynlyk 400,000 pikols te hoog is. De schryver hoopt dat zyue verwachtingen zullen beschaamd worden. Anders zal meu wellicht besluiten om jaar op jaar ten behoeve van ludië te gaan leenen, wat z. i. een nog grootere ramp zou wezen dau de aauneming vau het voorstel-Van Dedem. Onze nationale schuld zou dan weldra met een 50 pCt. verhoogd zijn, en nog veel jaren zou Nederland moeten boeten voor de dwaasheid, dat het zich heeft laten beetnemen door eeuige by Iudische zaken belanghebbenden. Wat den eisch tot afschiling op suiker betreft, merkt sohryver op, dat daarvan een voudig het gevolg zou zyn dat de suikerfabriekanten een weinig spoediger rijk werden, zonder voordeel voor den Javaan of voor Nederland. Bij «auwyzing van eeu equivalent zou de schryver echter wel geneigd zyn tot het afschaffen der citvoerrechten mede te werken, maar alleen voor zoover de uitvoer nöar Neder- laud betreft. Het equivalent zou hij dan willen viudeu door een verhooging der invoerrechten vau de goe deren, welke uil den vreemde iu ludië worden aangevoerd. De directe voordeelen, aan het bezit vau onze koloniën verbonden, zouden dan inderdaad vermeerdereu. De rrijbfludelaars zijn gewoon steeds op Engelaud te wijzenzij vergeten echter, dat dit land geen besohermend rechten noodig heeft. Ook Engeland zou een ander stelsel huldigen, als bijv. de handel tnsschen Britscli-Indië en het moederland grootendeels in handen van vreemden was. Het voorgeslacht koesterde geene hooge gedachten van de spoorwegen, toen de aanleg der eerste lijnen in overweging genomen werd. Men weet, dat Thiers byvoorbeeld er uiet meer in zag dan een vervoer middel voor Paryzenaars, die een prettigen dag te Versailles wilden doorbrengen. Andere oordeelvellingen uit dien eerstcu tijd, nadat de spoorwegen waren uitgedacht, vindt men vermeld in het werkje, dat Jules Claretie schreef bij zijn bezoek nun België tijdens de spoorweg feesten. Hij mankt duariu onder anderen gewag vau de beraadslagingen in de Belgische kamer van 1835 over het eerste spoorwegplan. Terwyl de heer Lardinois met zeer veel door zicht verklaarde, dat de groote gemeensohapswegea voor eeu land zijn wat de aderen zyn voor het meuschelijk lichaam, waren anderen, bijv. de abt. De Foere, vau oordeel, dat de spoortreinen België slechts zouden, doorsnijden en alleen zonden dieoen om de voortbrengselen van het eene land naar het andere door te voeren. Een ingenieur een ingenieur nogalde heer Desmet, verklaarde zich tegeu het voorstel, en riep uit De millioenen, die thans worden toegestaau, zijn in het water geworpen. Een spoorweg is eene ongerijmdheid en eene dwaasheid Zekere heer Julieu vond deu aanleg van die wegen met sporeu te duur en zeide letterlijk De spoorwegen zullen ons allen naar het hos pitaal brengen. De heer Helias d'Huddeghera was vau meening, dat het nieuwe vervoermiddel de werklieden van arbeid zou berooven, nadeel zou berokkenen aan de teelt van paaiden, voor wie geen werk meer zou zyn, eu daardoop deu landbouw zou te gronde richteu, ongerekend dat schippers, sluiswachters en alleu, die in het Iaden en lossen vau schepen hun bestaan vinden, broodeloos zouden worden. Dezelfde redeueeringen, zegt Claretie hoorde men twee jaren later iu Frankryk. De heer Eloy de 'Burdinue stemde tegen, omdat, zooals hy zeide, een spoortrein uooit eieren of melk zou kunnen vervoereu, en luide werden door de oppositie de woorden toejuicht«de melk, mijnheereii, zou ge karnd eu de eiereo als struif aankomen 1" Ondanks dien tegenstand werden de spoorwegen aangelegd en den 5en Mei 1835 opende kouing Leopold de lya van Brussel naar Meohelen. Als eeüe merkwaardige proeve van onjuiste be oordeeling van nieuwe zaken, zouden wy hier ook kunnen bijvoegen, dat, toeu er sprake was vau de gasverlichting iu Den Haag, omstreeks veertig jaar geleden, dr Van Mauen, die op technisch gebied de vraagbaak was van het gemeentebestuur der hofstad, als zyn advies te kennen gaf, dat het gas geen toekomst had „welke particulier en welke winkelier zou ooit de onvoorzichtigheid hebben, dat gevaarlyke goed in huis te nemen 1" Tot eer van wijlen dr. Van Maoen voegeu wjj hier echter by dat, een halve eeuw later, er nog meuschen ziju, die denken als by. ArnkCt, Het verslag van den chef der Londensohe politie Sir Edmuud Henderson, over 1884, dat dezer dagen verschenen is, is eeu lyvig boekwerk. Er blijkt uit, dat de politie op 31 December 1884 uit 12880 manschappen bestond en wel uit 25 commissarissen, 637 inspecteurs, 1067 brigadiers en 11.151 minderen. Ontslagen werden 671* dienaren, waarvan 127 vrijwillig het korps verlieten. De hoofdstad neemt steeds in omvang toe in 1884 werden uiet miuder dan 22.945 nieuwe huizen gebouwd, en de nieuwe straten en pleinen hadden eene uitgestrektheid van 46 mijlen. Misdaden eu dronkenschap zyn in het afgeloopen jaar afgenomen. Wegens dronkenschap werden 25.737 personen ge arresteerd, waarvan velen zioh ook aan verschillende overtredingen hadden schuldig gemaakt 3022 perso nen werden gevangen genomen wegens verzet tegen de politie en 12.418 wegens diefstal. Het totaal bedrag der gestolen goederen bedroag 108.406 pond sterling. By 1157 gevallen van inbraak bleek, dat die in ledig staande of onbewaakte huizen hadden plaats gevouden. Door de politie werden 27.984 deuren en ramen openstaande aangetroffen. Als vermist werden by de politie aaugpgeven 14.478 kiuderen beneden den leeftijd van tién jaren eu 3938 volwassenen hiervan werden 8485 kinde ren en 821 volwassen door de politie en de ove rigen door andere personen aan hunne familieleden teruggeven, met uitzondering van 74 volwassenen, die zelfmoord begingen en 8 kindereu en 121 vol wassen, die niet te vinden warec. Het aantal lijken vau heu die niet bekend werdeu beliep 54 personen. Door overrijden kwameu 127 personen om het leven (tegen 106 in 1883), gekwetst werden daaren tegen 3952 (tegen 5552 in het vorige jaar); 16.283 onbeheerde honden worden opgepakt, 1694 er van werden opgevraagd en de overigen aan hondenasyls afgeleverd. Te Pekiug is, ten behoeve der ontelbare bedelaars die er rondzwerven, door eene maatschappij eeo Kimaofan of kippen vederen-huis gebouwd, dat als slaapstede dienst doet. Iu dit huis is een groote zaal, waarin zich één enkel reusachtig bed van kippenvedcreu bevindt. Manner, eu vrouwen, jong eu oud, kortom alleu kuuneu bier komen. Iedereen richt zich des avonds zoo goed mogeiyk iu en zoekt iu deu vederen-Oceaau een geschikt plekje uil. In den beginne kreeg ieder slaper een deken tot beschutting, inaar die dekens verdweuen zeer spoedig eu werden waarschijnlijk door de bedienden van het huis ontfutseld en verkocht. Meu beeft daarom thans een reusachtigen geraeeoschappelijkeu deken gemaakt, die even groot is als de geheele zaal. Gedurende den dag wordt die deken door tonweu eu rollen naar boveu getrokken, maar als des avond» iedereen naar zyn zin ligt, laat men dieu neder en dan moet iedereeu maar zien dat hij eeu der gaten viudt, waardoor bet hoofd gestoken kan worden, daar men anders gevaar zonde loopen te stikken. Ook des morgens moet meu het hoofd voorzichtig uit het gat trekken, zoodra ren tautam het teekeu tot opstaan geeft: de gemeeuschuppelyke deken wordt dau eensklaps omhoog gehaald. De beer A. Buma heeft zyn fameus plan tot droogmaking van de Zuiderzee nog niet losgela ten. Met rar. P. J. G. Vau Diggelen heeft hy nl. iu overleg met eeuige leden der Stateu-Gene- raai en der Prov. Staten, eeo voorloopige bespre king gehouden om allengs te Jcomeq tot uitvoe ring vau het plan eu daartoe een Zuiderzee-oomité op te richten, dat zal trachten het werk tot eeu volkszaak te maken en aldus tot de volvoering van bet plan te geraken. Aangaande het plan wordt uog het volgende medegedeeld Het plan gaat uit van de overtuiging, dat de afsluiting van de geheele Zuiderzee noodzakelijk ia gewordeu en dat de drooglegging, iu verband met waterafvoer cn andere belangryke punten, geleide lijk zal kunneu votgeu. De oudervindiug leert echter dat, om welke redenen dan ook, de Hooge Begeering, vau welke teu slotte de verwezenlijking vau zoo groot eeu werk alleen kau uitgaan, er hare aandacht niet, althans niet voldoende aao scheukt, om voorhands goede verwachtingen te kunneu koesteren, en dat partionlieren, wier be langstelling zoowel door herhaalde geschriften als op andere wyze is gebleken, niet bij machte zyn oqi, pogingen lot uitvoering te doeu. Intueschen blyft de voorbereiding rusten eener zaak, die vry algemeen als gewenscht, door zeer velen zelfs als dringend noodzakelijk wordt beschouwd. Tot de resultaten der gedachten wisselingen behoort: „Dat de weuschelijkheid der afsluiting van de Zuiderzee door alleu werd beaamd, maar dat vau de zaak iu baar geheel, d. i. ook vau de droog- makiug en verkaveling, vooraf geen afgerond en genoegzaam vertrouwbaar plan kan worden geleverd, zoodat de afsluiting als geheel op zich zelve staande dient vooraf te gaan en de drooglegging daarna ge- leidelyk en by gedeelten moet volgen. „Dat by de middelen, waarover de deskundigen van den tegen woord igeo tyd kunnen beschikken, twijfel omtrent de uitvoerbaarheid der afsluiting niet toelaatbaar is. „Dat alt in den tegenwoordigen tijd van algemeene malaise de uitvoering van groote werken misschien minder aannemelijk schijnt, daar tegenover staat, dat by den lagen stand der werklooneu en materialen, het kapitaal van uitvoering ook lagercijfer aanneemt. „Dat als hoofdvraag op den voorgrond treedt welke zullen de kosten zyn der afsluiting van zoo na mogeiyk de geheele Zuiderzee, en welke voor dcelen kunnen tegenover die kosten worden gesteld? „Dat het, om deze vraag te kuuueu beantwoor den, noodig zal zyn, dat vóór alles een op een plaat selijk in te stellen onderzoek steunend avant-project wordt opgemaakt, opdat de uitvoering niet alleen in algemeene bewoordingen worden aanbevolen, door op de groote voordeelen te wijzen, die onze nationale rykdora uit het bezit eener nieuwe pro vincie, onze schatkist nit de daarin later te heffen belastingen zal kuunen trekken, maar dat men ook de vragen kunnen beantwoordeu in welke verhouding zullen du kosten der afsluiting staan tegenover die der telkens terugkeerende ver nieuwingen en van het onderhoud der bestaande zeeweringenwat besparen de dijksbesturen, als dit onderhoud achterwege kan blij reu op welke wijze zal ook na de afsluiting der Zuiderzee worden gezorgd niet minder dan vóór dat tijdstip voor een geregelde afvoering van rivier en polderwater en welke invloed zal de uitvoering der zaak uitoefenen op laudbouw, scheepvaart, handel, en nijverheids belangen De algemeene aandacht is thans natuurlijk het meest gevestigd, op de bijeenkomst van den Czaar, Alexander III en den Keizer Frans Jozef te Kremsier. Meu ziet er het bewijs in, dat de toenadering tusschen de beide oostelijke keizerrijken nog steeds vorderingen maakt en dat vau dien kant althans geen verstoring van den vrede is te wachten. Even zoo beschouwt men de bijeenkomst ook te Berlyn. In de eerste plaats is bet bezoek vau den Czaar een beleefdheid, maar bovendien moet het dienen om de goede verstaudhoudiug tusschen beide vorsten te versterken en te onderhouden ten einde de oplossing van moeilijke vraagstukken gemakkelijker te maken. Men gelooft te Berlyn niet dat de aangelegenheden der Polen of Rutheeneu ter sprake zullen kotneu, maar daarentegen zal wel de toestand van Egypte worden behaudeld en de inlyving van Bosnië eu Herzogewiua bij de Oosten rij ksche monarchie. Wan neer de Cz*ar deze inlyving bekrachtigt, zou Oos tenrijk van zyne zyde Rusland's invloed op het Balkuuschiereiland niet tegenwerken en misschien wenscht de Czaar zich tevens te overtuigeu in hoever Duitscbland en Oosteurijk de Russische staatkunde in Azië zullen stenueu tegeuover Euge- laiid. Iu alleu gevalle gelooft meu daarom te Berlijn, dat de Eugelschen de bijeenkomst niet aangenaam vinden, daar z\j de eugere aansluiting der drie keizerrijken bevordert. Terwijl Ruslaml en Engeland het eindelijk eens zullen wordeu over eeu grensquaèstie, welke de wereld maanden \lanjr In. spanuing tlf"onrust hield, blijft de verhoqdiu^ tusschen Duitschlaud eu Spanje steeds eenigszins^ gespanney. Tbaos wordt uit Madrid het antwoord ge ra r Ijl vau de Duiische regeeriog op Spanje's protest. Voorloopig bepaalde zich het aut- woord vau den/ rykskanselter tot de verklaring, dat de Duitsche regeering niet vreesde voor een ver- atoriog der obede verstaudhoudiug tusschen Duitscb land en Spanje. Duitschlaud beschouwde de Caro- lina-eilanderi als onbeheerd terrein, waarop Spanje nooit eenige suuvereiniteits-rechten had uitgeoefend eu zou weidra haar baudelwyze uitvoeriger toelichten Tot aanvulling vau dit bericht kau dieuen een uitvoerig artikel in de Nordd. Allgem. Zeit., die eindelyk het stilzwijgen verbreekt eu de aanspraken der Spanjaarden, gelijk de Correspondent te mede deelde, aan een strenge kritiek onderwerpt. De Carolina-eilauden werden iu 1686 door de Spanjaarden ontdekt; vau 17101733 trachtten de Jezniten, ofschoon te vergeeft, de bewoners te be- keeren; Paus Alexander VI verdeelde in zyn be roemde bul de wereld tusschen Spanje en Portugal, waardoor de Carolina's aan Spanje kwameu, en sinds 1686 heeft niemand het recht der Spanjaarden be twist aldus rechtvaardigen de Spanjaarden hun aanspraken. Hiertegen legt echter Bismarck's blad merken wij opHet feit der ontdekking alleeu is geen rechtmatige bezitstitel; de reeds mislukte pogingen der Jezuiten tót bekeeriug der eilanders geven evenmin recht op het land, dat door de bekeerlingen wordt bewoond, maar zy toonen juist dat de feite lijke vestiging van het Spaans,oh bewind niet plaats vond, omdat ze gestaakt werdeu na de vermoordiug van eeu der paters; de bul werd door paus Alexauder uitgevaardigd in 1503, dus voor de ontdekking der eilanden. Gold deze bul, dan zou noch En geland, noch Nederland, noch Frankrijk, uoch Duitsch laud koloniën mogen hebben en zouden allen hun bezittingen terstond aan Spanje en Portugal moeten afstaan; de eenige poging van Spanje, om gezag op de Carolina-eilanden uit te oefenen geschiedde in 1875 en werd toen terstond uitdrukkelijk door Duitsohland en Engeland bestreden. Dit betoog der Nordd. wordt toegelioht met eeu uittreksel uit de Duitsche nota, den 4den Maart 1875 aan de Spaausche regeering gezonden, waarin zoowel als in de Engelsche Spanje's reqhteu uit drukkelijk worden bestredeu. De nota der Eugelsche egeering eindigde aldusDe regeering van H. M. erkent niet de aanspraken, welke Spanje op de Caroliua- of Pelew-eilanden maakt, daar de Spaan- sche regeering er nooit eenig gezag heeft uitgeoefend noch er un eenig gezag uitoefent". Dit geeft Bismarck's blad aanleiding om er vooral de aandacht op te vestigen, dat op de rechtmatig heid der Spaansche aanspraken nog wel iets is aau te merken. Dc politieke toestand iu Deueinarkeu blijft ge- 8paoneu tegen den heer Horup, een der leiders der oppositie in de Tweede Kamer, is een vervol ging ingesteld wegens hoogverraad, terwyl vier personeu, waarvan een lid van de Tweede Kamer, gedurende de laatste veertieu dageu op dezelfde gronden tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. Uit Spanje komt het bericht dat zich ook te Gibraltar aau boord van een koleuschip twee cho leragevallen hebben voorgedaan. Overigens neemt de epidemie nu ook in het zuiden af. Volgens de laatste opgave deden zich sedert het begin der ziekte in het geheel te rijk^roor 187,565 ziektegevallen, waarvau 72 347 met doodelijken afloop. Te Marseille blyft de verbetering aanhouden, maar te Toulon is nog geen vermindering te be speuren eu deden zich ook eenige gevallen voor op de schepen van bet eskader, dat in de haven ligt. De gemeenteraad vun Marseille heeft besloten cm van de Regeering een krediet vau 300,000 te vragen, tot ondersteuuing van de slachtoffers der cholera, terwijl uit de gemeentekas terstoud fr. 50,000 voor dit doel beschikbaar werd gesteld. GEVONDEN eu aau het-bureau van politie gede poneerd Twee Spoormauden die eeuigen lijd geleden in eeu winkel alhier zyn achter gelateu. PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Gouda, brengen ter kennis vau alle Patent- plichtige ingezetenen, dat de PATENTEN voor het dienstjaar 1885/86, in gereedheid eu op de Secretarie der Gemeente voor heu verkrijgbaar zyn, wanneer zij zich daartoe PERSOONLIJK aanmelden, van MAAN DAG deu 31n AUGUSTUS 1885 tot en met ZATERDAG den 12u SEPTEMBER daaraanvolgende, des voormiddag vau i0 tot des namiddag 1 ure (de Zondag uitgezonderd) zullende overeenkomstig Z. M. besluit van 17 October 1820, de biuuen dien tijd door de belanghebbenden niet afgehaalde PATENTEN, door den Deurwaarder der directe belastingen, aan hunue huizen, tegen betaling vau tien centen, worden uitgereikt. Zy, die des gevraagd wordeude hun PATENT of eeu afschrift van hetzelve uiet kunnen vertooneu, vervallen iu eene boete van vijftitn gulden. GOUDA, den 27 Aug. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. JJARKTBERICHTEW. GOUda, 27 Augustas 1885. De markt voor tarwe was weder flauw gestemd, zoodat 10 a 20 cents en de uieuwe zelfs 25 a 40 ets. lager moest worden afgegeven. Zeeuwschc 7.75 a 8.40 goede en polder ƒ7.20 a ƒ7.60. Rogge mede iets lager vau 5.80 tot 6.20. Gerst als voren 5.a 6.naar kwaliteit. Chevalier 75 ets. a 1.duurder. Haver ƒ3.90 a 4.30. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel in alle soorten traag, vette \arkeus 22 a 25 ct., varkens voor Louden 20 a 21 ct.. magere varkenipen biggeu vlugger, biggen 0.90 a 1.20 per wéék, schapen traag verkocht. Aaugevoerd 97 partyen Kaas. Eerste kwaliteit 20.— a 23.tweede kwa liteit 15.— a ƒ18.—. Noordhollaud8che 20.a 27. Goeboter 1.15 a 1.30. Weibotar 0.90 a l. 23 September a. s. KAASMARKT. OVERLEDEN: 24 Aug. D. Horsman 1 j. 1 ra. 25 E. F. Revet, 3 j. 7 ra. P. M. Schlosser, 3d. - T.' Compeer, 12 d. C'. Kasbergen, 1 ra. 26 J. Muilaart, huisvr. van C. van Duuren, 29 j. J. C. Sibbes, 8 m. ONDERTROUWD: N. de Zwart 21 j. (te Moordrecht) en P. Kooi 21 j. GEBOREN. Gerardus Johannes, ouders K. van der Steegt en M. Scbolten Teunis, ouders J. C. Boer en J. Ryswyk. Gerrigje, ouders P. Bikker en A. van Schaik. Lecntje, ouders A. Hoosbeek en M. M. Hoger vorst. Marrigje, ouders D. den Hounijk eu W. Verkalk. OVERLEDEN. A. Hoogendyk 17 j- A. M. Staphorst 5 maanden.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2