BINNENLAND. 1885. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. (ICHJ. Zondag 30 Augustus. CUT HEK SONS laarmede ia THMA «retten geeft ichting. In s LES fc HOLM, Zeist. M.M's r GOUDSCHE COURANT twee Ambtenaren van den ■te hij i oerwaarden ilaatat, aan- oofd-Depot te Utrecht SMAK, Kendeweg, STUK, lauwstraat. biau Zn. KAM. LAK. Kurvkrs. raarkeuken. Bok. PLAHD ÜOOTHOOBN n Wilde. Brink ut. UWEN. "opwekkend RTSVERDRUVENO MOEDE OOTE ZWAKTE l.OO. Hoest en cents. C. TIIIM ONS van liver plant- eetlust niet aangenaam In dooien zoo hoogat moeilijk geestig dichtstukje van „Grootje aan 't Prinsesje.» Gemeenteraad of van de Wethouders om met den Bar-1 openbaarde zich de overleden vader door hem gemeester mede te werken. I g»»1‘e Daardoor wordt de gang ran het Bestuur be- ongelukkige! lemmerd en de belangen van de gemeenten verwaar- loosd. Volgens het voorstel zal de Burgemeester, al is hij geen lid van den raad, de bevoegdheid hebben, om te beslissen ten aanzien van in de oproepings briefjes vermelde ontwerpen. Die bevoegdheid zal facultatief ayn. Tat staving van dit voorstel beroept de Minister zich op Art. 187 der Gemeentewet en Art. 139 der Grondwet. Tevens wordt bij dit ontwerp voorzien in het geval, dat een benoemd raadslid opzettelijk nalatig is in het indienen van zijn geloofsbrief. De Haagsche Arr.-Rechtbank heeft de dienstbode van jhr. mr. De Savornin Lohman die jl. Dinsdag wegens diefstal in loondienstbaarheid (het ontvreemdeu van een stukje gebraden vleesoh en een handrol thee) terecht stond, gisteren tot 1 maand celstraf veroordeeld. Wy ontvingen de eerste maandelijksebe aflevering van den 19en jaargang dar Katholieke Illustratie onder boofdredactie aan H. A. Banning. De inhoud is belangrijk de tentoonstelljpg te Delft zoowel als de Antwerpsche tentoonstelling en het Kurhaus te Sohereniogen worden erin besproken. De hoofd- redaoteur geeft eene novelle „In levens maalstroom.» De illustraties zijn keurig uitgeroerd. Deze aflevering heeft eene aantrekkelijkheid te meer doordat het Se wekelijksche nummer voor een goed deel gewyd ie aan den vjjfden jaardag van ons Prin sesje. Het titelblad van dit nummer met het aardige versje van J. R. van der Lans is smaakvol verder bevat het een «Volkslied voor den Prinsesjesdag» van dezelfden dichter; en een B. van Meurs bij een plaatt Voor de inteekenaren ia bet portret van prinses Wil helmina in kleurendruk daarbij gevoegd dal zeer goed geslaagd mag heeten. Ten bewijze dat de vroegere onderwyzeranood in overvloed is veranderd, moge dienen, dat, toen eeuige jaren geleden te Rozenburg een onderwijzer werd gevraagd op f 700 er twee sollicitanten opkwamen, terwijl thans, voor een salaris van 500, 27 lief hebbers komen opdagen. De Raad besloot echter niet tot een benoeming over te gaan, oordeelende dat men nu voor f 450 ook wel zou kunnen slagen. De heer da. P. Huet verspreidt thans in het tijd schrift Het Eeuwige Leven eenig licht orer hetgeen hem in den laatstcn tijd werd geopenbaard. Het Handeleblad ontleent daar aan bet volgende Het was door middel van een jongen man, een eenvoudig arbeider, dien ik vijftien jaren geleden, als een godvruchtig jongeling had leereo kennen en die zioh sedert ongeveer een jaar met zijn gezin te Goes had komen vestigen. Deze waa met zyn vrouw negen jaren achtereen bet voorwerp van allerlei geheimzinnige kwellingen geweest en somtijds waren bun verschijningen voorgekomen, waarin zij hun overleden vader herkenden, een zooale men dat noemt bekeerd man, dooh die zich sterk tegen bet voor genomen huwelijk zijns zoons had verzet, zijn toe komstige schoondochter op zeer beleedigende wijze had behandeld, en in onverzoende haatdragende gemoedsgesteldheid was gestorren. Veel hadden zjj al dien tijd geleden, veel hadden zy gebeden om verlossing, maar naar bet scheen tevergeefs, totdat zjj door het toevallig in handen krygen van de ge schriften van mevrouw Van Calcar inzicht kregen in hun zonderlingen toestand, zich in een schryven tot haar richtten en door deze dame tbt besef kwamen dat zij mediunu waren, d. i. personen vatbaar voor het zien en voor het ontvangen van manifestation van geesten. Uit een soort van instinctmatige vrees hield ik mjj een geruimen tyd van ben af. Doch eens des aronds, toen ik de vrouw, die bij mij ter catechisatie ging, na afloop der les, naar haren toestand vroeg, noodigde zy my nit hen te bezoeken. Ik voldeed aan haar verlangen. En toen ik wilde vertrekken en haren man de, hand gaf om afscheid te nemen, kwam hij in den toestand dien men „trance" (in Schrifttaalverrukking van zinnen) noemt eu GOUDA, 29 Augustus 1885. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Dinsdag den 1 September 1885, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De beëediging der nieuw gekozen Raadsleden. De benoeming van eeneu Wethouder. Het voorstel betreffende eene wijziging van Art. 5 der Verordening vau Politie. Het voorstel tot opheffing van dea Cursus voor aspirant-hoofdonderwyzers. Een voorstel tot het brengen van eene wijziging in bet bestek voor de verbouwing der onderwjjzers- woning bij de le Kostelooze School. Een voorstel om teu behoeve van den Conrector van het Progymnasium op nieuw voor ééu jaar vrij stelling le vragen van bet bezit van den doctoraten graad. De benoeming van Burgerlijken Stand. De benoeming van vier leden in de Commissie belast met het ontwerpen der Verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd. Het Hoofdonderwijzen-eumen is o. a. met goed gevolg afgelegd door den heer J. Noordhof, van Gouda. Dinsdag eu Woensdag e. k. zullen bij gelegen heid van den huisboudelyken Schietwedstrijd op het terrein aan den Rotterdamschen dijk muziekuitvoe ringen plaats hebben door de Stafmuziek van bet 4e Reg. Infanterie onder directie van den beer A. Grentzius aangeboden door bh. Offioteren van het 5e Bat. 4e Reg. Infanterie en wel dea namiddags van I4 uur en eveneens Woensdagavond ten 7 unr in de Sooiteit „Ons Genoegen», waar de prijzen tullen worden uitgereikt. Tevens zal de muziek der dd. Schutterij op uitnoodigiug van hb. Officieren zich eveneens doen booren. De prijzen, die men nog genegen mocht zijn aan te bieden, wordt men verzocht Dinsdagmorgen op het Scbietterrein te willen doen bezorgen. Donderdag werd aan het directie gebouw der marine te Amsterdam aaubesleed de levering by de marine-directiën aldaar, te Willemsoord en te Hellevoetsluis, van loodwit. Voor N°. 2, 20.009 KG., waren minste inschrijvers de beeren G. Prince en Zonen te Gouda, voor 4576. In de openbare vergadering der afdeeling voor de geschillen van bestuur van deu Baad van State, den 2n Sept. e. k. te houdec, zal verslag worden citgebracbt in zake het beroep van A. Lagerenberg te Gouda, van een besluit van B. en W. dier ge meente, waarbjj hem vergunning ie geweigerd voor het opzichten van een varkensslachterij. By de Dinsdag te Dokkum gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer waren uitgebracht 1924 geldige stemmen. Verkozen werd mr. W. J. van Welderen baron Rengera met 1168 stemmen. Op jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman werden 738 stemmeu uit gebracht. De Raad der wedde eener te gemeente Bleiswjjk heeft de jaar- benoemen onderwijzeres van 600 op 550 gebracht, op welk tractement zioh reeds verscheidene sollicitanten hebben aangemeld. Men deelt aan het „Dbl.» mede, dat aan het Departement van Financiën een nieuwe wet op het Personeel in bewerking is. Ook schijnt een wyziging van de Patentwet in overweging te zyn, waarby o. a. de binnenlandscbe scheepvaart gebaat zou worden. Bij de Tweede Kamer is iugekomen een wetsont werp tot wyziging vandeArtt. 13, 17, 49, 66 en 92 der Gemeentewet. Het strekt ter voorziening in de leemten dier wet, gebleken bij de weigering van den -- - -- __1 Hclll mij goed te herkennen. Hij klaagde mij zijn diep lowland eD jammerde op erbarmelijke wijze. Ik wees hem daarop zoo goed ik kon op de ontfermende liefde Gods waarvan wij ons vroeger zulke enge denkbeelden hadden gevormd, maar te vergeefs. En eerst eenige dagen later, nadat hij toi ootmoedige belijdenis van zijn schuld tegenover zijn schoondochter was gekomen, vond hij rust, en niet slechts rust» maar ontving hij vergeving van God, werd hij met liefde en blijdschap overstroomd en in de eerste oorden der hemelsche zaligheid over gebracht. Het was een wonderheerlijke ure. Wij loofden met elkander den Heer. Treffende beschrijving gaf hij ons van de zaligheid die hij nu genoot, van het schooue dat hij aanschouwde, van de ontmoeting met zijne overleden vrouw, en wat niet al meer Toch wenschte ik ih mijn dwaasheid mij liever aan meerdere dergelijke ervaringen te onttrekken. Maar een dag of wat later kwam hij weder en liet mij roepen, omdat, zooals bij zeide, hij mij iets ge wichtigs had te zeggen. Het was op etn zeer ongelegen oogenblik en eerst was ik weigerachtig om te komen. Doch ik gevoelde dat ik gaan moest. En welke was de boodschap die hij mij te brengen had Deze/zDominé, duizend zielen liggen voor uwe rekening beloof mij dat u bun zult aanzeggen zooals u het in mij ervaren hebt.* Sedert is hij ons meermalen komen bezoeken. Eens zeide hij //Zware wolken hangen over uwe hoofden, maar vreest niet, want God is met u*. Na deze eerste manifestatiën hebben zich meerdere ongelukkige af gestorvenen uit dezelfde gemeenten aan mij geopen baard, sommigen in den allervreeselijksten toestand van wanhoop, weeklagend en knersetandend, ver- twijfelend, bun stervens lijden w.eder doormakend, hun zonden verwenschende en in alle opzichten beantwoordend aan de voorstellingen die men in sommige boeken en platen vindt van de verdoemden in de hel. Wat kon ik doen Ik zocht hen niet op. Ze zochten mij op. Zij waren bij mij, soms voelde ik hun nabyheid, en als ik bij mijn vriend bet medium kwam, openbaarden zij zich door hem, zonder eenig toedoen van zijne of mijne zijde, in den eersten tijd zonder eenige zitting of iets dergelijks. Hoe kon ik anders dan hun Gods ontfermende liefde in Christus prediken en hen vermanen om hunne zonden te belijden en te verlaten en zioh tot God te keeren? En waarlyk God zij geloofd, meer dan een van hen, na schrikkelijken strijd en tegenstand kwam tot verootmoediging, vond rust en vrede en kwam ons later goede tijding brengen. De Middelb. Courant bevat dezer dagen //Brieven over de Ommerschans*, waaraan wij het volgende ontleenen Er is, zegt de schr. niet éene plaats in ons vader land, waar men zulk eene gemengde bevolking opeen gehoopt ziet, als in dit gezond lustoord. Dat de nieuwe drankwet een groot contingent levert is on tegenzeggelijk waar, maar even waar is het ook dat zij het meeste bijd raagt tot het gemêleerde der bevolking; van allerlei rang en stand vindt men hier, zoowel den jonkheer, den officier, den docter en den notaris als den geringsten bedelaar toch treft men er aan. Maar dit juist maakt het die bevolking te besturen. Gevangenen toch kan men ze niet noemen; daar voor hebben zy zich niet genoeg aan de maatschappij vergrepen, maar ook de naam van verpleegden, waarby men onwillekeurig denkt aan hospitalen, liefde of weldadigheidsgesticbten, is, naar mijne meening, niet gelukkig gekozen. Dat er echter onder die verpleegden - om by bun officiëelen naam te blyven vele heldere en knappe koppen zich bevinden, is helaas maar al te waar. Daarvan getuigen ook de sierlijke voor werpen, die zij in hunnen ledigen tyd, in stilte en verborgen, met de gebrekkigste materialen en werktuigen vervaardigen, en die men overal bij de vrye bewoners in en om de Schans kan bewonderen. Ook het parket te Zwolle en het ministerie van justitie in Den Haag zouden u, in den vorm van menigen klachtenbrief, de beste bewijzen kunnen geven van de ontwikkeling dier personen.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1