Buitenlandsch Overzicht REN N1SGEVIN G. K. Flobertbaan voor Heeren. 5 schoten 25 Ct. le Dig. Is pr. A. E. Steensma mot 29 p.; 2c pr. U. can Wijngaarden mot 28 p.; 3e pr. J. W. Boers met 27 p. 2e Dag. le pr. A. C. Cosiju met 29 p.; 2e pr. A. Bran- ting met 28 p.; 3e pr. J. C. Kros met 27 p. L. Flobertbipn voop» Dames. 5 schoten 25 ot. PrijzenMtj. M.dSlraons, Mej. J. Temmink, Mej. M. Blaauw uit Amsterdam, en Mej. Dora can Mieror, alien met 28 p. le Roienpremie H. can Wijngaarden met 7 rozen. 2e G. H. G. de Lange met 5 rozen. Tot Wethouder te GouJerak is herbenoemd de heer J. Smits. De afdeeling Zevenhuizen, Waddinxveen en omstre ken der Hollandsche Maatschappij can Landbouw Leeft besloten eeu adres le richten aan Z. E. deu Minister can Biunenlandsche Zaken ter cerkrg- giog eener zoodanige wijziging van de vogelenwet dat de vervolging van sommige vogelsoorten, welke thans door hun groot aantal schadelijk voor den Landbouw zijn, uiet lauger strafbaar is. Tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand te Ouderkerk a/d IJsel is met algemeene stemmen benoemd de heer A. L. de Baadt. Tot wethouder en ambtenaar van deu burgerlijken stand te Nieuwerkerk a/d IJsel is benoemd de heer A. Vis. De belegde gemeenteraadsvergadering te Krimpen a/d IJsel, kon Dinsdag niet doorgaan, omdat bet gevorderde aantal leden uiet aanwezig was. Alleen de herbenoemde raadsleden P. Hailing Pz. en J. Hoef- lake waren present. Daar indertijd is beslist dat een raadslid, eenmaal toegelaten zijnde, na het verstrijken van deu wetteijjken termijn recht heeft om beëedigd te worden en zitting te nemen en daarover dus beraadslaging noch besluit te pas komt, werden beide heeren door den burge meester beèedigd. Uit Schoonhoven wordt gemeldDe feestviering ter gelegenheid van Prinses Wilhelmina's 5den ver jaardag is hier uitstekend geslaagd. Beeds vroeg iu den morgen had de gemeente een recht feestelijk aanzien, zoowel door tol van vlaggen en eeuige •maakeolle winkelversieringen als door het zeer net ingerichte Doelenterrein, de plaats die voornamelijk voor de feestvreugde bestemd was. Te 8 ure werd het feest door het bespelen van het carrillon aange kondigd, en te 9 ure begon een optocht van circa 550 keurig uitgedoste leerlingen van verschillende scholen. Voor het gemeeutehuis werd het jonge volkje in behoorlijke orde geplaatst, en weldra weer galmde, begeleid door de muziekvereeniging Apollo, het feestlied Neerlands Toekomet (woorden van den heer L. Akkerhuijs JEz., voorzitter der Feestcom missie). Na afloop dezer plechtigheid nam de burgemeester, eere-voorzitter der commissie, het woord, en wees in krachtige taal op de hooge beteekenis van dezen feest dag. Nadat het Bescherm, o Ood, bewaak den grond, nog was aangeheven zette de stoet zich weer in beweging en trok langs de voornaamste wegen der gemeente en naar hel feestterrein in Den Doelen. Daar werden den kinderen, die door Apollo werden ontvangeu, vcrver- sohingen en geschenken aangeboden, en eindelijk, nadat ook de kleinen in de bewaarschool waren onthaald, volgde eene plechtige prijsuitdeeling vanwege het gemeentebestuur, ter bevordering van getrouw school bezoek. De namiddag werd gewijd aan kinder- en volksspelen om prijzen, en aan eene uitstekend geslaagde gyraunstiek-uitvoering, onder leiding van den heer J. A. L. de Ladhouder. 's Avonds bad een luisterrijke opiocht a gioruo plaats, met Bengaalaohe verliohting, gas-illuminatie enz., terwgl een vuurwerk op het exer citieplein het feest besloot. t J5eue toorbeeldige orde en prachtig weder heersoh- ten tjjdens de gapsche feestviering. De commissaris van politie te Delft waarschuwt het publiek voorzichtig te zijn bij het aankuoopen van handelsbetrekkingen met Cathariua Vau der Klaauw, fruitverkoopsler, huisvrouw van Pieter Hendrik Wirtz, wonende aan de Molslaan te Delft, die zich aldaar sedert eeuige maanden heeft gevestigd en wel om de volgende redenen. In den laatsteo tijd heeft zij getracht bjj alle goud- en zilversmeden daar ter stede voorwerpen van waarde op zicht mede te krijgen. Allen op dén na zijn gelukkig verstandig genoeg geweest niet agu dat verzoek te voldoen, maar een bediende met de ge vraagde stukkeu mede te geven. Een van genoemde goud- en zilversmeden is evenwel in de val geloopen en heeft aan de vrouw opzicht medegegeven twee gouden horloges en zeven gouden horlogekettingen. De beide horlogee heeft zij te Botterdam en een ketting te Delft in de bank van leening verpand. Vijf van de lombardoeduls (een van Delft en vier van Bot terdam) zijn iu banden van den wettigen eigenaar terug gebracht. De zelfde vrouw heeft ook in hare vorige woonplaats, Schiedam, op haar naam verachit- lende pareu laarzen weteu machtig te worden, welke voorwerpen alle door haur zijn verduisterd. Volgens den Haagschen correspondent der Midd. Ct. is de Begeering reeds ijverig bezig aan beant woording der voorloopige verslagen over het voorstel tot grondwetsherziening. Wat art. 194 aangaat, zegt hg, op gezag van een zeer geloofswaardigeu zegsman te kunnen mededeelen, dat een nieuw wetsoutwerp voor het hoofdstuk ouderwijs reeds bij den Baad van State aanhangig is, waarin men eeu redaotie voor het beruchte artikel heeft aangenomen, waarvan men hoopt dat zij de verschilleude partijen zal bevredigen. Met de invoering van het strafwetboek schijnt men 't volgens denzelfdeu berichtgever ernstig te meeaeu. De regeering is met haar deel van den arbeid geheel gereed. Waarschijnlijk zullen in 't begin van Octo ber de verschilleude wetsontwerpen, uoodtg voor de invoering in de Tweede Kamer, behandeld worden, met uitzondering van dat tot wijziging van enkele artikelen van het wetboek en van de invoeringswet zelve, die eerst tegen het tijdstip vau in werking treden zullen worden afgedaan. 't Kau van de groote kas wel af, denkt blijkbaar menig ambtenaar, als hij verzuimt om voor Rijks rekening zuinig te zijn, om niet te denken aau de mogelijkheid, dat meu zich soms op 's lauds kosten smokkelvoordeeltjes - verschaft. Zoo heeft nu de Minister van Financiëu zich verplicht gezien om deu ambtenaren, die voor Rijks rekening reizen maken, te herinneren, dat een biljet in rechtstreekscb verkeer soms minder kost dau twee biljetten voor twee gedeelten der reis. Zoo ver gaat dus het gemis van de „voorgeschreven spaar zaamheid", dat de ambtenaar soms zelfs, ia strijd met zijn gemak, onderweg aan een tusschenstatiou uitstapt en nog weer een kaartje neemt want dat hij in strijd met de waarheid declareert, dit gedaan te hebben, om het batig saldo te kunuen opstrijken, is niet aan te nemen. Da Minister eveuwel heeft er uu tegen gewaar schuwd, verzekerende dat het „niet zelden" voorkomt, maar er bijvoegende dat de ambtenaren, „ten einde zich voor schade (vermindering van bun declaratie) te vrijwaren", „wel zullen doen door zich vooral te vergewissen of en tot hoever z(j zich van een doorgaand biljet kunnen bedienen". Beleefd is de Minister, de betrokken bons enten deurs zullen dat niet kunnen ontkennen. (Dagblad.) De Augustusmaand, anders eene die veel goed maakt wal vorige maanden bedierven, heeft zich dit jaar slecht gehouden. Bracht zjj den langgewensch- ten regen, zjj bracht teveus eene ongewenschte koude en wat de droogte in Juni eu Juli te wenschen over liet, hel goed uitkomen der vruchten, dal hield in Augustus het gemis aan warmte tegen. Overal heb ben de vruohtboomeu prachtig in bloei gestaau, en het aautal vruohten is grootmaar zjj zyn door elkaar klein van stuk en hebben haar volle rgpheid niet. Het gevolg daarvan is, dat het ook geen zoo genaamde overblijvers zijn. Zij blijven nu te lang aan den boom en beginnen daardoor, eenmaal ge plukt, ook spoediger te rotten. Ook met de veldge wassen is het geheel uiet gunstig de aanhoudende nachtvorsten anders onbekend iu Augustus, deden veel kwaad. De toestand op het land laat zich lang niet rooskleurig aanzieo. In de Gids van September beoordeelt de heer mr. W. H. de Beaufort een drietal „vredesvoor slagen", op het gebied der regeling van het onder wijs gedaan, achtereenvolgens door den Groninger hoogleeraar Van der Wyck, doOr deu predikant te Koudurn, ds. Tibholt, en door dr. H. J. Betz. Hoewel de heer De Beaufort van art. 194 onzer Grondwet zegt, dat het allerlei stelsels toelaat en zelfs geen beletsel voor eene zeer gebrekkige inrich- van ons onderwijs ié, zoodat het waarlijk niet als palladium onzer ondefwgswetgeving behoeft te worden vastgehouden, vindt geen dezer „vredesvoorslagen" zijne sympathie. Zij* hoofdbezwaar tegen de toepas sing der leuze: „het onderwjjs zaak der ouders!», zooals die de heeren Van der VVijck en Tiuholt voorstaan, is de grove onbillijkheid, welke daarvan voor de minderheden bet gevolg moet zijn. Want het vertrouwen van den heer Vau der Wijck, dat ouders en onderwijzers van nature niet „zoo lief deloos en bekroibpen zijn, dat zij met gretigheid iedere kans zullen aangrijpen om andersdenkenden te ergersn," deelt de schrijver niet. Niet omdat hg alle geestelijke leiders voor liefdelooze en bekrom pen menschen houdt, maar omdat elk onderwijs, dat in eene bepaalde richting gegeven wordt, nood zakelijk propaganda voor die richting moet maken, wat moeielijk op andere wijze geschieden kan dan door nu en dan aau andersdenkenden ergernis te geven. Het voorstel van dr. Betz, om in de grondwet te schrijven dat bet openbaar onderwijs slechts aanvulling zal zjju van het bijzouder, aobt de heer de Beaufort ten eenenmale verwerpelijk. Vooreerst omdat het in strijd is met deu feitelijken toestand, zoolang, geljjk thans, de verhouding tusscheu de bevolking der openbare eu der bijzondere school ongeveer is als aoht tot drieverder omdat het eene onmogelijkheid is, dat het openbaar ouderwijs steeds zou moeten wijken voor elk bijzonder onder- wijs, steeds lager zou moeten staan zelfs dan het slechtste bijzonder onderwijs, en het voor den staat geldt geen onderwijs, of goed eu voldoend onder wijs. Eindelijk ook omdat de grondwetgever niet kau uitmaken, of later de gemengde dan wel de confessioneele school de qverhaud zal behouden. Wordt in Nederland de maatschappelijke scheiding zoo volkomen, dat elke godsdienstige richting, geljjk thans reeds de Calvinistisohe, voor zich eigen onder- wjjs-inrichtingen van de bewaarschool tot de Uni versiteit gaat eisoheu, eene omkeering welke de heer de Beaufort echter volstrekt niet aanstaande acht, dan zou ous lager onderwijs, sooals hel uu bestaat, van zelf motten vervallen. Volkomen ruimte mug zij (de overheid) voor bet lager onderwijs niet geven, zegt de heer Beaufort, „Zü moet blijven waarborgen, dat er overal gele genheid besta tot het verkrijgen der voor elk mensch onontbeerlijke kenuis. Er behoeft niet overal eene openbare school te zijn, maar er moet overal lager onderwijs worden gegeven, en nergens mag zich hel geval voordoen, dat iemand wegens zijne gods dienstige meeningeu verhinderd wordt, zedelijk of feitelijk, zijne kinderen van dat onderwijs te doen genieten. Vindt bjj geen school waar zijn geloof wordt geleerd, dan moet hg een school binnen zijn bereik hebben, waar niet het geloof van anders- tlenkendeu geleerd wordt". Ook dit beginsel moet de grondwet vaststellen, en hoe gaarne ook de heer De Beaufort, met dr. Bete, wil „liberaal lijn tegen de anti-liberalen", acht hij het uiet in het belaog onzer natie, en vooral niet vau de lagere standen, door de grondwet te laten uitspreken, dat „al het mogelijke moet worden gedaan om het bijzonder onderwijs te bevorderen" eu dat „de openbare school een noodzakelijk kwaad is". De Keizer van Duitschland heeft een klein pensioen verleend aan de weduwe en de kinderen van een oud soldaat der landweer, tot belooning van een helden- dand, die wel verdiende in herinnering te blijven. Het was in 1870—71. De Duitsohers hadden het station van Fontenay bezet en er een wacht gelaten, Fransche scherpschutters vielen die wacht aan, doodden en kwetsten eenigen der soldaten en maakten de andereu krijgsgevangenen. Alvorens te vertrekken, deden zij de brug van den spoorweg in de lucht springen. Een Duitsch soldaat, Jozef Pott, bleef voor dood liggen. Hjj was nochtans enkel gekwetst. Toen hjj tot het bewustzijn gekomen was, dacht hjj eerst en vooral aan den trein, die coldaten der landweer moest aanbrengen. Hjj kroop naar den overkant der brug en slaagde er in, zijn pijnen vergetende, door het geveu van noodsignalen den trein te doen stilhouden. Men moest Jozef Pott een arm en een been afzetten, doch bij overleefde zijn wonden. De eigenaar van het Hótel de l'Europe, te Alten- dorf, die zich ook op deu trein bevond, schonk den redder van zjjn leven een eerste belooning van 3000 mark. e t De Duitsche Keizer beeft thans beter laat dan nooit I den moedigen soldaat bedacht en zjjn familie een pensioen toegekend. Dinsdag is openbaar gemaakt de akte van be schuldiging in de zaak tegen Jeanne Marie Lorelte, wegeos het doodsobieten van den Japanschen gezant Sakurada, in den nacht van 14 op 15 Maart van dit jaar, in het „Heitel de Hollende," te Botterdam. Wij ontleenen daaraan het volgende Dat tusschen den verslagene en de beschuldigde bestaau heeft wat men noemt eene „liaison", ia algemeen bekend. In deze akte vindt men nu zorgvuldig nagegaan wanneer deze verbintenis ont staan is, door wiens bemiddeling ze tot stand kwam, en wanneer gebleken is dat de verslagens er een eind aan weusohte te maken. Jeanne Marie Lorette is 21 jaren oud en te Molenbeek St. Jean, bjj Brussel, geboren. Op 17 jarigen leeftjjd had zij intieme relatiën aangeknoopt met een bejaard heer, waarvan de geboorte van een levenloos kind het gevolg was. Zij gaf des tijds les in zang en pianospel en zette dit bedrijf voort, totdat zjj in November 1883 met den Ja panschen zaakgelastigde Sakurada in kennis kwam wieu zij in Maart 1884 naar Den Haag, zijne eigenlijke residentie, volgde. Zij woonde daar eerst in de Witte de Witstraat eu betrok naderhand een huisje aan den Kanaalweg. Volgens getuigenis van buren, leidde zjj daar een ingetogen leven eo ontving nimmer andere heeren dan den heer Sakurada. In bet begin van dit jaar deden zich sporen van verkoeling voor, althaus werden toen merkbaar voor de omgeving. Toen de beschuldigde iu Fe bruari te Brussel vertoefde, gaf zij te kennen dat zjj zich zeer ougelukkig gevoelde en soms aan zelfmoord dacht. Ook bleek zij toen vernomen te hebben dat de heer Sakurada gehuwd was. De beschuldigde schjjnt omstreeks dien tijd toegestemd te hebben iu eene scheidingtegen uitkeering van 8000 franken zon zjj binnen weinige dagen Den Haag verlaten. De beschuldigde ontving de 3000 franken en nam ze aan, en de heer Sukarada gaf aau de bedienden in zjjne woning last de deur roor haar gesloten te houdeu. Alles scheen dus voor goed geëindigd. Niettemin wist de beschuldigde herhaal delijk met hem in aanraking te komen. Deu 8en Maart vau dit jaar waren beiden samen, en bij die gelegenheid dreigde zij zich vau het leven te berooven. Het blijkt dat zg den dag te voren haren revolver bij een wapensmid heeft laten nazien. Wellicht ook ouder den indruk van gedachteu aan zelfmoord, vervoegde zij zich deu volgenden dag bij een geneeskundige, met verzoek baar een flinke aderlating te bewerkstelligen, hetgeen haar echter geweigerd werd Het blijkt uit verschilleude bijzonderheden, dat de heer Sukarada er ten slotte aan dacht zich, door op reis te gaan, aan verdere banden le ont trekken en daarbij trachtte door valsche telegrammen roor haar zijn spoor te verbergen. Den 14den Maart ging hjj werkeljjk uit Den Haag op reis. De trein van 10.30 Holl. spoor was uitgekozen, doch toen zijn bediende onderweg de besch. opmerkte, die dus ook zjjn meester kon opgemerkt hebben, werd van richting veranderd en koos men den trein van 10.30 Rjjnspoor uit om te vertrekken, Met dien trein bereikte de heer Sukarada Goada, en de beschuldigde, die inderdaad zich naar bet station van het Hollandsch spoor gespoed had om hem te ontmoeten, vond daar niemand. Zij ijlde toen naar het station van den Rjjnspoor, hoorde daar dat de gezant naar Gouda vertrokken was en reisde met den volgenden trein derwaarts, na alvorens bjj een messemaker te hebben afgehaald een aldaar den voorgaanden avond voor 7 gekoohten dolk. Zjj ontmoetten elkadr daarer bad een onderhond plaats, en gezamenlijk begaven zjj zich naar Bot terdam, waar zij hun'intrek namen in het „Hötcl de Hollende*. De beschuldigde Lorette, bjj wie tjjdens haar verblijf in Nederland een jonger broertje inwoonde, had na aankomst te Botterdam dit knaapje met eenige boodschappen naar Scheveningen gezonden, en vernam bjj zjjne terugkomst, dat gedurende den dag aan hare woning een boodschap was geweest om de beschuldigde aau het bureau vau den com missaris van politie te ontbieden. Voorts was er een telegram uit Parjjs voor haar aangekomen, 't welk bij opening heette verzonden te zjjn door den heer Sukarada, op dat oogenblik te Botterdam. Door een en ander was zjj zeer ontstemd geraakt. Nadat men 's avonds de slaapkamers betrokken had, ziju beide aangelegenheden nog lang het onder werp van het gesprek geweest, en ook vooral een opnieuw door de beschuldigde opgeworpen vermoeden van welhaast moeder te zullen worden. De bespreking kwam uiet tot eeu bevredigend einde. Alsnu naderde de noodlottige ontknooping, waar omtrent aan de akte het volgende ontleend is De beschuldigde kwam allengs tot het besluit om de poging tot zelfmoord niet alleen te dceu staan, maar daaraan te verbinden een moordaanslag op den persoon, dien zjj als de oorzaak beschouwde vau al hare grieven. Zjj begeeft zich naar de kamer no. 16 van haar broertje en schrijft daar met potlood het volgende briefje, het regel 'oor regel omslaande, opdat haar brosrtje het niet zon lezen en het vervolgens mede nemende naar kamer no. 12. „Je me-tue et oet homme aussi qui est un mise- „rable égoïste et qui n'acoeptent les européennes „qu'au titre de constdérution des Japonaises. „Nous sommes civilisées et instruites et on ne „nous humilie pas impunement. „Avis au Japonais hypocrites et ldohes. „J. Lobette. „Je désires le utoins de bruit possible pour lous „deux c'est mauvais. „Adieu tous ceux qui m'ont aimés ohèr père, „chère soeur et frère. „Pardonnez moi," Te ongeveer half vijf uren des morgens baalde de beschuldigde uit baar japon, die over een stoel hing, de revolver waarmede zij zich tot den verslagene wendde, die toen wel niet sliep, maar toch niet be merkte wat er verricht werd, en bracht tot tweemaal toe de revolver tegen zjjn rechterslaap en trok die telkens terug, waardoor zjj de overtuiging verkreeg dat deze handgreep niet werd opgemerkt. Daardoor aangemoedigd deed zij hetzelfde ten derde male, doch trok toen het vnnrwapen af, dat van zes scherpe patronen voorzien was, waarop zij niet zoozeer door den knal als door het vuur en het uit het lichaam stroomend bloed ontwaarde, dat het schot maar at te goed getroffen had. De beschuldigde beweert alstoen onmiddelijk de revolver op zich zelve te hebben willen afschieten, hetgeen niet gelukte, waarop zij die wegwierp en zich met den op de nachttafel klaarliggenden dolk, verschillende sneden in de beide polsen toebracht, die echter van geheel onbeduidenden aard waren, zoodat het gebruik der handen er niet door werd belemmerd. De verwonde, die geheel belusleloos was, ia naar het gemeentelijk Ziekenhuis overgebracht, alwaar hjj, steeds in denzelfden toestand met reutelende adem haling, des avonds van 15 Maart te 10.35 is overleden. Bjj proces-verbaal van den heer Officier van Justitie te Botterdam van 15 Maart jl., is nog ge constateerd, dat op. dien dag omstreeks 4 uur des namiddags de besch. bjj bet ziekbed van den ver slagens is gebracht, waarop zjj aanhoudend riep „pitié I pitié pardon, pardon 1 je suis une misera ble" I en ofschoon de Ijjder nog eeuige beweging mankte, „il est mort, moi je l'ai fait, je suis une misérable» Op grond van een en ander wordt Jeanne Marie Lorette door den Proc.-Generaal beschuldigd van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade eq, geleider lage. Blijkens de berichten der Engeliche bladen dareu de anti-Duitsche demonstraties in Spanje nog steeds voort. De republikeinen doen hun voordeel met de be weging en wakkeren ze aan, ten einde koning Al fonso tusschen twee vuren te plaatsen en hem de keus te geven om of Spaoje's rechten ten volste te handhaven, wat er ook gebeure of gedeeltelijk op te geven, ten koste van zijn populariteit en misschien van zyn troon. De Spaausche regeering verkeert dus in een zeer moeielijk geval. Ten einde hun geschokte populariteit te herstellen, moedigden de ministers de beweging eerst aan en daarom is het nu natuurlijk uiterst moeielgk om er krachtig tegen op te treden, terwgl aan den anderen kant de anti-Duitsche manifestaties de Duitsche regeering ontstemmen en Bismarck steeds minder geneigd maken tot belangrijke concessies, want natuurlijk wil zelfs de Duitsche rijkskanselier deu schijn niet op zich laden, dat hg zich door het rumoer der Spanjaarden bang heeft laten maken. Te Barcelona begaf zich een grOote menigte naar het regeeringsgebouw, die er de glazen verbrijzelde en door de troepen moest uiteengejaagd worden en ook te Madrid werd een nieuwe anti-Duitsche demonstratie door de gewapende macht verhinderd. Volgens den berichtgever van Berl. Tag. beeft de Duitsche regeering in dat opzicht te Madrid een duidelijkeu wenk gegeven, zoodat de beweging nu met kracht zal worden tegengegaan. Overigens is de oplossing der quaestie nog niets gevorderd, want volgens den Berlijnschen bericht gever van Daily New» wacht de Duitsche regeering nog steeds antwoord uit Madrid op de voorstellen, welke zg onlangs heeft gedaan. De Fansche bladen houden zich druk bezig met de rede van Ferry, Zondag te Bordeaux gehouden j de iuboud van die rede is precies dezelfde ais die van vroeger datumnieuw alleen is de vorm, in zoover dat er uit blgkt, dat Ferry zijn politieke nederlaag geheel te boven is, naar zgn eigen meening, en hij daarom stouter optreedt. Velen gouden 't er voor dat Ferry spoedig weder een belangryke rol zal spelen, omdat hg meer dan iemand de eigenschappen bezit, die in een constitutioneel staatsman tegenwoordig verei8cht worden en welke het kortst worden weer gegeven met de woorden tact en onbeschaamdheid. Van Bordeaux vertrok Ferry naar Li bourne, waar een diner van 800 couverts ter sgner eere gegeven wordt. De manifestaties bij zijn komst worden zooveel mogelgk vsrmedenhet gesis en gefluit wordt door de vrienden overschreeuwd, terwgl de ex-premier zelf er over glimlaoht. De quaesties, tusschen Engeland en Frankrijk hangende, wil lord Salisbury met den minister De Freycinet persoonlek uit de voeten helpen. Hg noodigde Frankrgk's minister uit tot een onderhoud in de nabijheid van Dieppe. In beginsel is daartoe besloten. Of onder die quaesties ook behoort die betreffende Olivier Pain Met den sultan is Engeland nu ook een stap verder gekomen zgn gemachtigde, sir Drummond Wolff, is eindelijk na herhaald uitstel, audiëntie ver leend. Daarop bepaalde meu zich tot eenvoudige plichtplegingen en verzekeringen. Sir Drummond Wolff las eeu eigenhaptfiigen brief van koningin Victoria voor, waarin deloop wordt geuit, dat Turkije en Öroot-Brittannië steeds in vrede en vriendschap zullen leven. De koningin gaf daarin verder de hoop te kennen, dat zij met medewerking van den sultan een einde zal kunnen maken aan de in Egypte bestaande verwikkelingen en een staat van zaken zal gevestigd worden, even zeer bevorderlijk aan de rechten van den sultan, als aan het welzijn van bet Egyptische volk, de belan gen van Engeland en die van alle andere natiën. De sultan antwoordde, dat hij prijs stelde op een verbond met de koningin, die zijne souvereine rechten over Egypte ten volle erkent. Over eenige dagen ton hij één of meer personen aanwgzeu, om met tir Henry Drummond Wolff over de verschil lende Egyptische vraagstukken van gedachten te wisselen. Binnenkort zal de sultan den Britscheu buiten gewonen gezant eene nieuwe audiëntie verleenen. Het zal ons benieuwen hoelang dat binnenkort en die eenige dagen zullen duren! Men weet, io Konstantinopel heeft men bij sommige gelegenheden, nog al eens lust tot uitstel. De Duitsche Keizer heeft tot zgn groot genoegen een aantal paraden en manoeuvres in het vooruit zicht 2 Sept. die van het gardecorps 3 tol 5 Sept. cavaleriemanoeuvre8 bij Pritzwalk 9 Sept. komt de Keizer te Karlsruhe voor de parade van de Badensche troepen bij Rastatt. Voor de ontvapgst van den Keizer worden te Karlsrube groote toebereidselen gemaakt26 Sept. zal het jonggehuwde erfgroother- tooglijke paar in die stad zijn intocht houden, welk feest ook den Keizer en Keizerin wordt bijgewoond. Graaf Herbert Von Bismarck begaf zich Dinsdag naar Potsdam om den Keizer rapport te geven. De zoon des Rijkskanseliers neemt, zooals men zich herinnert, het Staatssecretariaat van Buitenlandsche Zaken waar, daar Hatzfeldt op reis is. De Russische Keizer eu de Keizerin vertoeven nog te Kiew, waar zij de gedenkwaardigheden be zichtigden en de parade bijwoonden op het paleis werd groote receptie gehouden. R E C L A,M E Een verbazend debiet, door geen ander geneesmiddel ooit nabijgekomen, hebben de bekende Zwitsersche Pillen van R. BRANDT verkregen. Dit is alleen mogelgk geworden, doordat ieder huisge zin deze pillen verkoos om hare uitstekende uit- werkiog bij storingen in de spijsverteering, waardoor alle andere middelen, zooals Bitterwater, Rabarber, Droppels enz. werden verdrougen. Men overtuige zich steeds dat iedere doos Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT, (hg de Apothekers verkrijgbaar a 70 Cents de doos) voorzien zij var* het merk eeu wit kruis op rooden grond met de naamteekening van R. BRANDT, en weigere alle op andere wijte verpakte. Verkrijgbaar by I. M. ZELDENRIJK te Gouda. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda, brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeenteraad in zijne Vergadering van den In dezer beeft benoemd tot leden der Commissie belast met bet ontwerpen ran en bet herzien der plaatselijke Verordeuingen, tegen welker overtreding straf is bedreigd en waarvan de Burgemeester Voorzitter is, de Heeren W. J. FORTUIJN DROOGLEEVER, Mr. P. P. P. KIST, Dr. F. H. G. van ITERSON, en Mr. J. H. van MIEROP. GOUDA, den 2 September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoem#, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doen te weten dat de Gemeenteraad ia zjjne Vergadering van den ln dezer maand heeft benoemdtot Wethouder ter voorziening in de Vacature ingevolge art. 87 der Gemeentewet den Heer W. POST DRO§T. GOUDA, den 2 Sept. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN De Seoretaris BROUWER.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2