m I I r '40.- )er a. s. erkgebonw Hl. I Zondag 6 September. 1885. N° 3284. meente. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BINNENLAND. )ning 4. NST. BONS U® gen. C.EDAUW NEMAN te OI.MS lOCHh .ES Hoest en tents. HOLM, 'eüt. I THMA iretten geeft chting. In 1.00. HUBER, n 40 Cent, i □NS van liver plant- eetlust niet aangenaam In doozen De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave rdt gevraagd i de openb. lagere school Hengeloo ren en wat goede getui- rieven onder liefst inde C. THIM IIPPENHOK 13 DUIVEN, IIP. Te be- Bnreau dezer laarmede in fatsoenlijke van middel en voorzien, er letter Y, khandel van •ytlerdam. OPWEKKEND WTSWRDMJVEW IMOEDE ’.OOTE ZWAKTE De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. goudsche courant. Gisteren morgen is Wilhelmus Compier, oud ruim 6 jaar, met het oplaten van zijn vlieger in de Oude Gouwe in het water geraakt, N. de Haan besteller aan de Rijnspoor alhier heeft zich gekleed te water begeven en de jongen gered. Git Zevenhuizen schrijft men ons De witte bouw is hier geheel binnen en levert tamelijke resultaten op. De boonen en erwten be loven echter een slecht beschot, daar de helft van de bloesems verloren is gegaan. De nachtvorsten van de vorige maand deden ook aan de weilanden niet veel goed. Tot onderwijzeres aan 1 te Sloten, Noord-Holland is benoemd mej. Verkaik, van Stolwijk. De commissaris van politie te Gouda waarschuwt de ingezetenen tegen H. Schoemacher die als zyn adres opgeefl Schiestraat 1 te Delfshaven, doch daar niet woont. Deze persoon bestelt overal goederen aan dat adres die in ontvangst worden genomen en spoorloos ver dwijnen, zonder dat de afzender betaling ontvangt. Reeds waarschuwde de commissaris van politie te Delfshaven tegen Schoemacher, doch hij schytit daarmede door te gaan, tenminste zijn er hier ter slede nog bestelbrieven ontvangen. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDA, 5 September 1885. De uitslag van den te ’s-Hage gehouden schaak wedstrijd isle klasse, le prys jhr. Van Foreest, met 8*/i» 2e Pr* d® h®®r Messemaker le Gouda met 6l/g en Pr* de h®er Beoima, met 5 winst punten; 2e klasse, le pr. de heer S. A. Aronson, te Gouda, met 4, 2e pr. de heer A. Horneman te Gouda, met S1/#» 3e pr. de heer H. J. Wennekes te Gouda, met 3 winstpunten. Donderdagavond had in de bovenzaal der //Har monie* eene vergadering plaats van abonnés te dezer stede op eenige voorstellingen der Hoogduitsche Opera te Rotterdam. Deze vergadering werd bijge woond door de hh. Conrad Behrens, Directeur der Opera, H. L. Berckenhoff, Administrateur en Jac. de Vos, Regisseur. De heer Behrens leidde deze vergadering, heette allereerst de aanwezigen welkom, zeide met genoegen uit het groot aantal inteekenaren te hebben gezien hoeveel belangstelling te Gouda bestaat in de Opera en beloofde dat het steeds het streven zou zyn der Di rectie om aan alle billijke weiischeu tegemoet te komen. Vervolgens werden door den heer Berckenhoff eenige mededeelingen gedaan, waaruit bleek dat op de volgende Zaterdagen na afloop der Opera te Rotterdam (tegen de vroeger medegedeelde vermin derde prijzen) exlra-treiuen zullen ryden naar Gouda: 3 October, 14 November, 12 December, 9 Januari en 6 Februari. Het plan is dit jaar te Rotterdam zooveel mogelijk groote opera’s te geven, daar het gebleken is dat deze het meest in den smaak vallen van bet publiek en dit zal in ’t bijzonder het geval zijn op genoemde Zaterdag-avonden. Men zal in de gelegenheid zijn iu Gouda plaats te be spreken en wel des Woensdags van de week, waarin de voorstelling vak, van 103 ure in ecu nader op te geven lokaal. Men heeft dan de beschikking over de geheele zaal (behalve natuurlek de abonne- mentsplaatsen) zoodat de beste plaatsen door het Goudsche publiek kunnen worden besproken. Wat de op te voeren opera’s betreft zullen die, welke dit jaar voor bet eerst te Rotterdam opgevoerd worden, ook op genoemde Zaterdagen gegeven worden. Er werden voorts een 12 tal opera’s genoemd, waaruit de Directie een keuze zal doen. Vervolgens werd ieder in de gelegenheid gesteld de gewensohte inlichtingen te vragen, die op de meest welwillende wijze werden gegeven. De heer Behrens verklaarde ten slotte ook in het vervolg aan alle billijke wenschen te gemoet te willen komen, zoo hem b. v. bet verlangen der abonnés wordt kenbaar gemaakt om zekere opera, die te Rotterdam bij zonder succes heeft, te zien opvoeren, zal hij dat gaarne doen en in het algemeen beloofde hij het ons zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te willen maken. Voor zoover het hem mogelijk is want ofschoon het spreekwoord zegtwBy God en een Theaterdirecteur is alle» mogelijk* is ook hij tegen overmacht niet bestand zal hij aan alle wenschen tegemoet komen en wie weet, zeide hij, of de lust in Opera-bezoek in dit seizoen niet zoo toeneemt dat men met de 5 voorstellingen nog niet voldaan is, maar er nog een paar by verlangt? Met helgrootste genoegen zou hij ook daaraan willen voldoen. Een woord vau en het nuttige Op voorstel van deu heer J. Post van der Bur werd nog besloten dat aan de Directie der Rotter* damsche tram weg-maatschappij zal worden verzocht na de opera-voorstellingen de noodige tramwagens beschikbaar te stellen om de Goudsche ingezetenen naar het Station te ryden, dat b. v. bij regeuachtig weêr zeer verkieselijk is. Voordat de vergadering eindigde betuigde de heer S. van Milligen, namens alle aanwezigen, den heer Behrens zijne erkentelijkheid voor hetgeen hij deed om het Goudsche publiek het bezoek aan de Opera zoo gemakkelijk te piaken. Als kunstenaar en als zanger, zeide de heer vau Milligen, kenden wij U reeds lang, hoogst aangenaam was het ons tbar.s per soonlijk met U kennis te maken en wij hopen dat deze kennismaking van zeer langen duur zal zijn I Blijkens het daverend applaas van de aanwezigen werd die wensch door allen gedeeld. Dezer dagen werd het 40 jarig bestaan herdacht van eeue Vereeniging te deur stede, die steeds zeer nuttig werkzaam was en van welk jubilé derhalve met waardeering mag worden melding gemaakt. Het is de vereeniging Hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede. Gedurende den tijd van haar bestaan heeft zij een zeer gunstigeu invloed geoefend op tal van behoeftige gezinnen door werk te verschaffen aan de huismoeders. Het behoeft toch geen betoog dat de dames, die aan het hoofd staan dezer Vereeniging, wanneer zij in aanraking kwamen met hare behoef tige stadgenooten, zich niet eenvoudig bepaalden tot het geven van werk en het betalen van loon, maar in zake de opleiding der kinderen, de inrichting van het huishouden enz. enz. tal van nuttige wenken ga ven, gepaard aan hulp van hen, die dit bleken te verdienen, en hen bijstonden met raad en daad, overal waar dit noodig was. Behalve de onmid- delyke goede resultaten der Vereeniging, zijn er alzoo nog vele, die indirect menig huisgezin ten goede kwamen en wy zeggen zeker niet te veel als wij beweren dat de Vereeniging veertig jaar lang ceu zegen was voor deze stad. hulde tot de dames, die aan het hoofd staan met zooveel ijver en liefde zich aan doel dezer zaak wyden, is hier zeker niet misplaatst evenmin ah eeu woord van erkentelykheid tot de stadgenooten, die de zaak door flnantieele bijdragen steunden. Wij bevelen de Vereeniging aan in aller belangstelling en vermelden met genoegen, dat by gelegenheid van het 40-jarig jubilé ver scheidene extra-giften iukwamen, die met erkente- lijkheid in ontvangst werden genomen. Van de dames, die de Vereeniging oprichtten is nog een drietal in leven, nl. mevr. I. C. Vorst man geb. Perier te Gouda, mevr. H. Remy geb. Jeaunier le Hengeloo en mej. A. H. Verhagen te Amersfoort. Men meldt dat Hoetink, bekend als bruigom van Jannetje Struik, de zg. millioenen-juffrouw, dezer dagen in het huwelyk is getreden met de dochter van Van Zutphen, mede uit het bekende proces vermaard. Toen Jannetje dit nieuws in de gevangenis te ’s-Hertogenbosch vernam, moet zij in onmacht zijn gevallen. Indien waar is, wat men voor zeker ver haalde, dat H. bewaarder was van de door Jannetje verworven fondsen, dan is haar aandoening over de huwelijksaankondiging alleszins verklaarbaar. De schrijver der Haagsche Sprokkelingen in het U. D. verhaalt het volgende van eene instelling die in de residentie bestaat Niet alleen zijn wij vermaard wegens ons talent //Ous fatsoen op te houden* en ons te voeden met muziek en andere minder substantieele eetwaren, onze nobele leveranciers helpen ons bovendien aan zakgeld. Eene sierlijke kaart bood mij dezer dagen aan alle kleedingstukken voor mijn heele huis houden, zyde, fluweel en linuen, bedden en tapyten en geheele meubilecringen, dameshoeden, parapluies, matten enz. Eu op welke ,/verkoops-conditiën Mijnheer ik ah ambtenaar behoef maar 20 pCt. contant te voldoen, en de rest kan ik betalen z/per week, 14 dagen of per maand van 1 af, geheel volgens verlangen van den kooper Nu vraag ik u eens, wie dat niet zou kunnen 1 per maand! Ea dan zijn we er nog niet als ik maar eenmaal mijne eerste rekening geregeld heb afbetaald, dan ontvang ik verder //alle goederen zonder aanbe taling," dus tegen 20 pCt. Kijk, *t is wel niet vleiend voor oas ambtenaren, zoo op een minimum van 1 ’s maande afdoening getaxeerd te worden, maar ge zult niet ontkennen dat er toch ook voor- sche Maatschappij vau Landbouw die van September te Purmerend zal gehouden zijn veie inzendingen van voortbrengselen tuinbouw en zuivelbereiding aangegeven. Ook de paarden- en veetentoonstelling op 18 dezej belooft belangrijk te zijn, een 17 tal hengsten zijn aangegeveu en niet minder dan 100 stieren. Talrijk zijn de opgaven van inzending van ander rundvee en ook van schapen. Tot Wethouder te Ammerstol is, in plaats van wijlen den heer C. Zaanen, benoemd de heer A. Oskam. Voor de algemeene tentoonstelling der Holland- 16-20 worden van September te i

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1