AZEN, geschilderde LAS. BINNENLAND. Zondag 13 September. 1885. N° 3287. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. R. K. iGimborn 1 tverij 'o mus 'IS, ibeth, tenting iBLUSCH- den 14°“ dezer, ercitie-terrein. I i nts. I ,1 J I ?urfsingel, omstreken. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave MAN, rEMBER a. s. 4 GOUDSCHE COURANT rinkel en in de ziet jzing 60 Cts, n-, trek-en it te Gouda. iedert twintig iburg bezoekt i verkoop van 'tto«Kaas», MAN, Boek- I. aders, Leiden Voorburg. el. R, krachtig, i huis voor til 1883" 'EN. Keizer-, en andere hunne leven et snelle droo- 1 1 irschuwing moge strekken, betrekkelijk klein vaartuig staan in bet algemeen boog- En toch i oogkwalen, i, drukkende, an door lang ode endrui- kwyls vocht :.enz. Allen terkste aan- De nitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. en bij de petroleumhaven met de commissie beginsel op de meest en zullen MIe te haudhavèW* artikelen van de BRINKMAN bekomen Janskerk te lenis der St. :eningen,enz. ïrljjk levens- Ie Gebroeders beleefd ver- 'digen. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gebeurd. De ure een ongeluk bekomen, vooruitstekeoden tak landbouwer G. van kwam met zulk een weest, als de lading vlam had gevat. Wij hopen Werd' ditmaal' getroffen, hoeveel getuigde schepen aan da*, gevaar bloot. men, zooals b.v. in Amsterdam, dat wel het petroleummagazyn van bliksemafleiders is voorzien, doch dat deze op de in liggende schepen veelal ontbreken. Dit is een verbazend gebrek aan voorzorg. Is het al waar, dat het ontbreken van bliksem* leiders op de schepen waarschijnlijk een gevolg is van overgroote zuinigheid, ten gevolge der gedrukte vrachtvaart, zoo mag dit toch geen reden zijn om voor het gevaar, dat daaruit kan voortvloeien, de oogen te sluiten. In sommige Australische havens liet men vroeger, en laat men waarschijnlijk ook thans nog, geen schip vertrekken, wanneer instrumenten, reddings middelen enz. niet in goeden en voldoenden staat aanwezig waren. Men was dus wel genoodzaakt, het ontbrekende aan te schaffen. Wij zien dan ook niet in, waarom voor de petroleum-zeeschepen het hebben van bliksemafleiders niet verplicht kan gesteld worden. Desnoods zou de gemeente deze kunnen aanschaffen en tegen huur in gebruik geven. (Amst.) Sedert korten tijd bezit Innsbruck, de hoofdslad van Tirol, eene bezienswaardigheid, die eenig in hare soort is. Het is eene kaart in relief van dat her togdom en van Vorarlberg. Deze kaart is op een maatstaf van 7500 vervaardigd en haar omtrek is ongeveer vijftig meter. Met <ene bewonderenswaar dige nauwkeurigheid zijn er de verschillende keten der Alpen afgebeeld. De hoogste toppen in de Ortlergroep, welke zich in werkelijkheid ruim 3900 meter boven de zee en 3330 meter boven Innsbruck verheffen, zijn hier on geveer 160 centimeter hoog, en de voornaamste dalen, zooals van de Inn, de Etsch en de Sill, zijn zoo breed, dat zij door den beschouwer met het grootste gemak doorwandeld kunnen worden. Alle bergen zijn uit steensoorten samengesteld, die van de plaats zelve afkomstig zyn. Ook zijn zij tot de grenzen van den plantengroei met groen bedekt. Gletschers en sneeuwvelden zijn eveneens als zoodanig kenbaar. Zeven jaren heeft men aan dit kunstwerk gewerkt. Het bevindt zich in den tuin van de kweekschool voor volksschoolonderwijzers. Welke beteeketais de Telephoon-Telegraafdienst door de aansluiting der verschillende centrale bureaux der Nederlandsche Bell-Telephoon-maatschappij aan de Rijkstelegraafkantoren heeft verkregen, kan blyken uit het onlangs gepubliceerde vershtg over den toe stand der telegrafen in Nederland over hetjaat 1884 van R. Zaai te Alpben betreffende de van de gabel op het Goudscbe de daarbij behoorende boerderij. De benoeming van eenen Onderwijzer aan de le Kostelooze School. De benoeming van eenen Brugwachter voor de brug op de Gouwe tegenover de Turfmarkt. Hedenmorgen had in deze gemeente het volgende treffende voorval plaats. De heer D. C. Samsom ging uit zyue woning schijnbaar geheel gezond de straat op, toen bij in den Groenendaal gekomen zich plotseling onwel voelde worden, waarom hij bij den groenten-koopman G. inliep met verzoek even te mogen rusten. Eenige oogenblikken later was hij reeds overleden. De beer Samsom was vele jaren achtereen lid van den Gemeenteraad en had ook zitting in bet Bestuur der Werkinrichting tol wering der Bede larij, waartoe hij van de oprichting af behoorde ec ten opzichte waarvan bij groote verdiensten had. Men meldt ons het volgende Gisteren morgen is te Amsterdam bet lijk uit het water opgehaald van een jongmenscb, die de vorige week uit Gouda vertrok en na dien tijd spoorloos was verdwenen. De omstandigheden doen een misdaad vermoeden. Hij kwam in Amsterdam aan in het bezit van een som gelds en daar geheel vreemd zijnde nam bij het geleidt aan van een commissionair, die hem echter naar verdachte huizen bracht, waar hij nog met een ander persoon kennis maakte, in wiens gezelschap bij later op straat ge zien is, doch die later niets omtrent zijn verdwijnen wist mede te deelen. Zijn lijk is gevonden zonder geld, maar naar men verneemt werd zijn «horloge en ketting nog op zijn kleederen 'gevonden. De politie doet onderzoek. goedkeuring van Gedeputeerde Staten, bet tracte- ment van de te benoemen onderwijzeres op 550 gebracht. De vorige onderwijzeres genoot 650. In den nacht van 9 op 10 dezer is er inge broken in de secretarie der gemeente Zevenhuizen, de dief heeft zich door het verbrijzelen van een glasruit toegang verschaft, daarna een lessenaar opengebroken, waaruit bij eenig klein geld wegnam. Hij heeft beproefd de brandkast te openen, dat echter niet gelakte. Wij vernemen, dat er tusschen de Regeering en de commissie van Rapporteurs overeenstemming is verkregen, ten aanzien van het hoofdbeginsel van het wetsontwerp regelende de invoering van het nieuwe strafwetboek. In het oorspronkelijke voorstel is als beginsel aangenomen, dat alle strafbepalingen in bijzondere wetten voorkomende, bij de invoering van bet nieuwe strafwetboek zullen vervallen, voor zooverre tij niet altdrukkelyk worden gehandhaafd by de invoeringswet. Op dit beginsel werd evenwel be- langryk inbreuk gemaakt, döordien onder de ge handhaafde bepaling geheele wetten of zelfs gebieden vau wetgeving werden opgenomen. Zoo werd o. a. voorgesteld te handhaven de regeling der strafbaar heid en de straffen, welke voorkomen in de beslaande wetten rakende zaken van Rijksbelasliug, voor zoover de invoeringswet zelve hierin geen verandering brengt. Hierdoor zou inderdaad het zooeven genoemde hoofdbeginsel omgekeerd worden en voor het vervolg nog tal van wettelijke bepalingen van kracht blijven, die niet uitdrukkelijk in de invoeringswet waren opgesomd. Thans heeft de Regeering, in overleg van rapporteurs, besloten haar consequente wijze toe te passen, strafbepalingen, welke men wensebt met nauwkeurige aanduiding der wetten, waarin zij voorkomen, in de invoeringswet worden opgenomen. Al hel andere vervalt. Door deze regeling wordt voor de toepassing van onze strafwetgeving het groote voordeel verkregen, dat men door de studie van ééne enkele wet kan nagaan, welke strafbepalingen in andere wetten, naast het strafwetboek, zullen blijven gelden. {Hand.) De laatste Zpndag der Zaandamsche kermis gaf, blykens de Zaanl. Ct. een zeer oproerig tooueel te aanschouwen. De Alkmaar packet was dien dag des avonds te 10 uren voor ’t laatst naar Amsterdam afgevaren en kwam omstreeks ll’/s uren °P de aanlegplaats terug. Onmiddellijk werd de boot toen door een hondertal Amsterdammers bestormd, die den kapitein verzochten en, toen dit niet hielp, wilden dwingen, nog eeus met hen naar Amsterdam te varen. Toen de kapitein bleef weigeren, begonnen zy allerlei baldadigheden te plegen en verschillende voor werpen te beschadigen. De kapitein riep nu de hulp der politie in en deze kreeg daarop bevel, de boot te doen ontruimen en, daar de sommatie tot ontruiming geen gevolg hsd, van de sabel gebruik te maken. Met behulp van eenige nacbtwachts en buitengewone Ryksveldwachters gelukte het eindelijk, de onwilligen één voor één van de boot te werpen en aan wal te brengen. De alzoo tol een verder GOUDA, 12 September 1885. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Dinsdag den 15 September 1885 des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De begrooting der Schutterij voor het dienst jaar 1886. Het adres verlenging zijner pacht Rijpad en, van verblijf te Zaandam gedwongen menigte bleef den geheelen nacht zingende en tierende langs de straat loopen, tot zy eindelijk den volgenden ochtend met de eerste boot vertrok. Zondag werd tijdens het des namiddags gewoed hebbend onweder in de petroleumhaven te Hamburg een met 600 vaten petroleum geladen bovenlandsche kaan door den bliksem getroffen. Er werden op drie plaatsen gaten in de kaan geslagen; doch zeer gelukkig ontstond er ditmaal door het treffen geen brand. Men mag er byna niet aan denken, wat de gevolgen zouden zijn ge- t- dat dit voorval tot i een meer Donderdag is op de lyn GoudaOudewater der IJsel* Stoomt ram wegmaatsebappy opnieuw een ongeluk *-J tram, die des middags om twaalf te Gouda moest aankomen, beeft bij Heken dorp De wagon stootte tegen een van een notenboom bij den Dam, ontspoorde daardoor en vaart tegen den boom, dat nl de ruiten van hel rijtuig verbrijzeld werden en het hout geheel en al vernield werd. Gelukkig waren geen passagiers in de tram aanwezig. Wij vernemen met genoegen dat aan een onzer vroegere stadgenooten, den heer P. C. J. Barbiers, door Z. M. den Koning van België het ridderkruis der Leopoldsorde is geschonken. Reeds vroeger verleende hem de pres, der Vereen. Staten van Columbia het Eereteeken voor Burger lijke Verdiensten dier Republiek. De Gemeenteraad van Haastrecht heeft, behoudens

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1