t' Bultenlandsch Overzicht ADVERTENTIËN. 40-Jariga Echtvereniging POLITIE. Het it bekend, dat in Knsland dikwijls bij den Toorpostendionit bonden worden gebruikt, die door hun waakzaamheid de nadering van vijandelijke pa trouilles verraden reeds lang voordat rij door den menscb genen of gehoord kunnen worden. Ook by de derer dagen gehouden vereenigde oefeningen van ree- en landmacht te Helder is gebleken, welk een nuttige rol de hond bij de landsverdediging kan spelen. In den stikdonkeren nacht van 7 op 8 September landde een vijandelijke afdeeling onder bevel van den luitenant ter ree Van der Mandele tusschen de battery Kaaphoofd en het fort Kijkduin, met het doel de posten der verdedigers te bekruipen of de troepen der dijkbewaking te alarmeeren. Reeds was de afdeeling op het strand en gereed het duin te bekiimmeD, toen een hond haar aanblafte en den verdediger zoodoende opmerkzaam maakte op hetgeen hy door de volslagen duisternis onmogelijk had kun nen waarnemen. De dijkbewaking richtte nu terstond haar geweervuur op den aanvalier, die zyn goed getroffen maatregelen verijdeld ziende, in allerijl naar de sloep terugkeerde, achtervolgd door den hond, die een der matrozen te ljjf ging en zoo fel vervolgde, dat hij bij de worsteling om van het dier ontslagen te worden in het water viel en eerst na dit nachtelijk bad de sloep kon be reiken, waarmede men zioh haastte weder zee te kiezen. Het was de poedel Mouton van den kolonel Hojel aan dezen door wylen Z. K. H. den Prins van Oranje ten geschenke gegeven die al dus op zijn manier tot de verdediging van den ivederlandschen bodem meende te moeten medewerken. De Oentsche schutter Matton raag op 't oogenblik op een zekere beroemdheid bogen. In plaats van (/present" heeft hjj by 't appél //tegenwoordig" geroepen en is deswege voorden schuttersraad gedaagd. Tegen hem werden geëischt twee boeten van 80 fr alhoewel het Openbaar Ministerie verklaarde dat de schuttersraad niet bevoegd was om de quaestie, of Vlaamsoh en Fransch by de schutterij facultatief moest zyn, uit te maken. De verdediger beriep er zich op, dat geen enkele wet of reglement de grondwet tige vryheid in bet gebruik van de een of de andere taal bindt en op de meening van het Openbaar Ministerie, dat een schutter eerst moet gehoorzamen en daarna mag reclameeren, antwoordde de advocaat, dat die regel onmogelijk op willekeurige voorschriften kan toegepast worden: „als myn kapitein bij een revue mij beveelt om midden op de markt op mijn hoofd te staan, dan denk ik er toch niet aan om eerst te gehoorzamen en daarna te reclameeren." Door dat argument is de rechtbank bljjkbaar over- ttugd. Matton is ten minste vrijgesproken en het publiek was met die vrijspraak zoo ingenomen, dat het den aangeklaagde in triomf heeft rondgedragen. Het hier te lande alom bekende zeegras, 't welk de Zuiderzee in ruime mate oplevert, wordt sedert eenige jaren in Frankrijk aangewend ter vervaardiging van vruchtensappen. Door bijmenging van organische zuren ontneemt men aan de gelei van zeegras den onaangenamen reuk en geeft daar den eigenaar- digen geur en smaak van deze of gene vrucht aan en men verkrijgt aardbeziën-, frambozen-, of ande re vruchtengelei naar verkiezing, zonder dat men zich de moeite behoeft te geven een enkele vrucht te plukken op de etiquette van dergelijke gelgi vermeld. Een Amerikaan heeft een weegtoestel uitgevonden, waardoor het den menschen zoo gemakkelijk gemaakt wordt, dat zy niet meer behoeven te rekenen. Wil men een voorbeeld Iemand komt in een winkel en vraagt voor 4'/s stuiver thee van 2.37'/, het pond. De bedieude zet een wyzer op 2.371 een tweede wijzer op 221/, en laat dan maar thee uit den schepper in de schaal loopen tot deze in evenwicht is, dan is er, op een haar juist, voor niets meer en niets minder dan voor 41/, stuiver. Is de win kelbediende niet erg thuis in het rekenen, dan exerceert hy maar even met zyn wyzertje, en het instrument vertelt hem dadelijk voo zoo- en zooveel moe: ge zeggen. De vraag is, als die weegtoestellen ingevoerd I worden, wat dan de jjker er van zeggen zal. Een ontembare locomotief vloog Zaderdag over den straatweg naar Bradford langs de rails van deu stoomtramweg, die naaf genoemde stad leidt. Door een onbekende oorzaak was de locomotief niet te besturen, remmen was onmogelijk, en in razende vaart, stoof het dampende monster over den daar zeer sterk hellenden Manchesterweg naar Bradford. De machine verbrijzelde eerst een wagen en doodde alle die er in zaten en het paard, terwjjl een man die er dicht by stond, zoo ernstig door den oraverge- smeten wagen werd gekwetst, dat ook hij den vol- genden dag bezweek. Daarop reed de locomotief in haar woeste vaart de stad in. Een tweede paard werd vdrmorseld en een lantaarnpaal omgerend toen stiet de machine gelukkig legen een trottoir, waar zy, op een afstand van een voet van een groot winkelraam ondersteboven kantelde. Ooggetuigen verklaren, dat het inderdaad verwonderlijk is, dat langs een druk bereden en beganen weg nog niet meer ongelukken zyn gebeurd. Het is een overoude waarheid - zegt de Ami. Ct. dat de bureaucratie de kanker van ons financiewezen uitmaakt. Die waarheid is duizenden en nogmaals duizenden malen uitgesproken. Toch heeft zij opvol gende regeeringen niet van den verkterden weg terug gebracht. Men gaat steeds voort met tinecure» te scheppen of te bestendigen. Enkele voorbeelden Bij Justitie twee referendarissen voor één afdeeling bij Binnenlaudsobe Zaken (afdeeling Onderwijs) idem idem öy Kolomen had men onlangs een goudregen van nieuwe referendarissen om de personen te helpen r, n'enwe referendsrisschappen gecre- eerd. De hoofdinspecteur, ohef der afdeeling Directe Belastingen by Financiën, werd begunstigd met het baantje van secretaris der commissie voor de her ziening van ongebouwde eigendommen zijn werk zaamheden by Financiën werden inmiddels door een ander waargenomen, doch by behield daarvoor het volle tractement, hetwelk hu byna aan dat eens ministers gelyk is. Maar nu de kroon op het werk en dit behoort tot de dingen die komen zullen De arbeid der gemelde commissie is van zeer langen duur geweest. Eindelyk moet daaraan toch een einde komen. Welnu, dit zal weldra geschieden. Nu zou men meeuen, dat gemelde hoofdinspecteur weder als afdeelings-chef bij Financiën werkdadig zal optreden. ilis gedachtEr zal voor hem een nieuwe betrekking in het leven worden geroepen hij zal uitsluitend met wetgevenden arbeid belast en een ander zal tot af- deeliogs-chef, onder den titel van referendaris, be- noemd worden. G. P. M., koetsier bij de rytuigmaatschappij, te Amsterdam stona Dinsdag voor de arr.-rechtbank aldaar tereoht wegens een brutalen diefstal ten nadeele van zekeren H. V. op 30 Aug. jl De bestolene, eenigszins beschonken, had plaats ge nomen in een rijtuig op den Dam staande en voor dien dag gepacht door den koetsier P. J. P. De "f* 'e doen hebbende, ging mede en zoo aanvaarde het drietal in een open rytuig de reis naar Abcoude. Onderweg ging bekl. naast den pas sagier zitten, nam aan den tol aan de Weesperzijde diens beurs ten einde te betalen en vervolgens reed men de Kruislaan in. Aldaar was het stil en van die omstandigheid gebruik gemaakt om den passagier te slaan en van zyn horloge te berooven waarna beide koet siers in draf wegreden en den bestolene op weg lieten staan. Deze begaf zich weder naar Amsterdam en vond met behulp .der politie het horloge in bezit van den koetsier P. t. P., die beweerde het van den beklaagde gekocht te hebben. De koetsier P. bleef echter buiten vervolging, dewijl het wettig bewijs zyqer schuld met kou geleverd worden. De beklaagde bekende volmondig. De subsi. off. v. just, air.' Schimmelpenmnok requireerde, met het oog op het gevaarvolle van zulk een diefstal, twee jaar celstraf. Eudo'f Hertzog, een zeer bekend winkelier te Ber- yn, geeft jaarlijks «oor een bedrag van omstreeks een kwart millioen gulden aan advertentiëu uit. „ioen ik met annonceerde», zeide hij onlangs „verkocht ik zoo weinig, dat ik myn zaak byna wel kon sluiten. Toen begon ik dan ook te adver- teereu. Ik besteedde er in het eerste jaar duizend marx aan en myn omzet steeg tot dertigduizend ark; in het derde jaar besteedde ik tienduizend I j-e" 001^ ,oor honderdduizenden. Tegen woordig besteed ik honderdduizenden aan het ad- verteeren en myne winsten stijgen steeds. Alles wat Ut bezit, mijn wereld beroemden naam en mijne schit- "Jen heb ik niet enkel aan mijne solide wijze van handelen, maar voor negen en negentig on er ste gedeelte, aan de macht der advertentiën in de dagoladen te danken. Ik ben tot de over- uiging gekomen dat in onze dagen geen zaak, zonder behulp van annonces,, bloeien kan of winst- gevend kan worden," De Meaaggiero vertelt een zonderling feit, dat overtuigend aantoont hoezeer het bygeloof nog onder de mindere standen van Italië wortelt. De Caribiniers van Teujeda arresteerden den 3en- een geslepen bedrieger die, als geestelijke vermomd aan de huizen rondging ten einde zieke vrouwen te onttooveren hij vroeg twintig lire voor het werkje om iemand van booze geesten te bevrijden. Hij werkte op deze wyzein een ketel kookte hy water en goot dit, ais het begon te borrelen, in een schaal, aan weerszyden waarvan hij een stoel plaatsteop de stoelen werd een plank gezet en daarop moest de zieke gaan zitten. Daarna stak hij twee kaarsen aan die, naar zijn zeg gen, door den paus waren gewijd en aan hem toe gezonden ten einde daarmede helsche geesten te ver- dryven. Van iedere kaars nam hy een stukje was en maakte er een kruisje van, waarna hy uit een oud wetboek van strafrecht voorlas en duizeud kruisen boven het kokende water sloeg. De patlente werd daarop vastgehouden en de duivel banner besprenkelde haar, terwjjl ,'hij bleef lezen, met het gloeiend heete water. Natuurlijk brulde de zieke, door de veroorzaakte pynen, als eene bezetene waar- op Gadolano, gelyk de man heette, eenige ouvêr- staanoare woorden momeelde en de besprenkeling eTmoéde'van hat.dearme,r°n" K'1"*1 ™»°h'°eid en moede van het schreeuwen in de armen van de personen viel die haar ondersteunden Cadol.no maakte dan het kruisteeken op het voor- hoofd der zieke. Het haar te bed brengen en nam derden onlTaD8st' """na hjj zich verwij. JW £hTr de Baagsebe Brieven in de wX d« h°mH °P 'fg? de zenuwachtige onrust, «rh!nd' a f 'e "J'!en en de daarmee verband houdende verschijnselen bij sommigen opwekken en inzonderheid steekt hjj een weinig den draak met de Amsterdammers, die niet weten wat kwaad te zeggen van hunne stadgenooten omdat er eemgen zjjn die wat lawaai maken. Hy wijst er op dat het volk nu eenmaal eene eigenaardige manier heeft om zich te uilen en op de Kalme manier, waarop bewoners van wereld steden zooals Londen, Parjjs, New-York, waar optochteu en meetings aan de orde van den dag zyn, dat gadeslaan. Een nadenkend man gaat er zyn kamer niet voor uit en zegt tot zjjn vrouw, de maatschappij zal 't langer uithouden dan de deelnemers aan die opstootjes en demonstraties. Zoolang de denkende koppen niet pruttelen, zoolang zal t wel gaan. De briefschrijver geeft voorts, in verband tot de omstandigheden des oogenbliks, een bemoedigend woord voor de toekomst ten beste. Hij schrijft „Ieder moet in zijn omgeving alles doen wat hy kan om den nood te lenigen dat is zjjn plicht, zyn dure plicht. Daden moeten getuigen van menschenliefde, en woorden, verstandige woorden van oprechten deelneming. En let op, als er mor gen of overmorgen weer een beetje beweging komt in handel en njjrerheid, iets waarop inderdaad eemg uitzicht sohijnt te bestaan volgens de berichten uit Engeland, dan schaamt zioh de een voor den ander dat hjj zooveel lawaai heeft gemaakt en wil de een voor den onder niet weten dal hjj er aan heeft meeg daan. Ja, velen zullen 't misschien heeten te liegen, hoogmoedig als zoovelen van nature zjjn dat het water hun aan de lippen is gekomen. Geleden leed is zoo spoedig vergeteif. „Ik zeg nog eens, ik heb meelij met zoovele knappe werklui, die den naderenden winter met angst en bevinge te gemoet gaanmaar daarom gil ik nog niet mee met de massa, die 't wil doen voorkomen alsof de wereldgeschiedenis nooit slechtere tijden heeft gekend. Elders zoowel als in ons eigen land hebben we heel wat andere dagen beleefd. We bebbeo hongersnood en epide- miën gehad, waarvan de oudste onder ons nog vreet te verhalen en waarby de haren te berge rijzen. Maar zulke dingen vergeten we, Ja, al» we nu zeggen, dat in de laatste vyftig jaren het lot ran den minderen man oneindig veel gunstiger is geweest dan vóór dezen, dan ziet men ons ongeloovig aan, en toch is 't zoo. Zyn woning is beter en gezonder dan vroeger, zijn kleeding nooit zoo voldoende geweest als thans, en wat zyn voeding betreft, ze moge nu nog niet ia alle opzichten naar wensch zyn, beter is ze zekeT. We kennen de afzichtelyke krotten van woningen van weieer niet meerde schamele kleeding van vroeger is thans een zeldzaamheid en de veeltyds walgelijke spijs van voorheen heeft plaats gemaakt voor jawel een eenvoudige maar niettemin gezonde kost. Ons nationaal vermogen is grooter, ue wel- raart is nlgemeener, de loonen zyn hooger geworden. We hebbeu dit alles verkregen door een beter Staats bestuur, door de toepassing van x betere economische begrippen, door een jnister besef vap menschenwaarde. Op dezen weg moeten we voortgaan en dit doen we ook. Hongersnood kennen we niet meer, epide- roiën zooals die vroeger de bevolking decimeerden evenmin, terwijl tal van inrichtingen bestaan of worden opgericht om het leven te verzekeren van het hulpbehoevend kind, van den zieken man zoowel als van den oude van dagen. Ja, er is nooit ergens een tyd getveest als tegenwoordig by de meest be schaafde en door nyverheid bloeiende volken van .t',re9^eu van Europa, dat zooveel aandacht werd gewijd aan den armen en aan den arbeidzameu ma». «Maar 't hoofd is op hol en verstandige taal vindt geen gehoor. Een man uit de gezeten burgery moest het volk eens zoo hebben toegesproken ata de heeren He Ligt en Fortuyn deden in het lokaal an' den «Werkmansbond «Men zou gevraagd hebben of hy met het volk den gek wilde steken. Men houdt redevoeringen tegen de bezitters en klaagt over den werknood, en de conclusie van al bet gepraat i», dat een motie wordt aangenomen, waarbij men klaagt over het op* treden van de politie in de jongste dasren eu over de samenstelling vao het politiekorps. En tal van werklieden-vereenigintren, die, afkeurende intusschen de jongste ongeregeldheden, in haar proclamatie er op wijzen dat de arbeidersklasse gebukt gaat onder de zorgvolle tijden en het voortdurende gevaar van werkeloosheid, vragen om algemeen stemrecht. De eerstgenoemden varen uit tegen de bezitters, noemen dezen van alles de oorzaak, maarwillen niet temin zelf bezitter worden, terwijl de anderen steenen vragen in plaatsman brood. «Mijn oude baker, die zoo af eu toe eens komt kijken hoe baar kindertjes 't maken 't zyn intus schen huwbare zonen en dochters geworden, persifleerde in haar naïeveteit de rede van mynheer Fortuyn al heel aardig. Och, och, mynheerzei ze tot my, waar moet 't nu naar toe Zoo als ge weet heb ik van 't bakeren en wat ik al zoo heb gekregen van deze en gene mevrouw, een aardig inkomentje, zoowat zes a zeven gulden in de week, en nu hoor ik dat ik daar de helft of drie kwart van moet afstaan. Och, ochals dat zoo moet, dan sterf ik nog in een armhnis, iets waarvoor ik nu juist zoo bang was en om dat te voorkomen ik aityd zooveel mogelyk mijn best heb gedaan En de tranen rolden haar langs de wangen. «Ik bad te doen met 't menscb; 't is een een voudige maar een goedhartige ziel en bakeren kon in haar tyd niemand beter dan zij. Ik trachtte baar tot bedaren te brengen en zei, dat mijnbeer Nieuwenbuis nog geen president-Minister was en rayuheer Fortuyn den tegenwoordigen Minister van Financiën nog niet bad vervangen; dat dit ook wel nooit zou gebeuren en dat, als mijuheer Fortuyn ge sproken had van een wet waarbij een belasting van 50 a 75 percent op het inkomen werd gelegd, dat we dan zoo'n uitdrukking meer moesten beschouwen als een rethorische figuur. Dat boort er nu eenmaal ïoo by, zei ik, en in zoo'n vergadering als waar dit is gezegd nemen de menschen 't zoo nauw niet. Bovendien, mynheer Fortuyn zal wel meer bedoeld hebben de gqede inkomens O, zoo viel ze mij in de rede, dat zei myn buurvrouw, de vroegere werkmeid van raijnbeers moeder, ook al; maar toen zei ik: nou, dan zal 't ook niet veel geven, waDt groote inkomens zyn er weinig. «Ik twijfel niet of bet gezond verstand zal wel weer opduiken in Amsterdam. En als mynheer De Ligt 9 en Fortuyn 't niet inzien, dan zal de een öf ander hunner vrienden ben er wel eens opmerkzaam op maken, dat er niet veel werkgevers zonden over- blyven als de bezitters van middelmatige en groote inkomens de helft en meer dan de helft van bnn inkomen zonden moeten afstaan. Ja, ik wil zelfs gelooven, dat de woordvoerders der bedoelde werk- lieden-vereenigingen binnen korten tijd zullen inzien, dat zy te veel gezegd hebben als zy in hun procla matie gewagen van de tegenwoordige verkeerde orde van zaken. «Dat zy werk verlangen en gaarne zelf in het onderhond van zichzelven en de hunnen willen voor zien, ik neem dit aan zonder eenige bedenking. Maar indien er werknood is, wat bewijst dit anders dan dat de maatschappij op dit oogenblik geen be hoefte heeft aan men beien, aan ry tuigen, aan schepen, aan schoenen en wat dies meer zy Er schijnt te veel van dit alles te zyn, meer althans dan op dit oogenblik noodig is. Welnu, zal men dan des ondanks van dit al^et toch laten maken? En wie zal dit laten doen, wie kan dit laten doen Wie wordt niet gekweld door de tegenwoordige tijds omstandigheden «Wiens verdiensten zijn niet minder? «Dat de tyden zoo naar zyn, is treurig maar laten we ze niet drukkender nog maken door onze kalmte te verliezen en ons verstand prys te geven. Waar hulp noodig is, daar moet die zoo mogelyk verschaft worden. Met geduld, met overleg, met goeden wil kan veel gebeuren. Nederland heeft moe- ïelyker tyden gehad en is die ook wel te boven gekomen; waarom dan nu niet? Maar in 's hemels naam geen moed vèrloren, geen haat of minachting, aan^ den eenen noch aan den anderen kant. Met Breêroo roepen wy 't kan verkeerenen met Koen bidden we allen toeDesespereert niet Over den staat der onderhandelingen tusschen Duuschland en Spanje valt niet veel meer te ver tellen, dan het bericht van den Berlijnechen oorres pondent der Söln. Zeil. dat da 8paansohe nota Dinsdag door fcraaf Benomar aan de Duitsohe re- Keering is overhandigd. Het antwoord van prins von Bismarck, die dezer dagen te Berlyn terugkeert, "ordt in SpaDj'e met spanning te gemoet gezien, omdat men van Dnitschlands toegevendheid groote verwachtingen heeft. Evenwel dient men, naar de Standard uit de beste bron te Berlijn verneemt, de verwachting niet te hoog spannen, want Duitichland is volstrekt niet vsn plan om onvoorwaardelijk alle aanspraken op de Carolinen te laten varen. Daarentegen zijn de onderhandelingen niet gestaakt, totdat de Spaan- sche regeering genoegdoening heeft gegeven voor de ongeregeldheden te Madrid. Ia dit opzioht zijn de verklaringen der Spaansche Regttring zoo voldoende geweest, dat de regelende voortzetting der onder handelingen er niet door behoefde te ljjden. Wanneer dit zoo is, is het te hopeo, dat Bis marck's antwoord spoedig moge volgen ea koning Alfonso dan sterk genoeg moge blyken, om zioh staande te honden, ook indien de beslissing der Dnitsche regeering niet in alle opzichten aan de verwachting der opgewonden Spanjaarden voldoet. Nn Alfonso tot dusver den storm heeft doorstaan en het leger trouw blqfi, gelooft men dat hij zelfs eeo scheidsrechterlijke beslissing zou kuonen aanne men, zonder zijn troon in gevaar te brengen. De Standard gaf volledig en authentiek den inhoud weer van het tusschen Engeland en Rnab^ul ge- teekende protocol met betrekking tot de AfgWhsche grensregeling. Daaruit blijkt, dat de thans te trekken grenslijn iu hoofdzaak overeenkomt met die welke da Russische gevolmachtigde, de heer Lessar," voorstelde eu verlangde. Met uitzondering immers van Maroet- chah, komt de geheele oasis van Pendjeh aan Rusland. Alleen heeft Rusland zij De aanspraken op zekere bergen nabij den Zulfikar-pas laten schieten. Wy hebben, zegt de Standard, Zulfikar behouden doch Pnl-i-Khatun, Ak Robat en Pendjeh hebben wij moeten afstaan. De correspondent van de „Daily News" te Kon- stantinopel heeft betrekkelijk gunstige berichten over de onderhandelingen van Drummond Wolff. Volgens hem zou de Porte in beginsel toegestemd hebben met Engeland tot regeling van de Egyptische qnaesiie samen te werken. De correspondent is zoo verstandig er zelf by te voegen, dat dit niet veel zegt. Verder vernam hij, dat Turkije als den grond slag van verdere onderhandelingen zou willen vastge steld hebben, dat Engeland een tydsfip zon aanwijzen, binnen hetwelk het zjjn troepen nit Egypte terug trekken zon; voorts, dat het tractaat van 1841 aan de waarborgende Mogendheden ter goedkeuring zou worden voorgelegd. Dit laatste zon in verband staan met den wensch van den Sultan om de wijziging van de bepalingen te verkrijgen, die in 1867 en 1853 gemaakt zya, waarbij onder andere de wijze van troonopvolging in Egypte veranderd is. Ook zon het de wensch der Porte zijn, zoodoende het recht van Egypte te beperken om onafhankelijk van de Porte haudelstractatea (e sluiten. Wolff zou ten opzichte van deze wensehen der Porte nieuwe iastmetien aan de Eagelsche Regeering gevraagd hebben. Frankrijk zon door zyn ambassadeur aan de Porta hebben doen weteo, dat bet hoopt, dat de Fransehe belangen op geenerlei wyze door de over eenkomst tusschen Engeland en Tnrkye zullen gedeerd worden. De Franeehe' Minister van Binnenlandsche. Zaken Allain Targé heeft op een kiesmaaltyd te Parijs zijn program ontvouwd. Wat hij zeide, was nog droger dan de rede van Brisson. Hij verklaarde zich voor scheiding van kerk en staat, maar voegde er by dat er belangryker onderwerpen waren om zioh mee bezig te houden, o. a. de betere verdeeliag der belastingen; Frankryk moest ran zijn koloniën zooveel mogelijk voordeel trekken, maar geen veroveringspolitiek dryreo. De cholera, afschooD te Toulon en Marseille steeds verminderende, blijft in de omstreken nog vry hevig heerscheo. Zoo overleden o. a, te Manesque, een stadje met 6000 bewoners in een week 70 lyders. Ook in andere steden en dorpen in Zuid-Frankrijk doen zich telkens nog nienWe gevallen voor. In Spanje neemt de epidemie snel af, zoodat het aantal sterfgevallen daar reeds tot ruim 300 is ver minderd. Ook in Italië is de toestand niet ongunstig. Te Palermo was tot dusver hel hoogste sterftecijfer 4 per dag, terwyl in de andere provinciën de ziekte zich nergens tot een epidemie ontwikkelde. In Parma, waar zich de meeste gevallen voordeden, werd in de laatste 24 uren aangifte gedaan van 8 ziektegevallen en 1 sterfgeval in de stad en 14 ziekte- en 5 sterf gevallen in de provincie. MARKTBERICHTEN. Gouda, 17 September 1885. Granen voortdurend in lustelooze stemming, hoewel het nieuwe gerst iD kwaliteit meevalt. Tarwe 6.75. a 7.50. in de beste soort, polder en af wijkende 6.25 Rogge 5.25 i f 5.80. Gerst 4.75 a 5.50. Chevalier tot 6.50. Haver f 8.80 a 4.30, Mais platte f 4.75 en ronde tot 5.60. De veemarkt met gewonen aanvoer, handel traag, uitgenomen graskalveren ving, vette varkens 23 a. 26 ct., varkens voor Londen 20 21 et., magere var kens en biggen vlug, biggen 1. a /1.30 per week, schapen en lammeren traag, schapen 22 a 28 en lammeren 14 a 28 per ,stuk. Aangeroerd 53 partijen Kaas. Eerste kwaliteit 23.— a 26.—, tweede kwa liteit 19.— a 22.—. Noordhollandschë 22.— a 26.—. Handel zeer ving. Goeboter 1.25 a 1.40. Weiboter ƒ1.— a 1.20. 23 SEPTEMBER a. s. KAASMARKT. Burgerlijke Stand. GEBOREN12 Sept. Aart, ouders A. de Jong en A. J. G. Haverkamp. 14 Jan. ooders N. Vermaat en C. Pluot. Arie, oadars A. Vingerling en K. Hazebroek. 15. Pieter, ouders T. Oldenburg en G. Tonnis. Johannes Benjamin, ond'ers J. H. van Kleeff en C. J. Kwakernaat. Frans, ouders J. J. Stalenberg en J. P. Scboonderwoerd. Hendrikns, onders T Willemse en H. Versteeg. 16. Adrianns, ouders D. van Eden en J. H. van Ewijk. OVERLEDEN 15 Sept. C. C. Batting, wed. J. Dijkman, 64 j. GEHUWD: 16 Sept G. H. Spijkerman en E. Zuidam. T. J. Arts en 11. Stolk. J. van dtó Wal en S. J. C. den Hertog. Stolwijk: GEBOREN Hendrika, ouders W. Anker eu S. tan Erk. Reeuwijk GEBOREN: Dirk en Cornelia Johaana, ooders Ij. Sterk en E. C. Kwinkelenberg. GEHUWD: P. Tan Duiken en J. Perdyk. van C. G. van der GARDEN en H. W. van der GARDEN— Leith Gouda, 17 September 1885. Getrouwd JACOB VAN dee WAL van Zwammerdam en SOPHIA JOHANNA CATHARINA den HERTOG, die ook, namens wedemjdsche betrekkingen, hartelijken dank zeggen aan allen, die blijken gaven van belangstelling en vriendschap. Gouda, 16 Sept. 1885. GEVONDEN en aan bet bureau van politit gede poneerd een fantasie Broche, zjjnde een bloem dito armband, een kinder Portemonnaie met l'/s cent, eeu bloed kralen Kettinkje me: gouden sluiting en gouden medaillon, eeu fantasie broche, zijnde een rond handje, een Oorknopje, goud met bruine Steen tjes, een rottitige straat Bezem. V Bevallen van een'Zoon, K. VRIJLING, geliefde Echtgenoot van H. van BAARZEL. Waddinxveen, 16 Sept. 1885. V Heden overleed tot mijne diepe droef heid mjju innig geliefde Vader de Heer HAIJS HARMENS, in den ouderdom van 56 jaar. J. HARMENS. Rotterdam, 15 .September 1885. Al degenen, die iets verschuldigd zijn aan of te vorderen hebben van CORNELIS JANSEN, gewoond hebbende te Gouda aan het Visschertj'e -en aldaar overleden 2 Septemvj ber 1885, worden verzocht daarvan opgave in te zenden of betaling te doen vóór 15 October aanstaande aan Notaris MONTIJN te Go^da.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2