rs APPIJ. ECTION. 1885. BINNENLAND. RIJEN, lachlnes, ■ukprijzen. Vrijdag 9 October. N° 3298. Advertentieblad, voor Gouda en Omstreken. Nieuws- en NEN. LIPS, .efabriek [zelen E. F IJK, Tiendeweg. IOENBN zeg E 7». 1885. i n ts. de bet studiefonds is van de plaats anker (van 48 n kwart ankers. 4.45; 5.45; 6.10; 7.10; Dienaar, ren 380. de ontvangst 650. 7.50. 8.15. 9.15. Adres onder Courant. GOUDSCHE COURANT. te hebben gegeven van inrichting eindigt hij als volgt jen voor BRINKMAN bekomen iAZEN, geschilderde t. Janskerk te sdenis der St. ikeningen,enz. derljjk le ven s- de Gebroeders rabeth, WASSEN en prijzen, verder AKTE KLEE- erende pryzen maat in den vorden. st goede orders ik my weer heen te komen. Goed eten, niet te kosthuis Dele brave was, naar het schijnt, door de broeders daar ook goed op de hoogte gebracht ofschoon de man half idioot kan genoemd worden van de wijze waarop hij zijn wederintrede in het gesticht zoo gemak kei ijk mogelqk kon maken. Hij bad plan, vertelde hy, weer te gaan bedelen, «maar niet te Haarlem, want daar laten ze je eerst een drie maanden brommen, vóór ze je opzenden. Nien, ik ga naar Alkmaar bedelen als ze me daar op pakken, word ik dadelyk weer opgezonden naar hel gesticht I" (Jmst.) In het October-ntimmer van het Mdbl. tegen de Kwakzalverij deelt dn Ranneft, te Groningen, een voorbeeld mede ten bewijze, dat ook in zich zei »e on schadelijke kwakzalverij hoogst nadeelige gevolgen kan hebben. In Mei 1888 werd deze geneesheer geroepen bij een 17-jarigen boerenzoon, lijdende aan kniegewrichts-onlsteking. Slechts amputatie kon het leven van den patient redden zij werd verricht en met verlies van zijn been bleef de patiënt behouden. Maar nu is gebleken, dat hij al een jaar lang ouder behandeling was geweest van bet Groningsche «boertje*, dat beweert door handen-oplegging ge nezing te kunnen aanbrengen. Dit handen-opleggen kan op zichzelf geen kwaad hebben gedaan maar is niettemin deze patient verknoeid of niet Zeer zeker ja 1 zegt dr. B., want met meer dan waarschijnlijkheid liet zich uit het verbaal van ouders en patient aflei den, dat voor een jaar, toen hjj onder behandeling van het boertje kwam, door een operatie het been had kunnen behouden blyven. In de N. R. Ct. wordt bezwaar gemaakt tegen de juistheid van de onlangs vermelde bijzonderheden aan gaande den tijd der viering van het Christelijk Paaschfeest. lo. Pasohen kan nooit vallen op 21 Maart. 2o. De vroegste datum, waarop het Paaschfeest vallen kan, is 22 Maart. Dit heeft plaats gehad in en 1818. 3o. Het Paaschfeest is in 1666 en 1734 op 25 April gevallende viering in 1886 is dus reeds de derde op dien datum, wanneer wij de berekening naar den Gregoriaanschen stijl alleen in aanmerking nemen. 4o. De berekening geschiedt niet naar werkelyke volle Maan, maar naar een denkbeeldige, die door de Epacta aangegeven wordt. De Electrüche Verlichting te Weenen. De Imperial Continental Gas-Association heeft te Weenen con cessie gekregen voor de Electrische verlichti ng. Op de Algemeeoe Vergadering te Londen heeft de President vaa deze Gas-Maatschappij hierover een voordracht gehouden, die wij belangrijk genoeg achten om hier mede te deelen. Hij zeide bij die gelegen heid het volgende «Wy achten nu den tyd gekomen, om U eenige «inlichtingen te geven, omtrent het Contract, dat wij «met het Gemeente Bestuur van Weenen hebben «gesloten, betreffende de Electrische verlichting. «Meer dan eens heb ik U over deze verlichting «gesproken en U aangetoond, dat er geen enkelen «redelijken grond bestond om ongerust te wezen «over hare mededinging, daar bet Electrisch licht «altijd duurder aal wezen dan gas. Ik heb U «gezegd dat het electrisch licht eene weelde is, «die ieder zich vry kan veroorloven, maar dat, even «als iedereen leven kan zonder oesters te eten, «terwijl ieder vrij is, die te gebruiken, wanneer bij «het geld er voor over heeft, wij allen leven kunnen «zonder electrisch licht, maar daarvan gebruik «kunnen maken wanneer wij de kosten daarvan «willen betalen. De Keizer van Oostenrijk is een «bijzonder ontwikkel^ man en hij beseft ten volle «deze eenvoudige waarheid, hoewel velen dit niet «kunnen. Daarom verklaarde hij zich genegen met «ouza Maatschappij een contract aan te gaan voor «het Electrisch verlichten van de Keizerlijke Opera «en het Burgtheater te Weenen, en wij hadden «het genoegen tot overeenstemming te geraken, en «sloten eene overeenkomst, 'die ook voor ons voor- «deelig is, daar men ons het Electrisch licht veel «duurder betaald dan het Gas. Van mededinging «bestaat hier dus geen quaesliede nieuwe ver- lichting wordt beschouwd als eene weelde, waar- «voor door de Kroon behoorlijk betaald wordt. ,Onder deze omstandigheden waren wij bereid i voor de inrichting vast te eene behoorlijke rente ver- /r „de ooodige kapitalen .leggen, daar wij ran .zekerd waren." Na een overzicht wijze van «Daar wij nn eenmaal electrisch licht leveren, .zoo zijn wij besloten dit op dezelfde wijze te .leveren als de gasverlichting, dat wil zeggen .zonder stoornis, en ik twijfel niet of met het .personeel, dat wij voor dit doel hebben aangenomen, .zullen wy onze plannen goed kunnen uitvoeren. .Het bewijs daarvan ligt in hetgeen de laatste 3 .of 4 jaren door ons gedaan werd. In vereeniging .met verschillende Gas-Msatscbappyen, hebben wij .ons niet bang laten maken door het Electrisch .licht, en wy hebbeu voor gezamenlijke rekening, .te Parys eene werkplaats gevestigd, om alle .vraagstukken omtrent Electrische verlichting nader .te onderzoeken. De resultaten, daar door onzen .ingenieur verkregen, zijn zoo leerzaam geweest, dat „hy den laateteu tijd herhaaldelijk door eleotriciteit- (Maatschappijen is geraadpleegd, die zich alzoo .eindelijk tot de Gas-Maatschappijen moesten wen- „den, om ingelicht te worden omtrent hare eigene .zaken. Dit bewyst dat wij op den goeden weg „zyn, en in ieder geval op een beteren weg dau een .der Maatschappijen waarop door mij gedoeld werd." Ter aanvulling kunnen wij nog mededeelen, dat meu voor de gloeilamp-verlichting per uur en per lamp van 16 kaarsen 4 cents zal betalen, terwyl hetzelfde licht door gas verkregen twee en een half jnaal goedkooper zou wezeu. De verstandige woorden van den Voorzitter der Imperial maken een groot verschil met de opge schroefde verklaringen van hen, zoowel hier als elders, die overal de stelling verkondigen, dat zij zoowel in kleine als groote plaatsen, met voordeel hei Elec- trisch licht in de plaats van het Gas kunnen stellen. tot het opriohten eener Bank. De minister-resident der Kaapkolonie ie te Amsterdam geweestvan die beide zaken schynt bet Bestuur niets te welen. Evenzoo verwonderde het spr., dat de Vereeniging indertijd de lasterlyke geruchten omtrent het crediet der Transvaal niet had tegengesproken. De heer Timmer betreurde dit neer, te meer daar de Veree- nigiug zooveel doen kan. Hij meende dat bet Bestuur in dezen nalatig is geweest, en nodigde bet uit tot krachtiger optreden. Spr. kon ten slotte mede- deeleu dat de financieele toestand der Transvaal thans blijkens de Staatnonrant gunstig is. De heer Cordes antwoordde, dat het tegenspreken van geruchten niet direct lag op den weg der Vereeniging. Hij erkende dat de Vereeniging in dit jaar weinig deedmaar men most in aanmerking nemen dat wat zy doet in overleg moet zyn met de Regeering van Transvaal. En deze riep tot nog toe de hulp der Vereeniging niet in. Ook de heer Schmüll bad verwacht, dat bet be stuur voor het minst telegraphisoh gevraagd had aan de Begeering van Transvaal, wat er waar was van het beweerde Staatbankroet, e# het antwoord had gepubliceerd. Dat ware i. een groote kracht geweest en voldoende om do gevolgen van den laster te voorkomen. De beer Wertheim acht de Vereeniging niet ge bonden, zich te mengen in zaken, waartoe zy niet geroepen en waarin zij niet gekend wordt. De las terlyke geruchten hadden moeten worden tegengespro ken door den officieeleu zaakgelastigde van de Transvaalse!» Begeering. Ten slotte deed de beer Timmer nog opmerken, dat de Transvaalscbe Regeering eerst weken daarna kennis kreeg yan de lasterlyke berichten. Deser dagen vervoegde zich ■Ier secretariate Wov- merreer zekere K. v. B., die eenigen tyd had door gebracht in het gesticht No. 3 te Veenbuizen. Toen bem door den Burgemeester gevraagd werd, wat hy nu zon gaan doen, luidde zyn onbewimpeld antwoord.hoe eerder hoe liever zal ik zorgen, daar *t Is daar maar wat best, veel te doen, een best GOUDA, 8 October 1885. In ons nummer van Zondag jl. is in bet bericht betreffende de veroordeeling van J. S. koopman te Haastrecht eene fout ingeslopen. Er staat nl. dat bij aan de gemeente-veldwachters van Haastrecht sterken drank had geschonken. De gemeente veldwachters van Haastrecht hebben genoemde be keuring niet ingesteld, maar de ryks- en gemeente veldwachters van Reeuwyk. Bovendien is hij door genoemde personen nog bekeurd wegens bet ver knopen van sterken drank aan een minderjarige. Een paard en rijtuig, uit Driebruggen raakte Dinsdagnamiddag te Siolwyk ophol, en kwam steeds bollende in het een nur verder liggende Berg-Am- bacbt, alwaar het paard, steeds met bet rijtuig achter zich, over bet rasterwerk van de kerk sprong. Nu sloeg het rytuig om, werd verbryzeld en bet paard raakte los, maar werd spoedig gegrepen. De rijder kon nu met moeite zyn rytuig verlaten, en zette met hetzelfde paard, in eene geleende kar, zyne reis voort. Maandag is het testament van Mevrouw Kleine geopend. De laatste wil der kuustenaresse is geweest, dat hare erfgenamen slechts bet vruchtgebruik zullen hebben van hare geldelijke nalatenschap. Desommen, die telkens vryvallen, zullen worden gebruikt tot vorming en uitbreiding van een fonds, dat den naam van Kleine-fond» draagt en waaruit aan oude en behoeftige tooneelisten hulp kan worden verleend. Schenkingen en bijdragen voor het fonds worden gaarne aangenomen. De overledene beeft tot admini strateurs van het fonds benoemd de heeren A. C. Wertheim, 8. J. Bouberg Wilson en J. L. A. Schut. De koninklijke goedkeuring op de statuten vah dit fonds is gevraagd en reeds verkregen. Toen de kassiersbediende S. Dinsdagavond om streeks kwart voor acht uren onder een hevige stortbui bet Plein te ’s Hage passeerde, verschrikte hy door een vurigen bol, die ter grootte vau een menschenhoofd met bliksemsnelheid uit de lucht ter aarde viel. In aanraking met den grond ge komen, doofde de bol onmiddelyk en spatte uiteen. De stukken waren toen echter nog zoo beet, dat 8. ze niet kon oprapeu. Hij liet ze dus eerst een weinig bekoelen en nam eenige stukken mede, waarvan hy een, ter grootte van een hand, aan den amanuensis van bet observatorium te Leiden tot onderzoek beeft afgestaan. Een ander stuk, dat ons ter bezichtiging werd gegeven geleek zeer veel op puimsteen, was kalkachtig, zeer poreus en licht. Op de plek waar de steen was nedergekomeu, op bet beschelple van bet Plein by den toegang tegen over bel Departement van Koloniën, kon men Woensdag-middag nog eeuig kalkachtig gruis waar nemen. (DcpM.) Te Amsterdam werd dezer, dagen de jaarlyksche vergadering gehouden van de Nederlandecke Zuid- Afrikaantche Vereeniging. Uit het verslag bleek, dat de financieels toestand gunstig is bet algemeen kapitaal is toegenomen met 2000,' het studiefonds met 1600. In de vacatures, ontslaan door het bedanken van de heeren prof. J. de Louter en H. C. Bergsma, werd voorzien door de benoeming van de hh. mr.^D. Wicherlink, te Zwolle, en dr. W. H. Van j- De hb. Van Naameu van Emnes, Perk, Van Welderen Rengers en Wertheim, aftreden waren, werden als door de benoeming de Sande Bakhuyzen. r die aan de beurt ran bestuqrsledeo herkozen. Het concept-reglement goedgekeurd. De heer Timmer maakte naar aanleiding van bet verslag de opmerking, dat de Vereeniging in dit jaar slechts op zeer magere werkzaamheden heeft te wijzen, hoewel er zooveel gelegenheid was tot krachtiger werkzaamheid zoo o. a, bij de pogingen tot het tot stand brengen der Tranvaal-leeningen en bij de stappen die door iemand hier ter stede gedaan werden 1598, 1693, 1761

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1