LEV zal door de ier worden het benoo- □ari tot 31 BINNENLAND. 1$ I Zondag 18 October. 1885. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. OUT. DONS ERGEN, 119, t nieuwste loeden velen zich N van E S IEDEN (Kill. N° 3302. .ES Hoest en ents. THMA retten geeft chting. In 11.Ms GOUDSCHE COURANT 4 LEERVAKKEN. NAMEN. ontslag. 1 Sept. 1865 Garnizoen R R. Lit 1 Sept. 1865 14 Jani 1868 A. L. Schmidt Jr. 19 Jan. 1879 10 Jan. 1883 ondui- Overl. 29 Maart 1884. Leer. H. B. Apeldoorn. i6 Juli 1882 tyd P. H. van Moerkerken P. G. Luitje» K. Mars 1 Sept. 1865 1 Sept. 1865 21 Sept. 1865 20 Mei 1875 DATUM tan benoeming. 7 Juli 1867 8 Juli 1868 Directeur der Am bachtschool ie Amsterd. Leeraar R.HB. Ut recht. Onbekend. Directeur H. B. met 3 j. e. te Rotterdam. HOLM, eist. C. THIM er 1885. oor, iIAN. 1865 J. A. Toen. DETH. n, ÜMINGEN 1.OO. aarmede in OPWEKKEND RTSVUWWEM) MOEDE OOTE ZWAKTE tte Magazijn liede ■ES Amsterdam, No. 189 schsteeg. nstein. idellen van Totaal 400- Het personeel der 22 leeraren, sedert 1865 aan de inrichting werkzaam, wisselde weinig af. Zeven hunner vertrokken naar elders, één overleed alhier, gelijk uit onderstaaude tabel blijkt. tegenwoordige betrekking. A. Roozeboom Dr. C. A. Tebbenhoff A. Langerhuizen van Uren 4 Aug. 1875 Dr. W. Julius (tevens Directeur) 1 Sept 1865 1 Sept. 1865 Mr. J. Fortoyn broogleever 7 Sept. 1866 H. W. F. Bonte 7 Juli 1867 3 Aug. 1881 3 Aug. 1881 3 Aug. 1881 4 Sept 1881 27 Juni 1882 18 Juli 1882 17 Nov. 1882 22 Febr. 1883 10 Juni 1884 INS van iver plant- eetlust niet aangenaam In doezen Transport 77 1 4 23 55 lerwys Aardrijkskunde en Engelseh. Sedert 15 Febr. 187 9 Gesch. met ontheffing van Engelseh. Sedert 1 Sept. 1881 ontheffing van Aardrijkskunde. 14 Juni 1868 Wiskundeeu recbtl. teekenen. M 'i ing liggen i-Comman- tiddags ten A. F. Cremer L. A. llissink Jr. Dr. J. S. G. Gleans W. J. Mali (tijdelyk) Dr. F. W. Raabe J. H. van der Voort H. van Steel H. Pol M. J. van Dugteren Concierge der school is sedert 14 Sept. Bik, amanuensis sedert 24 October 1866 H. Men zal zich herinneren, dat ons gemeentebestuur in 1880 aan de regeering aanbood de verhoogde kosten voor gebouw en personeel te dragen, waarop by Kou. Besl. van 3 Aug. 1881 de uitbreiding tot een vyfjarigen cursus tegen 1 September daar- aanv, werd vsstgesteld. In hetzelfde jnar gaf de Minister van B. Z. de vergunning om ook' vrouwe lijke leerlingen toe te laten, doch in den cursus 8M/86 werd deze lijdelijk ingetrokken. Tot beden is daarvan gebruik gemaakt door 19 meisjes, waar van nu nog elf de school bezoeken. Wy mogen dit overzicht van de geschiedenis der voor onze gemeente zoo belangrijke inrichting van Adspirant-ambtenaar in O. 1. Op plantages in O. I. werkzaam Fabrikanten of in fabrieken werkzaam Handelaars en neringdoenden Leeraar» bij midd. of gymnas. nnd< 'j Ouderwijzers, waaronder 4 met jhoofdon'd.-rang 16 registratie 5 3 3 3 6 2 2 1 8 2 1 1 3 19 6 1 7 7 29 27 77 Nederlandsch en Fransob. Geschiedenis en Hoogduilscb Natuur eu Scheik. Plant- en Dierk sedert 1868 Rechtl. teekenen. Handteekenen. Gymnastiek.^ Staats* en HandelswMmisch. Nederl. en Frausch.; sedert 1881 ontheffing van Nederl. Wiskunde. 22 Aug. 1868 14 Febr. 1879 Geschiedenis en Hoogdnitsch. Directeur H. B Hoorn. Natuur en Scheik., Plant- en Dierk., Reohll. teek.; sedert Sept. 1882 onth. van Scheik. en Rechtl. teek.; sedert Sept. 1881 belast met Cosmogr. I Hoogd. en Engelseh sedert Leeraar H.B. den Haag. Sept. 1882 onth. van Eng. Aardrijksk. en Schoouschr. Nederlandsch. Wis- en Werktuigkunde. Rechtlijnig teekenen. Schei-, Aard- en Delfstofk. Engelseh. Rechtlijnig teekeneu. Hoogduilscb. Nederlandsch. onderwys niet eindigen zonder een woord gewijd te hebben aan hem, die blykens bovenstaande lijst gedurende den tijd van haar beslaan aan het hoofd der Hoogere Burgerschool stond. Dat deze school bloeide, zooals z'y deed, is zeker voor een groot deel te danken aan den directeur Dr. W. Julius, wiens bekwame leiding alle lof verdient. Wy zijn dan ook ongetwijfeld de tolk van velen als wij by deze gelegenheid de hoop uitspreker: dat wy bet voorrecht zullen mogen hebben Dr. Julius nog langen tyd aan het hoofd der Hoogere Burgerschool alhier te zien. Men verwacht dat de Antwerpsche tentoonstelling een winst vau 1 millioen fra. zal afwerpen. JUit de leeszaal van het Rotterdamscb Leeskabinet werden nog al eens boekeo vermist, zonder dat de dader ontdekt werd. Thans is echter een boek terug gezonden met bet navolgende briefje, door een ondui delijke hand geschreven Jean Mornas hierbij terug, ik Had Het gestoolen en nog een boel andere boeken derby. Ik kan het Niet helpen De Docter zeit ik ben gleptemaan, Als u het niet aangeeft zal ik de 3 duidsclie boeken en de diksionner ook terug stuure want ik bep der niks an, ik ben al van kints af zoo en ik doe het niet om te stelen en het der laater spijt van, ik zal ze alle maal terug sture Een lit De brief kan echt gemeend zyn, maar als hij een aardigheid moet verbeelden, is ze ontzaglijk laf. (IV. d. D.) Staten-Generaal. Twekiie Kamer. Zittingen van 15 en 16 October. In de zitting van Donderdag is de discussie over de wyzigingen in de Strafverordeningen roortgezet. Na een kort debat, waarin de Heer de Meijier zyn amendement nader verdedigde en het namens de voorstellers volhield, omdat z'y niet de verantwoor delijkheid wilden dragen de zaak ongeregeld te laten, en nadat de Heer Van Gennep er op gewezen had dat eene principieële beslissing van de Eeds-qnaestie niet mogelijk was op dit oogenblik, ook omdat mede standers in principe tooh over dit regelings-voorstel brand ontstaan bij den heer F. H. P. op deu Fhz- weelen Singel, die gelukkig door de huisgenoolen spoedig werd gebluscbt. De Zuid-Hollandsche-gymnastiek-onderwyzers-ver- eeniging zal hare vergadering houden op Zondag 8 Nov. te Gouda. In deze vergadering zullen o. a. de volgende onderwerpen worden behandeld„Een en ander over zitten, en een stoel ter bevordering van recht zitten,* door den heer S. van Aken. Gedachteuwisse- ling over het oprichten van eene voorwerkers-klasse in Zuid-Holland. Gelegenheid tot gedachtenwisseling over het te Dresden gehouden feest van het Duitsche Turnbond. Theoretische eu praclisohe beschouwingen over brug-oefeningen voor turnvereenigingen, door den heer W. F. H. Heymans. By den wedstryd voor een huis- en slaapkamer ameublement, uitgeschreven door het Ned. Handels- museum, tullen mededingen zes-eu-twintig fabrikanten, met zes-en-dertig ameublementen. Deze eerste practische poging tot aankweeking van vaderlandsche kunstvlijt mag dus uitnemend geslaagd heeten.(HU.) De heer J. W. Gunning, hoogleeraar aan de ste delijke universiteit te Amsterdam, schryft in het Wag. Weekblad o. a. het volgende: „Ik heb thans 'Ie zekerheid, dat de „Vereeniging voor het honger onderwijs op gereformeerden grondslag* kort en goed niet weet wat natuurwetenschap is, bare beteekeni» voor den geestelyken toestand dus niet kan nagaan, veel minder beoordeelen, en daarom haar zelve, hare beoefenaars en haar invloed eenvoudig negeert.* In eene circulaire aan de leden der opleidings school (gymnasium) te Zetten had de beer van Liugen er op gewezen, dat onderscheidene aanzienlijke giften en erflatingen aan de stichting zyn toegekomen als „gymnasium te Zetten*. By verplaatsing van het gymnasium zou bet bezit der tegenwoordige goederen betwistbaar worden. De heer van Lingen bad daarom voorgesteld, in de op eeue vorige ver gadering aangenomen statuten aan art. 3 de volgende uitbreiding te geven: „met dien verstande, dat de bestaande en de te slichten inrichtingen financieel gescheiden, elk hare eigen onvervreemdbare goederen en inkomsten behouden, onder afzonderlijk beheer. Ontvangsten zonder bepaalde aanwijzing blijven ter beschikking van het curatorium*. Dit voorstel van den beer van Liugen is, naar de Ank Cl. bericht, in de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Hei aanhoudend natte weder heeft een courant- ombrenger op de gedachte gebracht, een paar met vilt gevoerde ijzeren schoenen voor den dag te halen en te dragen, welke door zijn grootvader, een smid, in 1779 vervaardigd zyn. Zij zijn niet zwaar cn beschermen ’s mans voeten uitmuntend. GOUDA, 17 October 1885. Nu het heden juist twintig jnren geleden is, dat de Rijks hoogere burgerschool te dezer stede geopend werd, mag het niet onbelangrijk heeten bet een en ander mede te deelen, aangaande de uitwendige resultaten en lotgevallen der school in de verstreken tijdruimte. We worden van bevoegde zijde daartoe in de gelegenheid gesteld. Sedert hare oprichting werd de school bezocht door 400 leerlingen, waarvan 77 de lessen thans volgen. Vele der oudleerlingen nemen een eervolle positie in bet maatschappelijk leven in de richting hunner werkzaamheid is echter zeer verschillend. De volgende lijst kau eenig denkbeeld geven van die groole verscheidenheid Artsen, waaronder drie med. doctores Studenten ia de medicijnen Meesters iu de rechten Studenten in de rechten Doctorandus in Wis- en Natuurkunde Student iu Geestelijke Donderdagavond ten ongeveer 7 uur is door het omvallen van een petroleumlamp een begin van 8 14 3 2 1 1 1 Officieren by land- of zeemacht, ook iu O. I. .12 Cadet» aan de K. Mil. Academie2 Onderofficieren 5 Geplaatst by het Instr. Bataillon3 Civiel-Iiigenieurs 6 Ijker 1 Bouwkundigen 7 Opzichten bij den Waterstaat5 O. I. ambtenaren, waarvan één bij de boschcultuur 6 Transporteere 77 Ontvangers bij belastingen of Candidaat-notarisseu Veeartsen A Studeerende aan de Ryksveeartaanyschool □economen F Ambtenaren bij de posterijen Ambtenaren telegraphic Muziekdirecteurei Commies bij het Depart, van Koloniën Boom- of bloemkweekera Schilder en photograaf Stalhouder Amanuensis .- Machinistenj Kantoorbedienden Ambtelooss burgen Leerling op een gymnasium Leerlingen op boog, burgerscholen In de huishouding werkzaam Overledeni Tegenwoordige werkkring onbekend van Thans ingeschreven leerlingen J. J. Bertelman H. J. Steenbergen H. W. F. Bonte

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1