Buitenlandscb Overzicht. KEWMSGEriMU. APVERTENTIËN- V VERKIEZING van een 1£D Kamer van Koophandel en Fabrieken. POLITIE. Haastrecht: en rapten in den kerkelgken ban. In 1886 werd te Falaise een zwyn, dat een kind verscheurd bad, ver oordeeld om opgehnngeu te worden. In 1474 veroor deelde de magistraat van Bazel een haan tot den voordood, omdat men het dier beschuldigde een ei te hebben gelegd. Io 1499 veroordeelde het gerecht te Beaovais een os, die ten jongen op de horens genomeo had, tot de galg. De bisschop van Laosanne verbande in 1564 de bloedegels, omdat tg gevaarlijk werden voor de vissohen, in 1394 werd te Montiang een zwijn gehangen, dat de gewijde hostie had opge geten. Het dwaaste is nog wel een proces tegen de rnpseo, dat in 1690 te Auvergne plaats vond. De insecten werden voor het gerecht gedaagd, wegens verwoesting van auderer grondgebied, en de taak werd verder geheel als een formeel rechtsgeding behandeld. Ten slotte werden tg veroordeeld zich op eene be paalde plaats te vereenigen, waar tg alle gedood moesten worden. En desniettegenstaande hield men vol, dat de dieren geen verstand bezitten Naar aanleidiug dat, bij de 3 October jl. plaats gehad hebbende verkiezing van candidaten voor leden vau de directie der Weduwen en Weezenkas voor officieieu van de landmacht, de drie aftredende leden herkozen zijn, wordt ons uit vertrouwbare bron het volgeude meegedeeld In de vergadering der directie voor het weduwen- eu weezeufonds van 13 Juui 1884 is besloten, alvorens tot de behandeling over te gaan van het rnpport der commissie, belast geweest met de her ziening der, statuten van de weduweu- eu weezenkas voor de officieren van de landmacht, te onderzoeken of het niet mogelijk is, een weduwenfonds op te richten op de volgende grondslagen lo. Het deelgenootschap zal verplichtend zijn. 2o. Als grondslag voor het verzekeren der deel nemer? wordt een minimura-pensioeu van 400 aangenomen. 8o. De ongehuwde deelnemers zullen recht hebben op eenige uitkeering ten behoeve vau nagelaten betrekkingen, hetzij als tijdejijk pensioen, hetzij als uitkeering vau eenig kapitaal. 4. De deelgenooten kunnen het eventueel uit te jceeren pensioen verhoogen, doch moeten zich in dit geval onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek. De mogelijkheid oua op deze grondslagen een weduwenfonds op te richten zal natuurlijk afhangen van de uitkomsten der berekeningen en (je daaruit op te maken tabellen. Met dezen arbeid heeft zich de kapitein der artillerie H. J. Krantz, thans majoor, belast, die aau de directie ab adviseur is toegevoegd, welke betrekking hij belangloos en mei de meeste welwillendheid heeft op zich genomen. Door omstandigheden, onafhankelijk van den wil van raajouf Krantz, zijn de hier bedoelde bereke ningen eerst thans" zoover gevorderd, dat zij met bijbehoor.ende stukken spoedig gereed zullen zijn en bij de directie inkomen, die dan dadelijk haar onderzoek kan aanvangen en tevens behandelen de overgangsbepaliutien en de regeliug der ondersteuning, evepiueel uit te keeren aan de weezeu. {D. v. Z-H Eenige-'dagen geleden had iu Noord-Hollandsen v,jpeer eigenaardig^1 verkooping plaats, waarbij de kooper uog geld t'oekreeg. Vijftig, bunder land bij Breezand, in den Anua-Paulownapolder, werden in het openbaar geveild, ven dev kooper hield, na het betalen van de hoofdsom eu alle onkosten, nog 35 over vau het strijkgeld, dat hij had ontvangen. Ofschoon hij eeu arme arbeider wap, had hij natuur lijk in d,it geval geen borgen noodig, daar alles contant betaald werd. Den volgenden «lag verhuurde de mau het land tot Kersttijd voor 50, en spoedig zal hg trachten de molens, welke op het land staan, en in den koop zijn begrepen, te* gelde te maken. Doch daarmede zal dan ook al het mogelijke voor deel gehaald zijn, van het uiterst schrale land, waaraan de vorige eigenaars te vergeefs zeer veel hebben ten koste gelegd. Hoe het echter mogelijk zal zijn„ora- aanstannde jaar voor dat land de 500 pol^lerlasten te betalen, is een raadsel voor velen, en waarschijnlijk ook voor den kooper. Want dit was de oorzaak van den fabelachtig lagen koopprg^ N. v. d. D. Het Fad. meent, dat dat men uit de staalkaart van meeningen, die door de besprekiug van het advies der Liberale Unie ov^er het kiesrecht aau den dag komt, geen verkeerde gevolgtrekking moet maken. Men mag nl. niet voorbijzien, dat by de. zeer verschillende wyzei» van fdrmnleering, waartoe in verschillende vereenigingen is besloten, eenzelfde gtondgedachte'op den bodem dier 'besluiten lag en terrtin heeft veroverd, ook waar cou9ervatieve tradi- tiën nog hecht schenen. Wajt de heer Gleichman genoemd heeft /,het kiesrecht van den in zijn stand gezeten werkman" ondervond algemeen byval eo overal was het streven eeu formule te vinden, die toelaat hep in het kiesbevoegde volk op te nemen. Op dat resultaat valle het volle licht, meer dan op de meer of min gelukkige invallen, waarmede men getracht heeft die gedachte in een wetsartikel te be lichamen. Aau de speciale besluiten van iedere ver- eeuigiug hechte men niet te veel gewicht. Slechts een openbaring mogen de leiders der liberale party in die adviezen vinden van de richting, waarin op lossing van de braude quaestie iu de liberale gele deren wordt begeerd. Het kan niet misseu, of zy zullen er door aangemoedigd worden het standpunt te handhaven, door den heer Gleichman ingenomen. Hun zij het nu overgelateu de practische oplossing te vinden, die met dit standpunt het best overeeukomt. De regeeringf zal» volgens het Vad., wel doen, om, die leus openhartig en zonder nevengedachten te aanvaarden, waut, nu zy niet heeft weten te leiden blijft haar geen andere keus dau geleid te worden. In het jongstverschenen nummer der Nordd. Allgem. Zeitung wordt onder den titel van „Eine Moderne Raüberhohle" het bezoek geschetst door een correspon dent te New-York, afgelegd in het bureel van de Freiheithet orgaan van deu beruchleu sociaal-demo craat Most. Het luidt ongeveer als volgt Langzaam kuierde ik met een mijner vrienden over de Brooklyuer brug van de «stad vol kerken" naar het daartegenover gelegen New-York. Met volle teugen genoten wij van het heerlijke uitzicht, dat men van daar heelt over de beide zusterstedeu Brook lyn eu New-York, zoomede over de baai eu de haven der laatstgenoemde 9tad. Terwijl ik gedurende ge- ruimen tijd, vervuld van opgetogenheid, verdiept had gestaan iu de beschouwing der schoonheden van het panorama, dat zich aan mijn voeten ont rolde, werd eeusklaps een gansch andere wending gegeven aan mijn denkbeelden door de'volgende vrtjag, welke mijn begeleider tot mij richtte: //Hebt ge lust het heiligdom van Most yi oogeu- schouw te gaan nemen 't Is wel der moeite wuard het een9 te gaan zien. Dat bureel is eigenlijk een //hol", een //spelonk", waar de moderue roo- vers en moordenaars, zonder zich in 't minst te bekommeren over de omstanders, hunne anarchis tische plannen bespreken, als. bevonden zij zich iu de geheimste vergadering". Toen ik de vraag bevestigend had beantwoord, stapten wij voort naar bet einde der brug eu be reikten weldra de nabij gelegen recht onoogelijke Willtamstreet. Ongeveer een paar honderd schreden ver de straat iugegaau zijode, stapten wij voorbij bet bureel der New-Yorker Volkszeitung waar dage lijks met grooten ophef de omverwerping der be staande maatschappij wordt verkondigd. Nog een honderdtal schreden verder komt men aan het bureel der Freiheit waar eens in de week, zonder genade, htjt veroordeelend vonnis wordt geveld over den tegenwoordige!» staat vnn zaken, die met eeu totalen omkeer wordt bedreigd. Eerst sedert eenige weken heeft Most zyn hoofd kwartier naar Williamstreet verlegd. Boven «ie deur van de woning, waarin het is gevestigd, wappert tot groote ergernis van alle ordelievende inwoners der stad de roode vlag, welk zinnebeeld van bloed storting en oproer binnenshuis niet wordt gemist. In het beuedengedeelde van het huis wordt een drank winkel gehouden, 't Is er op klaarlichten dag zoo somber, zoo duister, dat het oog zich r»an dien snellen overgaug4 eerst moet gewennen, alvorens men het reusachtige plakkaat met de woorden: Vive la Com mune gewaar wordt aan oen wand, waarboven een roode vlag zich verheft." Daarnaast hangt een reus achtige brievenbus, prijkende met deu naam der re dacteurs van de Freiheitbij mijn komst aldaar was de bu9 opgepropt vol brieven eu documenten. Het overige gedeelte der wanden wa9 grootendeels bedekt met portretten van sociaal-democraten, pe- troleuses, Iersche moordenftars, mannen van de com mune, nihilisten, zoo mannen als vrouwen, die alle in bonte groepeu dooreenhingen. Daartu9schen merkte ik op het portret, van Rumpff, raad van politie, te Frankfort indertijd vermoord, met de volgende woorden tot onderschriftt //Canaille Rumpff In de onmiddellijke nabijheid van 4e portretten der helden van dolk en dynamiet zag^Tjien een menigte hoofden van dag- en weekbladen in allerlei talen, zonder orde 'of regelmaat uau den w.and geplaatst. Er kwamen er zelfs onder voor, die wegens gemis aan ondersteuning lang geleden waren te gronde gegaan. Voor wij afscheid nemen van het heiligdom van den stookebrqnd, behoort nog melding te worden gemaakt van eer» sieraad, waarop Most met bijzon dere ingenomenheid de aandacht zijner bezoekers vestigt. Eenige honderden bloedroode kaarten zijn ddor hem aan den want geplakt,'in zoodanigen vorm, dat er een groote galg van is gemaakt van minstens zeven voet hoog en een breedte naar evenredigheid. Daaraan zijn met koorden om den bals bevestigd photograpbieën van alle bekende regeerende vorsten op den gaiischen wijden aardbol. Eu als een bewijs tan den gloeien,den haat door l V hem gekoesterd tegen een gedeelte der socialisten heeft hg bun leider, Alexander Jonas, als baviaau afgebeeld, bg de galg gezetop de fluit het senti- menteele liedje blazende Wait till the clouds roll by Bij wijze vau merkwaardigheid zij hier nog ver meld, dat de bezoekers die Most niet aanstaan, een kaart van hem outvangen, waarop in krasse bewoordingen te lezen staat dat een terugkeer niet vriendelijk zou opgenomen worden. In spijt van al het fraais dat ik in 't heiligdom van Most had mogen aanschouwen, beken ik gaarne dat ik recht verheugd was, toen ik den blauwen hemel weder aan schouwde en een betere lucht inademde. Zoo goed het ging bereikten wy in het halfduister de trap, door langdurig gebrnik en gebrek aan de noodige herstelling zeer hobbelig en uitgesleten, die den toegang geeft tot een ruim lokaal, dat zeer diep is, de gansohe breedte van het huis beslaat en er hoogst verwaarloosd uitziet. Wij bevinden ons nu in bet kantoor des heeren Most. -Hier wordt door hem de Freiheit geschreven, hier wordt het weekblad gezet en, ua elders te zijn gedrukt, .wordt het hier gevouweu en aan de geaboulieerden geadresseerd en toegezonden. In 't voorbijgann zij vermeld, dat Most reeds geruime»» tijd het vooruemeu heeft gekoesterd om van zijn weekblaadje een dagblad te maken, 't geen hem echter tot bedeu nog uiet is gelukt. Wel heeft bij den inhoud vau het blad aanmerkelyk vergroot, waut het heeft thans acht bladzijden, d. i. het dub bele van vroeger. Toen wij bet lokaal binnentraden waren een dozijn roanuen van allerlei landaard bezig met het jougst gedrukte nummer te vouwen en van kruis banden te voorzien. Onder hen troffen wy aan Duitscbers, Bohemers, Franschet» en Russen, verwil derde snaken, die, naar het uiterlijk geoordeeld er geen bezwaar in zouden z'en om koningen en keizer», desnoods alle kapitalisten van de aarde te verdel- ge^n, indien hun slechts de geschikte gelegenheid daartoe werd geboden. Loon wordt hun door Most niet betaald; zij verrichten dien arbeid uit liefde voor de «goede" zaak. Een dier brave lieden haalt een bundeltje schietkatoen uit dep borstzak van zijn jas, vermoedelijk om ons, vreemde indringers, een hoog denkbeeld van zijn persoon in te boezemen. De schiet katoen geeft aanleiding tot eeu gemoedelijk gesprek over de diensten, welke het zou kuuiïcn bewijzen aau hunne party en daarbij wordt het vouwen, enz., van het blad geheel uit het oopf verloren. Zoo iets bevalt den patroon niet iu het minst, want nauwe lijks heeft hij afscheid genomen vau een jeugdige petrol'euse met smachtende blikkeu of hij voert huu op alles behalve vriendtiijken toon te gemoet: «Houdt toch je mond! Als je klaar bent, dan kan je prate»» zoov«el al.s je wilt!" Deze vermaning deed het werk weer opvatten. Voor enkele minuten hielp het slechts, want weldra werd het oude onderwerp andermaal opgevat; er werd braaf wat bier, bij gedronken, druk gerookt, maar dp handen werden niet geroerd, totdat Most opnieuw tusschen beide kwam en dit alles ge schiedde zonder dat onze tegenwoordigheid-door hem als 't ware wordt bespeurd. «Wij kunnen hier doei» wat ons belieft," dit beginsel schijnt bij^ hen op den voorgrond te staan. Ik offer o cents op het altaar der vrijheid en kom daardoor in 't bezit van het nummer, dat ter ver zending gereed ligt. In een artikel, gewijd anu de bijeenkomst der keizers te Kremsier, leest tneu heel wat over den «keizerstijger", den «tiran die aan de boorden der Newa huist" eu wiens leven is «verbeurd" verklaard. Er wordt braaf uitgevaren tegen den post meester-generaal, die döür het «groote beest te1 Was hington" benoemd is! omdat sommige geabonneerdeD het hun toegezonden exemplaar niet hebben ontvangen. Op eeu groote tafel ligt een schat van geschriften: die van Most rZijn uitgestald op de eereplaats.' Vooreerst komen in aanmerking d« dag- en week bladen der sociaal-democratische partij in de oude en de nieuwe wereld, vervolgens verdienen in een^ hooge mate de aandacht allerlei handboeken der «te- volutionnaire krijgswetenschap", waaruit men kan leeren hoe men vergiften kan bereiden eu vooral hoe danig men ze tot bevorderiiïg vau het heil derrevo-, lutiQunaire partij kan aanwenden. Zoo vond ik er een handleiding onder om wapénen op een zeer een voudige manier te vergiftigen, zoodat eeq onbedui dend wondje daarmee veroorzaakt, bloedvergiftiging doen ontstaan. Dat ik spoedig verzadigd was vau dergelijke lectuur, behoef ik niet te verzekeren. Toen ik mij met walging van dat alles afwendde, stond Most, die my met Argusoogen had bespied, ouverwacht devens mij en richtte tot mij de vraag of ik geneigd was tof të treden tot het bond. «Mis schien hebt ge\dyi om op eigen band dezen of genen het licht uit temazen, dan kunt ge nergens beter terecht dan hier. In mijne gesdhriften over de krijgs wetenschap vindt gij de nuttigste wenken, die men daartoe behoeft." Om den tijger in een goeden lBim te" houden, offerde ik 10 ceuts (0.25) vooreen beknopte handleiding tot het straffeloos plegen van moorden. Een groot gedeelte van de vier wanden is bedekt met revolvers van oud eu nieuw model, geweren, alle achterladers door de regeering vau de baud ge daan na de invoering van beter ichietgeweer en waarin Most handel drijft, dolken en sabels die, naar Most my verzekerde, met oyankali vergiftigd zyn. In een der hoeken stond een boekenkast, vol fles scheu, groot en klein. «Een heerlijke voorraad", zei Most, toen wij er langs gingen, «alles vergift, dat ik ten bate van de revolutie hoop te kunnen gebrui ken", zoo luidde de taal van, het monster dat nevens mij stond. {Hand.) Nu de beslissing in deu verkiezingstijd tusschen Wbigs eu Tories begint te naderen en de ontbiuding van het Engelsche Parlement reeds tegen 18 Novem ber is aangekondigd, zal ook Gladstone in het strijdperk treden. Den 9den November zal de gryze leider der liberalen naar bet Noorden ver trekken, waar hij drie redevoeringen zal houden, te Edinburg, te Dalkeith e»» te West-Caldex. Lord Randolph Churchill, de fekeude minister voor Indië en hoofd der Torydemoorateu, heeft deu veldtocht geopend te Birmingham, waar bij in een talryk bezochte vergadering op zijn gewoue ruwe wijze Gladstone's manifest en Chamberlains redevoe- riugeu bestreed. De conferentie over de Oo9terscbe quaestie zal, nu zoowel Engeland al9 Fraukrijk ziju toegetreden, weldra bijeeukomen. Gelijk men uit Berlijn mede- deelt, acht men nu aldaar de grootste bezwaren overwouuen et» verwacht meu zelfs, dat de confe rentie reeds op den 26sten October, den oorspron kelijk vustgestelden dag, bare werkzaamhedeu zal aauvangen. Overigens blijft de toestand op het Balkan- schiereiland unveranderd. Men verwacht, dat Servië en Griekenland de raadgevingen der groote raogeud- hedei» zullen ter harte nemen en de beslissing der conferentie zullen afwachten. Evenwel blijven de Bulgaren onder de wapenen, ten einde eeu mogelij- keu inval der Serviërs af te weren. Ook op het eiland Creta is het uog niet geheel rustig. Nog steeds wordt er door Grieksche agenten gewerkt ten gunste van een vereeuigiug met Griekenland, zoodat de Porte de terugroeping eiseht van deu Griekschen consul Zygotnala, daar men hem vaD medeplichtigheid aau de beweging verdenkt. Tot Madrid is eindelijk het officieel rapport ont- vangeu over de bezetting van Yap. In hoofdzaak wordt daarin bevestigd, wut wij reeds uit Duitsche particuliere berichten meedeeldeu. De Spanjaarden kwamen het eerst op Yap, maar hadden drie dagen noodig voor de voorbereiding tot (ie offieiëele inbe zitnemingititusschen kwam de Duitsche «litis" eu heesch de vlagde Spanjaarden trokkeu zich daarop onder protest terug, daar buu iuatructiën hun voor schreven om elk coullict te vermijden de Spaan&che officiereu waren reeds herhaaldelijk aau land gegaan eu hadden bagage, pudrdeu en vee doen ontschepen met de Itilandsohe hoofden was het ceremouieel voor de inbezitneming vastgesteld voor de komst der Duitschers,, en 'hiervan is een akte opgemaakt. Dit stuk en een afschrift van het protest, den Duitsche» commandant gegeven, zijn te Madrid overhandigd. Het is uiet onwaarschijnlijk dat ii^Frankryk weer een veldtocht tegen de prinsen van Orleans op ltau- den is. Wel heeft het kabinet uog geen besluit genomen, betzij tot hunne uitzetting of tot verbeurdverklaring hunner goederen, maar het onderwerp is ter sprake gebracht, en na afloop van een onderzoek met be'rek king tot de verkiezingen zal beslist worden of er aanleiding bestaat om tot eeuigerlei maatregel tegen de zonen eu kleiuzotien van tkoning Lodewyk Philips over te gaau. De vraag is, of het bewijs geleverd kan worden, dat zy als pretendenten zyn opgetredeu. Wat de vooruemens van Kamerleden in deze aange legenheid betreft, verzekert de X/Xe Siècle dat het gerucht onjuist is, volgens hetwelk de heer Lockroy dadelijk ua het openen der zitting het voorstel tot uitzetting, zou doet»het blad twijfelt zelfs of het oogenblik, zoo pas na de verkiezingen, daartoe ge schikt is. Zoowel de regeering als de anti-prinsge zinde afgevaardigden oordeelen te moeten wachten, ten eiride naar gelang vtuwomstandighedeu te handtien. Aan veelsoortigheidontbreekt het de nieuwe Frausche Kamer niet deze bestaat namelijk uit 5 bankiers, 12 procureurs, 13 notarissen, 13 militairen, 18' .ingenieurs, 18 kooplieden, 15 magistraatsper sonen, *0 geueesheeren, 120 rechtsgeleerden, 14 profeasofen, 42publicisten, 11 werklieden, 1, bis- -schop, 2 predikanten, 1» veearts, 2 inspecteurs van onderwijs, 2 sohoolmees^rs, soheepsreeders, 2 admiraals en 4'ijzerfabrikanten. De verkiezing van 6 afgevaardigden voor hen, die dubbel verkozen zijn, is bepaald op 31 December. De Brunswijksche Landdag is tegen 28 Oct,, bijeengeroepen, ten einde het verslag te booren der deputatie, die naar Prins Albert vau Pruisen is ge zonden eu om verdere maatregelen te nemen. Men weet, dit de prins de benoeming tot regent heeft aangenomeu. De Bruoswykers zyn zoo ingenomen met dit besluit, dat zij besloten hebben den minister graaf Görtz, bij zyu terugkeer uit Hanover, feestelyk iu te halen. Bij de verkiezingen voor den Lauddag in het groothertogdom Baden hebben de uationaal-liberaien 6 zetels op de nltramontaueo, 1 op de democrateu en 1 op de vryzinnige party veroverd. Dienten gevolge is er onder de ultramontanen een hevig couflict uitgebroken over de vraag, waaraan dit ligt. De gematigden verwijten aau de voorstanders der uiterste richting, dat zy door hunne overdrijving eu ruwheid vele katholiekeu hebben vervreemd en naar het kamp der regeeringspartij gedreven. De manhen der uiterste richting beschuldigen daaren tegen de gematigden vau lauwheid en plichtverzuim. Sommige clericale bladen klagen, dat er zelfs ouder de katholieke priesters uutiouaal-liberalen zijn eu vestigen hierop de aandacht der bisschoppelijke autoriteiten. Een vau de hoofden der uliramon- taansche party, de heer Lenden, katholiek priester, heeft zelf in eene rede, door hem iu eeue kiesver- gadering gehouden, de overdreven eischeu en buiten sporige agitatie der uitrainontaausche beethoofden gebrandmerkt, ouder verklaring, dat hij geen storm, maar gematigdheid en opportuniteit geproclameerd wilde zien. Daarvoor moet hij nu natuurlijk van clericale zyde menig verwyt hodten. Naar hetgeen omtrent dit .een en ander verder uit Baden wordt gemeld, verdient bet vooral de aandacht, dat de Badensche clericale organen der uiterste richting voor het grootste gedeelte in handen van aldaar gevestigde Pruisen zyu. Iu sommige ultramontaan- sche bladen buiten wordt met blijkbare minachtiug over de Badensche katholieken gesproken en wordt het zeer betreurd, .dat de rechte ijver voor den kerkelijk—politieken strijd, zooals die in Pruisen wordt gevoerd, in het groothertogdom niet bestaat. De Deensche Regeering heeft besloten om zonder eeu door de beide Kamers goedgekeurd budget voort te regeeren. Bij Koninklijk besluit i9 de Rijksdag - tot 18 December verdaagd. Men zegi, dat deze maatregel is genomen, omdat de Regeering vAi» plan ,is, met het oog op de opgewondenheid iu het land, de vryheid der pers en het recht tot het houden van vergaderingen aanmerkelijk te beperken. Verschillende berichtgevers melden, dat de toe stand iu Denemarken begint te spannen. De Regee ring wil met kracht van wapenen de orde hand haven, maar zy heeft niet de algemeene sympathie. Eeu correspondent vau de «Daily N.ews" bad een onderhoud met een hooggeplaatst ambtenaar te Kopenhagen eu deze, schoot» op de hand van de Regeering, erkende, dat in bet land een sterke tegenzin tegen het bestuur vau Koning Christian!» heerschd? In tegenstelling met betgeen men elders ziet, zeide hij, heerscht in Denemarkeu de meeste ontevredenheid onder den boerenstand en den land adel. Dit 9taat in verband met het onafhankelijk karakter der Deensche bqeren eu bet outbrekeu vau een groote uijverheid ia de hoofdstad de ban- (Mdryveude stand te Kopeuhagen is op de hand van het Hof eu de Eerste Kamer, oindat zij veel geld verteren, maar de boeren, die veel leden' door den oorlog om de hertogdommen, zijn bang voor nieuwe belastingen en verzetten zich tegen de plaunen des Koning® tot uitbreiding der stryilkrachten. RECLAME Ia het warme Jaargetijde krijgt men dikwerf door verkeerd dieet stófiugen in de spijs- vertering9organei»^3ooals verstopping, aandrang vau bloed naar het hoofd, hoofdpijn, hartkloppingen enz.) In die gevallen moet men dadelijk, door het gebruik vau eeu goed huismiddel, zooals de gunstig bekende Zwitsersche Pillen van den apotheker R. BRANDT, ergere kwalen voorkomen. Men overtuige zich echter steeds, dat ieder doosje Zwitsersche Pillpn van den apotheker R. Brandt (dat 70 Cent ktfst) een wit kruis op rooden grond en de naamteekeuing van R. Brandt als etiket hebbe, en weigere alle anders ingepakte pilleu. Verkrijgbaar bij den apotheker J. M. H. Zeldenrijk te Gouda. VOOR DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van'Gouda doen te weten, dat de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijdeu vau den Heer C. S. B. SMELT, ten Raadhuize zal plaats hebbeD, op WOENSDAG den 25n NOVEMBER 1885. De inlevering der stembriefjes door de kiesge rechtigden, iu de ter vergadering aanwezige stembus zal aanvangen des middags ten twaalf ure en voortduren tot des namiddags ten drie ure, na welk tydstip geeue stembilletten meer zullen worden aangenomen, dan die van de in de zaal tegenwoordige kiezers. Outniddelyk daarna zal met de opeuing der billetten worden aangevangen. Aan ieder kiesgerechtigde zal acht dagen voor den dag der verkiezing een stembillet worden bezorgd. De kiezer die geen billet mocht hebben ontvangen, zal dit kunnen bekomen ter Secretarie der Gemeente. De lijst der kiesgerechtigden, zijnde zy die ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentrecht, tot eene hoofdsom van zes gulden en hooger zijn aangeslagen, ligt ter Gemeente secretarie ter lezing, tusschen des voormiddags 10 en des uamiddags 1 ure. Bezwaren tegen de lijst, hetzij die den klager of andere ingezetenen betreften, moeten bij Burgemeester en Wethouders schriftelijk wprden ingeleverd vóór of op den ln November aanstaande, na wplk tyd stip geeu bezwaarschriften meer in aanmerking zullen komen. GOUDA, deu 24 October 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GEVONDEN eu aau het bureau vau politie gedeponeerd Een Roozenkraus, een bloedkralen Kettinkje met goud. Aau het bureau van politie kannen inlichtingen gegeven worden omtrent een Smoushondje zwart met witte borst en pootjes. b u r g e r 1 Ij k e Stand. GEBOREN24 Oct. Christianas Hcndrikos, ouders D. i. VVeeber en P. G. Lakermans. Johaones Hendrikns, onders F. vau Riemsbergen en G. van Kleeff. 26. Maria Wilhelmina Margaretha, ouders A. W. van Berkel en A. M. H. Klaverwijden. OVERLEDEN 24 Oct. C. W. F. G. van Ondsboorn, 7 w. 26. C. de Msrré, 1 j. 1 m. Gouderak GEBORENGeertrui, ouders M. de Kogel en G. Kok. Maria Jacobs, ouders L. de Jong en T. Kapteijn. OVERLEDEN: D. Visser, 6 j. E. M. Versteegt, 8 j. ONDERTOÜWD: A. den Outer 30 j. en C. Palsgraaf 32 j. GEHUWD: M. Noordegraaf (van Moordrecht) en G. van Blitterswyk. G. Terlouw en P. Plomp. C. de Bodeen M. Rust wat. Stolwijk: v GEBORENJannigje, ouders P. Verwaal en J. Loeve. Maas, ouders K. van den Heuvel en IJ. Anker. Hiliida, ouders F. B. Sloof en F. Stam. Hendrik, onders 'J. Stout «?n M. Slingerland OVERLEDEN J. J. de Borst, 8 w. C. van Erk, 29 j. J, van Dam, 68 j. Reeuwijk GEBORENAdrianus Johannes, ouders VV. Smit en A. Zuidam. GEBOREN: I'ieter'Cornelis, ouders P. Hooft en M. F. Koel. Antortie Johannes, ouders A. van Kwijk en J. Steenkamer. Abraham, ouders J. Speksnijder, en A. van van Triet Carolina Anganita, onders S. de Jong en C. A. Griethuizen. ONDERTROUWD: C. de Graaf en J. de Graaf. GEHUWD: D, Sluis en A. J. Compier. *ie* Bevallen van eene Dochter, A. M. H. vax BERKEL- KlaVER WIJDEN. Gouda, 26 October 1885. Overleden 'op den 20en October na eene kortstondige ziekte de .Heer CORNELIS JO HANNES HERFST. Uit aller naam: A. P. KOOIJMAN, Curator, Utrecht, 21 Oct. 1885. V Voor de vele blijken van belangstelling die wij mochten oüdervinden bij gelegenheid onzer 12V,-JARIGE ECHTVEREENIGING, betuigen wij onzen hartelijken dank. H. J. WAARD. A. M. WAARDde Bruin. Gouda, 27 Oct. 1885. De ondergeteekende betuigt zijnen har- teljjken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, gedurende zijne ongesteldheid ondervonden. S, SPANJAARD.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2