:id. i )OM 1885. N. srs, ■uike bij »nzalle e ABTI- BINNENLAND. 8 N° 3309- Woensdag 4 November. Nieuws- en Advertent ie blad voor Gouda en Omstreken, R- SN YEN, h: FEN, en. 1EE, letten) U.W). K, Gouda. 311. <3 NS DAG om i Jonge EN. louda. Benoemd tot onderwijzer in de Watergraafsmeer de heer P. Stoppelenburg te Stolwijk. 14 21 28 u u van ge le T LZ. 4 8,5 15 14,5 1. P. VAN n afgele- vau vijf, Ned. om immer en enetaanu gedepo- GOUDA, 3 November 1885. Onderzoek van het water uit de Waterleiding gedurende October 1885. De concessie-voorwaarde is 15 Milligram Kalium- pennanganaat voor 1000 C C. - Milligram benoodigd. H rompte en niet UEd. en 1.20 sn 1. 1.20 1.10 1.30 2.- hooger. n hooger. te netheid uur '•lagerij van j E N en het Be- aar1886 savonds jresacht; het Ge- van des ilf uren. Mej. H. o’. 1 op l voor 7 October V ff goüdsche courant Naar het Vad. verneemt, is de regeering voor- nemens de volgende wijzigingen in art. 194 der i Grondwet bij de Tweede Kamer in te dienen. In I de eerste plaats zal het woord toveral* in de derde zinsnede geschrapt worden. In de tweede plaats zal de verplichting om het openbaar onderwijs te regelen, met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen, dus beperkt wórden, dat alleen eerbie diging van de godsdienstige begrippen der school gaande kinderen wordt voorgeschreven. In de derde plaats zal eene bepaling worden opgenomen, schoolgeldheffing verplichtend te stellen. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Utrecht heeft gisteren conclusie genomen in de zaak tegen den heer R. C. v. H. chocolade-fabriekant aldaar, die, zooals men zich herinneren Zal Maandag 12 October 1. 1. terecht stond wegens frauduleuse aangifte van gezoete cacao, die bij onderzoek ongezoet bleek te zyn. Zich aansluitende aan de vordering van Rijks advocaat, namens den Minister van Financiën requi- reerde het O. M. schuldigverklaring en veroordeeling to* gevangenisstraf van 1 tot 13 dagen en tot een subsidiaire gevangenisstraf van 6 dagen tot 2 jaren voor elke boete. De geëischte boeten bedragen res pectievelijk ƒ100, /116 60 en ƒ1760.85. Naar men verneemt, heeft de rechtbank te Arnhem, na een driedaagsch onderzoek van de zaak mevrouw BulkleyKloppers, besloten haar te verwijzen naar hei Hof te Arnhem. De poging tol ontvoering van minderjarige kinderen is als uitgangspunt voor de beschuldiging genomen. Betr. de Rotterdamsche Opera wordt bet volgende medegedeeld De eisebeu van bel repertour, dat, gelijk de er varing leert, te onzent vooral uit //groote opera’s* moet bestaan, hebben den heer Conrad Behrens doen besluiten, naast mevr. Antonia Mielke en mej. Kathie Bettaque, nog eene zangeres te engageeren voor „eerste en jeugdig dramatische partijen*. Zaterdag a. s. treedt als zoodanig op: frl. Bertha Möllering uit Keulen (Elizabeth in Tannhduser.) Deze nog jonge zangeres is te Keulen wel is waar voor vijf jaar aan het Sladltheater verbonden, doch bij minnelijke schik king, en omdat zij aldaar naast de twee andere eerste zangeressen slechts zelden gelegenheid heeft op te treden, is haar verlof gegeven, met de directie alhier eene overeenkomst te sluiten, mits slechts voor één seizoen. Tusschen de voorstanders van lijkverbranding in de verschillende landen bestaal een band, door de instelling eene internationale commissie, welke in 1880 te Milaan is ingesteld en in 1882 te Geneve is bevestigd. Voor ons land behooreu tol de com missie de hoogleeraren Overbeek de Meijer te Utrecht en Beaujou te Amsterdam. De voorzitter der commissie dr. M. De Cristo- prix te Milaan heeft thans bekend gemaakt dat in het volgende jaar een internationaal congres zal worden gehouden van afgevaardigden der verschil- I lende vereenigingen van belangstellenden iu lijk verbranding. Men hoopt aldus middelen te beramen om den tegenstand te overwinnen welke bij de meeste regeeringen nog wordt ontmoet tegen het toestaan van de in de oudheid algemeen gebruike lijke en in vele opzichten annbevelenswaardige ver- branding der lijken. Het congres zal worden gehouden heug te Milaan, hetzij te Berlijn, hetzij te Weenen, welke laatste stad daartoe ’t meest geschikt voorkomt, omdat aldaar in September van het volgend jaar het hy giënisch congres zal plaats hebben. In Italië, waar de wetgeving geen bezwaren in den weg legt, neemt de lijkverbranding, dank zij de medewerking der gemeentebesturen, steeds toe. Sedert 1876 zijn te Milaan, sedert 1877 te Lodi, sedert 1883 te Rome, Cremona en Brescia, in 1884 te Padua, Udime en Varese lijkovens iu gebruik en te Florence, Pisa, Como, Livorno en Spezia zullen zij weldra worden in gebruik genomen. Van 18761884 zijn in Italië 444 lijken verbrand waarvan 332 te Milaan, dal twee ovens bezit Vrijdag avond omstreeks acht uur brak een hevige brand uit in de touwslagerij van den heer G. v. d. Lee, in de onmiddellyke nabijheid der gemeente Oudewater. Het grootste deel prooi der vlammen hulp der brandspuiten uit Oudewater en Heken dorp is het te danken, dat de brand geen grooter afmetingen verkreeg en eene belendende bouwmans- wouing behouden mocht blijven. Een paar dagen geleden (zoo deelt J. in het Mil. Blad mede) kwam ik bij den kapitein-kwartiermeester om honderd gulden te ontvangen op mijn kleeding- fonds te go d gemaakt en door de vaderlgke zorg van het //rijk* ruim een jaar ./renteloos" voor mij bewaard. Ik keek vreemd op, toen ik, alvorens mijn geld te mogen medenemen, nog vijf cent voor een plakzegel moest betalen. //Bevalt je ’dat soms niet werd mij gevraagd. Maar ik hield mij nog goed en antwoordde //Zeker wel ik ben alleen ver baasd, dat het stuk niet op zegel behoeft te zijn, en dat ik er zonder leges afkom. Een automatische sappeur. In No. 35 van den Bulletin de la reunion des officiers vindt men eene korte beschrijving van een automatiachen //excavateur*, uitgedacht door den Engelschen majoor Amstrong. Het toestel moet dienen tot het maken van loopgraven de beweegkracht bestaat uit eene élec- tro-dynamische machine van l/2 paardekrachi, waar door zoowel de voortgaande beweging als de te ver richten arbeid wordt veroorzaakt. Volgens de beschigving zou deze onbezielde loop- graafwerker zich met eene snelheid van 0.6 M. per minuut voortbewegen, gravende eene voor van 1.2 M. breed en 0.9 M. diep. (Af. B.) Het bestuur van de Vereeniging van Kleinhan delaars in sterken drank //Ouderling belang* heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het verzoekt het ingediende wetsontwerp nopens vereenging tot 1 Januari 1887 van de wet van 20 Juli 1884, te verwerpen, zoodat de accijns weder kome op 57 de hectoliter, en zulks op de navolgende gronden dat de verhooging volgens het voorstel der Regee ring met 3 per hectoliter tot lo. Januari 1887 te verlengen, wat den groothandel betreft, ten laste van de verbruikers komt, daar door de grossiers de verkoopprijs van den sterken drank met het bedrag der verhooging van Kreveld, onderwijzeres alhier staat (Je voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school voor minvermogenden aan de Achter Raamstraat te ’s Gravenhage. van het gebouw werd een en alleen aan de krachtige Vanwege de Vereeniging tot behartiging der stoom vaanbelangen in Nederland is bet volgend adres aau dén Minister van waterstaat, handel en ny verheid verzonden Geeft mei verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelaugen in Nederland enz. dat zij onder de aandacht van Uwe Excellentie wenscht te brengen den toestand van den Hollandschen IJsel bij Gouda. Het boveneind van deze rivier bij de Mallegat- sluis, en daar voorbij langs de stad Gouda is zoo ondiep, dat schepen en booten telkens aan den grond zitten. Zij heeft van Gouda tot voorbij Moordrecht slechts eene breedte van 40 tot 60 meter, terwijl bij middelbare eb, dut is 0 32 A. P., de diepte in het midden 2.50 lot 3.05 be draagt. Door aanslibbing der taluds is de vaargeul zeer smal, hetgeen vooral hinderlijk is bij lage eb- slanden. De reden van verondieping moet gezocht worden in de kleideeltjes, die met eiken vloed deze rivier binnenstroomen deze zetten zich langs den loop der geheele rivier af in de zoogenaamde zel lingen der steenfabrieken en hinderen daar niet aan [Jsel waar de tusschen op den de scheepvaartmaar boven in den stroom zeer zwak is, dpor de afsluiting Gouda en Haastrecht, zet de klei zich bodem der rivier af, waarbij zich nog voegt de door drukke stoom- en zeilvaart onver mijdelijke afslag der boorden. Bij de drukke vaart en vooral ophooping van schepen voor de stad Gouda, waar de meeste moeten wachten om de sluizen te passeeren, zijn ondiepte en1 de onvoldoende breedte zeer hinderlijk. Het gebeurt vaak, dat schepen, die te Gouda overnachten, des morgens aan den grond zitten en stoornis veroorzaken in het verkeer, terwijl het met lange schepen bijna ondoenlijk is voor de stad te wenden om in of uit de. sluis te komen. Uit de opgave van de scheepvaart-beweging over verschillende jaren blijkt, dat tusschen 30 en 40 duizend schepen van meer dan 25 tonnen inhoud jaarlijks de Mallegats-sluis en binnenschutting pas seeren, terwijl ongeveer 9 duizend schepen voorbij Gouda in de richting van Utecht komen of gaan, zoodat de vaart op den IJsel bij Gouda verreweg de drukste is van geheel Nederland. Adressante neemt op deze gronden de vrijheid, zich tot Uwe Excellentie te wenden met het verzoek het boveneind van den IJsel van het stoomgemaal van Rijnland af, gelegen boven Gouda, en van daar benedenwaarts zoo hel noodig is te verdiepen, en daarbij de bodèmbreedte zoo groot te maken, als de toestand der oevers het toelaat. Eerlijkheid in de Parijsche Halles Verleden de volgende wijzigingen in art. 194 der Zaterdag zag eene Mme. R., in de Halles te Parys, die er o. a. boterhammen verkocht, bestaande uit twee op elkander gelegde sneden brood met vet, haar man beschonken aankomen. Vreezende, dat hij haar geld zou afnemen, legde zij 16 stukken van 2 fres., welke zij verdiend had tusschen hare boterhammen. De man zeide haar, dat hun doch tertje ziek geworden was. Zij ijlde naar huis, zon der verder aan haar geld te denken. Toen zij terugkwam, had de man al de boterhammen ver kocht. Intusschen zijn al de geldstukken op éen na sedert door de koopers van het brood terug gebracht. Het éene tweefrankstuk, troost zich Mme. R., is zeker in handen gekomen van een uitge hongerd schepsel, die het later wel zal teruggeven. Haarl. Ct. De Pall Mall Gazette bevat in een barer jongste nummers een artikel over //jacht en manslag*, waarin zij verscheidene wenken voor jagers geeft, waarmee zij zeker meer nut zal doen, dan met da beschrijving der aangename gewaarwordingen van bet hangen, welke zij, aan haar nieuwste sen aat ie-programma getrouw, onlangs gaf. Van zes jachtliefhebbers, zegt hij, zijn minstens vijf gevaarlijk, door de manier waarop zij hun geweer behandelen, en de vele jachtongelukken, welke jaarlijks plaats hebben, hadden doorgaans voorkomen kunnen worden, door een weinig meer handigheid en overleg. Zij geeft daarom de beste manieren aan om het geweer te dragen, zonder gevaar voor ongelukken. Voorts waarschuwt zij o. a. legen het schieten over een jachtgenoot heen, die in gebogen houding staat en vermaant de jagers vooral ook goed voor zich uit te zien, eer zij schieten. Velen denken dan alleen maar aan het wild dat zij schieten willen, en menigmaal zijn menschen op die manier geraakt. Dergelijke //onwillige manslagen" zou het blad gestraft willen zien met 12 maanden tuchthuis, en bij herhaling met nog strenger straffen, om een afsebrikkend voorbeeld te stellen. het bijzonder voor hen, die bij het glas verkoopen, on- (stelsels van Gorjni en van

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1