Buitenlandse!) Overzicht. INGEZONDEN. De Raadsverkiezing. A. Jl. KOCK. A. A. KOOK, b u r g e r 1k e Stand. Beeuwijk Zevenhuizen. moest de vrjjroakiug ?an den arbeid ondernomen «orden. Ook tegen het onreranderd laten der heeren diensten kwam hg op. De Deensohe minister ran marine heeft ter kennis ran seerarenden doen brengen, dat het eooderling gerormde rotseiland ten tuiden ran Suderoe, een der Ferro-eilandeo, algemeen bekend onder de be naming ran (Manken' is verdwenen. Dete rots had eeu hoogte ran ruim 80 roet en is lang een uitmuntend' landmerk voor eeerarendrn geweest. Naaf bSt schijnt heeft de geduchte draaikolk, in tee langs den roet der rots sedert onheugelijken tijd bestaande, haar grondslag ter hoogte ran de water- liju doorgetaagd als het wate. Voor de geologie is dit feit ran reel belang, want er blyk; uit dat de schuring door bet water eener branding reroorzaakt, des winters ondersteund door de schuring der ijsschotsen, raste rotsen ran het hardste bazali kunnen doorrijlen. Het ontstaan ran dit uitgestrekte granietplateau roor de kust ran Bretagne, 't welk de hooge, uit zee oprijzende rotseu omzoomt eu zoo rlak is als een tafel, laat zich op die wyze op de natuurlijkste wijze verklaren. De hier bedoelde rots was bekend onder de benaming van „muukeu" d. i. monnik ran Sude roe gezien, gelijk in rorra op een mensch gehuld in een monnikspij. Pasteur's ontdekking vau een geneesmiddel legeu hondsdolheid heeft in de wetenschappelijke wereld groot opzien rerwekt. Maar de beroemde geleerde riodt daar nog niet algelheen geloof. Dr. Jules Geurin o. a. die als een man ran gezag beschouwd wordt, acht het doeltreffende ran zijne inentingen nog rolstrekt niet bewezen. Inmiddels komen telkens personen, die door dolle bonden gebeten werden, hulp bij Pasteur zoeken o. a. nu weer een werkman uit Dusseldorp, die met zijn patroon en op diens kosten de reis onderneemt. De gemeenteraad ran Marseille beeft 1000 franca bestemd roor het alraardigen ran een geneeskundige tot het bijwonen ran Pasteur's proefnemingen, en 2000 franca voor het aanschaffen van de benoodigd- heden (smetstof enz.) om ook te Marseille proeven te nemen. Iemand die zich zelf een proces aandoet, na daartoe verlof bekomen te hebben raa twee ver- schillende lichamen! Die merkwaardige persoonlijk heid is de burgemeester ran Zalt-Bommel, de heer Lenshoek, die tereua dijkgraaf is ran het polder district Bomrnelerwaard boren den Meidijk. Dit laatste beeft eeu gesohil met de gemeente, dat nan de beslissing der rechtbank zal worden opgedragen. Daartoe had de heer Lenshoek, die zoowel de ge meente als het polderdistrict vertegenwoordigd, als burgemeester machtiging noodig van den gemeente raad eu als dijkgraaf machtiging van het polderbestuur. Beide machtigiugen zijn hem verleend. Er ontbrak nu nog maar aan, dat de heer Lenshoek ook zijn eigen advocaat zou zijn I In 't jaar '70 bevonden zich twee Duitsche militairen, een sergeant en zijn oppasser, in kwartier bij een bejaard echtpaar, wonende te Nancy. Ty- dens huu verblijf aldaar had er eeu inbraak plaats en alleen aan de krachtdadige tusschenkomst der beide militairen hadden de zeer vermagerde heer en dame het behoud van bun leren Ie danken. Kijk werden de beide militairen roor deze daad beloond en nadat de vrede eindelijk tot stauil was geko men ontving de sergeant jaarlijks tegen Kerstmis een geschenk, namelp 1500 fr. als een vernieuwd bewijs van de erkentelijkheid der afzendersaau- rankelijk ontving by dat geschenk uit Naocy en later uit Purqs. Dezer dagen werd den voormaligen sergeant, die sedert jaren in zijn vaderstad Frankfort is gevestigd, uit Parijs de mededeeling toegezonden, dat de indertijd door hem geredde echtelingen waren over leden en dat hem bij testamentaire beschikking een legaat van 20,000 fr. was vermaakt. Tevens werd het verzoek tol hem gericht, om opgaaf te doen aan den schrijver van den brief, een uotaris te Parijs, van het adres van zyn voormaligen oppas ser. Onmiddellijk werd hierop aan den notaris gemeld, dat bedoelde militair het leven in een ge vecht had verloren, korten tyd nadat hij Nancy had verlaten. Een nieuwe mededeeling uit Parijs bevatte nu het bericht, dat een legaat van 10,000 fr. oorspronkelijk bestemd roor genoemden militair nu ook den eoormaligeu sergeant was toegevallen, dewijl in het testameut was bepaald, dal de langst levende der beide redders iu 't bezit van de beide legaten worden gesteld. Drie personen, behooreode tot een gezin in de Waalstraat te 's-Hage, zyn dezer dagen hevig ouge- steld geworden na net gebruik van zoetemelksche kaas van een en hetzelfde stuk. De ongesteldheid openbaarde zich by alle drie in braking en pijn in de ingewanden. Door verschillende geneeskun digen werd hulp verleend, waardoor men onmiddellijk gevaar te boven is gekomen. Men vermoedt, dat zich vergiftige deelen in of op de kaas gezet hadden. in i.i Het ondersoek der justitie naar de oorsaak van den dood van een 17-jarig meisje ie Haarlem, beeft de juistheid der geruoliteu bevestigd, dat sg overleden was tengevojfe vau mishandelingen door hare stiefmoeder. Deze heeft bet kind de laatste jaren meermalen geschopt, geslagen, gekrabd eu ge beten, wanueer het meisje haar ongenoegen gaande maakte. Het kind klaagde weiuig daarover, zoodat de vader de mishaudelingen niet altijd bespeurde, hoewel hij meer dan eens aanleiding vond om tus- schenbeide te komen. Bij de Igkschouwing is ge bleken, dat het lichaam op vele plaatsen ontveld was, terwij ook buileu en geswellen, voornamelijk aan de armen, en uitstorting vau bloed in de hersenen getuigdeu van hetgee» bet arme kind te verduren beeft gehad. De stiefmoeder die bekend heeft, het meisje mishandeld te hebbeu is iu voorloopige hechtenis gebracht. Het meermalen aangekondigde wetsoutwerp tot het maken van een kanaal ter verbinding van de Noordzee eu de Oostzee is thaus bij den Duitschen Bouds- raad ingekomen. Het eerste artikel bepaalt//Er wordt een voor de Duitsche oorlogsvloot bruikbaar 9cbeepvaart-kanaal aangelegd van den mond der Elbe langs Rendsburg naar de Kieler Bocht, aange nomen dat Pruisen van de op 156 millioen mark geraamde kosten 50 millioen voor zijn rekening neemt.» Voor het bedrag der kosten zal door bet Rijk een leening worden aangegaan en van de niet tot de Keizerlijke marine behooreude schepen, die van bet kanaal gebruik maken, zal een recht ge heven worden, ten bedrage van 75 penning per registertou. De uitvoering sal aan Pruisen worden opgedragen. Hel kanaal zal een breedte hebben van 60 meter op den waterspiegel en 26 meier op den bodem en een diepte van 8.5 meter. Aan den westelijken en oostelijken mond zullen grooie sluizen gebouwd worden. De groote bijdrage van Pruisen vindt vooralhierin haren grond, dat dit Rgk door den aanleg van het nieuwe kanaal out- beveu wordt van de noodzakelijkheid om het Eider-kauaal te verbeteren, en bovendien verwacht men, dat de landboyw in de Pruisische provincie Sleeswijk-Holstein trtfel voordeel zal trekkeu van de verbeterde waterlossing, die van het Noord-Oostzee kanaal het gevolg gul ziju. Een jongmenscb, die voor eeuige maanden trouwde, stak zich io schulden om zijue huishouding in te richten. Zoo had hij van iemand iOO geleend om over drie weken terug te geven, maar kon dit toen niet doen. Daarom beeft hg deu 27n Augustus uit eeu weide onder Hempens een koe gestolen en deze onder Meerns in een andere weide gejaagd met het doel, om haar den volgenden morgen door een vee drijver van daar te laten halen en naar de markt te Leeuwarden te brengen. De eigenaar der laatste weide had intusscbeü, eene vreemde koe in zijn land ziende, deze er uit gedreven den weg op, waar de eigenaar haar ontmoette. De toeleg was dus mislukt en daarom ging het jongrneuscb een week later met twee jongens naar een land achter de Schrans en nara daaruit een koe, welke zij naar de markt zou den brengen. Zg ontmoetten echter den zoon van den eigenaar, die de koe zijns vaders herkende en dit leidde er toe dat de schuldige, A. M., oud 27 jaren, in handeu der politie kwam en nu door het Gerechts hof te Leeuwarden tot 2 jaren celstraf veroordeeld is geworden. Jhr. mr. H. C. van der Wijck, die in menig adres aan de Kamers zijue iuziohteu omtrent den politieken toestand blootlegde, heeft thans samen gesteld een Overzicht onzer Vijftienjarige Staalswerk- zaamheid. MinuskantHet luidt als volgt Nederlandsche Zuinigheden. 1. Millioenen up millioeuen verkwisten aan doode strijdkrachten, aan vestingen en forten, met een levende strijdkracht, geheel onvoldoende om die sterkten behoorlgk te bezetteu en te verdédigeu, 2. Eeu stelsel van verdediging te liefkozen altijd ten koste der belastingbetaleuden waarvan de grondslag is a. drie vgfde van Nederland aan deu onder stelden vijand, Duitschland, prijs te geven. b. aldus voor drie vijfde machteloos, zich iu het^overblijvende twee vgfde gedeelte te laten dood smoren. 3. Over het hoofd te zien dat eeu oorlog met Duitschland, waarbij de kansen ten onzen nadeele als 4 tegenover 45 staau, op eene veruietigiug van Nederland als zelfstandige mogendheid moet uit* loopenterwijl, ingeval eene andere mogendheid ons raooht willen aanvalleu, Duitschland noodwendig onzen bondgenoot moet zgo. 4. Engeland met Atjeb vele tientallen millioenen te lateu verdienen ons onhoudbaar te doen ver zwakken en met even voorbeeldeloos als onnadenkend geduld dit spel in het onafzienbare te laten voortduren. 5. Na vele millioenen te hebben besteed aan gepantserde schepen, die thans door deskundigen verklaard wordeu niet meer waarde dan oud yzer te hebben niettegenstaande deze ondervinding op nieuw vele tonnen achats voor torpedo's te willen besteden, die over eeuige jaren wellicht even veel waard znlleu zijn. 6. De zee blijven bevaren met bonte slakken, die als oorlogsschepen niet meer waarde bezitten dan brandhout. 7. Intusschen onze vissohers onbeschermd te laten, 8. De sociaal-democraten de rol van blinde werk tuigen der reactie te laten vervullen. 9. Tot aan den jongslee dag over kiesbevoegd heid en herziening van art. 194 der Grondwet te redetwisten. 10. Te gelooven dat onder zulke omstandigheden grondwetsherziening mogelijk is. Men schrijft nit Mechelen In de sluis van bet Seuuegat, ter plaatse waar de Dyle en de Sentie zich met de Leuvensche Vaart vereenigen, is een ernstige ramp voorgevallen. Drie schepen, die van Antwerpen kwamen, zou- deu bijua te gelijkertijd de sluit door varen, toen een vierde, dut van dezelfde zgde kwam, nog mede door het sluisgat wilde. De opening niet breed genoeg zijnde, prangden de schepen zoo vast tusscheu de beide muren, dat sg niet voor- of achterwaarts meer konden. Ook be stond er geen mogelijkheid om de slnisdeureo toe te draaien, en daar het vallend water wat, hingen de schepen, tegen elkaar geperst, weldra in de lucht. Eensklaps boorde men een vreeselijk gekraak. De schepen, door bun gewicht naar beueden gedrukt, zak ten op deu bodem der ledige sluis neer. Twee waren middeudpor gebroktn. Het eene was met ryst en het andere met bier geladen. Het derde, met kolen, ia ook erg beschadigd, eu een deel zijner lading zal verloren zijn. Het vierde vaartuig heeft nieta geleden. De schade wordt geschal op 200000 fr. Er zijn gelukkig geeu dooden of gekwetsten. Het Engelsche Law Journal maakt melding van eeu zonderling rechtsgeding, dat onlangs iu Zuid- Afrika gevoerd werd. Twee mannen stonden terecht voor het ongeoorloofd handelen in diamanten. De een kon uiet anders sprekeu dan Portugeesch de ander sprak de taal der Basoetos. Van de twee getuigeu sprak de een Zoeloe, de andere Metapele. Van de twee tolken sprak er één Engelsch, Basoe- to, Zoeloe eu Metapelede ander verslond alleen Engelsch en Portugeesch. De rechter was eeuigszins op de hoogte vau bet Eugelscb. Nieltegeustaaude deze moderue spraakverwarring wist de rechter tot de conclusie te komen, dat beide beschuldigden een dwangarbeid van zeven jaar verdiend hadden. The Newcastle Daily Chronicle brengt in herinne ring, dat er iu de Londensohe brouwerij vau den heer Wbitbread een stoomwerktuig gevonden wordt, dat nu juist 100 jaren in gebruik is geweest. Oorsproukelyk had bet een vermogen van 35 paar denkrachten, doch na 10 jaar gewerkt te hebben vond men het noodig dat vermogen te verdubbelen. Het werktuig werd o. a. bezichtigd door Koning George III en Koningin Charlotte in 1787, die zich bij deze gelegenheid iu een onderaardsche kuip het bier voortreffclyk lieten smaken. Koniugin Caroliua van Sakseu heeft dezer dagen de zorg voor de opvoeding van eeu vijfjarigen knaap op zich genomen, een waar wonderkind op bet ge bied der muziek. Het knaapje is de zoon van een gewoon werkman in een fabriek zonder ooit de minste opleiding te hebben genoten, speelt hg elke melodie, onverschillig iu welken toou zij is gezet, terstond op de piano, nadat hij haar heeft geboord. Dat tijd geld is, mag vooral in onze dagen wel eeu waarheid genoemd wordeuhiermee zal ieder het eens zyn maar heeft er wel eens iemand aan gedacht hoeveel tijd ons door de uitvindiug van de lucifers wordt bespaard Vóór die uitvinding moest men, waar men geen vuur ouder zyn bereik had, zich vau de tondeldoos bedieneu. Ook deze was in haar tijd reed» als een zoo belungrijke uitvinding gewaardeerd, dut Philips de Goede haar in 1429 aan zijn keteii van het Gulden Vlies bevestigde, als een voorstelling van grooie vindingrijkheid en vooruitgang op kunst gebied. Zg bleef haar heersohappij voeren tot in 1833, toen de eerste lucifer», sedert nog aanmerkeiyk verbeterd, werden gemaakt. En hoeveel besparing van tijd hebben de lucifers na wel aangebracht? Op welke geldswaarde kan die tijdbesparing geschat worden. Men rekent, dat er tegenwoordig dagelyk» minstens 8 lucifers per hoofd gebruikt worden. Neemt men no a&n, dat men vroeger ook 8 maal daags de tondeldoos moest aansteken of zich naar een plaats begeven waar vnur te vinden was, en stelt men het tijdverlies voor elke maal dat men dit deed op 2 minuten zeker niet te veel dan berokkende dit een tydverlies van 16 minuten daags, of rnim 97 uren 's jaars. Als men nu den tijd voor het aansteken van de lucifers daags op 24 seconden »telt, dan kost dit 130 minuten, of jaarlyks ruim 2 uren. Er beeft dus eeu tijdbespariug van 95 uren per ziel en per jaar plaats. Stel nu het werkloon slechts op 10 cents per uur, dan bedraagt de tijdbespariug in geldswaarde 9.50 per jaar en per ziel, 'dus voor Neerlands bevolking van rnim 4 millioen zielen niet minder dan 38 millioen gulden. Te Parijs wordt het meer eu meer gebruik de tafels te verrijken roet schotels apenvleesch. Zooals gezegd wordt, houdt de smaak van dit vleesch het middeu tusscheu bazen-en fazauienbout, en moet het daarom alleen reeds, voor geheel het beschaafde fijntongige Europa eeu gezochte spijze wordeu in de naaste toekomst. Dat zal dus een heele opruiming ooder de apen en eeu grooteu zegen voor de meuscben geven. Io China heeft de barbier een zeer uitgebreid beroephij scheert en kapt, is heelmeester met het zetten van gebroken armen en beeueu incluis, verzorgt voeten eu banden, is een kunstenaar in het masseereu, verschaft baden en is naar 's lauds wijs ook courantier. Toch wordt hij als paria beschouwd het burgerlijk en militair maodarynscbap is voor hem gesloten dit lot deelt trouwens de geneesheer met hein. Hij loopt met zjju beroep laugs de huizenmet een stok over deu schouder, draagt hg, aau de beide uiteinden daarvan, zijn koperen scheerbekken, zijn waterketel en vuur eu een stoel, waarin laadjes tot berging van linnen en heelkundige instrumenten. Onder bet loopeu koudigt bij ziju aanwezigheid aau door te slaau op een metalen schoteltjehij is tot uiloefeniugen van zijn beroep gereed onverschillig op elke plaats, die men hem daarvoor aauwijst, op eeo binnenplaats, voor de deur, midden op straat, waar men maar wil. Zeep' gebrtftkï by bij hef scheren niet met kokend water en een kort breed mes kan by het af. En toch beteekent het scheren in China vrg wat meer dan hierniet alleen wordt ook bet hoofd, met zorg vuldige uitsparing van de staari, geschoren, maar van het geheele gezicht, tot op de oogleden toe, moet elk h&trije verwijderd worden; als hg de hoofdeu zijner patiënten aflevert, moeten ze zoo glad zijn als eeu billardbalbij maakt oogen eu ooren netjes op eu neemt ook de nagels ouder handen met dat alles heeft hg zoowatde waarde van eeu dubbeltje verdiend. Om gemasseerd te worden, eu duchtig ook, is een afzonderlijke opdracht noodig. De hoogste schoorsteen ter wereld is onlangs op bet terrein van bet Meoliernicher Bergwerks-Aktiën- Verein, dat zich met het bereiden van lqod uit de ertsen bezighoudt, voltooid. Voor deze industrie, zoowel als roor vele andere fabriekeu vao schei- kundig-techuologischen aard, waar voor de gezond heid schadelijke gassen ontstaan, die zoo ver mogelijk buiten het bereik van de ademhaliugswerktuigen moeten worden afgevoerd, is een booge schoorsteeu eene gebiedende noodzakelijkheid. In deu zomer van het vorige jaar begonnen, kwam hg iu September jl. gereed. De fuudatie bestaat uit gehouwen steen, beeft een vierkaut van 11 M. zgde tot basis, en is 3.50 M. boog, bestaat uit ringoveusteeueu, en bet verdere gedeelte van den schoorsteen, 121.10 M. hoog, is nit radiale steeneu opgetrekken samen 134.60 M. hoog; aan de basis meet dit deel 7.50 M., aanden top 8.50 M. buitenwferksche middellijn, terwyl de inwendige raiddeliyn beueden 8.5 en boven 8 M. is. De schoorsteen is dus anderhalf maal zoo boog als de Westertoreo. Tot heden was de beroemde schoorsteen van de chemische fabriek St. Rollox te Glasgow de baas, met eene totale hoogte van 132.50 M., daarop volgde die van de Fabrique de Produtts Cbimiques te St. Marie d'Oigiiies in België, met 115 M. hoogte. Hetgeen men uit Servië hoort, is niet zeer ge ruststellend. Behalve de gewone beriohten over botsingen tU8«cben Serviërs eu Bulgaren op de grenzen, wordt aan de No In. Zeit. uit Belgrado gemeld, dat men zich in de hoofdstad algemeen op een oorlog voorbereidt. Er heerscht een zeer gedrukte stem ming. De handel staat stil eu de inwoners ver langen zeer naar het einde der pijnlyke onzekerheid. Zelfs een oorlog zou hun daarom welkom zgn. Volgen» berichten uit Athene heeft de Grieksohe regeering besloten om Servië'» taktiek te volgen. Ook wanneer de coufereutie, welke tot dasver nog niets vau belang heeft gedaan, den vorigen toestand wil herstellen, zal Griekenland evenals Servië waar borgen eiechen, dat dergelijke gebeurtenissen zich niet weder zullen voordoen. De benoeming vau Moekter-pacha tot Turkich commissaris iu Egypte beeft te Cairo een goeden ittdrnk gemaakt. Het werd ook tyd, dat de be- noemiug kwam voegt de Standard er bg want de openbare meening begon reeds ernstig aan de goede trouw des Sultans te twijfelen. Moektar zal zoodra mogelijk naar Cairo vertrekken ten einde terstond met den heer Wolff het hervormingswerk aan te vangen. Volgens Daily News bevestigt het zich, dat de Arabieren iu groote getale te Aboe Hamed en Khartoem bijeenkomen. Blykbaar is bet plam om eeu veldtocht tegen Egypte te ondernemen. Naar het voorbeeld der Engelscben nemen zg levensmid delen iu booten mee. Reeds heet bet, dat 4000 Derwiscben met 6000 gepreste inboorlingen op 70 mijlen van Akasheh zijn genaderd. De Franscbe Kamer benoemde haar voorloopig bareel bij de stemming over den tweeden vice- president stond eeo radicaal, Blanc, tegenover een der hoofden van opportunisten, Spulierbij de herstemming wonnen 't de radicalen. Dat is een gevaarlijk teekeo de rechterzijde weigerde op Spalier te stemmen eu hielp de radicalen. Het doel der republikeinen is zooveel mogelijk de kalmte te bewaren Cleraeuceau zou gewonoen zijn voor een soort van wapenstilstand totdat de herkiezing van den President der Republiek is afgeloopeu. Het zal de vraag zgn, 6f de radicalen Clemenceau op dien weg zullen volgen. Men spreekt van de vervroeging van de Presidentsver kiezing op 12 io plaats van 30 Dec. om eeu kalm Nieuwjaar te hebben. 's Avonds werd de tweede bijeenkomst gehouden der republikeinen, onder leiding van Lockroy. Er werd lang gesproken over de koloniale staatkunde, maar er werd geen beslissing genomen. Hierover zal nog een derde bijeenkomst worden belegd. In- tuescben heeft de Parijsche afgevaardigde Vtlleneuve in de Kamer eeu voorstel ingediend tot het be noemen van eeu commissie van 24 leden tot onder zoek der koloniale aangelegenheden. Deze commissie moet benoemd worden door de Kamer, met opdracht om zelve in Tonkin en op Madagascar een onder zoek in te stellen. Clemenceau beeft een uitvoerig verslag ingediend over de werkataking vau Aniiu. De rapporteur komt tot de slotsom dat de wet van 1810 drin- wyzigiug eischt, terwijl de regeering wordt aange spoord om voorloopig nieuwe instrueren te geven aau de mijningenieurs en de prefecten, ten eiude de rechten van de staat beter te waarborgen. Ook driugt Clemenceau er op aan, dat de prefecten worde gelast om den werklieden volkomen vryheid van stemmen te waarborgen. De Duitsche Rijksdag wordt 19 dezer geopend, hoogstwaarschijnlijk door den Minister Bötticher. Iu de samenstelling van het bureau verwaoht men geen verandering. Gladstone kwam op zijn kiesreis naar Edinburg, ook te Chester. Eeo liberale commissie bood hem een adres aan, waarop Gladstone antwoordde, dat hg naar Schotland ging minder om zijn her- zieuing te verzekereu dan om de leer vau de eenheid der liberale partij Ie prediken. Iu een te Edinburg gehouden vergaderiug heeft Gladstone de noodzakelijkheid betoogd der aaneen sluiting van de liberale party tot bestrijding vau de pogingen der Iersche nationalisten, die een af- soheiding van Ierland trachten te bewerken. Glad stone deed uitkomen dat elk voorstel, dat ten doel heeft het verband in het Vereenigd Koninkrijk te verzwakken, moet worden afgewezen, doch dat tevens tegenover Ierland met vrijgevigheid en verstandig overleg moet gehandeld worden. Te Kopenhageu is dezer dagen ter eere van den minister-president Estrup door de cou9ervatieve Werkliedeu-kiezersverecnigiug een diner gehouden, hetwelk door al de Ministers werd bijgewoond en waarbg Estrup het woord voerde en zeide, dat het ministerie evenals de rechterzijde het coustitutioneele Koniugschap, een vrye Koning over eeu vrg volk, in overeenstemming met de grondbeginselen der staatsregeling, wenschte te handhaven. Hij sprak de hoop uit, dat de tegenwoordige strijd spoedig mocht ophouden en dat men tot een schikking ten aanzien van de belangrgke zaken, welke de Kamer te behandelen beeft, komen zou. Mijnheer de Redacteur Uitgenoodigd door eenige Kiezers om voor Lid van den Gemeenteraad iemand te noemen, die alle vereischten bezit en tevens een geboren Gouwenaar is, voldoe ik gaarne en beveel alzoo den heer C. WITTE van de VELDE, handelaar in wijnen enz. als zoodanig aan. Namens eenige Kiezers, B. Wederom staau wij foor eeue racature in den gemeenteraad en wederom ia aao de kiezers de rraag ter beantwoording gesield wie zy znllen afvaardigen ter behartiging der gemeente-belangen in de raads zaal. Was de belangstelling in den laatsten tyd in raadsserkiezingen niet groot, werd de opkomst der leden fan de kiesfereenigingen al kleiner en kleiner, zoodat zelfs een dier fereenigingen besloot fooreerst geen candidaten meer te stellen de kenze is toch inderdaad te gewichtig om niet fooraf te bespreken wie gekozen dient te worden. Reeds zijn rerschilleode namen genoemd, waaronder verscheidene die in aanmerking rerdieuen te komen. Naar teler oordeel is er ooder ben één, die thans verreweg de voorkeur verdient. Wie wy op het oog hebben Een man, die vele jaren achtereen in Gonda heeft gewoond, die ateeda ondubbelzinnigs blijken beeft gegeven iemaud te zyn van een flink, onafhankelijk karakter, van een goed, ontwikkeld verstand, die practiscb en theoretisch op de hoogte is van velerlei. Wy bedoeleD den heer Deze behoort tot diegenen, welke zich niet zelf op deu voorgrond stellen, maar waar het pas geeft toonen iets te weten en hunne kennis willen aan wenden tot het belang van het algemeen. Hij behoort niet tot de coterie, waaruit reeds zoo menig raadslid werd gekozen, maar is dit geen aanbeveling te meer Het is immers goed dat verschillende standen en kringen in den Raad zgn vertegenwoor digd. Bovendien verdient het opmerking, dat de R. Katholieken thans geen enkel vertegenwoordiger in den Raad hebben. Natuurlijk is dat geen bepaald vereischte, maar het is toch alleszins billijk eu wen- schelijk dat de R. Katholieken, zoo talrijk in Gouda, ook een Raadslid uit hun midden hebben. Zon eeu candidatuur van den heer Koek kans van slagen hebbeu Wij gelooveu het vast. Reeds de vorige maal bij de vacature-Ruijgers werd hij genoemd en meer dan een kiezer speet het zeer dat hij reeds toen niet werd gesteld. Gaarne bad men hem zijn stem gegeven. Het is daarom te hopen dat de kiesvereeniging „Gemeentebelang"die tegen woordig haar advies ten opzichte vau raadsverkiezingen meestal ziet opgevolgd door de kiezers, met groote meerderheid, zal stellen tot candidaat den heer MARKTBERICHTEN. GOUda, 12 November 1885. Tarwe met een weinig beter kooplust. Zeeuwsche tarwe iu de beste soort 7,75 a 8,30; goede ec polder f 7.10 a 7.60. Mindere naar kwali- ;eit. Rogge 4.80 a 5.40. Gerst 5.30 a 6.Chevalier tot 6.60. Haver 3.80 a 4.30. Maïs 5,25 a 6.—. De veemarkt met goeden aanvoer de handel in alle soorten traag, vette varkens 20 a 23 ct., varkens voor Londen 18 a 19 ct., per half KG., magere varkens en biggen traag, biggen 0.75 a 1.10 per week, schapen en lammeren traag verkoeht. Aangevoerd 72 partijen kaas. Eerste kwaliteit 25.a 27.tweede kwa liteit 22.a 23. Noordhollaudsche 26.a 30. Goeboter 1.30 a 1.40. Weiboter 1.10 a 1.20. GEBOREN 9 Nov. Johannes Martinas, ouders G. Portland en J. van der Laan. 10. Dirk Leendert, ouders D. Ver meulen en J. M. Weggetnan. 11 Adrianos, oudersA.de Jong en M. Hornes. OVERLEDEN: 10 Nov. J. van Wyk, 71 j. Hm. 11. J. Scholteu, 5 m. 12. A. J. Stalenberg, 10 m. GEHUWD: 11 No». S. TImbergen en M. van der Mispel. P. Dulleraeyer en T. Strater. H. Walthie en en C. F. van den Ing. H.F. O. Gerritsen en J. van der Velden. J. P. van der Voorden ea G. Danes. GEBORENAdrianus, ouders J. Schouten en A. van Es. Marytjr, ouders L. Schouten en J. Hofland Hendrikus Johannes, ouders M. H. beerschotten en J. Merlin. Dirk ouders D. tan Dam en E. J. Slappende]. OVERLEDEN L. Haasbeek, 2 m. A. J. Smit, 15 d. H. van Egk, 17 d. B. de Jongste, 66 j. ONDERTROUWD A. F. W. Loep en A. Porrey. GEBOREN. Hendrik, ouders P. Nieuwlnnd en H. Tuinzaad.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2