it TTEN JOPJE! 1 a BINNENLAND. H I teriën, N° Woensdag 18 November. 1885. 3315. DT Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» ;g no. 2. x. 1 [IMS, iat. riT Leeding. OOM Slijters van ten enz. bfl SER, weg. s )ER BIER. Hj i flii fc Co. CR! Si IIDT. I EGT. - 1 i I er Liter, >even gratis IE-, ikelen. V- 45 cent. welsprekend recht don inwoner tegenover .pdacht van erd. TAL AGE publiek en tèle uit, mij ;r grootste enland, ben n prachtige id in dienst AAT 243, goudsche courant. 100 KG. ERST per ns 25 KG. Li! te I Efl een hart heeft voor den ding van nreum, alsmede de nieuwe voortbrenging van vleesch ent. vermeerdert. Koffie maakt dat het organismus meer stikstofhoudende voedingsmiddelen kan gebruiken en verteren, en moet alzoo beschouwd worden ah eene middelyke verhoegster van arbeids vermogen en dus ah nuttig voor allen, die over veel arbeidsvermogen moeten kunnen beschikken. de heer Heldt machteloos tegenover ds mannen der roode vlag. Ook hy is medegesleurd in de stroo- ming die ons volk vervreemdt van den levenden God, ah het volk bet geloof in God veracht, kan het zijn lot niet langer ontgaan en komt de revo lutie met haar gruwelen voor den dag. Daarenboven van den heer Heldt, een van Amsterdam, welk» belangen staan die van landbouw en veeteelt, zijn geen maatregelen te wachten, om den invoer van granen, die onzen landbouw doodt, wat tegen te gaan door de be lastingen om den invoer van butterine en marga rine voor kunstboter zoodanig te bezwaren, dat onzej eigen boter weder de volle waarde krijgt, terwijl de daardoor gevonden millioeuen alsdan lichtelijk de aQcijnzen op zout en zeep kunnen ver vangen. Dit kan nooit\gewacht worden van een geaard Amsterdammer, die allermeest aan groothandel denkt. Staten-Greneraal. Tweede Kamer. Zitting van 16 November. Bij bet in deze zitting voortgezet debat over de Indische begroeting beloofde de Minister een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid omtrent een herstel van het oude stelsel van pensioneering van inlandsche ambtenaren. Een amendement, om in afwachting daarvan den post pensioenen te verhoogen is verworpen. Op een vraag van den heer Keuchenius verklaarde de Minister, dat de sluiting der drukkerij van de «Javabode" een preventief karakter had, namelyk ter voorkoming van rustverstoring, waartoe dat blad in eene reeks artikelen, min of meer bedek telijk, aauspoorde. Hij beloofde overlegging der stukken aan de Kamer. De vraag omtrent de eerste ontdekking van Amerika is dezer dagen in de Vereenigde Staten op nieuw ter sprake gebracht naar aanleiding van een boek, getiteld: «De ontdekking van Amerika, of een onberoemde Columbus." De schryver daar van, Edward Vinning, bevestigt wal ook geleerden in de vorige eeuw beweerd hebben dat reeds om streeks de 6e eeuw onzer jaartelling Mexico ont dekt is door Ghineezen, en hij deelt beschrijvingen mede, in het jaar 500, door een Budhhtischen mon nik, Hoei Schin, van dat land gegeven. Hij herinnert voor 14, dat de Spanjaarden later daar overblijfselen van schepen gevonden hebben, welke bepaald in Chineeschen trant gebouwd waren, en dat er onder de inboorlingen van het Hurongebied overleveringen bestaan omtrent «zyden mannen zonder baard, die ruilhandel kwamen dryven." Kortom, het is zeer waarschijnlijk «lat de Chineezen Columbus ook a| zijn voor geweest, evenals zij de uitvinders van de GOUDA, 17 November 1885. Dr. H. G. Hagen, predikant te Leiden zal Don derdag 19 November e. k. ah spreker optreden in eeu vergadering der afd. Gouda en omstreken van den Nederlandschen Protestantenbond. Onder werp: Profeten cn Profeten nood. De afdeeling Gouda van het N. O. G. hield 13 November j.L eene vergadering. Na afdoening der huishoudelijke zaken leverde de heer Schriek eene verhandeling over het Suez-kanaal, die met onver deelde aandacht werd gevolgd. In zake de school- quaestie te Schildwolde, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De afdeeling Gouda van het N. O. G. betreurt het, dat het Hoofdbestuur in de schoolquaestie te Schildwolde «waar het zich teu taak stelde ernstig «te onderzoeken, of het zyu plicht zou wezen, in «bet belang van den ontslageu onderwijzer hande lend op te treden", heeft kunnen goedvinden alleen de eene party te hoorei), spreekt ah haar gevoelen uit, dat uit alles, wat omtrent deze zaak algemeen bekend is geworden, niet blijkt, dal de grootste schuld is aau ne zijde van den beer de Graaff, en geeft aan bet Hoofdbestuur in overweging, of er bezwaren bestaan tegen de plaatsing der offici- cele eu officieuse nukken in het Correspondentieblad. werk te stellen om Candidaat tot raadslid te doen verkiezen, Ie vergadering gesloten. In De Standaard stelt bet bestuur der Sneeksche afdeeling van Patrimonium de vraag of de heer Heldt de candid ant der Friesche werklui kan zijn. Het antwoordt luidt ontkennend. De heer Heldt zoo luiden de overwegingen die deze slotsom motiveeren moge gezel zyn geweest, thans is hij rentenier. Ook is hij niet machtig door het woord. Daarentegen is de heer Schimmelpenuinck van der Oye een zeer bekwaam, welsprekend en ervaren man, een volksman in den waren zin des woords, die werkmansstand als weinige: Dc Kamer beeft noodig uit het doode punt te geraken. Daarenboven is bet tiranniek om van het noodzakelijke werk der grondwetsherziening uit te sluiten de duizenden, die binnen de perken der tegenwoordige wel recht hebben om mee te spreken. Het voorstel-Lohmat worde dus aangenomen. Twee redenen die voor Patrimonium de verkiezing van den beer Heldt onweuschelijk maken. Wat de sociale quaestie o( revolutie aangaat, staat den heer H. W. G. Koning, de heer G. J. Steens Zijnen den heer T. J. Koobs. Tot aanbeveling van den hser Post van der Burs zegt de heer Grendel dat de» sinds geruimen tyd in Gouda woont en steeds alle blijken gaf voor de betrekking van raadslid geschikt te zijn. In de betrekking, die hij bekleedt, welke hem een geheel onafhankelijk standpunt doet innemen ten opzichte van deze gemeente, toonde hij zich een man, ver trouwd met finantiëele belangen en als zoodanig kan hij in den raad goede diensten bewijzen. Zijne verkiezing tot lid van deu raad zou dus alle aanbeveling verdienen. De heer Jonker zezt vervolgens tot aanbeveling van den heer Koning dat deze de belangen van Gouda voldoende kent om hem een zetel in den raad aan te bieden. In verschillende betrekkingen, waarin hij ijverig werkzaam is, bad hij gelegenheid met Goudsche aangelegenheden in aaoraking te komen. Bo venal zou hij bij de behandeling der gasquaestie in den raad van grooten dienst kunnen zijn, om welke redenen spr. ten zeerste op zijn oandidatuur aandriugt. Vervolgens spreekt de heer Steens Zijnen een woord tot aanbeveling van een caudidatuur-Koobs. In ver- verschillende Commission had de beer Koobs zich van eeu zeef gunstige zijde leereu kennen, zeide spr zijne opleiding tot de betrekking, die bij in deze gemeente bekleedt en de wijze, waarop by die waarneemt, geven recht in hem een uitstekend opvolger van den heer Samsom in den raad te zien. Of hij tyd en gele genheid heeft zich een eveutucsie keuze te laten wel gevallen weet spr. niet, doch werd hij gekozen en nam hij de benoeming aan, hel zou ongetwijfeld een goede keuze moeten worden gtuoemd. De heer Koning vroeg daartp bet woord en ver- Zocht niet voor eene candid-iuur in aanmerking te komen, daar zijn vele b^zigheffen hem verhinderden de betrekking van raadslid naar behooren te vervullen. Vervolgens werd tot stemming ovetgegaan, waarbij de heer J. Post van der Burg 5 en de heer T. J. Koobs 3 stemmen op zich vereenigdeu, zoodat tot candidaat van Gemeentebelang gekozen is de heer J. Post van der Burg. Nadat de Voorzitter de aanwezigen had opgewekt alle pogingen in bet werk te stellen om den ge kozen werd vergadering gesloten. Naar wij vernemen had Maandagavond de aan- gekondigde Oefeningsvergadering der Gymnastiek- vereeuiging «Excelsior" in de achterzaal van bet «Herthuis" plaats onder leiding van den heer H. Ouderkerk. Nadat de president al de aanwezigen verwelkomd had, wees hy er op dat geen der leden gedurende de lijdelijke staking der vergaderingen bedankt had voor zijn lidmaatschap, daarop voerde nog een der leden *t woord, waarna een aanvang genomen werd met de oefeningen. Dezen zelfden avond meldde zich reeds drie nieuwe leden voor het lidmaatschap aau 19 werkende leden waren tegenwoordig. Van Arnhem wordt geschreven Zaterdag morgen is hier vau 'sGravenhage aange komen Jeanne Lorrette, getransporteerd door den majoor van de Ryksveldwacht iu bnrgerkleeding en de haar toegevoegde bewaarster. De stukken waren geretxl voor ’s Hertogen boseb, doch bij het vertrek van den trein uit de residentie werden deze verwisseld voor Arnhem. Het goede beheer van den directeur, waardoor de gevangenis alhier als een müdel be schouwd wordt, had hiertoe uauleiding gegeven. «Aan ’t station werd Lorrette per vigelante afgehaald, met imperiale en hoedendoos, waardoor weinigen erg hadden. Zij gedroeg zich zeer gelaten, was eenvoudig gekleed en onderwierp zich in de gevangenis zeer gewillig aan hel voorgeschrevene. Zij zal haar cel met anderen moeten deelen." Hoe koffie werkt. Jititnaraes heeft (Jburn. de Pharmacie et de Chimie 1835, X, p. 356) onderzoe kingen bekend gemaakt over de werking van de koffie in en op het lichaam van d*-n gebruiker. Zij werkt niet op de koolhydraten, maar we! op de stikstofhoudende stoffen, doordien zij de uitschei- De Kies vereeuiging «Gemeentebelang" hield gisterenavond in eeu der zalm boven «de Reunie" de iu oml,vorig ur. aangekoudigde vejwdqrjng. De Voorzitter, de heer G. J. Steens Zijnen, opende deze met de volgende woorden Mijne Heereu I De redeo van ons samenzijn is het stellen van een candidaat voor de verkiezing van een raadslid iu de plaaats van wylen den hrev Samsom. Ofschoon bij niet de candidaat onzer vereeniging geweest is, mogen wij hein> zeker een woord van lof uiet ont houden. Hij bleek te zijn een der werkzaamste en nuttigste leden van den raad. Zijne bouwkundige kennis eu zyn groote yver hebben Gouda goede diensten bewezen. Het is dan ook naar aanleiding daarvan dat ik de vryheid neem om er U op te wijzen van hoeveel belang het zoude zyu opnieuw een bouwkundige af te vaardigen. Ons zeer verdienstelijk raadslid Oudyk zou dan een zeer gewenschten steun hebben, die gebiedend noodzakelijk is, dewijl de zoozeer nuttige Commissie van fabricage uiet meer bestaat. Men heeft ook in de dagbladen gewezen op de gasquaestie, die spoedig aanhangig zal worden. Ver oorloof mij U op het navolgende te wijzen. Bij verschillende raadsleden bestaat de illusie eene ex ploitatie der Gasfabriek van Gemeentewege. Zij ver- meenen daardoor in staat te zyn later eene ver mindering der scheepvaartopbreugsten te kunueu goedmaken, maar latcu wij uiet uit hel oog verliezen dat bij een nieuwe Gasfabriek, hetzij bij concessie, hetzij de exploitatie door de .stad geschiedt, de gas verbruiker en bet publiek belang op den voorgrond moeten staan. Nu zullen die bij concessie aan eeu soli ede Maatschappij meer worden gewaarborgd dan door eigen exploitatie. In de eerste plaats moet bij den minsten pry’s toch op dfen voorgrond staau eene weten schappelijke controle op de qualiteit van het gas - even als zulks by het water plaats heeft - en ten tweede eene zoozeer gewenschte ruime straatverlichting. Wanneer die hoofdvoorwaarden onder strenge con trole aau eene Maatschappij worden opgelegd, dan kan men zeker beter op hare vervulling rekenen dan bij eene exploitatie van Gemeentewege, die zichzelf zeker minder streng zou contróleereu, dan dat zij zulks de Maatschappij zou doeu. Dit, mijne heeren, meende ik, naar aanleiding van de gewichtige quaestie, wier behandeling aan staande is, in het midden te moeten brengen. Daarop werd de gelegenheid open gesteld tol het noemen van candidate!). De heep F. Grendel noemden den heer J. Post van der Burg, de heer K. Jonker

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1