ONHUIS aren, binnen ie D. 1657, ra oeling ’-Tandarts van Weenen, is het iclie Tandpijn et tandvlet-sch; I r N r Jz, BINNENLAND. Vrijdag 20 November. 3316. IN 1885. erkooplng Nieuws- en )terij. Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken. i fl iber 1885, EERSTE f DAG 23 Zevenhuizen. proefd. I Markt, lerhouden, op >,7 Eug. nadat de wanden der portiers* om te Gouda 1. GOUDSCHE COURANT den 4 Januari ‘gen. jven. van den No en en bij den HEIJDEN, en voorkomt itnande tanden tandvleesch, ligt geeft het ;ur, terwijl het d wijnen. Dne ntend middel an bevordert m dient als keelziekte) en lerale wateren. 0.60. reparaten be* kelier op de y F. E van abilié. apoth. ednm bij C. e Amsterdam Uloth Co.» van Spanje f holle tanden er étui 2.60, )p, het voor- uitslag, lever, ng en behoud mede-eten; a 0.35. zocht uitdruk- den K. K. echt te be. in gestempeld» in Nederland, t belangrijke Hoofdstak 2 (uitgaven in Indië) der Indische be* grooting is aangenomen met 69 stemmen tegen l Keucbenius). I 25. waarvan het (hitlerend wit •rik. en Het Handeltblad meldt, dat dr. Metzger bij wijze van uitspanning tegenwoordig een allerkanstigst snijwerk maakt in de zoogenaamde schulpen van zeeschuim, gelijk men de schubben op den rug van den inktvisch of sepia noemt, die bij ons op het strand aanspoelen. Hij ciseleert landschappen in het brosse, kruimige zeeschuim, die een aller* aardigst effect maken, als men de schelpen tegen het licht houdt. De door hem genezen lyders koopen deze smaak* volle artikelen als herinnering aan hem, en dus is de vraag zeer groot. De opbrengst strekt geheel ten voordeele van onvermogenden. Zoo ontving het bestuur der vacautie-kolonie te Amsterdam duizend gulden, die later met zooveel meer zullen vermeerderd worden als noodig is om vijftig kindereu in den aanstaanden zomer naar zee te zenden. Van de overige opbrengst wordt aan 120 hulpbehoevende huisgezinnen een aangename St. Nicolaasavond bereid. Men schrijft aan najaar volgt wel eens in het schaatsenrijders te dragen. Zooals uit het Pharm. Weekblad blijkt, heeft bet hoofdbestuur der Maatschappij ter bevordering der pbarmacie, na zich te vergeefs tot de inspecteurs van het geneeskundig staats-toezicht gewend te hebben met verzoek den steeds meer en meer toenemenden verkoop van geneesmiddelen door onbevoegden te beteugelen, thans tot den Minister van Binnenlandsche Zaken bet verzoek gericht, dat aan het verlangen worde tegemoet gekomen. De Maatschappij meent dat, waar aan de wettelyke autoriteiten, op de meest beleefde wijze, eene krach tige toepassing van de bestaande wetten ter wering van algemeen bekende en hare leden zoo zeer be- nadeelende misbruiken verzocht wordt, de Maatschappij niet geroepen is, in dé plaats van bet Geneeskundig Staats-toezicht tegelijk als aanklaagster van bepaalde personen op te treden. Tot bet voorkomen van ongelukken op spoortreinen is een nieuw instrument uitgedacht ffpbotoscoop" genaamd. De haltsignalen, met olie verlicht, kunnen, als de olie ophoudt te branden, onzichtbaar worden, waar door de weg onveilig wordt, en de treinvoerder zijn baken mist. Het nieuw instrument heeft daarom ten doel den signaal verzorger te waarschuwen als de vlam uit gaat. Boven de vlam bevindt rich een spiraal, samen gesteld uit twee metalen, welke van elkaar afgehouden worden door de hitte der vletn. Gaat de lamp uit, dan naderen zij elkaar aan en sluiten een geleiddraad welke leidt naar een klokje, dat den signaalverzorger waarschuwt dat het licht uitgrgaau is. In De Heraut geeft dr. Kuyper aan, wat men zoo al gelooven moet en niet gelooven mag, om tot do Christelijke Kerk te bebwoven. Onder anderen: //Afgewezen als kettersch moet het streven van den Piëtist en Perfectionist Even beslist moet als kettersch afgewezen worden bet streven van de tegenovergestelde richting, die wel predikt een af sterven van den ouden menseb, maar niet wil weten van een inbrengen in de ziel van wat ontbrak. z/Twee kettrrsche voorstellingen worden afgewezen, die van den Antinomiaan en die van den Piëtist, die zich zelveu nog altoos voor den ouden menseb houdt, maar nu reeds drie kwart of vijf achtsten vernieuwd, en daarom altoos vlijtiglijk doende, om het van vijf achtsten op zes achtsten te brengen; en zoo aldoor, steeds iets meer van den ouden meusch in een nieuwen mensch te vervormen. //Deze Antinomiaan en deze Piëtist nu hooren beiden in Jezus’ Kerk niet thuis.* Waar meuschen, die zulke dingen voor godsdienst verslaten willen, thuis hooren, zullen wy er maar niet bijvoegen. Maar één regendroppel wekt bij ons oneindig meer liefde en eerbied voor het Opper wezen, dan al zulk geklets men vergeve ons het woordnu het aan onze pen ontviel, willen wij het niet meer terugnemen. (Arnh. Ct.) StateQ-Generaal. Tweede Kamek. Zittingen van 17 en 18 November. Bij het voortgezel debat over de Indische be groot ing is de subsidie-aau vraag voor het Aard rijkskundig Genootschap, ten behoeve van een we tenschappelijke reis in Nieuw-Guinea, van ƒ25,000 10,000 teruggebraebt. Geschrapt werd eene van 15,000, zijnde bijdrage in de oprichting een gesticht voor zieke en hulpbehoevende Beli eft de zitting van f j van de wijziging wet, een voorstel tot GOUDA. 19 November 1885. De R. K. Kiesvereeniging //Recht voor Alleo* heeft Dinsdagavond tot candidaat gesteld ^voor Lid van den Gemeenteraad den heer J. S. Kampo. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op het concert, dat Zondag a. st. in de zaal //Nut en Ver maak* wordt gegeven door Joseph Hollman, vio loncellist van Z. M. den Koning met medewerking van Mrj. El. Scharwenka en den beer R Pugno. Voorzeker zal dit concert een bezoek ten volle waard zyn, de naam van Hollman beeft een zóó goeden klank, dat zyn optreden alleen reeds menig muziekliefhebber genoegen zal doen, terwijl boven dien de concerten van genoemd drietal personen, elders in de laatste weken gegeven, grooten bijval ondervonden. In de Dinsdag in het boofdkiesdistrict Sn eek ge houden verkiezing voor de Tweede Kamer, zyn uitgebracht 3727 geldige stemmen, waarvan op den beer B. H. Heldt (lib.) 2006 en op den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye (a.-r. en k.) 1670 stemmen, zoodat gekozen is de heer B. H. Heldt. Naar het Vaderland verneemt zyn tot dusver door verschillende leden der Tweede Kamer niet minder dan 40 voorstellen ingezonden tot wijziging van de weldra te behandelen nieuwe indeeling der kies districten. De Provinciale Staten ran Zuid-Holland hebben Dinsdag subsidie verleend^Ua behoeve der practische ambachtsschool te Leiden OB voor dea wedstrijd van handwerkslieden, Omtrent de subeidie-aanvrage van Katwyk voor een biuuenwaterweg naar IJmuiden is de commissie diligent verklaard tot de zomerzitting, tengevolge van een nader ingeicomen adres van Katwijk. Bezwaarschriften tegen de verordening op de stoom vaart in de boezemwateren zijn gerenvoieerd naar Gedep. Staten, wegens een nieuw adres van de Ver- eeniging tot behartiging der stoomvaartbelangeth dat nadere middelen aaugeeft om aan de bezwaren tegemoet te komen. Wijzigingen in bet reglement van Voorne en Putte en andere polderreglementen zyn aangenomen over eenkomstig de adviezen der commissie. In antwoord op eene interpellatie van jhr De Jonge gaf mr. P. L. F. Blutse eene uitvoerige uit eenzetting van de oorzaken van den ongekend hoogen waterstand dit najaar in den Haag en omstreken. Zij waren het gevolg van onvoldoendeloozingmiddelen waarmede het hoogheemraadschap van Delfland zich nog altoos behelpt, en de werkeloosheid van dat lichaam, om daarin krachtdadig te voorzien. Na een debat, waarin de heer Duynstee Delfland verdedigde, is aangenomen met 51 tegen 5 stemmen eene motie van mr. D. van Weel (Rotterdam), waarin betreurd wordt de toestand, waarin de waterloozing van Delfland noodeloos verkeert. De najaarsvergadering der Staten is gesloten. Naar de Minister van Binnenlandsche Zaken in zijn memorie van antwoord op het voorloopig ver slag over zyn begrooting mededeelt, heeft de secre taris van de thesaurie des Konings vrijstelling van schutterlijken dienst verzocht en verkregen, (waarover onlangs aanmerkingen werden gemaakt), kracblefis art. 3m lo der wet, als lyf- of huisbediende. Nu weet men hoe hoog dat Haagsche heer zichzelf taieert I Tot de amendementen op de ontwerp-Kiestabel behoort een van den heer Bahlmann, om het aan Rotterdam toegedachte vijfde Kamerlid te doen kiezen door een kiesdistrict Schiedam, te vormen uit Schiedam, Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht, Kethel, Pernis, Rboon, Hoogvliet en Poortugaal (met daarin verbonden kleine verschikkingen in Leiden, Gouda, Delft, Rotterdam, Brielle en Dordrecht). Wij lezen in bet Bouwkundig weekblad, orgaan van de //Maatschappij t/b. der bouwkunst*, de vol gende merkwaardige proef met een nieuwe soort van vochtwerende verf, welke voor Nederland in den bandel is gebracht door de bh. Ritten Co. te ’s Gravenbage. Reeds werd in no. 38 van den jaargang 1884 van gemeld orgaan gewezen op de eigenschappen en het gebruik der aanbevelens- waardige, vochtwerende verven //de Ruolz", welke door gemelde firma thans zijn ingezonden op de Permanente tentoonstelling, welke de Maatschappij in haar Gebouw te Amsterdam heeft georganiseerd. Daar men nu de eigenschap van die verven moeie- lijk kan waarnemen aan de tentoongestelde buasen, die er alleen staan voor een eventueele jury en overigens om de wyze van verpakking te laten zien, hebben de inzenders in het gebouw zelf een proef genomen, die als afdoende mag worden vermeid. Wij lezen toch omtrent die proef in ’t Weekblad het volgende -. z/Eenige dagen nadat de wanden der portiers- kamer waren opgepleisterd zij waren dus nog zeer nat werden zij bestreken met de vochtwerende etroopacbtige massa, die, toen *‘zy voldoende droog was, werd overgetint in kleuren. Men kan thans waarnemen, dat de vocht in bedwang is gehouden en aan de verven niet de minste schade heeft ge daan. Zooals hier met nieuwe muren, handelt men ook met oude die doorslaan, zoodat zij weder be hoorlijk kunnen worden geverfd of met behangsel papier beplakt.* Aan deze verklaring van deskundigen hebben wij niets toe te voegen. (Dagblad) de Leidiche Ct.Op een nat vroeg winter en voor eenige jaren werd in het laatst van November het ijs sterk genoeg om schaatsenrijders te dragen. Onder de mosschen op het boerenerf bevinden zich ook nu reeds nachtegalen en dezen eten mee van het voedsel dal de mosschen wordt toegeworpen, want de schrale tyd voor de vogels begint aan te breken. De nachte gaal maakt gemeene zaak met de geringste der broeders om aan den kost te komen, de vogel, die in de lente door zijnen onvolprezen zang ieder dichter lijk gemoed in verrukking brengtAls de nachtegaal zoo vroeg de duinstreken verlaat om zich nabij het houtgewas van dorp of stad te gaan ophouden, volgt er winter, is wel eens beweerd. Ook is er veel sijs in het hout, en men kent het spreekwoord: Vroeg sijs, veel ijs. Zich echter op sommige natuur verschijnselen of spreek woorden^ te verlaten, zou ge waagd zijn, gelijk dikwijls gebleken is. Het wintert nu wel voor half November, maar de mollen hebben nog niet opgehouden te wroeten. Om de kneuterende sysjes in den els bekommert de boer zich niet als voorteeken, maar als de mol biet meer werkt, reken dan maar op winter. De heeren H. Damm, adjudant-onderoflicier, D. tot som van emigranten op --gisteren is besloten, naar aan- lefding van de wijziging van art. 196 der Grond wet, een voorstel tot herziening van hoofdstuk III opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken. De beraadslaging over de Indische Begrooting is voorlgezet. Bij afd. Mijnwezen critiseerde de Heer Keuchenius de in<edieude mijnwet, die niet over eenkomstig de belofte was, in 1883 gedaan, en waarop de Billitou-motie was ingetrokkety. De Minister ontkende dit. De Staten-Generaal zul len, als de onderhandelingen met de billiton-maat- schappij tot een resultaat leiden, dit hebben goed te keuren. Tl 'O

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1