BLEEEEIMENSTBOEE Rolpens in 't Zuur. «ASIIAII1, FIJNE BASSIN. H. PAUL Js. Dn. A. KU1JPER. De Gasquaestie in de Kiesver- eeniging Gemeentebelang. POLITIE. burgerlijke Stand. Gouderak Haastrecht: Vlist Reeuwiik Zevenhuizen: ADVERTENTIÊN. DAALMANS, Fluweelen Singel. T. van VLIET, ONSPRINGBARE C. v. BEKKFX. die niet geëtaleerd worden. A. van OS Az., Kleiweg E 73°. Civiel-lngenieiir en Irchiteci, Zevenhuizen. Universeel ZUIVERINGSZOUT. Wat in dit anonieme sohryven ten laste van mijn persoon voorkomt, laat ik liggen. Scheppen deze vrienden van H.H. Diakenen er behagen in, om zich op zoo grove wijs door het decliceereu van iemands karakter te vermaken, dan üj bun mijnentwege dit min edel vermaak gegund. Doch wel kom ik met een enkel woord op tegen bun conclusie, die op algeheele vrijspraak voor H.H. Diakeuen uitloopt. Zoo min als iemand deuk ook ik er aan, om de dincouie voortaan te willen verplichten, om elke gift te bezorgeu, die men in haar bussen of kerkezakken gelieft te werpen. Dit spreekt van zelf. Een ieder, die inzamelt heefi het. recht, om te zeggen //Al wat ge op mijn offerschaal werpt, ook al werpt ge bet er op met eene andere deati- natie, dat eigen ik." Zoo deden de Diakenen iu den Haag b.v. Die eigenen elke gift, en ieder weet dit, zoodal er dan ook bijua nooit een gift met andere destinatie bij hen terecht komt. Doch nu het eenmaal in onze meeste kerken sinds jaren usautie is, dat een gift voor heL een of ander Zendinggenootschap of voor eene of andere Christelijke school en wat dies meer zij, wel door Diakeueu aan den geadre«seerde overhandigd wordt, nu handelde de gever blykbaar iu de vaste onder stelling, dat H.H. Diakeuen zijn gift zouden brengen, waar die boorde. En nu moet men mij ten goede houden, dat ik nog uiet anders in kan zien, of H.H. Diakenen hadden voor dit geval zorg moeten dragen, dat dit pakkeije by de Vrije Universiteit terecht k«am. - Huu advertentie in het Predikbeurteublaadje deugde niet. Daar stond niet in vermeld, dat het een gift voor de Frije Universiteit was, en wierd niet de geadresseerde, maar de gever opgeroepen, om het Dakketje af te halen. ^jHËn dit nu was geen maatregelwant de gever Yon ziju eigendomsrecht niet bewijzen. Hadden H.H. Diakenen iu die advertentie gezegd: i/Er is eeu gift voor de Frije Universiteit inge komen, die binnen 14 dagen door den rechtheb bende kan worden afgehaald doch tevens zij een ieder gewaarschuwd, dut Diakeueu voortaan alle gif ten, die in het kerktzakje gevonden mochten worden, zullen eigenen" er ware niet te klugei. geweest. Nu wel. En valt men er nu over, dat ik liet woord oneer lijkheid in het gediug bracht. Welnu, ik neem dit woord, nu men dit in lagen zin opvatl'e, volgaarne terug. Het was bij een kerkelijk College in booger zin bedoeld. In den zin van wat Gods Woord ook aan de Diakenen van Gouda gelast „Onthoud het goed van zijn meester niet, dis het in het vermogen uwer hand is, zulks te doen (Spreuk III 27). Hier was goed het pakje met geld. Het had een' meesier, want het was gegeven aan de Vrije Universiteit. Het stond in de macht van Diakenen, oin dit goed niet nnn dien meester te onthouden. Toch deden ze het. Haddeu ze dus voor Gods Woord geen ongelijk U dank zeggeude voor de plaatsing dezer regels Uw Dw. Dien., Amaterdaro, 20 November 1885. Waar de Voorzitter eener Kiesvereeuigiug als //Ge meentebelang", die grootendeels bestaat uit personen van den beschaafden #u gegoeden stand, iu eene ver gadering waarvan het verhandelde door de Goudsche Courant ter algemeeue kennis werd gebracht, eenige woorden wijdt aau de quacstie, die biuuen kort ia Gouda de quaestie zal zyn, daar heeft hij alle recht op de nlgemeene attentie bovenal wanneer de Voorzitter eeu man is als de heer G. J. Steens Zyuen, wiens woord gezag, wiens advies invloed heeft, als aan het hoofd staande van de zoo be roemde en voor Gouda's welvaart zoo gewichtige Stearine Kaarsenfabriek. Naar aanleiding van zyu openingsrede veroorloof ik mij eenige opmerkingen, die onwillekeurig bij bet lezen daarvnn by my opkwameu en die ik eerst nu aau de redactie van dit blad verzoek op te netneu, daar op de raadsverkiezing invloed uit ie oefenen buiten mijn doel was. De groote vragen die de gemeenteraad zal te be handelen hebben zijn deze Zal hst contract verlengd worden met de tegenwoordige maatschappij, zal eeu uieuwen concessionaris de exploitatie worden toe vertrouwd of zal deze in eigen beheer der stad ge schieden De raad als zoodanig zal zijn gevoelen eerst over geruimen tijd openbaren en de raadsleden voor zioh hebben voor bet groot*te gedeelte nog geen vaste opinie gevormd. De raak vordert ouderzoek, over weging eu bedaard overleg. Hoogst welkom moet het dus ziju als raauuen als de heer Sleeuw Zijnen hun gevoelen zeggen doch vatten dezulken een maal het woord op,.dan mag billijkerwijze verwacht worden dat zij zich daarvan niet met eeu paar frases afmaken, maar dat zij goed de licht- eu schaduwzijden aantoonen eu Diet tot een conclusie komen alvorens de noodige argumenten daarvoor te hebben op gegeven. De beern Steens Zijnen verklaarde zich een beslist tegenstander van een gasfabriek onder eigeti beheer, voornamelijk op grond dat de controle te wenscheo zou overlaten. Maar is dal de eenige grond vau ziju gevoeleu, dan is dat vrij zwak dHur er geen enkele reden beslaat waarom een gasfabriek onder eigen beheer niet even goed gecontroleerd zou kuunen worden als eeu particu liere. Wat voor reden zou er zijn dat het Dage- lijksch Bestuur niet zorgde dat de hooge eischeu, d<e de raad zal stellen, werden nageleefd door deu Directeur Eu bleef dat Bestuur in gebreke, de Leden van den Raad zoude.n spoedig genoeg huu stem verheffen en B. eu W. aau hun plicht her inneren. Zoo één zaak ouder de algemeene coutröle staat, dan een gasfabriek, wier product dag aau dag ouder ieders oogeu komt en dat bijna ieder dagelijks gelegenheid heeft na te gaau. Voor het haast ondenkbare geval dat B. en Wr. eu de raad te toegevend waren, dau zou Ue burgerij dus haar stem spoedig doen hoorei: en aan de klachten kwam geen einde. Het aangevoerd argument van den beer Steens Zijnen kun dus den toets van ten oppervlakkig onderzoek reeds niet doorstaan. Een uian van ztju kunde en autoriteit heeft dus natuurlijk voor ziju gevoelen nog andere argumenten, die hij uls eeu behendig debater zoo voorzichtig was niet dadelijk iu het vuur te brengen, maar op te spareu voor eeu evrnlueele repliek Iu dit geval is zulks, naar myn bescheiden ineeniug, jammer, daar iemand sprekende van den voorzitteiszeiel eener kiesver eeuigiug liever al zijn gronden tegclyk had moeien aaugevtu, doch een man als hij bad daarvoor zeker wel goede redenen. Intusschen is het te hopen dat hij die uu niet langer zal verzwijgen maar ze voor deu dag brengen, opdat gemeenteraad eu burgerij daarmede huu voordeel kuitueu doen. Het komt veleu toch voor dat een exploitatie in eigen beheer ook vele lichtpunten aanbieiti en dat de groote winst daarbij te behalen, de ervaring iu andere plaatsen leert hei, niet over het boof.l inag worden gezien. Bovendien heeft men (tan het heft steeds iu haudeu eu is niet voor een langdurigen tijd gebon den aan een concessionaris, van wieu men iu ve.e gevallen gaarne eerder ontslagen zou willen zijn. In het algemeen belang is het dus ongetwijfeld weusche- lijk dan de heer Steens Zijnen zyu gevoelen nader ontwikkelt:. De pen eeumaal iu de baud hebbende veroorloof ik mij nog eeu paar opmerkingen. Vooreerst een woord van verbazing over de leden vau Gemeentebelangdie, waar hun voorzitter eeu zoo goed voorbeeld gaf, de qu iestie niet verder onbe sproken hadden mogen laten, voorul uu zy bij huu debat tot voorbereiding der caudidatuurslelliug deu wenk van den heer Zijnen blykbaar niet wilden be grijpen. Dit klemt ie meer als men weet dat eeu der leden, die volgens het verslag in de Goudsche Courant aanwezig was- daar hij verzocht als candiduat niet in aanmerking te komeu- Commissaris is der Maat schappij voor nieuwe geoctroteerde gasbereiding. Een vergadering met iemand die zoo uitstekend op de hoogte was als laatstbedoelde persoon eu deu voor zitter, die vooraf over de zaak zyu gedachten hud laten gaan, kon eeu debat geleverd hebben, waar mede de raadsleden bun voordeel hadden kuuneu doen. Ongelukkig genoeg Dleef hel achterwege. Voorts een vraag aun den heer Steens Zijnen. Zou het niet meer consequent zijn geweest, als gij ua uw betoog teu gunste eener guifubrtek bij concessie eu na uw advies om bij de raadsverkiezing op de gas quaestie te letten, een candidaal had voorgesteld van wieu gij wist dat hij inderdaad tegen eeu fabriek ouder eigen beheer was P Zooals gij nu sprak en handelde was het sij met bescheidenheid gezegd - de logica in uw betoog moeilijk te ontdekken. De indruk van uw krachtig woord was daarom niet zóó groot als die had kunnen zijn. Wellicht is ook dit bezwaar slechts schijubaar zoo ja, dau zoudt gij wellicht zoo goed willen zijn ook dit nader aan te tooneu. Velen hopen derhalve dat de heer Steens Zynen zijn laatste woord in deze niet zal hebben gezegd, maar binnen kort tot het ..Goudsche publiek kome met een aanvulling van ziju sfceioog in de kiesver- eeniging Gemeentebelang geleverd. v Een Rugger -vai* Gquda. GEVONDEN en aau bet bureau van pol$e gedeponeerd een stukje bruin gebloemd Fluweel met twee steen'jes zijde, een boek getiteld kijkjes op de Tentoonstelling, een roozen Krans met étui, een plat zilveren Kettir.g van eeu hoofdstel van een paard, eeu Juk bij den afloop der markt aldaar gevonden. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk «au I. T. I. wordt in een volgend Br. geplaatst. De Redactie. GEBOREN 20 Nov. Adiiana, ouders C Wieser en A. Verkerk. 21. Helena Metlelina, ouders R. van Veen en J. Verschut. Wendelina Alberta, ouders A. M. van der Linden eu R. van Hoorn. 22. Dirk, ouders D. Olthuijsen en N. »an Vleuten OVERLEDEN: 20 Nov. D Kors, 1 j. II ra. 21. D. L. Jongerheld, 2 m. L. Kabout, 81 j. E. van Es, wed. L. Begeer, 74 j. -r 22. A, M. van der Lee, 2 m. H. F. VV. Heleend»rs, 1 ra. N. van Vegteu, 3 w. C. Feönet, 3 j. 23. W. J. van der Hoogt, 11 d. GEHUWD 24 Nov. G. van Hees en J. C. Peeters. ONDERTROU V\ D. P. de Jong 27 j. (*an Haastrecht) en M. van Rijswijk 19 j. C. van Vliet 25 j. eu P. van Vüet 27 j W. van der Starre, 25 j. (van Reeuwijk) en T. Beijen 26 j. GEHUWD: J. Kasbergen en F. de Ridder. GEBOREN. Elisabeth ouders C. van den Hondel en A. Steenkamer. OVERLEDEN. G. Slingerland 4 ra. ONDERTROUWD. J. vau Ommen (van Polsbroek) en C. Roth. GEHUWD. C. de Graaf en J. de Graaf. GEBOREN. Autooetta Maria, ouders T. van Dam en G. van E(jk. GEBOREN Adrianus, ouders J. Schouten en A. van Es. Marijtje, ouders L. Schouten en l. Hofland Hendrikus Johannes, ouders M. H. Neerscholten en J. Merlin. Dirk, ouders D. van Dam en E. J. Slappende!. OVERLEDEN: L. Haasbeek, 2 ra. - A. J. Smit, 15 d. H. van Eijk, 17 d. B. de Jongste, 66 j. ONDERTROUWD A F VV. J.oep en A. Porreij. GEBOREN. Hendrik, ouders H. Nieuwland en H. Tuinzaad. 0\DERTR0U W DJ. Oskamp en M. Hofland. EENE- gevraagd bij STOLWI.JKERSLUIS. Donderdags van 10—12 uur te Gouda, Crabethstraat Q 236. Het echte, algemeen gunstig takende UNI- VERSEEL-ZüIVERINGSZOUT,een zeker mid del tegen Maagkwalen, Zuur, Braking, Hartwater enz., is thans echt verkrijgbaar in pakjes a 15 Cent, pakjes a 27'/, Cent en heele pakjes a 50 Cent, te Houda bij JHBoersBoskoop bjj J. van jpi);en Bodegraven bij P. Versloot; Haastrecht M* J. T. Den HartogSchoonhoven bij Wed Witff Zoon.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1