en. .EN. 1885. N° 3319. BINNENLAND. OCHK Vrijdag 27 November. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. :olen Cie. Looping1 iad, mtant IEBGE, i lading >APPE- eo thuis, den Schip- IONS larmede in HE ILM s FHMA reuen geeft tilling. In ES thim GOUDSCHECOURANT e Crabeth- Geldige 436 «temmen. Verslag, wenken touden de Gouda. December ure en op m ten kan- JT te Ou- n, mits bij 1885, des teenfabriek W. IJuel, ITUIGEN, ISSLEDE ed en zeer en toebe- AARDEN- OPWEKKEND ÏTSVERDRIJVENO MOEDE IQT^ ZWAKTE I.OO. ran van digen een spreekbeurt te vervullen, dat zeker den leden niet anders dan aangenaam kan lijn. komen en wij toch de woorden ran hulde gaarne aan hun ware adres zien bezorgd, zoo laten wij de woorden ran den Secretaris hier rolgen «Eere aan de dames, die door hare toetreding tot het lidmaatschap en bare deelneming aan de zoo goed geregelde feestelijkheden mede hebben bijge dragen tot het welslagen van het Congres 1 Hare aanwezigheid gaf aan bet samenzijn een eigenaardige bekoorlijkheid. Bloemen tooiden het reid, waarop men arbeidde 1” De goede inrichting van het Verslag, met zijn inhondsopgare en register, de bruikbaarheid verhoogt, verdient ongetwijfeld allen lof. De samen stelling en uitvoering beide vereischten zeker veel zorg en het is zeker uit naam van allen, die aan het Congres, deelnamen en die dit Verslag met de meeste belangstelling zullen ter hand nemen, dat wij deze regelen daaraan gewijd niet eindigen zonder een hartelijk woord van erkentelijkheid co waardeering gesproken te hebben jegens dep Secretaris van het Congres mr. D. N. Brouwer, die na in de verhopen Juni-dagen reeds zooveel gedaan te hebben tot den goeden uitslag van het Congres, door dit Verslag een laatste hand legde aan de taak, door hem met zooveel welwillendheid, y’ver en bekwaamheid venicht. Een woord van hulde feld ten volle toe. openbaar gebracht I >NS van ver plant- ïetlust niet aangenaam Jn dooien en dank komt hem ongetwij- Het zij hem bij deze in het GOUDA, 26 November 1885. De uitslag der verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op 24 Nov. 1885 is als volgt: Uitgebracht 443 stemmen. Van onwaarde 7 n Uit Amsterdam schrijft men van 24 November: Bene bijeenkomst van een 300 sociaal-democraten met inbegrip vau nieuwsgierigen, ia heden avond door eene sterke politiemacht uiteengedreven. Zie hier de toedracht: tegen half acht was er eene vergadering uitgeschreven in het oude Café Zincken, aan de westzijde van de De-Ruyterkade, waar For- tuijn het woord zou voeren over het onderwerp wie zijn de moordenaars in aansluiting aan de bekende rede van F. Domela Nieuwenbuis wie zijn de dieven Penning, de» kastelein van De Zeeuw op het Wa- terlooplein, opende de vergadering en zeide dat bedeloptochten waren afgekeurd, en dat de werkman, die niet stelen mag, toch genoodzaakt is te bedelen. Deze vergadering was belegd om de middelen te bespreken, op welke wy’ze de optochten het best zouden kunnen worden georganiseerd, om aan de burgerij een duidelijk denkbeeld te geven, hoe hoog de nood der arbeiders gestegen was. Fortuijn zou het onderwerp inleiden. Deze begon met er op te wijzen, dat de sociaal-democraten geenszins met geweld hun doel trachten te bereiken maar dat daarentegen de politie overal pressie uitoefende, waar men trachtte propaganda voor de partij te maken. Kwam men hier of daar een zaal huren, dan was het«Ja, wij Willen wel zeer gaarne wat verdienen maar wij worden bedreigd met intrekking der ver gunning", en allerlei fraaiigheden meer. Ook bet petionneeren bij den burgemeester gaf niets, want de burgemeester zond allen met een kluitje in *t riet weg, of weigerde eenvoudig gehoor te geven. En werd dit verleend, dan werd daaraan een onjuiste voorstelling gegeven in de dagbladen. Wij worden zeide Fortuyn uitgemaakt voor dieven, an alle scheldnamen in het woordenboek zijn op ons van toepassing doch niet wy zyn de dieven, maar de Regeering en de regeerende klassen*. Tot zoover was het nu nog vrij kalm, maar na deze voor de wettige macht beleedigende woorden stond de commissaris van politie, de heer Stork, op, die met eenige rechercheurs in spreker’s onmiddelijke nabijheid zat. yIk verzoek den spreker kalm te blyven en geen beleedigingen tegen de Regeering te gebruiken". Hierop volgde een onbeschrijfelijk tumujL: gefluit, gesis, gegons, te midden waarvan gehoord Werd «gooi hem (den commissaris namelyk) er uit 1" Penning maande en schreeuwde tot kalmte aan, wat niet dan met groote moeite gelukte, j^ortuyn begon nu aan de menigte mede te deelen, qQdeze bijeei* komst de eerste was, die door een commissaris van politie werd bijgewoond, waarop alweder een groot tumult volgde, en dat noch door Penning, noch door Fortuyn kon bezworen worden. In de zitting der Rotterdamsche Arr.-Rt chibauk van Dinsdagmorgen stond terecht D. v. d. 8., werkman te Gouda, ’bekl. van het loopen zonder vergunning langs den spoorweg. Eisch f 5 boete. Over 8 dagen uilsprdak,- Staten-Generaal. Tweede Kamek. Zit tinge van 24 en 25 November. In de Dinsdag gehouden zitting werd de beer Heldt bcëedigd. Op de voordracht voor den Hoogen Raad zijn als vierde en vyfde candidaten gebracht de beeren Mrs. Eyssell, advocaat, en De Graaff, raads heer te Gravenhage. De discussie werd aangevangen omtrent bet voor stel tot aanleg voor Ryks-rekening van een buiten haven te De Lemmer, met twee amendementen, een van den heer A. Van Dedem om Friesland het beheer en onderhoud te laten betalen en een van den heer Dirks cm den oosielyken dam korter te maken dan den westelijken. In de zitting van gisteren werd de discussie voortgezet over het wetsontwerp omtrent de haven- verbetering te De Lemmer. De heer Dirks trok zijn amendement in, na de^yerzekering van den minister, nader te zullen onderz<Man de wentchelijkheid der inkorting van den ooitehjken havendam. Het Amendt. A. van Dedem, om de kosten vau onderhoud en beheer voor rekening der provincie Friesland te brengen, werd verworpen met 48 tegen 29 stemmen. Het amendement- Van der Sleijden, om te bepalen dat de Staat nooit met het onderhoud der oude haven kan belast worden, werd aangenomen met 76 tegen 2 stemmen. Het gebeele ontwerp is aangenomen met 74 legen 4 stemmen. Ook werd aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet tot uitvoering der werken voor de verbetering van den binnenl. Waterstaat in Friesland. Volstrekte meerderheid 219 stemmen. Daarvan vereenigden op zich de Heeren J. 8. Kampo 210 stemmen. J. Post van der Burg 208 r Terwijl op eenige andere beeren nog enkele stemmen waren uitgebraebt. Herstemming tusschen de bh. J. S. Kampo en J. Post van der Burg. (2Ws gisteren bij bulletin aan onze abonnés binnen de stad medegedeeld.) Gisteren middag had ten Raad huize dezer ge meente de verkiezing plaats voor een lid van de Kamer van Koophandel. Er waren uitgebracht 35 stemmen; daarvan verkregen de hh. H. Braat 25, J. J. Grootendorst 4, H. Enno van Gelder 4, A. van Wijk en W. Hoogendijk Wz. ieder 1 stem, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Dezer dagen is verschenen bet Verslag ran bet XXXVIIIste Nederl. Landhuishoudkundig Congres, gehouden te Gouda van 912 Jnni dezes jaars. Dit zal niet alleen een blijvende herinnering zijn aan de aangename Juni-dagen bier doorleefd, het is tevens een werk met zeer belangrijke discussion, en opmerkingen op laudhuiahoud kundig gebied. Zoowel zij, die niet in de gelegenheid waren de vergaderingen bij te wonen als diegenen, welke het genoegen hadden daarbij tegenwoordig te zijn, zullen gaarne bet Verslag ter band nemen, dat niet alleen het verhandelde op de verschillende zittingen vermeldt, maar tevens ondef de bijlagen stukken bevat, der lezing overwaard en waaronder de beschouwingen van den heer A. J. C. Daamen te Tilburg, over het aanleggeu vau tramlijnen n verband met hetgeen op dit gebied in Belg’ë is gedaan, zeker een eerste plaats innemen. In een voorbericht warden de maatregelen mede gedeeld, die bet Congresbestuur ter voorbereiding van het Congres nam en waaronder een, die in *t bijzonder heeft medegewerkt tot de belangrijkheid der beraadslagingen en die te eer openbare vermelding verdient, daar bij genomen werd in afwyking van vroegere gebruiken. Vroeger was het nl. gewoonte dat door geheel Nederland eene circulaire verspreid werd inhoudende het verzoek om inzending van vraagpunten ter behandeling op ’t Congres, zonder meer. Hiervan was het gevolg dat velen twee, drie, soms vier exemplaren van de circulaire ont vingen en dat zeer vele vraagpunten inkwamen, van welke een groot aantal van weinig belang, terwijl bovendien onderscheidene vraagpunten op hel Congres onaangeroerd bleven, daar zij noch door de inzen ders, noch door anderen werden ingeleid. Om deze redenen besloot het Congresbestuur, op voorstel van de Commissie van Bijstand, bedoelde circulaire alleen te zenden aan de verschil lende Landbouw- maatschappijen en vereenigingen alsmede aan de landhuishoudkundigen en landbouwers in Nederland, van. wie te verwachten was, dat zy van hunne belangstelling in bet Congres zouden doen blijken met uitnoodiging tevens, om, indien de door hen intezenden vraagpunten op bet Programma mochten worden geplaatst, dezen op het Congres in te leiden. Deze maatregel heeft uitstekend doel getroffen. Het 38e Congres is volgens het oordeel van hen, die gewoon zyn deze Congressen by te wonen, een der best geslaagden geweest. Van 29 op het Programma voorkomende vraagpunten kwamen 23 in behandeling en menig onderwerp werd op zeer verdienstelijke wijze ingeleid en besproken en derhalve mng met gerustheid worden geconstateerd dat het Congres verre van onvruchtbaar, maar integendeel hoogst belangrijk was. De Secretaris maakt in genoemd voorbericht met waardeering gewag van de medewerking van allen, die aan de bijeenkomst te Gouda luister hebben bijgezet, waaronder de seboone sekse niet mocht vergeten worden. Daar verslagen als deze slechts zelden het voorrecht hebben in dames-handen te De beer Justus van Maurik Jr. hield Dinsdag avond de aangekondigde voordracht in hei hier gevestigde Departement der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen. Gelijk getfoonlyk als deze be kende tooneelscbrijver en novellist optreedt was de taal uitstekend btzet en geen wonder de voort brengselen van zyn geest zyn onder alle standen en leeftijden algemeen verspreid en daar de ge schetste karakters en eerst dan ten volle tot bun recht komen als by-zrlf ze ons voorsteh, zoo moet de belangstelling bij zijn optreden wel steeds groot zijn. Vóór de pauze werd voorgedragen het bekende verhaal «Een St. Nicolaasavond" en daarna «Een Muziekuitvoering", beide welke novellen met genoe gen werden aangehoord. Het talent van den heer van Maurik om personen uit verschillenden stand sprekend in te voeren kwam ook hier goed tot zyn recht. De le, 2e en 3e klasse reizigers in het eerste stuk werden uilstekend weergegeven; de bittere smart en diepe wanhoop van den vader, die plotseling zijn eenig geliefd kind verloor, werd hoogst aangrypend verhaald en op aandoenlyke wijze ver tolkt. Het tweede verhaal bevatte ongetwijfeld ook veel geestigs, doch mocht minder de algemeene goed keuring wegdragen. Men vond de indruk, dien de Symphonie teweegbracht op verschillande hoorders wel aardig geschetst, maar toch zeer overdreven voor gesteld. De ten tooneele gebrachte personen waren wel zoo zeide men niet zeer ontwikkeld allerminst op muziekaal gebied 1 maar behoorden toch tot de beschaafde klasse, wier oordeel toch niet zóó uiteenloopend is als bier geschetst werd; Wij voor ons, ofschoon toestemmende dal de teekening hier en daar overdreven was, gelooven dat de heer van Maurik alleszins in’ zijn recht was, om eens die lieden uit den beschaafden stand op de kaak le stellen, die over muziek en niet zelden ook over andere zaken op kunstgebied I op hoogen toon een oordeel vellen, zonder daarvan ook het minste begrip te hebben. Kon men bij muziek uitvoeringen eens in de hoofden en harten lezen der hoorders, hoe vtleu zouden er zyn, waarvan het bleek dal zy het schoooe daarin op den rechten prijs wisten te schatten Het moet toegegeven worden dat de heer van Maurik vaak ook naar onzen smaak te dikwijls aardigheden in zyn stukken inlascht (en dit ziet op zyn tooneelstukken zoowel als op ziju novel len) die voor een beschaafd publiek ongenietbaar zyn, daar zij het gebied der zoögen.’straat-uien meer nade ren dan dat der geestigheden, maar dit neemt niet weg dat voor een gemengd publiek, als de Nutslezingen gewoon is met zyn tegenwoordigheid te vereeren, weinig sprekers zoo in den smaak vallen als de heer Maurik en wy hopen daarom dat het Bestuur ons Departement hem nog dikwyls zal uitnoo* Hoest en snts. HOLM. fut.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1