1RT.L1. ros IZEX 1885. N? 3323. oipagne BINNENLAND. Letters, tocht lAR, Notaris. DE HERSTEMMING. J. POST van der BURG. /J Zondag 6 December. GIMBORN Nieuws- en Advertentieblad Voor Gouda en Omstreken. Co. aandag 7 t huis op luwe en T NIET n. ip 50, 1.20, .20, 1.— p 1.50, f 1.25. EN itissier. JH eg No. 2. ERS, schiDend at, Cho- t het 1. tel-Honix. IEN, shook •zoekt werk er No. 1227, bevat 0.15 orm a flae. politie, it t wien eke Cou rt door ilen 'ioudo in 1885. Gelderland). □Ut. levering van GOUDSCHE COURANT. De wetenschap en bet vaderland hebben een groot verlies geleden. Der wetenschap ontviel een uit nemend geleerde, het vaderland een wakker burger, daad steeds opkwam voor wat goed. Pieter Harting, d e van de de >r Courant De door de Amsterdamsche politie aangehouden personen, verdacht van den diefstal van 107 zilveren en 80 gouden horloges op den Haarlemmerdijk zijn Bot, onder meer ook verdacht van de inbraak op de Prins Hendrikkade 9 Lavertu, de bekende paneeltager, en Bolhoven, een oud bekende der justitie. Van de gestolen uurwerken waren er twee beleend in de stadsbank van leening, een op den Achterburgwal, in een huis van verkoop met recht van wederinkoop, één in de Goudsbloemstraat en één in de Westerstraat, alle op naam van de vrouw van Lavertu. De dieven hadden in de Bickerstraat eene kamer, waar zij hune byeenkomsten hielden. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen van 3 en 4 Dec. Het begrootingsdebat is Donderdag voortgezet. De heer Gleichman stemde met de Regeering in, dat de in diening der nieuwe kiestabel thans slechts de grond wetsherziening zou belemmeren. Hij kwam op tegen Met een paar woorden willen wy nog onze vrienden opwekken om hun burgerplicht a. s. Dinsdag niet te verzuimen. Indien niet velen onzer op 24 November thuis waren gebleven, dan zou ongetwijfeld de heer Post van der Burg reeds bij eerste stemming verkozen zijn. Wij hopen, dat thans geen onzer geestver wanten- zal achterblijven en wij achten ons niet verantwoord, wanneer wij niet in herin nering brachten, dat kiesrecht ook kiesplicht medebrengt. Het kan zyn, dat vele nering doenden door de heerschende drukte aan de stemming niet gedacht hebben, maar Dinsdag is Sinterklaas voorbjj, en toch met eenigen goeden wil kan men altijd wel een oogenblik vinden om te stemmen. Maakt vafi de ge legenheid gebruik om een bekwaam eu ijverig man, die zich bereid verklaard heeft de be langen van het algemeen te behartigen, in den Raad te brengen. Voor al wie het wel meent met onze gemeente, kan de keuze tusschen hem en den katholieken candidaat niet twijfelachtig zjjn. Wjj hebben het vroe ger reeds gezegd, de heer Post van der Burg zal eene zeer gewaardeerde versterking zjjn van bet financieel element in den Raadprak tische en onafhankelijke mannen als hij kun nen steeds, maar nu vooral, met het oog op de in het verschiet zjjnde gaszaak, der ge meente van groot nut zjjn. Er komt nog iets by. Wij staan over dé vereenigde kerkalyke partyen en onze vrienden moeten niet vergeten, dat eene overwinning, door verbinding van die twee uiteenloopende richtingen behaald, in het vervolg door meer dere zal gevolgd worden. De heer Kampo is thans niet de candidaat der katholieken alleen, maar van de coalitie der clericalen. Dit is voldoende bij de eerste stemming ge bleken. Het weekblad de Hollander zeide onlangs, dat bijeondere omstandigheden oorzaak waren van de onthouding der anti-revolutionairen. Welke die byzondere omstandigheden waren is thans duidelyk genoeg. De anti-revolutionairen hebben geen candidaat gesteld, doch velen hebben den katholiek gestemd, om de dezen zomer verstoorde verstandhouding te herstel len en later op hun beurt een man hunner keuze met de hulp der katholieken in den raad te brengen. Indien men nu van onze zijde niet zorgt, dat deze toeleg verjjdeld wordt, dan zal hetzelfde spel bij latere verkiezingen telkens herhaald worden. En niemand onzer verlangt toch, dat de gemeentehnisbouding in de war zou borden gestuurd door raadsleden, die meer de belangen der kerkelyke partyen dan die der gemeente behartigden. Zet dus alle persoonlijke overwegingen ter zyde en komt allen op voor uw beginsel. Het is niet de vraag of de candidaat van Ge meentebelang uw persoonlijke sympathie heeft; ook niet of gij in alle zaken eenstemmig met hem denktgij wordt geroepen om als burger dezer stad u zelven af te vragen, wie der beide in herstemming komende candidates in uw geest het best de algemeens belangen zal behartigenen wij twijfelen niet of al onze geestverwanten zullen bij eenig nadenken hun stem uitbrengen op den heer Wy herinneren ten overvloede nog dit: 1°. Verscheiden kiezers zyn vergeetachtig of gemakzuchtig en hebben eene kleine aan sporing hunner vrienden noodig 2°. de stemming loopt in den winter te 4 uur afwie zijn biljet vergeten heeft, kan op het stadhuis een ander krijgen en in- Door den kerkeraad der Hetv. gemeente te Haas trecht is toezegging van beroep verleend aan D». H. A. Van der Meuten te Veendaai. Mej. C. G. Haentjes Dekker^ te Oude water, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor den postdienst. Hetgeen wij in ons hoofdartikel als onze over tuiging uitspraken, gegrond op de cijfers der eerste stemming, dat nl. de anti-revolutionairen met de katholieken gemeene zaak maken, wordt thans door de Hollander bevestigd. Dat weekblad raadt dat bondgenootschap warm aau en erkent reeds bet bestaan tijdens de eerste stemming. Natuurlijk moet de school het weer misgelden. De heer Kampo schynt het op dat punt met de anti-revolutiouairen eens te zijn. Het blad zegt «Eenen Roomsche, die met ons overtuigd is, dat het niet aangaat bet geld van alle belastingschuldigen te gebruiken, roekeloos te gebruiken, ten bate van de secteschool der modernen, zulk een Roomsche bieden wij gaarne onsen steun.* Verder zegt de Hollander nog «Rechtsgevoel bezitten de liberalistische gemeente raadsleden in Gouda bljjkbaar niet, en daarom mogen onze vrienden niet rusten voor mannen in den raad hebben gebracht, wier eerste werk is een einde te ma ken aan het gruwelijk onrecht dat, in zake de school, ook in Gouda gepleegd wordt.* De Goudsche Kiezers mogen dus zich voor ge waarschuwd houden het is eeu vereende aanval der kerkelyke partijen op den liberaliüitchen raad en wel omdat hij goed onderwijl voorstaat. Meu is thans openhartiger dan dezen zomer. Met tegen 12 stemmen verwierp Donderdag de gemeenteraad van Leiden het bekende voorstel tot opheffing der gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Iudiscbe ambtenaren. vullenzoo noodig ook den reeds ingevulden naam doorhalen en veranderen. GOUDA, 5 December 1885. Bij de Donderdag gehouden acte-examens Mid delbaar Onderwijs is o. a. geslaagd bij de afdeeling wis- en natuurkundige wetenschappen voor de acte K1 (wiskunde) de heer A. Schouten alhier. die in woord en wnar is, schoon en 1837 tot voor weinige jaren Professor aan Hoogeschool te Utrecht was eerst in microscopische ontleedkunde, de plantenphysi ologie en de natuurlyke historie van bet plantenrijk, later iu de vergelijkende ontleed- en dierkunde is Donderdagmiddag te Amersfoort overleden. Hij werd geboren te Rotterdam, den 27sten Februari 1812, ontving zyne opleiding aan het lueliluut van Kina- bergen te Elburg en bezocht in 182 8 de academie te Utrecht. In 1874 werd hem door de Fransche academie de prijs-Montbyon (2000 fr.) toegekend voor zijn werk «Recherches de morphologie sythé- tique sur la production artificielle de quelques for mations calcaires organiques.* In 1875 bij de viering van het 300-jarig bestaan der Leidsche academie, benoemde de senaat aldaar hem tot docter honoris causa in de wis- en natuurkunde. Hij was ridder van deu Nederlandschen Leeuw en lid van vele geleerde, ook buitenlaudsche, genootschappen. Als redacteur van het «Album der Natuur* beeft hij veel nut gesticht door populaire behandeling van wetenschappelijke onderwerpen. Zijn krachtig en mannelijk opkomen voor de Transvaler» in hunnen worstelstrijd met Engeland, herinnert zich natuurlijk nog een ieder. Hy streed toen even dapper met de pen voor de vryhrid onzer stamverwanten als in 1831 bij de vrijwillige jagers in de Tiendaagsche veldtocht tegen de Belgen. Eerbiedwekkend is bet aantal zijner geschriften. Van hem kan naar waarheid getuigd worden: hij leefde voor de wetenschap en het welzijn van zijn volk. Eenige leden van dè afdeeling Assen van het bond voor Algemeen Stemrecht hebben, naar aanleiding van hetgeen iu de algemeene vergadering van dat bond te Amsterdam is voorgevallen, voor bet lidmaatschap der afdeeling bedankt, daar zij niet verkiezen langer tot een bond te behoorer, waarin de sociaal-demo- crateu den boventoon voeren. (P. D. C.) Tot de naweeën van de Rotterdamsche kermis van dit jaar behoort de treurige zaak, die den 17eu December a. s. voor het Gerechtshof te ’s Gra- venhage zal worden behandeld en waarin een ge wezen politieagent te Delftshaven, C. Q. v. L., een 25-jarig man, zal terecht staan onder de beschuldiging van moed willigen manslag. In den uachl van 15 op 16 Aug. jl. namelijk, te ruim drie uren, kwamen van de kermis te Rotterdam in hun woning No. 124 in de Piet- Heinatrait te Delfshaveu terug, A. de- Vries eu diens vrouw, die beneden woonden en J. Th. van den Bosch en zyne vrouw die de bovenwoning hadden betrokken. Laatstgenoemden gingen terstond naar binnen, maar De Vries en zijne vrouw bleven buiten en gingen roor hunne woning nog wat uitluchten. Zij zaten daar met drie buurtjes te praten en te schertsen. Op een oogenblik nu dat zij lachten om de vreemdsoortige wijze waarop De Vries, die eeuigermate beschonken was, een har monica bespeelde, kwam er een persoon »oorby in burgerkleeding. Na eenige stappen te zijn voortgeloopen, kwam die onbekende op zijn schreden terug, trad op vrouw De Vries toe en vroeg «lach je om my Op haar ontwijkend antwoord zeide hy«anders znl ik je lateu zien met wien je te doen hebt/ Na deze woorden rees baar echtgenoot De Vries van zijne plaats op, wierp zyn harmonica weg en trad op den onbekende toe. Vrouw deVries, vreezende dat haar man deu onbekende te lijf wilde, greep haar man bij de beeneo vast, maar viel, na een eindweegs door hem in de «richting van deu Binnenweg te zyn voortgesleept met hem op den grond en verloor toen het bewustzijn, zij werd door buren in haar woning gebracht. Nadat ook nog eenige buren getracht hadden De Vries tegen te houden, moesten zij dit ten laatste opgeven en weldra was De Vries met den onbekende handgemeen. Na eenig worstelen ge lukte het deu onbekende De Vries op den grond te werpen, waArna bij hem met een hard voor werp een slag op het hoofd gaf. Hierdoor ont stond een diepe, bloedende wonde, terwijl zich eenige dagen later hersenontsteking voordeed, die weldra den dood (eu gevolge had. De beschuldigde, genoemde agent van door vrouw De Vries als de onbekende, met baar man vocht, herkend het harde voorwerp waarmede geslagen is geworden, is gebleken een handboei te zijn geweest. In deze zaak zyn 14 getuigen gedagvaard. Als verdediger van besch. zal optreden mr. Loder, van Rotterdam, terwijl het Openbaar Ministerie zal worden waargenomen door mr. B. Th. Bijleveldt. De officier van justitie te Amsterdam heeft de ver volging gelast van J. A. Fortuyn, wegens het voor stel, door hem gedaan in een openbare vergadering, die onlangs plaats bad in het café Markzicht, tot het houden van een bedeltocht door werkeloozeu, welk voorstel door de aanwezige besturen van enkele ver* eenigingen werd aangenomen, en de opwekking bevat tot plegen van eene strafbare daad. (Hbl.)

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1