l BINNENLAND. 1 I Vrijdag 11 December. N° 3325. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'i I e de ll -i I De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave GOUDSCHE COURANT Voor de betrekking De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per driemaanden is 1.25 franco per post 1.50. voor aan Gouda (Zwart), el e5. Pb8 c6. R(8 c5. Rc5 X b4- Rb4 c5. <•5 X d4- <17 d6. Rc5 b6. Pc6 a5. Pg8 el. O o. f 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. w. V.*. 'uil viiuci n ijoui nccunija, jaarwedde 500, hebben veertien sollicitanten zich aangeroeid. SCHAAK-CORRE8PONDENTIE. Utrecht (IPït) ei e4. Pgl - f3. Rfl o4. b2 b4. c2 c3. d2 d4. o o. c3 X d4- d4 d5. Rol b2. Rc4 d3. Pbl o3. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschynt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 315 .temmen. 305 van der Burg. ome abonnéi binnen van onderwijzer te Reeuwjjlt, Dr Kuyper deelt heden mede, dat van de 28 pro fessoren in de theologie aan de universiteiten van Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam niet één enkele gereformeerd is I Noch Doedes, noch Gunning, noch De la Saussaye, noch van Toorenenbergen is gereformeerd, zegt dr. Kuyper. Ze moeten allen de kerk uit I en weet op de industrie ten Van onwaarde 9 Daarvan verkreeg de Hear J. Post van der Burg J. 8. Kampo Gekozen is alzoo de heer J. Post {Reedt gitter en bij bulletin aan de tiad medegedeeld) In de opera-voorstelling van Zaterdag a. at. zal niet //Lohengrin* worden opgevoerd, zooals eerst wat aangekondigd, maar Hans Heiling. Onder de ar* tieten, die daarin optreden noemen wij de dames Antonia Mielke, von Detacher, Jaide en de hh. Haase, Bolle en Hartmann. ook eiseben worden gesteld voor de Houten men in de bewaarschool de kinderen n:' z. alleen zoover hiermede de De lijd merkt op, dat er thans 3470 jongelie den voor ouderwijzer leeren na aftrek van degenen, die veranderen of mislukken, ryn er dus vóór 1 Mei ’89 nog ongeveer 2000 onderwijzers te verwachten, en jaarlijks in de drie eerstvolgende jaren omstreeks 700. Thans zijn er reeds 250 a 300 zonder betrekking en komen er 20 a 50 liefhebbers voor een baantje van ƒ400—500. Reeds in het belang der slachtoffers zelven noemt De Tijd ’t daarom gebiedend noodig, twee of drie Rijkskweekscholen op te heffen na afloop van den tegenwoordigen cursus en de kweekelingen dan bij de andere over te plaatsen, geen nieuwe aan te ne men en de normaallessen in te krimpen. Er zouden drie kweekscholen moeten overblijven (Haarlem,’s-Her- togenbosch en Groningen) en een paar normaalklas- sen in elke provincie. In Hygiene en Industrie, bijblad van het //Maand blad tegtn de vervalsching van levensmiddelen en haudelsartikelen*, nommer van 1 Dec. 11., leest men: //Onder den naam van eikelcacao wordt tegen woordig een product in den handel gebracht, dat blykens proefnemingen door prof. Liebreich en prof. Senator te Berlijn gedaan, zeer uitmuntende eigen schappen bezit en als dagelijksche drank uit een ge- zondheidsoogpunt boven thee en koffie verreweg de voorkeur schynt te verdienen. Het preparaat wordt vervaardigd door cacao met een sterk aftreksel van gebrande eikels te behandelen en bezit dus, behalve de voedende eigenschappen van cacao, de adstringee- rende werking van de eikels. „Het ware zeer wenschelijk, indien in dit eikel— produkt inderdaad eene toekomst zit, dat ook ons land zich met de vervaardiging ging bezig houden, daar bet hier weer een grondstof geldt, welke als nagenoeg waardeloos beschouwd wordt." Bij beschikking van het gerechtshof te Arnhem in raadkamer van gisteren, is mevr. Bulkley in vryheid gesteld, met verwijzing der zaak van de drie beklaagden (mevr. Bulkley, Kloppers en mej. Schlingemann) naar de arrondissements-reobtbauk te Arnhem en met last dat Kloppers in hechtenis zal blyven. {Arnh. Ct) In het dezer dagen verschenen Verslag van het Geneeskundig Staatstoezicht over 1884, een lijvig boekdeel van ruim 500 blz., verklaaYt de com missie, met het onderzoek van de bewaarscholen belast, het noodig te achtenlo. dat de Staat eischen stelle voor de inrichting der lokalen en die onderwerpe aan een soortgelijk toezicht als op de lokalen der lagere school wordt uitgeoefend, en i en De Savornin Lohman beloofde in de zitting van Dinsdag de Minister Heemskerk, bij de behan deling der begrooting van Binnenlandsche Zaken, een onderzoek in te stellen naar het beweren dat de burgerlijke autoriteiten pressie hadden uitgeoefend op hunne minderen tot stuiting der vervolging wegens de in der tijd plaats gehad hebbende officieren-vecht- partij in Den Haag. Verschillende leden wenschten, wegens de daaraan verbonden personeeleen financieele lasten, de bevolen sebuttery-uitbreiding buiten werking te stellen. De Minister wil trachten onder de wet van 1827 van de schutterijen bet mogelijké te maken. Een motie van den heer Van Delden, tot opschorting van de uitbreiding, werd tot den volgenden dag aangehouden. In de zitting van gisteren is de behandeling van de Begrooting van Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) voortgezet. De minister Heemskerk kwam op voor de handhaving van art. 17 der epidemiewet en de bevordering van koepokinenting met dier- lijke stof. De heer Rutgers raadde den heer Keuchenius tot herziening van de wet het initiatief te nemen, ter verkrijging van eene beslissing door de Kamer. GOUDA, 10 December 1885. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrijdag den 11 December 1885, des namiddags ten 1 ure. Aan de orde De rekening en verantwoording der baten en lasten van het voormalig Armbestuur van Stein, dienst 1884. r Het suppletoir Kohier der plaatselyke directe belasting op de inkomsten, dienst 1885. De benoeming van eenen Grafmaker op de Alge- meene Begraafplaats. De uitslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad op 8 Dec. 1885 is als volgt Uitgebracht 629 stemmen. n 2o. dat er wyze, waarop men bezig houdt, d. gezondheid is gemoeid. De Geneeskundige Raad van N.-Brabant en Limburg drong aan op de oprichting van een school voor vroedvrouwen in het zuiden des Rijks. Die van Gelderland en Utrecht wendde zich tot Gedep. Staten, om maatregelen aan te bevelen om de overbrenging van besmettelyke ziekten door vroedvrouwen te bestrijden. Ook werd door dezen Raad o. a. de wensebelijkbeid uitgesproken van maatregelen om nadeelen te voorkomen uit de han delingen van geneesheeren en apothekers, wier ver standelijke vermogens gestoord zijn, zonder dat er directe termen bestaan voor opneming in een krank zinnigengesticht. In den Raad van Overijssel en Drenthe werd vooral de aandacht gevestigd op het gebrek aan ge neeskundige en vooral verloskundige hulp. Staats hulp werd door sommige ledep noodzakelijk geacht. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zittingen van 8 en 9 Dec. In de zitting van Dinsdag heeft de Kamer de con clusie der commissie, betreffende de dienstregeling op de lijn Zwolle Almelo, aangenomen. Bij het Indisch begrootings-debat drong de beer Franssen van de Putte aan op vermindering der lasten van de Inlandsche bevolking, en waarschuwde bij tegen een agressief optreden in Aljeh. De heeren Muller en losinger wezen op den onvoldoenden steun van de landbouw-induslrie. De Indische uitvoerrechten moesten worden afgeschaft. De Minister verdedigde zijn beleid tarief wijziging, die de Indische goede komt. De gebeele Indische begrooting is aangenomen. De Kamer heeft in hare zitting van gisteren met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp be treffende de verlegging van de uitmonding der Maas naar de Amer. De Minister van Waterstaat verzekerde aan den heer Van Tienhoven, dat het pontveer te Heusden voldoende was, maar dat, iudien de Staten van Noord-Brabaut overbrugging noodzakelijk achtten, de Regeering daartoe zou medewerken. Aan den beer Schimmelpenninck van der Oye verzekerde de Minister dat tot sluiting van de Heerewaardensche overlaten niet zou worden overgegaan voordat de nieuwe Maasmond geheel geopend zal zijn. Om de uitgaven voor die sluiting by afzonderlyke Wet in te dienen daartoe kon hij zich niet verbinden. Voorts zyn aangenomen verschillende naturalisatie- en andere wetten. Vervolgens is aangevangen de discussie over het contract met de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij voor de exploitatie Amersfoort— Kesteren. De heeren Van Naamen en Sickesz bestreden ten sterkste het ontwerp, als strydende met het belang van een goede spoorweg-exploiiatie. Aan de Exploitatie- Maatschappij zou voor goed de gelegenheid tot verkrijging van een eindstation te Amsterdam zijn ontnomen. In de zitting van gisteren is het wetsontweip'be treffende de exploitatie van den spoorweg Amers foortKesteren verworpen met 20 legen 12 stemmen. Tweede Kamer. Zittingen van 8 en 9 Dec. Op den nieuwen aandrang van de heeren Van

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1