Buitenlandse!) Overzicht. Nationale Militie. Voor Ingezeten wordt gehouden Art. 16. De inschrij ving geschiedt Art. 17. Voor de Militie wordt niet ingeschreven hebben bereikt, (dat zijn zij die in het jaar 1867 Zijn geboren,) en overeenkomstig 'het voren9taaude in deze Gemeente tot aangifte ver plicht zijn, op, om zich op de volgende dagen ter Secretarie aan te melden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure en zich in de daarbij ver melde orde te doen inschrijven, te weten zij, wier geslachtsnaam begint met de Letter A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. en M. tusschen den 2 en 15 Januari 1886 eu zij, wier geslachts naam begint met de Letter N. O. P. Q. R. S. T. U. V. W. X. Y. en Z. tusschen den 15 en 31 Januari 1886. Voorts strekt tot informatie van de belanghebbenden dat ieder gehouden is te zorgen dat hij bij de inschrijving Wijk en Nommer zijner woning juist kan opgeven, POSTERIJE1T. Burgerlijke Stand. sedert langen tyd onderscheiden heeft noodlottig ge weest te zyn. De «Almanak van Gotha" vult 5 uauw-gedrukte bladzijden met de optelling der tal rijke vorstelijke personen die tot de Sayu-Wittgen- hein-Hobensteinsche hoofdtakken behooren, en of schoon een gedeelte deser vorsten sedert ongeveer een halve eeuw naar Ruslaud verhuisd is, schijnen sy ook daar geen zijde gesponnen te hebben, daar jüisl tot dit gedeelte Vorst Peter Wittgenstein behoorde, die, ofschoon eeu groot grondeigenaar, onlangs zijne renten voor eene met de Noordduitsche bank te Hamburg gesloten leening niet betalen kon. Vorst Lodewijk schijnt zijn faillietverklaring aangevraagd te hebben, om zich van de schulden zijner voorvaderen te zuiveren zyü grondeigendommen zijn uitgestrekt en voor een groot gedeelte met hout begroeid. Vol gens de wet kunnen zij niet gesplitst of verkocht worden, omdat het hier een fidei-commia geldt. Omtrent het tabaksgewas in Gelderland, schryft men uit Wageningen het volgende De tabakshandelaars alhier hebben bij de verschil- lenne planters reeds een kijkje genomen. Over het algemeen is het gêwas van 1885, zoowel in Maas en Waal als in de Betuwe en op de Veluwe klein, ge deeltelijk smal van blad en doorgaans dikbladig. Het gewas van 1884 leverde veel beter dekblad, en de planters bedongen daarvoor een goeden prijs men verwacht echter, dat het meer gebrekkige 1885er gtwas niet zooveel zal opbrengen. Er schijnt nog geen behoefte aan de J885er tabak te bestaan; ook is het bekend, dat van vorige gewassen nog verschil lende kerfsoorlen tegen lagen prijs te ^oop zijn." De heer Heldt komt in De Werkmansbode terug op zijn uitwerping uit het «Bond voor algemeen kies- en stemrecht". Hij stemt toe, dat zijn standpunt te Sneek in- genomeu in stryd is met de letter, echter niet met den geest der statuten. Wel wordt iB art. 1 gesproken van het geven van kiesrecht aan alle meerderjarige ingezeteuen maar over de nadere beteekeuis van dit woordje" «alle", of daaronder ook de vrouwen behooren, is om der eenheidswille nooit een stemming uitgelokt. De heer Heldt wijst er verder op, dat het woord stemrecht in den titel«Bond voor algemeen kies- en stemrecht" de beteekeuis heeft van «het recht des volks om te verwerpen of aan te nemen de wetten, die door de vertegenwoordiging, by algemeen stemrecht gekozen, gemaakt zijn." De schrijver gelooft, dat vele ledeu van het Bond deze bijzonderheid niet kennen, of zoo zg het wel doeu, de spoedige invoering van dat recht niet mogelijk achtten. Toch hebben de vele tegenstanders ook hierin weder ter wille der eenheid berust. Over deze en andere vragen werd in het Bond nooit een ernstig debat gevoerd. Ze zjjn zwevende -gelaten, omdat men wist, dat zelfs de woordvoerders het niet op alle hoofdpunten eens waren. Iu zooverre is algemeen stemrecht een leuze, eu het Bood altijd geweest een aanknoopings- en vereenigingspunt van die allen, die van hoegenaamd geen census wat ook huurwaarde en dergelijke is willen weten, maar het beginsel huldigen, dat het recht tot keuze der vertegenwoordiging aan heel het volk toekomt behoudens uilsluitingen van tijdelijken of blgvenden aard, die alleen verdedigbaar zijn op grond van het belang van den Staat eu de maatscbappy. Over al lerlei uitsluitingen, die zelfs de radicaalste voorstan ders maken, kan men twisten, maar zij raken het beginsel niet. Dat begiusel, zegt de beer Heldt beb ik hoog gehouden, ik houd dat nog en ik zal dat houden, niettegenstaande men mij als een meineedige, afval lige en onwaardige heeft uitgeworpen en ik mag mij er bovendien in verheugen, dat de uitsluitingen, die jk in 't algemeen belang noodig acht, de ergste nog niet zyn en zij zeker hoegenaamd niets afdoen aan het beginsel en aan de reden waarom de toe passing daarvaa wordt gevraagd het belang. De heer Heldt herinnert ten slotte aan een feit )vaaruit blijkt, dat, indien er iemand is, die beginselen heeft verloochend, deze dan in de eerste plaats de heer Domela Nieuwenhuis zelf is. Protesten van de zyde der werklieden tegen de handelwijze van het Bond blgven niet uit. Wij vinden er in De Werkmanabode twee een van de Schilders- vereeniging Schoonheid, die zegt uit het Boud te zullen treden, indien Heldt niet in eere wordt her steld eu* een van de vereeniging Fraueker voor Algemeen Stemrecht, welke verklaart den heer Heldt haar volle vertrouwen te schenken als vertegenwoor diger der werklieden-party. Duitscbe bladen maken melding van een zonderling geval. Te Jena is een zestienjarige knaap die er, oppervlakkig gezien, als een oud man van 70 jaren uitziet, met slap eu gerimpeld vel over het ge,beele lichaam. Alleen aan zgn haar, oogen eu tanden is het te zien, dat hy nog jong is, hij is in een jaar zoo geworden. Volgens Professor Roszbach is de huid van den jonkman blgven groeien, lerwyl ijjn lichaam onder- tusschen niet in grootte toenam. De huid is hem nu als een te groot kleedingstuk. Misschien groeit de jongeling, die voor het overige gezond en krachtig is, mettertyd nog wel in zgn huid. Zaterdag werd te Amsterdam de vergadering van Afgevaardigden der Liberale Unie gehouden, om de overtuiging der Unie uit te sprekeu over de drie staatkundige quaestien van deu dag. De Voorzitter, prof. van Hamel, opende de vergade ring met een toespraak, waarin hij^ als 't doel der vergadering schetste om te komen tot gemeenschap- pelyke overtuigingen, die natuurlyk zgn ontstaan eu geboreu uit de overleggingen in den kring der onderdeelen vrijelijk gevoerd. Er is als het ware een gistiugsproces in werking gebracht, waarin meeniugen en tegenmeeningen elkaar hebben ontmoet, aangetrokken en verdrongen, en dat thans tot een uitslag moet leiden. «Die uitspraken, zeide hg, kunnen geene andere bedoeling hebben en ook daarbij moet ik even verwijleu dan den geest der liberalen buiteu den kring der volksvertegenwoordiging te doeu kennen met betrekking tot de algeraeeue richting, waarin, naar hunne wenschen zich het staatkundig leven des lands moge bewegen. Noch voorparlement, noch bijparlement mogen of willen wy zyc. De leiding van dat staatkundig leven behoort bij hen die tot leiding zgn geroepen daar ligt het zwaarte punt. Om die reden voeren uitspraken van ver- eenigingen als de onze eenig gevaar altoos met zich. Een gevaar, dat nioet worden aanvaard, met al het goede dat dergelgte uitingeu der openbare meeniog verspreiden, maar een gevaar, dat behoort te worden getemperd. Eu naar onze meening kan het worden getemperd, wanneer gelyk ik het uit drukte, die uitspraken zich tot het aanwyzeu van de «algemeeue richting" der wenschen bepalen." Na eenige opmerkingen over de drie aauhangige quaesties, deelde de pres. ten slotte mede, dat het bestuur naar aanleiding vau eeu samenkomst met eenige werkgevers en werkliedeu bezig is met een memorie over de sociale wetgeving. «Het zal wel u aller meening ziju, aldus besloot hg, dat eene ingrijpende hervorming vau het kies recht tot stand komen moet, en u aller wensch, dat de organen der wetgevende macht daartoe mogen overgaan, ouder geen anderen drang, dan die huuuer overtuigiug omtrent hare urgentie. «Daarna zulleu de vragen van sociale wetgeving, die ik bedoelde, een nieuweu en frisschen geest brengen im ons staatkundig leven eu zullen, naar ik hartgrondig hoop, ook door de groote beteekeuis van deze vragen, audere quaestiëo, die thans tot ver deeldheid en onvruchtbaarheid schijneu te doemen, worden overgohaduwd en teruggedrongen, tot heil vau ouze welvaart, van onze eenheid eu van onze nationale kracht." Door de heeren Fockema Andreae, W. A. van Hoek, B. de Recht, B. Denekamp en M. P. Troelstra, is de volgende motie ingediend Het is wepscbelyk dat ar,t. 76 der Grondwet worde gewijzigd als volgt «De leden vau de Tweede Kamer der Staten- «Geueraal worden rechtstreeks gekozen door de «meerderjarige Nederlaudache mauneu, die bg de «wet niet van bet kiesrecht zijn uitgesloten. //De kiezere vullen persooolyk hun stembriefje in, «ter plaatse waar het stembureau zitting houdtde «wet regelt verder de wijze waarop de verkiezing «plaats heeft. «Totdat de wet, in dit artikel bedoeld, zal zgn «tot stand gekomen, worden op de kiezerslysteu ge- «bracht, zij die in het afgeloopen jaar op de kohieren «der pergoneele belasting in de gemeeote hunner «inwoning ziju aangeslagen en hun aanslag hebben «voldaan." Na de openingsrede lichtte de heer Fockema Andreae deze motie toe. Tegen deze toelichting niet tegen de motie, hadden de heeren Levy en Sassen bezwaren, terwgl de heeren Waller uit Auna Paulovrna, Cohen Stuart uit Alkmaar, Bool uit Leiden en De Louter uit Utrecht haar bestreden en de heeren Koekebakker uit Giethoorn eu Van der Zee 'uit Enschedé eu de mede-voorstellers haar verdedigden. Professor de Louters bewering, dat uit de motie moedeloosheid eu onmacht sprak, waar alles aan den gewonen wetgever werd overgelaten, alsmede dat de bevolking ten platten lande geen kies recht verlangt als onverschillig omtrent de politiek, werd ernstig bestreden. Prof. De Louter repliceureudv, wilde dat men beslist zou zeggen, wat meu wilde. Algemeen stemrecht of uiet, of hoe men de capaciteit zou definieeren. De heer De Bieberstein uit Maas tricht wilde lezen en schrijven als minimum capaciteit gesteld zien, terwgl hij eischte dat alle kiezers in de belasiingeu zouden deelen naar huu vermogen. Vervolgens wordt tot stemming overgegaan. De vraag of wyziging van art. 76 noodzakelyk is wordt met algemeeue stemmen (72) toestemmend beant- woord die of algemeen stemrecht tbaus behoort te worden ingevoerd ontkennend met op 5 na algemeeue stemmen. Bevestigend met 65 tegen 7 stemmen de vifeg of het wensohelyk is ovei' te gaan tot eeu JmK krompen uitbreiding dpr kiesbevoegdheid, o<3Pm den werkman» stand, en bevestigend met 63 tegen 9 die, of voor de toekomst de ruimste uitbreiding, geleidelijk en op grondslag der geschiktheid moet worden rnogelyk gemaakt. Thans komt de motie-Fockema in stemming, die met 43 tegen 29 stemmen wordt verworpen, waarna met 53 tegen 19 steramen wordt aangenomen, dat de Grondwet de hoofdbepalingen omtrent kiesbe voegdheid (behalve algemeene voorschriften, waarom trent geen verschil bestaat) moet bevatten. Vervolgens wordt de zesde der gestelde vragen «Is het weusche- lijk de grenzen der kiesbevoegdheid niet door positieve eischen, maar alleen door uitsluiting vau bepaalde categoriën van personen aan te geven P* met 53 tegen 19 stemmen ontkennend beantwoord. Nu een principiëele beslissing was gevallen, meende de heer Zaayer uit Leeuwarden, dat over de overige vraagpunten, omtrent de aan te nemen maatstaven, niet moest worden gestemd. Een motie iu dien ziu werd, na bestryding door prof. De Louter, en onder- steuuing door mr. Levy, aangenomen met 43 tegen 29 stemmen. Door het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werk!. Verbond is een schrijver, aan de afdeelingeo gericht, met verzoek een, antwoord te geven op de volgende vragen lo. Acht gij het vaststellen van een normalen arbeidsdag uoodzakelijk 2o. Wenscht gy vaststelling en regeling van den arbeidstijd bij de wet 3o. Tot welk getal uren per etmaal wenscht gg den arbeid beperkt 4o. Wenscht gij eenzelfden werktijd bepaald voor alle beroepen en bedrijven, en zoo neen, voor welke acht gij dau uitzonderingen, hetzij geregeld of op sommige tydstippeu, iu beperkten of uitgebreideo zin weuschelijk P 5o. Wenscht gg het door u in 't algemeen of met inachtnemiug van uitzonderingen gestelde mali- mum dadelijk ingevoerd of met overgangstermijnen, b. v. beginnende met 12, na drie jaar 11, na 6 jaar 10 uur enz.? öo, Wenscht gij absoluut verbod om van den eenmaal vastgesteldeu werktijd af te wyken, in ieder geval, of kunt ge u er mede vereenigen, dat öf voor bepaalde gevallen eu bedryven, óf voor alle werk zaamheid in erkende onvoorziene en buitengewone* omstandigheden, of in beide gevallen, speciale uit zonderingen werden toegelaten 7o. Wenscht gij bg erkenning van noodzakelijke of onvermijdelijke uitzonderingen, dat bg de toepas sing daarvan; het loon voor de nren welke het als regel gestelde aantal overschrijden, met b. v. 20 k 25 pCt. worde verhoogd P 8. Indien gij de in vraag 6 bedoelde uitzonderin gen wenscht of het toelaten daarvau onvermijdelijk acht, tot welke beroepen en bedrijven moeten dis naar uw meening dan worden beperkt? 9o. Wenscht gij znlk eeu wet ook in toepassig te brengen op arbeid, die in huis voor eigen reke ning of voor rekening van anderen wordt verricht (tehuiswerkers of oudernemersv zonder gezellen) 10°. Kunt gij ook voorbeelden opgeven omtrent overmatigen arbeidatyd, hetzij in uw vak of nw omgeving P llo. Hebt gg ook nog'op- en aanmerkingen van algemeenen aard, waartoe vorengaande vragen n geen aanleiding gaven Het bestuur verzoekt niet alleen rde antwoorden te mogen ontvangen, maar ook een afschrift van de notulen der vergaderingen, waarin dievragen zijn behandeld, of een zoo dnidelyk raogelyke samenvat ting vau hetgeen door verschillende sprekers, bij de behandeling van elke vraag, zuowel voor als tegen is op- en aangemerkt of toegelioht. Het ligt in de bedoeling van het bestnur, de ver schillende antwoorden en toelichtingen samen te vatten iu een rapport en dit in 't licht te geven. De speelbank te Monte-Carlo. Door een internatio naal comité te Nizza werd dezer dagen aan de regeerin gen van al de Europeescbe Staten een memorie ge zonden, met het doel een gemeenschappelijke h indeling op diploraatieken weg tegen Karei III, vorst van Modbco, te bewerken. Het document bevat eeu uit officieele bronnen opgemaakte lijst der zelfmoorden van 1877 tot 1885 te Monte-Carlo gepleegd. Niet minder dan 1820 dwazen hebben op deze schandelijke wijze het leven verloren. Op die lyst zijn vermeld de namen, de woonplaatsen en de sterf dagen der zelfmoordennars, beuevens eeu reeks brieven waarin zij de reden huuner daad opgeven. Bijna •Hen vervloeken daarin het oogenblik waarop zy te Monte-Carlo gekomen ziju. Duitschland komt voor ongeveer een tiende op de lgst der slachtoffers voor; Italië, Frankrijk en Rusland hebben de meesten geleverd; Engeland en Amerika zyu door het kleinste getal vertegenwoordigd. De meeste zelfmoordenaars moesten, nadat zij hnn vermogen verspeeld hadden, git de armenkas begraven worden. Uit byna alle landen van Europa eischte de hartstocht van het tpel slachtoffers. Naar men zegt heeft de consul- generaal van Italië te Nizza het initiatief genomen tot het samenstellen vau de lijst en bet inzeuden van de memorie. Italië staat niet op goeden voet met vorst Karei III, omdat deze aan den nieuweu consul te Monte-Carlo, wien het speelhol een grnwel is, bet exequatur geweigerd heeft. De onderhandelingen tusschen Servië *n Bulgarije zgn geschorst, in afwachting van het besluit der mogendheden. Vorst Alexander beeft nogmaals op een spoedige beslissing aaugedrougeu, daar de Serviërs blijkbaar tijd zoeken te winnen, ten einde ban krachten te herstellen. De bemiddeling der Porte wees Alexander echter van de hand. Op de mededeeling vau den groot-vizier dat Madjid Pacba als gemachtigde des Sultans den vrede zou komen sluiten, antwoordde de vorst, dat bg dit volkomen overbodig achtte. Niet alleen vielen de voorwaarden, welke bg den Serviërs stelde, niet binnen de termen van het Berlijuscbe tractaat, maar bovendien verklaarde Servië uitsluitend aau Bulgarije den oorlog, en vond Turkije toen geen aanleiding om zich in den stigd te mengen. Evenwel verwacht men van de onderhandelingen tusschen Oostenrijk eu Rnsland weldra eeu goeden uitslag. Vermoedelijk zal een internationale commissie benoemd worden, ten einde beide partijen de haar toekomende stellingen aan te wijzen, zoolang over deu vrede wordt onderhandeld. Ook vermeerdert het vooruitzicht op eene spoedige oplossing der quaestie en Oost-Rumelië. Volgens de Timen heb ben de drie keizerrijken zelfs reeds hnn eiscb tot herstel van het atatu quo laten vallen en aan deu Saltan de regeliug van den toestand in overleg met de Bulgaren overgelaten. In allen gevalle wordt de benoeming van vorst Alexander tot gouverneur van Oost-Rumelië eu zyne verzoening met deu Czaar waarschijnlijk geacht. Het nieuwe Engelscbe Lagerhuis zal volgeos de «Pail Mali Gaz." bestaan uit 333 liberalen, 251 con servatieven en 86 Parnellisteu. De vereenigde conser vatieven en Parnellisten Tellen dus 337 ledeu, en hebben een meetderheid van 4 stemmen boven de liberalen. Volkomen zeker ia echter deze verhouding nog niet, omdat vyf herkiezingen moeten plaats heb ben. Vermoedelijk zullen tg echter geen belangrijke wijzigingen in den toestand brengen. Iu het geheel hebben de liberalen 17 «temmen verloren, terwgl de conservatieven 12 eu de Ieren 23 stemmen bebbeu gewonueu. De liberalen wonnen 80 zetels op het plat teland, maar verloren er 91 iu de steden, terwijl de Tories op het platteland 18 plaatsen verloreu en er 33 in de steden wonnen. De «Pall Mall" is verder van oordeel, dat Salisbury volstrekt niet behoeft af te treden de Parnellisten, zegt bet blad, zgn gekozen, zoo niet om hem te steunen, dan toch om Gladstone te bestrgden Salisbury behoeft dus niet aan te ne men, dat hij in de minderheid is en haudelt dus volstrekt niet iuoonstitulioneel, wanneer zijn ministe rie aan het bewind blyft. De Obaerver zegt, dat in de vorige week van gedaebien gewisseld is tusschen Gladstone en Paruell met het oog op een gemeenschappelijk bandelen in de aanstaande parlementszitting. De Daily Chronicle verneemt, dat Salisbury het Parlement zal ontbinden, wanneer de Regeering door een eventueels coalitie van liberalen eu Parnellisten een nederlaag mocht lyden. De schermutselingen tusschen de Engelsohe troepen en de Arabieren in Soedao duren voort. Volgen» den' militairen correspondent van de «Daily News", wordt er ernstig over gedacht om Dougola weer te bezetten. Wanneer dit niet geschiedt, wordt een terugtocht noodig geacht, daar het Engelsche garni- zoeu te Kosheh eu Akasheh gevaar loopt van de basis te worden afgesneden. Tot dusver is echter de gemeenschap gehandhaafd. Volgeus berichten van Ipiounen is de legermacht der Arabieren 7000 man sterk. Daarvan zijn 1100 met geweren gewapend, terwgl er 250 ruiters bij zijn. Ook hebben zg zes kanonueu en ovtrvloed van munitie. Deze stryd- macht is niet tegen de Eugelsohen opgewassen, zoodat Kalief Abdullah eeu oproeping heeft gericht tot alle geloovigeu, om zich ouder zijn vanen te scharen. Ook Wft hg den Sultan van Darforr gelast hem 3000 man te zeudeu. De Belgische Kamer heeft de wet op de middelen aangenomen. Door een der leden werd geklaagd over het iuvoerreoht op vreemde tabak, waardoor de smok kelhandel sterk in de hand wordt gewerkt, doch de i Minister Beernaert antwoordde, dat de stand der fi nanciën de afschaffing van dat recht uiet gedoogde. In Franklgk bespreekt men weder ijverig de ministerieele crisis, die onherroepelijk, indien niet alle voorteekenen bedriegen, op de behandeling der Tonking-credieten moet volgen. Brisson zelf heeft de beraadslagingen over Tongkin geëischt voor de bijeenroeping van bet congres. Iu de laatste dagen liepen er allerlei geruchten over het aftreden van Brisson. Wie zal het hem euvel duiden, dat hij wenscht heeu te gaan, nn de gang vau zaken een zoo treurig verloop neemt P Brisson kan echter zijn post op dit oogenblik niet lafhartig verlatenbg moet zijn standpunt voor de kamer verdedigen, verklaart zij zich uit drukkelijk tegen hem en zijn politiek, die erg opportunistisch getint raakt, welnu dan is het tyd- •tip daar, dat hij zgn taak uit de hauden kan geven. De strijd over de credieten belooft hevig te zijn. Carailie Pelletao, die zich in de kamer en in zijn blad La Juatice als een vurig voorstander van de ontruimiug deed kennen, ia door de Commissie tot rapporteur gekozen. Het jaar 1885 zal geen afscheid nemen zonder in Frankrijk nog een groot debat over de koloniale politiek te aanschouwen. Over de beslissing, welke de Kamer zal nemen, worden allerlei gissingen gemaakt. De Parijsche cor respondent van de limes meent, dat er nog kans bestaat op de goedkeuring der credieten. De 220 opportunisteu zullen zeker voor-en de 150 radicalen tegen steramen, zoodat de linkerzijde den doorslag moet geven. De monarchisten zullen, nn het geheele volk zich tegen de ontruiming heeft verklaard, niet durven medewerken om de Fransche vlag uit het veroverde Tonkin weg te nemen. Wanneer dus geen overloopers de gelederen der radicalen versterken, ia het zeer waarschijnlijk dat de opportunisten de over winning behalen. Volgens particuliere mededeeling, welke het Berl. Tageblalt uit Rome heeft ontvangen, is het maag- lijden vau Paus Leo XIII in den laatsten tijd zeer verergerd, zoodat de toestand vau den patiëut op het Vaticaan aanleiding geeft toe ernstige ongerust heid. Paus Leo XIII, die in 1877 .tot Paus werd beuoemd, zal weldra den leeftijd vau 76 jaten bereikt hebban. INSCHRIJVING VOOR DE EERSTE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- ra cc ii te Gouda, Gezien art. 19 der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad no. 72). Herinneren alle belanghebbenden aan hnnne ver plichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1886 en brengen ter hunner kennis de volgende bepalingeu der genoemde Wet: ART. 15. Jaarlyks wordeu voor de Militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsteu Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. lo. Hij wieus vadeA of, is deze overleden, wiens moeder, of, zgu beide overleden, wiens voogd inge zeten is, volgeus de Wet vku 28sten Juli 1850 Staatsblad uo. 44) 2o, Hg die geen ouders of voogd hebbende, ge- dureude de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande achttien maanden in Nederland verblyf hield 3o. Hij, vau wiens ouders de laugsilevende inge zeten was, al is eiju voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk zgn verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling beboorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is ondtrworpen, of waar ten aansien der dienstplichtigheid bet begiusel van wederkeerigheid is aangenomen. lo. Vau een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, ia deze overleden, de moeder, of ziju b iden overledeu, de voogd woont 2o. Van een gehuwde en van een een weduwnaar in de Gemeente waar hij woont 3o. Van hem, die geeu vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wieus voogd buiten 's lands gevestigd is in de Gemeente waar hij woont 4o. Van den buiten 's lands wonenden ZOon viin een Nederlander, die ter zake van 's lauds dienst iu eeu vreerad land woont, in de Gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoont heeft. lo. De in een vreemd Ryk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2o. De in een vreemd Rijk verolyfhoudende ou- derlooze zoon van een vreemdeling al is zgn voogd ingezeten 3o. De zoon van den Nederlander,die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën wooot. Art. 18. Elk die volgens art. 15 behoort te worden ingesohreveu, is verplicht zich daartoe bg Burgemeester en Wethouders aau te geven tusschen den lsten en 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zgn vader of, is deze overledeu, zgne moeder, of zgn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aaugifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangiftfc blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19e jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats beeft, ter inschrijving aan te geven bij Bur gemeester en Wethouders der Gemeente, waar de iuschrijving volgens art. 16 moet geschieden. Daarby gelden de bepalingen der 2e en 3e zin snede van art. 18. Zijne 'inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftyd behoort. Burgemeester en Wethouders voornoemd roepen dien tengevolge de ingezetenen die hun 18de jaar dut het register van inschrijving op den 31sten Januari des namiddags teu 4 ure voorloopig wordt gesloten en dat zg, die alsdau verzuimd hebben de voorgeschreven aangifte te doen, iugevolge art. 183 der Wet rervallen in eene boete van 25.— tot 100.- dat ieder, die voor de Militie moet worden inge schreven, zich behoort te voorzien van een extract uit het geboorte-register hetwelk bij de aangifte moet worden medegebracht dat dit extract aan hen, die binnen deze Gemeente zijn geboreu, op hunne aanvrage op het Bureau van deu Burgelijken Stand gratis zal worden uitgereikt, terwijl zij, die elders geboren zijn, zich ter Gemeente secretarie kunnen aanmelden, teneinde genoemd ex tract van het Gemeentebestuur hunner geboorteplaats te doen aanvragen, en GOUDA, den 14 December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN. De Secretaris, BROUWER. LIJST van BRIEVEN geadresseerd aan onbekenden. Lindeman, Amsterdam A. v. d, Berg, Amster dam H. J. Schalm, Haarlem; Mevr. C. Voortaller, Rotterdam G. H. Jelderdn, Rotterdam BRIEFKAART. F. v. d. Steen, Rotterdam Verzonden geweest naar BELGIE Bracclon, Antwerpen Verzonden geweest naar DUITSCHLAND G. Harden, Hannover Verzonden geweest naar FRANKRIJK: Mignotten Picard, Chassaque Verzonden geweest naar NED. OOST-INDIE G. A. de Korte, Soerabaija De Directeur vau het Postkautoor, SIMONS. GEBOREN13 Dec. Arie, ouders L. Heerkens en J. Bouter. Aart, ouders H. Brouwer en H, van Uonen 14. Alphonsus Johannes Augustinus, ouders G. J. Heetman en C. W. Elens Frodericus Arnoldos, ouders F. van Waas en H. C. Schetfers. Antbonie, ouders A. Nonneren M. Bakker. 15. Adriana, ouders P. I.uijueuburg en D E. Everling. Bartel, ouders F. C. Bik eu B. Rook huizen. OVERLEDEN 13 Dec H. A. W. 't Hart, 1 j. 8 ra. G. Bik, 70 j. 14> C. H. van der Heiden, 2 j. 5 ra. G. van Vliet, 4 m. G. Versteegt, Wed. van L. A. ONDERTROUWD: J. Eegdwnan (van Bergambacht) en C. van Vliet.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2