Bulienlandsch Overzicht. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zittingen van 15 en 16 Dec. „Een kleine uitgaaf" maar een groot voor deel hebben stellig al diegeuen, die door het gebruik der Zwit9ersche Pillen van den apotheker R. BRANDT (voor 70 Cis. de doos bij de apothekers verkrijgbaar) hun lichaam reinigeu en daardoordoor nieuwe levens kracht geven. Meu lette er vooral op, dat iedre doos als étiket eeu wit kruis op een rood veld en de naamteekening van R. BRANDT drage. POLITIE. MARKTBERICHT JM. In de lilting T.n Dinsdag is aan den heer Bah!- manu eeriof rerieend bij de behandeling der spoor- wegbegrootiug de Begeering te interpelleereu over de exploitatie der lyu AmersfoortNijmegen. Het algemeen debat over hoofdstuk Marine is na replieken» waarin de Minister uitstel der nieuwe uitgaven voor de torpedobooten bleef aauwijzeu, ge sloten. By de behandeling der onderdeeleu zijn ge schrapt f 500 voor de verhoogiug der tractemeuten van de ambtenaren der rykswerven. Het ameodemeut- Van der Slyden, strekkende tot vermindering der uitgaven voor torpedo's, werd sterk bestreden door den heer Rooseboora. In de zitting vau gistereu is na een zeer uit voerig debat verworpen met 45 tegen 28 stemmen het araendement-Van der Sleyden, om te schrappen de uitgaven van een op de Rijkswerf te maken Torpe doboot, en met 38 tegen 35 stemmen verworpen het ameudement-Vau der Sleyden, om te schrappen 2 ton voor materiaal. Daarentegen is op art. 13 na bestryding van deu Miu. een ameudement— Reuther, waarmede de heer Van der Sleyden zich vereenigde, om ton te sohrappeu voor drie nieuwe torpedobooteu, bij particulieren aan te maken, aangenomen met 49 tegen 24 stemmen. Dienten gevolge zulleu drt jaar in het geheel slechts 3 torpedobooten worden aangemaakt (2 by particulieren, 1 op Rijkswerf.) Op art. 15 is verworpen met 43 tegeu 30 stemmen het amendent-Van der Sleijden, om de aanvrage voor kanonnen te vermindereu met de helft. Art. 16 is door de Regeering met 60.000 verminderd, tengevolge der aannemiug van het ameuderaeut tot vermindering der torpedo's. Met 48 tegen 20 stemmen is aaugenoraeu het amen- deraen't-Vau der Sleyden tot vermindering met 2400 van het bedrag voor steenkolen als oor- logsvoorraad. De Grondwetsherziening, die groote gebeurtenis, welke ons uitredding moet brengen uit deu nood der onvruchtbaarheid zal waarschijnlijk in de eerste dagen van Maart 1886 aan de orde komen. De Tweede Kamer neemt na Kerstmis een paar maanden vacantie en komt dan voor het groote werk terug. Waarschyulyk zal een ernstig beraad der liberale leden aan de discussien voorafgaan en ik meen niet indiscreet te zijn, wanneer ik reeds nu meedeel, dat vau de zijde des heeren Gleichraan en eenige audere leden, een ernstige poging zal worden beproefd om voor art. 194 een redactie te vinden, die bevrediging kan geven aan de oppositie. Of dit gelukken zal wie beslist het Het feit, waarvoor ik insta getuigt echter van den ernst, waarmee de liberalen willen trachten het moeilijk werk van den heer Heemskerk te doen slagen. Men rekent daarbij vooral op de medewerking van de heeren Schimmelpenniuck en Oorver Hooft, die, hoe nauw ook met de clericalen verbonden, het beginsel der openbare neutrale school wel niet zullen willen prijsgeveu. Men zal van liberale zijde tot de uiterste grenzen der toenadering gaau. Mislukt het werk de schuld zal dan geheel op de clericalen neder- fcomen. Q. Cl.) Ten gevolge van eene aanvraag om hulp ten be hoeve van de zieke en gekwetste krijgslieden iu den Servisch-Bulgaarschen oorlog, heeft het hoofd comité van het Roode Kruis hier te lande ter be schikking vau de comités te Belgrado en Sofia gesteld elk eene som van 1000. Tevens worden aan beide zuster-vereenigingeii instrumenten, heel kundige toestellen, verband- en verpleegmiddelen gezonden. De heer var. 't Lindenhout, directeur der weezen- inrichting te Neerbosch, heeft van 1 Juli tot 30 September voor die iurichtiug ontvangen de zeer aan zienlijke som van /28,397.25V,. De drukkery der inrichting heeft daarenboven nog ƒ16,881.79 op gebracht. Ten bate van de „Vereenigiog tot oprichting en instaudhouding van het Kleine—Gartman-Fouds" zal op 13 en 14 Jan. te Amsterdam door de firma Bom worden verkocht de nalatenschap van mevr. KleineGartmau, bestaande in gondeu, zilveren, gemonteerde kristallen, bronzen en andere kostbaar heden en sieraden, eerepenniugen, kunstalbums, enz meerendeels geschenken, zoowel van Z. M. deu Koning als van corporatien en vereerders; meubelen, porselein, kristal, pracht- en plaatwerken, portretten, waarbij vele met opdracht of bandteekening van kunstenaaa-s eü letterkundigen, contracten, tooueel- sieraden ene. enz. De uitvindster van „de polka" was een boerenmeisje, i te Elbekosteletz bij een burgerman in dienst, dat op een Zondag een zelf uitgevonden daus danste en een daarbij passende, zeer lieve melodie zong. Toevallig was de musicus Joseph Neruda bij dit geïmproviseerd dansvermaak tegenwoordig hy schreef de melodie op en bracht deze naar Praag over, waar de nieuwe dans „polka" werd gedoopt en kort daarna ook te Weenen, Parijs, Londen en New—York grooten opgang maakte. Waarschijulyk heeft het boerenmeisje nooit gehoord, welke gevolgen haur Zondagsvermaak in de balzalen van de groote wereld gehad heeft. Door den Ned. Rhijnspoorweg zijn dezer dagen proeven genomen met lampen van de nieuwste con structie ter verlichting der rytuigen. Het licht vau sommige dezer olielampen is zeer goed. De proeven worden nog steeds voortgezet, en de beste lampen zullen in gebruik genomen worden. (f7. D.) De Geneeskuudige Raad voor NNoord-Holland heeft in zijn Dinsdag gehouden vergadering zyu afkeuring uitgesproken over fabriekanten van bon- bons, likeuren, limonades enz., vervaardigd van blanke of aardappelstroop, die, volgens verklaring van den heer Hoorn, die stoffen mei een niet onbeteekeneude hoeveelheid arsenicum vermengen, een vervalsching, welke zoo licht zou te verinydeu zyu. Bij onderbandsch schrijven zullen de fabrikauten daarover worden onderhouden. Voorts werd, op voorstel van Dr. Teixeira, be sloten, der Regeering iu overweging te geven, dat voortaan de overblijfselen van lijken ua tien jaar, in plaats vau te worden verzameld iu een kuil, mogen worden verbrand. Ook werd, op voorstel van prof. Van Hamel, besloten, de geneesk. inspecteurs tot een buiteugewone vergadering bijeen te roepen, ter voor bereiding vau een systematisch onderzoek naar de veiligheid in fabrieken en werkplaatsen, met het oog op noodige wettelyke maatregelen. Prof. Van Hamel wenschte ook, dat de inspecteurs den toestand der begrafenisfondsen andermaal zoudeu bespreken en bij de Regeeriug aanhangig maken. Voorts werd bij verslag de bevredigende gezond heidstoestand der provincie van Juui tot October geconstateerd en een en ander medegedeeld aangaande het toezicht op apothekers en geneeskundigen en dfe gewezen vounisseD, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Prof. Gunning wees er op, boe moeielijk over tredingen ziju te coustateereu met lijst C. vun de geneesk. wet, besprak de dissertatie van den heer P. A. de Vos apotheker ie Rotterdam, en betoogde hel weuschelijke, om, aangezien art. 30 der wet der. ver koop, uiethet bereiden vau geneesmiddelen bespreekt, aan bet boofd van bedoelde lijst iu te lasscheu de woordeu „tot geueeskundig doel." De heer A. Beaujon geeft in het „Handelsblad" van gistereu eene beschouwing door offioiëcle cyfers toegelicht over graanprijzen eu graanrechten en schrijft ten slotte „De oudervinding, in Duitschland opgedaan en iu officiëele cijfers neergelegd, leert derhalve: lo. dat het tarief van 1879, welks werking meu ten volle beoordeelen kan, de positie der graaubouwers aHU- van kei ij k verbeterd heeft door de graanprijzen vir tueel te ïerhoogen; 2o. dat dit zij voordeel bij de eerst volgende verpachting aan de grondeigenaar, hebben moeien afstaan in deu vorm van pacbtsverhoogiug. Het is waarlijk niets nieuws, dat het zoo toegaat. Het is zelfs uiet aangeunam, dat meu het telkeus her balen moet, Maar dit is toch uiet overbodig zoolang men om „matige" en „fiscale" graaurechten vau 10 a 20 pCt. komt vragen melde bewering, dat zoo iets eene vrg onverschillige zaak is en niemand kwaad zal doen. Wij lijden sedert aau eeu gecompliceerde kwaal, die verscheidene' oorzaken heeft of hebben kan. Maar allen symptomen zonder onderscheid wijzen een vermindering van het inkomen der natie aan. Daaronder lijdt ieder, maar natuurlijk de armste het meest. Nu is er iels ouistemmends in, dat men in deze omslacdigliedeii met een onschuldig gezioht, op maatregelen komt aandringen, die de oumiskenbure strekking hebben om van het gesmaldeeld nat ion on I inkomen een grooier deel dan tot dusver te geven aan de landbouwers, die het bij de eerste pachtver- meuwing aau de grondeigenaars zullen hebben af te dragen. Voor allen te zamen is er minder dun voor heen. Nu wli meu ontnemeu aan den arme, om te geven aan den rijke. Het brood belasten ten bale van de landbeereu. Er is iuderdaad iets ergelijks in". Eenigtrdagen geleden meldden de Eugelsobe dag bladen, dat Chiueesche zeeroovers den kapitein vau eeu stoomboot hadden vermoord eu de passaoiers uitgeplunderd. Diezelfde dagbladen verhalen, dat 2500 Zwartvlag, gen nog verschrikkelijker misdaden hebben gepleegd op een Engelsch vaHriuig nan boord vau hetwelk het Ghineesch Gouvernement hen deed overbrengen «aa Arnoy naar Hankow. Op het oogenblik dat die Zwartvlaggen werdeu in gescheept, had men de helft hutiner ontwapend de anderen waren er in geslaagd, hun wapenen te verbergen. Velen van hen waren dronken. Toen het schip iu volle zee was, begonnen die gevaarlijke passagiers, wier zakken goed gevuld schenen te zijn, kaart te spelen. Er ontstond weldra twist onder hen en men werd spoedig handgemeen. De wapenen kwamen voor den dag en nu en dan werd eeu hunner de keel afgesneden. Het dek was weldra met lijken bedekl en bovendien werden vele Zwartvlaggen door hun eigen kameraden over boord gesmeten. Het scheepsvolk zag die yselijke slachting met afgrijzen aau, maar was onmachtig om tussehenbeide te komen en had weldra zelf van die wilde bende veel te lijden. De strijders leden spoedig een brandenden dorst. Zij maakten zieli vau het drinkwater, dat aan boord was, meester en weigerden, aau sommigen hunner vrienden eu aau het scheepsvolk er vau meê te ileelen. De woestaurds drongen vervolgens in de kajuit, grepen deu kapiteiu by den baard en zetten hem het' mes op de keel. De kapitein bail de gelukkige gedachte, bevel te geven om naar Araoy te varen, waar de stoomboot te geiijker tijd aankwam met eeu Engelsch oor- logsscbip. De kapitein van dit vaartuig wasophetpunt.de oproerige Zwartvlaggen van het dek te doen mitrail- leeren, maar hy bepaalde zich er toe, de enterhaken uit te werpen. Toen begon eeu strijd man legen man. Een groot aanlal Zwartvlaggen verloor het leven; eruilelyk kon men zich van dit razende volk mees- ter raakeu. Twee Chiueesche vaartuigen namen de Zwirt- vlaggen, die overbleven, vervolgens aan boord zy die ziel» uiet wilden overgeven, werden in zee gewor pen, zes der wreedsten onthoofd en een honderdtal in hel openbaar gegeeseld. Te Best (N.-Br.) is een eigenaardige quaeitie hangende tusscben het Gemeentebestuur en eeu inwoner, die tevens lid van den Raad is. Over diens grond liep een voetpad, dat reeds bonderde jaren bestaan had, doch zeer weinig of niet ge bruikt werd. Hij vroeg en kreeg ongeveer vijf jaren geleden van het Gemeentebestuur 'verlof om dit pad voor zoover bet over zijn grond liep, af te sluiten en voor eigen gebruiK aan te wenden. Dit besluit werd door Gedep. Staten bekrachtigd, en bet wegje werd van deu legger geschrapt. Hij liet toen een hem toebehoorend huis, naast dit pad gelegen, vergrooteo, zoo dat eene kamer gebouwd werd op de plaats waar vroeger de ingang van het pad was. Lenigen tijd geleden kwam het Gemeentebestuur, wellicht ten gevolge van gerezen oneenigheid tusscben het bedoelde Raadslid en de meerderheid zijner ambt- geuooten, op het eensgenoraen besluit terug, en ver langde het pad weder in gebruik te doen nemen. Het verlof daartoe werd nangevraagd en verkregen. Nu werden verleden wiek metselaars eu timmer lieden aan het werk gezet, de muur van het buis werd gedeeltelijk uitgebroken, een bedstede gesloopt, een paar deuren weggenomen, eu de doorgang was weder vrij zoodat nu een kamer aau deze zijde, en het overige gedeelte der woning aan gene zijde voor het pad stond. Den volgenden morgen echter was alles weder byna als te voren, de eigenaar bad na melijk weder laten aanvullen wat op last van den Burgemeester vernield was. Het verwoestingswerk begon nu opnieuw, maar maréchaussées en veldwach ters stonden uu op hun post, om te zorgen dat alles onaangeroerd bleef. Men is natuurlijk zeer verlangend om te vernemen hoe de afloop van dit geval za! zyu. Het gemeente bestuur moet reeds bij Ged. Stateu hebben aange vraagd kosteloos te mogen procedeereu, indien dit noodig mocht zijn. Ie Zurich zal iu het voorjaar op de grafplaats een crematorium gebouwd Worden. De kosten zijn ge raamd op 30,000 fr., waarvan 18,000 fr. door bijzondere personen of vereenigingen zijn geteekend en toegezegd. Het plan is door den stedelijken ar chitect Geiser ontworpen. Geiser heeft zich steeds veel moeite gegeven de zaak der lijkenverbraudiug te Zurich te doen slagen. Onlangs op eene reis door Italië is hij er iu geslaagd een middel te ontdekken, waardoor de kosten van verbranding veel verminderd zullen worden en de plechtigheid verhoogd. De ondervinding, opgedaan met de electrische ver lichting vau fabrieken van weefstoffen wordt al» zeer gunstig beschouwd, zoowel wat betreft hoeveelheid en hoedanigheid der goederen al» met betrekking tot de gezondheid der arbeiders. De waarde van het licht iu fabrieken hangt niet alleen af van den kostendeii prijs, inaar ook van de daaraan toe te sctirijveu vermeerdtrde eu ver beterde productie. Indien men iu de laatste jaren de fabriekszalen hooger eu de vensters breeder heeft gebouwd, 't welk natuurlijk de kosten vau aanleg verhoogde, geschiedde dit met geen ander doel dan om het zonlicht beteren toegang te verschaffer, daar het gebleken was dat iu den zomer vervaardigde goederen meer gezocht waren dan andere in den winder ge maakt, en dit resultaat aan bet betere en langerèzou- licht der zomerdageu werd toegeschreven. Het electrisch licht nu schijnt in deze zeer gun stig te werken, ook daar het de lucht der fabriek- zalec niet verhit noch bederft, wat voor de gezoud- beid der arbeiders eveneens van zeer groot belang is. In den nacht van Zaterdag op Zondag j. 1. kort na één uur, brak in Loo-street te Plymouth brand uit eu alvorens de vlammeu konden worden bedwon gen waren dertieu personen, die zich op dat tijdstip allen te bed bevouden, gestikt of verbrand. Loo-street is iu het oudste deel der stad en het huis waarin de brand uitbarstte was vroeger een van de voornaamste woouhuizeu van Plymouth, het was het stadsverblijf vau de familie VrelawHy van Ham. Jaren geleden echter is het iu gedeelten ver huurd aan de minder gegoede klassen der bevolking en op het oogenblik van de ramp was het door twaalf gezinnen, te zamen uit een en dertig personen be staande, bewoond. Het huis was grooteudeels vau hout opgetrokken eu zelfs de tusscheuraurer. waren uit latwerk en pleister of van planken vervaardigd. De eenige geschikte uitgang was eeu smalle houten trijp en alle deeleu waaruit h#t gebouw was zamen- gesteld, waren vau licht brandbaar raaterieël. Het vuür schijut iu de benedenverdieping iu een kruidenierswinkel, door de weduwe Bubbage gehouden, te zijn ontstaan en schijnt dadelijk naar den slagers winkel van Eduard Sprggue, die eigenaar van het huis was, te ziju overgeslagen. Vau deze beide punten, iu een waarvan eeu houd levend verbrandde, sloe gen de vlammen zeer anel naar boven. Binnen weiuige minuten, uadnt politie eu braud- weer gealarmeerd waren, kwamen die met gioote macht ter plaatse. Evenzeer werd een reddingtoestel aangebracht, maar aangezien de straat zeer smal is eu de vlammen geweldig woeddeu en met kracht naar buiten eu boven sloegen, bleek het onmogelijk om er gebruik van te maken. Onmiddellijk ua aankomst van de brandweer, schreeuwden de manpchappeR de bewoner» toe om te ontvluchtten, maar er werd geen antwoord vernomeu en hoewel nauwelijks vijftien raiuuteu wareu verloopeu sedert bet eerste brundalarm is er geer. twyfel aMn of alle bewoners, die zich niet hadden kunneu red- den, hadden den dood door vlammeü of rook gevon den. Toen de brandweermanneu *geen antwoord kregen, snelden zij na<ir de trap, maar outdeklen dat die reeds gedeeltelijk was verwoest en de hitte was zoo sterk dat zij teruggedreven werden. Daar de onmogelijkheid dus was gebleken om langs de trap de bovenverdiepingen te bereikeu, werd eeu ladder tegen het brandend gebouw opgericht en men slaagde er in door een raam op de eerste verdieping binnen te dringen. Men vond er het lijk van zekere vrouw Sprugue, dat gedeeltelijk ouder bet bed lag eeu gedeelte van het nachtgewaad der vrouw wa9 door de vlammeu verteerd, maar het lichaam had geene ernstige brand wonden en de vrouw moet gestikt ziju alvoreus het haar gelukte uit het vertrek te ontkomeu. In aangrenzende vertrekken werdeu wederom drie dooden gevonden allen door verslikking omgekomen. Toen de toegang tol de tweede verdieping was verkregen, bemerkten de brandweermauneu dat hier de meeste slachtaffers waren gevalleu. In een vertrek door eene weduwe met vier kinderen bewoond vond meu het akelig misvormd lijk van eeu jónge'je. Iu een aangrenzend vertrek ontdekte men dat eene ge- geheele familie (met uitzondering slechts van den vader) uit negen persouen bestaande, verbrand of door verstikking omgekomen was. Het was den ongilukkigen gebleken dat ont vluchting langs deu trap onmogelijk was, en de man en vader redde zich door van eene hoogte van dertig voet uit eeu raam op straat te springen hy kwam met geweld op de straatsteeuen terecht, brak beide beenen eu bekwam ernstige kwetsuren aan boofd en ribbeu. De man werd naar het hospitaal gebracht, maar het is twijfelachtig of bij het leven zal beh uden. Een man, Bicfold geheeteu, slaagde er in een klein meisje te reddeu en dit met overgroote bezwa ren eu ernstig levensgevaar hij hiug in een raam, vijftieu voet hoog boven de straat en hield hel kind in de armen, terwijl hy op een gunstige gelegenheid wachtte om behoudeu beneden te komen toeu geen hulp kwam opdagen was hij genoodzaakt het kind te laten vallen en ook zelf zijn steuupuut los te lateu het kind brak haar dijbeen en bekwam ernstige ver wondingen, terwijl Bickfold licht gekwetst werd. Al de overige bewoners, achttieu iu getal, slaag den er in om, alvorens het vuur al te sterk toenam, &nn de achterzijde vau het huis, langs een ladder, die op eeu open plaats stond, te ontvluchten. Onder het opschriftMoeten de loodwitfabriekeu onder staatstoezicht gesteld worden bevat het U. D. een artikel, waarin de aandacht gevestigd wordt op het gevaar vau loodvergiftigitig, waaraan de werk lieden in de genoemde fabrieken blootstaau. De vergiftiging uit zicb op verschillende wijze; in hoofdzaak worden vier vormen aaugeuomeu, waarvan de Golica saturnina de meest voorkomende is. Ge- wrichlsaandoeniugen, spierverlammingeu, herseulijden kunnen worden waargenomeu öf in het begin der ziekte, of iu haar verder beloop. Hoe de vergiftiging zich uit, altijd is zij vau hoogst ernstigeu aard. Eene betrekkelijk groote hoeveelheid lood is bij de bewerking in het lichaam gedrongen, die veranderingen in de weefsels beeft te weeg gebruebt, welke storend werken op functie en op voeding, en dat niet voor korten tyd en zonder ge volgen na te lateu. Want de behaudeliug van ver giftigden door lood beeft zijn eigenaardige bezwaren, èn van oen kant van den lijder èn van den kant van den medicus. De eerste deukt hersteld te zijn, als de ernstige symptomen zijn geweken de tweede kan uiet met zekerheid bepaloa, wanneer het lood uit het lichaam is verwijderd. Oppervlakkig kan zulks vao weinig belang schijnen, doch de stakkers trekken, noch misschien half met lood bevracht, weder naar de fabriek, eu zijn binnen zeer korten tijd in deu vorigen of iu erger toestand. Hoewel het sterftecijfer betrekkelijk gering is, be- staau bij velen de gevolgen oer vergiftigiug het ge heele leven door. Het U. D. acht staatstusscheukomst noodzakelijk, en beveelt de volgende maatregelen aan Aan een inspecteur van het geneeskundig staats toezicht of aan een boogleeraar in hygiëne des noods, eeu door den Slaat aangestelden weter, wordeo maau- delijks of driemaandelijks staten ingezonden, waarin de ioodwitfabrieken nauwkeurig hebben ingevuld de ge*enachte gegevens omtrent hun personeel. Behalve het aantal, den ouderdom en de vroegere werkzaamheden, zal daarin bepaald moeteu vermeld wordeu de datum van indiensttreding en de datum van vértrek eo in het bijzonder de oorzaak van het laatste zoo bet om ziekte is, opgave der ziektever schijnselen, des noods gecontrasigneerd door deu ver trekkende. Daarbij opgave te doen waar de zieke verpleegd zal worden, zou tot meerdere zekerheid wenscheltjk zijn. Verder moei geweten worden, welke maatregelen genomen worden bij ziekte van het personeel. Of zij verpleegd worden op kosten der fabriek of pp kosten van het algemeen. Iu het belang der fabrieken it bet tevens noodige Jat zij gedwongen worden op te geveu, welke maat regeleu door beu worden genomen om de arbeiders voor vergiftiging te behoeden, de waarde dier maat regelen aau te tooneu en te berichten omtrent de uitvoering. Gaarne neemt het U. D. aan, dat zelfbehoud eu mensclielijkbeid deu fabrikauleu al hun mogelijke best laten doen voor de gezondheid der werklieden te waKen, zooal te Utrecht reeds geschied is, alsook dat daaraan belangrijke kosten zijn verbonden; doch te vens kau het blad uiet nalaten aau te nemen, dat of de maatregelen niet voldoende zijn, of de opvolging er van te wenschen overlaat. Waar het laatste het geval is, waar blijkt, dat weu- ken en verraauingeu door het werkvolk worden in den wind geslagen en de order» niet wordeu opge volgd, is het noodig naar iets inach'igers uit te zien om de zwakken te steunen in hun edel pogen. Op ernstigen en strenge wijze zal moeten te geraoet gekomen worden aan het niet kunnen van den eenea en het uiet willen van den anderen kant. De Fransche kamer zet het onderzoek der ver kiezingen voort. Wegens de bemoeiiugeu der gees telijkheid wpid de keuze van een monarchist te Lozere ongeldig verklaard. Deu minister van eere- dienst werd opgedragen een nauwkeurig onderzoek over deze verkiezing in te stellen. De Tonking-corainissie zal weldra geheel gereed ziju met baar werk. De heer Pelletan, de rapporteur voor Tonking zou gistereu een rapport voorlezen, (lat daarna bij de Kamer zal wordeu ingediend. Ook is de rapporteur 1 voor Madagascar gereed. De heer Hubbard komt tot de slotsom dat eeu voorloopig krediet moet wordeu toegestaan, teu bedrage van een vierde deel van hetgeen de regeering vraagt. Deze gelden moeten dienen tot bestryding der onkosten voor het onderhoud der uiarinttroepen, doch ze zyn niet besterad voor het landingsleger. Maandag of Dinsdag zal de behandeliug in de Kamer een aanvang nemen. Het is reeds zeker dat de -afgevaardigden Etieune, Ballue, De Lanessau en Lockroy de conclusie van het rapport zullen bestrijden, terwijl de ministers Bri9Son en De Freyoinet m»mens de regeeriug fiet woord zullen voereu In de onderstelling dat de beslissing over Tonkin den 24 Dec. reeds gevallen zal zijn, heeft de minisg térraad de bijeeuroeping van het congres tot ver kiezing van een president der republiek op 29 December vastgesteld. Wanneer een ministerieele crisis mocht uitbreken, gelooft men dat Clemenceau in de eerste plaats als president-minister iu aan merking zal komen. De afgevaardigde Ballue heeft zijn ontwerp reeds ingediend, waarbij de verantwoordelijkheid van den officier der laudmacht, die een versterkte stelling opgeeft, gelyk wordt gesteld met de verantwoorde lijkheid van zeeofficier, die zyn schip verliest. Natuurlijk heeft de terugtocht uit Laugson aaulei- ding gegeven tot dit voorstel. De Kamer heeft besloten deze verscherping van bet krijgsreglement voor het landleger terstond iu behandeling te nemen. De kiezers in het departemeut Seine blijven mee- rendeels radicaaler zal echter herstemming moeten plaats hebben, daar ook de opportunistische en con servatieve caudidateu eeu aanzienlijk aanlal stemmen verkregen. In hel depart. Gard is voor de Kamer gekozeu Gaussorgues, radicaal, met 49.894 stemmen Op Pieyre, monarchaal, waren 40.819 stemmen uitgebracht. Met zulk een stemming zou men dus kuuuen beweren, dat men te Frankrijk weer bijna half monarchaal is. Ten opzichte van de houding van het mioisterie- Salisbury in het nieuwe Engelsche Parlement, ver neemt Daily News, dat de regeering niet van plan is om een voorstel in te dienen, waarbij iu Ierland Home Rule wordt toegestaan, of Paruell s eischen op een andere wijze worden ingewilligd. Ondanks de de aanduidingen iu deze riebtiug, door Lord Salis bury te Newport gegeven, is de leider der Tories van meening verauderd. Men acht het nu beter om steun te zoeken by een deel der liberalen, die tegeu een lersch Parlement zijn zoo hoopt Salisbury een krachtige meerderheid te verkrijgen, welke tegen Parnell en de oppositie is opgewassen. Van andere zijde wordt bericht dat de houding van het Torie-ministerie tegenover het nieuwe Engelsche Parlement in den ministerraad is bespro- keu en vastgesteld. Er werd besloten om eeu pro gramma op te stellen, waartoe ook een ontwerp tot oplossing der Iersche quaestie behoort en dat bij de opening van het Parlement aan de goedkeuring der partijen te onderwerpen. Iu Beueden-Eeypte blijft de toestand hachelijk. Volgens de limes heeft de Engelsche regeering geen plan om Dongola weer te bezetten, maar zulleu de troepen zich uitsluitend tot de verdediging der 'Egyptische grens bepalen. Inlusschen duren de schermutselingen met de Arabiereu voort, maar eeu beslissende aanval is nog niet door hem gevraagd. De Spaansche Cortes zal 26 dezer door den Minis ter-president Sagasta geopend worden met het lezeu van eeu kouiuklijk besluit twee dagen later zal de bureels-verkieziug plaats hebben eu 29 Dec. door de Koniugin-regeutes in het congres de eed worden af gelegd. Na eeu half dozijn zittingen gaan de Kamer» naar huis om spoedig daarop outbonden te worden. RECLAME Verkrijgbaar by J. H. M. ZELDENRIJK apotheker te Gouda. GEVONDEN en aau het bureau van politie gedeponeerd eu nog niet afgehaald Een Bril met brilhuis, ren Sleutel, eeu dito, een Portemounae met 6 ets., een Diamaut, een blauw geruit Schort, eeu Peu voor eeu Baggerschuit, een kinder Mauteltje, een kinder Prentenboek, een goud vergulde Armband eu eeu lederen kinder Schooltascbje met snuisterij. GOUda, 17 December 1885. Granen iu flauweu doen. De beste Zeeuw9che Tarwe 7.25 a f 7.75. Gewoone en Polder 6.75 a 7.25. a Mindere naar kwaliteit. Rogge 5.50 a 6.25. Gerst 5.25 a 6.—. de Chevalier in fraaie soort tot 6.70. Haver 3 90 a 4.40. Maïs 5.25 a 6. De veemarkt met weinig aanvoer den handel iu alles iels vlugger, vette varkens 20 a 23 ot., varkens «oor Londen 17 a 19 ot., magere varkens en biggeu traag, biggen 0.90 a 1.10 per week, schapen iets vlugger. Aangevoerd 65 partijen kaas. Eersie kwaliteit 24.a 26.tweede kwa liteit 20.— a 23.—.

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 2