rust. ISOSDDL, leden zal het Open plaats hebben. N° 3330. BINNENLAND. 1 1885. Woensdag 23 December. Gouda en Omstreken. Nieuws- en Advertentieblad voor ETTERS. kers um, kooping HOFSTEDE *iBOOM IRSETTEN, iKeus CACAO. TGSZOUT. CRUM, e Dwarsstraat. jrs terdag 26 December e. k. NIET worden uitgegeven wegens het Kerstfeest. HH. Inzenders van advertentiön worden daarop in het bijzonder Attent gemaakt. De inzending van advertentiön kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave de beide gasthuizen de heer W. Schim van der eene belegging, die ign ran een be* otaris afgegeven, «komen ten kan- Nieuwe Gracht in on MAGEN, schiedeu. daarmede tan C slechts De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post f 1.50. jop bg J. van Jot; Haastrecht oven bg Wed. restigd te Utrecht, »AG den 24 DE- «s ten 2 ure, in N te Bodegraven verkoopen: Bodegraven, ka- iet ERF, TUIN, GOMGAARD en srs 1 tot en met ot en met 1177, grootte van 16 iaren. 1886. SIT >an de Leerlingen S D A G den 23« ags te 12 ure, in Kostelooze School, Secretaris, ARTING. van toelichting thans bij den en ander werd ter visie gelegd bekende UNI- een zeker mid- 'ting, Hartwater r in >/4 pakjes Cent en beele GOUDSCHE COURANT. AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, 't welk des Maandags verschijnt. 9 Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 14 ct. 11 Ct. 12 ct. 19 ct. 12 ct. 15 ct. 9 ct. 2 ct. lOhlOct. 12al0ct. it KRENTEN- 10 ct. per kilo. !7. 5 eer te btrich- 8! 17 ct. per kilo, GOUDJC. 22 December 1885. In de hedenmiddag gehouden vergadering van deu gemeenteraad, die door 15 leden werd bijgewoond (afwezig waren de bh. Prince eu Fortui]ti Drooglee»er) werden door het nieuw verkozen raadslid, den heer J. Post van der Burg, de bij de wet gevorderde eeden afgelegd, waarna hij door den Voorzitter, Mr. van Bergen IJiendoorn, werd welkom geheeten in den raad, terwijl spr. daarbij deu wensch uitte dat het hem gegeven mocht zyn lang tot voldoening van zichzelf en ten nutte van de gemeente werkzaam te zijn. De heer Post van der Burg nam daarop zitting. De raad keurde in deze zitting goed de Rekening der Stads-Librye, dienst 1884 en besloot op voorstel van B. en W. tot 1. het brengen van eenige wijzigingen in de ge meente-begroot ing, dienst 1885. 2. het nemen van eene gunstige beschikking op bet adres van de wed. J. van der Kint om te worden ontslagen van de pacht van het grasgewas van den Hoogeu Schielandschen Zeedijk en B. en W. te machtigen tot eene nieuwe verpachting in het open baar over te gaan. 3. het voldoen van de kosten van bet aanbrengen van eeneu regulateur ten behoeve van het uurwerk op den Groolen Toren uit de begrooting van 1885. Bij den Baad kwamen o. a. de volgende stukken in 1. Een voorstel van B. en W. betreffende de amotie van boomen in het plantsoen tegenover de Kattensingelgracht. Ter visie. 2. Een voorstel betreffende verkoop van een stukje grond aan de Vest aan deu heer C. J. C. Prince. Ter visie. 3. Een voorstel van B. en W. naar aanleiding van de in de vorige vergadering ingekomen missive van het Bestuur der Maatschappij voor Nieuwe Geoctroyeerde Gasbereiding. In dit voorstel verklaren B. en VT. Izich in be ginsel voor een Gemeente-gasfabriek, doch voor het geval dat bijzondere plaatselijke omstandigheden het wensohelijk zouden kunnen maken dal voor deze gemeente van dit beginsel werd afgeweken, stellen zij voor deskundige voorlichting in te roepen en hen te machtigen een tweetal deskundigen uit te noo- digen om de quaestie te onderzoeken en een rapport in te dienen betreffende de wyze van exploitatie, de kosten en de vermoedelyke baten door een dergelijke fabriek te vjrkrygen. Dit voorstel, dat ter visie werd gelegd, zal iu meerdere byzonderheden iu ons volgend nr. worden opgenomen. In deze zitting werden herbenoemd tot StadsgeneesheerJhr. M. C. F. J. de Rotte. Stads vroed meester Dr. F. H. G. van Iterson. Heelmeester der Gasthuizen de heer M. Spruijt. Deze benoemingen hadden echter niet plaats voor den tijd van 4 jaar, zooals gewoonlijk geschiedt, maar voor 1 jaar. Dr. van Iterson stelde ul. voor den stadgeneesheer en stadsvroedmeester slechts voor I mocht 1 jaar te ^noemen wijl hij binnen kort een voorstel zou n indienen tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst betreffende de armenpraktijk. De tegenwoor dige regeling is nl. geheel gebaseerd op een vroe- geren toestand, toen niet, zooals nu bet geval is, de hh. artsen voor de uitoefening van alle vakken be voegd zyn. Spr. zou daaroai een nieuwe regeling wenschen voor te stellen, in verband waarmede hij deze herbenoeming voor 1 Jaar wilde doen ge- Nadut de raad zie», (met 10 tegen 5 st.) vereenigd had stelde de heer Noothoven Goor voor ook den heelmeester der gasthuizen u voor 1 jaar te benoemen, met welk voorstel zich de raad eveneens vereenigde. Voorts werden benoemd tot Leden der Openbare Gezoadbeids-Commissie de bh. P. Goedewaagen en Mr. D. N. Brouwer. Curator van het Progymnasium de beer Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn. Leden van de Commissie vjui Toezicht over bet Middelbaar Onderwijs de bh.'Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn en H. Enno van Gelder. Lid van de Commissie van Toezicht over het Lager Onderwijs de heer M. Spruijt. Lid van de Commissie van Toezicht over de Mu ziekschool de beer F. Harting. Lid van de Commissie van Toezicht over het Mu seum van Oudheden de heer Mr. D. N. Brouwer. Lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. Kortenotever. Regent van Post Drost. Regentes van de beide gasthuizen Mevr. Steens Zijnen, geb. van der Does. Regent van het Wees- en «ZEImoeseniershuis de heer D. G. van Vreumingen. Regentes van het Wees- en JEImoeseniershuis Mevr, de Jong, geb. Schotsman. Regeut van bet Bestedelingenhuis de heer H. Jager. Regentes van het Bestedelingenhuis Mevrouw de wed. van Zeijlen, geb. Schenk. Libryemeesters de hh. H. P. Loeff en N. Scheltema. VoorJat de vergadering gesloten werd vroeg de heer van der Garden het woord over de plannen tot aanleg van bet plantsoen tegenover den Katten* singel. Het plan bij den raad ingediend door den heer H. W. Ötto kon spr. nl. weinig bekoren, daar het al den schyn had dat die heer bij zyn ontwerp een groot park als b. v. het Vondelpark had voor oogen gehad, waaruit hij eenvoudig een stuk had uitgeknipt voor ons plantsoen. Spr. had daarom een nieuw plan opgemaakt, waarvan hij de toke ning en memorie raad indiende. Een voor de raadsleden. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Ammerstol de heer P. J. Smits, seor. dier gemeente. Zondagochtend omstreeks half 6 ure zou D. de W. schildersknecht en besteller van de Estafette te Oudewater, een emmer water uit den IJsel halen. Door de gladheid schijnt hij voorover in het water te zijn gevallen, zonder dat iemand het zag. Zijne vrouw, tegeu half 7 uur opstaande, miste weldra haar man. De buren hielpen zoeken, en zoo men om half 9 uur vlak voor kyne woning eerst den emmet* en daarna het ongelukkige slacht offer uit het water ophalen. De overledene was een oppassend man en vader, en laat zijne nog jonge vrouw en 3 kinderen, in diepen rouw achter. Door de Leeghwater, eene der stoombooten van de Gebroeder Carsjens te Boskoop, welke geregeld tus- schen Amsterdam en Leiden varen, is in de vorige week een schip van achteren iugeloopen, zoodat het bijna onmiddellijk zonk. De opvarenden werden nog gured. De lading, bestaande uit ongeveer 5000 kooien, eene hoeveelheid uien en eenige vaten zuur kool, is grooteudeels bedorven. Het schip zelf, later op de werf gesleept, bleek van achteren tot voren ver nield te zïju, de mast zelfs was door den schok gebroken. De kapitein, de stuurman en de dekknecht der Leeghwater zijn 11. Zaterdag door de directie afgedankt. De besturen der spoorwegmaatschappijen hier te lande zyn door den Raad van toezicht op de spoor diensten uitgenoodigd, vóór lo Februari e. k. aan dien Raad voorstellen te doen nopens het, ingevolge koninklijk besluit van 25 November 11., binnen een jaar na de uitvaardiging van dat besluit in te voeren gemeenschapsmiddel tusscben de reizigers en het treinpersoneel (noodsein), bij welke utluoodiging een vormigheid door den Raad is aanbevolen. Te Amsterdam bestaat bet plan om eene Maat schappij op te richten tot aankoop, verkoop en beheer van bezwaarde kapitalen. Men beeft boofdzakelyk het oog op de kapitalen, ingeschreven in de groot boeken der Nationale Schuld en met vruchtgebruik, periodieke uikeering of andere verbanden of rechten bezwaard. Zeer dikwijls doet zich het geval voor, dat de eigenaars dier bezwaarde kapitalen om ver schillende redenen, waarvan de meest voorkomende is, dat men reeds terstond de vrije beschikking over die gelden wil verkrijgen, die kapitalen wenschen te verkoopen. Zelden wordt dan echter een voldoend aantal koopers gevonden, en wel omdat de kapita listen meestal niet met juistheid de waarde kunnen bepalen en afkeerig zyn van eene belegging, die moeielyk te realiseeren is. De nieuw op te richten maatschappij nu stelt zich voor, genoemde kapitalen lot een billijken prijs te koopen, niet naar eene schatting van de waarde, gelijk op de meeste veilingen tegenwoordig geschiedt maar naar eene juiste berekening. De winst, die de maatschappij zal behalen, zal mede afhankelijk zyn van den prijs, dien zij voor bet bezwaarde kapitaal minder betaalt dan de waarde, berekend naar de sterfietafels. Evenals bij eene leveusverzekering-maat- schappij de regelmatigheid van de winst toeneemt met het getal verzekerde personen, zal bij deze maatschappij de regelmatigheid grooter worden, naar mate meer kapitalen zyn aangekocht. Een maatschap pelijk kapitaal van een miilioen gulden wordt als bedrijfskapitaal voldoende geacht. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" heeft, over eenkomstig hel voornemen op de jongste algemeene vergadering genomen, zich met een adres tot de volksvertegenwoordiging gericht, in zake van het in gediend wetsontwerp op den kinderarbeid. In dat adres verdienen de volgende punten voor namelijk de aandacht. Adressanten beginnen met te herinneren dat de meeste bedenkingen, die eertyds tegen de invoering der wetgeving op den kinderarbeid

Goudsche Courant | 1885 | | pagina 1