TIE, ant. i I I 1«86. Woensdag 13 Januari. N° 333S. Nieuws- en Advertentieblad boor Gouda en Omstreken, eever. BINNENLAND. 'NEN, fl I1EE, te letten) beid gen.” i l I T H uur. RT LZ. n i 1886, slisten, .s. .ar, IDRIKS. t honig. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave ARPLAAT8. 1 .A3SBN. en. AN en is ■krjjgbaar le burger- atige ver ten afgele- >s van vijf, Ned. one lommer en evenstaand st gedepo- ijken dank middel. ebruikte ik ge heeseh- baar in fles- 1 en a 65 apeule met mpel te 'tog. iburg. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden ie 1.25 franco per poet 1.50. ig van ge- nde ouda. Brochure NEN, f ene alleen ten einde sm te zyn. aan het bekende thonlg te Mainz. ymegen. goudsche courant. i ai» verband van de van der en S. jj' De: artikel eindigt aides Dirk Haspels is de nauwgezetste tooneelspeler, dien ik in de tien jaren waarin ik myne vroegere collega’. van nabij mocht gadeslaan, beb leeren kennen. Met eene zorgvuldigheid, die aan bet angstvallige grenst, bestudeert hij zijne rollen, geeft hy zich rekenschap van den toestand, van do ge dachte des scbrjjvers, vau ieder woord, ja, ik zou bijna zeggen van lederen letter. Zijn spel kenmerkt zich daarom meer door fijnheid en diepte, dan door breedte. Heemeer men Dirk Haspels in een zelfde rol ziet, des te grooter wordt het genot, wyl men telkens nieuwe nuances, fijne toetsen, keurige détails waarneemt. Bij menig ander tooneelspeler, die bij den groeten hoop meer succes beeft, gaat het andersom. De groote lijnen en schrille kleuren overrompelen den toeschouwer den eersten keer. Bij eene herhaalde beschouwing echter bespeurt men de groote leemten, de afwezig heid van innerlijke kracht en diepte. Dirk Haspels dient do kunst om de kunst. Hij bekommert zich weinig om bet publiek, hoewel bij dankbaar voor succes is jaagt geen effecten na, vraagt niet boe hij den smaak van de groote massa bevredigen zal, maar tracht naar zijn beste weten en innigste overtuiging, gevestigd na rijp eu lang nadenken, een rol, karakter of persoon weer te geven overeenkomstig de eischen der nieuwere rea listische kunstopvatting en de bedoeling des acbry- ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. W— vers. Aan bet laatste vooral hecht hij ook veel waarde' Om al deze redenen ia Dirk Haspel, als tooneel- speler niet zóó populair ala sommigen zijner kunst broeders, die met plomper verfkwast schilderen, maar verheugt zich iu de onverdeelde sympathie der meer ontwikkelden. Laat ik op dezen feestdag maar twijgen van de vele bittere teleuretellingen, die ook zyn deel zijn geweest, als byv. bel beste van een rol onopgemerkt voorbijgaat, een creatie die veel nadenken, zorg en moeite gekost beeft, zonder succes bij het publiek eu oppervlakkig of averechte verkeerd beoordeeld door Meester Critiek, afloopt, of als Neen I laat ik liever wenechen dat Dirk Haspels na vyf- en-twiutig jaren harden arbeid in en voor zijn kuust de voldoening amake, te zien dat men hem ala kunstenaar vereert en liefheeft, ala mensch hoogacht De van misbruik van vertrouwen en valechheid in geschrifte verdachte kassier van den ryksontvanger in de le afd. te Hage moet by het plegen der malversatiën volgenderwya zyn te werk gegaan. Hy eigende zich wederrechtelijk gelden toe van de gestorte grondbelasting, waarvan bet belastingjaar 1 December eindigt. Zoodra nu het boekjaar was afgesloten, dekte hij het door verduietenng van gelden ontstane tekort op de grondbelasting, met de belsstingpenoingen aan het personeel onttrekken, terwyl hy de gaten in de kas van laatstgenoemde heffing, waarvan het dienstjaar 1 Mei eindigt, stopte met de ontvangen bedragen in het inmiddels ingetreden dienstjaar der grondbelasting. Die kss-operatiën moet hij zeven jaren achtereen hebben bewerkstelligd, ronder dal het mogelyk scheen het verkeerde daarvan te ontdekken. Daarbij kwam, dat de ingetogen levenswijze vac J„ die volstrekt geen buitensporige uitgaren aieed en be kend stond als een hoogst bedaard joiigmensch, niet den minsten twyfel aan zijne eerlijkheid deed ryzen. Men kan niet gissen waar al dat geld, dat zelfs de 10 mille overtreft, iu dien tijd ge bleven is. De Commanditaire Bankvereeniging Lens Bergsma, met hoofdzetel te Amsterdam en bijkantoor te Arn hem, heeft hare betalingen gestaakt. Voor de Haagsche Arrondissements-Bechtbank stond gisteren terecht Gerardus Hoogendoorn, oud 48 jaren, geboren te Gouda, wonende te 't Gra ven hage. Bekl. was niet verschenen. De zaak werd daarom by verstek behandeld. In no. 38 van bel Humoristisch Satiriek Week blad Argut, dd. 19 September jl., kwam een inge zonden stuk voor, getiteld„Een galant avontuur", waarin werd medegedeeld dat zekere De Jough, voorheen kofliehuishouder op den boek van de Hemsterhuisstraat en de Elandstraat, een gehuwd man en tevens vader, een meisje met zich naar Rotterdam gelokt, haar daar in een logement ge bracht en daarna met geweld getracht had, onzede- lijke handelingen met haar te plegen. Aangezien de op den Dennenweg wonende sigaren-depóthouder De Jonge, op het einde van 1884 als kastelein ih het koffiehuis op gemelden hoek had gewoond en ook gehuwd en vader is, werd deze aanvankelijk door vrienden en kennissen voor den in gemeld artikel van drgut bedoelden persoon aangezien eu zelfs met verlies van het depót bedreigd, ten ge volge waarvan hij een aanklacht instelde. jubiló gisterenavond te Rotterdam ouder vele be wijzen van belangstelling werd gevierd. De heer Jau C. de Vos wijdt in de Haagsche Courant een zeer waardeerend artikel aan den ook hier geliefden acteur Dirk Haspel», wiens 25-jarig Zondagmorgen hebben twee aan vreemde manspersonen, die den nacht te voren nachtverblijf en voeding bij de politie hadden ge noten, zich begeven in de gang der woning van den onderwijzer Huber alhier. De een heeft aldaar een parapluie, de andere twee petten gestolen, zijn daarmede naar het bureau vau politie gegaan, en hebben zich vry willig in arrest begeven daar zy geen raad meer wisten. Voor de betrekking van onderwijzer aan de open bare school No. 1 te Zevenhuizen, hebben zich 25 sollicitanten aangeboden. De jaarwedde bedraagt 500.— en f 50 toelage. De kerkeraad te Zevenhuizen heeft in stede zijne adbaesie te betuigen, zooals gevraagd was, zyn afkeu ring te kennen gegeven ten opzichte van de besluiten van den kerkeraad te Amsterdam betrekkelijk het weigeren van getuigschriften van goed gedrag aan die jongelieden welke elders hun belijdenis willen doen. GOUDA, 12 Januari 1886. Door B. en W. dezer gemeente, daartoe in de jongste gemeenteraadszitting gemachtigd, zyn deskundigen inzake de gasfabriek, en in met de aanstaande expiratie der concessie gasmaatschappij, uitgenoodigd de heeren D. Horst, directeur der gasfabriek te Leiden, Kenens, directeur van de gasfabriek te Alkmaar. deze gemeente Het gelukte den rechter van instructie om den thans als getuige gedagraarden De Hondt tot be kentenis te brengen, dat deze en docter Francesco een en dezelfde persoon en de verantwoordelijke hoofdredacteur van genoemd blad is, en hem tevens te noodzaken den schrijver van het geïncrimineerde artikel, nl. den bekl. aan te wijzen.' Heden op de terechtzitting trachtte get. De Hondt het te doen voorkomen, alsof Mdr. Francesco* slechts een pseudoniem was, dat nu door den eenen, dan weder door een anderen schrijver werd aangenomen. Mr. Pape herinnerde er hem echter aan, dat zyn verklaring in lynrechten strijd was met die in de instructie afgelegd en hij niet vergeten moest dat hij thans onder eede stond, waarop hij ook hier door den mand viel. Subst.-officier van Justitie mr. Pape wees er in de eerste plaats op dat bekl. Gerardus Hoogen doorn reeds op 28 Juni 1877 door het Gerechts hof te ’s Hage wegens valschheid in geschrifte, acht usual gepleegd, tot 8 maanden celstraf en 16 boeten van /50 was veroordeeld. De persoon des beklaagden was daarmede voldoende by de Rechtbank geïntro duceerd. Z. E. A. wenschte tbaps evenals in Maart bij de behandeling van een andere zaak Argus be treffende, zich van een critiek over dat blad en zijn hoofdredacteur, De Hondt, bijgenaamd dr. Fran cesco, te onthouden. Spr. refereerde zich epfrter gaarne aan hetgeen mr. Vlielander Hein, die toen in die zaak ais verdediger optrad, daaromtrent gezegd had. Het was ook heden uit de verklaring van De Hondt nader gebleken met welk een man men te doen had. Bovendien fatsoenlijke menschen lezen het blad niet, hechten althans aan den inbond geen geloof. Spr. had daarvan vroeger gezegd, dat men er zich dan ook niet aan gelegen moest laten liggen. Thans zeide spr. dat echter niet meer, want de welvaart van een geheel gezin was door een artikel in Argus op het spel gezet. Wel had men in een volgend nummer verklaard, dat door vermelding van een verkeerd adres een verkeerd persoon was aan geduid, maar die verkeerd gesignaleerde persoon was er geruimen tijd door vrienden en kennissen op aangezien en bad er bijna zyn brood door kunnen verliezen. Z.E.G.A. meende dat, nu het gelukt was eens met succes een vervolgiug tegen soortgelijke laster in te stellen, een zware straf behoorde te wor den opgelegd. Het requisitoir strekt tot oplegging van 3 maanden celstraf en eene boete van 25. Uitspraak Maandag a. s. Door jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland is tot het Hbl. een schryven gericht om de on billijkheid te doen uitkomen van het aansprakelyk stellen der anti-revolutionnaire party voor de kerke lijke beweging te Amsterdam. Wat de beweging zelve betreft, schroomt de briefschrijver niet te verklaren lo. dat de handelingen die tot de schorsing van Amsterdamsche predikanten, ouderlingen en diakenen aanleiding gaven, door hem diep worden betreurd. z/2o. dat hij het thans plicht acht voor elke ge meente van de Ned. Hervormde Kerk in ons vader land, om bij de beroeping van predikanten, bij de benoeming van ouderlingen en diakenen en bij de keuze van een kiescollege, geen stemmen uit te brengen op eenig persoon, hoe uitnemend ook, zonder volkomen verzekerd te zijn, dat hij zijn bediening nimmer zal gebruiken om verzet te plegen tegen de

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1