Buiteolaodsch Overzicht. 1 kerkelijke organisatie waaronder hy is aangesteld." Met deze verklaring vertrouwt de briefschrijver te blijven goed antirevolutionnair. Dit schrijven, «waaruit antirevolutionnairen in den lande leeren hoe een der bekwaamste en geleerdste mannen hunner richting denkt over den kerkdijken twist in Amsterdam", verklaart het Hbl. met ge noegen op te nemen, omdat daardoor aan velen de oogen zullen opengaan voor het dryven eener woe lige en niets ontziende fractie, welke aan de dagen van twee en een halve eeuw geleden herinnert. Het Hbl. stelt de anti-revolutionnaire partij daarvoor volstrekt niet aansprakelijk maar wel is het beducht dat, als de auti-revolptionnaire partij op ataatkuudig gebied tioh aau dr. Kuyper en zijn trawanten blijft overgeven, men van haar in het staatkundige, trots haar program, gelijksoortige coups d'état heeft te wachten als nu op kerkelijk gebied zijn gepleegd. De oude Wedel is dood, zegt het Dusseld. Folks- blatten ditmaal is hy secuur dood. De allen bewoners van Düsseldorf welbekende veteraan Adolf Wedel was den len Januari 1788 geboren, en hy wilde met alle geweld zyn honderd sten geboortedag vieren. Toeu dan ook jaren ge leden zyn «lijk" naar het auatomie-gebouw te Bonn was vervoerd, en een der professoren het ontleed mes reeds in zijn liohaam derd binnendringen, verklaarde hy eensklaps, tot groote ontzetting van het geheele auditorium«Mijnheer de professor, ik wil liever nog een beetje wachten." Met blijk baar welbehagen liet hij ben, die zich voor het geval interesseerden, het litteeken zien, dat hem aan Bonn herinnerde. Ëenige jaren na deze gebeurtenis, werd Wedel «levenloos" op straat gevonden men transporteerde het lichaam en legde het in een doodkist; maar op weg naar het kerkhof, protesteerde de veteraan wederom tegen de voorgeuomeu begrafenis, aange zien hij het nog te vroeg vond om uit te stappen. In het vorig jaar heette hij wederom dood, maar toen had er eeue naamsverwarring plaats gevonden, doordien een zijuer bloedverwanten was gestorven. Wedel zorgde er voor, dat iedereen te weten kwam, dat hij nog in het land der levenden verkeerde. De man had eene groote voorliefde voor het waterhy was een kranig zwemmer en vaak zag men hem in den Ryn rondspartelennu en dan verdween hy geruimen tijd ouder de oppervlakte van het water en men, Szag hem zelfs wel onder een stoomschip verdwyuenmaar steeds kwam «der Adolf" tot ieders verbazing, frisoh en gezond weder te voorschyn. Nu is hy echly voor goed opgeroepen hij stierf in het stads-bestedelingenhuistot op den laatsten dag van zijn leven behield de oude mau zyn onverstoorbare goede luim. Uit Londen schrijft men aan de N. R. Ct. Een der merkwaardigste verschijnselen van bet hedendaagsche Albion is de buitengewone ontwikke ling, welke het wielrijden in de jongste jaren heeft ondergaan. Terwyl andere takken der ijzer- eu staaluijverheid kwijoeu, heeft Coventry het druk, waar de meeste eu ook de beste twee- en drie wielers door eeu steeds aangroeiend getal firmas worden vervaardigd. Naar beide artikelen bestaat er eene toenemende vraag. Inderdaad zou het moeilyk gaau uit te maken, of tweewielers dan wel driewielers 5 de meeste volksgunst genieten. Toen velocipèden pas in de mode kwamen, gaven •nelrijders ongetwijfeld de voorkeur aau den twee- wieler, doch zijn d,rieraderige mededinger Jjgeft belangrijke vorderingen gemaakt. Tricyclisten beweren, dat zij met hunne machines even hard kunnen rijden als tweewielers, en de ondervindiug staaft dit beweren. Vele der tegenwoordige driewielers tyn fijn afgewerkte werktuigen van kunstig en kost baar samenstel, waarmee men groote afstanden even ras kan afleggen als met tweewielers. De drie wieler biedt daarenboven voordeelen aan, welke de tweewieler niet bezit, niet bezitten kan vooreerst meerdere ruimte voor bagage, en dan de gelegenheid voor combinatiën. Verleden jaar in Wales en dit jaar in Schotland ben ik in.de gelegenheid geweest, zulke combinatiën waar te nemen. Ik heb mau eu vrouw den heuvel zieo opworstelen in eeue «sociable", en zelfs twee dames gadegeslagen, die met dezelfde taak sich onledig hielden. Maar over het geheel nam ik evenveel tweewie lers als dlriswielers waar, en langzamerhand schynen zij de populariteit van het wielryden op deze eilanden broederlijk te zullen deeleu. Deze populariteit staat als een paal bovenwater. Ieder die eene reis ondei- neerat door eene Britsche streek, kan zich er van overtuigeu. Hier te Londen ziet men geïsoleerde wiel rijders statig en vlug glijden tusschen ontelbare rijtui gen en karren in de drukste straten, maar de meesten hunner zijn lieden, die het ijzeren paard berijden om dat hun ambacht dit medebrengt en niet uit pleizier. Velocipèden komea hier al meer en meer in gebruik on der fabrikanten en werkgevers vau allerlei aard. De kruidenier zendt zijn boodsohaplooper uit op een twee wieler. Andere winkeliers gebruiken het voertuig als een réolame om hunne waren in groote letters den volke te verkondig. Modemagazijnen paradeeren de nieuwste stoffeu «tegen spotprijzen" aan het lijf van slanke wielrijdsters. Ondernemeude dagbladuit gevers, die weleer kleine karretjes bezigden voor het vervoer der opvolgende editiën, hebben ze uu ver vangen door eigenaardig sameugestelde driewielers, waarin de rijders, op eeu soort van bak vóór zich eene groote hoeveelheid papier kunnen vervoeren. Vele telegraafkantoren doen de aangekomen telegram men per tweewieler bezorgen, en ik zie den tijd naderen, dat ook de stadsbrieveubesteller «rondve- locipedeerd" om de hem toevertrouwde mails af te geven. Zijn ambtgeuoot in de provinciën is hem in dit opzioht reeds vóóruit, maar in andere opzichten is de velocipéde in de proviucie nu nog eer een middel van uitspanning en genoegen dau een nuttig voertuig. i De meeste wielrijders welke men daar ontmoet behooren tot hei genus «toerist," en het is verba zend om waar te nemen, hoe het cijfer der wiel- rydeude toeristen jaarlyks vermeerdert. Dit is alleszins verklaarbaar. Het ijzeren of stalen ros is een gedweeë en weinig kostbare klepper. Het stelt u in staat tot het afleggen van groote afstanden in betrekkelyk weinig tyd, legt nimmer eenig teeken van afmatting of ougeduld aan den dag, wordt gemakkelijk sohooogeboudcn en gestald, en gebruikt geen ander voedsel dau een weinigje patentolie in de gewrichten. Dat de Volapük-beweging niet stil staat, bewyst de omstandigheid, dat in den loop van bet vorig jaar ruim 120 personen gediplomeerd werden als leeraar in die taalterwyl in de vier voor gaande jaren te zamen slechts een kleine 100 diploma's uitgereikt werden. Vooral in Frankrijk is in deu laatsten tijd, na de voltooiing van het be- noodigde woordenboek, het aantal beoefenaars zeer toegenomen. De Parijsche Handels hoogeschoól heeft zooals reeds gemeld is de wereldtaal zelfs als leervak ingevoerd. Zoodra voor andere landen woordenboek en spraakkunst vertaald zijn, alleen nog voor Frankrijk en ons land beslaat zulk eene bewerking, zal opk daar het getal aauhangefs ongetwijfeld toenemen. Bij den heer Sohleijer, te Konstanz, is verschenen een wereldtaalkalender fFeltspracke-Kalender") voor 1886, vervaardigd door R. Kniele. Het net-uitge- voerde boekske is grpot 8°. behelst eene biographic van Schleijèr met portret en verder vele bijzonder heden betrekkelyk dè Volapük. De prijs is slechts 1 Mark (60 cents). Het maandelyksch Wereldtaalblad, insgelijks door Sohleijer uitgegeven a 2 Mark 's jaar», verschijnt met Januari 1886 in vergroot formaat, terwyl er reeds een 25-tal drukwerken in en over de wereld taal by hem verkrijgbaar zijn gesteld. De kerkbestorming in Amsterdam. «Wat denkt het publiek van zulk een toestand?" vraagt dr. Kuyper aan het slot van een relaas in zijn Stan daard vau den bed roe ven den en van zooveel ellende zwaugeren kerktwist, die te Amsterdam tot uitbar sting gekomen is. Wat denkt het publiek daarvan P Voor zoover wy, zegt bet Haagsche Dagbladmogen aannemen, een deel van het publiek uit te maken, en vertolkende het eenstemmig oordeel van dat deel van 't publiek, welks oordeel wy et tot hiertoe over vernamen, luidt dit eenstemmig «dat het er wel van komen moest en dat dit nog slechts het begin is van een lijdensgeschiedenis, die een allertreurigst eiude nemen moet." Het gebeurde op zichzelf beteekent weinig. Wie ditmaal daden van geweld heeft gepleegd, is een vraag van ondergeschikt belang. Maar de beteeke- nis ligt in de omstandigheden, waaronder het komen kon, en wel eenmaal komen moest tot zulk een uiterste. De kerkelijke hartatoohten zijn sedert jaren opge zweept en dat is hét gevaarlijkste vuur, waarmee gespeeld kan worden. Als dat vuur aan 't branden gaat, verteert het in de allereerste plaats de christelijke liefde en als deze zuil vau eeu christelijke maatschappij, de hecht- ste van alle die haar schragen, wegvalt, dan storten de schoonste vlengels van bet gebouw Weldra in puin, onder de bewoners dood eo verderf aanbrengende. Dan nemen tweedracht en haat, twist er. doodslag de plaats in van eendracht en samenwerking, van rost, orde en vrede. Dan verbasteren beginselen in leuzenwarden leuzen de bouwstoffen voor oorlogsmauifesten wordt dotor de hand, waarvan een zegening wordt gevraagd en verwacht, het vlammend oorlogszwaard gezwaaid, verderf en jammer verspreidende om zich heen. Dan is er geen gezonde staatkunde ter behar tiging van de belangeu der burgerlijke gemeenschap meer mogelijkdan worden goede bedoelingeu ver moord en beginselen vertrapt. v Beginselen, hoe zijn zy ook bestaanbaar, wie kan aan bun toepassing gedachtig zijn, terwyl haat en twist regeereu Of ziet men bet niet nu reeds hoe de partij, die zich de anti-revolutionnaire noemt, de revolutie in de kerk bewérkt hoe staatkundige hoofden der partij, die scheming vau Staat en kerk in hun programma schrijven, ook hier weder voor mannen zyn by de kerkelijke beroering, zeker niet bedoelende om daarmede het gewuftrf hunner staat kundige beteekenis niet in de weegschaal te werpen Wat het publiek denkt van zulk een toestand Dat wij hier een voorspel zien van hetgeen kun uitioopen op een burgeroorlog, door zyo drijf veer, het kerkelyke fanatisme, rampzaliger en ver woestender van aard dar. eeuige andere binuenland- sebe onlusten ooit zyn geweest. Onze geschiedenis is overryk aan afschrikkende voorbeelden van dien aard. En wat bet publiek er van- zegt, als bet gevaren vau dien aard aan de kimmen ziet r|jzen, dat is de lessen der geschiedenis beboordeu ons volk wys geuoeg te hebben gemaakt om alles liever dan de tyden van kerkelyke ver deeldheid, met heel haar noodlottigen nasleep, terug te wenschen. Maar dr. Kuyper heeft het anders gewild. Dr. Kuyper is jarenlang met de brandende fakkel rondgegaan, heeft als een geïncarneerd onruststoker er mee om zich been gezwaaid, en de vonken dier toorts zyo, naar zyn wensch en zyu wil, in liobt ontvlambare brandstoffen, door hem voor dat doel opgehoopt, neergevallen. Het publiek zegt dan ook thans reeds Dr. Kuyper is een ramp voor ons land. Moge het nageslacht niet bet recht krygen om eenmaal te getuigen dr. Kuyper is een vloek ge weest voor Nederland J In de crimineele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden, heeft dezer dagen terecht gestaan Pieter Germeraad, oud 37 jaren, laatstelijk brievengaarder, thans als zoodanig ontslageu, geboren te Wommeli, wonende te Westerbork, thans in hechtenis. Aau de acte van beschuldiging ontleenden wjj reeds de feiten, waarvoor besch. terecht stond. Uit het onderzoek ter tereohtzittiog bleek voorts, dat bij den directeur van het postkantoor te Assen nooit klachten over besoh. waren ingekomen, en h|j zelf ook geen reden tot klagen had, vóórdat by een betoek van een inspecteur der posteryen de serie feiten aan het licht kwam. Aan het hulpkan toor te Westerbork werden 'sjaars voor ruim 000 uit te betalen en voor ruim ƒ6000 te verzenden postwissels ontvangen. Wekelyks moest besch. aan het kantoor te Assen opgeven, welke postwissels werden afgehaald, maar omdat hy dit zelf opgaf zoo wekte het geen achterdocht, wanneer besch. berichtte die en die postwissels z|jn uitbetaald, voor die en die zyn de gelden nog niet afgehaald. Dit maakte het mogelyk, dat besch. de eene week gelden kou achterhouden en de volgende week betalen met geld van weer op nieuw ontvangen gelden, en dit kon niet alleen plaatt hebben bij besch., maar kan geschieden op elk hulp kantoor der posteryen, indien de brievengaarder misbruik wil maken. Er bestaat ruimschoots gelegen heid om een tydlang bet éóne gat, zooali men dit wel uitdrukt, met het andere te stoppen, totdat dit door het eeu of ander spaak loopt. De proc.-gen. mr. G. A. Visscher requir eerde, dat besch., onder aanneming van verzachtende om standigheden, zal worden veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 12 verschillende geldboeten. De verdediger mr. J. C. Meyer voerde nog meer verzachtende omstandigheden aan, en verzocht dat het hof nog een stap verder zou gaau en aan besoh. de meest clemente straf opleggen. Uitspraak over 8 dagen. In een artikel over de voorgedragen verhooging van invoerrechten w|jst de Arnh. Ct. op de vrucht baarheid en vindingrijkheid van den minister van financiën. «Gedurende de acht maanden, welke de heer Bloem in die betrekking heeft gefungeerd, scbynt het departement als in eeue fabriek van finanoiëele wetsontwerpen hersohapeo. Werd er vroeger zoolaug de tekorten dreigden of in aantocht waren, dikwijls niet zonder reden over stilzitten in het oude huis van Oldeubarnevelt geklaagd, voor menigeen is de tegenwoordige zenuwachtige werkzaamheid wat al te druk." Na eene opsomming der reeds afgedane en aan- haugige ontwerpen gaat z|j voort Zoo zit de mi nister van financiën geen oogenblik stil «hy doet maar", gelijk 't in de kermisklucht heet, eu zorgt dat de Nederlandsche volksvertegenwoordiging geen dag zonder aanhangig belasting-voorstel is pas is er een aangebroken of afgedaan, daar komt hij weder met een nieuw aandragen. Gaat dat eenigen tyd zoo t vooit, en verleenen de Staten-generaal hunne mede werking nu en dan, too zal bet tekort van bet bud get misschien al spoedig iu een overscbot verkeerén." Zy maakt daar den heer Bloem geen verwijt van, «Door deze werkzaamheid toont hg een helder besef van de eischen van den toestand te hebben," maar zy betreurt het, dat de miuister van finauciën het herstel vau het evenwicht vau bet budget zoekt daar, waar bij bet zoekt, in allerhande boeken en gaten dat hij door kleine heffingen, luttele verhoogingen hier, geringe verzwaringen daar, by stukjet en beetjes, zich verkneuterende in de oudvaderlandsche les, dat veel kleintjes een groote maken, aan de ontbrekende millioenen tracht te komen. «Ons belastingstelsel, zoo 't den naam van stelsel nog verdient, is verouderd en lydt aau bet gewoon gebrek van den ouderdom syoe veerkracht is weg. Het kan baar niet terug krijgen zonder eene doortastende verjongingskuur het is evenmin te verbeteren door de kleine maat regelen, die sedert eenigen tyd worden aaugewend, als een oud, bouwvaHig buis nieuw gemaakt kan worden door oplappen en kleine reparatiën. Klein werk, ziedaar wat de tegenwoordige minister vau financiën doet, eu *at hy noodwendig doen moet, sedert hy' zich eenmaal stellig en nadrukkelyk eeu tegenstander heeft genoemd van de doortastende hervorming, welke een onwillig minister van financiën misschien nog een paar jaren vertragen en tegenhouden, doch op den duur niet verhinderen kan. «Men doet deu heer Bloem onrecht, met hem stelselloosheid te ver wy ten by de pogingen om het tekort te dekkeo. De heer Bloem wil nu een maal de inkomstenbelasting niet, in geenerlei vorm; die onwil brengt mede, dat elke uitweg, elk voetpad door hem met graagte wordt ingeslagen, wanneer 't maar naar hetzelfde doel voeren, de inkomsten der schatkist versterken kan. Hiervan is een gevolg, dat ministers voorstellen den beoordeelaar, die ze van eeu wetensohappelyk, economisch standpunt onder zoekt, nu eens niet, dan eens wel behagenZelfs over heffingen, zoo nauw aau elkander verwant, dat zij gereedelijk in één enkel wetsontwerp vereenigd kuoueu worden, kan men verschillend oordeelec, en dit is voor de A. Ct. ook het geval met het laatst voorgedragen wetsontwerp tot verboogiug van eenige invoerrechten. De minister stelt voor de verhooging van het recht op gedroogde, versche en geoonfijte vruobten, wat men meest zuidvruchten noemt; verder op gezaagd hout, op aard- eu steenolie, en op thee. Dat de A. Ct. in bet algemeen gestemd is tegen invoerrechten, meldt z|j terloops. «Maar indien men ter wille van de nooden der schatkist over dit bezwaar wil been stappen eu fiscale invoer rechten gaan heffen, dan zorge men althans, dat ook deze rechten niet bet zwaarst drukken waar de minste druk kan gevoeld worden. Dit nu is by deze laatste belastingvoordracht uit het oog verloren. Dat de miuister bet invoerreobt op amandeleo, rozijnen, vygen, snippers, sucade en krenten verdubbelen wil, daarvoor zullen wy ons het harnas niet aantygen. Tot zekere hoogte evemyin over de voorgedragen verbooging van de belasting op thee, ofschoon te om het bedrag niet vr|j vau bedenking sohyot. De tot dusver genoemde belasting-objecten zyn alle oonsumtieve artikelen van vreemden oorsprong, die nimmer een beschermend karakter kuuuen dragen, en als zaken van betrekkelijke weelde geen oogeschikte belasting-objecten tyn." «Met de andere voorgedragen rechten is bet ech ter anders gesteld. Het belasten bij invoer van ge zaagd hout staat gelyk met protectie vau de inland- ■che hout-industrie, eu schendt het gulden beginsel van vrijdom van grondstoffen, dat bier te lande aan- genomeu beet, omdat gezaagd bout werkelyk voor vele takken vau nyverbeid grondstof is." Het grootste bezwaar van de Arnh. Ct. betreft de voorgedragen verboogiug van invoerrechten op aard en steenolie, met name petroleum van 0.55 tot 1 per 100 kilogr. (van 0.0044 tot 0.008 per liter). «Dat is eeue belasting op de minvermo genden, waarvoor wezenlijk in de tijdsomstandigheden geen aanleiding noch verschooniug te vinden is. De verhooging is zonder twyfel miniem, nog uiet cent per liter bedragende, maar niettemin beloopt zy 6 percent van den prys van het belast artikel, dat hoofdzakelijk de liohtstof is van de lagere klasse. Ziehier een reobi, dat sondigt tegen den regel, dat de draagkraobt der belastingschuldigen de belasting moet bepalen. Dat de gebruiker en niet de kleinhandel deze verhooging betalen zal, lyd geen twyfel, ook de Minister ziet dit in. Dat de min- en onvermogende voor het licht, dat hy brandt, betalen moet, terwyl de liohtstof der rijken eu der meergegoeden, de inlaudscbe pa- te ut olie en bet lichtgas, geheel vry van rechten zyn en blyveu, is al erg genoeg; de nijpeudste nood van de schatkist mag, naar onze roeening, geen voor wendsel zijn om dat bestaande recht nog nairenoe»r te verdubbelen." Eene gomelmtiekfabriek. De Russioh-Amerikaau- sche Maatschappij voor gomelastieke goederen te Petersburg aau het Obwodoi-kauaal, is de grootste van dien aard in Eurupa eo werd in 1860'opge richt. Zy werkt met 12 stoommachines, geza menlijk van duizend paardenkracht, en geeft aan 2000 personen werk. Haar aaodeelenkapitaal be-draagt 2 millioen roebel en de reserve 1 millioen. Haar voornaamste product is overschoenen, waarvan zij 'sjaars 3 millioen aflevert, en wel 10 pCt. daarvan naar Zweden, Noorwegen, Doitacbland en Oostenryk. De reden waarom Nederland niet onder de ex portlanden voorkomt is, dat men hier te lande aan overschoenen van lichtmaaksel de voorkeur geeft, terwijl men iu Rusland en naburige Rijken over schoenen gebruikt die tot fer boven de enkels reikeo en met wol zyn gevoerd. Ieder die in het voor- of najaar in Rusland beeft gereisd en op straat de beken eu moerassen heeft moeten door waden, waarmede men alsdan daar gezegend is, moet erkenuen dat zoodanig voetbekleedsel geen weelde ia. De fabriek kan echter veel meer vervaardigen zy is ingericht op bet maken van 20.000 paar over schoenen per dag, of 2.600 000 paar jaarlyks. Hoe worden nu de overschoenen gemaakt De ruwe gomalestiek, zooals zij in Rusland wordt ingevoerd, wordt allereerst gewasscben en gedroogd, dan in kleine stukken gesneden iu eene machine de Hollander genaamd, zooals men ze ook in papierfa brieken zietdaarna vermengd met metaal oxyde (gevulcaniseerd) eo eindelyk geplet waardoor het, na eerst de noodige elasticiteit door de vermenging met metaal oxyde verkregen te hebben, deu vorm van bladen aanneemt. Uit deze bladen worden de boveostukkeu en de zooistukken voor de overschoe nen gesnedenvandaar moeten de bladen elk in 't bijzonder voor bet doel, waaatne zij moeten die nen, worden toebereid. Het bovenstuk en de zool worden alsdan op eene leest van gegoten yzer te zamen geplakt door arbeidsters daarna wordt de schoen gelakt, eo, op de leest, aan wagens gehangen die men in groote ovens rolt, alwaar zy 6 a 7 uur blyveu in eeoe temperatuur, die langzamerhand tot op 110" Reaumur wordt gebracht. Daarna stelt men de schoenen aan de vrye luebt bloot en brengt ze in 't magazijn. De werkzaamheden dezer fabriek bepalen zich ech ter niet alleen tot de overschoenen. Zij produceert ook jaarlyks voor eeue waarde ran 1J/4 millioen roebei aan technische en chirurgische artikelen, klee deren en andere goederen van gomelastiek en gutta percha, als rijtuigwielen, dryfriemeo, buizen, buffers, speelpoppen enz. enz. Overal io de fabriek beerscht de grootste zinde* lykbeid. Zy maakt zelve gas nil napbita. De gewone mannelyke en vrouwelyke arbeiders verdienen 7 tot 10 roebel per week. Na 15 jaren aan de fabriek werkzaam te zyn geweest, krygen de arbeiders, boven hun loon, eene premie vau Rb. 5 per maand of zoo zy ongeschikt zijn tot den arbeid een pen sioen, waarvan zy behoorlyk in hunnen stand kunnen leveu. Aan da fabriek is eeu bewaarschool verbonden voor de kioderen der arbeidsters. Zoodrn de kinderen 's morgens door de vrouweu worden gebracht, worden zy gebaad en krygen eene uoiformkleeding der fabriek aau. Den ganschen dag worden zy gevoed en beziggehouden, en 's avonds neemt de moeder hen weer mede uaar huis. Men ziet, dat iu Rusland ook nog iets anders dan de «knoet" beerscht. Een zucht van verlichting slaakt de gansche Frausohe pers, nu de ministerieele crisis ten einde is. Op de beurs, dezen politieken thermometer, deed lioh eveneens dadelyk de gelukkige gebeur tenis gevoelen. Clemeuoeau is boven de wolken over dit ministerieeen zyner intiemste vrienden, Granetis minister van posteryen geworden. Zyu blad, de Justice, legt op ondubbelzinnige wyze haar vreugde over het nieuwe kabiuet aan den dag. Een der eerste voorwaarden door de Justice gesteld vervult, meent zij, dit ministerie. Het is io waar heid een ministerie vau verzoeninghet kan de republikeinen vereenigen. Minder gesticht over Freycioets keuze gevoelt zich de Union républicainedie zeer achternit gezet is. Zy had vast gehoopt op de portefeuille vau finauciëu voor Rouvier, dien zy den eeuig ge- schikten minister van financiën noemde, maar tegen wien Clemeuoeau heftig gekant is, daar hij o. a. deel uitmaakte vau bet kabinet Ferry. De oppor tunisten worden door twee ministers vertegenwoor digd Develle, landbouw eo Baïhaut openbare werken. Behalve Granet behoort Lookroy tot de radioalen, terwyl van de vier gebleven ministers De Freyoioet, Goblet, Sarrieu en Demöle ook Go- biet tot die groep moet gerekend worden. Volgeus een telegram uit Parijs, is de verklaring, welke de heer De Freycinet namens het nieuwe Fransche kabinet in de Kamer van Afgevaardigden zal voorlezen, zoodra deze zich geconstitueerd heeft, nog niet vaatgesteld in den ministerraad, welke op het Elysée werd gehouden. Dat zal eerst beden geschieden. De kiezers in de departementen, waar de verkiezingen door de Kamer nietig zyn ver klaard, zullen tegen 14 Febr. worden opgeroepen. De République franqaise zegt in haar nommer vau 10 dezer dat de politiek van het kabinet aldus kan worden saamgevat 1® Eenheid in het bestuur en aanstelling van ambtenaren, in alle klassen, die oprecht de republikeinsche instellingen zijn toegedaan 2o. werkelyk evenwicht op de staatsbegrooting, zender eenig beroep op het openbaar krediet, zonder invoering van eenige nieuwe belasting, maar door bezuinigingen, voornamelijk op de begrooting van oorlog 3o regeling der koloniale quaestie door inrichting van een beschermheerschap in Tonkicg en Madagascar op de minst kostbare wyze. De minister-president meent, dat het de plicht der republikeinen is om zich, althans voor het jaar 1886, tot genoemde vraagpunten te bepalen, de economische eu financieele hervormingen waarover zij het eens kunBeu worden in behaudeling te nemen, en alle staatkundige voorstellen te verwijderen welke verdeeldheid kunnen gaande honden. De Duitsche Rijksdag heeft baar zittingen hervat. Aan de orde was de bespreking van eenige ver kiezingen tegen wier geldigheid protest was ingediend, maar die na eenige discussie werden goedgekeurd. Vervolgens werd de lezing der begrooting voortgezet en de orde van den dag vastgesteld. De Rijksdag besloot om baar werkzaamheid in dit jaar te be- ginoen met de eerste lezing van het ontwerp tot het graven van een kanaal door Holstein, ter verbinding var. de Oost- en de Noordzee. Nu Bismarck's wetsontwerp tot invoering van het brandewijn-monopolie in zijn geheel ia verschenen, neemt het verzet der liberale bladen tegen de plannen der Duitsche regeering steeds toe. Den felsten tegenstander vindt bet monopolie in Engeue Rich ter, den leider der Duitsch-vryzinnige partij, die niet ophoudt in zijn blad, de Freisinnige Zeitung tegen Bismarck's staatkunde te velde te trekken. Richter vindt nu ook in de National Zeitung een bondgenoot. Het Berlijnsche blad komt na eene uitvoerige beschouwing over het monopolie tot de slotsom, dat de voordeelen, waarom bet wordt aan geprezen, ook op andere wijze te verkrygeo zijn, maar zonder de nadeelen, welke er mee gepaard gaan. De Kölnische Zeitung vindt het regeeringsontwerp zóó voortreffelijk, dat alleen zy er zich tegen kunnen verzetten, die nu eenmaal tegen het verleenen van elk monopolie zyu. Het schijnt dat de onderhandelingen tusschen Ser vië eo Bulgarye eindelyk eenaanvaug zullen nemen. Ten minste volgens een mededeeling uit Weenen hebben de mogendheden bepaald, dat de onderhan delingen den 12 Jan. moeten begiunen. Evenmin als te Weenen wordt te Berlijn waarde gehecht aan Griekelands dreigementen. Van officieuze zyde wordt uit Berlyn hierop de aandacht geves tigd, terwyl tevens uitdrukkelyk wordt verklaard, dat noch Duitschland noch Engeland te Konstanti- nopel iets ten guuste van Griekelands eischen hebben gedaan. Generaal Kaulbars, de Russische gemachtigde in de militaire commissie, is te Vetersburg aangekomen eu heeft den czaar een brief van vorst Alexander over handigd. De Köln. Zeit. weet mede te deelen, dat niet alleen den inhoud van deu brief, maar ook de mondelinge verklaringen vao den geueraal een gunstigen indruk hebben gemaakt. De verzoening tusschen de beide Alexanders is daa'door weder een schrede genaderd. Kouingin Victoria zal in persoon het Parlement openen op den 2In Jan. Zy deed dat niet sedert 1877, toen ook een conservatief Ministerie aan het roer was. De Engelscbe liberale oud-Minister Childers, te Edinburg caudidaat gesteld, omdat hy in zyn oud distriot niet herkozen is, heeft zieh bij tgo nieuwe kiezers aau bevolen met een redevoering, waarin hij o. a. verklaarde, dat hy nooit zyn siem zou geven aan eenig voorstel, strekkende om de unie tusschen Eogelaud en Ierland te ontbinden of het gezag, dat het Parlement over het geheele Rijk behoort te hebben, te verzwakken. Al wat betrekking beeft op de koloniën, op Indië, op leger en vloot, handel eu iu- en uitvoerreohten, post- en telegraaf wezen, het Hof van Appèl, de nationale schuld of het muntwezen moet uitsluitend onder Rijksbeheer blijven, maar bet bestuur vrat het gewone rechtswezen, de openbare gebouwen en werken, de burgerlijke onge wapende politie, bet onderwijs, de armeuzaken be treft, zou aan Ienohe locale lichamen kunüen worden toevertrouwd alles wat niet zuiver locaal is, zou evenwel onder Ryksbeheer moeten zijn. Aan het Rijk zou ook moeten verblijven bet gezag over de militaire macht, ook voor zoover die noodig mocht zyu om de politie ic haar taak testeuuen. Ook meende by, dat de gewapende politiemacht,

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2