as TIE, n 1B. Vrijdag 15 Januari. N° 3339. 1886. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. eever. BINNENLAND. GHT DIER DDEL 1 ■imbom r. De inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave !en pakje, IARPLAATS. iagd eene 18. it. en te Gouda. i dagen ge- orwaarden laatst, aan- >ofd-Depot te Utrecht. Goud» (Zwart). e7 e5. Pb8 c6. R(8 eB. Rc5 X b4. Rb4 cS. e5 X d4. d7 <16. Rcó b«. Po6 «5. Pg8 - e7. o o. Pe7 - g6. .7 oB. n re. Rc8 d7. «7 .6. Brochure (NEN, 1. 2. 8. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 1AN en is irkrpgbaar i 1885. ■relderlaod). su 50 cents. ar Gouda. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Utrecht (/Fit) c2 e4. Pgl - f3. Rfl c4. b2 b4. c2 c3. d2 <14. o o. c3 X <14 dB. Rel b2. Rc4 <13. Pbl c3. Pc3 e2. Ddl d2. Kgl - hl. Tal cl. Pf3 el. goudsche courant. MAN, Diendeweg. TIJN, auwstraat. iiau Zn. Krinkel. RSLOOT. £ADE. AN. ÏURVERS. aarkeuken. (WEN. LAND. 1ST. JL. lOüTHOORN. Wilde. VEC. 103. GOUDA, 14 Januari 1886. De kerkeraad van de Nederl. Herr. Gemeente alhier heeft deter dagen besloten de circulaire Hoe- demaker in zake de Amsterdamsche quaestie voor notificatie aan te nemen. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50* aan de Op de voordracht voor de betrekking van onder* wijzer aan de school no. 1 te Zevenhuizen staan de hh. N. van Oosterbout te Capelle^ T. Roeper te den Burg op Texel en C. A. Struijk Jr. te Gorinebem. Het antwoord der Regeering op het adres tot aanleg of subsidieering van een systematisch net van stoomtramwegen, waarvan wij reeds kortelijk melding maakten, is van den volgenden inhoud De Minister van waterstaat, handel en nijverheid, van wege den Koning bij kabinetsschry ven van 20 October 1885 no. 29 daartoe gemachtigd, namens Zijne Majesteit beschikkende op een adres van bur gemeesters, voorzitters van Kamers van koophandel en fabrieken en voorzitters van Maatschappijen of Vereenigiugen van landbouw en nijverheid, houdende verzoek dat een wetsontwerp worde aangeboden tot het aanleggen, althans subsidieeren van staatswege van een systematisch net van stoomtramwegen. Gezien de door tudschenkomst van de Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën door den ambts voorganger des ondergeteekenden ingewonnen inlich tingen omtrent de bedoelingen der adressanten en de AD VERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De bladen zijn vol berichten over zware sneeuw stormen en felle koude in alle doelen der Vereenigde Staten. In het westen is de thermometer 40° onder het vriespunt gedaald, ook zuidwaarts haar de Golf van Mexico toe. Zelfs uit To in pa en Florida komen berichten van strenge vorst. Te Corpus de min vleiende betiteling in de pen), indien gij wist waar die man u heen wil voeren, gij zoudt hem voorwaar niet toegejuicht hebben Bij ’t verlaten van de zaal was dr. K. wel zoo vriéndelijk deu referent te verzekeren, dat het hem leed deed hem (den referent) te hebben moeten bestrijden. Schrijver dezes boog zwijgend, en ging alles behalve aangenaam gestemd zyns weegs. Nog nooit had hij zich zóó in een hoek gedrongen gevoelt als toen. Maar wetende waar K. heen wilde, troostte hij zich met de zekere verwachting, dat de oogen van hen, die toen voor zijn toeleg nog blind waren, eens zouden opengaan, en dat zij zich dan van hem zouden afwenden en hem bestrijden. Dit was de eerste maal, dat die twee mannen tegenover elkander stonden het zou de laatste maal niet zijn. z/Vry beheer, dat wilde dr. K. destijds reeds; want wie zich daarvan meester maakte; wie den sleutel van de kerkelijke geldkist in handen bad, vermocht zoo niet alles, dan toch zeer veel. De hoeren kerk voogden hebben altijd een groote rol in kerkelijke aangelegenheden bespeeld. Derhalve moesten de ker kelijke beheerders der verschillende gemeenten zoo veel mogelijk van bet geestelyk bestuur der kerk worden losgemaakt, om desgevorderd als zelfstandige macht tegenover de Synode en verdere besturen te kunnen optreden. Zoodra dan ook dr. Kuyper te Amsterdam zijn kans schoon zag, begon hij zijne voorbereidende maatregelen*. Naar men uit ’s Gravenhage meldt, moet de sy nodale commissie machtiging verleend hebben om over de quaestie van het beheer der kerkelijke goe deren te Amsterdam een proces te voeren. De Kerkalijke Courant van Vrijdag a. s. zal een officieel bericht van de aldaar gehouden vergadering der commissie bevatten. Het Wageningach Weekblad geeft een critisch over zicht van het gebeurde en keurt de handelingen van dr. Kuyper en de zijnen sterk af. Wy outleenen aan het artikel eene historische herinnering van den sedert vele jaren ib den ker kdijken strijd betrokken redacteur van dat weekblad. ffReeds in ’69 begon zoo schrijft hij dr. Kuyper zyn etolutiën. De vraag was toen aan de ordevrij beheer der kerkelijke goederen of aan sluiting aan het komend Algemeen - College Het moderamen der Predikanten-vergadering droeg dat jaar aan schrijver dezes op dit onderwerp in te leiden. Hij deed dit in eenige stellingen, pleitende voor aansluiting van ’t Algemeen College. Het onderwerp kwam echter zoo laat orde, dat er van toelichting of ontwikkeling dier stellingen geen sprake kon zijn. Nadat een paar leden enkele bedenkingen in bet midden gebracht hadden, trad dr. Kuyper op en zei, dat wanneer men zich op ’t standpunt van den referent plaatste tegen de stellingen niets was in te brengen. Maar hij (dr. K.) had een ander standpunt ingenomen, en dat belette hem den voorgestelden weg mee op te gaan. En toen werd met de hem eigene gaven het vrij beheer met zouveel kracht bepleit, dat de Marnix-zaal te Utrecht van het daarop volgend applaus dreunde. Schrijver dezes voelde, dat bij in die vergadering op dat oogenblik zijn pleidooi had verloren en dal hij in ’t debat tegen zulk een reus niet was opgewassen en dat hij daarom ’t best deed met verder te zwijgen maar binnens monds prevelde hijZ/O gij (de schrijver houdt In de zitting der Rotterdamsche Arrondis». Recht bank van Dinsdag stond o. a. terecht D. B., bierhuisbouder en metselaar te Gouda, bekl. van het tappen tonder vergunning. Eisch 15 boete subsid. 5 dagen gev. Over 8 dagen uitspraak. adviezen van die colleges, heeft de eer ter kennis te brengen van de adressantendat de Regeering met ben bet hooge belang van de stoomtramwegen als gemeenschapsmiddel der localiteilen, zoowel onder ling als met de spoorwegen, ten volle erkent dat evenwel juist dit karakter van de stoomtram als locaal vervoermiddel, het denkbeeld van een stoomtram wegnet en dus ook van een systematisch net van stoomtramwegen uitsluit dat integendeel de behoefte aan en de mogelijkheid van het tot stand komen van een stoomtramweg in elk bijzonder geval aan de ontwikkeling en de eischeu van het lokaal verkeer zijn te toetsen dat zoodra zoodanige behoefte aan de Regeering gebleken is, zij steeds bereid wordt bevonden in die behoefte te voorzien, voor zooveel dit van baar afhangt dat zij hiervan meermalen de bewyzen heeft gege ven, door zooveel eenigszins met de belangen van het gewoon verkeer was overeen te brengen, den aan leg van stoomtramwegen opv’s Ryks wegen te vergunnen dat zij slechts bij hooge uitzondering den aanleg van een stoomtramweg van zoodanig algemeen Rijks belang acht, dal de fiiiancieele steun van het Rijk daaraan zou mogen verleend worden dat zij alzoo geen uitzicht kan geven op het bevorderen van financieele hulp van het Rijk ten behoeve van den aanleg van stoomtramwegen. Een officier schryft uit Kota Radja aan het tB, H.« Onlangs kwamen een 5-tal Chineezen, dieeenigen tijd door de Atjebers gevangen gehouden waren, na ontvluchting uit Auak Galoeng hier terug. Een hunner sprak goed Maleisch en wij maakten van die gelegenheid gebruik, om naar een en ander, vooral ook naar de gedeserteerde militairen te in- formeeren. Het is jammer, dat onze soldaten niet allen konden booren, hoe bet hun gewezen kame raden daar gaat, want voorzeker zou dan geen hunner er meer aan denken om onze gelederen te verlaten. Het grootste gedeelte der Europeanen was ;e Anak Goelang.bet boofdkwartier te Tengkoe di Tirou vereenigd. Zij worden op dezelfde wijze als de Javanen en de gevangen Chineezen behandeld. Eens per dag ontvangen zij, na zich gehurkt op een rij gesteld te hebben, een weinig rijst, een klapper en een stukje visch. Zy hebben dan zelf voor de bereiding te zorgen, hiertoe is de gelegenheid niet zeer gunstig, daar zij geen woningen hebben, maar in het bosch bun verblijf moeten houden. Verschei dene Europeanen leden aan berri-berri. Het is hun verboden onderling Hollandsch te spreken, en over tredingen van welken aard ook worden door hun bewakers met een slag met den klewang gestraft. De straf, welke zy zich zelf bereid hebben, is dus veel wreeder dan de dood. Eenige jaren geleden, toen de Atjehers dagelijks gevechten met ons te lederen hadden, waren de enkele deserteurs uit onze gelederen zeer welkom, maar die tijd is voorbij en zij worden terecht als onnutte mede-eters beschouwd. Door de arrondissements-rechlbank te Rotterdam is, ter vervulling der vacature van kantonrechter in bet kanton Schoonhoven opgeinaakt de navolgende •Ipbabetische lyst van aanbeveling jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeei, griffier bij bet kanton gerecht te Goes; mr. F. N. Maclaine Pont, subsi.» griffier bij de arr.-rechtbank te Groningen en mr. mr. E. van Popta, griffier by bet kantongerecht te Gorinebem.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1