Buitenlandse!) Overzicht. ADVERTENTIËN. fa pen," naar aanleiding van de beriohien over snik eene uitvinding van den Amerikaan Hoe. Zoo segt hij dat de kosten van het papier, hoe wel reeds voldoende om de laak totaal onmogelijk te maken, nog niets lijn in vergelgkiug met de vol gende zwarigheid: ieder exemplaar, dat uit de Pers komt, zal nog eerst moeten ontwikkeld worden, want de korte verliohting heeft maar een latent (onzicht baar) beeld teweeg gebracht, hetwelk eerst, na 5 a 10 minuten in een zekere (dure) oplossing van oxaalture kali en ijzervitriool doorgebracht te bebben, te voorschijn komt. Nu moet de nieuwe courant eveu gespoeld worden, 2 a 3 minuten in aluin gebaad, weder gespoeld, om daarna minstens vijf minuten ir. een bad van onderzwavelzure soda te worden gedompeld, Dit noemen wij photografeu het beeld „fixeeren" wordt dit niet gedaan, dan wordt de afdruk, na eene korte poos aan het licht blootgesteld te zgn, zwart. Uit is echter nog niet alles. Uit het soda bad komende, moet ieder afdruk zorgvuldig gespoeld worden, om elk spoor van soda te verwijderen, anders is de electro-photographisohe couraut veroordeeld na eenige weken de bleekzncht te krijgen, om ca een paar maanden geheel te ver- dwijnen. Op 't oogenblik zon het drukken van een enkel blaadje, zooals het Nieuwsblad voor den Boek handel, alleen aan papier kosten 34 cents daarbij komt nog deze kleine zwarigheid, dat de achterkant van 't papier nog niet bedrukt knn worden maar dat is bgzaak. De Amerikanen zijn zoo knap dat het voor hen eene kleinigheid zal zijn de moei lijkheid plus alle andere te overwinnen, en ik verwacht dat ze binneukort eene machine zullen uitvinden, waarmede ze in «en paar uren de New-York Herald bij eene oplaag van 3 a 500,000 ex., voor 2 a 3 cents zullen drukken. Wellicht krijgt men nog eene photographisohe oleographie als premie op den koop toe. Het verzamelen van postzegels door leerlingen van lagere scholen wordt in de Vereenigde Staten van hooger hand zeer aangemoedigd. Dat is het gevolg van den goeden invloed, dien deze liefhebberij op de ontwikkeling der jeugd in de eerste plaats in de geschied- en aardrijkskundige vakken uitoe fent. Op eene onlangs gehouden vergadering van onderwijzeressen verklaarde eene harer onder anderen Ik heb in mgne laagste klasse twee jongens, die ieder bijna sinds een jaar postzegels verzamelen, maar geen jougen uit de hoogste klasse kan het in de boveugeuoemde vakken met hen opnemen. Zij weteu den naam en het jaartal der troonsbestijging van iederen vorst ter wereld, verder de bevolking, het muntstelsel en zijne verhouding tot het onze, het wapen eu de vlag van ieder land of bezitting, die postzegels uitgegeven hebben. Ook bezitten rij betere algemeene kundigheden over de aarde, de betrekkelijke grootte harer rijken en den trap van beschaving harer volken dan vele volwasseneu. Eene andere lerrares verhaalde bij dezelfde gele genheid, hoe een inspecteur vau het onderwijs gedu- reude eeu speeluur in hare klasse kwam, met het doel om aan het in zijne oogen afkeurenswaardige post zegel verzamelen een einde te maken. Juist werd een postzegel van Sarawak ter ruil geboden. De leerares begon toen te vragen Vau welk land Wiens portret Welk jaartal? Welke waarde Waar ligt Sarawak? Wie regeert Borneo Hoe heet de hoofdstad Op deze en eeu tiental verdere vragen gaven de jeugdige filatelisten zulke uitstekende autwoorden, dat de inspecteur terstond zijne eigen kinderen met het ver zamelen van postzegels liet beginnen. Ook schenkt hij sederfdieu tijd aan ieder schoolkind, dat meer dan vierhonderd verschillende zegels zelf verzameld heeft, een exemplaar vau het beste bestaande album. De Parijsche correspondent van het Handelsblad sohrijft dd. Vrijdag: j Inderdaad, er gebeuren hier zoovele misdaden, dat het u spoedig zou gaan verdrieten, indien ik ook maar eene poging waagde, u van de ergste getrouw op de hoogte te houden. Met eeu bgzouder oogmerk maak ik echter meldiug van den moord, eergisterenavond op een ook te Pa- rns zeer geiieu magistraatspersoon gepleegd, den prefect vau het departement de l'Eure, den heer Bariême. Van Parijs per trein naar huis gaande, 8Cbijnt hij in den spoorwagen met een revolver gedood en daarna op den weg geworpen te zijn, in de na bijheid vau het station Maison-Laffitte, waar het lük door een spoorwegbeambte is gevondeu. Dit maal kan er van onzekerheid, omtrent de oorzaak van den dood, gelijk na dien van den bewoner der straat Saint-Martiu, waarover ik u eergisteren schreef geen sprake zijn. Toch is eerst den volgenden dag aan het parket te Versailles kennis van de zaak gegeven. Toen men des nachts den brigadier der gendarmerie kwam waarschuwen, weigerde deze iudien de Matin van heden goed is ingelicht op te staan en te irlegrapheeren, de stationchef van Maisun-Liffitte seinde, doch het telegram schijnt weggeraakt te zijn, althans aan de prefectuur heeft men er niets van gemerkt!De commissaris lah de tgding in genoemd dagblad! Ter nauweruood heeft men den tijd gehad, om mevrouw Barrême te waarschuwen, voordat de krantenjongens het doodsbericht in de straten rondriepen. 0 Den volgenden middag om drie uur kwam het parket ter plaatse van het onheil aan. Te rneer is deze slakkengang te betreuren, daar men in het bezit meent te zijn van gegevens omtrent den vermoedelijken moordenaar, voor wien elke mi nuut tijdverlies uatuurlgk de mogelijkheid van het lijf te bergen vergroot. Na de verregrande onachtzaamheid, waarmede, ge lijk juist dezer dagen nader is gebleken, indertijd He lijkschouwing van het slachtoffer uit de straat Saint- Martin heeft plaats gehad, valt de slofheid, waar mede deze jongste misdaad aanvankelijk is behandeld, te scherper in het oog. Daarom zal hetgeen hedenmorgen op het ministerie van binneulandsche zaken heeft plaats gehad, zeker een goeden indruk maken. De heer Sarrieu ont ving de chefs van verschillende takken van dienst tot zijn departement behoorende, die den nieuwen minister kwameu compliraenteeren. En tegen den directeur de la société genérale en tegen deu pre fect van politie heeft de minister zich eeue toespeling veroorloofd op deu moord des heeren Barrême, hen uitnoodigeude meer ijver aan den dag te leggeu. Ook de prefect der Seine werd niet vergeten. Men is te Parijs dan ook alles behalve gerust, tegenwoordig De nachtelijke aauvalleu, de brutale aanraudiugen op klaarlichten dag, laten niet na vrees eu schrik onder de ingezeieuen te verspreiden. Mogen daarom de ministeriele lessen eenige uitwerking heb ben, Indien de burgerij slecht van den goeden wil der politie overtuigd is, blijft zij van hareu kant niet voor rede doof en begrijpt zij volkomen, hoe ontzaglijk moeilijk de taak van de mannen der open bare veiligheid is en hoe ondankbaar. Zooeven werd al weer een moord gepleegd in de Rue Caumartin. 'Een 28 jarige vrouw, die in ver standhouding leefde met den kassier van den Cercle Franco-American, werd gisteren door haar minnaar vermoord gevonden. De concierge verkluarde dat de vrouw met een vreemdeling thuis was gekomen, die echter spoedig weer vertrok. Vermoedelijk was diefstal het doel der misdaad. Teo minste ougeveer 6000 frcs aan juweelen en geld is verdwenen, maar eenige effecten ter waarde vau 26,000 frcs. welke ouder het liunengtgeil verborgen waren, zijn deu moordenaar ontgaan. Voor de Arr.-Rechtbank te Middelburg werd Vrij dag in hooger beroep behandeld de zaak van den gezagvoerder eeuer Goesche stoomboot, die bij het vertrek van de ligplaats aan de kade te Goes des nachts de stoomfluit had doen hooren. De bewoners dier kade waren gestoord of hadden kunnen gestoord worden in huu rust. Vandaar een gerechtelijke ver volging en een veroordeeling door deu Goescheu rech ter van den rustverstoorder tot 5.50 boete. Het O. M. der rechtbank te Middelburg, vereenigde zich met dien eisch en vroeg bevestiging van dit vonnis. De verdediger van den beklaagde, Mr. W. A. van Hoek, le Middelburg, wees er op dat in het oorspron kelijke artikel, in verband waarmee de vervolging was ingesteld, staat tranquillity en niet repos. Hel wer ken met de stoomfluit behoort tot appellant's beroep, eu ware deze voorzorgsmaatregel niet gebezigd, dan had bij eventueel civiele rechtsvervolging ingebracht kunnen worden het verwijt, dat niet alle voorzorgen en waarschuwingen van des kant des gezagvoerders van een stoomvaartuig waren genomen geworden. Dat in Amsterdam een feit waarop het O. M. zich beriep de bepaliug geldt dat het werken met de stoomfluit zoo bg dag als bg nacht is ver boden, pleit juist volgens pleiter voor het niet strafbaar stellen van dit feit dat te Goes is geschied, waar een dergelijke gemeenteverordening niet bestaat. Op deze en nog andere gronden vroeg pleiter ontslag vau rechtsvervolging voor zijn cliënt. De uitsprauk is bepaald op Vrijdag a. s. De Kerk. Ctbehelst het volgend officieel bericht: „De algemeene synodale commissie heeftop Maan dag 11 Januari 11. en twee volgende dagen eene buitengewone vergadering gehouden naar aanleiding van een voorloopige kennisgeving, bij haar iugezondeu door het klassicanl bestuur vau Amsterdam, doende wat des kerkeraads is, en inhoudende mededeeling van het voornemen, om bij de synodale commissie naar art. 66 van bet reglement voor kerkelgk op zicht en tucht machtiging aan te vragen tot het voeren vnn de noodige gedingen voor deu burgerlijken rechter, ter zake vnn de te Amsterdam gerezeu con flicten. „Tot het verkrijgen van de noodige inlichtingen in dezen, heeft de commissie haren president en secretaris afgevaardigd tot het houden van een con ferentie met den praeses en den scribavan het classicaal bestuur, alsmede met den praeses eu den scriba van den kerkeraad te Amsterdam. In verband met de gegeven inlichtingen heeft de synodale com missie na ernstige beraadslagingen geoordeeld, dat er tegen het geven vau deze machtigiug in be ginsel geen bezwaar kan bestaan, aangezien het algemeen belaug der kerk geacht moet worden zeer bepaald in deze zaak te zgn betrokken. „Van verschillende zijden zijn bij de synodale commissie ingekomen adressen vau kerkeraden, waar bij het onverwijld samenroepen vau de algemeene synode verzocht wordt, met uitzondering van één adres, waarbij die samenroeping noch raadzaam, noch wenschelijk geoordeeld wordt. „De synodale commissie, met leedwezen kennis genomen hebbende van den ongepasten toon, in en kele dezer adressen heerschende, heeft geoordeeld dat daargelaten of er bij den stand van zaken tgdens de afzending van deze adressen termen zouden zijn geweest om aan het verlangen van adressanten te voldoen de toestand in de laatste dagen een zoo geheel andere geworden is, dat de grond, waarop hel verzoek gedaan is, geacht kan worden te zijn vervallen. „De buitengewone vergadering der commissie is daarna gesloten. De vroegere Chioeesche gezant in Den Haag, Li- Foug-Pao ridder-grootkruis in de orde vau deu Nedcrlandschen Leeuw is uit zijn ambt en waar waardigheden ontzet. Het keizerlijk decreet, waarbij dit geschied is, luidt als volgt „De raadarjjo, bezitter van den knoop der 2e klasse enin den rang van Tante iogeschreven, Li-Fong-Pao, is wegens zijn oneerlyk eo verachtelijk karakter en wegens zijue behendigheid om zich in te dringen en door intriges ambten te verwerven, reeds verscheidene malen en door verschillende personen bij ons aangeklaagd. Hierbij bevelen wij, dat hij uit ambt en waardigheid ontzet eu nooit weer tot be noeming in den staatdienit aaubevolen worde. Dit is ouze keizerlijke wil. Naar van particuliere zijde vernomen wordt, zou zijn val te wgten zijn aan Engelichen invloed, om dat hg voor den aaoleg van spoorwegen in China ten gunste van Duitsche ondernemers werkzaam was. Intusscheu heeft China, ondanks den val van den gezant, in Duitschland toch nieuwe pantserschepeu besteld. In het Pharmaceutisch Weekblad wordt er op ge wezen, dat voor den verkoop van vergiften aan den apotheker de strengste voorzorgen zijn verplichtend gesteld, terwijl de handel geen enkele beperking of belemmering hierin kent. Het is waar, in lijst C bij art. 30 zijn vergiften vermeld, die niet beneden een zekere hoeveelheid door andere personen dan apothekers of apotheekbou- deode geneeskuudigen mogen verkocht worden, maar dewijl art. 30. in het nauwste verbaod staat met art. I, zooals herhaaldelijk uit de gevoerde stukken en de beraadslagingen bleek, slaat de bijvoeging tot ge neeskundig doel, in art. 1 gemeld, ook op art. 30 en de daaruit voortvloeiende lijst, wanneer aldaar van geneesmiddelen gesproken wordt. Dit ligt geheel voor de hand, want bij eene andere opvatting zou bijv. een verkooper van een doosje phosphorushoudende lucifers strafbaar zgn, omdat hij phosphorus in meng sel verkoopt in geringer hoeveelheid, dan de minimum- hoeveelheid (80 gram) op lijst C bedraagt. Tgdens het proces der Liidsche gifmengster heeft men het vreemd gevonden, dat de drogist niet ver volgd is wegens het verkoopen van acidum arsenicosum, in geringer hoeveelheid dan aan een onbevoegde ver oorloofd zou zijn. Het geneeskundig doel was echter afwezig. Vandaar dat vervolging niet mogelijk was. Het valt echter niet te ontkennen, dal er dus een leemte in de wet is, die moet aangevuld worden. i)e verkoop van sterken drauk, zegt het Pharm. Weekblis aan vergunning onderworpenwaarom ook niet die van vergiften? De aflevering van met name genoemde zware ver- gifleu in den handel, behalve aan apothekers en ge neeskundigen, moest niet mogen plaats hebben, dan op daartoe schriftelijk verleende vergunning van den burgemeester der gemeente, alwaar de handelaar ge vestigd is, en hij moest verplicht zijn een register te houden, waarin de verkoop dier middelen met de personen, die aankoohten, telkens aangeteekejtd wordt, om van dit register, op des uitgedrukt verlangen, aan de ambtenaren van politie en justitie inzage te geven. Met het oog op het Amsterdnmsch kerkelgk conflict, deelt men aan het Haagsche Dagblad mede, dat in 1868 door het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Hollaud in hooger beroep een beslissing is genomen in een niet gelijksoortig, maar toch eeni- germate in beginsel sterk gelijkend geding. Te Leiden was geschil tussohen de |kerkvoogden en den kerkeraad over het beheer. De kerkeraad maakte een nieuw reglement op het beheer en riep de stemgerechtigde leden op om dat goed te keuren. Betrekkelijk zeer weinigen kwamen hun stem uit brengen zeker ®/4 bleef weg, eu de kerkeraad, uitgaande van den regel „die zwijgt stemt toe" voerde het reglement in, benoemde een nieuw college van kerkvoogden en notabelen en liet de door hen aangestelde collectanten, bestaande uit' vrijwillig zicb daartoe aanbiedenden, meest studenten alleen toe tot de kerkcollecteu, gedurende de gods dienstoefeningen terwijl de collectanten der oude kerkmeesters zich daartoe aan de kerkdeur plaatsten. Van overrompeling of inbraak onthielden zich de nieuwe kerkvoogdenterwijl zg zich vereenigden in de kerkeraadskamer, hield de oude commissie haar vergaderingen in de kerkvoog.dgkamer, en voerde zij overigeus het gewoon beheer. Dit gesohil werd bij bovengenoemd vonnis uitge wezen in het voordeel der oude gemeente-commissie terwijl later in 1869 bijeen nieuw reglement, door de groote meerderheid der stemgerechtigde gemeente leden, bij voltalligheid goedgekeurd, werd bepaald, dat geen predikant, ouderling of diaken tevens kon zgn lid van het College van Kerkvoogden of van Notabelen. Mr. G. M. van der Linden pleitte voor de oude, mr. J. Kappeyne van de Coppello voor de nieuwe gemeentt-commissie. Sedert 1577 was het bedoeld beheer uitsluiteud gereglementeerd door de plaatselgke overheid (tot 1819 dahraan rekeoplichtU) en later door provinciale door den Koning vastgestelde reglementen. Louise Michel is io vrijheid. Donderdagavond werden de poorten der gevangenis voor haar ont sloten. Met prins Kropotkine eu andere veroordeel- den heeft zij van deu president der republiek gratie gekregen. Dankbaar voor dit gunstbewijs is zg niet integendeel, zij protesteerde er tegen en met „verontwaardiging" weigerde de hardnekkige ge vangene iu bet eerst de haar verleende vryheid. Haar verzet was van znlk een aard, dat haar ont slag uit deu kerker vergeleken kon wordeu bij eeu uitzettingwant raeo moest baar dreigen geweld te gebruiken, om haar tot beengaan te noodzaken. En wat is de reden van haar protest Zg wil amnestie óf voor allen óf voor niemand. Pas was zij iu vrijheid, of zg schreef aan vijf of zes dagbladeu brieven, vau denzelfden inhoud, maar verschillend van vorm, waarin zij bare denk- beeldeu over amnestie ter kennis van het publiek brengt. Bovendien had gg nog, vóór dat zij Saint- Lazare verliet, aau den directeur der gevangenis, die haar het einde van hare opsluiting aankondigde, twee brieven ter band gesteld, den eenen voor deu president der republiek, den anderen voor deu prefect^ van politie, aan wie beiden zij verklaarde dat zg hare invrijheidstelling beschouwt als un soufflet moralune infamieHeeft zij de gevangeuis verlaten, dan is het alleen Hpour ne pas me donner en pdture aux journaux comique», mais en repoussant tout acquiescement a la Idoheté quon me fait commet- tre." Zg begaat haars ondanks de laagheid waartoe men haar nooptwant deed zg bet .niet, zou ag zich aau bespotting bloodstelleu. Hare medegevangeneu zagen met leedwezen haar vertrekken. Die vrouwen, vooral zij aan wie het vergund is hare kinderen bij zich te hebben, ge noten veel goeds van haar. Ook wns zg iu den kerker de vriendin van redelooze schepselen, en zg verstond de kunst twee diersoorten, van nature elkander vgandig, stil en rustig zameu te doen leven katten en ratten. Zij heeft voorloopig haren intrek genomen in een huis, Rue Viotor Hugo, waar de heer Moïse, lid van den arrondissementsraad, een kamer voor baar in gereedheid had lateu brengen. Iu deze kamer vond zij bet huisraad, haar nagelaten door hare moeder, aau wier graf zij Vrijdagochtend een bezoek bracht. Op hare vrienden werpt zg de verantwoordelijk heid voor hare „grdce humiliante", en het felst is zg gebeten op Rochefort, dien zg beschuldigt ze te hebben uitgelokt. De regoering toch heeft stipt gevolgd den raad dien de redacteur van den ln- transigeant haar in zijn blad gegeven bad. Hare verbolgenheid was in de eerste oogenblikken zoo groot, dat zg het besluit nam zich naar het buitenland of naar Nieuw-Caledonië te begeven om hare gedenkschriften te voltooien, waarvan, naar het schijnt, het eerste deel weldra het licht zal zien. Volgens een telegram uit Belgrado heeft de Ser- visohe minister van buitenlnndsclie zaken, de heer Garasohanin, een weigerend antwoord gezonden op de uitnoodigiug tot ontwapening, voornamelijk op grond dat de vredesonderhandelingen nog niet zgn begonnen en Servië zich tegen elke verrassing wil vrijwaren. De Standard verneemt uit Sofia, dat verscheidene Russische officieren aldaar teruggekeerd en opnieuw bij het Bulgaarsche leger ingedeeld zijn. Uit Weeneo wordt geseind, dat tusschen Servië en Griekenland een verbond tegen Turkije te wachten is. De „Daily News" verneemt dat de Paruellisten nog geen bepaald besluit hebben genomen omtrent hun in het Parlement aan te nemen houdingde leiders der partij zÜn er voor» Gladstone te steunen, onverschillig welke gedragslijn de ex-premier zal volgen. Nog deelt hetzelfde blad mede, dat er ten opzichte van Ierland een zekere ongerustheid be staat en er in Regeeringskriugen sprake is van de benoeming van Wolseley tot opperbevelhebber van de Iersohe strijdkrachten. Men spreekt ook van een nieuwe dwanjiwet voor Ierland, welke iu de troourede zou worden aangekondigd. Een feit is bet, dat er in Engeland een zeer sterke anti-Iersche stroom is, welke nog dagelijks toeueemt. De hertog van Bedfort deelt in de Times mede, dat bg de gelederen der liberale partij zal verlaten, wanneer Gladstone vau zijn invloed iu het Parlement gebruik maakt om de getrouwe Iereu aan de wil lekeur der Parneliisttu over te laten. De Frauscbe bladen hebben nu vooreerst stof tot schrijven genoeg met de Boodschap van den President en de Verklaring der Ministers. Het laatste stuk maakt over het geheel een goeden indruk door de bezadigdheid, waarmee bet geschreven is bet is roet veel zorg bewerkt om geen der repu- blikeinsche fracties te ontstemmen. De uitslag der laatste verkiezingen, zoo luidt het, ueeft teo gevolge, dat geen Kabinet op duurzaamheid kan rekenen, zooder den steuu van alle fractiën der republikeinscbe meerderheid. Onderlinge verzoening, wederzijdsche toegevendheid zijn dus noodig. E- bestant behoefte aau een voorzichtig, maar gestadig voorwaarts schrijden, tot het verkrijgen van demo cratische hervorming, waardoor de publieke opinie niet verontrust wordt. De taak, voor het jaar 1886 weggelegd, zal bestaan in het brengen van orde en tucht in het beheer. Sommige ambtenaren bestrijden opeulijk de republikeinscbe instellingen, en het wordt tgd dat aan deze soort van anarchie een einde kome. Teu opzichte van de bemoeiing der geestelijkheid met de jongste verkiezingen wordt gezegd Zoo iets mag niet bestendigd wordeu. Het ernstig vraagstuk vau de scheiding tusschen Kerk en Staat zou zich daardoor als vanzelf opdringen. Dit vraagstuk moet door discussie tot rijpheid Wordeu gebracht, doch inmiddels moet de geestelijkheid, wil zg geen plot selinge breuk uitlokken,' zich tot haar mandaat bepalen. Een tweede taak, zoo luidt verder de Verklaring, rust op de wetgeving voor het tegenwoordig jaar, namelijk herstel van het evenwicht op de Staats- begrooting. De Regeering denkt dit doel te kunnen bereiken zonder de toevlucht tot" eene leeuing te nemen en ook in de koloniale uitgaven zonder nieuwe belastingen te k/iunen voorzien. De departementen van oorlog en marine zullen rich ten behoeve vnn het budget ernstige opofferingen moeten getroosten, zonder dat echter de militaire kracht van het land daaronder Igdt. Tegenover het buitenlaud zal het Kabinet eene waardige dooh vredelievende poütiek volgen. Alle krachten tot het vasteland bepalende, zullen geen expeditiën in verre gewesten meer ondernomeu worden. Alleen zal de Regeering de verkregen stellingen behouden, en voor Aunam, Tongkin en Madagascar een protectoraat testigen. Eindelijk wordt de indiening aangekondigd van wetsontwerpen lol regeling van het lot der arbeiders tot verbetering der militaire wetgeving, tot herziening der wetten op de burgerIgke eu crimineeie rechts vordering, op bet onderwgs enz. De Fransche republikeinscbe Kamerleden houden vergaderingen om te sprekeu over de gewer.schte eenheid. Het beste is het resultaat af te wachten. Door de geheele rechterzijde is bg de Kamer een voorstel ingediend om door de Afdeelmgen een commissie vau 22 leden te doen benoemen, ten eindelo. de balans op te maken van 's lauds financiëeleu toestand, de schulden en alle verbintenissen van den Staat, de departementen en gemeenten daar onder begrepen 2°. den staat der vloot, vau het oorlogsmaterieel te land eu ter zee, der magazijnen en tuighuizen vast te stellen. De commissie, zoo luidt bet voorstel verder, tal het recht hebben om van dê betrokken Ministers overlegging te eisohen van alle noodige bescheiden en rekeningen, en haar verslag zal binnen de eerste drie maanden dezes jnars gedrukt en rondgedeeld moeten zijn. In de memorie van toelichting wordt betoogd, dat Frank» rijks geldmiddelen rreds te veel door de politiek geleden hebben en dal het land de geheele waar heid weten wil. De toelichting bg het wetsontwerp betrekkelijk het Duitsche brandewijn-monopolie is den Bondsraad toegezonden. Zg is niet zeer omvangrgk, en op eenige belangrgke punten, zooals de geraamde op brengst, de te verleenen schadevergoedingen, enz. zeer arm van inhoud. In het algemeene deel wordt gezegd dat de nu gedane stap op het gebied der brandewyn-belastiug een noodzaktljjk nitrloeiael ia ran de nn reeda aedert 8 jaren ondernomen algemeene herrorming der rijks belastingen. De behoeftan dea rijks zjjn groot bran- dewgn is een der beste objecten ran belasiing hoe ran dat middel de hoogste inkomsten te verkrijgen is eeue rraag die reel strijd beeft nilgelokt, en al lerlei tegenstrijdige antwoorden; het ia on gebleken dat alleen door het inroeren ran een monopolie zooder al te groote hardheden eD onbillijkheden de noodige inkomsten aan het rijk kannen worden verzekerd, en tereoe in het belang der moraliteit eo der rolksgezondheid, door beperking ran het rerbrntk en uitsluiting ra» rerralschte soorten, kan worden opgetreden. Io de toelichting tot de afzonderlijke artikelen is zeker wel het opmerkelijkst het streren om te be- toogen.dat vooral de belangen der kleine branderijen in het oog zijn gehouden. I N G E Z O N DE N. Amsterdam, 18 Januari 1886. Aan de Redactie van de Goudsche Courant. In rersohillende bladen ia dezer dagen een mede deeling opgenomen, als zon de stoomtram Gouda— Bodegraven, wegens „defect aau de locomotieven» den dienst gestaakt hebben. Dit bericht nn is een voudig een verzin,el. Bij 't in 't ougereede ge raken «ran locomotieven, zelfs tijdens 't felste weder, heeft het oponthoud geen halven dag geduurd. In den dienst werd, van wege en voor rekening van de Stoomtramweg-Maatschappij „Gouda», door omni- bu„en voorzienterwijl sedert lang weêr, op de oude wijze, de dienstregeling per gewonen tloomtram wordt uitgevoerd. bij voorbaat dankzeggende voor de opneming dezer regelen, Hoogachtend, Namena de Sloomtramweg-Maatij. „Gouda", Mr. S. KATZ, President-Commissaris. CORRESPONDENTIE. L. C. v. d. W. te A. Zeer gaarne zonden wij un uw beleefd .erzoek .nldoen, were het niet dat bijznndere redenen ons ditmaal verhinderden nw stuk op te nemen. db Redactie. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 15 Jan. Cnrneli., nnders C. Verh.rt en A. A. Soasbeek. 16. Johannes Cornells, ouders J. C. Sibbes en J. Y. de Jong. Willem Jorriaan, oudera W. 6. Boek- karop en LSpruyt. - 17. Hendrik Johannes, coders A. de Jong en G. Zijdeman. Maria, ouders J. C.' Streoe #<H. Neerschol ten 18. David, ouders C. Baan en en S. «Vegers. Hermenos, onders J. Rijnhout en J. S. van der Speld. Leendert, onders 1. Tak en J. de Boom. OVERLEDEN16 Jan. W. M. Sigmaos, lm. O. Pel 35 j. T. van der Laan, Wed. W. de Brnijn 76 i S B. Brouwer, 2 j. 2 m. - 17. J. van Gastel, 64 j. -• 18. M. van Oosten. 1 j. 6 m. 19. A. van der Zwalm, 3 j. H. Prang, 59 j. Bevallen van een Zoon, J. F. SIBBES— de Jong. Gouda16 Jannari 1886. V Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. G. C. SOOS— Gouda19 Jan. 1886. de Jong. Heden overleed, meermalen gesterkt door de HH. Sacramenten, onze geliefde Echt genoot en Behuwdvader, de Heer JOANNES van GASTEL, in den ouderdom van 64 jaren. Wed. C. J. van GASTEL— K.noors. Corn1, van LEEUWEN. Gouda, 17 Jannari 1886. j V Den 17'" ,'ezer overleed te Grijpskerk onze geliefde Moeder, H. VELDMAN—Sikkens Swartwolt Santes, in den ouderdom van 70 jaren. GoudaM. LEOPOLDVeldman. 19 Jan. 1886. R. LEOPOLD. Eenige kennisgeving

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2