Uultenlandsch Overzicht. meisje stond terecht bekl. van zich op 3 Dec. te Waddinxveen te hebben doen afgeven door den bediende ran den mannfactnrier Houtman, 4 om slagdoeken, op het valscbe roorgeren, van door mevronw Hoogendijk aldaar tot het op sicht halen der doeken gerechtigd te lijn, en deze doekeu ter waarde van 20, voor circa 3, aan verschil lende personen ten eigen bate te hebben verkocht. Eisch opvoeding in een verbeterhuis tot haar 18de jaar. Uitspraak over 8 dagen. Meu schrijft uit deze gemeeute aan de N. Rott. Ct. het volgende Zooals dezer dagen uit de officieele benoemingen in deze courant bleek, is de vacature van commis saris van politie in deze geYneente weder vervuld. Met de wyze, waarop met die benoeming is te werk gegaan, kan men zich hier weinig vereenigen, en wel op gronden, die het wenschelijk maken, daar over openlyk een woord van bevreemding te uiten. Wat toch is het geval P Nanwlijks was de betrekking vacant, of tal véu sollicitanten meldden zich aan bij den Minister van justitie, die hun allen uitdrukkelijk te kennen gaf, dat de burgemeester van Gouda, ah zijnde bet beste bekend met de plaatselijke omstandigheden, in deze zou worden gehoord niet alleen, maar dat zyn advies zou worden gevolgd, om welke reden hy hun aanraadde, zich tot genoemden burgemeester te vervoegen. Natuurlijk werd deze raad door de sollicitanten opgevolgd. Weldra bleek op officieele wijze, dat het den Mi nister daarmede ernst was. Alle stukken werden den burgemeester toegezotylen, met verzoek eene aanbeveling in te zenden van die sollicitanten, welke met het oog op de plaatselijke omstandigheden de voorkeur verdiendeu. Naar aanleiding daarvan wer den door het hoofd dezer gemeeute nauwkeurige informatien ingewonnen naar de versohillende heeren, die voor de bctrekkiug in aanmerking weuschteu te komen. Met groqte zorg werd onderzocht, wie van heu hier het best op zijne plaats zou zijn. Het be hoeft toch geen betoog, hoe iemand op zich zelf een goed politie-bearabte kan wezen, doch om eene of andere reden, b. v. om zijne antecedenten of fiimilie-relati&i, in eene bepaalde gemeente minder op zijne plaats. Met het oog daarop alleen kou dan ook het advies van den burgemeester worden gevraagd. Daarop werd, ingevolge het verzoek, eene aanbeveling van vier personen by den Minister inge zonden, waarmede de Commissaris des Kouiugs zich ten volle vereenigde. Uit den aard der zaak meende men toen de benoeming van één uit dat viertal tegemoet te mogen zien, doch in plaats daarvan werd men dezer dagen op hoogst onaangename wijze verrast door eene benoeming geheel buiten de aanbeveling om Het is duidelyk, dat in dit geval met het belang der gemeente het eenige belang dat hier gelden mocht geen rekeniug is gebonden dat voorts de persoon des burgemeesters, in en buiten deze ge meente zoo algemeen geacht, op zeer onbeleefde wijze om geen ander woord te gebruiken is behau- deld, eu dat eindelijk het groot aantal sollicitanten geheel onuoodig tot een reisje naar Gouda is ge noodzaakt, dat niets dan tijd- en geldverlies ver oorzaakte. Een en ander zal voldoende zijn om aan te lootten, dat de ontevredenheid over de wyze, waarop met de vervulling dezer vacature is te werk gegaan, alleszins gerechtvaardigd is, en dat de Minister in deze weinig is te rade gegaan met het publiek belang. het beroep naar Haastrecht te zullen aannemen omdat hij op den dnur alleen onmogelijk al zijne catechisaties uaar eisoh waarnemen kou, door zijn vrienden in weinige dagen eeu beduidend bedrag aan jaarlyksohe bijdragen werd bijeengebracht om door het aanstellen van een godsdienstonderwijzer of onderwyzeres zijn werk te verlichten. Aange zien de kerkvoogdij echter niet het minst voor deze zaak over bad, heeft hij gemeend voor dit aaubod te moeten bedankeu. Loop der bevolking van de Gemeente Haastrecht gedurende het jaar 1885 Op den 1 Januari *1885 telde de bevolking van Haastrecht 1627 Zij vermeerderde in het afgeloopen jaar door ve9tigiug met 158 en door geboorte met 73 Totaal 1858 Zy verminderde door vertrek met 154 eu door overlijden met 39 193 Zoodat de bevolking op 31 Deo. 1885 bedroeg 1665 waaronder 818 mannen en 847 vrouweu. In bet afgeloopen jaar zijn 15 huwelijken vol trokken. Loop der bevolking van de Gemeente Vlist ge durende het jaar 1885:' Op den 1 Januari 1885 telde de bevolking te Vlist445 Zij vermeerderde iu het afgeloopen jaar door vestiging met32 en door geboorte met .11 Totaal 488 iZij verminderde door vertrek met 41 en door overlijden met 4 45 Zoodat de bevolking op 31 Dec. 1885 bedroeg 443 waaronder 222 mannen en 221 vrouwen. In het afgeloopen jaar''zijn 5 huwelijken voltrokken. Benoemd tot onderwijzer aan de school N°. 1 te Zevenhuizen de heer N. van Oosterhout te Capelle. SCHAAK-CORRESPONDENTIE. Utrtotal (fPit) Gouda {Zwart). 1. e2 e4. e7 e5. 2. Pgl f3j Pb8 c6. 3. Ril c4. Rf8 c5. 4. b2 b4. Rc5 X b4. 5. «2 c3. Rb4 c5. 6. d2 d4. e5 X ^4. 7. O O. d7 d6. 8. c8 X <1*- Rc5 b6. 9.. d4 dó. Pc6 a5. 10. Rol b2. Pg8 - e7. 11. Rc4 d3. O O. 12. Pbl c3. Pe7 g«. 13. Pc3 e2. e7 o5. 14. Ddl d2. f7 f6. 15. Kgl - hl. Rc8 d7. 16. Tul ol. a7 a6. 17. P(3 el. Rd7 b5. 18. f2 f4. Uit Veendam meldt men aan de Hervorming Als een bewijs van groote belangstelling op gods dienstig gebied, die, naar velen beweren, onder aryzinnigeu meestal te vergeefs gezocht wordt, diene dat toen Pr. H. A. v. der Meulen te Veendam dezer dagen aan zijne geestverwanten mededeelde Iu het afgeloopen jaar zijn te Zevenhuizen 14 processen-verbaal wegens openbare dronkenschap opgemaakt. Door de directie van de AmsterdammerDagblad voor Nederlandis eene circulaire verspreid, waarin zij er op «vijst, dat sedert bet optreden van de firma EllermanHarms Co. als uitgevers het ver lies, berekend naar negen maanden te voren, 70,000 minder zal bedragen. Zij berekent, dat van April tot October de ontvangsten de raming met 7500 hebben overtroffen. Terwijl de exploitatie tot 1 April '85 (9 maanden) een verlies opleverde van 458,000, is dit cijfer thans gedaald tot ƒ33,000, de uitgaven van 1 April 1885 tot 31 Maart 1886 werden begroot op ƒ275,000, doch wareu in wer kelijkheid ƒ256,000. Noodig is een nieuw kapitaal van 200,000, waarmede de directie hoopt, de courant drie jaren te kunnen voortzetten. Derhalve zal de Amsterdammerdie gedurende drie jaren 560,000 gekost heeft, voor de volgende drie jaren p. m. 2 ton noodig hebben. De directie verklaart, dat het kapitaal, nu gevraagd, de laatste groote leeuing is om de Amstammer voor goed te behouden, ook om de nu reeds bestede 560,000 niet geheel waar deloos te doen ziju. //Zou het nu niet jammer zijn vraagt de directie dat eene zaak, waaraan zooveel krachts inspanning is besteed en zoo groote geldelyke offers zijn gebracht, te niet moest gaan, nu zij voor drie vierde deel gevestigd raag heeten P" De aandeetcn in de genoemde leening ad 200,000 "zijn 500 en 250 groot. Voor eenige dagen werd door een heer aan het kantoor der Sooiété générale te Brussel een wissel geïncasseerd, ten bedrage van fr. 10.000, welke som door hem in eene portefeuille gestoken werd, die by onder den. urm had. Bij het verlaten van het gebouw kwamen drie beeren in haast de trappen af en liepen hem omver, van de verwarring na tuurlijk gebruik makende, om hem de portefeuille te ontrukken. Op zyn hulpgeroep kwameu er van alle knhten personen opdagen, die de vluchtende gauwdieven uchternazetten twee hunner ontkwamen, maar de derde werd door eeu bediende der Bank gegrepen, die met hem aan het worstelen geraakte, maar de gauwdief niet losliet. Plotseling schoot deze zyn overjas uit, die in handen van den bank bediende bleef, terwijl de eigenaar der jas zich uit de voeten maakte. «Teleurgesteld keerde deze naar den. bestolene terug, die, hopende in het kleedingstuk eene aanduiding der dieven te vinden, uit een der zakken het pakje bankpapier, kort te voren door hem aan bet loket ontvangen, onder luide vreugde kreten te voorschijn haalde. Niet slechts had hij zijn geld terug, maar bovendien was hij nog in het bezit gekomen van eene bijna nieuwe jas Aan het jaarverslag van het Alg. Ned. Wiel rijders-Bond over 1885 ontleenen wij het volgende Het aaijtal werkende leden is in 1885 wederom ruim verdubbeld. Van 261 werk. ledeu op 31 Dec. 1884 is men gekomen tot 530. De rubriek «bui tengewone leden" werd ten gevolge van een ge nomen besluit niet verder uitgebreid; daarentegen is een nieuwe rubriek, die der kunstlievende leden, in 't leven geroepeu, welke nu 75 leden telt. In 1885 werden 4 algemeene en bestuurs-vergade- ringen gehouden, benevens eenige algemeene en afdeelings-bijeenkomsten. In het afgeloopen jaar werd rechtspersoonlijkheid aangevraagd en de naam van //Nederlandsch Ve- locipèdistenbond* veranderd in «Algemeen Neder landsch Wielrijdersboud." Deu 26en Mei werd de Koniuklijke goedkeuring op de nieuwe statuten verkregen eu sedert dien tijd kan liet boud als erkend zedelijk liobaam onderhandelingen aanknoopen, cogtracten sluiten, enz. In Mei onderging bet Maandblad der Vereeniging eeue verandering in vorm eu naam. Sedert dien tijd verschijnt De Kampioen iu een handig formaat. Het aantal consuls en hotels, waarmede over eenkomsten zijn aangegaan, breidde zich uit, terwijl de orgauisatie van een Wielerwedstrijd-te Nijmegen nieuweg moed gaf voor de toekomst. Hgt bestuur trad in ouderhandeling met eene maatschappij tot exploitatie der baan. Er werd eene leeuing uitge schreven van 160 aaudeelen ud 50, eu het Bond nam de verplichting op zich ten minste éénmaal per jaar te Nymegen een wedstrijd te houden en gedurende 10 jaar op geen andere baan wedstrijden te houden of op éenige wijze te steunen. Op 14 en 15 Augustus werd te Nijmegen de eerste wed strijd gehouden met eene tentoonstelling van rijwielen. Het verkeer der clubs onderling heeft groote vor deringen gémaakt vele vereenigingen stelden het bondslidmaatsohap verplichtend, terwijl op tal van plaatsen nieuwe clubs werden opgericht. In ledental staat het A. N. W. B. betrekkelijk boven de «Deutsche Radfahrer Buud", boven de «Fédération Vélocipèdique de Belgique", boveu de Deensche, Fransche, Hongaarsche, Amerikaaucobe en Spaanscbe bonden en streeft het Engelsche op zy. Uit Hamburg wordt 16 dezer over den wedstrgd aan het Hbd. geschreven Gelukkig is er verandering in het weer gekomen in den afgeloopen nacht vroor het weer stevig. De ijsbaan is werkelijk verbeterd, eu baron de Salis, die hedenmorgen, in stede van gister avond, met Arie van den Berg aankwam en zich reeds denzelfden morgen op de ijsbaan bevoud, was ook van gevoelen, dat het ijs zeer goed was. De schaatseu van onze rijders trokken algemeen de aandacht, en toen ,Van den Berg zich van een zijner schaatsen ontdeed en haar den president der ijsclub aanbood, ging ze van hand tot hand. De gebroeders Axel en Edwin Paulsen waren, evenals Werner, op het terrein aanwezig. De beide Puulsen ziju van teugeren lichaamsbouw en eer klein dan groot van gestalte. Werner is steviger gebouwd. Hy is doof- stom, toch is het hem sedert het vorige jaar gelukt eeuige woorden te leeren uitspreken. Hnune schaatsen waren niet ongelijk aan de Friesohe, maar langer. Hedenavond komen de overige Hollanders. De rijders nit Weeneu komen niet, daar er te Weeuen ook juist een schaatsenwedstryd gehouden wordt. Curtis is nog niet gearriveerd maar zal toch komen. Morgenavond ten 6 ure zal er eene vergadering plaats hebben in het Hamburger Hof, waar de Hol landers afgestapt zgn. Uw reporter heeft door de welwillende hulp van den heer Wolff, president der Hamburger IJsclub, eeue toegangskaart voor de ver gadering gekregen. Over het aldaar besprokene zal ik u later schrijvendit echter kan ik reeds met ze kerheid melden de Hollanders zulleu daar uogmaals uitdrukkelyk verklaren, dat ze in geen geval rijden zullen, als de"thermometer, ware het ook maar één graad, onder nul staat. De zilveren en bronzen medailles zyc prachtig van bewerking de winner zal ze aan eeu wit en rood gestreept lint (de kleuren'der stad Hamburg) dragen. Aan de eene zijde draagt ze het opschrift «medaille der Hamburg Altorair Eissport Club" en het jaar tal en aan de andere zijde de initialen der vereeni ging. Men had eerst aan die zijde het wapen der stad Hamburg willen doen graveeren, maar het bleek, dat dit niet geoorloofd was, aangezien Hamburg als vrye stad eeu «Hoheitswapen" voert. Last not least de cliurapions-medaille, zeer oneigen aardig zoo genoemd, daar het «eere-mutaal" den vorm van Ceu kruis heeft. Het is een prachtstuk van zwaar goud, ter waarde van vijfhonderd mark. Op deu bovensten uithoek staat Meisterschafts- preis für schnellaufen vou Deutschland, gestiftet vod Hamburg Altoauir Eissportclub". Aan de achterzijde staat niets. Baron d. H., te Meersen, wilde eene hem als on- ontplofbaar verkochte petroleumlamp uitblazen, de vlam sloeg in deu bol en er volgde eene ontploffing. Het brandende vocht vloog hem in 't aangezicht en op de handen en veroorzaakte hevige brandwonden. Aanvaukelgk geloofde men, dat hij het gezicht had verloren, (iooh gelukkig schijnt dit niet bet geval te zijn. Alleen zijn de oogleden gebrand en daar door gezwollen. Bij de reeks moorden, die dezer dagen de prikkel bare verbeelding der Parijzensars beeft doen opschrik- keu, is de opmerking gemaakt dat daarin herhaalde lijk de invloed zichtbaar is der feuilletons van de dagbladen. Daarin toch zijn voortdurend moord en diefstal schering en inslng van het weefsel. Zij die nog mochten twijfelen aau den invloed van die let terkunde, welke evenals een geneesmiddel, ieder uur een lepel, bij kleine hoeveelheden tegelijk aan de bevolking wordt toegediend, om haar des te zekerder te vergiften, kunnen thans kenois nemen van eeu feit, dat air document humain eene niet ouaardige beteekeuis beeft. Een dezer romanschrijvers, die met deu meestee aandrang de moordenaars eu dieven in zijne feuilletons heeft bestudeerd, is voor eene zeer belangrijke som bestolen door zijn eigeo secretaris, eu '.hans erkent de bestolene zelf, dat de dief te werk is gfgaan, volgens hetgeen hy uit de feuilletons van zijn meester heeft geleerd. Er is, bijna geen straf zaak in de laatste jaren geweest, waarin men niet den invloed van de feuilletons kon nagaan. Maar nog nooit hod men zoo op heeterdaad dien invloed be trapt als bij dezen diefstal. Malaise't Is schrijft «Pasquino" io het weekblad De Amsterdammer een woord, dat ons tegenwoordig nis in deu mond ligt bestorven. We zeggen en hooren niets auders en daarom ook ligt het voor de hand, dat bet tamelijk wordt misbruikt. Alles heet malaise of komt voort uit malaise; die ongelukkige malaise krygt van alles de schuld. Wie zijn eigen rekening niet betaalt en tegelyk zgn schuldenaren met den deurwaarder vervolgt, doet een en ander van «ege de malaise. Ook heb ik gemerkt, dat er naieve luiden zyn, die de beteekeuis «au bet woord, da>. ze dagelijks gebruiken en mis bruikeu, niet eens kennen. Volgens hen beteekent malaise niet anders dan dat de zakeo slecht gaan, en wil men meer vau ben weten, dan zullen ze u trachten te verklaren, hoe de malaise haar oor- •prong heeft gehad in de plotselioge daling der suikerprijzen, 't Is waar, een oogenblik was er, dat de suiker al deu last heeft moeten dragen, en zelfs hier, iu 't auti-mercautifcl Haagje, hoorde men byua over niets anders dan suiker. Dat maakte een zonderling effeot, maar 't had zgu reden, want heel wat mooie huizen in de fraaiste nieuwe kwar tieren tyn gebouwd van suiker. We zgu niet meer gewoon, de dingen by bun wareu naam te noemen we zyn zoo hoogst kiesch eu fijn gevoelig, dat we huiveren als 't woord «zwee- ten" ons delicaat gehoor bereikt. Een ordentelijk memcb transpireert, en desgevorderd mag hij 't ook zeggen, vooral aan zyn dokter. Ik geef toe, dat het zweeten op zichzelf geen fijn onderwerp van ge sprek is, maar die verrichting van het meiischelyk lichaam, in dit seizoen zoo zeldzaam bij anderen waarneembaar, is toch zoo gewoon, dat niemand het hoofd zal omwenden als hij op een warmeu dag een ander met de parels op 't gelaat mocht zien. Maar vreemdkliukende woorden zyn ons nu eenmaal een behoefte geworden en met mooie namen bedekt men de leelykste dingen. Als men de zoogenaamde malaise eenvoudigweg ontevredenheid noemde, zooals 't in mijn oud woor denboek staat, dan had het ding zyn wareu uanm en dan behoefden we ons niet suf te zoeken naar de oorzaken der malaise, die we thans met groote diepzinnigheid trachten op te sporeu waar ze niet te vinden zyn. To be or not to, be. neen, tevreden of onte vreden, dat is de quaestie. We weten heel goed, (lat er misdeelden zyu, die met den besten wil van de wereld geen enkele reden kunnen vitiden om tevre- deu te zyn met hun pover bestaan, maar die zijn er altijd geweest er. zullen er aliyd blyven, zoolang de wereld bestaat. Wie der domme gemeente wijs maakt dat er een tyd moet en zal komen, dat alle men- schen tevreden en gelukkig zulleu zijn eu -t voor iedereen .vetpot wezen zal, weet wel beter, als hy ten minste zelf niet gek is. Dp algemeene malaise is de algemeene ontevredenheid, de bas en haut et de haut en bas. 't Is de malaise die het keuken- personeel, bij monde van een zijner «juffrouweu", tot de vrouw vau mijn vriend Paradoxus deed zeggen, dat meu daar in de keukeu eigenlijk niet begreep, waarom mevrouw met baar dochters niet in de keu ken en de keukeu-juffrouwen niet in den salon thuis behoorden. In vroeger tijd zou zulk een vraag eeu redelijk mensch van verbazing op zijn hoofd hebbeu gezet, maar tegenwoordig wordt ze dood-natuurlijk gevou- den. 't Is waar, diezelfde juffrouwen kennen niet anders dan baar loongevers benadeeleü tot haar eigen profijt, zich mooi opdirken en juist zooveel lezen, dat ze alle briefkaarten, voor haar «volk" bestemd, weten te ontcijferen alvorens ze te brengen waar 't behoort, maar dit belet niet, dat ze toch baar rechten op een salon willen doen gelden. 't Is de malaise, de ontevredenheid, die tegeuwoordig io 't werken een straf, in 't nietsdoen eu eeu leventje van vroolijken Frans leiden, de hoogete bestemming van deu menscb doet zien. Tot zelfs in Kaapstad ondervindt de droogmaking van de Zuiderzee sympathie. De heeren P. Faddegon Sr. eu P. P. Faddegon Jr. woonachtig te Kaapstad, gaven in eeu brochure met schetskaart der droog making uiting van hun gevoelen. Die brochure dagteekent eerst van 24 Nov. 1885 dus zeer waar schijnlijk hebben nog slechts weinig exemplaren Nederland bereikt, ofschoou wij niet twijfelen of weldra zal men haar in alle boekwinkels voor eenige stuivers verkrijgbaar gesteld zien. Een oordeel over de plannen, alsmede over de aangegeven wijze om het benoodige kapitaal bijeen te brengen voor de uitvoering van het grootscbe werk: "Herschepping vau Nederland door de droogmaking der Zuiderzee als Staatsdomein", blonden wij ons voorloopig voor. Hoewel in slecht Nederlandsch geschreven, vol taalfouten, is het boekje waard om te worden gelezen waut afgescheiden van de zaak die daariu wordt behandeld, toonen de schrijvers, waarvan één reeds meer dan 80 jaren telt, hoewel ver van hun vader land verwyderd en, volgens hun eigen verklaring, door geeu de minste drijfveereu van eigenbelang tot de uitgave gedrongeu, eeo hart te bezitten, dat nog warm klopt voor Koning en Vaderland Of de schrij vers zich niet al te veel illusiëu van eeu eventu- eele droogmaking hebben gevormd, is een vraag, welker beantwoording wij overlaten aau al die genen die met deze brochure kennis zplleu maken. Dagblad.) Aan Bartbold Auerbaoh is het volgende door de Zio. Ctontleend «Wacht maar, de tyd komt dat w|j je het wan delen met een rotting met goudeu knop wel zullen afleereu." Vau een sociaal-democratisch straatslijper kw^m deze broederlijke groétenis tot een oud heer, die'iu een der hoofdstraten vau Frankfort langs de wiukels flaneerde. «Broertje" hernam de geduldige oude heer «iniju stok bevestigt het oude spreekwoord het is niet al goud wat er blinktwant dat blinkend hondekopje aan mijn stok is niet van goudhet is manr verguld. Ik heb betrekking op deu rotting, waut hij is een gedachtecis van een mijner vrienden doch, indien wy er door kwamen waar wy wezen, moeten, zou ik hem gaarne offeren op bet altaar des vaderlands, eu ik zou zeggen vriend, hier is rayn stok. Maar wat zoudt gij er mee uitvoeren Opeten kunt gij hem niet opdrinken ook niet er op wonen ook nieter eeu jas van laten maken ook nietderhalve, gij zoudt hem te gelde moeten maken; gy zoudt aan Piet of Klaas moeten vragen of hij den stok van u wil koopeu maar die koopt hem niet als hy er niet mee wandelen mag, en koopt hy hem wel, ach, lieve tyd I dan loopt er weer eeo ander langs de straat met deu raooieu rotting, en misschien geeft die u er een pak slaag mee." De Parysche oorrespondent van de Daily Netos heeft eeu bezoek gebracht aan Louise Michel, die hem merkwaardige staaltjes heeft medegedeeld van het leven eu de huishouding der katten eu ratteu, die zy bij zich in de gevangenis bad. Louise bad namelyk uit Nieuw-Caledouië vier kalteu medege bracht. Zij waren haar bij hare komst in Nieuw- Caledonië gegeven door eene veroordeelde, die haren straflyd volbracht had en uaar Frankrijk terugkeerde. Deze katten stammen af vau die door Engelsche zeelieden in de aohttiende eeuw in Nieuw-Caledonië waien achtergelaten. Hare achterste pooten zijn veel langer en hare voorpooteu veel korter dan van Europeesche katten. Hare hersenen zyn voorts beter ontwikkeld. In de gevangenis leerde Louise haar op goeden voet te leven met de ratten, die eiken morgen bij hoopen in hare cel kwamen om wat voedsel te halen. De rat, zeide zy, is een zeer vernuftig dier, zij hecht zich echter minder aan den meuaoh uit erkentelijkheid dan wel om weldaden van hen^ te ontvangen. De familiebanden en de liefde ondeg de ratten zijn daarentegen sterk. Jonge ratten zijn niet alleen voorkomend jegens de oudere betrekkingen maar ook in het algemeen jegens de ouden vRn dagen. Zoodra de moeders hare jongen gespeend hadden, brachten zij ze niet slechts in Louise's cel, maar ook aan hare voeten, om haar als het ware wat voedsel voor de kleineu te vrageu. Er waren ratten die van ouderdom tandeloos waren geworden. Als aau deze nu een korstje brood toegeworpen werd, namen de jongeren het op om het de hulpeloozen voor te kauwen. Indien eeue jonge rat zoo onopge voed was om eerst voor zichzelf te zorgen, dan kregen de andere baar te pakken. Vodrdat de katten genoeg zaam afgericht wareu om in goede verstandhouding met de ratten te leven, beet een der laaisten den poot af van eene rat. De andere ratten toonden hierop veel medelijden met de gewonde, en toen Louise deze eeu tijdlang had verzorgd, won zij dadelyk het vertrouwen van de anderen. Nadat zij reeds eenigen tijd iu de gevangenis had doorgebracht, waren de ratten zoo verlekkerd geworden, dat zij het brood niets anders dan geroosterd wilden eten, De directeur der gevangenis, wiens behandeling Louise bijzonder roemde, schepte veel behagen in hare pogin gen om katteu en ralten in vrede met eikaar te doen leven. De Bulgaarsche quaestie blijft op dezelfde hoogte de vredesonderhandelingen tusscheu Servië en Bulga rije kom«-n niét vooruit, maar de ouderhaodeliogen lus- schen de Mogendheden evenmin intusscnen zijn Bulgarije en Oost-Rumelië eeu eu wordt het steeds oumogelijker ze straks te scheiden. De Porte wordt iuiusschen van arm nog armer en het is niet on waarschijnlijk, dat Rusland daarop speculeert. Ook de verhouding van Ruslaud tot Bulgarije is nog niet in orde, en het vermoeden ligt voor de haud, dat Bulgarije bezwaar maakt die waarborgeu- voor Ru«- sischen invloed te geveu, welke de Czaar verlangt. De poging der mogendheden om Servië, Bulgarije en Griekenland hun soldaten naar huis te doen zenden, is volkomen mislukt. Griekenland en Servië hebben geweigerd en Bulgarije verklaarde het alleen te kunqer. doen, wanneer de Servische regeering haar dreigende houdiug liet varen. Evenals te Weenen is meu ook te Berlijn reer vertoornd over deze wei gering en de officieuze pers sftapelt kolen vuur op de «kleine Balkan-ataten, di"6~"ffen wijzen raad der mo gendheden versmadend, de sympathie steeds vermin deren, welke men nog voor deze aan politieke groot heidswaanzin lijdende volkeren he^ft." Iutusscben handelt vorst Alexander, als of de ver eeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië reeds was bekrachtigd. Hij gaat voort het bestuur te regelen eu nu weer vaardigde hy een ukase uit, waarbij na 1 Jan. 1886 de Bulgaarsche rechtspleging ook in Oost-Rumelië geldig wordt verklaard. De Duitsche Rijksdag heeft, na de behandeling der Poolsche iuterpellatie, de begrooting weer opgevat. Aan de orde waren de posterijen, waarvan de afgevaardigde Lingeus gebruik maakte om de Zon dagsrust ter sprake te brengen. De minister der posterijen, Stephan, beantwoordde alle opmerkiügeD, doch de stemming over het voorstel-Lingens, om «den post- en telegraafbearabten rust gedurende den Zondag te waarborgen", zal eerst bij de derde lezing der begrooting in stemming worden gebracht. Vermoedelijk zullen alleen de leden vau het centrum eu de vrienden van Stöcker bet voorstel 9teunen. Iu den Pruisischen Landdag zal ook de Poolsche qnaestie weldra worden behandeld. De Polen zija het nog niet eens, hoe zij het zullen doen maar in allen gevalle zullen zij een poging wagen om de verbanning bunuer landgenooten ook daar ter tafel te brengen. Over de plannen^ der Engelsohe regeering begint eenig licht verspreid te worden. De Rail. Malt. Qaz. verneemt uit goede bron, dat ia de troonrede der koningin zeer beslist over de Iersche quaestie zal wordeu gesproken. De minis ters zullen een debat niet outwyken en niet aarzelen om heen te gaan, wanneer zy worden overwonnen. In^dit geval zullen zij het parlement niet ontbiuden maar de koningin zal dan terstond den heer Gladstone ontbieden, ten einde hem de regeling der Iersche quaestie over te laten. De St. James Gazette bevestigt deze mededeelingen en voegt er nog bij, dat in de troonrede nadruk kelijk zal wordeu gewezen op het onwettige eu gevaarlijke der samenzwering van de Parnellisten, ter onderdrukking waarvan de hulp van het Par lement wordt ingeroepen. Het Huis van Afgevaardigden in de Vereenigde Staten heeft met 183 tegen 77 stemmen het wets ontwerp tot regeling van de tijdelyke waarneming van het Presidentschap aangenomen. Al de democraten, op twee na, en 37 republikeinen steunden het voor stel, dat nu nog enkel wacht op de goedkeuring van President Cleveland. Het ontwerp bepaalt in hoofd zaak, dat de verschillende leden vau het Kabinet, in

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2