MEI HG PI BINNENLAND. EN, f II II i II (Ijl i - i 3344. Woensdag 27 Januari. 1SS6. Nieuws- en Advertentieblad boor Gouda en Omstreken, i EN, 5N IN. ;n, baat chen DNIG. ti -1L t1 1\° I J II 18 ELEN 'REN I De inzending van advertentiön kan geschieden tot éèn uur des namiddags van den dag der uitgave 1 244, aan nel, Wjj- I 1 i Gouda. Markt. ntore ran ache Kade the Cou- i door den rouda. evattende 18, KE LI ER, twee KAMER, 5 186, des fé Frit- groete. gemeester. cht iekateinpel fl. 1, en og. >urg. Sparren, bben enz. n. e Loodsen Noorder- C van A. een zeer en Hoest doos 40 De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. GOUDSCHE COURANT. tot klasse uitgegeven. In de vier eerste klassen worden 1600 nummers en even zooveel prijzen ge trokken, in de vijfde klasse 4100 prijzen, dc twee premtën en 10.500 nieten. De collecte wordt geopend den 3d Maart 1886. De trekking der le klasse beeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 9 Juni 1886 zullen getrokken worden. V f 1 GOUDA, 26 Januari 1886. Zaterdagavond ten ongeveer half tien is door het vlam vatten van een petroleumlamp een begin van brand ontstaan bij den winkelier K. op den Tiende- rteg. Door spoedig aangebrachte hulp was men hem in een oogenblik meester. ironischen proef ge- 1 dezelve zoodat ik mgelieve Daar het, ondanks vele pogingenft niet is gelukt, een «toomtram-verbinding van Schoonhoven met Gouda te krijgen, is thans door deu heer G. Stigter, beurtschipper tusschen die plaatsen, concessie ge vraagd voor een stoombootdienst tusschen Schoon- boven en Haastrecht in verband met de IJsel- •toomtram naar Gouda. Door de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij werden dezer dagen verpacht de stations-restauratiën te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnbem en Gouda voor het tydvak van 1 Februari 1886 tot 30 April 1889. Hoogste inschrijvers waren de heeren voor Utrecht G. A. RoeUfs te Nijmegen, voor 17.051; voor Amsterdam J. M. Van Kuykeu te Amsterdam, voor 6550; voor Rotterdam C. Van Leeuwen te Amsterdam, voor 7500; voor Arnhem F. Na gels te Utrecht, voor 12.500 voor Gouda J. M. G. Bredemeyer te Utrecht, voor 8400. Alles per jaar. schikken. Ongeveer 80 personen hebben op die advertentie geschreven, met verzoek om voor die betrekking in aanmerking te komen, onder verkla ring dat zy over bet vereischte bedrag van 100 kondeu beschikken. De politie ie Kralingen, daar van onderricht, stelde in bet geheim een onderzoek: naar ’t H. in, en bet bleek haar, dat hij zich noemde directeur van eene compagnie en in die hoedanigheid door de aandeelhouders in bun ver gadering met algemeene stemmen was benoemd. Daar bij bemerkte, dat de persoon die hem om 'inlichtingen vroeg aangaande zyn vennootschap een lid was van de Heilige Hermandad, legde hij een zoo prachtige verklaring af omtrent deu fiuantieelen staat van zijne vereenigiug, dat zeer zeker een onnoozele bloed, die bet wel meende met zijn zoon onmiddelijk een contract met den directeur zou heb ben gesloten. Toen de man goed en wel was uit gesproken over ziju compagnieschap, bleek het der politie, dat hij noch directeur was, noch dat er een compagnie, waarvan hij aan'fiet hóófd was geplaatst, bestond, zoodat zij hem op groud van bedriegelijke handelwijzen in ^«waring stelde. AD VERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad verten tien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschijnt. Ifzonderlgke Nommers VIJF CENTEN. Mr. J. R. Boerlage, nit Amsterdam heeft dezer dagen op een der Nuts-depanemeuten een leziug ge houden over de volksverhuizing naar de groote steden. Amsterdam schijnt, blijkens de uitbreiding en ver fraaiing, welvarender dan vroeger, doch is dal niet. Een voorname oorzaak daarvan is de aanwas der bevolking door bedoelde volksverhuizing, welke ont stond door ontevredenheid met wat men had ten plaitelande, waar de toestand inderdaad slechter is, dan weleer. Echter kwamen z. i. op den duur, wat velen ook mogen beweren, noch daling der landprijzen, noch vermindering van de prijzen der landbouwproducten, noch bet gemis van protectie de toestand voor de plattelandsbewoners in het alge meen slechter maken, maar weh de weelde, wat met sprekende voorbeelden werd aangetoond, en de zucht naar standsverheffing, hoezeer die onder zekere voor waarden aanmoediging verdient. Mede oorzaken van den trek naar de groote sleden zyn de mei de be schaving toenemende behoefte aan gezellig verkeer en uitspanning en de droeve troostgrond voor gevallenen, dat ze in de groote stad jrele lotgenooten zullen aantreffen I Spreker schetste de noodlottige gevolgen van genoemd verschijnsel voor de maatschappij voor de groote steden, voor het indjvidu eu maalde vooral met levendige kleuren de ellende, door* vele van elders gekomeneu in de groote stad geleden. Ter beteugeling van het kwaad echter geen Regee- ringsmaatregelen Verstandige pogingen van parti culieren kunnen veel doen. Maar werkver?chaffiug zonder verstandige organisatie, onverstandige armen zorg en ook groote tentoonstellingen, hoe heilzaam overigens, trekken bonderde luiaards en onbekwamen naar de groote stad, die zy dan niet weder verlaten. Zondagmorgen zij n op den Fluweelen Singel eenige personen, die zich op het nog brooze ijs begeven hadden om zich met schaatsenrijden te vermaken, er door gezakt. Met behulp van eenige personen, ziju zy allen met den schrik en een nat pak vrij ge komen. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van een buste van de Koningin, door deu te Amsterdam woneuden beeldhouwer L. von Netzer, geboetseerd en waarvan de uitvoering bijzonder gelukkig was. Dezer dagen kwam zy geheel geretjd. Daar de hoofdstad des Rijks de gelegenheid mist om dergelyke kunstwerken te doen bakken, worden zij hiertoe in den regel naar Goüda verzonden. Zoo deed ook de heer von Netzer» Maar welk een teleurstelling ondervond hij, toen hem bericht werd, dat de buste, die reedg sp dé Goudsche schuit stond, in stukken gebroken én de wellicht maanden lange arbeid zoo goed als vruchteloos geworden was. Met het herstellen van het beeld zal ongeveer een maand gemoeid zijn. De kunstenaar zal, tegen over hpt Goudsche Veer, zijne rechten op schade loosstelling doen gelden en heeft als raadsman den procureur Boas gekozen. Staten-Generaal. *Twbede Kameb. Zitting van 23 Jan. In deze zittiug werden alle hoofdstukken der Staatsbegrooting aangenomen. Dé Minister van Fi nanciën verklaarde, dat een herziening der suikerwet in concept is en handhaafde de meeniug dat eene regeling van het weduwen- en weezenfonds voor ambtenaren, op dit oogenblik door den toestand der financiën verboden is. Bij hoofdstuk Oorlog con stateerde d$ heer Verheyen, dat in zake het ontslag van Dr. De Hollander gebleken is noch van oneer lijkheid, noch van kwade trouw, zoo bij den Minister, bij den inspecteur van het militair onder wijs of den gouverneur der Kon. Milit. Actdemie te Breda, maar dat de houding door Dr. De Hollander aangenomen, afkeuring verdient. De Minister nam hiervan akte. Ook werden de spoor- wegbegrooting en die van Suriname aangenomen. De kamer is daarop op reces gescheiden. Het plan der 321* Nederlandsche'Staatsloterij de eerste gehouden overeenkomstig de nieuwe wette lijke bepalingen is titans vastgesteld. Deze loterij bestaat uit 21.000 loten en 10.500 prijzen eu 2 premiën. De eerste helft van ’l geheel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft vau t.’ZTl Uit de Transvaal wordt gemeld, dat den 7n December aldaar de eerste algemeene kerkvergadering is geopend van afgevaardigden der Vereenigde Ned. Hervormde Kerk. De vergadering bestond‘uit predi kanten, ouderlingen en diakenen uit de verschillende gemeenten der Transvaalsche Republiek. Onder voorloopig presidium van ds. H. L. Neethling, van Lydenburg, werden de geloofsbrieven geldig en vervolgens de vergadering wettig geconstateerd ver klaard. Tot voorzitter werd gekozen dsJ A. J. Neethling, van Utrecht tot vice-voorzitter ds. D. P. Ackerman, van Wakkerstroointot scriba ds. N. J. van Warmelo, uit Heidelberg tot vict-soriba ds. H. S. Bosman, te Pretoria. Na afdoening van deze en eenige éndere werkzaamheden werd de zitting verdaagd tot den volgenden voormiddag. Alstoen werd zij door ds. van Warmelo met een toespraak geopend. Hij wees er op, hoe de dag van gisteréy met gouden letteren in de jaarboeken der kerkgeschiedenis der Transvaal zou worden aangeteekend en hoe die in herinnering zou blijver, bij allen, die deze vergadering bij woonden, die zulk klasse I een groote eu gewichtige gebeurtenis was in de Deu 23n dezer, des morgen» ten 7 uur, brak iu een schuur van den bouwman G. v. V. te Zeven huizen brand uit, welke echter dodr de buren spoedig werd gebluscht zoodat de uitgerukte brandweer geen hulp behoefde te verleenen. De schuur werd geheel in de asch gelegd, ter wijl een zich daarin bevindend paard uiet kon worden gered zoodtft het iu de vlamfheu omkwam. Naar de N. R. Ct. verneemt,’ zal door de regee- ring worden voorgesteld, het tijdstip van inwerking treding der nieuwe nationale strafwetgeving te be palen op 1 September a. s. Voor de gemeente Ammerstol, waar zalm- eu teenbands!' bloeien, werd sedert lang reeds naar een telegraafkantoor verlangd. De voorloopige onderhan- deliogen met een ingenieur te Amsterdam zullen weldra tot een goed eind komen, daar de lijst, die 1 aan belanghebbenden ter iuteekening tot oprichting van een telegraafkantoor was '’aangeboden, reeds is volteekendf Reeds zijn de noodige bescheiden in banden van den burgemeester der gemeente gesteld. De politie te Kralingen heeft aangehouden eu ter beschikking gesteld van deu officier van justitie te Rotterdam zekeren J. G. ’t H., wonende aldaar, als verdacht van zich aan oplichtery te hebben schuldig gemaakt. By advertentie had hij opge roepen nette personen, die genegen waren 7 per week te verdienen, mits zij over 100 kouden be-

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1