Buitenlandsch Overzicht. KEXMSGEViXG. POLITIE. voor den eersten rang 25 en voor de bovengalerij 10 cent, en de programma's xiju teer gevarieerd. Muziek, zang en voordrachten wisselen elkander af, en op elk gebied wordt door dilettauten het beste geleverd. Mannen van naam en invloed komen voor het volk voordrachten houden of viool spelen de eerste dames van de stad aohten het niet beneden zich voor de honderden werklieden en dienstboden met hare talenten te woekeren. En dat het volk dit pogen waardeert, bewijst de eivolle zaal, waarover het bestuur zich telkeus mag ver heugen Het is een genot, te middeu van die sohare te vertoeven en den veredelenden iuvloed van de kunst te beseffen. Het doel, dat men zich ra'et deze uitvoeriogen heeft voorgesteld, wordt dan ook volkomen bereikt. Honderden, die anders wellicht den geheelen Zondagavond in de kroeg doorbrengen, stroomen thans naar Diligentiawaar hun kunstgenot wacht en waar zg tegen geringen prgs ook allerlei versuaperiugen kunnen bekomen, behalve gedisteleerd. De oorrespondent zou zulke uitvoeringen eiken Zondag avond willen doen plaats hebben.' In onderscheidene gemeeuten vau ons land worden thans van wege eeuige liberalen, handteekeningeu gevraagd onder een adres aan de Tweede Kamer, waarbij enkel behoud van 'vrijheid van onderwijs en toezicht op de bekwaamheid en de zededelgkheid der onderwijzers als inhoud van art. 194 derGroud- wet worden verzocht. Het adres luidt aldus «De ondergetekenden, de wetenschap bekomen hebbende, dat van verschillende zgden tot uwe hooge vergadering adressen gericht worden, strekkende om art. 194 der Grondwet onveranderd te behouden „In de eerste plaats overwegende, dat dit artikel den gewonen wetgever de gelegeubeid laat, het onder wijs op zeer verschillende wijze te regelen en meer bepaaldelijk hem geenszins belet, bizondere scholen, van welke richting ook, uit publieke kassen te sub- sidieeren, ofschoon dit, naar de opvatting der ouder- geteekenden, juist datgene is, wat de voorstanders van het behoud wenschen te voorkomen «Overwegende in de tweede plaats, dat bedoeld onveranderd behoud te dien opzichte dus geheel nutteloos is, maar daarenboven aan de herziening der Grondwet groote moeilijkheid in den weg zou kun nen leggen „Oordeelende, dat het bij dien stand van zaken meer dan ooit wensohelijk is, in de Grondwet omtrent het onderwijs niets te bepalen dan wat volstrekt noodig saujcht blijken, en zich vooral, zooveel mogelijk, te ontboïïdett-v vau termen, die, als b. v. het woord ^voldoendhet 'de lid, door verschillende richtin gen ook verschillend opgevat kunnen worden «In aanmerking\ieraende, dat de iu 1848 erkende vrijheid van onderwas als een opzettelijke uitsluiting van het monopolie der overheid een beginsel is, *t welk onze grondwet moet blijven huldigen, doch dat iu het belang en van den Staat en van het bij zonder onderwijs zelf het onderzoek van Staatswege naar de bekwaamheid eu zedelijkheid der onderwijzers by het lager en middelbaar onderwijs in de Grond wet gehandhaafd moet worden Overwegende eindelijk, dat in de praotijk nooit heeft plaats gehad, wat de Grondwetgever van 1848 met het bekende «overal* in het 3e l»d bedoelde, nl. oprichting van zóóveel openbare scholen als noo dig waren voor al de kiuderen, die iu de ter men van lager onderwijs vielen, eo dat het ou- veranderd behoud van een artikel der Grondwet, welks woordelijke iuhoüd van zulke afwijkingen van de oorspronkelijke bedoeliug toelaat, voor bet karakter eener toekomstige regeling van het onderwijs al zeer weinig waarborgen oplevert; Verzoekt eerbiedig, dat uwe hooge vergadering aan eene redactie in den geest der ondergeteekenden hare aandacht niet onthoude.* Ouder den titel Volksvertegenwoordiging en kies stelselziet bet lioht een belangrijk geschrift, waarin jhr. Rochusseu (de oud-minister van buitenlandsche zakeo) eene bestrijding levert van «eeuige democra tische dwaalbegrippen. Het boek heeft,* gelijk uit het opschrift reeds valt op te maken, eene theore tische strekking. De schrijver zoekt vóór alles het antwoord op de volgende vragen: wat en hoedanig is de rechtspersoon, die (door de volksvertegenwoor diging) vertegenwoordigd worden moet; wat ligt er in het begrip van vertegenwoordiging, aangewend op die rechtspersoon? Welk beeld moet het Parlement inwen dig te aanschouwen geven om aan zijne bestemming te beantwoorden; en in welke gedaante moet hei zich uitwendig vertoonen? Eu vervolgeus het middel be schouwende, tot dusver gebezigd om dat doel te be- r ei keu: Wie beschikt over de inrichting van dat - muidel, over de voorwaarden en de wijze waarop bet kiesrecht wordt uitgeoefend Wat is kiezen op zich zelf; en wat moet derhalve voorwaarde van kiesbevoegdheid zijn? Hoe is het kiezen wettelijk ge- regeld; en hoe heeft het feitelijk plaats, en welke ge volgen zijn daaraan verbonden? Naast de theoretizohe strekking staat echter, of beter, met die strekking is gepaard, eene zmver praktische. De schrijver bepaalt zich niet tot bespiegelingen, hier en daar afgewisseld door scherpe uitvallen tegen zijne politieke tegenstanders, hij geeft ook den grond slag aan, op welken, volgens hem, het kiesrecht moet berusten, nl. «niet bet recht van de gescbikten, maar den plicht van den waardigen staatsburger, waardig door geregelde en volledige vervulling van alle overige pliobteu jegens den Staat.* «Als stemgereohtigde* zegt de schrijver «worde dus niemand ingesoh reven, dac de Nederlander, hoofd van huisgezin, niet vallende in een der categorieën van uitsluiting volgens het jongste voorstel der regeering, die zgn aanslag in de direote belastingen van het Rijk eu de Gemeente, over de drie jaren voorafgaande aan dat waarin de Igsteu der stemgerechtigden worden vastgesteld, ten volle heeft gekweteu, eu die het bewgs overlegt vau voldoemug aan den verplichteu krijgsdienst bij het staande leger en bjj dal deel der strijdkracht hetwelk, in geval van oorlog, iu de eerste plants tot aanvulliug van het leger te velde dient.* Doeh deze kiesgerechtigden zouden alleen zgn «kie zers voor den Genieeuteraad en de Provinciale Staten.* «Kiezers voorde Staten Generaal zijn de zoodanigen die door een zeker aautal b. v. honderd stemgerech tigden in het district of in de gemeente, als zoodanig aangewezen wordeu.* In de Grwt. zou moeten worden bepaald, dat er geen andere dan enkelvoudige kiesdistricten zouden zijn. Het aantal afgevaardigden iu de Tweede Kamer «zou behooren te worden gesteld op bet cijfer, verkregen door toepassing van art. 77, al. 2 Grondwet, tijdens hare herziening, doch voor de toekomst ouveranderd te wordeu gelaten. In hooge mate weuschelijk ware het te bepalen dat ieder afgevaardigde voor den tgd van vgf jaar gekozen wordt; vau zelf doch ulleugs zou meu aldus omkomen aan de periodieke hernieuwing der Kamer, in haar geheel, voor de helft of voor een derde. Gelgk alle andere staatslichamen zouden ook de Staten-Geueraal het geheele jaar «geopend* kunnen zijn, zooals dau ook feilelgk thans reeds het geval is." «Men zou derhalve het stelsel vau wetgevende tijdperken, elk voor den duur van vijf jaren kunnen invoeren, en iu verhhnd daarmede de periodieke vernieuwing kunnen regelen. «Telkens vóór het houden der algemeene verkiezin gen zou dan de periodieke herziening van de districten- indeeling plaats behooren te vinden.* Vaste districien maken, naar bet den schrgver voorkomt, de zorg dat de feitelijke toestaud niet iu weerspraak zij met de wettelijke regeling, geenszins overbodig. «Doch zoo min de eerste indeeling als de latere herzieningen behooren bij de wet plaats te hebbeu. Met den alge meenen bindenden regel der wet heeft deze daad van uitsluiteud reglementaire» aard niets gemeen. De herziene Grondwet stélle dus een Algemeeneu raad van verkiezingeu in, bestaande uit de leden van de hoogste administratieve eu rechterlijke colleges (b.r. den onder-Voorzitter en twee leden van den raad van State, twee raadsheeren in deu Hoogeu Raad. een raadsheer iu ieder der gerechtshoven en een, lid van ieder gewest) door die lichamen uit hun midden ge kozen, om, in naam des Konings, de districtenin- deeling te regelen en over de wettigheid van iedere verkiezing uitspraak te doen.* Waarschijnlijk* merkt dé schrijver'zelf op, «zal men dit voorstel in de categorie der avontuurlijke rangschikken: van al degeuen die ons, al zoekende naar eenige middelen tot tempering der gevolgen van partij re gee ring, in de pen zijn gekomen, onderdrukken wy dit óéne niet, meenende het in aandachtige overweging te mogen aanbevelen.* Ten aanzien van de 'Eerste Kamer komt het den schrijver het verstandigste voor, de regelen oratrentl hare samenstelling iu hoofdzaak onveranderd te laten. Toch zoude hg het durven wagen de Provinciale/ Staten in huuue keuzen niet te binden aan den krinjg' der hoogst aangeslageuen, maar hun vryheid te geven althans eenige der door hen te benoemen leden onder die stemgerechtigde ingezetenen der provincie te zoeken, welke hetzij door langdurige en eervolle werkzaamheid in dienst van Staat, Gewest of Gemeente, hetzij door uitnemende bekwaamheid in eenigen tak van wetenschap, leturen eu kunst, hetzij door bij zondere vertrouwdheid met een der takken van volksbestaan, tot de voornaamsteu en meest algemeen geacbten behooren. Het rainisterie-Gladstone zal in bet oosten dezelfde staatkunde volgen als lord Salisbury dit is het belangrijkste, wat heden over de Oostersche quaestie wordt gemeld. De Time» deelt dit mede en ook wordt bet aan de Köln. Zeil. uit Londen geseind. «Uit de meest vertrouwbare bron* meldt de berichtgever van het Keulsche blad «kan ik roededeelen dat het nieuwe Eu elsche ministerie to het inzicht is gekomen dat de houding van lord Salis bury jegens Griekenland onvermydelyk was om deu Europeesohen vrede te handhaven. Daarom heeft de ministerraad besloten om bet programma van Salisbury volledig uit te.voeren en een zeeoorlog tussohen Turkije en Griekenland te verhinderen*. De Grieken zullen zieh nu wel iu het onver mijdelijke moeten schikken, evenals de Serviërs, die zich nog steeds tegen de vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelië blijven verzetten. Zrlfs beeft kouing Milan weder een decreet uitgevaardigd, waarbij de reserve onder de wapens wordt geroepen. Tot onge rustheid geeft echter Servië's dreigende houding nog geen aanleiding en te Weeneo blijft men vast ver trouwen dat de onderhandelingen te Bucharest tot eeu voldoende schikking zullen leiden. Het bericht, dat Rochefori wegens de verwerping vau bet amnestie-voorstel zyu ontslag heeft genomen als lid der Fraovche Kamer, wordt bevestigd. De voorzitter deelde het besluit vau deu Parysohen afgevaardigde in de Kamer mede. In dezelfde zitting drong Soubeyran er op aan, dat de regeeriug nogmaals onderhandelingen met andere mogendheden zou aanknoopen, ten einde tot een goed muntstelsel te komen. De heer De Frey- cinel achtte echter den tgd hiervoor niet geschikt en ook de minister van fiuanciën liet zich in den- zelfden geest uit. Hij zelf was een voorstander der vereeniging vau alle groote mogendhedeu, tot het verleenen van een vaste waarde aan het goud en zilver. Ook de audere mogendheden wenschten niets liever, maar de onderhandelingen hierover waren niet genoeg gevorderd om er uu weer aau te kunnen beginnen. Toen Volgde de behandeling van bet voorstel-Mi- cheliu, om het ministerie-Ferry iu staat van beschul diging te stellen. De rapporteur der commissie be streed bet voolsel en werd daarby krachtig door den heer Dé Freyciuet ges eund. l)e Bonapartist Joiiboit eu admiraal Dompierre verdedigden met den voorsteller het ontwerp, maar het gevolg was, dat, he* voorstel met 168 tegen 164 semmen werd verworpen. Hiermede is de ra pzalige geschiedenis van den oorlog iu Tonking, welke reeds zooveel rumoer ver oorzaakte, vooreerst weer va» het tapijt. In een reeks vau telegrammen ui' Londen worden zeer ernstige ougeregeldhedeu gemeld, die aldaar Maandag in den namiddag en den avond, naar aanleiding vau een demonstratie van werkeloozen, hebben plaatsgehad. Die demonstratie was de omvangrijkste, die men zich sedert jaren herinnert. Minstens 10 000 personeu waren op de beeu. Het Trafalgar-pleiu «as door een dichtopeengedrongen menigte bezet. Een' aantal socialistische redenaars voerden het woord, en gaven aan de regeeriug te kennen, dat de demonstratie nu nog een vredelievend karakter droeg en dat de deelnemers zich rustig zouden houden, maar dat zij een volgenden keer de bakkerswinkels zouden plunderen, indien de regeering hun geen werk verschafte. De redeuaars sproken vau drie verschillend» spreekgestoelten de menigte toe. Met algemeene stemmen werden voorstellen aangenomen, ora bij de regeering san te dringen op onmiddellijke ondersteuning, op het ondernemen van openbare werken en7. De uitsproken redevoeriugeu droegen een zeer heftig karakter de kapitalisten werden daarin aan de kaak gesteld en de arbeiders uitgenoodigd, om eene sociale revolutie te orgauiseeren. Ken der redprifiarff ontplooide eeu roode vlag, en spoorde (L^j&rbéiders aan, om zioh aan te sluiten by den yÉoo'i, die hun het teeken zou geven, om de wjjken /in het Westend aan te vallen, indien de regeering geen uitkomst xchafte. Nadat de meeting uiteen was gegaau, trokken honderden naar het westen der stad. Personen, die het uiterlijk van vreeradelingeu hadden, werden aangerand en mishandeld. De vensterruiten van de Carlton-Club eu audere bekende sociëteiten werden ingeworpen. De oproerige benden bewogen zich recht door de aristocratische wijken, wierpen de ruiten in, hielden de rijtuigen tegen en beroofden die et in gezeten waren. Minstens vgftig winkels in Picadilly Audlystreet, Fleets'reet, Oxfordstreet en Strand werden geplunderd, waaronder die van juweliers, slagers, bakkers eu houders vau wijnhuizen. De politie, in den aanvaog machteloos, mocht er ten slotte in slngeu de orde te herstellen. Uit hetgeen gebleken is door de verhalen der ooggetuigen zgn de verwoestingen aangericht door een oploop van duizenden menschen, die van Trafalgar-Square den weg insloegen naar Hyde-Park. Iu bijna elk huis en elkeu winkel werden de glasruiten ingesmeten, en menigmaal dienden de in de winkels geplunderde voorwerpen om in het volgende huis de glazen in te werpen Zoo zag men borstels, flesschen, doozeu en laarzen door de lucht zwieren eu in de ruiten terecht komen. Een gedeelte der oproerige menigte is later bijeen gekomen in het Park, alwaar een paar aanvoerders der democratische party ernstig protesteerden tegen bet aangerichte vandalisme, hetwelk zy toeschreven aan opruiingen van vijanden des volks, ofsohooc zij er byvoegden, dat, indien er niet iu deu nood wordt voorzien, er niets anders overblyft dan geweld te gebruiken. Alle bladen geven hnnne verontwaardiging te kennen over deze voorvallen. Zij sporen aan tot het nemeu van krachtige maatregelen om de her haling van dergelijke buitensporigheden te voorkomen eo verlangen, dat de hoofden der socialisten, die de wanordelijkheden hebben uitgelokt en geleid, zullen worden gevangen genomen eu streng zullen worden gestraft. In deu Pruisischen Landdag zijn de eerste wetten tot versterking vau het Duitsche element iu Polen ingediend. De vier eerste ontwerpen betreffen de kolonisatie, het sebool verzuim, en de aaustelliug vac onderwgzers en geueesheereu. De Poolsche beweging richtte zioh ook al tegen de Duitsche geoeesheeren, zoodat ook deze bescherming noodig hebben. De drie audere ontwerpen, waarmede de voordracht vol ledig is, zullen spoedig volgen. Betieffende de behandeling van bet monopolie op gedisteleerd iu de» Bondsraad wordt gemeld, dat de vertegenwoordigers der zuidelijke Bondsstaten ijve rig aau de bespreking hebben ileelgeuomen en inenige wijziging hebbeu doorgtzet. Ook hebbeu deze staten BeiereiWurtemberg en Baden, zich voorbehouden om de Landdagen in hun land over de invoering van bet monopolie te laten beslissen. Het geschil tusschen de regeeriug en de volksver tegenwoordiging in Deucmnrkrn wordt steeds he viger. Als reden voor het sluiten van den Ryksdag wordt door de regeeriug opgegeven, dat de verte genwoordiging, do< r haar demonstratie ten gunste van den in hechtenis genomen voorzitter Berg, zioh mrer als een opgewonden politieke vergaili-riug dan als een bezadigds volksvertegenwoordiging had doeo kennen. De onder-voorzitter, die de vergadering sloot deed dit me: eer. allerheftigste veroordeling van de bandelwgze der regeeriug. «aaiuit hg opmaakte dat de bglegging van den twist nu minder kaus bad dat ooit te voren. Eeu nieuwe fiuantieele wet wordt eerstdaags verwacht. INGEZONDEN. Het water der Waterleiding. In den laai sten tgd heeft de gas-zaak de alge meene aandacht getrokken en wel iu dit mate, dat andere taken, die in uaow verband slaan tot deu bloei der Grmeeute en tot hei welzij» der'ingezetenen, gevaar loop*-u vau iu het vergeetboek te geraken. Het kan daarom goed zijn, dat >u uw veel gelezeo blad. Mijnheer de Redacteur, ook ce»$ gesproken wordt over eene dier andere zaken, namelijk over het water, dat door de Waterleiding tegenwoordig wordt verstrekt. Tot dat einde wordt U eene kleine plaatsruimte verzocht. In uw No. van gepasseerden Vrgdag stond ver meld, dat het water der Waterleiding op 4, II, 15 en 25 Januari jl. reap. 23 5, 23 6, 24 2 en 27.5 milligram perrnanganas kalicus per 1000 kub. eeu timeters behoefde. Wat beteeketieu dese cijfers De Concessie-voorwaarden, anders gezegd de bepa lingen, onder welke de Goudtche Waterleiding- Maaischappij vergunning heeft verkregen eene Water leiding te Gouda te ex,loitaereii, schrijven onder anderen voor, dal het gehalte aan opgeloste orga nische stoffeii in hrt water aanwezig greu hoog er cgfer mag aauwjjz-n, dau hetwelk overeenkomt met het véTbruik »an 15 milligram perrnanganas kalicus per liter, (methode Kubel). Dit voorschrift «erd indertgd door den Getneeuteraad op advies van de Openbare Gezondheids-Commissie, te vinden in bet gedrukte Raudsverslag tan 30 April 1878, No. 9, ju de Coiices«ie-voorwaarden opgenomen. De bepa ling moest dienen om een waarborg te henben voor de goede hoedanigheid van het wb er en om evemu- eele geschillen te voorkomen. Wie ineer over de beteekenis dezer voorwaarden weten wil, leze de Ruailsverslagen vu» 30 April, 21 ei eu 28 Mei 1878. Niemand zal ontkennen, dat de Ooud«che Wa terleiding-Maatschappij haar best doet en dat hare Directie er steeds op uit is om de verpliohiiugen, die de Maatschappij op zich heeft genome» stipt «n trouw na te komen. Het is daarom zeer te verwonderen, dat voor het voldoen aan de voor "aarde betreffende de organische stoffen niet genoeg zaam zorg is gedragen. In den vorige» winter beantwoordde het Water der Waterleiding ook niet aan dezen bij het contract gt stelde» eisch, t«r»ijl het onderzoek in de maand December 1.885, volgens het bericht in uw No. van 6 Januari II. e^e iet-us hoo- Rere cijfers aanwees, dau bg hel contract zijn toege- wen. In laatstgenoemd No. van uwe Courant werd melding gemaakt v«n proeven met de patent-puri- fier vau de hh. Easton Anderson geuomeu aan de Waterleiding alhier, welke proeven deu heer Directeur tot het besluit schgueu te hebben geleid, dat de aanwending van de purifier zeer aanbeve lenswaardig is. De vraag is dus gewettigd Waarom wordt deze wijze van zuivering hier, waar het water in de wintermaanden zoo sterk is vermengd met polderwater, niet toegepast Of wordt ze reeds toegepast? Maar, wanneer zal dan de Goudsche burgery de goede resultaten daarvan gewaar worden Wordeu deze soms bewaard voor eene verrassing in deu aaustaaodeu winter Men beweert wel, dat bet Goudsche waterleiding water iu weerwil van zgn gehalte aan opgeloste organische stoffen toch goed is, of niet schadelijk voor de gezondheid. Maar dit schijnt niet uitgemaakt te zgn eu, zooals boven reeds gezegd is, de voor waarde betreffende de organitebe stuffen werd.gesteld *met het doel om een waarborg te hebben voor de goede hoedanigheid van het waterDie waarborg bestaat thans feitelijk niet; het is de vraag of de Waterlei ding tegenwoordig goed drinkwater levert; in ieder geval levert zg geeu water, dat beantwoordt aan de eischen van het contract. Het is niet bekend of bet Gemeentebestuur de noodige slappen heeft gedaan om de Maatschappij aan te roaneu btfre verplichtingen na te komen, en hel mag bevreemding wekkeu, dat in den Gemeeu- teraad tot nog toe gteue interpellatie tot het Dagelijksch Bestuur is gericht betreffende deze zaak. Men droeg tocb door de opgaveu in uw blad kennis van de resultaten vau hei water-onderzoek eu ieder weet toch, dat het hier eene zaak geldt van zeer groot belang. Vroeger had men te Gouda geen Waterleiding en was voor de burgerg ten alleu tijde kosteloos goed drinkwater beschikbaar (uit de van Gemeentewege geplaatste waterton nen), thanbezit Gouda eene Waterleiding, ttrwijl de ingezeteneu geene zekerheid hebben, dat zij in de wintermaanden voor geld driukwater kunnen krijgen, dat aan matig gestelde eitcheu voldoet. Met dankbetuiging .voor de opuame dezer regelen hoogachtend p. Qm De BURGEMEESTER en WETHOUDERS «n Gouda doen te weten, dat bg Koninklijk besluit van den 12 December 1885, No. 32 is goedgekeurd dal ten behoeve der Gemeente Gouda worde geheven een vergunningsrecht voor de uitoefeuing van den Kleinhandel in Sterken drank binnen die Gemeente tot eeu bedrag in het raadsbesluit vau deu 10 November 1885 uitgedrukt, in te vorderen overeen komstig de Verordening van deu 21 October 1881, sgude de inhoud van beide stukkeu als volgt VERORDENING op de heffing van eeu ver- guuiiiugsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel iu sterkea drank binnen de Gemeente Gouda. Art. I. Kr zal met ingaug van deu l Mei 1886 ren vergunningsrecht voor de uitoefeuing vau den kleiuhandel iu sterken drauk worden geheven, dat met inachtneming van het bg de Wet bepaalde minimum zal bedragen f 12.50 voor elke vgftig gulden huurwaarde of gedeelten daarvan, dte de looa- liieit, waarvoor vergunning is verleeud, in verband met den omvang van het bedrijf kan geacht worden te bezitten, welk bedrag voor hem, die vóór de betaling vau het recht, aan deu Gemeente-Ontvanger een schriftelijke verklaring overlegt, dat in die localiteit geeu sterke drank verkocht noch geschou- keu zal worden tussohen Zaterdagavond te taa en Maandagochtend te zes uur, met 25 pCt. wordt verminderd. Art. 2. Het bepalen der huurwaarde vau de looa- liteiten waar sterke drauk iu het klein wordt ver kocht, geschiedt door eeneu schatter, door Burge meester eu Wethouders aau te stellen. Art. 3. Het vergunningsrecht wordt naar de schatting van den in het vorige artikel bedoelden ambtenaar geregeld, tenzy de belanghebbenden binnen achi dagen na ontvaugst der mededeeling van die schatting bg Burgemeester eu Wethouders bezwaar daartegen iudieut en eeue herschattiog verzoekt. Art. 4. De herschatting geschiedt door drie per sonen, vau welke óón door deu belanghebbende bij hei verzoek ora herscbaiting wordt aangewezen, één door Burgemeester en Wethouders wordt benoemd en één jaarlijks wordt aangesteld door den Ontvanger vau 'z Rjjks directe belastingen in deze Gemeente. De in Art. 2 bedoelde ambtenaar is niet tot her- schat ler benoembaar. Burgemeester en Wethouders eu de Ontvanger der directe belastingen wijzen tevens eeu plaatsvervanger aau om op te lieden wanneer de door hen benoemde herschaiter verhinderd is herschatting te doeu. Art. 5. De schatter eu de herschatters leggen in hinden van deu Burgemeester den volgenden eed (belofte) af: «Ik zweer (beloof) da; ik de schatting «der huurwaarde van localiteiteo, waar sterke drank «in het kleiu wordt verkocht, naar mijn beste weten «en zonder aanzien des persoons overeenkomstig de «Wet zal verrichten. Zoo waarlgk helpe mij God «almachtig! (Dat beloof ik!)* Art. 6. Het vergunningsrecht wordt na herschat- Ungen, vastgesteld in overeenstemming met het ge voelen der meerderheid van de herschatters. Indien ieder der herschatters een ander gevoelen is toegedaan, strekt dte schatting tot grondslag voor de regeling der belasting, welke noch de hoogste, noch de laagste is. Indien de belanghebbende geen hericfaatter heeft aangewezen of de door hem aangewezene niet ter herschatting opkomt of weigert den eed te doen of aan de herschatting deel te nemen, geldt de laagste schatting als de juiste. Art. 7. De schattingen en herschattingen hebben plaats zoodra mogelijk na het verleenen der vergun- ning of, in de gemllen .ooriien bg Art. 7 al. 2 der Wet, zoo tijdig dat de belanghebbende in de gele genheid tij het rergunningareeht te toldoen roordat de daar bedoelde termijn verstreken ia. De bepaling van dag en uur der schattingen eo bersobatttngen geaohiedt na overleg met den sebatter of de hericbatters door den Bnrgemeeater. Art. 8. Ieder der hericbattera ontvangt voor elke herschatting van gemeentewege eene som van f 2. Drte kosten worden voor de eene helft gedragen door de Gemeente, voor de andere door den belangheb bende, die de hiervoor verschuldigde gelden voldoet bg de iodieniug van igo verzoek om hersehattiog. Verzuimt bg dit, dan wordt tijn verzoek als niet gedaan beschouwd. Art. 9. Zoodra het vergunningsrecht is vastgesteld doen Burgemeester en Wethouders daarvsn mededee- ling aan deu belanghebbende en aan den Gemeente ontvanger. Art. 10. De invordering geschiedt overeenkomstig de Verordening op de invordering van den 21 n October 1881. Gedaan te Gouda ter Openbare Raadsvergadering van den 10 November 1885. VAN BERGEN IJZENDOORN, Voorzitter. BROUWER, Secretarie. VERORDENING op de invordering van het vergunningsrecht voor de uitoefening van den Kleinhandel in Sterkeu Drank. Art. 1. De invordering van het vergunningsrecht gsschirdt door den Gemeente—Ontvanger. van het recht, geschiedt in één termgu ten kantore van gezegden Ontvanger tegen afgifte eener quitantie en uitreiking van het in Art. 13 der Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) bedoeld afschrift der vergunning. Van die betaling en uitreiking wordt door den Ontvanger terstond kennis gegeven aan Burgemeester eu Wethouders met uitdrukkelijke mededeeliog of het volle recht dan wel naar aanleiding der voorlaatste aliaea van Art. 6 der Wet na overleggiug der ver klaring vermeld in Art. 1 der Verordening op de heffing, slechts bet 8/4 gedeelte daarvan is betaald. Art. 3. Indien de belanghebbende wenscht, dat de hem verleende vergunniug bij het uiteindigen van het vergunningsjaar zal worden geacht wederom voor één jaar te zgn ingegaan, geeft bg daarvan minstens eene maand vóór het eindigen van den termijn, over welken de verguuning loopt, aan Burgemeester eu Wethouders kennis. Art. 4. Intrekking der vergunning io den loop van het vergunningsjaar geeft geen aanspraak op ge heele of gedeeltelijke restitutie van het betaalde recht. Art. 5. Jaarlijks iu de maand Januari zendt de Gemeente-Ontvanger aau Burgemeester eo Wethouders toe een staat, inhoudende eene specifieke opgave der in het afgeloopen jaar door hem ontvangeu sommen ter zake van de beffing vau het vergunningsrecht, met vermelding van de personen door wie en van de de localiteiteu voor welke het recht is voldaan. Deze staat wordt zóó ingericht, dat daarop onder eene afzonderlijke rubriek voorkomen de localiteiten, waar tusschen Zaterdagavond ies en Maandagochtend zes uur geen sterke drauk wordt verkocht of ge schonken. Gedaan te Gouda ter Openbare Raadsvergadering van den 21 October 1881. VAN BERGEN IJZENDOORN, Voorzitter. BROUWER, Secretaris Eu is hiervan afkondigiug geschied, waar het behoort, den 10 Februari 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GEVONDEN e» aan het bureau van politie ge deponeerd Een Zakdoek, een gouden Horlogesleutel, een blauw Schort, een Wantje, een fantasie-Arro- baud, eeu zilrereu Vingerhoed, ecu zilveren Oor-

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2