JW inkel. 3352. 1886. BINNENLAND. icert TO H igNo.2. serü! Zondag 14 Februari. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. en JARI 886, snt BLOM nartel. IICHH Gouda, een nette geëtaleerd ‘terdam. JONS Nieuwlr Buitenlandsch Overzicht. F I f' gen.» ,ES iI.M's-' OU, itnmier. THMA rellen geeft chting. In f r DDER te st. Heden morgen, ongeveer te drie s 0 99. - 0.49. n te ver- Hoest en sents. c HOLM, 'MSt. C. THIM, l.OO. narmede in 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 1. 2. 8. DON is tande par aar binnen erd wijnen, k en zacht cent per i. Alleen HÜ1NCK eelen) en n) behon- odegrawn. OPWEKKEND ITSVegORUI/ENO 7IOEDE IOTE ZWAKTE goüdsche courant. Goud. (Zwart), el e5. Pb8 c6. Rf8 c5. Rc6 X h4. Rb4 c5. «5 X <*4. d7 d6. Rc5 b6. Po6 >5. Pg8 el. o o. P.7 - g6. «7 c5. f7 f6. Rc8 d7. «7 aB. Rd7 b5. <s5 c4. c4 c3. Pa5 c4. Ta8 c8. )NS ’au iver plant- eetlust niet aangenaam In doozen De Turksch-Bulgaarsche overeenkomst en de hou ding welke Rusland daar tegenover aauneemt, blyven voor bet oogenblik voornamelijk de aandacht trekken. Iets naders over de bedoelingen van het Petersburg- sche kabinet is niet bekend geworden, maar te Berlijn en Weenen geeft men zich nog altijd aan de hoop over, dat Rusland zich niet van de audere mogend heden zal afscheiden, en met deze ten slotte de overeenkomst zal goedkeuren. Dat Rusland zich tegen hoofd beginselen omtrent het onderwijs bevatten. Art. 194 kan niet onveranderd bltiven wegens de gebrek kige redactie. In de openbar» school ziet zij geen kweekplaats van rationalisme en atheïsme. De Regee- ring blijft baar voorstel beschouwen als een formule waarbij de meerderheid zich tan nederleggen. De eenige wijziging, in he< voorstel der Regeering omtrent art. 194 gebracht, is, dat rij opneemt de voor anderen dan onvermogenden bet overheidswege in openbare scholen Omstreeks 10*/4 uur werd Woensdag te Dordrecht brand ondekt in de magazijnen der Kon. Ned. fabriek van gebogen glas enz. van den heer J. J. B. J. Bouvy en sloegen, nagenoeg te gelijkertyd, de vlammen uit de eerste en tweede verdieping, dienende tot pak- en bergplaats van het glas. Door de groote hoeveelheid buut, stro o en andere stoffen gevoed, greep bet vuur zoo krachtig om zich heen, dat kort daarna de vlam men door bet dak sloegen en eene zee van vonken als een gouden regen door de lucht strooiden. Spoedig verschenen alle slangbrandspuiten, het materieel tot bediening der brandkranen van de hoogdruk waterlei ding en de beide drijvende stoombrandspuiten op de plaats des onbeils, en aan de krachtdadige werking van alle is het te danken, dat reeds ten 12 uur het zoo dreigende element beperkt was en men tegen l uur den brand geheel onder de knie had. Door den majoor-commandant van het korps pon tonniers waren een aantal manschappen beschikbaar gesteld, die met voorbeeldigen ijver medewerkten aan hei blusscbingswerk, door aflossing van spuitgas ten, aanvoering van brandladders enz, Bewondering wekte vaak de moed der trompvoerders, die zich, met verachting van eigen levensgevaar, waagden op daken en goten, terwyl de vorst alles met ijs had bedekt. Toen tegen half twee de brandspuiten konden inrukken, was het glaspakhuis Wenseslaus, waar het vuur ontstaan was, geheel, en het daar naastliggende perceel voor de grootste helft uitgebrand. Het nieuwe pand, waarin het hoofd kantoor is gevestigd, heeft slechts weinig door hei vuur geleden, lerwyl de werkplaatsen der stoomslijpery, glasbuigery en ver zilvering gespaard bleven, zoodat de werkzaamheden kunnen worden voortgezet. Ook het kolenpakhuis bleef van het vuur bevryd. Al deze laatste, alsmede aangrenzende woningen, bekwamen nogal waterschade. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Tot half 10 was in de lokalen, waar uitsluitend gas wordt gebrand en niet gerookt mag worden, gewerkt, en alvorens te 10 uren de kantoren sloten, moet nog de gebruikelijke ronde gedaan zijn. bepaling, dat onderwys van wordt verstrekt tegen betaling vhn eet: billyk school geld. De Regeering bestrijdt bet denkbeeld om bet onderwijl-vraagstuk bet eerst te beslissen. De rechtbank te ’s Gravenhage had Donderdag jl. zich voor de tweede maal bezig te houden met de zaak tegen Gerardus Hoogendoorn, door haar op 18 Jan. jl. bij verstek schuldig verklaard aan bet schryven van een lasterlyk artikel in do. 38 van Argus. humoristisch eu satiriek weekblad, dd. 19 September jl. en veroordeeld tot 8 maanden celstraf eu een boete van 25. Bekl. was op 9 Febr. tegen dit vonnis in verzet gekomen en ontkende thans, in strijd met zijn vroeger voor den rechter van instructie afgelegde bekentenis, de schrijver van het geïncrimineerde stuk te zyn. Als reden voor de vroegere bekentenis gaf bekl. op, dat De Houdt hem daartoe had overgehaald, door hem diets te maken dat de zaak toch de snippermand in zou gaan en bekl. er dus geen kwaad bij kon. Het manuscript, dat tot de vervolging en veroordeeling aanleiding gegeven had, was zoo beweerde hij door hem, op verzoek van De Hondt, voor f 1.50 uit een exemplaar van Argus overgeschreven eu wel nadat laatstgenoemde geroepen was, zich ter zake van dat stuk te verantwoorden'. Bekl. had drie getuigen a décharge meegebracbt om zijn opgave daaromtrent te bevestigen. Getuige De Hondt sprak dit echter ten stelligste tegen. Subat.-off. mr. Pape maakte bekl. attent op een vroeger door dezen ondergaan vonnis van 8 maanden celstraf en 16 boeten van 50 Z.E.A. meende dat de Rechtbank op deze verzwarende omstandigheid in deze dubbel moest letten, want al bestond bet uit zicht dat de uitgave van Argus, door het opdrogen van de bronnen eu daaruit voortvloeiend geldgebrek zou moeten worden gestaakt, kon het toch voorloopig geen kwaad, eens een voorbeeld te stellen aan de medearbeiders van dat «vuile* blad. Zij zouden er dan wel den schrik voor krygen om hun diensten aan den uitgever Micbiel de Hondt die zelf achter de schermen bleef en* een ander voor de schuld liet opdraaien, te blyven wijden. Het requisitoir strekte tot schuldigverklaring aan de bij dagvaarding ten laste gelegde feiten en veroordeeling tot 4 maan den celstraf eu een boete van 100. De uitspraak is bepaald op Donderdag Men schryft ons uit Moordrecht dd. 12 Februari: ontstond er de herberg Dat in de Drentsche dorpen nog veel ruwheid heerscbt, blijkt helaas dikwijls genoeg bij zittingen der rechtbank te Assen. Een nieuw voorbeeld daarvan is het volgende J. V., een fatsoenlijk boerenmeisje, te Nijensleet, begaf zich met haar vrijer naar Steendyk ter Licbt- mis-markt. Op haar terugreis deed ze nog even het koffiehuis van den Heer Nyk aldaar aan en ontmoette daar een jongen, met wien ze verkeerd had. Deze nam daaruit aanleiding om haar met 5 andere jongens te volgen. Op de hoogte van den Kadijk werd baar een zoo geweldige slag toegebracht, dat zij in de diepe Wetering viel, waarin haar vryer haar werd nageworpen. De laffe aanranders volgden intusschen hun weg, zonder meer naar hunne slachtoffers om te zien, die zich met veel moeite toch nog hebben welen te redden. Doodelyk ver schrikt en zeer ontdaan keerde het meisje weer naar Steenwijk terug, heeft daar bij vrienden gelogeerd en is den volgenden dag per rijtuig naar de ouder lijke woning teruggebracht. Tegen de bedryvers van dit schandaal is proces verbaal opgemaakt. «die het in behandeling neemt, zoodra in de aanban- «gige tnchtzaken een einduitspraak zal gevallen zyn,* Tot leden der Commissie zijn benoemd de heeren Tinholt, Douw es en Zeeman. De Vice-President der Algemeene Synode van de Nederlandscbe Hervormde Kerk, J. C. VERHOEFF. GOUDA, 13 Februari 1886. Dinsdag 16 Februari zal het gunstig bekende Oostenryksche Dames-Quartet zich in «Ous Genoe gen* doen hooren. Voorzeker zal dit velen in deze gemeente genoegen doen, want dit «gunstig bekende* is meer dan een phrase. Een groot aantal recensies uit allerlei bladen waaronder die op muzikaal ge bied gezag hebben ligt voor ous en daarin wordt alle hulde gebracht aan het talent van het viertal. In het eene wordt geprezen het totale gemis van effectbejag, terwyl het andere zegt dat bet zeldzaam is een quartet te hooren, dat zoo één van toon, zoo zuiver en zoo schoon is en duidelyk blijkt uit allen, dat het zeer de moeite waard zal zijn dit concert bij te wonen. Het is te hopen dat Gouda, waar waarlijk niet te dikwijls muzikaal genot te smaken is, thans zal toonen belang te stellen in dergelyke goede uit voeringen. Den 21 Januari jl. deed de bekende J. A. van Leuven, te Arnhem, reeds meermalen gesignaleerd wegens het doen van allerlei bestellingen zonder ooit te betalen, aan eene snipperfabriek in deze gemeente •ene bestelling van/21, welke terstond werd uigevoerd. Een paar dagen later ontving de fabrikant opnieuw eene bestelling, ditmaal van f 42. Hij kreeg echter eenigen argwaan en vond dien na ontvangen inlich tingen maar al te zeer bewaarheid. Ten einde zich nu voor verdere schade te hoeden, zond hij in plaats van snippers, tegen betaling van bet eerst gezondene, eene kist met steenen. Na over en weer schryven accepteerde daarop Van Leuven de kist en betaalde daarvoor ƒ21. De fabriekant is er dus nog betrek- kelyk goed afgekomen en heeft zich ernstig voorge- oontaute betaling aan De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Donder dag overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, den Sociaal-democraat Fortuyn tot 250 boete, subsidiair 2 maanden celstraf. De Kerk. Ct. bevat in bet Officieel gedeelte, o.a., het volgende De Synode heeft in haar zitting van heden met algemeene stemmen, op die van de heeren Cesar Segers en mr. Bredius na, aangenomen bet volgende voorstel, door het lid Tinholt ter vergadering in gediend «De Synode benoeme een Commissie van drie leden «uit haar midden, aan welke worde opgedragen «ontwerpen van een modus vivendi of interim, waar! «zonder eenige gevolgtrekking voor het al of niet «recht hebben van bestaan der thans in onze «feitelyk aanwezige richtingen of partyen, aan «geestelijke behoeften en weuschen van deze wordt «voldaan, hetzij door andere zoodanige middelen, als* «de Commissie daartoe zal kunnen vinden. Te dien «einde zal de tegenwoordige Vergadering niet gesloten «worden maar op reces uiteengaan. «Zij worde gemachtigd, zich in betrekking te stellen «tot, en zooveel noodig, overleg te plegen met in- «vloedrijke vertegenwoordigers van onderscheidene «richtingen. Zij diene haar ontwerp in by de Synode, nomen nooit meer dan tegen dien persoon tc leveren. 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE. Utrecht (fPït) e2 e4. Pgl f3. Rfl c4. b2 b4. c2 c3. d2 d4. o o. c3 X <H. d4 d5. Rel b2. Rc4 d3. Pbl c3. Pc8 e2. Ddl d2. Kgl - hl. Tal cl. Pf3 el. f2 f4. Rd3 bl. Tol X °8- Dd2 cl. neoen morgen, ongeveer te drie uur, door een onbekende oorzaak brand in en boerdery van Ph. Verbruggen, bewoond door Jan van Dam, nabij het spoorwegstation. Het in den stal aanwezige vee is gered op een koe na, die in de vlammen omkwam. Van den inboe del is slechts een gedeelte gered. Persoonlyke ongelukken hebben niet plaats gehad. De brandweer was spoedig met eene brandspuit aanwezig en was de vlammen spoedig meester. Bij A. F. van Wïeringen en Co., te Maassluis is een vlugschrift verschenen Iets over het ontwerp- zatmtractaat van 30 Juni 1885, door dr. A. Luyten. De Regeering, antwoordende op het Verslag der Tweede Kamer over de Grondwetsherziening nopens het onderwys, handhaaft haar in dit opzicht inge- nomen standpunt, zonder mede te werken tot eene regeling in bijzonderheden. De Giondwet moet alleen het bij, Kerk de

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1