lis E, BINNENLAND JSTER Vrijdag 19 Februari. N° 3354. 1886. Nieuws- en %SSE\' eg no. 2. egen.» UAR1 ncert )EVE. IAN, laar Gouda- SBS ren. {nartel. MIGING Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. nicle JLD •handen. ENT. N- E 73». n 2. De inzending van advertentiên kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave -- - - ---- en RECTIE. offert aan som van I De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.25 franco per post 1.50. De then ende koken, e dagen ge- t 0 99. i - 0.49. en te ver- IA. rERGADE- )t het doen Harmonie» i’EBRUARI Morgen (Vrijdag) avond loopt er, zooals uit een advertentie in een vorig nf. dezer courant bleek, eene extra-trein uit Hage uaar Gouda. Daardoor ia men dan in de gelegenheid de Opera-vooratel- ling bij te wonen, van het Rotterdamsche gezelschap waarbij de speciale abonnementskaarten voor Gouda geldig zijn. Opgevoerd wordtLohengrin. Het Ned. Tooneel geeft dien avond George de Lalaing Graaf van Rennenberg, Drama van van Heijst, terwijl Mevr, de Vries dichtregelen zal uit spreken bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning. van H. C. Wegens overtreding der veewet stond Dinsdag voor de Rotterdamsche Rechtbank terecht M. v. G. bouwman wonende te Gouderak. Hij bad nl. op den 30eu Juli 1885 uit eene in dan afgesloten kring te Overschie gelegen weide met toestemming van den burgemeester dier gemeente vier hem in eigendom toebehoorende runderen gemerkt met eene V. gebracht naar syne buiten «oornoemdtf» kring gelegen weide te Gouderak, onder voorwaarde dat deze 4 runderen gedurende drie maanden niet roet ander vee in aan raking mochten worden gebracht. Op den 7den October d. a. v. werd echter bevonden dat deze 4 runderen liepen in eene weide met 4 andere runderen. Bekl. bekende ter terechtzitting, 2 der 4 runderen in laatstgenoemde weide te hebben gebracht. beide andere, gaf hij op, waren over eene, iusscben beide weilanden gelegen sloot, gesprongen. Inbe slagneming der runderen was het gevolg, doch zy werden tegen storting der geschatte waarde aan hem teruggegeven. Hel O. M. requireenle veroordeeling van den beklaagde tot eene geldboete van 20, en verbeurdverklaring van het gestorte bedrag. Over 8 dagen uitspraak. GOUDA, 18 Februari 1886. Door de Internationale Jury van de Antwerpsche Tentoonstelling is alsnog aan de nagenoemde per sonen, wegens hun medewerking tot de inzendingen in de Nederlandsche afdeeling toegekend Diploma van een zilveren medailleLeendert Hansma te Dokkum C. W. Nnys, werkzaam bij den heer H. C. A. Thieme te Amsterdam F. De Rine, werkzaam by den beer M. J. Borit te Nijmegen De Mink, werkzaam aan de Stearine-Kaarsenfabriek „Gouds* te Gouda; G. W. Van Dokkum, te Utrecht, werkzaam bij de heareu J. M. Vau Kempen en Zonen te Voorschoten. (Si.-Ct.) Volgens het Bouwkundig Weekblad, is een elf-tal architecten door het bestuur der „Nieuwe of Litte raire Sociëteit te ’s-Gravenhage uitgenoodigd, plannen in te dienen voor een nieuw restauratiegebouw (eene nieuwe tent) in het Haagsche Bosch. De kosten van dit gebouw zullen de 55,000 niet te boven mogen gaan. De plannen worden vóór 1 Mei ingewacht. Naar Het Orgaan verneemt, hebben eenige ambte naren te Groningen en elders besloten een adres onder hunne collega’s te doen rondgaan, om te pro- testeeren tegen de willekeurige behandeling, den Rijks- ambtenaar C. Croll aangedaan. Het adres wordt druk Wij ontvingen van een onzer lezers die zijn schrijven niet als ingezonden stuk geplaatst wil hebben eenige opmerkingen naar aanleiding van onze artikelen over de beetrijding der Sociaal-demo- cratie. Het feit zelf dezer inzending verheugt ons, omdat wij niets liever zien dan dat onze artikelen opwekken tot nadenken en onderzoek, hetgeen ons voorname doel is. Maar overigens kunnen wij niet inzien, dat des schrijvers denkbeeld een voldoende oplossing is der sociale qnaestie. Hij wil den staat maken tot alles in allen evenals de staat bet monopolie heeft van posterijen en telegraphic, moet hy ook hebben dat van den arbeid en aan elk individu, naar geschiktheid en bekwaamheid, een plaats aan wijzen en hem dienovereenkomstig be zoldigen echter zoo, dat niemand bepaald gebrek heeft. Het komt ons voor dat dit trouwens niet nieuwe denkbeeld onuitvoerbaar is en doodend voor alle vryheid. Wy blyveu vooralsnog de voorkeur geven aan trapsgewijze verbetering van den be- staanden toestandhet mogen vooreerst slechts palliatieven zijn en de kwaal niet in den grond aantasten, men heeft daarbij het voordeel, dat men niet tevens bet vele goede in onze maatschappij op een hersenschimmige volkomenheid. Donderdag 25 Februari e. k. heeft de vierdé abon- nemeuts-tooneelvoorstelling plaats in „Ons Genoegen.* Het Rotterdamsche gezelschap (dir. Le Gras en Has pels) zal dan opvoeren Politie-zaken, Blijspel in 4 bedr. naar het Duitsch van Frans von Schöntban, waarin o. a. optreden de hh. Willem van Zuyled, D. Haspels, Rosier Faassen, J. Haspels en de dames Marie Vink, Coelingh-Vor- derman en Poolman. Aan de opvoering van dit blijspel gaat vooraf de voordracht van: Een lastig geval, door Willem van Zuyien. In het gebouw Arti et Amicitiae te Amsterdam werd Zaterdag j.l, door den beer J. Coninck Wes tenberg, eere-voorzitter van het Ondersteuningsfonds, opgericht door het Ned. Oud. Gen., de tentoonstel ling van schilderstukken en kunstwerken, ten behoeve van genoemd fonds aangeboden, geopend. Spreker herinnerde aan het doel der oprichting van het fonds, en wees er op, hoe de onderwijzers het „help u zei ven" in toepassing brengen. Toch is ook hulp van buiten noodig en hoogst welgevallig. De heer J. L. H. Regens kwam daartoe op de gedachte de hulp der kunst in te roepen. Zijne uitnoodiging vond weerklank, en de wanden der zalen getuigen van een uitstekend succes. Kunstenaars en dilettanten zonden hunne bijdragen. Ook Arbeid adelt, Tesselschade, de Industrie-School voor de vrouwelijke jeugd, de Rijksschool voor Kunst- naaldwerk bleven niet achter. Hel doel is de kunstwerken te verkoopen en bet resteerende te verloten. De catalogus bevat ruim 400 nommers, waarvan sommige reeds zijn verkocht. Wij vestigen gaarne de aandacht van onze ge goede ingezetenen op deze zaak. Zij verdient ten volle ondersteuning en ieder die dezer dagen de boofdstad bezoekt, mag niet nalaten deze tentoon stelling te gaan zien eu zoo mogelijk ook verder zijne belangstelling te toonen. Aan het galadiner, dat Vrijdag ter gelegenheid van den 69u verjaardag van Z. M. den Koning ten Hove zal plaats hebben, zal H. K. H. Prinses Wilhelmina voor de eerste maal deelnemen. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Ad vertentien gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD, ’t welk des Maandags verschynt. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. GOUDSCHE COURANT. Het diner zal uit 51 couverts bestaan. Tot deel neming zijn uitgenoodigd de Ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, de vice-presi dent van den Raad van State, en de president van de Tweede' Kamer der Staten—Generaal, vervolgens de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden bij ons Hof benevens de groot-officieren van het Hof, de Dames du Palais, de adjudant des Koninga i. b, d. baron Van Hardenbroek van Bergambacht, en de ge wone dienst van HH. MM. Wij lazen het volgende omtrent een nieuwe hout industrie in het Tijdschrift van Nijverheid De Frank/. Zeitg. geeft eenige bijzonderheden over een industrie, waardoor ook bier te lande menig werkzoekende zijn voordeel zou kunnen doen. Men vervaardigt namelijk thans allerlei voorwerpen van gevlochten hout. In de omstreken van Frankfort ziel men in de parken een menigte koepels, tenten, ver- randa’s, muziektempels enz., die zich op eenigec afstand, als bevallig filigraanwerk, tusseben bet graan voordoen. Ook tegen wanden aangebraebt kan zulk vlechtwerk met klimplanten bekleed worden. Bij den eersten aanblik meent men een kostbaar vlechtwerk van ijzeren staven te zien. Het bestaat echter slechts uit bouten staafjes hier en daar met verzinkt ijzerdraad omwonden en bevestigd. In Frank fort zelf zijn deze versieringen reeds sedert drie eeuwen bekend en zeer gezocht. Een meer algemeene ver spreiding echter dagteekent eerst van 1840, toen de Gebr. Giesmayer te Bockenheim zulke vlechtwerken in hnn tninaanleggingen begonnen aan te wenden. In Frankryk wordt voor znlk „grillage* kastanjehout gebruikt, in Duitscbland echter en tot nu toe ei kenhout. De eikenhouten stammen worden zorgvuldig ont daan van hun spint en het keruhout daarna niet gespleten, maar gescheurd. Daartoe maakt meu aan het ondereinde van den stam korte insnijdingen en scheurt dan staven tot een lengte van ongeveer 5 M. Deze zijn dan zoo gelijk dat zij slechts een zeer ge ringe nawerking behoeven. Er behoort echter een zeer geoefende hand toemaar ook het eikenhout moet met zorg gekozen worden. De bruikbaarheid van hel hout hangt vooral af van de regelmatigheid der sapvaten en deze wederom van den bodem waar op de boom geteeld wordt. Boomen, voor deze be werking geschikt, vindt men bijna uitsluitend in de Palz. Wat de duurzaamheid van dit houtwerk betreft, zoo wordt deze slechts door ijzer overtroffen. Een keurig uitgevoerde catalogus van Gebr. Giesmayer geeft een overzicht van de fraaie werken in zulk houlvlechtwerk uitgevoerd. Zeer waarschijnlijk zullen hier te lande ook wel boomeu voor dit doel geschikt te vinden zyn. Ter waarschuwing van onvoorzichtige schaatsen rijders deelen wij mede, dat Dinsdagavond te ongeveer 10 uur een man en een vrouw, die zich in den maneschijn aan het ijsvermaak gewaagd hadden, in den Fluweelen singel door het ijs gezakt zijn en niet dan met groote moeite zijn gered. Ergeren zich de bewoners van dat gedeelte der stad den geheelen dag aan de roekelooze wijze, waarop jongens hun leven wagen op het broze ijs, onverantwoordelijk mag het heeten, dat volwassenen en nog wel in den avond, hun daarvan het voor beeld geven.

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 1