II TE KOOP OF TE HOER Een BENEDENHUIS KINDERMEISJE. Openbare Verkooping BEHANGSELPAPIER. W A T T E fSL Bultenlandsch Overzicht. ADVERTENTIEN. Fijne nieuwe SPELDEN en STRIKKEN ontvangen. Burgerlijke Stand. TÊRSTON^ A. van OS Az. Kleiweg- E 73a. Mevrouw KORTENOEVER, geteekend en zal worden opgezonden aan den Minis ter ran Bionenlandsche Zaken en aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Fereeniging van Leeraren van Inrichtingen van Middelbaar Ondertcys heeft io het laatste nummer ran hare Berichten en Mededeelingen, een lijst in 't licht gegeven, bewerkt door dr. De Loos te Leiden, welke de oud-leerlingen der Hoogere Burgerscholen met vgfjarigeu cursus berat, die gedurende het eerste twintigtal jaren (18651884) met goed gerolg het eind-examen hebben afgelegd. De lgst berat 8055 namen met bg voeging ran de plaats, waar de Hoogere Burgerschool bezocht is en van de betrekking door de oud-leerlingen tegenwoor dig reeds bekleed of zich daarvoor bekwamende. Een statistieke opgave aan het slot doet zien dat de meesten in het vak van ingenieur of technoloog, of als student aan de Polytechnische school werkzaam zgn. Hun aautal bedraagt 709. Daarop volgen de O.-I. ambtenaren, of die zich daartoe voorbereiden 356. Omtrent de andere betrekkingen is de verdee ling naar de hier volgende opgave docter en student wis- en natuurkunde 87, doctor en student medicijnen 49, doctor en student in andere vakken 66, arts en student-arts 260, apotheker en student-apotheker 34, officier en artillerie-cursus Delft 157, in den handel 180, fabriekwezen 127, bankinstellingen 56 onder wijs 157, landmeter 54, houtvester in O.-I. 18, registratie en belnstingeu 129, post- en telegraaf dienst 93, verschilleude betrekkingen 201. Wij twijfelen niet of aan hen, die de vruchten van ons M. O. aan de ervaring willen toetsen, en aan alleri, die verlangend zijn te weten wat er van zoo velen hunner tijdgenooten geworden is, zal deze uitgave welkom zijn. Amerikaansche dienstboden, In Engeland en bier in Hollnnd zeggen de wanhopige huismoeders weieens, //dat ze heusch niet weten, waar bet met de dienst boden naartoe moet,'' die telkens hooger eischen stellen. Misschien zullen zij een kleine troost putten uit het volgende verhaal van een Californische cor respondent, omtrent de ongehoorde voorrichten en eischen der Amerikaansche dienstboden. Eene der grootste beproevingen van alle huis moeders in het ;/verre Westen," is de moeilijkheid om goede dienstmeisjes te krijgen en wauneer zij ze hebben, om ze te behouden, ofschoon zulke diensten gemakkelijker te vervullen ziju, dan mis schien ergens elders in «Je wereld. Dit is misschien grootendeels te wijten aan de schaarschheid van werk, maar waarschijnlijk nog veel meer aan bet gevoel van onafhankelijkheid, dat den Amerikaanschen burgers eigen is, hetzij ze aldaar geboren of slechts emigranten zijn. Zij verkiezen haar eigeu meester te zijn en minder geld te verdienen, boven de hooge looueu, die meu zelfs in Califoruië haar geven moet. Het volgende zeer onvolkomen tnrief, dat een //Kantoor ter verhuring van dienstboden# ver schafte, zal een denkbeeld geven van de verschil lende looueu der dienstboden Keukenmeid van 5761728 per jaar; kindermeid van ƒ432 864 werkmeiden van 482720 koetsiers van 864—1728 buttlers 1152—1440; Chineesche koks en huisknechts van ƒ576ƒ10008. Zelfs een aankomend meisje van 14 jaar kau men niet voor kindermeisje huren onder de 288 per jaar. Behalve deze hooge loonen verlangen en ver wachten zij allen meer vrijheid dan de Europeesche dienstboden en zg zouden tr geen oogenblik aan denken ander eten voor het keukenpersoueel klaar te maken, dan hetgeen voor binnengaat. Zij moeten uit deuzelfden pot eten met hunne meesters en zooveel zij maar verkiezen. In hoogst enkele ge vallen willen zij er in toestemmen den stempel der dienstbaarheid te dragen iu den vorm van boezelaar of kapje. Wanneer zij van dienst veranderen, vragen zij geen getuigschrift of moudeliuge getuigen, en de nieuwe meesteres vordert dit ook niet. Men kan ze op staande voet ontslaan, met de huur tot deu dag toe betaald en zij van haar knnt kunnen haren dienst verlaten zonder waarschuwing en maken druk gebruik van dit voorrecht. Hare manieren ziju weinig eerbiedig, daar zg op zeer farailiaren toon met bare meesters verkeeren. Vooral overwerken zij zich nooit. Er zijn natuurlijk wel goede dienstboden onder, maar zij bedingen de hoogste loonen. Families, die maar over beperkte middelen kunnen beschik ken, moeten zich of met ééne dienstbode behelpen of het er geheel buiten doen vele huismoeders doen ook haar werk liever zelve dan zich den last op den hals te halen van een lui en slordig meisje, dat men voor 432 of 576 per jaar kan huren. Men gebruikt zelden mannelijke dienstboden over huis. Wanneer men de een of andere gedistingeerde familie gaat bezoeken en*aanscheit, dar. 4 rdt u in Engeland de deur geopend door een zeer netten huisknechtte San Francisco geschiedt dit door een Chinees, die gebroken Engelsch spreekt, of door een morsig schepsel, dat zoo uit de keuken komt met vuile handen, het haar in papillotten of met ponny haar. Op uwe beleefde vraag of mevrouw Die-en- die" thuis 'is krijgt ge tot antwoord: *weet niet kom maar even biunen, dan zal ik 't ereis kijken," of eene of andere dergelijke lompheid. Wanneer ge bij een vrffend logeert of erger nog, in een hotel, dan behoeft ge uw laarzen niet buiten de deur te zetten, eer gij naar bed gaat, want ze worden niet gepoetst. Er blijft u niets anders over dan de laarzen vuil aan te trekkeu en ze door den hoteljongen beueden of door een schoenpoetster op straat voor 5 of 10 ets. (Amer.) te lateu poetsen, of u zelveu die moeite te i(even, waartoe dan ook een kleine doos roet smeersel en een schuier zich dikwijls in de badkamer van particuliere huizen bevindt. Een dienstbode verliet zekeren dienst omdat het haar daar //te zwaar was". Zij moest, zeide zij, vom zes uur opstaan om het vuur aan te maken, haren meester te roepen en kwart over zes zijn bad klaar te hebben en dan moest ze zijn kleederen schuieren en zgu laarzen poetsen. Het overige zou zg nog wel verdragen hebbeu," zeide zij, //maar schoenen te poet sen, dat was haar onmogelijk." Van een jong kindermeisje verhaalt men-, dat hare moeder bij het verharen van haar dochter eischte, dat ze alle dageu op de piano mocht studeeren. Eene andere kindermeid vroeg om de zitkamer der familie twee avonden in de week te mogen gebruiken, om hare vrieuden en kennissen te ontvangen, en //tnira- bile dictu," haar verzoek werd baar toegestaan, daar zij zoo vertrouwd bij de kinderen was en men vreesde haar te zullen verliezen. Schoonmaaksters vragen 7.20 per dag voor haar hulp. Hebt ge een Chineesche kok dan verdwijnt hij //zonder permissie" te vragen op die lijden, dat hij niet behoeft te koken, en wordt gij boos over zulk eene handelwijze, dan zit ge al heel spoedig zonder kok. Uit dezen staat van zaken volgt als vanzelf, dat de dames in Califurnië geleerd hebbeu zich zelveu te helpen op eene wijze, die hare schoone zusters in Engeland ten hoogste zou verbazen. Het is niets ongewoons de huisvrouw de straat voor de deur met een bezem te zien aanvegen of wel er. dit doen de meesten, zij neemt een zeer werkzaam aaudeel in het toebereiden der spijzeu, ja doet bel geheel zonder keukenmeid. Het is niets ongewoons dat de jonge dochtertjes des huizes na het outbiji de bedden opmaken, de slaapkamers in orde breugen en de stof overal in huis gaan afnemen. Slechts de rgken kunnen zich de weelde van een geheel korps dieust- bódeu veroorloven. Welk een vooruitzicht voor de groote klasse van slecht betaalde, slecht gevoede én afgebeulde dienst meisjes in Engeland.- Hier viuden zij een heerlijk klimaat, diensten in overvloed, want goede dienst boden worden goed betaald en krijgeu licht werkte doen. Bovendien is Califoruië nu van New-York zeer gemakkelijk met emigranten-treinen te bereiken. Maar, helaasnauwelijks zet een Engelsch of Iersch meisje haar voet in dat land, of ze wordt ook al besmet met de dwaze denkbeelden van onafhan kelijkheid. De Duitgche en Scandinavische dienst boden zijn het redelijkst en werken het hardst, daarom wil men te overal gaarne hebben. Vroeger kon men de Chineesche dienstboden voor geringer loon krijgen dan de Europeesche, maar sedert er een wet tegen de landverhuizing is uitge vaardigd, waardoor deze zeer is beperkt, zijn de diensten der Mongolen al even hoog in prijs als die der Europeërs en //John," zooals al de Cbineezen genoemd worden, heeft al even ontwikkelde denk- beeldeu van zijne onafhankelijkheid als de meest trotsche „Riddy." Toch schijnt er iets tegenstrijdigs te zijn in het feit, dat zoovele dienstboden een dienst zoeken hetgeen uit de talrijke advertentien in de dagbladen blijkt terwijl er een reeks van dienstboden zonder dieust op het register der verhuurkantoren staan ingeschreven en het aantal dienstboden, dat deze kantoren als het ware belegert. Dit feit kan alleen daaruit verklaard worden, dat de Amerikaansche burgers zich zoo moeiclijk in deu dieustbareu staud kunnen schikken, waardoor zg bijna dadelijk hun nieuwen dienst weder verlaten. In het Haagsche Departement der Maatschnppg van Nijverheid is Maaudag jl. de vestiging eener nieuwe school, een kofok— of huishoud-school bespro ken. De heer Van Eed en uit Haarlem hield daar over een voordracht, waarover wij aan 't Dagblad 't volgende ontleenen De heer van Eeden besprak in een verhandeling, die door sierlijkheid van vorm uitmuntte, de positie der vrouw, waaromtrent men e. i. nog altijd zeer ver ouderde begrippen aankleeft. Voor de vrouw is een al te ondergeschikte rol in het openbare leven weg gelegd, niet meer io harmonie met den steeds drin gender eisch des tijds om zich op elk gebied intel lectueel en moreel in te spannen, ten einde nieuwe bronnen te openen van volksgeluk en volkswelvaart. Op dat uitgestrekte arbeidsveld en van dien grooten en .edelen strijd is de vrouw alleen de lijdzame toe schouwster. Zg vermag zich niet te verheffen boven de enge sfeer vau kinderkamer en huishouding. Aan haar alleen de taak om de kinderen op te voeden en het hnishouden te bestieren; vooi- haar een leven van beuzelachtig, geestverdoovend tijdverdrijf; nog erger, aan haar de rol om op buis, concerten en dergelijke feesten, die niets bijbrengen tot het heil van de menschheid, de mannen tot objet de luxe tot slavin, tot speelgoed te verstrekken. En dat niettegenstaande de vróuw gelijke vermogens, gelgke krachten heeft als de man; ja, hieraan bovendien in veel hoogere mate de deugd voegt van geduld en volharding. Of zijn er geen voorbeeldeu te over van vrouwen, die zich boven de sleur wisten te verheffen, in kuusten en wetenschappen uitblonken boven velen en, eenmaal zich eeu eervolle positie verworven hebbende, daarbij niet insliepen, zooals vele mannen plegen te doen, maar bleven voortgaan met zich te ontwikkelenWerd aan de meisjes slechts de gelegenheid aangeboden om mede te dingen naar de maatschappelijke betrekkingen, die thans alleen voor de mannen zgn weggelegd, men zou door haar het bewijs zien geleverd, dat zg die even goed, zoo niet beter kuunen vervullen. Als voorbeelden noemde spr. de betrekkingen van klerk en boekhouder. Eu onze jongeus dan Zendt die de wijde wereld in, naar onze Oost en West, waar nog zoovele bronnen van welvaart en rgkdom on ontgonnen liggen. Öeeft aan de vrouw ook toegang tot uwe vergaderingen, waar gij beraadslaagt over de maatschappelijke belangen, en gij zult u verwon deren over den grooten aanleg der vrouw, dien gij nu sluimerende houdt. Tot het eigenlijk onderwerp van dezen avond overgaande, wees spr. op de eenzijdige eu overdreven zorg voor d^ geestelijke ontwikkeling, die de een heid iu de ma&tsëhuppy, vroeger door godsdienstzin gekweekt en onderhouden, schromelijk heeft ver broken* Men lette meer op de stoffelijke ontwik keling van den mrnsch, op zgn lichamelijke .be hoeften, reeds van jongs af bij de opvoeding en het onderwijs van het kind. Aau de natuurwetenschap hebben wij reeds veel te danken. Wij verwachten nog meer van baar, namelgk gezonde denkbeeldeo op bet gebied van de voedingsleer, waarvan de toe- passiug de gezelligheid en de geriefelijkheid van het huiselijk leven in alle standen moet verhoogeo. Ten spgt van zgn praemisse kwam spreker hier terug op de groote beteekeuis van een goed iugerioht buis- houden voor de maatschappij. De gebreken van de tegenwoordige inrichting der meeste huishoudeus stelde hg in 't helderst licht. Men kent er niet het ware genot om anderen te doen genieten men heeft er geen besef van om eiken plicht als een genot, elk genot als een plicht te beschouwenmen houdt stelselmatig de gezel ligheid buiten de deur, die nochthans de bron is van zoo vele deugden en hadden alle huizen glazen wanden, zoodat men er vrijelijk naar binnen kon schouwen, men zou dan eens ontdekken, hoe het getal tafel-aristocraten met den dag vermindert, hoe weinigen Me kunst verstaan om zich, naar de mate hunner middelen, het meeste levensgenot te verschaffen. Vooral treurig is het daarmede gesteld in het werkmansgezin, dat gemeenlijk in verhouding tot de middeleu van bestaan veel te talrgk is en waar, door 'onkunde, dan bovendien nog zooveel verkwist wordt van het weinige waarover het voor zijn onderhoud besobikt. Met warmte prees spr. dan ook het denkbeeld aan ons te trachteu, hierin te voorzien door de oprichting van een kook- of buishoudingsschool, in navolging van hetgeen op dit gebied reeds verricht is Engeland, Duitschland, België, Denemarkeu en elders. Hoe die scholen kunnen werken bewe»s het voorbeeld van het buitenland, o.a. de Cookery-schools te Londen, waaronder spr. speciaal noemde die, aan wier hoofd staat mrs. Marshall, wier leerlingen elk jaar in de duizenden loopen. In den loop zguer rede had spr. ook uitgewijd over het nut om vergaderingen als deze te houden, aan de vermeerdering van de volkswelvaart gewgd. Maar men prate er niet alleen men handelemen kakele er niet alleen: men legge ook eieren. In de hoop dat deze bijeenkomst tot een krachtig initiatief moge leiden, wat hg van eeu stad als de residentie, waar men zooveel geld voor nuttige doeleinden over heeft, wel verwachtte, verliet spreker den catheder. Toejuichingen De Voorzitter van het Departement dankte deu spreker voor zijn belangrijke studie. Hij twijfelde er niet aan, of velen zouden met den gesohteu inleider op menig punt van gevoelen verschillen daarentegen hartelijk instemmen met zgn kraehtige opwekking voor het doel waarvoor men vergaderd was. Wat hein bijzonder in de rede had getroffen was het denkbeeld om onze meisjes klerken en boekhouders te laten worden en de jongens dan maar de wijde wereld in te sturen spreker meende dat men hierover oog wel eens tweemaal zou naden ken. Hij verzocht der Vergadering, baar denkbeel den omtrent de uitvoering van het plan te willen mededeeleu en bet Departement en het Damesy comité haar gewaardeerd advies iu deze niet te onthouden. Generaal Delprat gaf eenige practische opmer kingen teu beste om bet nut van een stichting, zooals men hier op het oog heeft, helder toe te lichten. In de meeste huishoudens is het treurig gesteld met de kennis van de waarde, den aard en de toebereiding van de voedingsstoffen. Reeds van meet af, bij het inslaan van de huishoudelijke artike len, openbaart zich die onkunde of zorgeloosheid. Hoe weinigen hebben kennis van gewicht en weegschaalen, ca laten zich daardoor roet open cfogen bedotten Uitdrukkingen, in den mond des* volks bestorven, als eeu handjevol zout, een hoeveelheid van dit of dat als op de punt van een mes kan liggen, eeu lepel azijn, braaf peper, enz. enz., bewijzen de be gripsverwarring, of liever het gemis van begrip om trent maat. Bg het inmaken van vruchten of groen ten zou meu de juiste boeveelheid der daartoe noodige vruchten door een eenvoudig toestelletje met grooste zekerheid kunnen bepalen er zou al zeer wei nig kennis toe vereiicht worden om meel van suiker en tal van natuurproducten van vervaischte waren te onderscheiden. Env zoo zou men zich een groot voordcel verzekeren, wanneer men zich de eenvoudige kennis verschafte om de werkelgke voe dingswaarde te onderzoeken. Men zou dan ook geen geld meer uitgeven voor bestauddeeleu, die tot de voeding niets bijdragen. Een kookschool zou die kennis onder alle standen en voor alle behoeften kunnen verspreiden. De beer Teding van Berkhout lichtte het groote nadeel van onkunde iu zake de voedingswaarde door een sterk sprekend voorbeeld toe. Een deskun dige op dit gebied was in een belangrijk geschrift over dit onderwerp tot de conclusie gekomen, dat voor eiken maaltijd een stuiver te veel wordt be taald. Dat wil zeggen een dagelijksch verlies van 72 millioeu guldens. Laat dit voor de helft over dreven zijndan schrikt men toch nog van zoo veel weggeworpen kipitaal. Maar dat is niet bet eenige. De werkman, na dit deel van zijn zuur verdiende penningen te hebben weggeworpeu, krijgt dan nog een oovoldoeud eu slecht voedsel en wat nog erger is bij tracht dat gemis aau krachtig voedvel aan te vullen door het gebruik van sterken drank en tabak, dat alleen tijdelgk als prikkeling en verdooving werkt, maar hem physiek en moreel verslapt. Het sterkst is dat gebruik van sterken drank en tabak in landen, waar de bevol king de minst voedzame bestanddeelen nuttigt, bij de aardappeletende natiën, zooals Ierland en Ne derland. Het nut om de voedingsleer ouder het volk te brengen zal dan ook door niemand betwist worden. Men beginne daartoe in de eerste plaats bg den stand, die het meest te lgden heeft van de volslagen oukuude op dit gebied. De ervaring, iu Engeland met de kookscholen opgedaan, is dan ook deze, dat wil men er resultaten van zien, wil men het volk doordriugen van het groote voordeel om zich een practische kennis van de voedingsleer te verschaffen, meu dan beginnen moet met die leer te onderwijzen in eeu school, wuAr meisjes worden toe gelaten, die de hoogste klasse van de lagere school hebben doorloopen. Op die school leere meu dan uitsluitend de waarde en de toebreidiug vao die spg- zen, die op de tafel van den werkman versebgnen, of daar, als binnen het bereik zijner middelen lig gende, zouden kunnen worden opgedischt. De voor beelden in 't buitenland zgn legio dat meisjes van dien cursus in 't huishouden komende, daar moeder de vrouw er toe brengeu om de spijzeu gereed te maken op de manier zooals zg dat geleerd hebbeu, De slotsom vau den avond was, dat een commissie nil het Departeroentsbestuur en gedelegeerden uit het Dames-oomité binnen eenige dagen en petit comité zullen overleggen, in welken geest men aan het plan uitvoering zal geveb, teu einde aanspraak te kunnen maken op het door de Maatschappij van Nijverheid uitgeloofde subsidie van 600, waaromtreut voor I Maart moet worden beslist. De onderhandelingen tusschen Servië en Bulgarije beginnen eindelijk te vorderen. Na veel moeite is nu ook het tweede artikel van het vredesverdrag door de gemachtigden van Servië, Bulgarije en Turkije goedgekeurd. Te Berliju blijft men vertrouweu dat de vrede tot stand zal komen. Zoo schrgft o. a. de officieuze Nordd. AU gem. Zeit.//Men maakt zich hier niet ongerust over de moeilijkheden, welke het sluiten van den vrede vertragen. De bedreigingen van weerskanten dienen slechts om elkander bang te maken, want ieder weet dat zoowel Servië als Bulgarije groote behoefte gevoelt aau een spoedigen vrede." Te Athene blijft de bevolking zeer krijgslustig. Er worden plakkaten gehecht op de muren, waarin de koning en de regeeriog worden bedreigd, zoo zij toegeven. De stukken zijn ouderteekend door een zich noemend comité #voor oorlog en wraak". De sultan blijft op alles voorbereid. Een Duitsch hoofd officier in zijn dienst, generaal Von der Golz, heeft een plan ontworpen voor een mogelijken veldtocht. Volgens dit plan staat een leger vau 100,000 Turken gereed om terstond op te rukkeu naar Athene. Volgens een mededceling nit Weeneu heeft het Russische eskader de haven van Smyrna verlaten, met last om zich met de Engelscbe vloot te veree- nigeu. Het is nog onzeker of admiraal lord Hay of de hertog van Edinburg met het opperbevel zal worden belast. In Engelaud blijft de toestand onder de werklie den zeer gespannen. Te Birmingham en Leicester zijn de geschillen tusschen werkgevers en arbeiders nog niet opgelost eu in vele steden geven de werke- loozen nog steeds reden tot bezorgdheid. Tc Londen is het echter rustig gebleven. De autoriteiten gaan voort met de bestraffing der raddraaiers, terwijl het onderzoek naar de gebeurtenissen in West-End wordt voortgezet. Intusscheu komen ruime bijdragen in voor het fonds ter ondersteuning der werkeloozen. Gladstone heeft in Daily News eeu brief geschre ven, waarin hg ieder, die belang heeft bij deu toestand in Ierlaud, uitnoodigt om hem vrij zijn meening mee te deelen. Of men behoort tot de meerderheid of de minderheid, tot de gegoeden of des armen, en of men belang heeft bij landbouw of nijverheid, dit is hem onverschillig. Ieders meeuing wordt, door hem zeer gewenscht, daar het kau bijdragen tot voorlichting der regeeriug bij den weg, dien zg tot regeling der Iersche toestanden moet inslaan. De Pall Mall Gazette ziet in dezen brief het bewgs, dat Gladstone van plan is met meer kalmte en bedaardheid te werk te gaan dan den ootstuimi- gen Parnell lief is. Toch gelooft het blad dat Gladstone meer overhelt naar Home rule dan naar Chamberlain, die een nieuwe'Agrarische wet voldoen de acht. Home rulemaar geen afscheiding blgft de grondslag, waarop Gladstone de Iersche quaestie wil oplossen. Dit ölgkt wel uit de benoeming van Morley tot minister, doch blijkbaar wil Gladstone zich eerst den noodigen tijd tot overleg gunnen. Het voorstel van de Duitsche leden van deu Oos- tenrijkschen Rijksraad'ter regeling van de taalquaestie is nogal guustig ontvangen de Czechische bladen zgn de voornaamste tegenstandersde andere fracties/' der rechterzijde zgn van oordeel, dat het voorstel ten minste de eer van verzending naar een commissie verdient de Regeerings-orgauen gann zelf» verde\ en hebben waardeerende woorden voor het voorstel over. Van de Czechische bladen echter is er geen enkel, behalve de ministericel-gezicde „Praszki Der- mik", of het verlangt de verwerping van het voorstel reeds bg de eerste lezing. Het nieuwe Pruisisohe kerkelijke wetsootwerp ge niet de ongewone eer algemeen in deu smaak te vallen. Dit is trouwens niet te verwonderen, omdat schier iedereen den //Culterkampf" moe is. Ook het centrum is er mee ingenomen, altijd io de hoop nog meer te zullen krggeu. De ultramontanen kunnen echter uiet veel oppositie voeren, daar het bekend is, dat dq Paus zgn goedkeuring aan het ontwerp heeft gehecht. De Badensche Landdag beeft zich voor de invoe ring van bet monopolie op gedistilleerd verklaard. Na een beraadslaging van zes uren werd een voorstel der nationaAl-liberalen aangenomen, waarin de re geering van het groot-hertogdom wordt uitgeooodigd om de invoering van het monopolie te steunen. De Spaansche Kamers zullen in het begin van Maart worden ontbonden in het begin van April verkiezingeu eu 10 of 15 Mei opening der Cortes. GEBOREN 16 Febr. Antonias Aagostinug Bsrtholomeas, oaders J. M. Gelissen en P. Kooien. Pieter, ouders D. N. Sas en M. J. Tak. 17. George Lodewijk, ouders K. F. Hammer en M. Binee. Daniel, ouders H- Nuvelstijn en A. van Hoon. Pieter, ouders F. Nuvelstijn cn M. M. Pijpenzeel. OVERLEDEN16 Febr. G. Schols, 67 j. 11 ra- - J. H. van Riemsbergen, 4 ra. 17. R. Boer, 4 ra. M. Schotel 3 ra Heden nacht overleed in de Gemeente Willescop bij Oudeuater, onze geachte Vader en Behuwdvader ABRAHAM MANSVELDER, in den ouderdom van ruim 86 jaren. Uit aller naam, C MANSVELDER. Gouda18 Feb. 1886. MARKTBERICHTEN. Gouda, 18 Februari 1886. Granen voortdurend flauw. Met kunstmiddelen wordt meet iets vaster gehouden. De beste Zeeuw- sche tarwe geldt 7.a 7.60 per H. L., mindere soort en polder tot 7.Rogge blgft op den prijs van 5a 6.75. Gerst 4.60 it 6.50 chevalier 1.— hooger haver 3.80 a f 430 i maïs 5.25 a 6.Over het algemeen weinig handel en gedrukte stemming. De veemarkt met tamelijken aanvoer, deo handel levendig, vette varkens 21 a 23 ot., varkeus voor Londen 18 a 19 ot., magere varkens en biggen vlug, biggen 1.a 1.50 per week, schapen Aangevoerd 9 partgen kaas, prijzen 20 a/25. Noordhollandsche 25 a 28. Goeboter 1.55 a 1.65. Weiboter ƒ1.30 a 1.40. TE HUUR GEVRAAGD: of Huisje met tuintjevoor een klein ge zin, liefst aan den buitenkant der stad. Brieven franco met opgave van huurprijs, onder letters Z. E. Boekhandel H. C. EDAUW Jr. alhier. een net HEERENHÖI3 op den Fluweelen Singel, bevattende 4 Kamers, Alcoof, Provisie kamer, Keuken, Kelder en verder alle gemak ken, alsmede gas- en waterleiding. Te bevragen bij G. TOORNVLIET en H. J. NEDERHORST. Fluweelen Singel 607, VRAAGT een of BOVENWONING te huur, op goeden stand. Adres onder No. 1261 aan het Bureau dezer Courant. op DINSDAG 23 FEBRUARI 1886, des mor gens te 9 uren, aau het Lokaal, wijk K. No. 255, aan de Peperstraat te Gouda, van Goed onderhouden MEUBELEN en HUIS RAAD, BEDDEN en BEDDEGOED, gewerkt GOUD en ZILVER, den INVENTARIS van een Tabakswinkel, en eene groote partij Nadere inlichtingen geeft Notaris G. C. FOR- TUIJN DROOGLEEVER te Gouda. Abshaubbins of Anti-Rhumatische De Rbumatische lijders worden op de krachtige werking dezer bereide Watten attent gemaakt Prgs 30 Ct. per pakje. Hoofddepot bij A. BREETVELT Az. te Delft, die deze Watten o. a. verkrijgbaar h§eft ge steld bij T. A. G. van Detll, C. B. Verheul, Oudewater. Jfej. de Wed. Bosman, A. Bos, Berkei. Gouda. W.F. J.aeu Uijl, Schoonh A. Prins, Zevenhuizen. M. J. Goudkade, Boskoop O. Hoogendijk, Cappelle. S. v. d. Kraats, BltiswijkJ J. var. Dorp, Zoetermeer. A. Kauling, Alphen. J. B. E. C. Schlattman, Bodegraven. K. Oosterling, Haastrecht. WH .G.Wilhelmus, Woerden

Goudsche Courant | 1886 | | pagina 2